Nederland allang niet meer Israëls vriend Wat er per 1 juli veranderde ,evi ha alesa, as alle Bevolking goed op de hoogte van 'Woensdrecht' Beul VAN DEN BROEK NAAR ISRAËL MAATREGELEN IN SOCIALE VERZEKERING erbod harini ZATERDAG 2 JUL11983 ACHTERGROND De vragen en uitkomsten van het Intomart/De Stem-onderzoek Woensdrecht: zestig procent tegen plaatsing Driekwart: raketten komen Veertien procent onbezorgd Amerikanen tamelijk welkom Onderhandelen beste waarborg voor vrede Underdog Niet voldoende Vlucht De premies De bejaarden De kinderbijslag De WAO De jongeren De minimum-lonen De bijstand en gewonde ij aanslagen Corsica isa©J T11 PAGI^ HET ONDERZOEK van Intomart bv (Instituut voor toegepast marktonderzoek) werd in opdracht van de redactie van dag blad De Stem gehouden. Het omvatte een telefonische onder vraging in een representatieve steekproef van personen van 18 jaar en ouder in West-Brabant, gehouden op woensdag en donderdagavond 29 en 30 juni 1983. Ondervraagd werden 529 gezinshoofden en huisvrouwen, a-selectief getrokken, in die zin dat uit de plaatsen Woens drecht, Huijbergen en Bergen op Zoom op zichzelf een a-se- lectieve steekproef is getrokken van 262 personen- Voorafgaand aan de eigenlijke vragen werd geïnformeerd naar het bekend-zijn met de keuze van Woensdrecht. De overgrote meerderheid, 88 procent, wist ervan. Van de ondervraagden woont 86 procent langer dan tien jaar in West-Brabant. 35 procent heeft kinderen beneden de 12 twaalf. De uitkomsten van het onderzoek zijn wetenschappelijk re presentatief voor de mening van de West-Brabantse bevol king; uitsplitsingen naar de drie genoemde plaatsen zijn evenzeer representatief. Volgens gebruikelijke betrouwbaar heids-eisen, moet bij de interpretaties een marge worden aangehouden van 3 procent meer of minder. Vraag: De regering heeft Woensdrecht aangewezen als plaats waar eventueel kruisraketten zullen worden geplaatst. Ik noem u nu een aantal uitspraken. Kunt u mij voor elke uit spraak zeggen of u het ermee eens of oneens bent Uitkomsten: eens oneens Ik ben tegen plaatsing van kruisraketten, dus ook tegen de keuze van Woensdrecht 67 32 Ik ben niet tegen plaatsing van kruisraketten, maar wel tegen de keuze voor Woensdrecht 11% 89% o Ik ben niet tegen plaatsing en het maakt me ook niet uit waar ze komen 21 78 ik ben niet tegen plaatsing en vind Woensdrecht een goede keus 15% 84% Tweederde van de ondervraagden is tegen de plaatsing van kruisraketten in het algemeen. In Woensdrecht en omgeving zelf denkt 61 procent er zo over; een lagere score dus dan ge middeld. Naar politieke voorkeur zijn het de stemmers op PvdA en klein links die meer tegen plaatsing zijn dan de stemmers op CDA, VVD en klein rechts. Tégen de plaatsing is driekwart uit de leeftijdsgroep 25-34- jarigen en 80 procent van de laagst opgeleiden. Opvallend is dat zich in de leeftijdsgroep 18-24-jarigen de 'minste' tegen standers bevinden: 49 procent. In deze groep jongeren is ook de grootste onverschilligheid gesignaleerd over de plaats die gekozen is. Vraag: Nu er door de regering een keuze is gemaakt voor een plaats van vestiging, denkt u dat de kruisraketten er ook wer kelijk zullen komen? Uitkomsten: zeker wel28 procent waarschijnlijk wel50 procent waarschijnlijk niet18 procent zeker niet3 procent Driekwart van de West-Brabantse bevolking verwacht dat de raketten er ook werkelijk zullen komen. Mensen uit de onmid dellijke omgeving van de vliegbasis denken daar niet anders over dan de overigen. Ook naar politieke voorkeur van de on dervraagden, zijn er geen verschillen. Die zijn er wel in de uit splitsing naar leeftijd en opleiding 65-plussers zijn wat minder overtuigd dat de raketten komen dan de