WENSDRECHT Lijk van man gevonden in sloot te Putte DIRECTEUR PENSIOENFONDS: Door fusies scholen: Langdurig zieken Toon Kortooms de Stem „de 4in1 krant" Aanbesteding bunkers pas volgend jaar \demonstratie massaal f redestentenkamp luchtruim 6dicht9 jfiSS; Machtige folf protesten99 ^P-pluim voor raad Meerderheid: kabinet- Lubbers moet blijven Franse super-pruik Onderzoek misstanden De Koepel VPRO gaat spelen met angst VRIJDAG 1 JUL11983 Heroïnehonden raken verslaafd U itgaans verbod voor jongeren in Detroit Merijntje Zeventig mille schade aan strekdam Het langverwachte nieuwe boek van is nu verkrijgbaar bij boekhandel en warenhuis. uitgeverij j.h.gottmer Vermoedelijk vermoord Ruding: in 1984 meer dan tien miljard bezuinigen BINNENLAND Stern-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,.KIeintjes"-rubr»eken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout RoosendaalTerneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag_2. Van onze parlementaire redactie I jiEN HAAG - De beslissing of Nederland kruisrakketten plaatst zal vooratgaan aan de feitelijke aanbesteding van bouw van bunkers en andere noodzakelijke voorzieningen ,phet vliegveld Woensdrecht. Minister De Ruiter (Defensie) heeft de Tweede Kamer uitgezegd dat de aanbesteding pas zal gebeuren na het be- I tondelen van de Defensienota en het daarna te nemen be sluit over al dan niet plaatsing. Hij verwacht dat het beslis- Inde debat rond juni van het volgend jaar zal kunnen wor sen gehouden. Door die toezegging hoefde de CDA-fractie geen motie in it dienen en kreeg minister De Ruiter de volledige mede- I aerking van een kamermeerderheid in de lokatiekeuze en uiorde overleg-en tekenfase die aan de aanbesteding vooraf gaat, Vervolg op pagina 3: „Woensdrecht" Van een onzer verslaggevers I UOENSDRECHT - Het staat nu al vast dat zaterdag de de- mstratie tegen de plaatsing van de kruisraketten in Uoensdrecht een massaal karakter krijgt. Spoorwegen en BBA zetten op die dag zonodig extra materiaal in. Vanuit het hele land komen demonstranten naar de I IVoensdrechtse vliegbasis. Het IKV heeft in een brief zijn somen in alle regio's in Nederland opgeroepen zo massaal Hogelijk bij de basis van Woensdrecht te demonstreren. Door plaatselijke afdelingen van anti-kernwapengroepe ringen zijn bussen gehuurd in Breda, Roosendaal, Tilburg, V jmegen, Hengelo, Maastricht, Alkmaar, Den Helder, Rot- rdam en Den Haag. In Amsterdam, Leiden, Delft, Haar- lem. Medemblik, Enkhuizen en Hoorn vinden momenteel nog voorbereidingen plaats. De NS is zaterdag alert, aldus een woordvoerder. Extra I materieel wordt stand-by gehouden in Roosendaal, Eindho- ito, Den Bosch en Rotterdam. De BBA kan buiten de halfuur-dienst vanaf NS-station IBergen op Zoom ook extra-bussen inzetten. Deze rijden niet naar het demonstratieterrein: voor liefhebbers betekent dit (een paar kilometer lopen. Behalve de tegenstanders van kerntuig verschijnen zater dag ook voorstanders van eventuele plaatsing van Toma hawks in Woensdrecht ten tonele. Het Oud-Strijders Le- .Mi. dat gisteren huis aan huis in Hoogerheide en Woens- reoht folders rondbracht, zal via vliegtuigjes haar bekende podschap de lucht in sturen. Van een onzer verslaggevers IliOENSDRECHT - Er komt een vredestentenkamp bij de I ittanachtbasis Woensdrecht. Burgemeester mr. J. de |leeuw van Woensdrecht staat daar in principe niet afwij- l tegenover. Deze morgen valt de beslissing waar dat tentenkamp precies komt. Op de manifestatie van zaterdag 2 juli spreken FNV-be- lituurder Cees Schelling, Mient-Jan Faber van het IKV, Hitrikwerda van het Landelijk Comité Kernwapens Nee, V.ii Schouten van het samenwerkend orgaan Stop de N- I.' 3i en een vertegenwoordiger van de Belgische