De OOt UITBLAZEN Minister treedt af na 'schandaal DE STEM even..u Echtscheiding: enorme economische gevolgen UIT DE WEEKBLADEN [tun op )enzine VRIJDAG 1 JUL11983 :PAGINA TWEE Rechten SIDNEY VAN DEN BERGH: rijkste en machtigste man van Nederland Het weer van zomer 1959 DE KENTERING VAN TABOE NAAR TOLERANTIE Overzicht van de nieuwsfeiten 1959 T5 PAGINA) tfgjJPAG ^83 MGBLAD VOOfi ZUIDWEST - NEDERLANO Jaargang 123 Nr. 20.167 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek 520538447 NCB rek. 230301584 Raboiek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 f 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Atsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing: maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overl ijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK DE JAREN ZESTIG zijn nu pas voorbij, maar dan ook wel heel definitief. Mis schien is de kentering die zich aan het voltrekken is (nog) niet zo spectaculair als die van de jaren zestig, maar hij omvat wei even veel en gaat even diep. Voor wie er oog voor heeft is dat deze week allemaal uit de weekbladen te halen. De jaren zestig en veel van wat daarbij hoort is uit, ver-, sleten, afgedaan. Neem do miné Van den Heuvel van de „doodzieke" VARA. Die ziet het volgens DE TIJD zo: We zijn vervreemd van onze achter ban. Velen van ons komen voort uit de jaren zestig, dat type zijn we een beetje. Elite. Dat geldt ook voor onze journalisten. Nou, met die lastige bagage blijkt het niet mee te vallen programma's voor gewone mensen te maken. Of neem de trendsetters in Am sterdam, beschreven door de HAAGSE POST. Het bruin café is uit. De bar ademt luxe en het barst er van de spiegels zodat de klanten elkaar en vooral zichzelf aan alle kanten kunnen bekijken. De kleding is fantasievol, maar zorgvuldig bedacht of gekozen. Extravagant vaak. Niks pilsje of jonge, maar exotische cocktails kw Jan Raas ...pik... en als er wat te vieren is: cham pagne. Klatergoud verdient weer de voorkeur nu soberheid móet en geen luxe meer is. Of ELSEVIERS MAGAZINE dat „alle liefs van Lubbers" op een rijtje heeft gezet. De klappen blij ken niet gering te zijn en dan te bedenken dat het grote bezuini gen nog moet beginnen. „In de verzorgingsstaat week het alge meen belang voor het particulie re belang en ontstond een nave nante, electoraal-winstgevende politiek.Steeds meer leuke din gen voor steeds meer mensen, links, rechts of in het midden. „Wij hebben onze welvaartsont wikkeling zo lang mogelijk als burgers voortgezet en we heb ben onze lasten zoveel mogelijk afgeschoven naar de overheid. Resultaat: een staatsschuld van 0 Van den Heuvel ...elitair... 32.000 gulden per Nederlands huishouden tot 1987 nog oplo pend tot 67.000 gulden Zo zijn er nog wel meer teke nen te vinden van de Nieuwe Tijd en wie niet gelooft dat het afgelo pen is verwijs ik maar weer naar de VARA-dominé: „Andere reden voor de val van de VARA is het gigantische aantal onaantastbare sociale rechten. Het is bij de VA RA onmogelijk mensen op pres taties te beoordelen, dat past niet. Iemand ander werk laten doen is ook vrijwel onmogelijk. De nauwkeurige functie-om schrijving laat dat niet toe, daar over gaat iedereen dan zeuren. Nou, dan praat ik nog niet eens over een salarisverlaging als je iemand dan naar een andere baan krijgt. Die andere baan mag dan officieel minder opleveren, accepteren doet niemand dat. Zo is het bij de VARA natuurlijk niet alleen. Massa's mensen zul len nog voor de keuze worden gesteld tussen behoud van ver worven rechten en het voortbe staan van hun baan. De kabinetten van de jaren zestig en zeventig hebben ons dooie mussen geserveerd als wa ren het kwartels. Daarna is er veel te lang gewacht met het op ruimen van de rondslingerende botjes, maar intussen wordt de rekening opgemaakt. Die zal niet mals zijn. Wat we nu