~z T7 Alleen Joop Zoetemelk maakt nog kans op Tour-zegeItohanv m Oosterbosch klasse apart fnïlRRjt 1 Oostenbosch krijgt zijn zin Gevoelige tik voor Steven Rooks I Zoetemelk )is tevreden EINDELIJK SUCCES VOOR PLOEG VAN POST rnnKubt 1 Van der Poel wint weddenschap 3ert Oosterbos DESTEM.SCCn/| T26 PAGINA SPORTi NANTES - Na de eerste lan ge individuele tijdrit zijn al le Nederlanders, met uitzon dering van Joop Zoetemelk, uitgeschakeld voor de over winning in de 70e ronde van Frankrijk. TANTES - Peter Post s johan van de Velde ha< bp zijn schouder en sprt NANTES - Er zijn slechts vijf renners die zich erop kunnen beroemen ooit Bernard Hinault in een individuele tijdrit van betekenis te heb ben verslagen. VRIJDAG 8 -H ILL 1983 NEDERUNDERS ZIJN UITGESCHAKELD leuvc Zelfs Peter Post gelooft niet meer echt in de kansen op de laatste gele trui voor een van zijn kopmannen, Peter Winnen en Johan van de Velde. „Charly Gaul, Federico Bahamontes en Lucien van impe waren specifieke klimmers. In de jaren dat zij Tour winnaar werden, wonnen ze echter ook tijdritten of reden ze bij de eerste vijf". Post bedoelt er mee te zeggen dat ren ners alleen de Tour kunnen winnen, als ze ook tot de betere tijdrijders behoren. In Nantes was dat niet van toepas sing op Winnen en Van de Velde. Trou wens, ook niet op Rooks en Kuiper. In bergetappes ontstaan tussen de klasse mentsrijders tegenwoordig niet meer zulke grote verschillen als in lange tijdritten. Dat zijn tegenwoordig de wedstrijden van de waarheid. In Nan tes zegevierde een specialist, Bert Oos terbosch. Hij ging een drietal vooraf dat de race tegen het uurwerk net als hij langdurig en minutieus had voor bereid. Met de Zwitser Jean-Mary Grezet en de Ier Sean Kelly begon de groep klassementsrijders. Uitgaande van dat tweetal uit de wonderbaarlijke ploeg van de Franse baron Jean de Gribaldy verloor de Portugees Agostinho 33 seconden, de Australiër Anderson 38 seconden, de Ier Roche 1.11, Zoetemelk 1.17, de Belg De Muynck 2.36, Winnen 3.24, de Belgi sche kampioen-klimmer Van Impe 3.51, de Zwitser Breu 5.17 en tenslotte Rooks 5.26. Van de Nederlanders was alleen Joop Zoetemelk niet verslagen. Hij was zelfs tevreden. „Nu zullen ook de Sems van Kelly en de Peugeots van Ander son meehelpen de koers te controleren. Zij hebben dat de eerste week steeds aan ons overgelaten, omdat wij Ander sen in de gele trui hadden". In de tijdrit naar Nantes zijn veel renners tegen een harde waarheid aan gefietst. Na precies acht dagen komt de Tour, zonder uitgesproken favoriet, in een stroomversnelling. De meeste kanshebbers verloren inmiddels al zo veel, dat ze nu alleen nog maar zoeken naar mogelijkheden om aan een hoog startgeld in de criteriums te komen. johan van de Velde jrerdiende het copmpli- nent te volle, want hij had een opvallende Krestatie geleverd in de Specialiteit, die hij jaren Van onze speciale verslaggevers Raleigh-ploeg eindelijk over het dode punt te tillen, en naar een wat zonniger toekomst te leiden. Post zat glunderend achter het stuur van zijn auto, want hij heeft zovele uren zijn 'tijdritmachine' gevolgd, dat hij na enkele kilometers al weet of Bertje echt draait, dan wel dat zijn organisme, door weer een mysterieuze en on verklaarbare remming, onder het optimale toerental blijft. Ogenschijnlijk startte Oos terbosch op een bijzonder on gunstig tijdstip, vroeg op de dag, 13 minuten over 11 in de ochtend, op een moment dat zijn belangrijkste rivalen nog op de massagetafel lagen. Hij