Apers krijgt lik op stuk WERKGROEP LAAT HET ER NIET BIJ ZITTEN Veilinghal Goes gaat als sporthal dienen 'Gemeenten moeten voor Dethon blijven dokken' ka )RT MIDDEN ZEEUWS LEI MING 'Alle hulpbehoevende vogels zijn welkom9 I I NA KRITIEK OP PVDA-BLAD AXEL 1 D Voorzitter Molthoff sociale werkplaatsen: Paraclub wijkt uit naar Goes n/v) ittendienst VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 2 Ischappij PZEM pSlËM 4 ml krant"! j)it najaar (esprek over [ondweg L Terhole tota over iindmolens Borsele jeekeind- Prblijven louden lekene bezig Plaatselijk nieuws Clinge fiSsSs" J papier' VOOR UW PEN Eten Familie Taalman in Hulst: Uitstekend BEHALVE OP ZONDAG Deelnemers vierdaagse Hulst ingehaald Nieuw veer tussen Doel en Lillo tributie E, rayon Midden, zoeken wij neuzen, bestaan onder ■houden van stations en laagspannings- TERDAG2 JUL11983 een onzer verslaggevers Wethouder Piet Apers jfvan de redactie van het jA-blad Axelse Roos lik op 4 gekregen na zijn schrifte lf woede-uitbarsting naar uleiding van een artikel in blad. Apers verweet de re- die o.m. demagogie, volkso- litng en het zich niet vol- „de informeren alvorens te publiceren. in een ongezouten brief van uiltjes wordt met de VVD- thouder de vloer aange- I, Uiteengezet wordt, aan A (lie giini ende de hand van notulen van raadsvergaderingen en com missievergaderingen hoe de VVD-fractie zich opstelde tij dens behandeling van zaken als het gemeenschapscentrum Koewacht, de riolering van Koewacht en o.m. het woon wagencentrum waarbij de Axelse Roos-redactie het stemgedrag van Apers ontra felt. Verweten wordt Apers de door hem gebezigde taal. „We dachten echt dat je overspan nen was. Maar... hebben we la ter gedacht, Piet weet niet be-, ter en het zakt net zo snel als het gekomen is. Misschien be grijp je zo langzamerhand, dat het voor velen erg veel begrip vraagt, om met iemand die zo impulsief reageert te werken. Toch willen we dat graag blij ven opbrengen. Niemand heeft tenslotte zichzelf gemaakt". Omdat Apers in zijn brief een taalfout in de Axelse Roos signaleerde heeft de redactie zich eens over de brief van de wethouder gebogen en een la wine van taalkundige onvol komenheden aangetroffen. „Een dikke onvoldoende voor taal. En dat voor een onder wijzer", aldus de Roos-redac tie die tenslotte Apers advi seert voor privé-post geen ge meentelijke enveloppen te ge bruiken. „Dat breekt een keer op", zo wordt gewaarschuwd. de sterkstroom- in gelijkwaardige reist. rrdt verzocht hun ie te zenden aan sling P en O, )5 (dit kan dus VB Middelburg. gekomen en verzelf- Tienlijke inzet, begrip, ror al datgene wat ge- arbeidsplaatsen en de temperen de vreugde t uit de problemen. bereikt is, waarbij uw ernemingsraad KMS Hiëror niets invullen R.A. STR. C'J Reg. nr. Blokker, van: tot en met P.K. Toezending van: tot en met d.a. m.d. Ifjiieen onzer verslaggevers ftVEUZEN - Rijkswater- iat en de gemeente Honte- 5e gaan komende herfst L elkaar om de tafel zitten Veen gesprek over de al ja- gewenste rondwegen om jibole en Kuitaart. Ir. O. «m van Rijkswaterstaat [eide dat gisteren mee tij- 1S de opening van het weg- kHoek-Sluiskil. Ipe heer Boom drukte moge- Ik teveel enthousiasme ech- I meteen de kop in, door er- I te vermelden dat dat niet (tekent dat de rondwegen er In ook snel zullen liggen. (Boom schetse de plannen die in de maak zijn om de Crd-zuid en oost-west-ver- Jndingen in Zeeuwsch- laanderen te verbeteren. Met (me