Herrenberg eist rectificatie Ivan kranteartikel cimpinci cimpinci I )e$relFd CcimpTnci Afstoten van overheidstaken moet tot bezuiniging )E KONING EN RIETKERK TEGEN RUDING: fog dit jaar start inderzoek naar [oermantherapie 'Anti-rook-wet' op komst I Helft bijstands trekkers vindt inkomen gebrekkig BINNENLAND CONTACTEN MET COCAINEMAFFIA ANGRIJKGENOft iWBTE BOEKEN. fwncentrales Bevoegdheids- en appèlgrens kantonrechter wordt verhoogd Paak een mooie kans peen van de A Rivella en E10, vertrouwde klank. Geniet ervan en :ANWB ANM/B NATUURLIK LEKKER Fraude met giropasjes: 6 miljoen NATUURLIK LEKKER Dierenbescherming niet ontvankelijk in kort geding Petroland mag boren in Waddenzee Gezamenlijke strijd loodsen tegen plan privatisering De Koning gaat praten over werkweek en jeugdlonen Zigi N LEKKER VERKOOP KLM-AANDELEN BEGIN VAN DE WEG PAGINA? IflOENSDAG 6 JUL11983 T22 PAGINA 3 Heibel over ambtenaren Van onze redactie binnenland I AMSTERDAM - Ambassadeur H. Herrenberg van Surina me heeft gisteren rectificatie geëist van een artikel in het dagblad Het Parool. Veghel, Zundert, Heusden niet meer, of rekken hoog- papieren bestaan. Enzo- u en dan kom je al telefone- o wonder - een actieve Plac Prinsenbeek bijvoorbeeld: ;bben in '81 een lokale tv- ling verzorgd, zijn elk jaar zig op de braderie en 'ierdaagse. We hebben n voor de toekomst. Tiel: „We geven regelmatig hting aan bejaarden over in gebruik. Als de Gezond- iur langs komt plaatsen we >te container waar de men- n overtollige medicijnen in gooien". (Prima idee). Stichting Nederland Oké het aantal Placs op 140 en p 160. Welnu, als het er 40 nogen ze in hun handen Toch blijft Nederland akken papier werpen in ibussen van niet bestaande Ze moet wel. mover de buitenwacht geeft and Oké hoog op van de ac-i en van de Placs. De toe- ïota van 9 maanden geleden zer 'duizenden vrijwilligers 1981 op grote schaal acties ?n en dat voor het overgrote deel nu nóg doen', dik jaar geleden diende Ka- Ria Beckers (PPR) een mo- over Nederland Oké. Vol- laar moest eerst duidelijk r dat deze actie uithaalt, n zou Nederland Oké weer imerking kunnen komen ;n subsidie. sr heb ik niet over te beslis- :ei de staatssecretaris toen want doet het Preventie- Officieel had de staatsse- s gelijk, maar officieus niet, en vijand zijn het daar ;ns. ings reageerde staatssecre- 'an der Reijden wat verlaat gemor. Ook hij wees weer belang van de Placs. „Gelet grote aantal Placs kan ge teerd worden dat de lande- ampagne (van '81) redelijk vol is geweest". En: „In de ist zal meer accent komen en op plaatselijke activitei- In dat artikel werd ge- I schreven over contacten die hij zou hebben gelegd tussen de Colombiaanse cocaine- maffia en de machthebbers I in Paramaribo. Paroolredacteur Paul I Grijpma vertelde in het ar tikel van 17 januari van dit jaar dat volgens zijn infor matie de Surinaamse leger leider Bouterse overwoog vijftig miljoen gulden van de Colombiaanse cocaine- maffia te accepteren in ruil vooreen vrije doorvoerroute voor cocaine door Suriname. Herrenberg zou daarbij hebben bemiddeld. Volgens mr. Boukema, de I raadsman van herrenberg, zijn die beschuldigingen niet waar en zou het verhaal van I Grijpma zijn oorsprong vin den in 'louter roddel en ver moedens'. Hij eiste niet al leen rectificatie van het ar tikel maar ook een voorschot op een schadevergoeding van 10.000 gulden, aangezien zijn cliënt in opspraak is ge komen en niet alleen aan hem persoonlijk maar ook aan Suriname aanzienlijke schade is toegebracht. De raadsman van Het Pa rool, mr. W.C. van Manen, merkte op dat het gaat om een artikel over een hoogge plaatst persoon, dat