lest. in Europa Uitslagen Wimbledon OMHOOG OF OMLAAG, DAT BLIJFT DE VRAAG. Curieuze kwart finales op gras van Wimbledon Henri Manders naar de Tour Uncini bij bewustzijn Zege Raas gemeente 'ENBARE lDERING at we weten hoe azen uit 9 kisten en fgiebesparende Roll- Vanderaerden toch in Tour Kapitaalmarkt- Renterekening. Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opname kosten. Praat er eens over bij de NMB. N B BANK denmbdenktmetumee. Rentmeester neemt ploeg Van Erp over T26 PAGINA SPORT 1 A53 Bij beschikking van 22 j juni 1983 van de Arron dissementsrechtbank te Middelburg is het fail lissement van J.C. van Esbroek en echtgenote wonende te Axel, aan dè Willem de Zwijgerlaan nr. 6, zaak gedaan heb bende onder de naam. „Taveerne Moustache" I te Axel aan de Noord straat nr. 1, opgeheven wegens de toestand van de boedel. Adriaanse Van der Weel Mr. S. van den Berg, cu rator Herengracht 4-5 Terneuzen. ^Adverteren schept een band, Juwelier^ Inlichtingen. De Stem. 076-236911 iTerneuzen brengt ter alge- ponderdag 30 juni 1983 te lente zal worden gehouden. Is3 Irgemeester voornoemd, Ikeloen. F SSI den Rijn, Telefoon 01720-45121' poé mee met de Stem-Tourpn/svraag en VAN RUIM 15.000 GULDEN DE STEM-S DINSDAG 28 JUN11983 STUNTWERK KEVIN CURREN Jimmy Connors; voor de eerste maal in tien jaar Wimbledon niet in de kwartfinales. Van onze sportredactie GRONINGEN - In de toestand van de motorrijder Franco llncini, die zaterdag tijdens de wedstrijd in de 500 cc klasse bij de TT van Assen ernstig gewond raakte, is verbetering gekomen. Uncini is op dit mo ment bij kennis. „Het gaat de goede kant op met hem. In verschillende be richten is er sprake geweest van een hersenkneuzing, dat is echter niet het geval. Dat zou namelijk betekenen dat hij bloed in zijn hersenen zou hebben. Aangezien dat niet zo is, spreken we hier van een erg zware hersenschudding", al dus de heer J. Wiessing, voor lichter van het academisch ziekenhuis in Groningen. Van onze sportredactie BREDA - Bert Oosterbosch heelt er in de proloog van de Ronde van Frankrijk een ge duchte concurrent bij. De Bel gische neo-prof Eric Vande raerden heeft maandag beslo ten te starten in de Tour, die vrijdag in Fontenay-sous- Bois begint. Vanderaerden: „Ik wil mij revancheren voor mijn slechte prestatie tijdens het Belgische kampioenschap". De proloog specialist komt uit in de ploeg van Hennie Kuiper. WOERDEN (ANP) - Een dag nadat hij in Geulle nationaal kampioen bij de profs was ge worden, heeft Jan Raas maan dagavond in Woerden zijn bende overwinning van dit seizoen behaald. De Zeeuw bleek de snelste van een kopgroepje van vijf renners, dat twintig kilometer voor het einde van de 118 kilo- roeter lange wedstrijd was ontstaan. HEREN: enkelspel vierde ronde: Roscoe Tanner (VSt) - Robert van 't Hof (VSt) 6-2 6-3 6-3, Sandy Mayer (VSt) - Mike Leach (VSt) 6-1 7-6 6-1, Kevin Curren (ZAf) - Jimmy Connors (VSt) 6-3 6-7 6-3 7-6, Chris Le wis (NZe) - Nduka Odizor (Nig) 6-1 6-3 6-3, Tim Mayotte (VSt) - John McCurdy (Aus) 6-0 6-2 6-4, Mell Purcell (VSt) - Brian Gottfried (VSt) 4-6 6-3 6-3 6-2, Ivan Lendl (Tsj) - Pat Cash (Aus) 6-4 7-6 6-1, John McEnroe (VSt) - Bill Scanion (VSt) 7-5 7-6 7-6. dubbelspel tweede ronde: Sammy Giammalva/Henrik Sundström (VSt/Zwe) - Nick Brown/Steve Shaw (GBr) 6-1 3-6 6-3 6-4, Fritz Buehning/Brian Teacher (VSt) - John Lloyd/Bruce Manson (GBr/ VSt) 6-3 6-4 