jongeren tot 24 jaar. Hoe hoger de opleiding, hoe groter de stelligheid waarmee men denkt dat de raketten zullen worden geplaatst. Vraag: Als de raketten werkelijk geplaatst zullen worden, wat is dan uw grootste zorg: het gevaar dat de regio het doelwit vormt voor een aanval met kernwapens, of demonstraties en acties tegen de plaatsing? Uitkomsten: gevaar van aanval46 procent gevaar van acties21 procent geen van beide14 procent allebei18 procent Slechts veertien prodent van de West-Brabantse bevolking blijft onbezorgd. Alle anderen verwachten nucleair gevaar of demonstratieve acties. Nucleair gevaar zien de mensen tus sen 25 en 34 jaar meer dan de andere leeftijdsgroepen; vrou wen (52 maken zich daar vaker zorgen over dan mannen (39 mensen met kinderen beneden twaalf jaar achten het een ernstiger bedreiging dan mensen met oudere kinderen (58 tegenover 39 De 65-plussers maken zich meer zor gen over wat er aan demonstraties en acties op hen af kan ko men, dan over de mogelijkheid van een kernaanval. Vraag: Als de raketten werkelijk worden geplaatst, komen er ook zo'n duizend Amerikaanse gezinnen. Dit kan allerlei in vloeden hebben op het teven in deze regio, bv op de plaatse lijke middenstand, werkgelegenheid voor de plaatselijke be volking, het verenigingsleven, het uitgaansleven. Denkt u dat deze invloeden positief of negatief zullen zijn? Uitkomsten; positief43 procent negatief38 procent weet niet19 procent De beoordeling geeft geen verschillen tussen direct-omwo- nenden en de overige West-Brabanders. Ten opzichte van de totaal-uitkomsten, valt op dat in de groep 25-34-jarigen het meest negatief wordt geoordeeld met 49 procent. Ook de mensen met een lage opleiding denken veelal dat de komst van de Amerikaanse gezinnen van negatieve invloed is. Dui delijk positief is 47 procent van de jongeren en 50 procent van de mensen van middelbare leeftijd. Uitgesplitst naar stemge drag, zijn linkse stemmers het meest sceptisch (58 negatief) en VVD-stemmers het meest positief (62 Ook in kringen van CDA-stemmers bevinden zich meer mensen die de komst positief beoordelen (51 dan gemiddeld. Vraag: Op welke wijze is volgens u de vrede het best te waar borgen? Uitkomsten: Door eenzijdige ontwapening van het westen8 procent Door blijven onderhandelen in Geneve70 procent Door bestaande bewapening te handhaven9 procent Door de afschrikking zo groot mogelijk te maken en nieuwe kernwapens te plaatsen11 procent Bijna driekwart van de West-Brabanders vindt dat Geneve werkelijke vrecfe kan waarborgen. Voor eenzijdige ontwape ning is 7 van zowel PvdA- als VVD- als CDA-stemmers. Gro ter zijn de verschillen onder het kiezersvolk bij de mogelijk heid van afschrikking'. 19 van de CDA-stemmers ziet dat als beste oplossing, 13 van de VVD-stemmers en 9 van de PvdA-kiezers. van onze correspondent Rob Simons NEDERLAND IS met haar kritische houding tegenover Israël naar de Europese middenmoot afgezakt. Van de traditionele Nederlandse vriend schap voor de joodse staat valt weinig meer te merken. Aan de vooravond van het officiële bezoek van de Ne derlandse minister van Bui tenlandse Zaken Hans van den Broek aan Israël is dat de heersende opvatting in Israëlische regeringskrin gen. In Jeruzalem wordt for meel nog wel over goede en correcte betrekkingen tus sen Israël en Nederland ge sproken, maar het tot dusver gebruikelijke woord vriend schap past nauwelijks meer in het Israëlische diploma tieke vocabulaire om de dui delijk bekoelde verhouding aan te geven. Israëlische diplomaten vinden dat Nederland een voorbeeld aan haar buur landen West-Duitsland en België zou kunnen nemen, die heel wat vriendelijker zijn tegenover Israël. In EG- verband wordt Nederland