staan er nog rondwegen bet verlanglijstje in Oost- [rg en Schoondijke, maar hst komen Terhole en Kui- art aan de beurt. Burge meester C. Ockeloen drong in (n toespraak aan om haast te laken met de verbetering van oost-west-verbinding. Met me bedoelde hij de omlei- ig van het verkeer om lamslag, waarop ook dat lp met smart zit te wachten. Van ome correspondent KINKEXSZAND - Binnen J bebouwde kom in de ge- Mite Borsele is het niet aselijk windmolens te bou rn die meer dan vijftien me- zijn. Slechts in bij- kidere gevallen is op be- lijfsterreinen een grotere l»gte toelaatbaar. Dat staat (de nota windmolens, die de aeente Borsele gisteren we- ndig maakte. (Het buitengebied van de ge- pte is opgedeeld in vier waar ten aanzien u windmolens verschillende kn,vaarden gelden. In de (iehoek Heinkenszand-Big- Heer Abtskerke is het br het grootste gedeelte niet (mselijk windmolens te bou- aldus de nota. De open- pi van het poelgebied met (3natuurlijke elementen en ftrekroute van ganzen no- P tot beperkingen. |-i de rest van de gemeente Pet vrij bij gebouwen in het pngebied molens tot een 1 van vijftien meter te pwen. Daarnaast zijn er in buitengebied vrijstellin- 1 te krijgen om bij gebou- fi molens te bouwen die ho- pijndan vijftien meter. Op "•schillende plaatsen in het P veld langs de Wester- ielde stelt de nota voor het toe te staan molens te pasen. I|J de rest van de gemeente |tet wel mogelijk in het open f® met verschillende onthef - windmolens neer te |t», aldus de nota windmo- v Op 6 juli wordt de nota in (tommissie ruimtelijke or- PitS in eerste aanleg be loken. ("een onzer verslaggevers lm EXE-De perikelen rond I "egale weekeindverblijven Tover de grens in de bossen 1 Stekene blijven de ge neren bezig houden. Vori- r"aand werden illegale *selsen caravans door het Ptentebestuur verzegeld, '°P de eigenaars naar de per stapten om deze in hun soode daad ongedaan te f»en. Jrechter heeft nu laten ■kill210'1 n'e£; £n geschil Ito, men8en- Volgens de T heeft het Stekense I ntebestuur geen opval- 0£ kennelijke onwettig- egaan en is de verzege- K,,'ar zaak. Afljel zijn de ge- Ik»; e,n advocaat van de I?»o"Overblijvers nu over- L'ornen dat de zegels toch la verbroken, op voor- "at de bouwsels en ca- |,,^!terlijk 1 september Burgemeester Hulst wordt niet vervolgd Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten kunnen niet ongestraft hun bijdrage aan het sociaal werk voorzieningsschap (Dethon) verlagen of zelfs maar bevrie zen. In dat opzicht is Dethon onvergelijkbaar met andere gemeenschappelijke regelin gen tussen gemeenten, waar men de mond vol heeft van de 'O-lijn', dat wil zeggen: geen verhoging van gemeentelijke bijdragen. „Bij Dethon zou dat leiden tot een groter verlies en dus juist een hogere bijdrage van de gemeenten. Wij zijn door de bedrijfsmatige aanpak nu eenmaal anders dan andere regelingen en dat moet ook zo blijven" aldus gisteren De- Van een onzer verslaggevers HULST - Er wordt geen vervolging wegens smaad ingesteld tegen burgemeester P. Molt hoff van Hulst. Volgens de Raadkamer van de Rechtbank in Middelburg is er onvoldoende aanwezigheid van schuld. Zoals bekend werd de aanklacht wegens smaad vo rig jaar ingediend door leden van Werkgroep Kern energie Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat Molthoff met beschildigende vinger naar de werkgroepsleden wees, toen zijn woning door onbekenden werd beklad. „De blinddoek van vrouwe