Akkoord over afvloeiing bij Muller ONDANKS BEZWAREN VAKBONDEN Oostburg: Vuil- station mogelijk zelf exploiteren I0CCASI0NSI Onderzoek naar kabel-tv Oostburg Nauwelijks nog kans op sportveld Zuidzande I Model- helicopter I DgNDERDAG7jum9 I °P Haven- 1 feesten I(redesmonument Aardenburger opKRO-radio Ifll OPEN HAARDHOUT INFECTIEBRON VAN IEPZIEKTE I Helft van geparkeerde auto's niet op slot d D [7o DONDERDAG 7 JUL11983 VAN ZEELAND Vliegerfeest in Sas VOLVO- SERVICE Vermast uit Yerseke wint Kringvlucht Rondweg om Westkapelle in gebruik van de BMW-dealer Garage Veifcragge bv Als Bron definitief afhaakt markten Woningen voor bejaarden aan Nieuwstraat in IJzendijke Uitgaan NEDERLANDSE PROGRAMMA'S NEDERLAND 1 T27 PAGINA ZEELAND 3 OOSTBURG - Het college van B en W van Oostburg is van plan een onafhankelijk adviesbureau een vrijblij vend onderzoek te laten in stellen naar de mogelijkhe den tot aanleg van kabel-tv in de gemeente. Uit dit onderzoek moet blijken welk bedrag per maand de toekomstige abonnee op tafel dient te leggen om op het kabelnet te worden aangesloten. De hoogte van dit bedrag zal bepalend zijn voor de vraag of de plannen moeten wor den doorgezet. „Want", aldus wethouder A. de Feijter gisteren in de raadscommissie voor open bare werken, „mocht blijken dat het uitkomt op bijvoor beeld 55 gulden in de maand, dan kunnen we het verder wel vergeten. Haalbaar wordt het pas als het bedrag niet boven de enkele tientjes komt". Voor het onderzoek wordt door de gemeente 2500 gul den uitgetrokken. Zoals be kend zullen, als de plannen doorgaan, in eerste instantie Oostburg, Schoondijke en Breskens op de kabel wor den aangesloten. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De kans dat Zuidzande binnen niet al te lange tijd over een sportveld kan beschikken is uiterst klein gewor den. Ondanks de in spanningen van het Oostburgse gemeente bestuur blijkt geen en kele grondeigenaar in de omgeving van het dorp bereid een stuk land voor dit doel te verkopen of te ver pachten. Dit antwoordde wethou der A. de Feijter gisteren tij dens een vergadering van de Oostburgse raadscommissie voor openbare werken op vragen van de PvdA'er J. Wielakker. „We zijn in feite uitgepraat", aldus de wet houder. „Ik heb zelfs het dubbele geboden van wat zo'n stuk grond per jaar zou kunnen opbrengen aan landbouwprodukten, maar ook dan heeft men geen in teresse". De sportvereniging en de dorpsraad van Zuidzande worden overigens steeds on geduldiger wat betreft het sportveld. Om het gemeen tebestuur nog maar eens te herinneren aan de gedane belofte zijn bij de toegangen tot het dorp borden ge plaatst met daarop de tekst 'Welkom in Zuidzande zon der sportveld'. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHlJ Bus-experiment gaat toch door Van een onzer verslaggevers GOES - Het initiatief van de Aardenburger Schelte van Jelgerhuis om tot op richting van een vredes- monument te komen is één van de onderwerpen in het KRO-radioprogramma 'Leestafel', waarvoor vrij dag tussen 14 en 16 uur de opnamen worden gemaakt in het Lunchcafé te Goes. Het programma zal dinsdag 9 augustus van 10 tot 12 uur worden uitge zonden en is in zijn geheel gewijd aan zaken die in Zeeland spelen. Schelte van Jelgerhuis ijvert al ja- ren voor oprichting van een vredesmonument, waarvoor men stenen kan kopen. In eerste instantie zou het gedenkteken in zijn woonplaats Aarden burg moeten verrijzen, maar daarbij ondervond de initiatiefnemer zoveel tegenwerking dat hij heeft besloten een andere ge meente te interesseren in zijn project. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De vakbonden en de sleepdienst Wil lem Midler hebben gisteren een voorlopig akkoord bereikt over een afvloeiingsregeling voor achttien personeelsleden. Het gaat om ontslagen in de sector van de zeesleepvaart. Vertegenwoordigers van Muller en van de Federatie Werknemers in de Zeevaart bespraken gisteren in Terneu- zen de gerezen problemen. FWZ-bestuurder Vrieze toon de na afloop wel begrip voor de situatie bij het zeesleep- vaartbedrijf van Muller. Vrie ze: „Er zit weinig anders op.Gebeurt dit niet dan kun nen ook de gezonde onderde len van het bedrijf in de pro blemen komen". Het akkoord over de af vloeiingsregeling moet nog be krachtigd worden door de di rectie van Muller en de be trokken leden van de FWZ. SAS VAN GENT - Vandaag juli houdt het SKW een vlie gerwedstrijd aan de Prinsen kade te Sas van Gent. De sa menkomst voor deze wedstrijd is om 13.30 uur in De Roselaer aan de Noordstraat. De bedoeling is om zelf een vlieger te maken. De kosten van deze vliegerwedstrijd zijn 2,50, bezitters van een strip penkaart hoeven geen in schrijfgeld te betalen. Voor de beste, leukste en origineelste vliegers zijn er leuke prijzen te verdienen. Er is ook een pechprijs. Ver voer vanuit Philippine en Westdorpe is geregeld. Het vertrek vanaf de Schotse Hoek Philippine en vanaf Con cordia in Westdorpe is om 13.00 uur. De kosten voor dit vervoer bedragen I,-. Voor de sportieve fietsers staat li monade klaar. (ADVERTENTIE) tsAÜAiSI BU PONT T@U4gUZSNI INDUSTRIEWEG'87 4538 AQ TERNEUZEN4 Tel. (01150) 13451 Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De concours- bond Zuid Beveland hield met 1553 duiven een kringvlucht vanuit Dourdan. 1 en 4. E. Ver mast te Yerseke, (1048,63 mpm). 2. M. Jeremiasse, We- meldinge, 3. F. Westdorp, 's- Heer Arendskerke, 5. J. Her mes, Kapelle, De Zeeuw te Goes met 294 duiven (1023,74 mpm). 1 en 10. J. Hartman, 2 en 6. Wagenaar-Toonder, 3. R. krijger, 4. J. van Oosten, 5. Brouwer en dochter. De Snelvliegers te Oostburg met 171 oude duiven (1057,40 mpm). 1. P. Boekhout, 2 en 7. L. Verheije, 3. J. de Krijger en zoon, 4. T. de Poorter, 5,8 en 10. M. Buysse met 141 jonge duiven (999,6 mpm). 1 en 2. Dat- thijn-Cauwels, 3. H. van Hee, 4. E. de Milliano5. P. Visser. De Getrouwe Duif te Cadzand met 107 oude duiven (1031,3 mpm). 1 en 3. A. de Putter, 2. Sj. Visser, 4 en 5. A. Duininck en zoon met 160 jonge duiven (1000,1 mpm). 1. G. Schrier en co., 2. D. van Kerkhoven, 3. J. van de Plasse, 4. D. van Houte, 5. A. Fremouw. Concours Combinatie West Zuid- beveland vanuit Chateauroux met 173 duiven (990,87 mpm). 1. C. van Dalen, 's-Heer Arendskerke, 2 en 6. J. Polfliet, Lewedorp, 3. J. van Maldegem, Heinkenszand, 4. Joh. Poelman, te 's-Heer Arendskerke, 5. P. de Vos, 's-Heerenhoek, 7. C. Rijk, Lewedorp, 8. J. Kartan, Ove- zande, 9. A. van de Dries, 10. P. Rijk, beiden 's-Heerenhoek. Verwachting te Axel vanuit Beau- metz met 470 jonge duiven (1191,5 mpm). 