had alleen de tijd van de Spanjaard Gorospe, iets eer der gestart, om zich enigszins op te richten. Later bleek dat 'ongunstige' tijdstip erg mee te vallen. De kleffe warmte was niet zo drukkend, de wind ge varieerd, maar matig, en de lucht zuiverder dan rond half vijf in de namiddag, toen Zoe temelk en de andere 'kopstuk ken' van de ronde finishten. Uur na uur verstreek, en de 1.18.34 die Oosterbosch over de 58,5 km. had neergezet, werd nooit benaderd. De klimatolo gische omstandigheden moe ten welhaast ook een rol heb ben gespeeld, want het is nooit- Saronni en Marcussen in de Giro van 1980, Kne- femann in de Tour van 1982, Gorospe in de Vuel- ta van 1982 en Bertje Oosterbosch in de Dau- phiné van 1981. Dit houdt in dat deze vijf behoren tot de grote specialis ten in de exercitie van de waarheid. Maar bij Ooster bosch weet nooit iemand hoe het zal aflopen. Hij is fragiel, kwetsbaar, gemakkelijk ont regeld. Enkele dagen nadat hij in juni '82 in Bourg-en-Bresse die stunt had uitgehaald door Hinault over 40 kilometer tijd rijden te verslaan, zwalkte Bertje als een dronkeman over de cols. Hij zag zwart voor de ogen en ging naar huis. Maar er zijn dus ook dagen waarop de machine heel fijntjes is af gestemd en dan rent de 'Rossi ge van Oudenbosch' hoogte punten, waarover nog lang ge sproken wordt. Gisteren, op de glooiende wegen tussen Chateaubriant en Nantes in de Loire-Atlanti- que, draaide Oosterbosch zijn 'twaalf' rond met een souples se, die verbazingwekkend was. Op zijn smalle schouders rust te de zware taak om de falende Een stralende Bert Oosterbosch op het ere-podium nadat na lang wachten eindelijk bekend werd dat hij de tijdrit van gisteren won. eerder gebeurd dat van de 30 besten in het algemeen klasse ment, die als laatsten starten, en die de wetenschap van de richttijden na 28.6 en 39.5 km hadden en dus hun inspannin gen konden plannen, niemand het podium kon bereiken. Het doet weinig af aan de buiten gewone prestatie van Bert Oosterbosch, die op dat aller minst gemakkelijke parkoers 78,5 minuut lang bijna 45 kilo meter per uur fietste. Hij was gisteren een klasse apart. Oosterbosch boekte zijn 9e seizoenzege, voor de Nederlan ders werd het de 104e etappe zege sinds Theo Middelkamp in 1936 de rij opende, en Post noteerde de 51e etappezege voor zijn ploeg, sinds de entree in 1976. Tot gisterochtend had de ploeg van Post bescheiden verdiend, slechts ƒ6300 in zes dagen, tegen de ploeg van Joop Zoetemelk reeds 17.016. Door de overwinning van Goster- bosch vooral, kon op een dag ƒ4128 aan het totaal worden toegevoegd, hetgeen de lucht bij de Raleighs ook deed op klaren, want het zijn niet voor niets beroepsrenners. De tijdrit bevestigde dat de Ier Sean Kelly in deze ronde een belangrijke kandidaat voor de eindzege is. Hij pakte 38 seconden op Phil Anderson, 1.17 minuut op Joop Zoete melk, die nogthans erg tevre den was, 1.34 minuut op Pascal Simon, 2.03 minuut op Johan van de Velde, 2.33 minuut op Hennie Kuiper, 3.24 minuut op Peter Winnen, 3.51 minuut op Lucien van Impe, die tegen valt, en 5.17 minuut op Beat Breu. Voeg daarbij dat Kelly in de bonificatiesprints onder weg nog wel anderhalve mi nuut zal pakken, dat het tijd rijden berg-op tot zijn specia liteiten behoort, dan kan deze man alleen van de eindzege worden afgehouden, als hij in de grote Alpenritten van de laatste Tourweek door de knieën gaat. erwenst heeft. Slechts 16 seconden hoefde hij te geven aan Joop loetemelk, een verrich- jng, waarmee