Justitia te Middelburg is blijkbaar enkele malen voor haar ogen weggevallen", aldus secreataris L. Brusselaers van de werkgroep. „Het is maar al te duidelijk dat wij het hier niet willen en zullen bij laten zitten. Een aanfluiting voor de rechtspraak, of klassejustitie". De hele kwestie rond de aanklacht tegen Molthoff sleept inmiddels al bijna an derhalf jaar. Op 22 januari 1982 dienden ongeveer 20 leden van de werkgroep de aan klacht in. Aanvankelijk wer den de ingediende klachten (wegens smaad) door de Offi cier van Justitie van tafel ge veegd, maar het Gerechtshof in Den Haag besliste dat er alsnog een strafvervolging moest worden ingesteld. Er volgde een gerechtelijk voor onderzoek waarbij allerlei ge tuigen gehoord werden. Nadat dit vooronderzoek was gesloten, werd het al snel weer heropend, omdat de raadsman van de burgemees ter alsnog enkele getuigen wilde laten opdraven. Daarop werd het complete dossier in handen gesteld van de officier van justitie en werd het stil rond de zaak. „Te stil", meen de de werkgroep, die zich af vroeg of de behandeling van deze kwestie om de één of an dere reden niet onnodig („maar bewust?") werd opge houden. Bij de werkgroep voelt men zich „gepakt" door de nu op tafel liggende uitspraak. „Er wordt aangevoerd dat er on voldoende schuld is", zegt Brusselaers, „dus er is dus wel degelijk schuld". Voor de werkgroep zijn de mogelijkhe den uitgeput om via gerechte lijke wegen het gelijk aan zijn kant te krijgen. In beroep gaan tegen de uit spraak kan niet meer. Wel wil de werkgroep het inmiddels lijvige dossier opsturen naar de Nationale Ombudsman. Ook de Procureur Generaal krijgt een dik pak papier in de bus, alsmede een brief waarin de werkgroep zijn onvrede over de gang van zaken ken baar maakt. Soos Alleenstaanden - Van daag houdt de Soos voor Al leenstaanden in zaal De Trou badour haar maandelijkse soos-avond. Voorzitter Th. Goossens zal in zijn openings woord enkele mededelingen doen over de organisatie in de soos. Daarna zal er gelegen heid zijn om te dansen op dis- co-muziek. Tot slot wordt er nog een snelloterij gehouden. Viswedstrijd - Vandaag zal op viswater De Zestigvoet een viswedstrijd worden gehou den van vissersvereniging De Clingse Hengelaars. De wed strijd begint om 14.00 uur en zal om 16.00 uur eindigen. Reeds om 13.30 uur kunnen de deelnemers aan de wedstrijd hun plaats bepalen door het trekken van een lot. Om streeks 17.00 uur zal de jury in de zaal De Troubadour de uit slag bekend maken en de prij zen, welke hoofdzakelijk uit visgerief bestaan, uitdelen. Kinderboerderij - Het bestuur van de bejaardenbond Clinge heeft zich met een circulaire gewend tot alle leden voor het verlenen van hulp aan de vol tooiing van de kinderboerde rij. Op het ogenblik wordt er nog een houten afrastering ge plaatst rondom de boerderij. Deze afsluiting moet voorzien worden van gaasdraad. Hierij kunnen zowel mannen als vrouwen een handje helpen. Zij, die bereid zijn om aan de ze voltooiing mee te werken, kunnen zich aanmelden bij de wijkhoofden van de bejaar denbond of bij de beheerder van de kinderboerderij Johan van der Made. WAT was er deze week een mooie foto van de keuken en personeel van Huize St. An- tonius in het dagblad De Stem. En de lof die werd vermeld over het eten, dat is inderdaad iets bijzonders. Ik denk dat dit in heel Neder land niet voorkomt in een bejaardenoord, daar zijn wij allen blij mee, ieder persoon kan