vredesbe- |M?ing, van wie de naam nog niet bekend is. I Wie niet komt is voorzitter Bosman van de Woensdrechtse idsfractie Algemeen Belang. „Die hadden we gevraagd ÏM dit de grootste fractie is die de motie in de raad steunde, far hij durft kennelijk zijn vingers niet te branden", aldus |5 n van de Berg van het organisatiecomité. Voor de muzikale noot zorgen Vloepsuper (ex-VeuIpoe- de fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand, Houdoe, pi Collectief Koor uit Halsteren en vermoedelijk fanfare St. Internis uit Gent. Van een onzer verslaggevers p ENiSDRECHT - Het luchtruim boven vliegbasis Woens- pcht is zaterdag taboe voor reclamevliegtuigjes. Alleen pfefvliegtuigen (en de 'trekkers') zijn er welkom. Bit is het gevolg van een publicatie in de Staatscourant in PI waarin staat dat het luchtruim boven Woensdrecht bui- r"'le militaire openingstijden alleen voor verkeer toegan- Nk is dat er thuishoort. En dat is volgens majoor Feenstra pi de vliegbasis op zaterdag alleen het zweefvliegverkeer. I Be verboden zone of aero traffic zone ligt op 500 meter Ne in een straal van 4 km vanaf de zaterdag onbemande I «Storen op Woensdrecht. p HAAG (ANP) - Het Sowjet-persbureau TASS heeft r machtige golf van protesten door vredeskampioenen' in Herland gesignaleerd tegen de keuze van Woensdrecht. i Nederlandse publiek zal niet zonder meer geloof hech te: aan de beweringen door minister van defensie De Ruiter 'deze stap van de regering, die een bedreiging schept voor "veiligheid van Nederland, een 'zuiver technisch besluit' is, - Van onze parlementaire redactie HAAG - PSP-fractieleider Fred van der Spek heeft 6leren tijdens het kernwapendebat in de Tweede Kamer scmeenteraad van Woensdrecht een flinke pluim gege- 'errassend en goed voor wie Woensdrecht een beetje J noemde Van der Spek het dat de gemeenteraad met 'ogen vier stemmen een motie aanvaardde waarin de «tsing van raketten in Nederland en dus ook in Woens- wordt afgewezen. MANILA (Rtr) - Honden die worden opgeleid om heroïne op te sporen op de vliegvelden van Filipij- nen raken binnen korte tijd verslaafd. Al een jaar, nadat de honden hun eer ste heroïne-spuit hebben gehad (waardoor ze het spul zo begerenswaard gaan vinden, dat ze het gegarandeerd opsporen moeten ze worden afge maakt. „Ze zien er dan uit als kankerpatiënten in het laatste stadium", al dus een Filipijnse des kundige. Van onze redactie buitenland DETROIT - Toenemende mis dadigheid op straat in de Amerikaanse autostad Detroit heeft burgemeester Coleman Young er toe gebracht een uit gaansverbod voor jongeren beneden de 18 jaar in te stel len. Van zondag tot donderdag mag de jeugd tussen tien uur 's avonds en zes uur 's morgen niet op straat; vrijdag en za terdag mogen de kinderen een uur later buiten blijven. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ruim zestig procent (62 Ai) van de Ne derlanders vindt, dat het kabinet-Lubbers de volle vier jaar moet blijven. In januari was dit nog 57 procent. Het percentage dat vindt, dat Lubbers eerder moet opstappen is 32 procent. De rest heeft geen oordeel. Dit is het resultaat van een opinie-onderzoek door het NIPO. Van de WD-stemmers vindt 90 procent, dat Lub bers moet blijven (in januari 85 van de CDA-kiezers 85 procent (83) en van de PvdA-stemmers 28 procent (28). Zowel nu als in januari heeft het NIPO gevraagd: „Als er geen regeringscrisis ontstaat blijft een kabinet vier jaar lang regeren. Wat vindt U: moet het kabinet-Lub bers de hele vier jaar vol maken of eerder aftrreden?" 