niemand ekening zal hebben ge- louden. Van de Velde zelf was uiter- iard ook zeer content. „Voor iet eerst sinds j aren - in Fran- irchamps ben ik een keer ierde geworden, maar daar [ing het over een afstand, die helft korter was dan hier - leb ik weer een goede tijdrit ;ereden. Dat is goed voor het weel. Ik kan met goede ioed aan het restant van de 'our beginnen." Vanwaar echter die plotse- iigen progressie bij de Rijs- ergenaar wat betreft het ijdrijden. Van de Velde: „In e eerste plaats was het par sers heuvelachtig, hetgeen en voordeel voor mij is. Ver- de da st: he ik ve Wl he ja be in vo W! de sle tol de all eei ke lai pa in tO] di( foi Re lar ik ik va en de sti eir Joop Zoetemelk haalde uitgeput de finish in Nantes. Ondanks het feit dat hij 2 minuten 45 seconden moest toegeven op winnaar Oosterbosch, zag de Frans Nederlander toch licht' puntje s in het resultaat van de race tegen de klok. - Ff* Van onze speciale verslaggevers ANTES - Glimmend van rots stond Bert Oosterbosch P het ereschavot. Als een ve- ette zwaaide hij met zijn loemen naar het publiek. De ludenbosschenaar had er echt op, want zijn overwin ing in de 58,5 kilometer tijd- it tussen Chateaubriant en iantes getuigde van grote lasse, liet niets aan duidelijk- eid te wensen over. NANTES - Henk Lubberding arriveerde gisteren aan de fi nish in Nantes met een enorm gezwollen onderlip. Het bleek niet het gevolg van verbijten te zijn. Lubberding: „Tijdens het rijden werd ik gestoken door een insect. Ik schrok me rot. Ik voelde mijn lip daarna onmid dellijk dikker worden. TOUR VANDAAG 8.7.83 7* RIT 211 km NANTES Champagnélis-Miraii Andillygl Aigrefeuilla-d'Aunis Rochafortiur-Mar Soubise TOUR-MORGEN LA R0CHELLÉ~~ï Surgèrts St.-Savinian toutenac-Touvant ante Braud-et-St.-Louis pCarbon-Blanc "bordeaux 9.7.83 8* RIT 219,5 km Van onze speciale verslaggevers NANTES - Bert Oosterbosch heeft toch zijn zin gekregen. Hij won een tijdrit in de ronde van Frankrijk. In de proloog werd hij verslagen door de Belg Eric Vande- raerden, waarna de gele trui hem ontsnapte in de ploegentijdrit naar Fontaine-au-Pire. Oosterbosch kreeg mentaal harde klappen te verwerken, maar hij kwam er overheen. Tussen Chateaubriant en Nantes moest elke Tour-renner bijna zestig kilometer alleen rijden. Oosterbosch was op het golvende parkoers in zijn element, draaide schijnbaar moeiteloos de zwaarste versnellingen rond en won met ruim verschil voor andere tijdritspecialisten als de Belg Willems en de Spanjaard Gorospe. De erelijst van Bert Oosterbosch is: 1978: wereldkampioen 100 kilometer ploegentijdrit amateurs; 1979: 5 overwinningen en wereldkampioen achtervolging; 1980: 8 overwinningen, waarbij de ronde van Luxemburg en Tour-etappe; 1981: 9 overwinnin gen, waarbij een lange tijdrit in Dauphiné Libéré; 1982: 7 over winningen, waarbij ronde van Nederland; 1983 9 overwinnin gen, tijdrit en eindklassement Ster van Besseges, tijdrit Tirre- no-Adriatico, tijdrit Driedaagse van De Panne, tijdrit en eind klassement ronde van Amerika, proloog Vierdaagse van Duin kerken, Criterium Lage Zwaluwe en tijdrit Chateaubriant- Nantes in ronde van Frankrijk. De Belg Daniel Willem liet in de Tour eindelijk wat zien. Hij eindigde in de tijd rit op de tweede plaats. - FOTO ANP Van onze speciale verslaggevers NANTES - In de voorbereiding op de ronde van Frankrijk won Adri van der Poel de inleidende tijdrit van de ronde van Lu xemburg. Zijn vriend en toeverlaat Hennie Kuiper spotte: „Je kunt je toch