voor die persoon onaangenaam is. Dit soort berichten ver schijnt regelmatig in Neder landse en buitenlandse kranten. Herrenberg is een openbare figuur die er tegen moet kunnen om kritisch te worden gevolgd, aldus mr. Van Manen. Volgens mr. Van Manen is Tegenstanders van het huidige Surinaamse bewind betoogden gisteren met spandoe ken voor het Amsterdamse paleis van justitie, waar het kort geding diende. - fotoanp Grijpma uiterst zorgvuldig te werk gegaan en heeft hij de plaatsing van het bewus te artikel enige dagen opge houden omdat hij de uit Pa ramaribo verkregen infor matie nog wilde toetsen aan extra informatie uit de Suri naamse hoofdstad. Ook ver ifieerde hij zijn informatie bij goed geinformeerde Su- rinamers in Nederland, zo als de voormalige Suri naamse minister A. Haak mat en een Surinaamse journalist, die daarna hun eigen bronnen raadpleeg den. Mr. Van Manen voerde verder nog aan, dat Bouterse terstond na de terugkeer van Herrenberg uit Colom bia steun uit 'een van de grootste landen op het conti nent' aankondigde. „Daar over heeft Bouterse nooit nadere mededelingen ge daan, maar hij kan daar al leen Colombia mee bedoeld hebben", aldus de raadsman, die ook nog opmerkte dat de Surinaamse ambassadeur het aanbod heeft geweigerd zijn verhaal in de Paroolko lommen te vertellen. President van de recht bank mr. Borgerhoff Mulder zal op dinsdag 12 juli uit spraak doen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meeste ministeries komen in grote problemen om aan te geven waar ambte naren-banen kunnen verdwijnen. Van onze redactie binnenland |EN HAAG - Nog dit jaar zal begonnen worden met het onder- Dtk naar de Moermantherapie voor patiënten die aan kanker "jden. I Volgens het ministerie van iolksgezondheid heeft dit on- Jerzoek vooralsnog het karak- lr van een vooronderzoek, laarin wordt bekeken of bij [loermanpatiënten een anti- moreffect dan wel een aan- lenlijke verbetering van de [gemene gezondheidstoe stand en van hun welbevinden [treedt. Bij dit vooronderzoek zijn 0 Moermanpatiënten be pakken. Het totale vooronder- ra zal 3,5 jaar in beslag ne- M- De kosten zijn geraamd tPbijna twee miljoen gulden. het vooronderzoek vol- rade positieve gegevens op pit kan een vergelijkend Werzoek worden gehouden l®en patiënten die de Moer- •anmethode aanhangen en peren die behandeld ziin volgens de traditionele metho den. De begeleidingscommissie 'onderzoek moermantherapie bestaat uit vertegenwoordi gers van de reguliere genees kunde, de overheid en Moer manartsen. Het Staatstoezicht op de Volksgezondheid zal me dewerking verlenen aan het vooronderzoek. E kerncentrales in Borssele iDodewaard moeten open- IJWn. Sluiting van de cen- fales zou leiden tot een grote PPitaalvernietiging, een af pak van werkgelegenheid fthet verdwijnen van kennis. |s schrijft het Christelijk iwonaal Vakvervond (cnv) energienota, die giste- 11 hoor de verbondsraad van 1 vakcentrale werd aan- taard, DEN HAAG - De bevoegd- heidsgrens van de kanton rechter in burgerlijke zaken wordt met ingang van 1 augustus verhoogd van 3.000 gulden naar 5.000. De appèlgrens komt met in gang van die datum te liggen op 2.500 gulden (nu 1.500 gul den). Ook gaat het maximum bedrag voor rechterlijke beve len tot betaling, die de kanton rechter op verzoek van de schuldeiser kan geven, om hoog. Een rechterlijk bevel kan dan worden gegeven tof 2.500 gulden (is nu nog 1.500 gulden). De bijstelling houdt verband met de geldontwaar ding. De laatste bijstelling werd doorgevoerd in 1977. sMIIIIIIIIIIillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllu Van onze redactie binnenland SCHIPHOL De ministerraad heeft ingestemd met een 5 pakket van wettelijke maatregelen tegen het roken, voorge- steld door staatssecretaris Van der Reijden van Welzijn, 1 Volksgezondheid en Cultuur (WVC). 