Toch nog Nieuwe Muziek in Zeeland }er jaar 2.220 oningen in eeland nodig Op de kant kreeg ik later pas de zenuwen' Boetes voor uitbating van illegaal speelhol [de 4in1Urant Zeeuwen met bussen naar demonstratie Woensdrecht UIDIGE RUIMTE IN GOES TE KLEIN iSTEM DE STEM J VRIJDAG 1 JUL11983 151 Belgische onderscheiding medewerkers IUerstaat Avond verlichting uitgeschakeld INITIATIEVEN IN MIDDELBURG EN HULST WIESCOMMISSIE: Vervoer veren blijft dalen Jongen redde drie mensen uit sloot: Jo Bruggeman Westdorpe weer koning wipschutters OAUBLAD VÖQR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 fun een onzer verslaggevers jpOELBURG - De Vre- platforms in Zeeuwsch ónderen en op Walche- hebben de Zeeuwse te- ,K(anders van de plaat van kruisraketten op- joepen om zaterdag mee doen aan de demonstra- in Hoogerheide en pensd recht. worden speciale bussen gezet met opstappunten in Issingen (elf uur Stadhuis- jn). Middelburg (kwart elf station), Goes (kwart voor twaalf station). Meer in formatie hierover is verkrijg baar bij de Informatiewinkel Middelburg. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt zoals al gemeld een autocara- vaan op touw gezet. De deel nemers daaraan kunnen zich 's ochtends rond half elf ver zamelen op het veerplein van Perkolder. In een verklaring heeft het Walchers Vredesplatform la ten weten dat het zich meer dan ooit betrokken voelt bij het protest tegen de kruisra ketten. „Het Vredesplatform wijs plaatsing van kruisraket ten af waar dan ook in Neder land of Europa. Nu het de be doeling is deze zo dicht bij huis te plaatsen betekent dit alleen maar een nog nadrukkelijker en duidelijker verzet." De demonstratie begint za terdag tussen 12 en 13 uur bij industrieterrein De Kooi in Hoogerheide. Daarbij wordt gezorgd voor muziek (het Links Collectief Walcheren treedt onder meer op) en voor informatie. De route van de demonstratie is 5 kilometer lang en eindigt bij de ingang van de vliegbasis in Woens- drecht. Om 15 uur spreken daar onder meer Mient Jan Faber van het IKV en Ssieni Strikwerda van Vrouwen voor Vrede. vuiist-uitleeiicentriun aat naar Middelburg f Vin een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Belgi- :he koning heeft drie top functionarissen van Ver teer en Waterstaat onder leiden. Ir. J. van Dixhoorn, di recteur-generaal van iijkswaterstaat, is be- oemd tot groot-officier in ie Orde van Leopold II, ir. C. de Man, secretaris- leneraal van het ministe rie van Verkeer en Water- ilaat, tot groot-officier in ie kroonorde van België en ir J. Valk, directeur-gene raal scheepvaart en mari- lieme zaken, tot groot-offi- ier in de Orde van Leo- ildll. De onderscheidingen in gistermiddag in de ilgische ambassade te m Haag uitgereikt door ibassadeur Frans Bae- andt. De drie topfunc narissen zijn door de igische koning onder rheiden omdat zij regel- gesprekspartners ijn met België over vaar- regenkwesties en omdat zich zeer ingespannen rebben voor intensivering 'an de betrekkingen tus- ïn Nederland en België. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws uitleencentrum voor beeldende kunst gaat een groter onderko men betrekken. Het centrum, waar belangstel lenden tegen vergoeding beeldende kunst kun nen lenen, wordt daartoe verplaatst naar Mid delburg. De provincie Zeeland maakt die verhuizing moge lijk met een extra subsidie van 50.000 gulden. Althans wanneer de Zeeuwse Staten daar in september mee akkoord gaan. Van onze correspondent MIDDELBURG - Rond 1 juli schakelt de PZEM in elf Zeeuwse gemeenten de avond verlichting uit. De gemeenten hebben besloten gedurende de zomermaanden de avondver lichting niet meer te laten branden. Op die manier wil men energie besparen. Momenteel brandt de avondverlichting tot elf uur. In de toekomst wordt dat een uur korter. Vanaf 1 augustus, de datum waarop de avond verlichting weer voor het eerst brandt, wordt die om tien uur weer uitgeschakeld. Op 10 mei volgend jaar wordt de verlichting niet meer ontstoken. De PZEM, die de straatverlichting in onder houd heeft regelt de omscha keling op korte termijn. De nieuwe regeling is onder an dere van kracht in Aarden burg, Axel, Borsele, Hulst, Oostburg, Sas van Gent en Terneuzen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Nu de