geen tijdrijder noemen als je zo'n kort tijdritje wint". Van der Poel reageerde geprikkeld: „Wedden dat ik in de tijd ritten van de Tour voor jou eindig?" Kuiper nam de uitdaging aan. De verliezer zou de winnaar op donker bier moeten tracte- ren. Van der Poel was zowel in de proloog over vijf en een halve kilometer als in de rit naar Nantes over bijna zestig kilometer sneller dan Kuiper. Van der Poel was in Nantes zelfs tiende. „Mij verbaast dit niets", zei Van der Poel. „Als amateur heb ikj ook lange tijdritten gewonnen. Bij de profs heb ik gewoon wat' meer tijd nodig. Ik heb de indruk dat de krachttraining, die ik in de winter heb gedaan vruchten begint af te werken. Ik zoek nog naar de ideale mogelijkheid om kracht om te zetten in souplesse. Het komt langzaam en ik ben ervan overtuigd, dat ik over twee, misschien drie jaar ook een grote tijdrit bij de profs kan win nen". Van onze speciale verslaggevers NANTES - Van de Ne derlandse klassements- rijders kreeg Steven Rooks gisteren de ge voeligste tik uitgedeeld. Aan het eind van de tijdrit vond hij zichzelf terug op de 63ste plaats. Meer dan vier minuten had hij verspeeld op Joop Zoete melk, voorlopig het Neder landse kanspaard nummer één. „Ik denk dat ik misschien wat té rap vertrokken ben", merkte Rooks, wiens benen van boven tot onder bedekt waren met insecten, op. „Ik weet nog niet hoe ik mijn krachten moet verdelen. Gek is dat natuurlijk niet, want het was veruit de langste tijdrit, die ik ooit gereden had. Tot vandaag was de langste nooit meer dan 30 kilometer. Ik vond het jammer dat ik hele maal geen aanwijzigingen kreeg. Was dat wel het geval geweest, dan geloof ik toch dat het beter zou zijn gegaan. Ik ben in ieder geval blij dat die tijdrit er op zit. Ik had er erg tegen opgezien, zoals trouwens tegen de hele eerste week van de Tour, want ik was ook niet gerust op de ploegentijdrit en de etappe over de kasseien naar Roubaix. Al met al vind ik dat ik de eerste week nog niet zo slecht ben doorgeko men, ook gezien de vorm, waarmee ik van start ging. In middels rijd ik al een stuk be ter. Ik merk dat ik elke dag beter herstel. Alleen woensdag had ik een moeilijke dag. Mijn benen blokkeerden toen door de regen." Na de deceptie in de race te gen het uurwerk heeft Rooks de hoop op een hoge klassering nog geenszins opgegeven. „In de eerste plaats is het hele maal niet vanzelfsprekend dat ik nu voor Kelly en Grezet moet gaan werken. Het zal er van afhangen hoe zij over de bergen zullen gaan. Er wordt bij ons trouwens nooit over gesproken dat je voor iemand moet rijden. Als ik er van vo ren bij ben, ga ik gewoon mee in de bergen. Dat moet voor mij mogelijk zijn. Dat is ten slotte mijn terrein. Als ik in de bergen geen tijd verlies op de betere klimmers, maakt dat deze tijdrit helemaal weer goed." Hennie Kuiper had ook geen reden tot juichen. Hij moest verschillende gegadigden voor de top-tien voor laten gaan, maar stelde ook niet teleur. Kuiper: „Het is redelijk ge gaan, maar ik hield niet over. Na vijftig kilometer raakte de benzine wat op. Ik heb veel met de 53 voor en de 14 en 15 achter gereden. Met die tegen wind kon ik de grote versnel ling niet douwen." Uitstekend voor de dag kwam Jan van Houwelingen. De Gelderlander, die vorig jaar opzien baarde met een tweede plaats achter Hinault in een Tour-tijdrit, finishte als negende, maar zou zeker enige plaatsen hoger geklasseerd zijn als hij niet met tegenslag had moeten afrekenen. Van Houwelingen, na Oosterbosch