7-6. dubbelspel derde ronde: Anders Jarryd/Hans Simonsson (Zwe) - Ross Case/Brad Drewett (Aus) 7-6 6-4 7-6. DAMES: enkelspel vierde ronde: Andrea Jaeger (VSt) - Carling Bassett (Can) 6-4 6-3, Virginia Wade (GBr) - Eva Pfaff (WD1) 3-6 7-6 7-5, Billie- Jean King (VSt) - Wendy Turnbull (Aus) 7-5 6-3, Jennifer Mundel (ZAf) - Hana Mandlikova (Tfej) 5-7 6-4 6-4, Kathy Jordan (VSt) - Ka- thy Rinaldi (VSt) 6-2 6-4, Martina Navratilova (VSt) - Claudia Kohde (WD1) 6-1 6-2, Yvonne Vermaak (ZAf) - Virginia Ruzici (Roe) 6-3 6-2, Barbara Potter (VSt) - Lisa Bonder (VSt) 7-5 6-4. dubbelspel tweede ronde: Catherine Tan vier/Andrea Temesvari (Fra/Hon) - Ilana Kloss/Pam Teeguarden (ZAf/VSt) 7-6 4-6 6-4. dubbelspel derde ronde: Barbara Potter/Sharon Walsh (VSt) - Anne Kiyomura/Paul Smith (VSt) 6-2 6-1, Svetlana Tsjerneva/Larissa Savtsjenko (Sov) - Rosalyn Fairbank/Candy Reynolds (VSt) 3-6 7-6 6-4, Andrea Leand/Mary-Lou Piatek (VSt) - Sandy Collins/Helena Sukova (VSt/Tsj) 6-1 3-6 6-4. GEMENGD: tweede ronde: Charles Strode/Andrea Temesvari (VSt/Hon) - Con nie van Rensburg/ Martina Reinach (ZAf) 6-2 6-7 6-3, Colin Dowdes- well/Christina Jollissant (GBr/Zwi) - Dennis Ralston/Betty Stöve (VSt/Ned) 6-4 3-6 6-3, Frew McMillan/Jo Durie (ZAf/GBr) - David Graham/Beth Herr (VSt) 6-2 6-7 6-3. (ADVERTENTIES) Rentepercentage maand juli. Van onze speciale verslaggever LONDEN - Op de eerste dag van de tweede week is Wimbledon letterlijk zijn hoofd kwijtgeraakt. Jim my Connors, de titelhouder van Londen en New York, slaagde er voor het eerst sinds tien jaar niet in de laatste acht te bereiken. Op baan twee, waar in het verleden al zovele favorieten zijn bijgezet, ging hij kreunend en vechtend tot de laatste slag in vier sets 3-6 7-6 (8-6) 3-6 6-7 (4-7) ten onder tegen Kevin Curren. Pal voor het einde had hij nog even de beide vuisten ge bald omhoog gestoken. Maar van de herhaling van het ge baar, waarmee hij Lendl op Flushing Meadow versloeg, bleek geen dreiging uit te gaan. Currens blik bleef onbe wogen. Hij haalde nog twee maal uit voor een vernietigen de service en toen was het ge daan. Kevin Curren is geen onbe kende in het tennismetier, al was het alleen maar vanwege de rel die de verschijning van de 25-jarige Zuidafrikaan vo rig jaar in Amsterdam teweeg bracht. In maart van dit jaar had hij in Brussel ook al van Connors gewonnen. Maar iedereen schreef dat toen toe aan de huwelijksproblemen van de Amerikaan. Connors ging naar huis terug om zijn huwelijk te redden. Hij slaag de daarin niet, maar kwam wel als herboren op de tennis baan terug, zoals hij nog op Queens bewees. Curren verloor daar in de halve finale van McEnroe, zo dat hij werd ingeschat als een lastig, maar niet onoverko- menlijk struikelblok. De enige die daar anders over dacht, was de lange Zuidafrikaan zelf. „Zo lang ik mijn service win, kan ik Connors onder druk houden en wie weet wat er dan gebeurt". Zo ging het precies. Tegen de man, die volgens elke inge wijde over de beste return van allemaal beschikt, gaf Curren opnieuw zijn service niet een maal af. „Het is een volstrekt onberekenbare opslag", ge waagde Billie-Jean King, die al vele malen met hem heeft gedubbeld. „In eerste aanleg beweegt hij heel langzaam. Maar dan ineens komt de klap. Hij werkt enorm met de pols". Connors giste onophoudelijk verkeerd. Bewoog hij zich naar buiten, dan schoot de bal naar binnen, besloot