5 Staatssecretaris Van der Reijden liet gisteren bij zijn ver- tek van Schiphol voor een bezoek aan Canada weten, dat het I pakket maatregelen omvat zowel ter bescherming van niet rokers als ter ontwenning. Zo krijgt de staatssecretaris de bevoegdheid om ministeries, provincie- en gemeentebestu- ren op te dragen maatregelen te treffen ter bescherming van niet rokers in hun eigen instellingen en gebouwen. Voor wat betreft de aanpak van de ontwenning van roken, denkt de staatssecretaris aan stappen op het gebied van 1 vaststelling van verkooppunten van tabak- en rookwaren en de bepaling van het teer- en nicotinegehalte van tabak. Er zijn nog enkele technische punten inzake deze ont- werpwet die geregeld moeten worden. Die liggen op het ter- rein van minister Deetman van Onderwijs en betreffen re- gelingen ten aanzien van het niet roken op scholen. I Tijdens zijn verblijf in Canada zal Van der Reijden in 1 Winnipeg deelnemen aan een omvangrijk internationaal 1 anti-rokencongres. rmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir (ADVERTENTIES) P dit zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus in ?®flde gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, .*275.8901 BB Leeuwarden, met twee pdrukte doppen van Rivella of E10 flessen. 3 zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw en adres niet. 100 gratis jaarabonnementen op Libelle of l<ze rf des'<untli9e jury beloont de origineelste I; J®n9en Prijswinnaars ontvangen uiterlijk Teren na de sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes mapark 25, tel. 076-223232. arkt 11-13, tel. 01150-17960. stersingel 75-81, tel. 0164043850' i Hoogseizoen. Ls Laagsei<-°e' DEN HAAG - Vorig jaar was een bedrag van ongeveer zes mil joen gulden gemoeid met fraude met gestolen girobetaalkaarten in combinatie met een giropas, die niet bij de kaarten behoort. De totale fraude met girobetaalkaarten is belangrijk groter bij de gevallen waarin naast de betaalkaarten ook de giropas is gestolen. De omvang van fraude met vervalste giropassen is niet bekend. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer) heeft een en ander meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van en kele kamerleden van D'66. (ADVERTENTIE) MAASTRICHT - De president van de Maastrichtse recht bank heeft gistermiddag de afdeling Maastricht van de dierenbescherming niet ont vankelijk verklaard in haar vordering in kort geding om het door haar aangevochten 'gansslaan' in Oost-Maarland te verbieden. De rechtbank baseert zijn uitspraak op het feit dat de dierenbescherming zich be roepen heeft op bescherming van het algemeen belang, wat evenwel haar taak niet is maar die van de overheid. De dierenbescherming moet par ticuliere belangen, onder meer het beschermen van levende dieren behartigen, aldus de president, en die worden bij het gansslaan niet geschaad. Mede omdat daarbij een dode gans wordt gebruikt. DEN HAAG - De Franse olie maatschappij Petroland mag van het kabinet in de Wad denzee tussen Vlieland en Harlingen naar gas boren. De regering besloot tegelijk, dat het bij deze ene explora tievergunning blijft. Verder ,mag in de Waddenzee niet worden geboord. Dat heeft mi nister Winsemius (Milieu) gis teren bekend gemaakt. Minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) heeft zijn collega's verzocht hem deze maand te laten weten waar dit jaar nog twee procent van de ambtenaren-banen kan