4Later pensioen: 300.000 banen TWEE Zwitserse kappers hebben de pruik van Marie Antoinette nagemaakt, maar dan een 'beetje' groter. De echte pruik was 50 centimeter hoog, de namaak 284 centimeter. - fotoanp Van een onzer verslaggevers TILBURG - Er is een relatie tussen het fuseren van lagere scholen en het voorkomen van langdurende ziektegevaUen in onderwijsstaf. Dat heeft een onderzoek aangetoond van het Instituut voor Gezondheidszorg (IVG) van de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Dat onderzoek leverde twee hoofdconclusies op. Als er op scholen die samen worden ge voegd al langdurig zieken zijn dan doen zich ingrijpende wij zigingen voor in de volgorde van degenen die moeten af vloeien. De tweede conclusie is dat wanneer zich op dè fuse rende scholen conflicten voor doen, het voorkomen van langdurige ziektegevallen wordt versterkt. Uit een enquête die vooraf ging aan dit onderzoek bleek dat er op meer dan de helft van de gefuseerde scholen langdurige zieken voorkomen. Bij 62 procent van de zieken bleek de oorzaak psycho-so- ciaal (overspannenheid e.d.) te zijn. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Door de pensioengerechtigde leeftijd tot 70 jaar te verho gen en de pensioenuitkering te verlagen, zouden in de toekomst 300.000 werklozen aan de slag kunnen. Deze maatregelen zou den genoeg geld opleve ren om een algehele ar beidstijdverkorting van vijf procent tegen gelijk blijvend salaris te finan cieren. Dit idee opperde de direc teur van het Ahold-pensioen- fonds, J.W. Brinkhuis, donder dag op een symposium over arbeidstijdverkorting in Utrecht. Brinkhuis plaatste zijn plan tegen de achtergrond van be rekeningen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds dat door de vergrijzing van de be volking de AOW/AWW-pre mie omstreeks het jaar 2020 op 18 tot 20 procent van het bruto salaris zal liggen; een stijging van 50 tot 60 procent. Boven dien wordt de laatste jaren de pensioennorm van 70 procent van het laatstverdiende loon vaak ruim overschreden, al dus Brinkhuis. Voor de steeds kleiner wordende beroepsbe volking zijn de kosten voor de niet-actieven op deze manier uiteindelijk niet meer op te brengen. Op den duur valt aan een verhoging van de AOW- leeftijd van 65 naar 70 jaar dus nauwelijks meer te ontkomen, zo betoogde Brinkhuis. Uitkering De pensioenuitkering zou van 70 naar 60 procent terug moeten. De AOW/AWW-pre- mie kan dan worden verlaagd, evenals de pensioenlasten. De ze lastenverlichting zou het mogelijk maken dat een alge hele arbeidstijdverkorting van vijf procent (vier werkdagen van negen uur) wordt doorge voerd, zonder dat de werkne mers daarvoor hoeven te beta len, zo rekende Brinkhuis de symposiumbezoekers voor. Door de arbeidstijdverkorting zou er werk kunnen komen voor 300.000 werklozen. Zie ook pagina 3: „Daling ziekteverzuim bedreigt korter werken" V-erlaat U-it T-reden Van een onzer verslaggevers HULST - Een onbekend geble ven schip heeft rond eind vori ge maand, begin deze maand, voor 70.000 gulden schade aan gericht aan een strekdam bij de Nol in de Molenpolder. Dijkgraaf K. Baron Collot d'Escury maakte dat gisteren bekend tijdens de algemene vergadering van het Water schap Hulster Ambacht. Ondanks allerlei naspeurin gen is het waterschap er niet in geslaagd de schuldige van de schadevaring te vinden. Aanvankelijk vermoedde men dat de schade zo'n 140.000 gul den zou bedragen, maar het bleek nog mee te vallen. ADVERTENTIE 'Een nieuwe wereld voor 1o»« Hendrik van Ham'. (Over de held uit 'Beekman en Beekman'.) Geb. 208 blz. f24,90 Van een onzer verslaggevers PUTTE - Gemeentewerkers hebben gistermorgen rond tienen in een droge sloot aan de Putsehoeven in Putte het lijk gevonden van een ongeveer 35 jarige on bekende man. Het lijk lag in een blauw zeil dat met touwen was omwon den. De politie meent dat de man elders (mogelijk in Bel gië) op gewelddadige wijze om het leven is