hij de kruising te verdedigen, dan werd hij verrast door een naar buiten draaiende opslag. Curren sloeg zelfs meer aces dan Connors punten maakte met zijn return: 33 tegen 30. Dat zoiets op zichzelf nog niet genoeg behoeft te zijn, bewijst het voorbeeld van John Fea- ver. De Brit sloeg een jaar of tien geleden tegen John New- combe een recordaantal van 42 aces, maar verloor wel de par tij. Maar Curren had toevallig ook de beschikking over een soepele effectieve forehand en een dodelijke volley. Daarmee hield hij Connors service con stant onder druk. De Ameri kaan verweerde zich als een leeuw, maar kon twee door braken niet voorkomen: in de achtste game van de eerste en de derde set. De twee andere sets mond den uit in een tiebreak. Con nors won de eerste op het nip pertje (nadat hij setpoints te gen had gehad). In het beslis sende spel van de vierde set liep Curren uit tot 5-2 en 6-4. Van de twee matchpoints die dat opleverde, verzilverde hij de eerste met swingende op slag. Door de uitschakeling van Connors zijn de schijnwerpers gezwaaid in de richting van John McEnroe. De vraag is voor hoe lang. De 24-jarige Newyorker heeft nog geen moment de indruk gewekt zich op Wimbledon thuis te voelen. Integendeel. Hij heeft waarschijnlijk niet geheel ten onrechte het gevoel, dat de ar bitrage op hem loert. Zondag op de enige rustdag van het toernooi kreeg hij een boete van 500 dollar voor een opmer king, die hij na het dubbelspel bij het verlaten van de baan tegen een toeschouwer zou hebben gemaakt. Maandag bij zijn moeizame zege (7-5 7-6 7-6) op Bill Scanion kreeg hij weer een waarschuwing, om dat hij zijn racket op het gras liet vallen. Iets dat veel meer snelers overkomt zonder dat daar sancties op volgen. Onder meer als gevolg van de overwinning van Mei Pur cell op de als dertiende ge plaatste Brian Gottfried is een uiterst curieus laatste achttal ontstaan, bij wie vijf Ameri kanen: Mayotte, Purcell, Tan ner (die Van 't Hof uitschakel de), Mayer en McEnroe. Kevin Curren behoort daar ook min of meer bij. Het is al weer een jaar of acht geleden dat hij vanuit Durban in Zuid-Afrika lukraak enkele Amerikaanse universiteiten aanschreef en op die van Austin belandde. Sindsdien is hij in de Verenig de Staten blijven hangen. Eerst in Austin, tegenwoordig in Dallas, waar hij samen met zijn dubbelspelpartner Steve Denton wordt getraind door één van de besten op dat ge bied, de Australiër Warren Jacques. Nog voor het einde van dit jaar hoopt hij in het bezit te zijn van een Ameri kaans paspoort. De kwartfi nales worden volgemaakt door de Tsjech Ivan Lendl en de Nieuwzeelander Chris Lewis. Lendl verwijderde met Pat Cash de laatste Australiër uit het enkelspel en Lewis maakte een resoluut einde aan het verblijf van Nkuda Odizor op Wimbledon: 6-1 6-3 6-3. „De 'Duke' heeft hier zoveel publi citeit gekregen, dat het hem onder druk heeft gezet", nam hij het voor zijn verslagen te genstander op. Bij de dames is de verhou ding bij de laatste acht tussen de Verenigde Staten en de rest eveneens 5:3. Kathy Jordan, Billie-Jean King, Andrea Jae ger en Barbara Potter bevin den zich allemaal in de onder ste helft. Navratilova is de enige in de bovenste helft. Daar zorgden maandag twee Zuidafrikaanse speelsters voor verrassingen: de 21-jari- ge Jennifer Mundel versloeg de Betty-Stöve-pupil Hana Mandlikova en de vijf jaar oudere Yvonne Vermaak