de beste Nederlander: „Ik kreeg 25 kilometer voor het einde een lekke band. De tijd, die ik daardoor verspeelde tikt natuurlijk sowieso aan. Min stens zo erg was echter dat ik daarna ongeveer zeven kilo meter nodig had om weer in mijn ritme te komen. Het is duidelijk anders dan met een lekke band in een gewone etappe." Ook Adri van der Poel on derscheidde zich in de solo- tocht. De Hoogerheidenaar vertrok, evenals trouwens Van Houwelingen, als een raket, maar moest daar later toch de tol voor betalen. Adri van der Poel, als tiende geëindigd: „Ik had zelf helemaal niet de in druk dat ik in het begin zo hard ging, want ik reed steeds met de 14 en 15. Op het laatst merkte ik echter wel dat ik op het eerste stuk wat te veel had gegeven. Op één van die heu veltjes moest ik zelfs op het het binnenblad naar boven". IjUIIIIIIIIIIIIIIUIUilllllUllllillHllllllllllllllllllllllllllllllllttlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' i Van onze speciale verslaggevers S NANTES - Terwijl wel twintig camera's op hem gericht 3 waren, die onophoudelijk lawaai produceerden, maakte Joop Zoetemelk met voldoening de balans op. 5 3 „Ik mag tevreden zijn", 3 stelde hij vast na het zien I van de tijden van de con- currenten voor het alge- 5 meen klassement. „Vooral ook, omdat ik 3 dit seizoen nog geen goede langere tijdrit had gere- Êj den. In het Criterium Na- S tional verloor ik veel op Kelly. Ook in Parijs-Nice, 3 de ronde van Romandië en 3 de Dauphine Liberé, wa- 3 ren mijn tijdritten beneden 3 niveau. Deze keer ging het 3 veel beter. Ik kreeg de ver is snellingen - ik reed steeds 5 met de 13, 14 en 15 en een 5 enkele keer met de 12, als 5 het naar beneden ging - 5 goed rond. Een supertijdrit was het echter nog niet. S Daarvoor moet je net iets meer hebben. Dat man- 1 keert er nog aan bij mij. 3 Erg is dat echter niet. Het 1 hele scherpe komt nog wel. 3 Ik heb nog niet in mijn re- 3 serves hoeven tasten." S Het verbaasde Zoete- 3 melk niet dat hij terrein had moeten prijs geven 3 aan Sean Kelly en Phil s Anderson, van zijn rivalen I de enige twee, die een be- hoorlijke tijdwinst op hem a boekten. Zoetemelk: „Ik heb Kel- 5 ly en Anderson steeds be- schouwd als gevaarlijke concurrenten in het begin ..Eindelijk is het er van ge- omen", vertelde de Ouden- osschenaar. „Eerder was ik wschillende malen dicht bij en tijdrit-zege in de Tour, "aar steeds werd ik op het aatste moment nog verdron- en van de eerste plaats." Aan de basis van de zege 'an Bert Oosterbosch stond en perfect opgebouwde race. elier Post: „De rit van Oos- erbosch is te vergelijken met 'e tijdrit van vorig jaar van metemann, toen die Hinault ve: ev. ter bej vei rijc kaï doe eer rae wa op Da: het kur ten gaa geg ont toef dec in c Oos Zoetemelk .tevreden.... - FOTO DE STEM/JOHAN VAN QCFFj van de Tour. De vraag is echter hoe zij de berge» over zullen komen. Dat w j overigens niet zeggen dat ik geen rekening houdt met hen in de cols. Kelly won tenslotte de ronde van Zwitserland, terwijl M nog in de opbouwfase ver keerde. En hij zal het niet cadeau hebben gekregen tegen renners, die net de Giro achter de rug hadden Anderson mag ook niet uitgevlakt worden. VorjS jaar reed hij in zijn tweed® Tour al een stuk beter bi de bergen en de laatst® Dauphine' liet hij ook een goede indruk achter. T°c zijn er anderen, van wie meer verwacht in de ber gen. Van hen heb ik m® verder verwijderd. Voor mijn gevoel heb ik dus ee» goede zaak gedaan."

de Stem | 1983 | | pagina 6