tegenwoordig in Jeruzalem op één lijn geplaatst met fel le critici van de regering Be gin zoals Frankrijk en Italië. De Israëlische teleurstelling over wat in Jeruzalem de dalende lijn van het Neder landse Midden-Oostenbeleid wordt genoemd, geldt vooral ook minister Van den Broek die in zijn parlementaire pe riode als Tweede Kamerlid voor het CDA een grote ma te van sympathie voor Israël aan de dag legde. Van den Broek werd destijds dan ook herhaaldelijk voor bezoeken aan Israël uitgenodigd. Tijdens zijn tweedaags bezoek aan Israël zal de Ne derlandse minister van Bui tenlandse Zaken volgende week met premier Begin en de ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken Arens en Shamir besprekingen voeren. Als verklaring voor de veranderde politieke hou ding van Westeuropese lan den wordt er in Jeruzalem op gewezen dat de situatie van Israël niet meer is zoals tien of twintig jaar geleden. Israël heeft de positie van underdog verloren. Bij de veranderde stellingname van de EG in het Arabisch- Israëlisch conflict bleef de M-Oostenverklaring van Venetië in Israëlische ogen de voornaamste steen des aanstoots. Die EG-verkla- ring heeft volgens Jeruza lem zowel een belemmering gevormd voor een vooruit gang in het vredesproces als voor de Israëlische contac ten met de tien. Politieke kringen in de Israëlische hoofdstad erkennen dat het Libanees-Israëlisch akkoord een verbetering van de at mosfeer in de hand heeft ge werkt. De houding van de EG tegenover dit akkoord dat in de terugtrekking van alle buitenlandse strijd krachten uit Libanon en het herstel van de Libanese sou- vereiniteit voorziet wordt door Jeruzalem als positief ervaren hetgeen op de re cente Europese top-confe- rentie in Stuttgart nog werd versterkt. In Stuttgart be sloten de Europese leiders de sancties in te trekken die na de invasie van Libanon te gen Israël waren uitgevaar digd hetgeen tot een norma lisering van de betrekkingen tussen EG en Israël heeft ge leid. In dit verbeterde kli maat zal Israël in Brussel en bij Nederland meer begrip proberen te wekken voor de problemen die voor de afzet van Israëlische landbouw- produkten zou ontstaan als gevolg van de uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal. Het Libanees-Israëlisch akkoord zal centraal staan in de gesprekken die Van den Broek in Israël zal voe ren. De Israëli's willen de Europeanen ervan overtui gen dat een positieve hou ding alleen niet voldoende is, maar dat zij maximale steun aan het akkoord die- Begin instemming Van den Broek welgemoed - FOTO'S ARCHIEF DE STEM nen te verlenen. Ook Neder land zou alle mogelijkheden in het werk moeten stellen om de Syriërs er toe te be wegen de overeenkomst te eerbiedigen. De Syrische regering dient duidelijk te worden gemaakt dat het ook een Europees belang is dat het Syrische leger evenals het Israëlische leger uit Libanon vertrekt. Israël meent dat de EG-landen dezelfde druk als op Jeruzalem op Damascus dienen uit te oefenen om te rug te trekken. In Jeruzalem bestaat de indruk dat de EG tegenover Syrië geen gebruik maakt van haar macht om politieke en economische invloed tot gelding te brengen. Op onaf hankelijke Europese vredes initiatieven in het M-Oosten die niet in samenspraak met de Verenigde Staten worden gepresenteerd, wordt door Israël overigens nog steeds geen prijs gesteld. De Israëlische gastheren van Van den Broek willen naar een verdieping van het Nederlandse begrip streven voor de Israëlische stand punten in het vredesproces en ten aanzien van de toe komst van de bezette gebie den. Op een helikoptertocht van Jeruzalem naar de door Nederlanders opgerichte ki- boets Sde Nechemja in noor delijke Galilea dient de mi nister van