betalen is nog maar een voorschotje ge weest en nu al kan „Tweemaal Modaal" volgens EM niet eens meer in het buitenland op vakan tie. Overigens ontmoet het „heils plan van de VARA" (sinds Van Agt heet elk plan dat gezondma king van een organisatie beoogt blijkbaar een heilsplan) in de weekbladen niets dan kritiek. Hofland verwoordt de zijne in de HP als volgt: „De VARA zoekt naar een eigen vorm van plat heid, maar die bestaat niet. Plat heid is niet socialistisch of christelijk, maar universeel en daarmee zijn de gewone mensen en de anderen al lang en ruim bedeeld. Wat de VARA nu precies voor- (dat zijn volgens de dominé men sen tussen 25 en 55 jaar die niet meer verdienen dan 46.550 gul den en hoogstens lager beroeps onderwijs hebben genoten) is nog niet duidelijk. „Dallas en Dy nasty niet. Dat is wel zeker, „maar - schrijft Hofland - het werd weer niet duidelijk of de VA RA ten behoeve van de gewone mens voortaan hoger of lager zal gaan mikken. André Hazes hoort er in ieder geval wél bij, verklaar de de voorzitter en dat gaf weer een beetje houvast. De voorzitter houdt overigens zelf helemaal niet van André Ha- zes, zo blijkt in DE TIJD. „Daar blijf ik niet voor thuis. Geeft niet, ik behoor ook niet tot onze doel groep", zo ontmaskert de elitaire dominé zichzelf tegenover de ge wone mensen wier brood hij eet. VRIJ NEDERLAND heeft met Jan Raas gepraat. Dat is geen vlot gesprek geworden. Hier een bloemlezing van Raas' antwoor den: „Ik geef op dit soort vragen geen antwoord. „Nogmaals, jullie zoeken dingen die er niet zijn. „Daar zeg ik niets over. „Daar weet ik niets van. „Ik weet van niets. „Bespaar je nou een afgang. Na 1 oktober horen jullie alles. „Dat is nieuw voor me. „Ik blijf lekker met mijn pik spe len. 0 Knetemann ...Zeeuwse stijfkop... Gerrie Knetemann is in Df TIJD iets scheutiger met informa tie over de tegenstelling Post- Raas, al onthult hij er ook niet de ware reden van. „Wat we niei moeten vergeten is dat Raas een Zeeuw is. Dat is een raar soort mensen, stijfkoppen. Hij weet dal van zichzelf, maar daar kan-ie ook niks aan doenhij heeft zich zelf niet gemaakt. Het gaat tussen Post en Raas gewoon om de macht. Raas wil ploegleider zijn. Post daarover in VN: Dat Raas een ploeg wil, kun je hem niet kwalijk nemen. Alleen is hij nog te jong, je kunt niet én benzine vandaag '0rs duurder Van een onzer verslaggevers rEDA - Rijen automobilis- ,p hebben gisteren tot laat in 3vond de pomphouders een jujifce dag bezorgd. Talloze inks werden nog juist voor- ,t de benzine-accijns-verho- Ing inging (middernacht) jlgegooid. Vandaag is de (nzine 11.4 cent duurder. Su- cr en normaal kosten daar- jor 189,8 en 183,6 cent per 11- lfi githans bij bediende pom- jn. Zelttanken is in het alge- ieen zo'n zes cent goedkoper. Benzinepompen meldden jsteren een forse toeloop, iorter werken renner zijn én ploegleider spe e Tweede Kamer heeft per len.*otie bepaald, dat korter wer- n in de sociale werkplaatsen VRIJ NEDERLAND schrijft ook uitgebreid over een dorpsruzie in logelijk^ moet worden ge Aardenburg, boeiende lectuur voor de inwoners van dat aardige stadje en voor eenieder die in dorpsruzies is geïnteresseerd ELSEVIERS WEEKBLAD open met een reportage over de vlucht van zwarte duizendjes naar Bel gië. HERVORMD NEDERLAND bekritiseert de reis van de paus naar Polen en DE GROENE opent met Suriname. Voor de ver-boven-modaten die het zich kunnen permitteren de bijlage van VRIJ NEDERLAND gaat over New York „met specia le tips om de smaak van de stad te pakken te krijgen.De lezers van VRIJ NEDERLAND.zijn zeker niet de gewone mensen van de VARA? heeft met de „gewone mensen ^IllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillimillllilillUlllllllllllllllllilllllllllllllilliilllllllllllllllilllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllillllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllll en met 20-jarigen op het iveau van de RWW wilde rengen. ibortus IET kabinet neemt voor de omervakantie geen besluit leer of de abortus in het zie- enfondspakket moet worden pgenomen. De VVD-minis- >rs vinden van wel, maar de DA-collega's verzetten zich aar tegen. Ook de CDA-frac- e is tegen. door Rinze Brandsma Sidney James van den Bergh (60) is in de zomer van 1959 net twee maanden minis ter van defensie in het kabinet De Quay, voor de VVD. De (steenrijke) oud-vice- president van het Unileverconcern en de oud-generaal blijkt een kersvers, hard werkend en zelfbewust politicus. Op woensdag 29 juli ontpopt een schan daaltje zich tot een politieke storm. Het Belgische dagblad de Volksgazet draagt als eerste op die dag de feiten aan. De Amerikaanse parfumkoning van Nederlandse afkomst Frederik Lek be ticht de Nederlandse minister van defen sie van overspel met zijn vrouw. Overspel heette in die dagen nog echtbreuk, en echtbreuk zou meneer de minister ge pleegd hebben met mevrouw Helga Hele na Lek-Bendix (36) al vanaf januari 1958. Buitenlandse boulevardbladen hadden toen al breeduit melding gemaakt van dat 'schandaal'. Want zou Helga Lek al niet de vierde mevrouw Van den Bergh worden, na drie eerdere huwelijken van de we duwnaar Sidney? (Het eerste van '20-'28, twee zoons en een scheiding; het tweede van '28-'40, een zoon en een scheiding; het derde van '40-'58, twee zoons en een doch ter, de vrouw overleed.) De meeste Nederlandse kranten zijn nog niet gevolgd met publicaties. Berich ten van de persbureaus AP, UPI en Reu ter over privé-moeilijkheden van de mi nister zijn niet doorgekomen, vertaald of begrepen. Een bliksemsnel politiek overleg volgt. Echtscheiding is in die tijd nog een taboe. Donderdag 30 juli meldt het televisie journaal 's avonds een kabinetsbesluit: minister Van den Bergh van justitie treedt af „voordat de golven van de publi citeit over hem heen zouden slaan". Van den Bergh moet vrijheid van handelen in privé-zaken krijgen, dat is alles wat offi cieel van de affaire gezegd wordt. Pas op vrijdag 31 juli zijn een paar kranten wat onthullender, en dan nog slechts in behoedzame commentaren, vol „schroom om in te gaan op intieme per soonlijke aangelegenheden van een mede- Alweer een kwakkelwinter, maar de zo mer vergoedt alles: zeer droog en zeer warm. Ook in juni is het al volop zomers (De Bilt meet 301 uur zon, tegen een nor maal gemiddelde van 223 uur). Op 5 juni is het al ruim 29°, op 9 juli een tropische 34°; ook in die maand blijft het droog, warm en heel zonnig, met tussendoor een enkele onweersbui. In augustus en september blijft het aangenaam zomeren, droog en zonnig, met temperaturen tot boven 29°. Alleen op 10 augustus valt er regen, maar dan nog vooral in de Achterhoek. Een boe renzoon uit het Limburgse Maasniel her innert zich, dat daar na de lange, hete zo mer pas op 12 augustus een beetje regen viel. Zelfs op 2 oktober is het nog bijna 26°. Deze zomer scoort van deze eeuw heel hoog, met in De Bilt gemeten niet meer dan 126 mm. regen. mens". De krant is in die dagen zéker nog een mijnheer. Die heren van de krant hebben te doen met de veelbelovende nieuwe minister. Maar dat Van den Bergh moet heengaan staat buiten kijf. De maatschappelijke conventie, de moraal over echtscheiding is nu eenmaal niet anders. Bovendien zou het gezag van de minister bij de strijd krachten aangetast worden. Wel roemen veel kranten Van den Bergh als markante persoonlijkheid, iemand die zeldzaam goed op de hoogte is, een goed zakenman, een moedig man die de gevolgen van zijn 'levenshouding' aanvaardt. Kritiek is er op de 'bedrogen echtge noot', parfummiljonair Freddie Lek, die gewacht zou hebben op het moment dat Sidney van den Bergh minister zou zijn en als zodanig extra kwetsbaar, om op dat moment via de boulevardpers wraak te nemen. In oktober 1960 verschijnt een piepklein familiebericht in enkele kranten: Van den Bergh is getrouwd met Helga Lek( !)