nschap njezo. ederland krijgt ieer steun uit 'Uropees fonds Nederlandse man niet als grauwe muis de herfst in X-PRESIDENT CHIN A SEN VAN SURINAME jerium estaat ijaar Met één kwartje hele wereld bellen Grondlegger sociale psychiatrie overleden Drastische maatregelen tegen zure regen nodig I )e>re|yci BERGBEKLIMMEN IN SCHEVENINGEN Gebruiker mag profiteren van apothekers-korting gezellige kortingen I Reigers kaal" 7 Breda Loonvaste hypotheek in studie Kabinet wil negatieve aanslag WIR behouden BINNENLAND Wlltr3" papier' voor uw pen aatste tram- jonducteurs [tappen uit Blaaskastje in plaats van blaaspijpje? piSTER DE KONING: Geen extra belasting op huishoudelijke apparatuur BINNENLAND Veel gemeenten onrechtvaardig in gunning van premiewoningen VAN DER REIJDEN: PROF. A.QUERIDO Madurodam krijgt naaktstrand Speculaties journalist in onderzoek J,.r, T5 PAGINA2InnMDERDAG 7 JUL11983 T22 PAGINA 3. „n ,t*OP o*o^ WOOBJ* \5SS«££'6 Van een onzer verslaggevers ten B. op Zoom, Hoogerheicfe :n Huybergen 100 a 200 per. onen aanwezig voor de- nonstratie. 13.00 uur, het langewezen tijdstip, 100-200 jersonen aanwezig, evenals, eeds uren rustend, NS en 3BA reserve materieel. 14,00 lur aanwezig 1000-2000 mensen (gegevens ANP ra dio-nieuwsdienst). 15.00 uur :a 10.000 deelnemers volgens de IKV-berichtgeving. Zulk soort subjectieve „berichtge ving" kunnen mensen, die de laatste wereldoorlog bewust hebben meegemaakt, zich nog heel duidelijk herinne ren. Feit is in ieder geval dat er in 2 uur tijds 'n personen- aanwas van 200 naar 10.000 waar dan ook in Nederland n file veroorzaakt van vele, vele kilomters! Of zijn ze per parachute gedaald? Leugens londermijnen de gevestigde orde; één blik op het wereld gebeuren bewijst iedere dat leugenaars het heft in handen trachten te nemen. Volgens de laatste Zweedse gegevens doen momenteel 260 SS-20 raketten met 2 a 3 kernkoppen aan boord op ons West Europa gericht jammerlijk genoeg géén leu gens. A. J. A. van de Reijt Wagenberg AMSTERDAM - De Neder landse mannen hoeven de komende herfst niet als «rauwe en grijze muizen door het leven te gaan, zo voorspellen de trendsetters van de mannenmode in ons Ze reageren daarmee op trends in West-Duitsland, waar het „Deutsche Institut für Herrenmode" zojuist heeft geprofeteerd, dat het tijdperk van de knallende kleuren in de mannenmode voorbij is en dat de Duitse man weer in pakken van ge dempte kleuren, in grijs, grauw en zwart gestoken zal worden. „Knallende kleuren zijn uit, alles wordt weer ge dempt en gedekt", zo laat het gerenommerde herenmode instituut weten. De woordvoerder van C A, een van de trendsetters in de Nederlandse mannenmo de, zegt een „revolutie in de mannenmode" als in Duits land niet te verwachten. „De mannenmode in Ne derland wordt gekenmerkt door een rustige evolutie. Er zal in de herfst een zekere voorkeur voor grijs zijn, maar ook voor mooi blauw en chocolade bruin. Toch zal de Nederlandse man op kleur blijven combineren en daarin past geel evengoed als rood", aldus de woord voerder. ewelddadig verzet iet uitgesloten nog eens dat de bevrijdings- raad niet bereid is tot een dia loog met het regiem-Bouterse. „Dat is door de gebeurtenissen op 8 december vorig jaar on mogelijk geworden. Doel blijft de omverwerping van het re giem", aldus de Surinaamse ex-president. beschikbare tijd voor het hui houdelijk werk voor de vrou in die tijd een stuk mindi werd. De Maggi-fabrieki sprongen in „dit gat in 1 markt" en ontwikkelde zijl soepen uit meel en gedroog' groenten en kruiden. Overigens kwam het sui van de Maggi-soepen niet maar aanwaaien. De weei stand tegen de gedroogde so pen was groot en de Maggi-f brieken konden slechts mi marginale winsten blijve doordraaien. Later gaat hi beter en worden ook fabriekt in het buitenland gevestig Julius richtte zich inmiddel ook op andere produkten breidde het assortiment 1 vensmiddelen steeds verdi 'uit. Op 19 oktober 1912 sterft J lius Maggi aan de gevolg! van een hartaanval. Zijn 01 derneming was inrniddel breed vertakt in vele andei Europese landen. Belangrpf echter was het feit dat Maf bij zijn dood een aantal socii besluiten had genomen die m veel later een voorbeeld vc andere