Bestrijding fraude op de goede weg 99 MishandelingenInfame en leugenachtige geruchten!" I leirelFct tun op ienzine Udink ontkent manipulatie in top O orme olgen Maximaal 120.000 nieuwe arbeidsplaatsen erbij Treinretour af Amsterdam pagina «iirijdag 1 juii ^983 ■BINNENLAND BELASTINGDIENST: )LERANTIE binnenland Vrij kamperen Weer uitstel wetsontwerp tweeverdieners Kamer: hulp voor RSV- leveranciers Telefoon naar recreant Onderzoek naar misstanden in De Koepel KOEPEL-DIRECTEUR ROMMERS BLIJ MET ONDERZOEK tie" Woensdrecht T5 T22 PAGINA 3 Knetemann euwse stijfkop... stemann is in DE eutiger met informa- tegenstelling Post- ult hij er ook niet de van. „Wat we niet eten is dat Raas een et is een raar soort koppen. Hij weet dat maar daar kan-ie doenhij heeft zich- aakt. ijenzine vandaag Lduurder pon een onzer verslaggevers :E0A - Rijen automobilis- J nebben gisteren tot laat in avond de pomphouders een „kJje dag bezorgd. Talloze jjs werden nog juist voor- I je benzine-accijns-verho- ,k inging (middernacht) jgegoo'd. Vandaag is de jie 11.4 cent duurder. Su nt normaal kosten daar- :0[ 189,8 en 183,6 cent per li- althans bij bediende pom- j, zelftanken is in het alge- Knzo'n zes cent goedkoper. Benzinepompen meldden „teren een forse toeloop, vooral in de avonduren. Maar de meeste afgelegen stations, vooral die aan de rijkswegen, hadden het daarentegen juist minder druk. „Dat komt om dat de automobilist dit keer 'thuis', in dorp of wijk en dan bij voorkeur 's-avonds blijkt te tanken", aldus een woord voerder van een Shell-station. De accijnsverhoging zal nog wel wat extra toeloop naar de 'witte' pompen veroorzaken, aldus, secretaris J. Oskam van de vereniging van deze pomp houders. Toch zullen de meeste vrije pompen hun prijzen niet extra verlagen om zo een groter aandeel van de markt te krij gen. Oskam: „Los nog van het feit dat we het gezamenlijke aandeel van 20 procent, dat de laatste vier jaar is gestabili seerd, zo willen houden en niet willen vergroten, zou je ook met praktische problemen ko men te zitten". Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Voor het eerst sinds zijn terugtreden als voorzitter van de Raad van Bestuur van het ter ziele gegane OGEM- concern is oud-minister Udink weer in de openbaarheid getreden. Hij doet dat met een open brief in bet Financiële Dagblad, waarin hij ontkent met bedrijfsresultaten te hebben gemanipuleerd. Vorige week maakten de bewindvoerders van OGEM een rapport openbaar, waaruit bleek, dat Udink in 1979 de resultaten van het concern veel optimistischer voorstelde, dan die in werkelijkheid waren. Volgens de toenmalige finan cieel directeur Bothof zou dat te maken hebben gehad met de angst van Udink, dat hij bij minder goede resultaten door presi dent-commissaris Fibbe aan de kant zou worden gezet. Udink schrijft zich dat niet meer te her inneren. Vervolgens verdedigt hij zich door te wijzen op de al jaren wankele fi nanciële rapportage bij OGEM. „Een kwaal die OGEM ook na mijn vertrek bleef achtervolgen". De complexe financiële structuur en ad ministratie gaven volgens Udink al jaren aanleiding tot klachten. Definitieve cijfers weken daarom soms belangrijk af van de schattingen. Maar Bothof zegt zich goed te herinneren, dat Udink meerdere malen door hem, Bothof, genoemde financiële risi co's, met grote stelligheid heeft verworpen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gaat goed met de bestrijding van de fraude. Volgens plaatsvervangend directeur-generaal der belastingen Boersma neemt de score van de belas tingdienst toe. Vorig jaar werd 600 miljoen gulden aan verzwegen inkom- jssen Post en Raas de macht. Raas wil ïjn. Post daarover in