-Ben- dix. Sidney van den Bergh heeft later, on danks zijn openhartigheid, nooit veel wil len loslaten over zijn afgedwongen ont slag. Maar uit zijn summiere commentaar („burgerlijk, bekrompen") was wel op te maken, dat hij moeite had met de strenge houding van de liberale fractieleider Oud, benauwd dat de affaire de WD zou scha den. Over Oud zei hij achteraf, in '71: „Het was zijn Purmerendse fatsoen denk ik." En over de affaire: „Het zou nu ondenk baar zijn, dat je om zoiets aftrad als mi nister." Van den Bergh had trouwens genoeg andere zaken aan zijn hoofd. Na zijn af treden als minister van defensie werd hij herbenoemd in de Raad van Beheer van de multinational Unilever. Hij werd ge meenteraadslid en later wethouder in zijn woonplaats Wassenaar en fractievoorzit ter (tot zijn 75ste) van Provinciale Staten van Zuid-Holland, nog steeds voor de WD. Sidney van den'Bergh was als jong af gestudeerd econoom in 1922 in dienst ge komen van het familiebedrijf Van den Bergh, later door fusie met de felle con current Jurgens en het Britse Lever Bro thers uitgegroeid tot Unilever (wasmidde len, margarine, voedingsmiddelen, vlees, etc.), waarvan hij directeur werd op zijn dertigste. Na mobilisatie in '39 doorliep hij vanaf gewoon soldaat alle rangen (in En geland, Amerika, Canada, bevrijd België en Nederland, kwartiermeester-generaal in Indië) tot die van generaal-majoor. In 1963 nam hij afscheid bij Unilever. Maar zijn lijfspreuk was „men wordt niet zo gauw oud als men de sleur mijdt", en hij bleef binnen politiek en zakenleven banen en klussen sprokkelen: president voor Unicef, voorzitter van de Centrale Kamer voor Handelsbevordering (tot zijn 75ste!), reeksen commissariaten en be stuurslidmaatschappen. Hij ondernam een handelsbevorderende reis naar China, werd de machtigste man van Nederland genoemd, bouwde zijn 17e-eeuwse schil derijenverzameling uit tot de rijkste par ticuliere collectie van het land, verklaarde zich trots op zijn jood-zijn. Op zijn 77ste reed hij nog in een snelle BMW en werd Sidney van den Bergh, niet lang voor zijn overlijden - fotoanp Étetrouwd: Sfdnay J. van den Bergh en H. LekBendix „Del Cherro", Torrey Plnoa Road La Jolla, California, U.S A. Toekomstig: adre*: Etjdeweg 4(2, Wassenaar. 18 oktnner I960 De piepkleine annonce, het vierde hu welijk van Sidney van den Bergh. Om Helga Lek had Sidney moeten aftreden als minister. zonder tegenspraak de bezitter van het grootste financiële vermogen in Neder land genoemd, een echte 'captain of indus try', een 'Hollander uit de Gouden Eeuw'. Zijn vrouw Helga, waarvoor hij afge treden was als minister, mooi, vlot, chi que, was in 1971 al plotseling overleden op haar 49ste. Eind '72 trouwde Sidney van den Bergh voor de vijfde maal, met de verpleegster Nicolette van Wijk. Hij was 74, zij 26. Van Helga had hij een doch tertje. De 'rijkste' en 'machtigste' man van Ne derland overleed eind september 1977, bij na 79 jaar oud, na een hartaanval tijdens een diner met zijn Nicolette in Schevenin- gen. Tot het laatst was hij aktief geweest, met een werklust waar weinigen aan kunnen tippen. door Rinze Brandsma „Het zou nu ondenkbaar zijn, dat je om zoiets aftrad als minister", zei in 1971 Sid ney van den Berg, 12 jaar na de echtschei ding waar hij bij betrokken was en als ge volg waarvan hij moest aftreden als mi nister van defensie. Dat is overigens nog maar zeer de vraag. Echtscheiding nu. Om te beginnen wat cijfers, om de kentering van taboe naar tolerantie te illustreren. In 1965 vonden 8,8 huwelijken per 1000 Nederlanders plaats; en 2,2 scheidingen per 1000 gehuwde man nen. De CBS-cijfers, zeven jaar later in 1982: 6 huwelijken per 1000 inwoners; 8,3 scheidingen per 1000 getrouwde mannen. Er