Buitenlandse Za ken een betere kijk op de kaart van (groot) Israël te krijgen inclusief de bezette westelijke Jordaanoever. Het zicht vanuit de lucht op de bergen van wat de rege ring Begin steevast Judea en Samaria noemt, moet bij Van den Broek meer begrip wekken voor de geografi sche en strategische proble men waarme Israël te ma ken zou krijgen als ooit over de ontruiming van deze be zette gebieden zou worden onderhandeld. Journalisten worden niet in staat gesteld de minister op deze politiek gevoelige vlucht boven bezet gebied te begeleiden. In het verleden was het altijd Ne derlands beleid dat Neder landse hoogwaardigheids bekleders te land, ter zee en ook in de lucht, strikt binnen de Israëlische grenzen van 4 juni 1967 dienden te blijven. De nonchalance waarmee dit officiële bezoek van de Nederlandse minister aan Israëlische zijde wordt voor bereid bleek deze week op het ministerie van Buiten landse Zaken in Jeruzalem toen de verantwoordelijke Israëlische top-ambtenaar niet op de hoogte bleek dat Nederland lid is van de Vei ligheidsraad van de VN. Die Veiligheidsraad zal op 19 ju li een besluit moeten nemen over de verlenging van het Unifil-mandaat. Hoewel het Nederlandse besluit om het Nederlandse VN-bataljon op 19 oktober terug te trekken in Israël met instemming wordt begroet, blijft de ge spannen verhouding tussen Unifil en het Israëlische le ger in zuid-Libanon een ge voelig onderwerp dat tijdens het bezoek van Van den Broek ter sprake zal komen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Gisteren was weer zo'n dag dat er heel wat veranderde in de portemonnee van de Ne derlanders. Het kabinet heeft een waslijst van maatregelen genomen. Een greep uit de belangrijk ste veranderingen: DE bruto minimumlonen en de bruto minimum uitkeringen veranderen niet of nauwelijks: de schade blijft in de bruto-uitkeringen beperkt tot hooguit enkele gulden. Netto dalen die inkomens en uitkeringen wel, want er gaan enkele sociale pre mies omhoog. De AO W-premie, die helemaal ten laste komt van de werknemer, gaat omhoog van 11,45 naar 11,85 procent. De AWW-premie (Algemene Weduwe- en We zenwet) blijft 1,35 procent en wordt afgedragen door de werknemer. De AKW-premie (Kinderbijslag), die door de werkgever betaald wordt, gaat van 4,6 procent naar 4,75 procent. De AAW-premie (Algemene Arbeidsonge schiktheidswet), die door de werkgever betaald wordt, gaat van 4,95 naar 5,05 procent. De AWBZ-premie (Bijzondere ziektekosten), die door de werkgever wordt afgedragen, blijft 4,45 procent. Voor deze vijf bovenstaande premies geldt een maximum jaar-inkomen van bruto ƒ61.150. Voor iedere gulden die men meer verdient, wordt geen premie geheven. De WAO-premie gaat omhoog van 20,9 naar 21,15 procent. Het werkgevers-aandeel daalt van 3,65 tot 2,95 procent. Het werknemers-aandeel stijgt van 17,25 naar 18,2 procent. De lagere inkomens treffen deze hoge percentages niet aan op het loon- strookje, want die percentages worden pas bere kend boven iedere 94 bruto per werkdag. Voor de hogere inkomens geldt dat ze voor iedere gulden boven 262 per dag geen premie meeraf te dragen: 3,9 procent. De ziekenfondspremie verandert niet: 9,8 pro cent (werkgever en werknemer ieder de helft: 4,9%). Ook de loongrens voor de verplichte ziekenfonds verzekering blijft 46.550 bruto per jaar. DE bruto maand-uitkeringen AOW gaan ook om laag. Voor gehuwde bejaarden was dat 1.566,45 en dat wordt nu 1.564,33. De bruto vakantie-toeslag per maand gaat omlaag van 91,20 naar 90,01. Ongehuwde bejaarden kregen bruto per maand 1.091,13 en dat wordt 1.089,42. Hier daalt de bruto vakantietoeslag van 63,84 naar 63,01. Ook veranderen de inkomensgrenzen voor de be