verdwijnen. Ook de komende jaren dient het aantal arbeidsplaatsen jaarlijks met twee procent te worden verminderd om bij de overheid te bezuinigen. Officieel hoeft Rietkerk pas op 1 augustus te weten waar zijn collega's het mes zetten. Nu al hebben verschillende ministers echter laten weten dat het onmogelijk is om nog dit jaar zo'n groot aantal ar beidsplaatsen op te heffen. Dit jaar, en misschien ook volgend jaar, zou de verlaging van het aantal arbeidsplaatsen, nog moeten lukken zonder ge dwongen ontslagen: er is im mers natuurlijke afvloeiing. Vanuit het ambtelijk apparaat is echter grote druk om be paalde afdelingen buiten schot te laten. Bovendien zijn er „verzachtende" maatregelen voor afdelingen die de laatste jaren noodzakelijkerwijs snel gegroeid zijn en waar men niet zonder kwaliteitsverlies i arbeidsuren kan laten verval len. Daardoor achten verschil lende ministers de kans klein om nog dit jaar te voldoen aan de verlaging van twee procent. Wat de ambtenaren betreft, moet het kabinet nu ook be slissen welk deel van het aan tal uren dat „vrij" komt door de komende arbeidstijdver korting, wordt bezet door nieuwe ambtenaren. Hoe meer vrijkomende uren worden op gevuld met nieuwe banen (vooral jongeren), hoe minder de opbrengst voor de schatkist is. Minister Ruding (Finan ciën) vindt dat het wel vol doende is dat één van de drie vrij komende „banen" wordt opgevuld door jongere werk nemers met een korte werk week: hij bespaart dan veel salaris-kosten. Ruding beroept zich daarbij op een nog niet gepubliceerd rapport waaruit blijkt dat het technisch en praktisch onmo gelijk is om teveel van de vrij komende (vaak gekwalificeer de) vacatures op te vullen met „nieuwelingen". Minister De Koning (Sociale Zaken) wil echter dat er méér jongeren aan een baan geholpen wor den dan Ruding voorstelt. Hij wordt daarbij gesteund door minister Rietkerk (Binnen landse Zaken), die zich boven dien afvraagt of er niet te veel gekwalificeerde banen ver dwijnen door de arbeidstijd verkorting. MAASSLUIS (ANP) - Alle Nederlandse Rijksloodsen (650) en de havenloodsen van Rotterdam (160) zullen een lijn trekken wat betreft de plan nen van minister Smit-Kroes (Waterstaat) het loodswezen te privatiseren. Dit bleek gisteravond in Maassluis, waar het hoofdbe stuur van de Vereniging de Nederlandse Loods (vnl) ver gaderde met delegaties van al le afdelingen en de Rotter damse havenloodsen. Af 5/ V5 Je zou haast tegen Kohl willen zeggen dat hij niet te hard te keer gaat tegen Andropov. En dat hij hem alleen bij het rech terhandje pakt. Zo gammel zit de Russische leider in elkaar. Hij lijkt even veel ziektes te hebben als er medailles op zijn borst prij ken. Z'n linkerhand trilt, z'n nieren functioneren niet goed, hij heeft problemen met z'n bloed vaten en hij heeft suikerziekte. „Maar hij heeft de volledige beschikking over zijn verstan delijke vermogens", zeggen de Russische doktoren er gerust stellend bij. Het is nooit goed te spotten met iemands ziekte. Meneer Andropov zal zich af en toe best beroerd voelen. Maar je vraagt je af waarom juist deze man het roer van Breznjev over moest nemen. Hij kan hamer en sikkel na tuurlijk wel in zijn rechter hand nemen, maar het is toch lastig als hij het bij officiële bezoeken afmoet laten weten. Soms denk dat je dat in de ad vertentie in de Prawda waarin een nieuwe partijleider werd gezocht, als voorwaarde stond: „Hij moet boven de 65 zijn en minstens vier slopende ziektes onder de leden hebben". Of past het allemaal in de poli tiek van de Koude Oorlog. Worden de kwalen van Andro pov overdreven? Zodat de Rus sen kunnen zeggen: „Je valt een oude, zieke man toch niet aan?" Het wordt tijd dat Reagan eens met zijn been gaat trek ken. MERIJN Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ongeveer de helft van de bijstandstrekkers in ons land vindt het inkomen „gebrekkig", de overigen zeggen dat „het wel gaat". Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Ko ning (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) zal op korte ter mijn met werkgevers en werknemers gaan praten over een kortere werkweek voor jongeren, die tegenover de in middels doorgevoerde verla ging van de jeugdlonen met gemiddeld tien procent zou moeten komen staan. De minister heeft dit giste ren de Iooncommissie van de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkge vers en werknemers, laten we ten. Gezinnen met kinderen zijn het minst tevreden. Dit staat in een rapport, dat staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) heeft gestuurd naar de Twee de Kamer. Het onderzoek is verricht in de periode van 1979 tot 1981, dus nog voor de kortingen die in de afgelopen twee jaar zijn toegepast. De onderzoekers stelden vast, dat de bijstandstrekkers zich op den duur min of meer aanpassen aan hun situatie. Veel ondervraagden voelden zich na twee of drie jaar bij stand minder moedeloos en machteloos dan in het eerste jaar. Ook de sociale contacten gingen in het begin achteruit, maar namen op den duur weer toe. Dure goederen, die buiten het bereik van de bijstands trekkers kwamen, werden minder belangrijk gevonden. De ongeveer 150 onder vraagden bleken veel dingen anders te zijn gaan waarde ren. Alleenstaande vrouwen zeiden een goed huwelijk van meer belang te vinden dan voorheen en werklozen von den het hebben van werk be langrijker. Vriendschap, vrij heid en gezondheid werden eveneens van meer belang ge vonden dan voorheen. eneurs EEN groep van honderd Pool se zigeuners (40 families) die sinds enige tijd bij de Vee- markthallen in Utrecht bivak keert, moet ons land verlaten. Ze hebben op 22 juni de vluch telingenstatus en de b-status aangevraagd. Maandag be schikte het ministerie van Justitie daar negatief op en kregen de zigeneurs de aan zegging, dat ze uiterlijk 6 juli Nederland moeten verlaten. (ADVERTENTIE) Door René de Vries De verkoop van Staatsaandelen van de KLM met een winst van ruim 78 miljoen gulden en het afstoten van de beloodsing van zeeschepen naar parti culiere bedrijven zijn nog maar enkele voor beelden van privatise ring waarmee het ka binet uitvoering geeft aan de regerings verklaring. Schatkistbewaarder Ru ding zoekt naar allerlei we gen om de uitgaven van de overheid te verminderen. Er zijn talrijke voorzieningen en regelingen in de achter liggende jaren door de over heid voor de burgers getrof fen waarbij men zich kan afvragen of zij nog wel deu gen. Het afstoten van over heidsvoorzieningen naar de particuliere sector of het uitbesteden van werkzaam heden aan particuliere be drijven kan voor de over heid voordeliger zijn. Of de consument - de burger dus - ook profiteert van dat voor deel is nog maar de vraag. Onder bepaalde voorwaar den betekent privatisering zelfs het „verzelfstandigen" van verschillende diensten binnen de overheidssector. Dit niet alleen met het oog op besparingen, maar ook om betere bestuurlijke be heersing ervan. Minister Ruding laat er geen gras over groeien. Nog onlangs stuurde hij naar de Tweede Kamer een eerste stuk over een concreet pri- vatlseringsonderzoek. Zo wil hij door zijn eigen de partement laten nagaan of de „Dienst Waarborg" met 73 personeelsleden nog wel moet blijven functioneren onder zijn leiding. Exclusief de