zelf bepalen wat hij elke dag wil eten. Een ding spijt mij, dat zij altijd het positieve van de zaak wil schrijven, maar nooit het negatieve. Waar het hier om gaat wil ik niet meer noemen, bij de direc teur en de kok is het wel be kend, maar die heren zeggen altijd maar dat het hier niet anders kan. Ik zeg van wel en daar hou ik me aan. Als de kok naar mij wil luiste ren, zal ik hem een advies geven dat het wel anders kan. P.A. Pauwels Huize St. Antonius Kloosterzande Naschrift: De heer Pauwels, voorzitter van de bewonerscom missie, bedoelt in zijn brief de kritiek die hij al lang heeft op de geserveerde aardappelen. In het bejaardentehuis worden 'bintjes' gebruikt maar volgens Pauwels zijn bintjes niet ge schikt ais consumptie-aardap pelen. Hij zweert bij 'eigenhei mers'. Het bejaardenbuis beeft naar aanleiding van de kritiek de aardappelen laten onder zoeken en geconcludeerd datin de keuken gebruikte aardap pelen van prima consumptie kwaliteit zijn. Eddy Taelman geeft een gewonde vleermuis te eten met een pipet. - foto's wimkooyman Een in de vleugel geschoten roek komt op adem bij de familie Taelman. Van onze correspondente HULST - Bij de familie Taalman in Hulst zijn alle vogeltjes welkom, die uit het nest zijn gevallen, door de kou bevangen, door de moe der verstoten, door een an der dier gebeten, of wat er ook maar kan gebeuren met gevederde diertjes. „Alleen is het niet de be doeling dat mensen hier diertjes brengen waar niets mee aan de hand is", zegt Eddy Taalman. „Het is wel eens gebeurd dat kinderen eendjes brachten, die ze uit een vijver hadden gehaald en dat moet natuurlijk niet". Voor de rest zijn alle hulpbehoevende vogels wel kom in de Keldermanstraat 37 in Hulst. „Maar ook voe ding", vraagt de familie, „er zijn al wel buurkinderen die eens wat oud brood of afval van groente (vooral kool) brengen, maar als er meer mensen zijn die dat willen doen, dan zijn we daar heel blij mee". De tuin achter het huis is helemaal ingericht voor herstellende vogels. IrjJeen afgesloten gedeelte, met een speciaal voor hem gebouwd nachthok, leeft Knobbeltje, de zoon van de knobbel zwaan die vorig jaar in Hulst werd doodgeknuppeld, vreedzaam naast jonge eendjes. Ze delne hetzelfde waterbassin, waarin Knob beltje zijn eten komt soppen en waarin de eendjes regel matig rondpeddelen. Een van de eendjes werd door de moeder verstoten, van de andere drie werd de moeder door een loslopende hond doodgebeten. Met warmwaterzakken om ze op temperatuur te houden en pipetjes om uit te drinken, zijn de beestjes er doorheen gesleept. In kooien zitten een roek met een aangeschoten vleugel, een jong kauwtje, gevonden in de Hulster bin nenstad en in een doos met gaatjes huist sinds een paar dagen een vleermuis die een vleugel mist. „Die hebben we gevonden bij een wandeling in de Clingse bossen", zegt Eddy, de vleermuis zit rustig op zijn hand, een piepklein ton getjes zuigt driftig aan het pipelje waarmee het water gevoerd krijgt. „Veel men sen zijn bang voor vleermui zen, maar dat is eigenlijk helemaal niet nodig. Vleer muizen zijn heel goedaardi ge beestjes. Ik had verleden jaar een moeder met een paar zogende kleintjes, die vloog hier 's avonds rond met de jongen aan haar lijf hangend voor hun voeding, een prachtig gezicht". De vleermuizen blijven niet bij de familie Taalman, die gaan naar George Spon- selee, voorzitter van vogel wacht De Steltkluut, waar Eddy ook lid van is. Bij