wordt dus relatief minder getrouwd en na die zeven jaar komt echtscheiding vier maal zo vaak voor. In absolute cijfers: in 1980 werden zo'n 90.000 huwelijken geslo ten (5% meer dan in '79) en werden 26.000 scheidingen uitgesproken (8% meer dan in '79). Één op de 3,5 huwelijken loopt dus spaak. Nederland is met dat cijfer, na De nemarken en Groot Brittannië, het derde land in Europa. Nog een recent cijfer: in 1982 dienden 35.000 echtscheidingsgedingen voor de rechtbanken. Daarmee vormen die zaken meer dan de helft van het totaal aantal dagvaardingsprocedures bij rechtbanken. Ook in het vorig jaar kostte de gratis rechtshulp voor echtscheidingen de staat 54 miljoen. Een eenvoudige echtscheiding zonder al te veel complicaties kost anno nu tussen 1000 en 2000. In driekwart van de gevallen vraagt de vrouw de echt scheiding aan. De rechtbanken raken overbelast door al die scheidingszaken, de rechthulp kost veel geld, veel zaken slepen zich nodeloos lang voort, geen wonder dat al jaren hard gewerkt wordt aan vereen voudiging van de echtscheidings- en ali mentatieprocedures. Dat zijn de kille cijfers. Maar wat valt te zeggen van de kentering in de toleratie rondom de echtscheiding? In het begin van de jaren '60 zag je een snelle toene ming van de scheidingen na een huwelijk van 10-15 jaar. Vaak zocht de man zijn heil met een jongere vriendin. Overspel heette toen nog gewoon echtbreuk. Nu moet het bij een echtscheiding om „duur zame ontwrichting" van het huwelijk gaan en betreft het vaak dertigers, jonge gezinnen met twee kindertjes, waarin in eens 'alles vast lijkt te liggen', twijfels over de toekomst rijzen en man of vrouw in een 'poging tot hervinden van de jeugd' begint aan een buitenechtelijke relatie. Begin dit jaar kwam de gezinssociologe Iteke Weeda (LH Wageningen) met de re sultaten van een door haar gepleegd on derzoek. Dat er zo gemakkelijk gescheiden lijkt te worden, vond zij, is niet waar:ii Nederland doen we daar nog steeds moei lijk, lang en emotioneel over. Scheiden is ook geen voorbijgaand modeverschijnsel, maar iets dat verankerd is gaan liggen in de samenleving. Het huwelijk van 'toen' was vaak een verstandelijke relatie, waarin een bevre digend sexueel leven als gelukkige toe valstreffer gold. Nu is de prima sex een eis, net zoals in het huwelijk van nu hel 'ik' veel meer centraal staat. Van de ge: ten eenheid van 'toen', waarin man vrouw zoveel mogelijk samen doen, naar het vooropgezette idee van nu dat een hu welijk geen belemmering mag zijn voorde ontwikkeling van een van beide partner; Relaties met anderen moeten ook binnen het huwelijk kunnen, 'want anders ontzeg je jezelf zoveel'. Dat kan leiden tot een toenemende hu welijksproblematiek. Elkaar voortdurend verwijten maken, irritaties die zich opsta pelen, spijkerharde eisen in plaats van plooibaarheid, een tekort aan aandacht begrip en vooral: van praten. Maar nu het taboe van de echtscheidinl af aan het glijden is, lijkt de kentering it de tolerantie verder te gaan. Vaker zie et hoor je nu de enorme economische gevol gen benadrukt van onze vele echtschei dingen: voor de woningbouw (veel meet kleinere eenheden), voor de arbeidsmarkt voor ons sociaal stelsel (meer individueli financiële regelingen, meer beroep op dt bijstand). De gemeenschap moet er voot opdraaien, maar heeft die schuld aan hel teloorgaan van het huwelijk? (En kijk eens naar de MOB's: de helft van de kin deren, die er hulp krijgen, komt van ge scheiden ouders.) Wijze woorden daarover sprak in 19® al prof.dr.E.W.Hofstee, toen die afscheid nam als hoogleraar sociologie in Wage ningen. Hij uitte in zijn afscheidsrede kri tiek op ons stugge individualiseren, vond dat „dit IK-tijdperk alleen maar geld kost". En hij verzette zich tegen „de ab surde opvatting dat de overheid verant woordelijk kan worden gesteld voor hel totale welzijn