gebracht, vermoe delijk door slagen op het hoofd. Vandaag wordt op het stof felijk overschot sectie ver richt. Dit onderzoek moet de doodsoorzaak en het tijdstip van overlijden uitwijzen. De gemeentewerkers waren bezig met het ophalen van af val uit de sloten in het bosrijke gebied. In de zandweg aan de Putsehoeven ontdekten zij tussen het opgedroogde vuil het blauwe zeil. De sloot was enige weken geleden schoon gemaakt. Toen ze nieuwsgie rig geworden een kijkje gin gen nemen, ontdekten ze het stoffelijk overschot in het zeil. Het lijk lag in een vrijwel onbewoond gebied op ongveer 1 km van de Belgisch-Neder landse grens. Omdat men in West Brabant niemand ver mist die aan het signalement van het gevonden slachtoffer voldoet, is ook de Belgische politie op de hoogte gebracht. HILVERSUM - Minister Ru- ding (Financiën) vindt dat er volgend jaar „duidelijk meer dan tien miljard gulden" moet worden bezuinigd. Dat is no dig om de economie op orde te brengen en het is ook verant woord, aldus de minister don derdagavond voor de NOS-te- levisie. Volgens Ruding zullen de grootste klappen moeten val len bij de ambtenaren en de uitkeringstrekkers. Daarbij zullen de minima niet kunnen worden ontzien. „De echte mi nima zullen door ons worden beschermd", aldus de minister. Verder moet er worden bezui nigd op de uitgaven van de de partementen en in de volksge zondheid. De komende weken moet het kabinet het eens zien te worden over de bewgroting voor volgend jaar. De man is tussen de 35 en 40 jaar oud, heeft zwart krullend haar dat aan de slapen grijs is, heeft een snor, draagt een bruin kostuum en geen schoe nen. Onder het kostuum draagt hij een blauw wester noverhemd met van boven naar beneden roesjes aan de voorzijde. Hij draagt geen sie raden, heeft geen lidtekens en er werden geen voorwerpen op zijn lichaam noch in zijn kle ren aangetroffen. Een onderzoeksteam onder leiding van adjudant G. Ketel lapper van de rp uit Hooger heide en kapitein P. Janse, hoofd van de districtsrecherce houdt zich met de zaak bezig. Wie inlichtingen kan ver strekken over de identiteit van de man kan terecht bij de RP in Hoogerheide: 01646-2555. VANDAAG gaat de 70ste Tour de France van start. Drie weken lang zullen de gebeurtenissen in 's werelds grootste wieler-avontuur de sportpagina's van De Stem beheersen. Vanuit Frankrijk bericht de Stem-equipe Hein Groothuis-Jean Neiissen dagelijks. Terwijl Peter Winnen en Johan van der Velden zich amuseerden (zie foto) sprak Groothuis met het Belgische talent Eric Vanderaerden. Neiissen belicht vandaag de spanning in deze Tour nu Hinault niet van de partij is. Studio Sport zal de aankomst van alle etappes rechtstreeks op het scherm brengen. DE bewakers van de Bredase gevangenis De Koepel die ervan zijn beschuldigd gedetineerden te hebben mishandeld, zullen binnenkort van alle blaam worden gezuiverd. Dat verwacht staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie). Zij heeft de rijksrecherche opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. DE VPRO-televisie staat de maand juli in het teken van de angst. Op vier ach tereen volgende uitzendavonden worden speelfilms en documentaires over het fenomeen angst uitgezonden. dagblad voor zuidwest nederland Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 MINI-SCHROEFBANK Overal voor het kleine re knutselwerk te ge bruiken. HOBBY MESJE een oerhandig 1000- en 1 dingen-mesie met reserve-onderdelen blijven PARKER-JOTTER de klassieke ballpoint voor het betere schrijf werk Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam: Adres Postcode Woonplaats Keuze geschenk 1 c4 2 3 4 (aankruisen svp) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 V

de Stem | 1983 | | pagina 1