1 en 4. J. Giele, 2 en 8. Th. de Waal, 3. R. Hermans, 5. A. de Feij ter, 6. P- Ivens, 7. J. Verstraten, 9. C. den Engelsman, 10. F. Schoof met 95 oude duiven (1214,9 mpm). 1. C. den Engelsman, 2. J. Weesepoel, 3. Visser-Lensen, 4. J. van Bellen, 5. D. Dieleman. Eerlijk Vreest Niemand te Stop peldijk met 123 jonge duiven (1150 mpm). 1 en 10. Combinatie Loko, 2 en 9. J. van Belle, 3. B. Burm, 4 en 6. F. Serrarens, 5. B. van Leemput, 7. J. Boeijkens, 8. L. van Leuven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG HULST - Vertegenwoordigers van FNV en CNV hebben woensdag op het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag hun bezwaren geuit tegen het bus-expe riment in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar minis ter Smit-Kroes ziet hierin geen aanleiding om in te grijpen. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie meegedeeld. De busmaatschappij Zuid- West-Nederland (ZWN) wil met ingang van augustus op de lijn tussen Hulst, Paai, Lamswaarde en Graauw op bepaalde tijden niet de gewone lijnbus inzetten, maar kleinere taxi-busjes. De ZWN heeft hiertoe besloten in nauwe sa menspraak met de ESO, de ex- ploitatieve samenwerking van openbaar vervoersbedrijden. De ESO is een overlegpartner van het ministerie. In het ver leden heeft het ministerie aan de ESO gesuggereerd om met voorstellen te komen tot een betere exploitatie van lijn diensten. Het experiment in Zeeuwsch-Vlaanderen is hier van een uitvloeisel. Van onze correspondent SLUIS - De rondweg om Westkapelle in de wegverbin ding Sluis-Brugge is nu einde lijk in gebruik genomen. Het wegvak was reeds enkele maanden afgewerkt, behou dens de verlichting en de ver- keerssignalisatie. Die was men blijkbaar ver geten te bestellen of werd te laat afgeleverd. Duidelijkheid kon daarover niet worden ver kregen. De rondweg werd aangelegd om het vooral tijdens de zo mermaanden drukke verkeer door de bebouwde kom van Westkapelle te verbannen. Met het werk werd 1 maart 1981 aangevangen en heeft de Belgische belastingbetalers inclusief onteigeningen enz. het lieve sommetje van 8.8 miljoen gulden gekost. Burgemeester R. Lippens van Knokke-Heist, waartoe Westkapelle behoort en die de officiële opening verrichtte, toonde zich verheugd over de nieuwe verbinding, maar he lemaal tevreden was hij niet. Hij meende, dat bij de aan sluiting van de nieuwe met de oude weg in de omgeving van Schapenbrugge ten behoeve van de verkeersveiligheid nog enkele verlichtingspunten die nen te worden geplaatst. In ieder geval betekent deze rondweg een belangrijke ver betering in de verbinding Sluis-Brugge. De vakbeweging vreest, dat het experiment ertoe zal lei den dat in het hele land 200 tot 250 banen bij busmaatschap pijen verloren zullen gaan. De arbeidsvoorwaarden voor het personeel zouden in het open baar vervoer beter geregeld zijn dan bij de taxibedrijven. De busdienst tussen Hulst, Paal, Lamswaarde en Graauw wordt vier maal per dag wordt onderhouden en heeft momen teel een gemiddelde bezetting van 20 tot 30 passagiers per dag. Volgens G. Schellinger van de ZWN wordt tijdens de proef uitsluitend naar het kos tenaspect gekeken. Er wordt een overeenkomst gesloten met een plaatselijke taxi-on derneming, die deze dienst vier maal daags met een taxi, onder supervisie van de ZWN gaat waarnemen. Schellinger vindt de vrees van CNV