provinciale staten met de ontmanteling van Jeugd en Muziek Zeeland ook de geldkraan voor het Festival Nieuwe Muziek 1983 heb ben dichtgedraaid en manager Ad van 't Veer van zijn functie hebben ontheven wil het gemeentebestuur van Middelburg niet meer bijdragen aan de sanering van de schulden die Jeugd en Muziek heeft achterge laten. De gemeente had op voor stel van de provincie al een bijdrage van 50.000 gulden klaargelegd. Een deel van dat geld wordt nu gebruikt voor de organisatie van een mini- festival Nieuwe Muziek: twee dubbelconcerten in de stad- Het is de bedoeling dat het uitleencentrum, in beheer bij de stichting beeldende kunst Zeeland, nog dit jaar de nieu we behuizing (een pand van de woningbouwvereniging Mid delburg in de Kuiperspoort) betrekt. Het huidige onderkomen in het museum voor Noord- en Zuid-Beveland is te klein om de steeds toenemende hoeveel heid kunstwerken nog langer op een verantwoorde manier te exposeren en op te slaan. Bovendien wil het museumbe stuur de betrokken ruimte zelf in gebruik nemen.'De stichting beeldende kunst Zeeland ver wacht de educatieve taak van het centrum in de nieuwe be huizing verder uit te kunnen breiden. Men hoopt ook op een groei van het aantal abonnees. Momenteel telt het abonne mentenbestand 354 leden. De provinciale subsidie legt geen extra beslag op de pro vinciale financiën, want het geld wordt gehaald uit het al aanwezige welzij nsfonds. De voorraad uit te lenen kunstwerken in het centrum is de laatste jaren fors toegeno men. De aankoop en het inhu ren van kunstwerken is overi gens de laatste tijd op een wat zachter pitje komen te staan. Er is namelijk flink bezuinigd op de rijksbijdrageregeling die voor dat doel beschikbaar is. Voorzitter Jobse: „Het gaat om zeer wisselende bedragen. Vroeger hadden we soms meer dan 100.000 gulden per jaar be schikbaar, nu gaat het meestal om enkele tienduizenden gul dens". een onzer verslaggevers 9DELBURG - De Advies- imissie Verdeling Rijks- Woningbouw in Zeeland «dat tot 1988 jaarlijks ge- ™ld 2.220 woningen in de rineie gebouwd dienen te den. Dat blijkt uit een ad- aan de staatssecretaris "nlkshuisvesting. ijriOOR ZUIOWEST NEDERLAND •toren erneuzen, Hulst en Goes. :ssen en telefoonnum- SoP Pagina 2. 'actie "dzen- Rein van der 1 (editie-chef). Jan Jan- tP'V. chet), Frank Dey, "e Schipper, Cor de or», Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- 'en Goes: Gé van Ber- M'ddelburg: Henk Post- u°stburg: Co Meertens. '"Spunten te'zande: mevr. Neve, ^xanderstr. 4, 01148- "tentie-expi. steur Zeeland: C. Me- lv® 01150-95839. Voor het komend jaar is een aantal geadviseerd dat boven dit gemiddelde ligt, namelijk 2.440. Dat heeft te maken met de hoeveelheid plannen die dit jaar zijn ingediend en die vol gend jaar hun nawerking nog zullen hebben. De adviescommissie is er van uitgegaan dat de Zeeuwse bevolking tot 1988 toeneemt met bijna 10.200 zielen. Het ad vies is lager uitgevallen dan eind vorig jaar werd ver wacht. Dat komt omdat ge bruik is gemaakt van meer verfijnde gegevens. Omdat nu sprake is van een nauwkeuri ger raming heeft de commissie de staatssecretaris met klem verzocht het geadviseerde programma volledig te hono reren. De 2.440 gevraagde wonin gen voor volgend jaar zijn verdeeld in 2.330 gesubsidieer de en 110 niet-gesubsidieerde woningen. Door de verfijning van ge gevens kon nu meer rekening gehouden worden met de leef tijd van de woningzoekenden, de soort woningen waarnaar vraag is, het aantal gehuwden, de echtscheidingen, de behoef te van jongeren om zelfstandig te wonen en de behoefte van bejaarden om langer zelfstan dig te blijven. Ook de toenemende leeg stand in Zeeland (vorig jaar opgelopen van 2,99 naar 3,21 procent) is meegewogen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het autovervoer op de Wester- scheldeveren is ook in mei verder gedaald. Tussen Vlis- singen en Breskens werden vorige maand ruim 118.100 auto's overgezet (vorig jaar ruim 124.000). Het aantal pas sagiers bij deze verbinding daalde navenant. Tussen Kruiningen en Perkpolder werden vorige maand bijna 120.000 auto's vervoerd (vorig jaar ruim 120.500). Het aantal passagiers steeg hier echter aanzienlijk, maar haalde niet het peil van twee jaar geleden In de eerste