jaardenziekenfondsverzekering, maar blijven de premies gelijk. van 19.288 tot en met 19.804 van 19.804 tot en met 20.309 van 20.309 tot en met 21.952 van 21.952 tot en met 23.808 71,20 106,65 142,10 213,05 Voor de gehuwden wordt dat nu: Inkotnen in 1983 tot en met 19.288 Maand-premie: 35,70 Voor ongehuwden wordt dat nu: Inkomen in 1983 Maand-premie: tot en met 19.288 35,70 van 19.288 tot en met 19.804 71,20 van 19.804 tot en met 20.309 ƒ106,65 van 20.309 tot en met 23.808 142,10 Voor gehuwde bejaarden in de vrijwillige verzeke ring, die premie-reductie krijgen als hun inkomen minder is dan ƒ32.559,56 bruto per jaar, zijn de in komensgrenzen met dik 25 verlaagd. Hun maxi male premie (sommige fondsen zitten daar wel on der) wordt dan 264,10 per maand (voor twee sa men) bij een inkomen dat ligt tussen de 23.808,97 en 28.184,26. Ligt het inkomen tussen de 28.184,27 en 32.559,56 dan is de maximale maand-premie 306,70, oftewel 153,35 per persoon. BESLOTEN is de kinderbijslagen met een procent te laten dalen, maar daar merken ouders nu nog niets van. Die maatregel merkt men pas in oktober als de kinderbijslag voor het derde kwartaal wordt uitbetaald. De kinderbijslag over het tweede kwar taal is nog precies even veel als die over het eerste kwartaal. DE WAO-ers, die van vóór 1980 een WAO-uitke- ring hebben en sindsdien een zogenaamde vereve ningstoeslag hebben ontvangen, raken die hele maal kwijt. Op 1 januari moesten ze al de helft in leveren. Vanaf nu worden „oude" en „nieuwe" WAO-ers wat dat betreft gelijk behandeld. VOOR de jongeren zijn de veranderingen tamelijk ingrijpend. Afgezien van de slag om de minimum jeugdlonen is de belangrijkste verandering dat de meeste jongeren het recht op WWV verliezen. De meeste werkloze jongeren beneden de 23 jaar krij gen, na een half jaar WW, geen WWV-uitkering meer. Ze krijgen dan direct een RWW-uitkering en dat is een lage bijstandsuitkering. Alleen jongeren die kunnen aantonen dat ze in de drie jaar vóór ze een WWV-uitkering aanvragen, 2,5 jaar gewerkt hebben, krijgen na de WW-uitkering toch nog een jaar lang WWV. Deze maatregel kent de nodige uitzonderingsre gels voor jongeren die nu al een WWV-uitkering hebben en ook andere „ontsnappingsmogelijkhe den". De Sociale Diensten of gemeentelijke afdelin gen Sociale Zaken moeten een voorlichtingsfolder hebben klaar liggen. Ook op de arbeidsbureau's is het nodiee materiaal te vinden om jongeren weg wijs te maken in de wirwar van werk en uitkering. HET wettelijk minimumloon voor 23-jarigen en ouderen blijft gelijk: 2.048,80 bruto per maand (bij een 40-urige werkweek). Voor jongeren wordt dat bruto per maand als volgt: 22 jaar: 1751,50 21 jaar: 1485,40 20 jaar: 1260,00 19 jaar: 1075,60 18jaar: 932,20 17 jaar: 809,30 16 jaar: 706,80 15 jaar: 614,60 Die bedragen gelden voor nieuwe starters op de arbeidsmarkt. Want jongeren die nu het huidige wettelijk minimumloon verdienen, blijven recht houden op dat bedrag. Niemand van de nu wér kende jongeren mag er dus bruto op achteruit gaan. Pas bij een volgende verjaardag (als het nu betaalde minimum-loon lager is dan het bedrag in bovenstaande tabel) gaan de nu werkende jongeren de verandering in het minimumloon merken. IN de meeste bijstandsuitkeringen verandert niet zoveel. Netto krijgt men minimaal de volgende norm-bedragen (met tussen haakjes de netto va kantie-toeslag per maand, die eens in het jaar (ju ni) 12 keer worden uitbetaald): Echtparen met en zonder kinderen: 1445,75 74,71). Eén-ouder gezinnen: 1301,15 67,24). Alleenstaanden: 1012,00 52,30). Door de verlaging van de jeugd-lonen dalen de netto-uitkeringen voor jongeren wel meer. Netto per maand (met tussen haakjes de vakantie-toeslag per maand) wordt