en FNV, dat dit ex periment bij verdere invoe ring op de lange duur tot ver lies van enkele honderden ar beidsplaatsen kan gaan leiden bij het streekvervoer in Ne derland voorbarig. „De bon den doen er goed aan het rap port af te wachten dat over dit experiment na een half jaar wordt opgesteld", aldus de ZWN-woordvoerder. Zeeland is overigens de enige provincie waar een dergelijk taxi-expe riment met toestemming van de minister mag worden uit- eevoerd. AXEL - Materiële schade aan twee personenauto's was het gevolg van een kop-staart- botsing op de Nieuwendijk. Toen L. van de G. te Sluiskil met zijn voertuig na het pas seren van een tractor linksaf de Butweg wilde inslaan, werd hij daarbij aangereden door D.R. uit Axel, die van mening was dat G. na het passeren ge woon rechtdoor zijn weg zou volgen. (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Cees Verplanke met zijn model-helicopter pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllimillllllllllllllllllli Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Staatsbosbeheer en de Plantenziekte- 5 kundige Dienst in Wageningen en de gemeentelijke s plantsoenendiensten houden deze zomer voor de zesde E S keer een landelijke campagne tegen de iepziekte. Elke zieke en kwijnende iep wordt zo snel mogelijk omgehakt en vernietigd. De hulp van het publiek wordt §j fi belangrijk geacht. Niet alleen door zieke iepen te melden, S maar vooral ook door te voorkomen dat het hout onge- schild wordt opgeslagen. Hierbij wordt met name gedoeld j§ op open haardhout. De iepziekte is al jaren de grootste bedreiger van iepen j= langs wegen, op stadswallen en in erfbeplantingen. Voor- E al in de kustprovincies komt hij veel voor, omdat hij be- s 2 stand is tegen de sterke zeewind. 1 De iepespintkever brengt de schimmel van de ziekte E over. Hij legt zijn eitjes in de bast van zieke bomen. Jonge kevers nemen de schimmel mee naar gezonde iepen in de omgeving. Wetenschappers proberen al een hele tijd re- H sistente rassen tegen de ziekte te kweken en zoeken ook 5 S naar andere bestrijdingsmethoden. Momenteel worden jg proeven genomen met een bacterie die de schimmel aan- E pakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Bij een grootscheepse controle van de rijkspolitie op geparkeerde auto's, is deze week ge bleken dat bijna de helft niet afgesloten was. De actie vond plaats onder het motto „auto open, buit er uit", een activiteit van het Zeeuwse regionaal bureau ter voorkoming misdrijven. In to taal werden 486 auto's gecotro- leerd op campings, jachtha vens en parkeerterreinen langs het Veerse Meer. 222 Auto's bleken niet te zijn afge sloten. In 43 ervan lagen waarde volle spullen zoals surfartike len, fototoestellen en tasjes met inhoud. Van de 264 wa gens die wel op slot waren, la gen er in 93 waardevolle arti kelen open en bloot op zicht. In 2 van de niet afgesloten auto's zaten de sleutels nog in het contactslot. De Rijkspolitie verbaliseerde de betrokken eigenaren. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het gemeente bestuur van Oostburg is van plan een serieus onderzoek te starten naar de mogelijkheden om een overslagstation voor bedrijfsvuil zelf te exploite ren, mocht het transportbe drijf Bron te Waterlandkerkje definitief afhaken. Dit deelde wethouder A. de Feijter gisteren tijdens een vergadering van de Oostburg se raadscommissie voor open bare werken mee in antwoord op vragen van het PvdA- raadslid J. Wielakker. Deze laatste had verwezen naar een onlangs in De Stem versche nen artikel, waarin directeur C. Bron van het gelijknamige transportbedrijf laat weten uit financiële overwegingen geen heil meer te zien in het vesti- gen van een vuilstation in Oostburg. Volgens wethouder De Feij ter heeft Bron een dergelijk standpunt nog niet officieel aan de gemeente meegedeeld. „Hij heeft enkele dagen gele den van ons een brief gekre gen waarin wij hem melden dat aan zijn eerder gedane verzoek om in Oostburg een mogen worden Feijter. dergelijk station te stichten gevolg kan gegeven", aldus De „Wij hebben hem tot 12 sep tember de tijd gegeven hierop te antwoorden". De WD en Dorpsbelangen Toerisme (D T) kwamen tot de conclusie dat - als Bron inderdaad afhaakt - er ook dient te worden onderzocht of de huisvuil-stroom uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen (zo'n 8000 ton per jaar) ook in het overslagstation kan worden verwerkt. Daarbij zouden de gemeente, Bron en het al eer der afgevallen bedrijf Ver- straeten Verbrugge uit Ter- neuzen met berekeningen op tafel moeten komen, waarbij degene die het huis- en be drijfsvuil het goedkoopst kan afvoeren de exploitatie van het station moet worden ge gund. „Want wanneer het huisvuil buiten het station blijft zal ex ploitatie ook voor de gemeente financieel niet interessant zijn", aldus D. Buijsse (D T). Zijn fractiegenoot I. de Hullu vulde aan dat haast geboden is, omdat het aantal illegale stortplaatsen in de gemeente snel aan het toenemen is. 1 BRESKENS - Woensdagmid dag tussen 14.00 en 14.45 uur is in een woning aan de Delta- hoek bij de heer J.H. ingebro ken. Men heeft een ruit in de voordeur geforceerd, en er is ter waarde van 25.000 gulden aan zilver en een witgouden ring ontvreemd ter waarde van 2500 gulden. De ontvreem de zilverattributen bestaan uit een kandelaar, theepot, koffie pot, bonbonschaal en bloe menmand. In de gouden ring zit een diamant. Door recher che en een speurhond is reeds een onderzoek ingesteld. SLUIS - Woensdagmiddag omstreeks 14.00 uur is te Sluis door de Rijkspolitie de 46-jari- ge M.R.D. uit Brussel aange houden, toen hij trachtte op de Slavenburgse Bank een aantal gestolen spaarbewijzen om te wisselen. Het gaat hier om tien spaarbewijzen elk met een waarde van 10.000 Belgische franken. De bankemployee, die het zaakje niet vertrouw de, waarschuwde onmiddellijk de rijkspolitie, die een onder zoek instelde. De man is op het bureau in Oostburg ingeslo ten. Vast staat al, dat hij zich bediende van een vals pas poort en valse naam. TERNEUZEN - Bij de ge meentepolitie werd gisteren aangifte gedaan van vernie ling van drie ruiten in het clublokaal van de korfbalver eniging Zaamslag. De aange brachte schade bedraagt tus sen de 150 en 200 gulden. Er wordt verder niets vermist. TERNEUZEN - Veiling Terneuzen van 6 juli: per stuk sla 1,20 tot 23, bloemkool A fl,41-fl,54. Groene comcommers, f0,23-f0,40. Uien per bos f0,39-f0,41, radijs, f0,34-f0,38. Aardbeien per doos, f0,42-f0,53, Rode bessen f0,31-f0,45, kruisbes sen ƒ0,57, per kilo eerstelingen ƒ0,76, Doré f0,72-fl,-, andijvie f0,21-f0,33, peulen klasse 