vijf maanden van dit jaar werden op beide veren in totaal 1.003.059 auto's en 3.228.213 passagiers overge zet. Dat zijn ruim 21.500 auto's minder dan vorig jaar in de zelfde periode. Het aantal pas sagiers in dezelfde periode steeg met ruim 45.000 peronen. Remie Keijzer: „Je springt min of meer automatisch in het water" Van onze correspondent GOES - „Over een struik heen, tussen twee bomen door, zag ik de auto de sloot inrijden. Ik had ze al een slinger zien maken over de weg, dus ik dacht eerst dat er een dronken vent achter het stuur zat". Aan het woord is de 18-jarige Remie Keijzer, die gisteren een echtpaar met hun 3-jarig dochtertje van een wisse verdrinkingsdood heeft ge red. Van zijn vakantiebaantje op vliegveld Midden Zee land was Remie woensdag avond om kwart voor zes op weg naar huis. Hij reed op de brommer naast het ka naal van Walcheren op weg naar de sluizen bij Veere, toen hij een ongeluk zag ge beuren. „Ik sprong in de brede sloot en stond zo ongeveer tot aan mijn navel in het water", zo vertelt Remie. „Ik zag de auto ondersteboven liggen en ging er naar toe. De man die op de plaats naast de bestuurder zat, had zijn raam al een klein eindje opengedraaid, maar kon niet uit zijn veiligheidsriemen komen. De man en de vrouw dreven allebei min of meer ondersteboven in het water en konden nog net hun hoofd boven water houden. Ik heb toen de deur openge trokken en ben naar binnen gekropen. Ik heb de veilig- - FOTO WILLEM MIERAS heidsriemen losgemaakt en eerst de man en daarna de vrouw en hun dochtertje naar boven gebracht". „Tien minuten later ston den we met zijn vieren te kleumen op de kant. Pas toen kreeg ik de zenuwen. Als je dat allemaal ziet ge beuren, sta je een beetje nuchter te kijken. Je springt min of meer automatisch in het water en later besef je pas dat het weieens erger had af kunnen lopen. Dan realiseer je je wat je alle maal gedaan hebt". Om half zeven arriveerde de door omstanders gewaarschuwde rijkspolitie. In een goed warm gestookt busje werd eerst het Middelburgse echt paar Q. met hun dochtertje en later Remie Keijzer met zijn brommer naar huis ge bracht. Van onze correspondente jjy BOVENWONING TE VLISSINGEN MIDDELBURG - Vijf man nen en een vrouw zijn donder dag door politierechter mr. Nomes veroordeeld tot boetes variërend van duizend tot tweeduizend gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand, op grond van hun betrokkenheid bij de uitbating van een illegaal speelhol in Vlissingen. Een en ander speelde zich af in de maanden juli en augus tus van het vorig jaar. Na da genlang observeren deed de politie (tien man sterk) ten slotte in de nacht van 7 op 8 augustus een inval in een bo venwoning aan het Bellami- park in de Scheldestad. Daar werden zes mensen gearres teerd, namelijk de 42-jarige Vlissingers J. W., A. B. (31), H. v. L. (28) en J. H. (25) en verder nog de 43-jarige H. S. uit Eind hoven en mevrouw A. V. (35) uit Breda. Uit de verklaringen van verdachten en spelers bleek dat W. de bovenwoning ge huurd had van H., met de be- doeling er een goktent van te maken. Maar omdat W. van het roulettespel geen verstand had zocht hij contact met S. die hij in andere goklokalen had leren kennen als een des kundige. (S. was dan ook drie maal eerder voor overtreding van de wet op kansspelen ver oordeeld). Samen runden zij het bedrijf in de bovenwoning, waar iedereen welkom was en frisdrank, bier en snacks gra tis werden verstrekt. Mevrouw V. fungeerde als „stapelaar" van de fiches, B. en v. L. namen beurtelings de portiersfunctie voor hun reke ning. Per speelavond (van donderdag tot en met zondag avond) zouden er zo'n honderd spelers met een maximumin- zet van tien gulden hebben ge speeld. Zondagavond werd telkens besloten met een lote rij waarvan de winnaar zijn prijs kreeg uitgereikt in de vorm van fiches. „Maar ik heb in die korte tijd nooit de kans gekregen er iets aan te verdienen", aldus hoofdverdachte W. Ook de deskundige S. (die evenals W. door het openbaar ministerie was aangemerkt als 'gelegen heidsgever') betoogde met klem dat hij slechts adviezen had gegeven en er nooit wat aan had verdiend. Alleen por tier B. gaf toe dat hij per speelavond honderd gulden had gebeurd, terwijl zijn colle ga v. L. toegaf „zo nu en dan wel iets te hebben gekregen". Mevrouw V. had, zo stelde zij, fiches gestapeld omdat zij een vriendin was van S., en H., die de woning had verhuurd zei wel geweten te hebben wat er gebeurde, maar er zich er verder nooit mee bemoeid te hebben. Onrechtmatig De raadslieden van vijf van de zes verdachten (H. voerde zijn eigen verdediging) ba seerden hun pleidooi op het door mr. Swane uitgewerkte gegeven van het onrechtmatig verkregen 'bewijs'. De politie zou (zonder toestemming) het huis zijn binnengestormd. Bo vendien zouden de aanwezi gen zijn geïntimideerd door de tien man sterke politiemacht die hen met de wapens in de aanslag, minstens een kwar tier tegen de muur had laten staan. Op grond hiervan bepleitten de raadslieden dan ook vrij spraak. „Een waarschuwing had waarschijnlijk minder stof doen opwaaien, maar meer effect gehad", aldus mr. Swane, die met zijn collega's dan ook meende dat er door de Vlissingse politie een onte recht soort wildwest-tafe reeltje was opgevoerd. Politierechter mr. Nomes meende tenslotte dat er geen sprake was van onrechtmatig handelen door de politie, maar veroordeelde de verdachten wel tot straffen die ver onder de eisen van het openbaar mi nisterie lagen. De in beslag ge nomen speelattributen en het speelgeld werden verbeurd verklaard. huishal. Daarbij maakt de ge meente gebruik van contacten die al door Jeugd en Muziek gelegd waren. Kringen rond Jeugd en Mu ziek zijn momenteel bezig met het oprichten van een nieuwe organisatie: Nieuwe Muziek Zeeland. Men hoopt daarmee de activiteiten van Jeugd en Muziek voort te kunnen zet ten. Van belang daarbij is of het provinciebestuur deze nieuwe organisatie accepteert en wil gaan subsidiëren. Bij dat initief is ook mana ger Ad van 't Veer betrokken. Gedeputeerde staten van Zee land hebben besloten hem niet op wachtgeld te zetten, maar hem in plaats daarvan voorlo pig te belasten met het beheer van de Jeugd- en Muziekboe- del, die aan de provincie over gedragen is. Hij zou daarbij ook werkzaamheden voor ge meentelijke programma's op het gebied van de vernieu wende podiumkunst mogen verrichten. In Hulst, waar Jeugd en Muziek Zeeland incidenteel ook activiteiten ontplooide, probeert een initiatiefgroep momenteel om voor de laatste maanden van dit jaar nog een programma met hedendaagse podiumkunst op touw te zet ten. Premières Het mini-festival van de ge meente Middelburg, dat mede betaald wordt door het minis terie van WVC, is gisteravond begonnen met een optreden van het zangduo Michiko Hi- rayama (Japan) en Ille Strazza (Italië) en een concert met ma rimba-speelster Nachiko Mae- kane (Japan). Zaterdag wordt het mini- festival voortgezet met een op treden van Harry Sparnaay (basklarinet), een concert door het Japans duo Michiko Hi- rayama (sopraan)/Yoko Abe (piano) en een lezing door de Japanse minimal-componist Jo Kondo. Dit programma be gint om 20.30 uur. Tijdens het mini-festival worden verscheidene wereld premières uitgevoerd met mu ziek van bekende hedendaagse componisten. WESTDORPE - Jo Brug geman uit Westdorpe is opnieuw koning van de Nederlandse Bond van Wipschutters geworden. Dat gebeurde tijdens de koningsschieting van de bond, die in Westdorpe werd gehouden. Aan de schieting om de ko ningstitel namen 26 koningen en keizers van de Nederlandse Bond deel. De organisatie was in handen van schuttersvere niging Westdorpe omdat de schutter die het vorig jaar de titel behaalde lid was van deze vereniging. In de eerste drie ronden werd de koningsvogel niet af geschoten. Dit lukte in de zes de ronde door Jo Bruggéman en ook door R. Gijsël uit Koe wacht en junioren-schutter H. van de Dries uit Wemeldinge. Deze schutters moesten eën kampwedstrijd houden. Bés in de negentiende ronde werd de koningsvogel opnieuw neerge haald door Jo Bruggeman en omdat beide andere schutters faalden, werd hij evenals in 1982 koning van de Nederland se Bond van wipschutters. Volgend jaar zal de koning- schieting dus weer te West dorpe plaatsvinden. De prijs werd uitgereikt door de vice- voorzitter van de Nederlandse Bond de heer M. Almekinders. Op zaterdag 9 juli schieten de koningen en keizers van de Zeeuwsch-Vlaamse Bond te Koewacht voor de titel van dé ze bond.

de Stem | 1983 | | pagina 9