is een ploeg wil, kun walijk nemen. Alleen jong, je kunt niet én én ploegleider spe- ïRLAND schrijft ook 'er een dorpsruzie in boeiende lectuur ners van dat aardige ior eenieder die in is geïnteresseerd. WEEKBLAD opent >rtage over de vlucht luizendjes naar Bel- )RMD NEDERLAND 1e reis van de paus en DE GROENE iriname. ver-boven-modaien kunnen permitteren n VRIJ NEDERLAND w York „met spec ia- smaak van de stad krijgen.De lezers DERLAND.zijn zeker one mensen van de lllllllllllllllllllllllllllllllimillllllilit nd zij, is niet waar: in daar nog steeds moei- oneel over. Scheiden is rand modeverschijnsel, nkerd is gaan liggen in lorter werken j Tweede Kamer heeft per «tie bepaald, dat korter wer- tn in de sociale werkplaatsen ugelijk moet worden ge- jaakt. De Kamer ging ook koord met de door het kabi- [>t aangekondigde bezuini- jngen in deze sector. uitzondering van de wil de Kamer dat ge- eenten het vrij kamperen inen verbieden. Een motie In CDA en PvdA werd door {meerderheid aanvaard. I tudietoelagen JlKISTER Deetman moet de Iminiging op de studietoela- In dit jaar toepassen op alle klagen. Dat komt neer op (ond 500 gulden per toelage. Ie Kamer besloot dat gisteren ken de zin van de bewinds jan, die de toelagen van 18- |t en met 20-jarigen op het Iveau van de RWW wilde lengen. portus 1 kabinet neemt voor de meivakantie geen besluit eer of de abortus in het zie nfondspakket moet worden fcgenomen. De WD-minis- Irs vinden van wel, maar de JDA-collega's verzetten zich Bar tegen. Ook de CDA-frac- |e stegen. an 'toen' was vaak een itie, waarin een bevre- ven als gelukkige toe- [u is de prima sex een ït huwelijk van nu het aal staat. Van de geslo- toen', waarin man en elijk samen doen, naar dee van nu dat een hu- nering mag zijn voor de een van beide partners, ren moeten ook binnen en, 'want anders ontzeg tot een toenemende hu- ek. Elkaar voortdurend irritaties die zich opsta- le eisen in plaats van tekort aan aandacht, ran praten. oe van de echtscheiding is, lijkt de kentering in sr te gaan. Vaker zie en •me economische gevol- in onze vele echtschei- voningbouw (veel meer i), voor de arbeidsmarkt, telsel (meer individuele ;en, meer beroep op de eenschap moet er voor leeft die schuld aan het iet huwelijk? (En kijk 's: de helft van de kin- krijgen, komt van ge- daarover sprak in 1980 ifstee, toen die afscheid iar sociologie in Wage- n zijn afscheidsrede kri- e individualiseren, vond perk alleen maar geld zette zich tegen „de ab- iat de overheid verant- vorden gesteld voor het de individuele burger". izijn ook geluiden te ho- wetse huwelijk weer po ter wordt weer grif ver- j niet meer zo prille stel- ct niet meer de aan me te walging op in sommi gen. Met het sprokkelen je je niet meer onder- iel is niets bijzonders 1, die op de golfbeweging (lis opnieuw beweren dat 50 overboord gekieperde iraktische overwegingen rie Koenen. vlijke deelneemster pro- uit Bergen op Zoom bet wemmen. Zij moet zee- gevist worden, vordt de Nederlandse El- kranig optredende M" ;b jij het M-Brevet al?" n glas extra nog meer hkantiegeld de stemmen van CDA, [ÏD, SGP en GPV vóór heeft l Tweede Kamer gisteren de lotie-Weijers (CDA) aange- Ifflen, waarin de verhoging in de maximum-vakantie- Ikering voor topambtenaren Tordt afgekeurd. In de motie lordt er bij de regering op Ingedrongen dat voor de peede helft van dit jaar als- Ig ongedaan te maken. Een fdA-motie waarin de verho- wordt 'betreurd' werd Irworpen. wfjonaal beleid luister Van Aardenne (Eco- Pmische Zaken) mag niet lutelen aan de regionale sti- pleringsmiddelen zolang de Jeede Kamer zich daarover [et heeft uitgesproken. Als ft kabinet vandaag die wens («gelegd in een motie - ne pt, is de kans groot dat de Nede Kamer maandag voor |n extra vergaderdag wordt ►^geroepen. [ouden handdruk NISTER Van Aardenne lift erbij dat terugvorderen T1 de gouden handdruk (1,1 fioen gulden) die president- Tissaris Stikker bij zijn ag heeft opgestreken niet igelijk is. De landsadvocaat fft hem dat verzekerd, liet 1 gisteren de Kamer weten. wfoongidsen iUSFOONGIDSEN zullen [openbare cellen verdwij- f. PTT hoopt binnen vier ft overal nieuwe telefoon- stellen te hebben gemon- Fd. waarmee kosteloos 008 [n worden gebeld. Met het Makkelijk opvragen van J nummer kunnen boeken pterwege blijven. pchtlamp fout Helmondse verlichtings- ptjf Ormatu Electric waar- fuwt dat het nachtlampje r het merk Ormalight (type I™1) beter niet gebruikt kan r en' Door een produktie- ft js de isolatie in de laatste rthg van enkele duizenden PPjes niet afdoende en kan t °tder stroom komen te ftn. fkkerkerk Intgerneente Lekkerkerk ft toch een proces aan te- L™?'. Rotterdamse contai- ''f Wijnstekers om ffergoeding te krijgen L' e inmiddels opgeruimde ^verontreiniging in Lek- [«erk-West. Op 20 juli komt ptba k°°r C'e Rotterc*amse Dalend ziekte-verzuim bedreigt korter weken Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het sinds 1979 met zo'n 20 procent gedaalde ziekte-verzuim is de grootste bedrei ging voor arbeidstijd-verkorting. In de periode 1980-1981 nam het aantal arbeidsjaren daar door al met 39.000 toe. Gevreesd moet worden dat deze ontwikkeling het effect van korter werken 'voor een niet onaanzienlijk deel' teniet zal doen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbe drijf (EIM). Een arbeidstijd-verkorting van vijf procent in het parti culiere bedrijfleven levert hooguit 120.000 nieuwe ar beidsplaatsen op: 50.000 in het midden- en kleinbedrijf en Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ziet er naar uit dat de ingangsdatum van het nog door de Tweede Ka mer te behandelen wetsont werp over tweeverdieners op nieuw moet worden uitgesteld. Oorspronkelijk zouden ge huwde tweeverdieners al per 1 juli extra inkomstenbelasting moeten gaan betalen. Wegens technische moeilijkheden heeft het kabinet die datum verschoven naar 1 oktober. Maar volgens de Kamer commissie van Financiën kan de afhandeling van het wets ontwerp nooit meer tijdig ge reedkomen, zodat de regeling op z'n vroegst pas 1 januari 1984 kan ingaan. Overigens is het nog lang niet zeker, dat gehuwde twee verdieners ook werkelijk meer belasting zullen moeten gaan betalen. Er bestaat in de Ka mer nogal wat verzet tegen, ook bij de regeringspartijen. 70.000 in het grootbedrijf, con stateert het EIM. Sinds 1960 is de gemiddelde effectieve arbeidstijd per per soon in het bedrijfsleven met 25 procent gedaald. Belang rijkste oorzaken waren: toege nomen part-time-werk, een daling van de wekelijkse ar beidsduur, meer vakantieda gen en toegenomen ziektever zuim. Uit deze gegevens conclu deert het EIM dat de organisa torische problemen bij de in voering van korter werken door de tegenstanders te zwaar wordt aangezet. De ar beidstijd-verkorting van de laatste twintig jaar is vrijwel zonder problemen verlopen. Korter werken in de indus trie is wel mogelijk bij bedrij ven waar relatief veel onge schoold personeel werkt, maar niet in bedrijven waar ge schoolden overheersen. Grote problemen voorziet het EIM in de gespecialiseerde bouw. Invoering van korter wer ken in de detailhandel is nog moeilijker. Vanouds zijn de bedrijfs- en arbeidstijden in deze sector ontkoppeld. Het gevaar bestaat dat korter werken hier vooral in de stille uren zal worden doorgevoerd, waardoor geen uitbreiding van personeel nodig is. Dezelfde problemen doen zich voor