dat: Zelfstandig wonende alleenstaanden: 22 jaar: 879,60 (ƒ52,70) 21 jaar: 768,85 51,75) 20 jaar: ƒ707,00 43,49) 19 jaar: 707,00 37,29) 18 jaar: 707,00 (ƒ32,18) Thuiswonende werkloze jongeren: 20 jaar: 426,80 (ƒ43,49) 19 jaar: 340,90 (ƒ37,29) 18 jaar: 322,00 (ƒ32,18) 16- en 17-jarigen hebben geen recht meer op een RWW-uitkering, maar krijgen kinderbijslag. Ook voor jongeren in de RWW geldt een over gangsmaatregel van een jaar, zodat wie nu al een RWW-uitkering ontvangt er niet op achteruit gaat. ^TERDAG2 JUL1198; door Bert van Velzen EEN tijdje geleden zag ik een foto van hem. Een ge®jj man in een stemmig pak tjj kamgaren. Een timmerman; z'n zondags. Zijn gelaat wet spiegelde kalme tevreden)ta en de sigaar was er mee vet. groeid. Hij was kastelein, jm, blican noemen ze dat in fi land en hij heeft heel wat stout en bitter getapt. Er u® niet veel bijzonders aan hert te zien, maar Albert Pierre- point is toch enkele tientaII, jaren de officiële Britse bej|' geweest. Men zegt dat hij e artiest was op het schavot. Volgens een goede kennis dij de Engelse tradities grondig bijhoudt leeft hij nog steeds maar hij is wel stokoud. Bij Albert Pierrepoint berwj kennis en inzicht omtrent oud ambacht dat Margaret Thatcher graag in ere herstel wil zien. In het nieuwgekca1 Lagerhuis, dat een conserva tieve bloedtransfusie heeft dergaan, lijkt nu een meerdi heid voor de doodstraf op de been gebracht te kunnen war. den. En ook onder het volkh staat er een voorkeur om tertf te keren naar de barbaarse l»ft ditie van bloedrechter en go!, Als de hartewens van me- ft onderhandelingen over de vrouw Thatcher in vervullhjÊjiatipg van vijf ontvoerde I edan gaat en de doodstraf weer wordt ingevoerd zal de bijm derlander) in Soedan verlo- dere vakkenis van Albert Pierrepoint niet kunnen m» den gemist. Pierrepoint had een zeer ernstige opvatting over zijn werk. Hij beschouw de het beulswerk zo ongereet als een roeping. In zijn auto biografie, de geschiedenis wii een dynastie van beulen, ver haalt hij met trots hoe hij zij, vak in de loop der tijden ver volmaakte, zodat de ongeluk- kige die zijn leven aan de gé Rios Montt gisteren be- moest beeindigen zich in eeuwigheid moet hebben wei baasd over de snelheid vanii beul. Pierrepoint heeft in naam der wet honderden mensen ter dood gebracht in een afgrijselijk ritueel. Verreweg de meeste waren bt klagenswaardige stakkers en bij tijd en wijle betrad een volstrekt waanzinnige het schavot, zoals de vrouwen moordenaar Christie, die zijn slachtoffers onder de vloeren achter het behang van zijn schamele en onfrisse woning in Notting Hill Gate in Lon den verborg. Pierrepoint om hult in zijn memoires dat hij, ondanks het feit dat hij een aardige bijverdienste verloor, een voorstander was van de ij schaffing van de doodstraf. Misschien kwam dat wel im Ruth Ellis, de laatste vrouw die in Engeland werd opge hangen, in de oude sombere gevangenis van Holloway.S was een jonge vrouw die in een vlaag van jaloezie haar minnaar doodschoot. Ruth El lis wilde klaarblijkelijkniet meer leven en zij veroordeeli zichzelf ter dood door bereslv gendte antwoorden toen ie bepruikte mannen in de Old een politieman die doorzijn zestienjarig vriendje was ge pleegd en die te jong was om te worden geëxecuteerd. En werd een man onschuldig naar het schavot gesleept wat later een deel van het werk van Christie bleek tezi) geweest. In het komende doodstrafdt bat in het Lagerhuis zal de galg worden verdedigd als kt gepaste loon voor terroristen' of voor tot de eeuwigheid oordeelde gevangenen die k' wakers over de kling jagen. Maar waaT zal, nu Pierrepoiil geen voorstander meer is de doodstraf, een behendige beul vandaan moeten kome'l Zal