van de individuele burger"- Maar intussen zijn ook geluiden te ho ren dat het ouderwetse huwelijk weer po pulairder wordt. Er wordt weer grif ver loofd zelfs, ook bij niet meer zo prille stel len. Trouwen wekt niet meer de aan me laatsheid verwante walging op in sommi ge modieuze kringen. Met het sprokkelen van relaties kan je je niet meer onder scheiden. Overspel is niets bijzonders meer. Er zijn er al, die op de golfbeweging van de geschiedenis opnieuw beweren dat die in de jaren '60 overboord gekieperde monogamie uit praktische overwegingen zo slecht nog niet is. De Belgische Prins Albert trouwt met de betoverend mooie Italiaanse Paola. De Nederlandse militairen vinden, ver weg in Frankrijk, in La Courtine een oefenterrein. Het eerste caisson zakt in het Veerse Meer, in het kader van de Deltawerken. Het kabinet De Quay treedt aan; het reële loon stijgt met 5,5%. De 500.000ste tv wordt geïnstalleerd bij A.Oomen (68) in Vught; de omroepsters van toen, Tanja Koen, Hannie Lips en Ka rin Kraaykamp, vieren het feestje mee. Koningin Elisabeth van Engeland is zwanger, het wordt een prinsje, Andrew. Overleden: Billy Holliday, clown Grock en de Zuidlimburgse schrijfster van streekromans Marie Koenen. Als enige vrouwlijke deelneemster pro beert Stina Free uit Bergen op Zoom he' Kanaal over te zwemmen. Zij moet zee ziek uit het water gevist worden. Pim Maas (15) wordt de Nederlandse El- vis Presley. Het jaar van de kranig optredende M- brigadiertjes: „Heb jij het M-Brevet al?" en „Melk, met een glas extra ndg meel mans". laakt. De Kamer ging ook Ickoord met de door het kabi- et aangekondigde bezuini- ingen in deze sector. 'rij kamperen ET uitzondering van de ryD wil de Kamer dat ge- leenten het vrij kamperen unnen verbieden. Een motie an CDA en PvdA werd door meerderheid aanvaard. Itudietoelagen UNISTER Deetman moet de ezuiniging op de studietoela- en dit jaar toepassen op alle «lagen. Dat komt neer op md 500 gulden per toelage, e Kamer besloot dat gisteren ■gen de zin van de bewinds- nan, die de toelagen van 18- akantiegeld IET de stemmen van CDA, VD, SGP en GPV vóór heeft e Tweede Kamer gisteren de lotie-Weijers (CDA) aange- omen, waarin de verhoging an de maximum-vakantie- itkering voor topambtenaren 'ordt afgekeurd. In de motie 'ordt er bij de regering op ingedrongen dat voor de »eede helft van dit jaar als- og ongedaan te maken. Een 'vclA-motie waarin de verho- ng wordt 'betreurd' werd erworpen. Regionaal beleid ïnister Van Aardenne (Eco- imische Zaken) mag niet eutelen aan de regionale sti muleringsmiddelen zolang de weede Kamer zich daarover ®t heeft uitgesproken. Als ït kabinet vandaag die wens neergelegd in een motie - ne- iwt, is de kans groot dat de weede Kamer maandag voor n extra vergaderdag wordt nuggeroepen. ouden handdruk INISTER Van Aardenne ift erbij dat terugvorderen in de gouden handdruk (1,1 ujoen gulden) die president- 'fflmissaris Stikker bij zijn itslag heeft opgestreken niet "gelijk is. De landsadvocaat hem dat verzekerd, liet gisteren de Kamer weten. elefoongidsen 5LEFOON GIDSEN zullen openbare cellen verdwij nt De PTT hoopt binnen vier ar overal nieuwe telefoon stellen te hebben gemon- frd, waarmee kosteloos 008 'n worden gebeld. Met het Makkelijk opvragen van u nummer kunnen boeken ■nterwege blijven. ochtlamp fout Heimondse verlichtings- hnjf Ormatu Electric waar- uwt dat het nachtlampje het merk Ormalight (type rn-ri beter niet gebruikt kan hen. Door een produktie- is de isolatie in de laatste hing van enkele duizenden Pies niet afdoende en kan aa °hder stroom komen te 1431) 10kkerkerk ant femeente Lekkerkerk n 'och een proces aan te- -J/ht Rotterdamse contai- haa Wijnstekers om 0r ?verg°eding te krijgen dem lnmiddels opgeruimde rlfo yeroritreiniging in Lek- erk-West. Op 20 juli komt fk,, voor de Rotterdamse "tbank.

de Stem | 1983 | | pagina 2