bij de horeca. Het vaste personeel zou best wat korter kunnen werken, maar de seizoenarbeid biedt nauwe lijks mogelijkheden voor kor ter werken. Dan is namelijk meestal sprake van een opti male personeels-bezetting, al dus het onderzoek. sten achterhaald. De helft daarvan betrof frauduleuze handelingen van de belasting betaler. De belastingdienst heeft een centraal registratie-systeem in ontwikkeling waarmee ma lafide ondernemingen tijdig kunnen worden geregistreerd. Ook de samenwerking tussen fiscus en justitie komt goed van de grond. De belastingplichtigen krij gen volgend jaar hun aanslag voor 30 november in de bus. Als dat niet mogelijk blijkt, zullen degenen die geld van de belastingen terugkrijgen, een voorlopige aanslag ontvangen. Wie geld terugkrijgt zal daar wellicht ook rente over ontvangen, maar dan zal er ook rente moeten worden be taald over navorderingen. Het is de bedoeling dat dit voor het eerst in 1985 gaat geschieden. De invordering van belas tingen blijft volgens Boersma zorgen baren. Zo bedroeg de achterstand vorig jaar bijna 16,5 miljard gulden tegen 15,8 miljard gulden het jaar daar voor. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dew staatsse cretarissen Koning en Van Zeil zullen spoedig oplossin gen moeten vinden voor de fi nanciële problemen, waarin 25 RSV-leveranciers zijn ge raakt. De bewindslieden moe ten van de Kamer nog voor de zomervakantie spijkers met koppen slaan. De betrokken bedrijven hebben vorderingen op RSV- dochters openstaan. Die wor den niet voldaan o.a. vanwege de BTW-afdracht. Door de problemen met de fiscus en slecht of niet betalende RSV- bedrijven kunnen de leveran ciers hun eigen schuldeisers niet betalen. «sas; - «sas. PREMIER Lubbers helpt een handje bij het autovrij maken van het Binenhof. Nu de parkeergarage onder het Plein klaar is hoeven Kamerleden en personeel niet meer op het Binnenhof te parkeren. - fotoanp Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PTT heeft op dertien plaatsen langs de Nederlandse kust als proef mobiele tele fooncellen neergezet ten behoeve van vakantie gangers. De twee tot vier cellen per lokatie zijn onderge bracht in gemakkelijk te verplaatsen cabines. Behalve in de grote badplaatsen langs Hol landse kust zijn ook cel len geplaatst in Domburg, Rockanje (camping) en Ouddorp. Staatssecretaris: bewakers van alle blaam zuiveren Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De bewakers van de Bredase gevangenis De Koepel die ervan zijn beschul digd gedetineerden en met na me gekleurde gedetineerden te hebben mishandeld, zullen binnenkort van alle blaam worden gezuiverd. Die stellige verwachting sprak staatssecretaris Korte- Van Hemel (Justitie) gisteren in de Tweede Kamer uit. Zij heeft inmiddels de rijksre cherche opdracht gegeven precies na te gaan wat er waar is van de in het blad 'Kri' geui te beschuldigingen, dat vooral jongere bewakers in De Koe pel voor hun plezier gevange nen zouden hebben afgeran seld. In het door de CDA-Kamer- leden Buikema en Evenhuis- Van Essen aangespannen de bat zei Korte-Van Hemel on middellijk na de eerste pers berichten over onregelmatig heden in De Koepel informatie te hebben ingewonnen. „De geuite beschuldigingen betreffen uiterst laakbare handelingen. Normaal gespro ken dienen dergelijke beschul digingen een zekere hardheid te hebben om een officieel on derzoek te rechtvaardigen. Die hardheid missen ze nog. Niet temin heb ik al een onderzoek ingesteld, primair in de ver wachting dat het personeel van De Koepel van alle blaam zal worden gezuiverd," aldus Korte. Op de vraag van Lankhorst (PPR) waarop de staatssecre taris deze verwachting ba seerde kwam als