Sponselee wint hij ook zijn adviezen in voor de verzor ging en de voeding van de vogels. „Ik verzorg de dieren tot ik ze weer kan uitzetten in de natuur. Soms lukt dat, soms ook niet. Knobbeltje hebben we afgelopen najaar in een vijver bij een familie in Absdaie uitgezet. Hij was er tussen andere vogels en werd uitstekend verzorgd, maar hij viel in twee weken tijd drie kilo af van heim wee. We hebben hem toen maar weer teruggehaald". Er zijn ook vogeltjes die het ondanks de zorg niet ha len, zoals een jonge zwaluw die net was overleden vlak voor ze de vleermuis von den. „en dan heb je toch wel je verdriet", zegt het echt paar Taalman, „en dat heb ben ook de kinderen. We hebben er tenslotte allemaal voor gezorgd". MIDDELBURG - Informa tieboekje - De inwoners van Middelburg hebben een nieuw informatieboekje van Middelburg in de bus gekre gen. In het boekje 'Thuis in Middelburg' staan alle ac tuele gegevens over het ge meenteapparaat, het vereni gingsleven en diverse instel lingen. Het is het vierde ach tereenvolgende jaar dat het gemeentebestuur een derge lijk boekje uitgeeft. RILLAND - Ter Weill - In het dorpshuis in Rilland treedt maandag 4 juli vanaf acht uur de moderne mu ziekgroep Ter Weill op. De groep is voortgekomen uit een Nijmeegse gelegenheids formatie, die tijdens de Do- dewaardactie in 1981 optrad. Voor die gelegenheid werd een programma met muziek van Kurt Weill ingestudeerd. Inmiddels is het programma uitgebreid en worden naast muziek van Weill ook wer ken van Louis Andriessen, Willem Breuker en Nino Ro ta gespeeld. De toegang is gratis. De toernee door Ne derland is mogelijk gewor den door een stimulerinssub- sidie van het ministerie van WVC. Van onze correspondente GOES - De gemeente Goes gaat één der veilinghallen van veilingvereniging Goes aan de Fruitlaan met ingang van 15 augustus gebruiken als sport hal, ter vervanging van de on langs afgebrande sporthal De Bevelanden. De heer G. Eshuis, wethou der van onderwijs, sport en re creatie: „Er werden ons zes tien alternatieve oplossingen aangeboden om de sportacti viteiten en de schoolsporten met ingang van het nieuwe seizoen door te kunnen laten gaan. Deze varieerden van le ge bedrijfshallen en omliggen de sporthallen tot een opblaas bare ballonhal. We zien deze veilinghal echter als het beste alternatief. Ook qua afmeting is de hal zeer geschikt. 25 Me ter breed, 6 meter hoog en we kunnen tot 50 meter gebrui ken. Bovendien is de ligging gunstig en ook perkeergele- genheid is er voldoende". Sportambtenaar Hans de Ridder: „Er zullen zeker nog wat voorzieningen aange bracht moeten worden in de vorm van kleedgelegenheid en toiletten. We zullen echter trachten dit op een primitieve manier te verwezenlijken om zodoende de kosten te beper ken en zo min mogelijk aan het geld te komen dat de ver zekering uitkeert en dat be stemd is voor de bouw van een- nieuwe hal". De afgebrande hal was te gen nieuwwaarde verzekerd. Er zal nu een werkgroep wor den ingesteld, die gaat bekij ken welk type hal en van wel ke grootte het meest geschikt is om de dertien jaar oude hal te vervangen. Ook over de lo- katie en of er één of twee hal len moeten worden gebouwd is nog niet beslist. Er kan in de alternatieve sporthal op het veilingterrein zes dagen in de week worden gesport. Het veilingbestuur gaf om principiële redenen geen toestemming op zondag in de hal te sporten. De zon dagactiviteiten zullen daarom! in de