1, ƒ3,60- ƒ4,10, klasse 2, 13,60^4,20. Prinses- senbonen, ƒ2,20-13,60, rabarber 10,57-10,67, Savooiekool 10,57-10,62. spitskool ƒ0,54-ƒ0,56, snijbonen klasse 2, 12.10-13,60, tuinbonen ƒ0,36-10,40, broccoli 11,70-12,40, postelein ƒ0,30. GOES - Centrale Tuinbouwveiling Zeeland, Goes 6 juli. Bloemkool st: kil 0.69-0.73 kl2 0.39. Bospeen na tuur: kil 1.01. Rabarber.' kil 0.45- 0.58. Snijbonen kg: kil 2.30. Sper- ciebonen kg: kil 2.90-4.30. Tuinbo nen: kil 0.22-0.45. Kroten kg: kil 0.90-0.97. Kroten bos: kil 0.50. Uien kg: kil 0.59. Uien bos: kil 0.50. Pe terselie bos: kil 0.36. Selderij bos: kil 0.46-0.48. Peulen: kil 5.20. Bo nenkruid: kil 0.44-0.55. Aardbeien open grond kg: kl2 A 2.20. Rode bessen kg: kl2 A 2.38. Rode bes doos x 200 gr: kil B 0.39. KAPELLE - Centrale Tuinbouw veiling Zeeland, Kapelle 6 juli. Frambozen in doosjes I X 12 1.25- 1.32, per kilo 4.73, IB X 12 per kilo 3.74, II X 9 per kilo 2.94-3.--, II X 12 per kilo 1.81, Glen Clova per doos 1.56-1.58, nalvering 2.48. tub 1.52. Rode bessen in 200 grams doosjes Extra 51, IA 36-38, IB 26 in ponds dozen Extra 1.36, IA 1.06-1.20, IB 88-1.03, per kilo IIA 1.85-1.99, IIB 1.58-1.62, II 1.04. Aardbeien doosjes 48, per kilo IIA 1.70-2.10, II 1.40-1.70 Tanberry 1.31 pds. Rode Kruisbes sen per doos I 69-1.02, II 40, kruis bessen per doos 57-59. Groente kro ten per kilo 72-73, tuinbonen 30-38, bosuien 27-41, bloemkool 38-1.20. rabarber 39-53, snijbonen 1.80-3.70, andijvie 45, aardappelen I 73-81, kriel 73-91. 1 TERNEUZEN - Zaterdag; 9 juli tijdens de „Terneu- zense Havenfeesten" zal; Cees Verplanke uit Hoek E met een model-helicopter E een vliegdemonstratie E houden. E De demonstratie zal 5 plaatsvinden nabij het: 2 feestterrein, aan de voor- j malige veerhaven, tussen 16.00 en 16.30 uur. Het bij- zondere van deze activi- teit is, dat Cees Verplan-1 E ke eind augustus bijna E zeker Nederlands kam- S pioen wordt. E Hij heeft op zijn naastejl E concurrent een zodanige j| 2 puntenvoorsprong, het kampioenschap hem| nauwelijks kan ontgaan.; De helicopter, waarmee Verplanke zaterdag vliegen, is door hemzelf! E gebouwd en bij een korte E demonstratie vorige! E week bleek duidelijk, dat! 2 hij het publiek veel spec-! 2 taculairs te bieden heeft. llllllllllllllillllilllIHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII^ IJZENDIJKE - De Regiortl Zeeuws-Vlaamse Woninfl bouwvereniging (RZWV) Axel wil acht speciale bejaar] denwoningen gaan bouw' aan de Nieuwstraat te IJMij dijke. De huizen moeten komen de plaats van de eerder plande etage-woningen, die»| fel protest van de omwon den en tussenkomst van meenteraad nu in OostM| zijn neergezet. De bouwstijl van de denwoningen zal worden aanj gepast aan die van de ande" huizen in de Nieuwstraat GOES Grandtheater - 20 u. 10 to night. 16 j. HULST Koning van Engeland- 20 u. huis bij het kerkhof. 16 j. 201ij- of the night. 16 j. 20 u. First Dj 12 j. 20 u. Een wellustig vrouw 18 j. Ron de Vüder - 14 u. F kaarting. KOEWACHT Café Oude Molen - 13.30 u. ting voor bejaarden. MIDDELBURG u\ Zeeuws Kunstenaarscentrunr i positie van schilderijen en ningen van Onno BoerwinK^' op. di. en do. 10-17 u. woe. e" 13-17.30 en 19-21 u. za. 10-16 a i 7 juli). VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. gentleman. 