antwoord, dat berichten uit De Koepel van onder andere de voorzitter van de gedetineerdencommis sie in die richting wijzen. Kor te zei niet te weten of in Breda meer dan elders disciplinaire straffen worden uitgedeeld. Zij ontkende dat onderling contact en vergaderingen in De Koepel verboden zouden zijn. Ook ontkende ze dat door intimidatie van de kant van de bewakers in Breda minder be- klagzaken zouden zijn aange spannen. Sinds juni vorig jaar werden in Breda 32 klachten ingediend. Vijf daarvan wer den later ingetrokken, negen tien werden ongegrond ver klaard. Daaronder zat één klacht over mishandeling. Van een onzer verslaggevers BREDA - Directeur J. Rom- mers van De Koepel zegt heel gelukkig te zijn met het on derzoek dat staatssecretaris Korte-Van Hemel gelast heeft naar mogelijke misstanden in die Bredase gevangenis. Hij heeft alle vertrouwen in de afloop daarvan: het is de enige manier om van de be waarders van de blaam van mishandeling van gedetineer den te zuiveren. Ook de be waarders zijn opgelucht dat er een onderzoek komt, aldus Rommers. Hoe staat Rommers tegen over de berichten dat een klei ne groep bewaarders zich re gelmatig schuldig zou maken aan mishandeling, intimidatie en discriminatie van gedeti neerden? Driftig: „Daar ben ik heel snel over uitgesproken. Ik wijs dat met kracht van de hand. Het is onwaarachtig, leugenachtig en zelfs infaam om dergelijke geruchten te verspreiden". Dat woord, infaam, zal Rommers herhaaldelijk ge bruiken om zijn mening te ventileren over de verdacht makingen die zijn geuit door het blad 'Kri', advocaat O. Muurmans en diverse ex-ge detineerden. Er is, zegt de di recteur nogmaals met de grootst mogelijke nadruk, „he lemaal niets van waar". Muurmans zou zijn uitlatin gen maar eens moeten waar maken via klachten bij de of ficier van justitie, vindt hij. „Die zijn er nog geen enkele maal geweest. Of toch", her stelt hij zich: „één klacht over mishandeling. En de officier is heel duidelijk geweest: het was de gedetineerde die twee bewaarders mishandelde en de tucht in gevaar bracht". Conflicten tussen gedeti neerden en bewaarders die uitlopen op geweld komen - hoewel zelden - voor, zegt Rommers. Als een bewaarder aangevallen wordt, zal hij zich moeten verdedigen. En colle ga's zullen'hein dan te hulp snellen. Alle beschuldigingen zijn „kolder". Waarom worden die dan zo nadrukkelijk, en door een reeks personen, geuit? Volgens Rommers is het lo gisch dat de gedetineerde ach teraf een geweldssituatie an ders interpreteert dan de be wakers. Verder wil hij daar niets over zeggen. De beschul diging dat de directie slechts geloof hecht aan de visie van de bewaarder op een gewelds situatie wijst hij af. Verschillende ex-gedeti neerden hebben verklaard dat de directie simpelweg niet weet wat zich in de ring af speelt omdat zij dat niet kan zien en omdat de bewaarders in hun rapporten de toedracht zouden verdraaien. Rommers: „Dat tast de integriteit van de bewaarders aan en van het management, dat dan met oogkleppen op zou moeten rondlopen. Geen van de ande re bewaarders zou dat dan ooit zien, geen van de teamleiders. Dat kan toch niet, dit is vol strekt absurd". Druk op gevangenen om of ficiële klachten in te trekken? „Moet ik daar nog op reage ren? Infame verdachtmakin gen, van geen enkel niveau". Is een gedetineerdenkrantje ver boden omdat er een oproep in stond om ervaringen met mis handelingen op schrift te stel len? Rommers zegt dat niet te weten, maar onmogelijk is het niet. „Die krantjes worden eerst door ons doorgenomen. Gronden voor weigering zijn niet precies vastgesteld. Wij kijken gewoon of het accepta bel is". Het regime in De Koepel is 'vrij