sporthal te 's Gravenpol der plaatsvinden. Wethouder Eshuis zei dat men hoopt over een jaar de bouw van de nieu we sporthal te hebben gereali seerd. thon-voorzitter P. Molthoff tijdens een vergadering van het algemeen bestuur. Het aanhouden van de '0- lijn' leidt volgens hem bij De thon automatisch tot een om zetdaling. „En dat kost dus geld", zei Molthoff naar aan leiding van enkele sceptische opmerkingen over de begro ting 1984, waaruit blijkt dat de gemeenten samen volgend jaar 44.000 gulden meer moe ten gaan bijdragen dan in '83. Het bestuur van de werk plaatsen probeert het 'bedrijf' wel rendabel te maken. Kos- tenbeperkingen en een geste gen bruto-omzet zijn er het bewijs van. De economische malaise leidt echter tot een la gere netto-opbrengst. „Boven dien" benadrukte Molthoff desgevraagd, „gaat het nog al tijd om een sociale werkplaats, met de nadruk op het eerste. Dat wil zeggen: geen gejaag hier". Sommige (WSW)-werkne- mers hebben niettemin 'de maarschalkstaf in hun ransel', zoals de voorzitter het uit drukte. In dat geval krijgen ze ook werk naar hun capacitei ten en kunnen ze soms zelfs de 'gewone beambten' van De thon vervangen. Van onze correspondent HULST - Met boerenkapel De Kallesaien voorop werden de ruim honderd deelnemers aan de zesde avondvierdaagse van buurtcomité Tivoli te Hulst aan het kruispunt Oude Tivo- liweg-Tivoliweg afgehaald. Begeleid door vrolijke muziek trok het hele gezelschap door de wijk Tivoli naar eindsta tion Het Sportcafé. De wandelaars werden ont vangen door de wethouder G. van de Voorde. Nadat alle deelnemers voorzien waren van een consumptie, ging wet houder Van de Voorde samen met voorzitter Dirk Vrooms van het comité over tot het uitreiken van de medailles. Voor de twaalf deelnemers, die vijf jaar achter elkaar hadden deelgenomen, was er bovendien nog een diploma. Van een onzer verslaggevers GOES/ROOSENDAAL - De Westbrabantse parachutisten club ENPC is uitgeweken naar vliegveld Midden-Zeeland in Goes. Leerling-para's en geoe- fenden kunnen nu een veld op zes kilometer van Goes als springterrein gebruiken. De verhuizing van ENPC werd nodig doordat het lan dingsterrein voor leerlingen bij Kruisland niet langer ge bruikt kon worden. Op dit veld wordt graszaad geteeld en met het opkomen van het gras moesten de para's het veld ruimen. Volgens ENPC-voorzitter J. Ernest uit Roosendaal gaat het om een tijdelijke oplossing. „Wij hopen samen met de ge meente Roosendaal een defini tieve oplossing in West-Bra bant te bereiken want we zijn tenslotte een Westbrabantse club", aldus Ernest. De para's werden twee jaar geleden gedwongen om uit Hoeven te vertrekken en sindsdien heeft de club nog geen definitief springterrein kunnen vinden. Veelal omdat wordt gevreesd voor schade maar voorzitter Ernest tekent aan dat de afgelopen twee sei zoenen in Kruisland en op Borchwerf voor de geoefende springers 'zonder problemen' zijn verlopen. Het vliegveld Seppe mist dit jaar door de verhuizing van de club netto circa 2500 gulden aan lan dingsrechten. Van een onzer verslaggevers DOEI, - De Belgische regering is akkoord gegaan met de bouw en uitrusting van de Flandria 26, een vaartuig dat als openbaar veer zal gaan fungeren tussen Lillo en Doel. Met de bouw en de uitrus ting van de veerboot is 150 miljoen frank gemoeid. De bouw zal ongeveer een jaar duren en de boot wordt ruim 42 meter lang en acht meter breed.

de Stem | 1983 | | pagina 15