bedrijven vormde, zorgde hij voor woningen v< zijn personeel, richtte een I drijfsziektefonds op, evens kinderopvangcentra, een beiderscommissie en een yi kantiecentrum voor het pen neel. In 1947 fuseerde Maggie het Duitse bedrijf Kn<?rT het Neslé-concern. Een co cern dat vele jaren na de 0 van Julius Maggi met,z<L, minder sociaal gevoel t' kindervoeding slijt aan de dervoede bevolking in de v de Wereld. ENTIE) AMSTERDAM - Gewelddadige acties van [erzetsgroepen zijn op korte termijn niet uit gesloten. I Dat heeft de voorzitter jan de Raad voor de Be- hijding van Suriname, ■enk Chin A Sen, giste- Lk gezegd tijdens een Irsconferentie in Am- irdam. Volgens hem bestaan er in riname georganiseerde ver- itsgroepen op het platteland, «holen, in het leger en bin- het politie-apparaat, ter- ijl ook in de door legerleider outerse opgeleide militie- ;pen verzetslieden zijn filtreerd. „Bouterse leidt imensen voor ons op", aldus ■president Chin A Sen. IDe bevrijdingsraad richt ju strategie nu vooral op het mieren en ondersteunen jn het verzet vanuit Surina- zelf. De voorzitter van de ld onderstreepte dat een ac- met huurlingen niet de op- iing is. [Over de al maanden geleden igekondigde plannen voor oprichten van een op Suri- ie gerichte radiozender zei ïin A Sen, dat proeven wor- genomen vanuit het Cari- ictt gebied. Als de proeven tslagen wil de bevrijdings- id zendtijd huren bij een ticuliere 'zender in 'Vene- fela. [Chin a sen onderstreepte ERDAM - De laatste echte tramconducteurs Ij Nederland nog rijk is, zul- |P zaterdag uitstappen. pet Rotterdamse vervoer- jjrijf RET zet die dag name- l 'i laatste - uit 1948 date- - tramstellen van het f Allan aan de kant. De [fcteurs moesten daarin steeds kaartjes verkopen, *iat bij deze voertuigen het pelte voor de passagiers Scheiden is van de motor- Ren, de plaats van de be- Ijurder. De twee trams wer- Is nog steeds in Rotterdam- Ij111 ingezet, als er tijdens de puren geen ander mate- m voorhanden was. De ït van een nieuwe serie f®s heeft de oude modellen F-nitief overbodig gemaakt. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een werk groep van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat onderzoeken of bij al coholcontroles het blaas pijpje en de bloedproef vervangen kunnen worden door ademanalyse-appa- ratuur, het zogenaamde blaaskastje. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) dringt al jaren aan.«p-het afschaffen-van blaaspijpje en bloedproef en het invoeren van meer betrouwbare apparatuur. Onderzoek van de SWOV heeft uitgewezen, dat de bekende novemberwet uit 1974 veel van zijn preven tieve werking verloren heeft. De blaaspijpjes wer ken dermate onnauwkeu- ring, dat veel mensen bij een alcoholcontrole door de mazen van het politienet glippen. Daar komt nog eens bij, dat de politie van wege de onnauwkeurig heid zelf een ruime marge gaat hanteren. De af schrikwekkende werking van een controle is daar door voor een belangrijk deel verloren gegaan. Dronkenschap achter het stuur wordt daardoor weer bijna net zo veel geconsta teerd als voor de invoering van de novemberwet. Vol gens de swov laten de automobilisten met een slok op zich niet weerhou den door de zwaarte van de straffen, maar is vooral de pakkans bepalend. roPees sociaal fonds kan rekenen. «ft»'®®® Knister baseert deze op bet principe- iie,, ®at de raad van mi- l'«iWn Sociale Zaken van Be»* Ln van de Europese ten hap °P 2 juli sloot e herziening van het !m sociaal fonds- hier" ti d apdere overeenge- lonai er een zekere de- |Pl sa"e van het fonds Londen. Volgens de 'eglementen van het at een zeer aanzien- Iw de middelen - in ^'Sdio ?7 procent - naar flri ^et kader van'het fonds voor regionale, „JJ* als prioritair .i^eduid. Nederland ft? ip zeer geringe va„ deze steun ten be- iff. economisch achter- tegio's in aanmer- Pbncipe-akkoord be- Van onze redactie binnenland ^'teister De Koning (Sociale Zaken en Werkgele- -"kt dat Nederland meer dan voorheen op steun uit helst een terugdringing van deze vorm van regionale steun ten faveure van geïndustriali seerde gebieden die te kampen hebben met een hoge werk loosheid of met langdurige werkloosheid dan wel gebie den die in industriële