strak', zegt Rommers, hetgeen te maken heeft met de (moeilijke) aard van een deel van de gevangenispopulatie. Over die gestrengheid leven klachten, geeft hij toe. „Dat zal zeker veranderen, we zijn dat aan het bespreken. Je moet het niet strakker maken dan no dig is". JS €7 15 Heel langzaam maakt de va kantiegedachte zich meester van ons land. Je hoort mensen nerveus aankondigen dat ze morgen vertrekken. Anderen zijn bijna klaar met opgewon den nachtjes tellen. Omroepen gaan weer met bussen, ballonnen en postkoet sen „de provincie" in. Op de radio zijn binnenkort weer honderden schreeuwerige campinggasten te horen in plaats van de gebruikelijke politici. Het openbare leven raakt ver lamd. Er gebeurt bijna niks meer. Straten, ja, hele wijken staan leeg. Nederland is een jungle. De Nederlander ver wildert. Hij slaapt liever op de grond dan in een fatsoenlijk bed. Ons land draait op frisdrank en friet. Nieuws wordt er niet meer gemaakt. In Den Haag zitten nog drie ministers die al het werk doen. Zo gaat dat in Nederland in de zomervakan- Het is nog niet zo ver, maar ik zie het aan de lucht, aan het nerveuze geschud van de bo men. Ik voel het aan de regen buien, die zich gereed maken voor de gebruikelijke versto ringen van de vakantievreug- de. Het nieuws herhaalt zich al. De Noren hebben weer een on derzeeër gezien. Het zal nog wel steeds die ouwe fluitketel zijn, dat daar van de ene fjord naar de andere dobbert. Reagan maakt reclame voor James Bond, die zoveel Russi sche spionnen heeft gevloerd, en lapt de politiek aan zijn laars. De plannen zijn jaren geleden al gemaakt door Car ter en zijn mannen. Goed, wij maken ons gereed voor de start van de Tour de France, nemen een boterham met aardbeien en wachten op de zon. MERIJN Vervolg van pagina 1 Door voor de motie-Stemer- dink (PvdA), waarin de rege ring gevraagd werd van het lokatiebesluit af te zien, .te stemmen onthielden PvdA, D'66, CPN, PSP, PPR, EVP en de CDA-ers Schol ten, Dijk man en Laning-Boersma hun medewerking. De drie CDA-ers stemden echter niet mee met de andere motie-Stemerdink, waarin van de regering werd ge vraagd beleidsvoornemens tot belangrijke vermindering van de bestaande kernwapens aan de NAVO-bondgenoten voor te leggen. Voor die motie stemde het gehele linkse blok. D'66 en de drie CDA'ers gaven evenmin steun aan de motie- Van der Spek (PSP) tegen ver dere medewerking aan de voorbereiding van plaatsing. Een motie-Engwirda (D'66), die van de regering vroeg geen afspraken op rijks- of ge meentelijk niveau te maken voordat een beslissing over al dan niet plaatsing is genomen, kreeg eveneens de steun van geheel links. Tijdens het debat hield mi nister De Ruiter, tegenover de oppositie in, zijn stelling over eind dat het lokatiebesluit op geen enkele wijze vooruit loopt op de plaatsing. De mi nister en het CDA gaven zich alle moeite de verschillen bin nen de regeringscoalitie niet aan te scherpen. Vooral de PvdA deed poging op poging die verschillen van opvatting tussen CDA en WD duidelijk in het licht te zetten. De VVD-er Evenhuis ver klaarde met nadruk dat het lokatiebesluit een driedubbel signaal is: naar de Sovjet- Unie dat de daadwerkelijke plaatsing in West-Europa bin nenkort aan de orde is en dat Nederland de plaatsing open wil houden; naar de Ameri kaanse onderhandelaars in Genève; naar de NAVO dat Nederland in de pas wenst blijven te lopen van de ont wikkelde procedures. (ADVERTENTIE) (OOK VANAF DEN HAAG HS -ROTTERDAM-ROOSENDAAL) GELDIG VAN 24 JUNI TOT 2 SEPTEMBER 1983 TE KOOP BIJ TRANSALPINO REISBURO'S TE AMSTERDAM, DEN HAAG, EINDHOVEN, ROTTERDAM, UW RBSBURO OF DE GROTERE NS STATIONS.

de Stem | 1983 | | pagina 3