gebouwen zijn de kosten van deze dienst voor het lopende jaar begroot op 6,1 miljoen gul den, terwijl de opbrengst ongeveer evengroot is. Deze dienst keurt platina, gouden en zilveren voorwerpen en voorziet deze van rijksstem- pelmerken. Ook verricht de dienst gehalteonderzoeken. Voor de werkzaamheden worden kostendekkende ta rieven geheven. Oorspron kelijk was de keuring in handen van de gilden, maar die werd in 1823 wegens de ingeslopen belasting op gou den en zilveren voorwerpen overgedragen aan de over heid. Met de afschaffing van die belasting in 1953 is ook een van de motieven ver dwenen waarom de waar borg een overheidstaak zou moeten zijn. De publieksga- rantie is weliswaar gehand haafd, maar men kan zich afvragen of dit nog een overheidstaak is en of zij niet even goed kan functio neren als zij in handen is van een privaatrechtelijke organisatie, zoals dat bij voorbeeld ook al het geval is bij „Wolmerk". Een ander voorbeeld dat Ruding aanhaalt is bijvoor beeld de Politie Technische Dienst met een personeels bestand van 114 personen met aan uitgaven voor ma terieel 7,25 miljoen en met aan uitgaven voor onder houd van voertuigen voor Rijkspolitie, Gemeentepoli tie en andere overheidsin stellingen van 10,5 miljoen gulden. Deze werkzaamhe den zouden ook door parti culieren kunnen worden verricht eventueel in sa menwerking met de Rijks- automobielcentrale met 530 medewerkers, waarvan Ru ding zich ook afvraagt of niet delen van de RAC moe ten overgaan in andere han den. Ook wil hij onderzocht zien of het hoger onderhoud bij de Defensiebedrijven van de drie krijgsmachtde len kan worden afgestoten. Zelfs het Bosbeheer moet aan een privatiseringson- derzoek worden onderwor pen, evenals de interne op leidingen bij departementen en het opleidingsaspect van academische ziekenhuizen. Bij dit laatste gaat het om de kosten voor de opleiding van aanstaande medische spe cialisten. Naar de mening van Ruding zouden die kos ten gedekt moeten worden uit de opbrengst van hun verrichtingen in de patiën tenzorg aan deze specialis ten. Volgens minister Ru ding wordt daarmee ook het markt- en prijsmechanisme in de opleiding van medi sche specialisten geïntrodu ceerd. De vraag of het afstoten van overheidstaken naar particuliere bedrijven wel zon vaart zal nemen als mi nister Ruding zich voorstelt valt te betwijfelen. Op de weg naar privatisering lig gen nog al wat voetangels en klemmen. In de eerste plaats komt de rechtspositie van de ambtenaren van deze dien sten om de hoek kijken. In dien zij overgaan naar het particuliere bedrijfsleven zijn zij gewone werknemer met een cao. WeHce=garah- ties deze ex-ambtenaren met zich mee mogen nemen staan nog lang niet vast. Het kabinet heeft hierover nog geen mening. Een andere klem is die van de omzetbelasting. Voor diensten die de overheid voor zichzelf verricht, on geacht of die prestaties ook door de particuliere sector zouden kunnen worden ver richt, wordt geen omzetbe lasting afgedragen. En dat scheelt een flinke slok op de borrel. Minister Ruding on derkent dat ook. Dit kosten verhogende effect zou in be paalde gevallen een belang rijke - maar uit privatise ringsoogpunt oneigenlijke - rol kunnen spelen in de af weging van de voor- en na delen die privatisering voor betrokken overheidslicha men oplevert. Bovendien zou hij met het scheppen van bepaalde uitzonderings maatregelen wel eens in strijd kunnen komen met de eg-richtlijnen, die concur rentievervalsing willen voorkomen. Al met ai zou 'met de privatisering wel eens het gezegde waarheid kunnen worden, dat goed koop duurkoop is.

de Stem | 1983 | | pagina 3