of secto- riële herstructurering verke ren. In antwoord op schriftelijke vragen van de CDA-kamerle- den Weijers en Gerritse schrijft de minister niet te kunnen voorzien in welke ma te het aandeel van Nederland zal stijgen. Naar alle waar schijnlijkheid zal er wel een einde komen aan de situatie waarbij Nederland in 1982, met, de op een na hoogste werkloosheid van de lidstaten van de gemeenschap, slechts 1,1 procent van de middelen van het fonds toegewezen kreeg, aldus de minister. KABINET: DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economische Za ken) en minister Ruding (Fi nanciën) voelen niets voor een heffing op huishoudelijke ap paraten, die veel energie ver bruiken. De inspanningen die nodig zijn om een dergelijke heffing op te zetten en de uitvoerings technische bezwaren daarvan wegen niet op tegen de geringe omvang van de verwachte be sparing. Aldus de bewindslie den in een brief aan de Twee de Kamer, die nader geïnfor meerd wenste te worden over' mogelijkheden van extra be lasting op energieverslindende huishoudelijke apparaten. De ministers menen dat efficiën ter elektriciteitsgebruik in de huishoudens door voorlichting moet worden bereikt en door aanbod van efficiëntere appa raten. De bewindslieden gaan er in hun notitie van uit dat alleen elektrische apparaten belast zouden moeten worden waarvoor een efficiëntere ver vanger bestaat. Autokeuring DE extra heffing op deel III, waarvan de met ingang van 1985 verplichte gestelde auto keuring wordt betaald, wordt waarschijnlijk enkele guldens lager. Het Ministerie van Ver keer en Waterstaat wil de autokeuring 'vereenvoudigen' om zodoende de kosten te drukken. Steunfraude EEN onderzoeksteam van po litie, Justitie en sociale dienst heeft de afgelopen weken 34 Limburgers aangehouden, die in Duitsland werkten terwijl ze in Nederland een uitkering genoten. De aangehouden mensen hebben daardoor de sociale diensten en bedrijfs verenigingen voor in totaal 124.000 gulden benadeeld. DEN HAAG - Het financie ringstekort van het rijk, het negatieve verschil tussen in komsten en uitgaven van de ministeries, bedroeg over het eerste kwartaal van dit jaar bijna tien miljard gulden. Gisteren is op de boule vard van Scheveningen een 'bergtop' geplaatst. Liefheb bers van alpinisme mogen de 3.500 mm hoge top ook be klimmen. Dit in het kader van de promotie van Tirol door het gelijknamige toer- sitenbureau. - fotoanp BOUWONDERNEMERS: DEN HAAG - Gemeentebe sturen met veel braakliggende eigen grond blijken de bouw van premiekoopwoningen in toenemende mate te gunnen aan bedrijven die bereid zijn die grond eerst te kopen. Hierdoor krijgen bedrijven die zelf over bouwgrond be schikken, geen kans meer. Met die klacht heeft de Ne derlandse Vereniging van Bouwondernemers zich in een brief gericht tot staatssecreta ris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). De vereniging noemt dit verwer pelijke rechtsongelijkheid waaraan snel een einde moet komen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond heid) vindt dat extra kortingen die apothekers behalen bij het inkopen van medicijnen ten goede moeten komen aan de gebrui ker, dus de ziekenfondsverzekerde en de 'particulieren'. Van der Reijden wil dit sa men met minister Van Aar denne en in overleg met het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg in een richt lijn vastleggen. Van der Reijden acht het bestaan van het systeem van bonussen en extra kortingen niet verwerpelijk, maar vindt wel dat die inkoopvoordelen op een controleerbare wijze ten goede moeten komen aan de uiteindelijke gebruiker. Volgens Van der Reijden is het zelfs niet uitgesloten dat het mogelijk is om de eigen bij drage van een rijksdaalder per medicijn te verlagen, als de ta riefstructuur zodanig wordt gewijzigd dat de extra kortin gen worden doorberekend in de uiteindelijke prijs van de medicijnen. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Nog steeds is het de PTT een raadsel hoe men voor een kwartje de hele wereld heeft kunnen bellen vanuit een telefooncel aan de Broekakkerseweg te Eindho ven. Het kan een fabrikage-fout zijn geweest, maar het is niet uitgesloten dat een slimme jongen met veel verstand van te lefoons aan het toestel heeft geklungeld tot hij voor een kwartje met Timboektoe, de Falklands of Omsk kon praten. Maandenlang hebben talloze mensen van de voordelige telefooncel gebruik gemaakt. De cel was altijd bezet en soms stond er tot diep in de nacht een rij van tientallen mensen. Aan het grapje kwam pas een einde toen omwonenden zich bij de PTT kwamen beklagen over de overlast. Woordvoerder Berntsen van het Telefoondistrict Den Bosch vindt het aannemelijk dat er met het toestel geknoeid is. „Dat komt vaker voor. De mensen zijn heel vindingrijk in trucs om gratis te bellen. Ze werken met paperclips, magne ten en weet ik wat. Ze zijn zeer inventief en dan moet de PTT maar tegenmaatregelen zien te nemen. Ik kan in elk geval wel zeggen dat het geen simpele ingreep is geweest. Maar het kan ook zijn dat er een fabrikage-fout in het toe stel zit." De PTT heeft inmiddels een nieuw apparaat in de cel aan gebracht. Van onze redactie binnenland DEN HAAG (ANP)- Prof. dr. Arie Querido, een van de grondleggers van de sociale psychiatrie in Nederland, is dinsdag in het Franse La Be- gude de Mazenc op 82-jarige leeftijd overleden, zo is giste ren bekend geworden. Prof. Querido was tot 1968 hoogleraar in de sociale ge neeskunde aan de gemeente lijke universiteit van Amster dam. Daarnaast was hij vele jaren voor de PvdA lid van de Eerste Kamer, vanaf 1958 tot en met 1970. Prof. Querido studeerde ge neeskunde aan de Universiteit van Amsterdam en aan de Harvard University in Boston, Amerika. Hij promoveerde in 1926. Bij zijn terugkeer uit Amerika zou zijn wetenschap pelijke belangstelling voor de sociale geneeskunde, en de so ciale psychiatrie, pas echt tot uiting komen. Van zijn hand zijn een groot aantal publikaties verschenen. Een aantal van die publika ties, zoals „Inleiding tot de In tegrale Geneeskunde" (uit 1955), wordt nog steeds be schouwd als standaardwer ken. Querido nam als een van de eersten in Nederland het voor die tijd vooruitstrevende standpunt in dat de psychia trische patient niet geisoleerd moest worden gezien van zijn omgeving, maar als deel uit makend van een systeem. Hij Prof.A.Querido - foto archief de sten pleitte voor een behandeling, waarbij het accent meer ligt op sociale hulpverlening dan op een medicinale behande ling. (ADVERTENTIE) DEN HAAG - In de Haag se miniatuurstad Maduro dam komt een naakt- strand(je). De directie van deze toe ristische trekpleister heeft dat besloten, omdat Madu rodam „een natuur-ge- trouwe afspiegeling" is van maatschappelijke en sociale ontwikkelingen in Nederland. DEN HAAG (ANP) - De Cen trale Raad voor de Milieuhy giëne acht een drastische ver mindering van de uitstort van zwaveldioxyde en stikstofoxy- den in Europa ter voorkoming van zure regen met alle moge lijke middelen vereist. Een sterke beperking van de luchtverontreiniging door de ze stoffen in ons land is mede van belang voor het overleg in internationaal verband. Daar bij is voor Nederland een voortrekkersrol weggelegd. Een deel van de raad, met na me de werkgevers, wees een zijdige maatregelen van Ne derland ter beperking van de uitstoot van beide stoffen van de hand. Dit zegt de raad in zijn ad vies over het concept van het 'indicatief meerjarenpro gramma lucht 1984-1988', dat de minister van Milieubeheer als onderdeel van de begro tingsstukken aan de staten- generaal zal aanbieden. De raad liet zich gisteren tijdens de maandelijkse vergadering niet uit over de maximaal toe laatbare uitstoot van beide stoffen, maar drong wel aan op uitvoering van de door de bewindsman voorgestelde uit eindelijke verlaging van de emissieplafonds. In het concept-IMP wordt voor de uitstoot van stikstofo- xyden een maximum genoemd van 500 miljoen kilogram per jaar. Voor zwaveldioxyde wordt de maximale uitstoot verlaagd van 500 tot 475 mil joen kilogram per jaar. Voorts streeft de regering naar een beperking van de luchtveront reiniging door zwaveldioxyde en stikstofoxyden naar res pectievelijk 250 en 150 miljoen kilogram per jaar. De raad pleit voor een spoe dige uitvoering van de motie- De Boois, waarin de Tweede Kamer de regering verzocht een breed inventariserend on derzoek te