er van de zijde van het me Office een bescheidendo vertentie worden geplaatst waarin wordt gevraagd om een nette beul? Of zal er, vot geroepenen, een optei- dingsklasje achter de grimt ge muren van Wormwood Scrubs worden georganiseer waarop Pierrepoint met zip gereedschapskist als gastspf ker kan worden begroetP> repoint spreekt in zijn bio9"l fie met verontwaardiging afgrijselijk knoeiwerk doo' slecht opgeleide beulen. Ah Pierrepoint niet van stal W worden gehaald om ThatcW aan een kwaliteitsbeul tem pen zal er misschien een w Zuid-Afrika moeten wordei geïmporteerd, waar ze met schandelijke regelmaat wel aan de winkel hebben. «terlingen (waaronder een nog steeds zeer traag en icesloos. De ontvoerders en een kwart miljoen gul- en kleding voor 150 men- latemala iLGEND jaar op 29 juli zul- er in Guatemala verkie- gen worden gehouden. Dat ift de Guatemalteekse dic- nd gemaakt, nadat hij ensdag de noodtoestand in land had uitgeroepen. istrup JGENS Glistrup, de oprich- van een partij tegen het astingbetalen in Denemar- i, is gisteren uit het parle- n( weggestemd. De meer heid vond dat Glistrup niet aardig is" langer lid te blij- Verleden week werd hij driejaar cel veroordeeld. spr niei an onze redactie buitenland ACCIO - Corsicaanse ter- risten hebben een bomaan- g gepleegd op een politiebu- tu, twee schepen van de re- ing laten zinken, een aantal urauto's in brand gestoken winkels aangevallen. ïen persoon raakte bij die gewond. Volgens poli- Bailey haar vroegen of ztjk TOordvoerders zijn de ac_ minnaar dood wilde toenze hem op straat onder vuur nam. Had ze maar nee gezegi Nu was ze reddeloos verlora. Iedereen had toen medelijden met haar, maar bijna niemn herinnert zich haar foto init krant: een blonde, opgewekt kijkende jonge vrouw in een donkere jurk met witte nop pen. In die tijd werd ook een half---. debiele jongen van 19 jaarop -'f)/~)/qZï IsQrU Pfl C fi. gehangen voor de moord op r\C7 A C711 OlC het werk van een Corsi- ïnse afscheidingsbeweging, verantwoordelijkheid voor aanslagen is niet opgeëist. la een rustige junimaand 'en de aanslagen een ge- ddadige inluiding van de «se vakantiepiek. Da hanq dat ring I voori de ag dat tot voorl den staatl met 1 Dat een f^ tig Brak prob deze nieuv leggel daar i dat ging. I Hel de nacht voor vaststj eerdel 3000 t| daar de veij geraal echte vroegI harinj felle nen,1 ander! dien I derlar 14.0001 zouden Door Pieter Eggen IRGILIO Levi, de adjunct- ootdredacteur van de Vati caanse krant de Osservatore "wnano, was zo ongelukkig F e'gen' gelegenheid een jlnog) onvoldragen vrucht i 1 bet pausbezoek aan Po en wereldkundig te maken: v j Walesa, de voorzitter ||,®D "je gewezen vakbond So- .iteit,zou z'ch in de ano- mnuteit moeten terugtrek en om op die manier ruimte maken voor de zo nodig seachte 'dialoog' tussen staat 11 samenleving. iaï^Vi s Primeur werd kei- afgestraft; het bericht d als een 'fout' bestem- en de man vloog de laan gi 3faar al enkele dagen na 'rondedans' in Rome (i "et Vaticaan niet se ll h tï0? ontkennen dat Le- ln 'i "ij het rechte eind had. Ken 0Pvatting van Rome j. ^aarschijnlijk ook van j, j°°lse primaat Glemp) Klart n ruïnes van Soli- L rif worden opgeruimd, L du voor een nieuwe Pool- fL/dfys quo. Daarin zal de iv f.1Jn 'traditionele' rol als L °'ker van de volkswil - «iet a,n baar eigen belang - kW) ar hele gewicht be- Sen, en houdt phizelski zijn generaal rechten en plicht riteit. De zoek langza ren. het P( ge naa zal vastge De toe kerk. concoi staat, durige ploma binner bereik Polen koord, als zei het lan Een ke win leiders met he in de fc een ak bonden fonds dat ze een s< van te Daar indirek econom langrijl land, te kant ht raai Jat li

de Stem | 1983 | | pagina 4