12 j. Alhambra Meisjes van het pompstation- IJZENDIJKE Streekmuseum -Zeeuwsch-Vlaanderen- rexpositie van bodebus^r;^ kantklossen. Geop. werkd. JJ 13.30-17 u. zat. en zond. 14-1 1 15 aug.). ZIERIKZEE Burgerweeshuis- Beeldenj"^ klein-antiek. Geop. dag- llh I gesloten, (tot 6 aug.). Door Henk Egbers igij tentoonstellingen |met een koloniale [achtergrond voel ik jets van tegenstrijdig heid in mezelf. Dat I geldt ook voor de op I zich prachtige exposi- I „Eén museum, drie continenten", die tot [25 september te zien is [in het Paleis voor [Schone Kunsten in Brussel. Afrika, Oceanië en Amerika leveren voor deze show 250 stukken van hoge kwaliteit, die afkomstig zijn uit het Lin den-Museum van Stuttgart dat wegens verbouwings werkzaamheden gesloten is. Eigenlijk horen deze stuk ken weer in deze continenten, waar men op dit moment dik wijls niet meer in staat is om nog eigen collecties aan te leg gen. Tijdens het koloniale be wind zijn de landen leegge roofd of werden de stukken uit bittere armoe verkwanseld! Bovendien worden deze voor werpen hier via museale op stellingen tot „Kunst" ge maakt, terwijl het gewone- of eventueel ongewone/mytische objecten zijn, die functioneer- jden binnen het normale leven. Maar dat doen we binnen onze [cultuur ook wel met voorva derlijke instrumenten. De verzameling uit Stutt- [gart is in de vorige eeuw ont- [staan toen Karl von Linden luitse landgenoten naar alle [windstreken stuurde en zo i.OOO voorwerpen bijeen reeg! Momenteel bezit dit luseum ongeveer 120.000 lummers. Wat nu in Brussel itaat is een uitgezochte selec tie. De stukken zijn zó mooi (geconserveerd), dat het bijna inwezenlijk is. Het gaat echter iet om de estetische kwaliteit, iaar om de authenticiteit; om Ie relatie met desbetreffende ultuur. Maar ze zijn hier exo tisch en uit hun verband ge- ■ukt tot voorwerpen van sno- listische bewondering. Er ha pr we die de die in de err „k bei gr ta; ve err zo au doe zin We ku va: nis eri Af: voe ke wa koi nai er dez lijk nej voc Soe tra dig der 16.00 I Gevangen In Max Ophüls' melodrama 'Gevangen' speelt een hele jonge Barbara Bel Geddes (Miss Ellie uit Dallas), zoals we haar nauwelijks kennen, want de film werd in 1949 vervaardigd. Fotomodel Leonora Eames pendelt wat heen en weer tussen haar "jke echtgenoot (Robert Ryan), die haar niet geluk kig maakt en een werkgever (James Mason), voor wie ze veel gaat voelen. In die tus sentijd is ze van de eerste in verwachting en dat levert Problemen op als ze einde lik voorgoed bij de tweede wil gaan wonen. 19.00 Jonkvrouw van Avignon [Een prinses-incognito blijft Iaantrekkelijk thema, aat de NCRV de komende *veken^ nog eens de Franse I ,er!e 'De jonkvrouw van I „I!gnon' gaat uitzenden. "loderne sprookje in ze- I h n werd geschreven «oor Frédérique Hébrard en I ja UIS VeUe en stamt uit de 1972 en 1974. De Zwit- sn» nactrice Marthe Keiler IhÏÏ t prinses Kristina uit lneL?®tieve Kür'and. Ze eer, lnc°gnito samen met I aan groepie Jongelui deel Avi een Pelgrimstocht naar I ui"0"' waar ze in contact I ncok p et de dipl°maat Fra- lei npaalette (Louis Vel- op wie ze verliefd wordt. Do< teit den alle dez Fra sie voo VIu spei Kri De l tele ven; die spee staa Skei Chil pita Micl ther stoo dien Yate leidi het I a mi visie De e dooc ande won I 'keezer en zijn vriendjes.

de Stem | 1983 | | pagina 14