verrichten naar de verzuring van de bodem. De regering dient verder bijzondere aandacht te schen ken aan een beperking van de uitstoot van zwaveldioxyde door raffinaderijen, omdat de ze verantwoordelijk zijn voor een derde van de totale emis sie van deze stof. De raad be treurt het dat het beleid op dit punt nog geen gestalte heeft gekregen. Voorts had de raad graag gezien dat de regering meer nog dan nu gebeurt aandacht besteedt aan de emissies door het verkeer. Het verkeer is voor meer dan de helft van de totale uitstoot van stikstofo- xyde, lood, koolwaterstoffen, koolmonoxyde en benzeen verantwoordelijk. Het ont breekt de overheid aan een systematisch programma van mogelijke maatregelen ter be perking van deze emissies. De raad dringt daarom aan op een verdere stimulering van de aanschaf van minder ver vuilende typen auto's en een verlaging van de uitstoot van autobussen. Waar mogelijk zou elektrificatie van het bus vervoer doorgevoerd moeten worden. Een periodieke keu ring van auto's acht de raad van groot belang. Tevens geeft de raad de regering in over weging vaart te zetten achter de invoering van loodvrije benzine. i Alles verdwijntin deze tijd. Subsidies, steunmaatregelen, ambtenaren, zwart geld en ook de laatste conducteuren kun nen deze week voorgoed uit stappen. Maar onverwacht komen er ook wel eens leuke dingen bij-. Neem nou die telefooncel in Eindhoven, waarin men van wege een magische misser contact kan maken met de heT ie wereld. j Eén kwartje in de gleuf en de lijnen naar alle landen in de wereld liggen open. Natuurlijk verdringen de mensen zich dag en nacht rond dit verba zingwekkende natuurver schijnsel. Mensen die opeens een uur met een broer in Bolivia kun nen praten die ze jaren niet gezien hebben, mensen die in formeren hoe het weer in Australië is. Het is een mira kel, die cel. De PTT zal er wel anders ovef denken, maar ik zie zo'n tele fooncel als een ideaal middel om te komen tot internationa le verbroedering. Alle rassen en nationaliteiten komen sa men rond de glazen kooi. Hon derden talen zoeken hun weg naar de hoorn van het toestel. Laat de mensen zich toch voor een kwartje thuis voelen; Iedereen heeft recht op eert vriendelijk woord, of het nu uit Roosendaal komt of uit Singapore. Er moeten meer van die cellen komen! Vooroordelen bestaan niet meer, vreemdelingenhaat ver dwijnt met het kwartje in de gleuf. Leve de cel van Eindho ven! De cel vermenigvuldigt zich naturlijk. Vrije cellen schieten overal uit de grond. Of ben ik misschien verkeerd verbonden? MERIJN Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs is eën on derzoek begonnen naar de ac tiviteiten van de beursver- slaggevers van De Telegraaf. De journalist wordt ervan, verdacht op oneerlijke wijze te. hebben gespeculeerd op de beurs. Hij zou daarbij mis bruik hebben gemaakt van in formatie onder embargo, waarbij vroegtijdig cijfers worden verstrekt om de pers in staat te stellen zich te docu menteren. Journalisten wor den geacht onder embargo .verstrekte gegevens geduren de een afgesproken termij rr geheim te houden. Bovendien mogen ze deze informatie voorsprong niet gebruiken om er financieel voordeel uit te halen. Van een onzer verslaggevers t DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx laat het verschijnsel loonvaste hypotheek onder zoeken. Hij heeft daarvoor de mede werking verzocht van het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnij verheid. De loonvaste hypotheek werd geïntroduceerd door het PGGM (pensioenfonds) en- overgenomen door een enkele hypotheekbank. De staatsse-„ cretaris ziet in deze vorm van hypotheek, waarbij de perio dieke betalingen de ontwikke- lingen van het loon volgen, een uitstekend middel om het eigen woningbezit te bevorde ren. e DEN HAAG - Het kabinet meent dat de negatieve aan slag in de wet op de investe-' ringsrekening, zeker in de huidige economische omstan digheden, behouden moet blij ven. De belangrijkste overwe ging daartoe is, volgens minis-, ter Van Aardenne die dit gis- teren de Tweede Kamer liet weten, dat ook de fiscaal ver liesgevende bedrijven bij het verrichten van investeringen WIR-premies nodig hebben.

de Stem | 1983 | | pagina 3