klopte Virginia Ruzici. Deze laatste komt in de kwartfina les uit tegen Virginia Wade. De Britse zette voor de derde maal vanuit een schijnbaar hopeloze achterstand aan (ze had zelfs matchpoint tegen) en klopte onder daverende toe juichingen de Westduitse Eva Pfaff. Betty Stöve is met haar partner David Ralston uit de Verenigde Staten in de tweede ronde van het gemengd dub belspel uitgeschakeld. De Brits-Zwitserse combinatie Dowdeswell/Jolissant was in drie sets sterker: 6-4 3-6 6-3. Van onze sportredactie DRUNEN - Henri Manders uit Drunen is de derde Nederlan der in de ploeg van Fred de Bruyne voor de Ronde van Frankrijk. De Brabander maakt zijn Tourdebuut naast Hennie Kuiper en Adri van der Poel. Manders fungeert voornamelijk als helper. Hij startte eerder dit seizoen in de Ronde van Spanje, waarin hij als 56e eindigde. Van onze sportredactie BREDA - De amateurwieler ploeg van Jan van Erp houdt na achttien jaar op te bestaan. De ploeg wordt overgenomen door de huidige co-sponsor, Piet Rentmeester. Van Erp nam de beslissing, omdat ploegleider Jan Gisbers het volgend seizoen met een prof ploeg aan het werk gaat. ;miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiimii(iiiiiiiiiiuiiiiiiiii»iii(iiiiiiiiiiiiifiiiiiiiii!= FONTENAY-SOUS-BOIS - Het liefst van alles zou Phil Anderson een honderd procent fitte Bernard Hinault aan de start van de Ronde van Frankrijk hebben zien verschij nen. „Ik had hem namelijk willen verslaan", zegt de agressieve Australiër. Aan strijdlust heeft het Anderson nooit ontbroken. Zijn aanvalsdrift heeft hem heel wat overwinningen gekost. Het aantal suc cessen bleef tot nu toe beperkt, maar zijn be wonderaars zijn ontelbaar. Ze zitten boven dien in alle uithoeken van de wereld. In Australië, waar hij opgroeide, in Londen, waar hij geboren werd, in de Verenigde Sta ten, die hij met zijn vrouw doorkruist en in Europa, waar hij fietst tegen de beste be roepsrenners van de huidige tijd. Phil Anderson is in vier jaar tijd uitge groeid tot een grote in het profleger. Hij was niet altijd even handig, hij stootte meermalen zijn kop. De kliek zag hem ongaarne komen, maar kan hem nu niet meer missen. Immers, als de wielersport in Europa op zijn gat komt te liggen, is er misschien elders (Australië, Amerika) in de wereld nog wel een markt. Anderson en het Amerikaanse talent Greg Lemond moeten nu blijven. Anderson en Lemond. Het zijn twee mak kers. Ze rijden in verschillende ploegen. De dikke maatjes maken er dan ook geen enkel punt van om tegen elkaar te rijden. In de Dauphiné Liberé beukte Anderson klasse mentsleider Lemond op de Mont Ventoux murw, alvorens zijn (naar later bleek gedro geerde) ploeggenoot Pascal Simon de knock out plaatste. „Sorry voor Greg", zei Anderson schouderophalend, „hij zou hetzelfde gedaan hebben". Op die bloedhete dag in de Provence, op de kale flanken van 'het monster', nam Lemönd trouwens zonder dralen de aanval over, er van uit gaande, dat het de beste verdediging was. Dood of de gladiolen. Net als bij voetbal geeft aanvallen bij wielrennen het meeste spektakel. In de Ronden van Frankrijk van '81 en '82 fietste Phil Anderson zich ermee in de gele trui en werd hij bekend over de gehe le wereld. In 1981 droeg Phil Anderson één dag de ge le trui en werd hij tiende in het eindklasse ment. Vorig jaar won hij de etappe in Nancy, droeg hij negen dagen de gele trui en eindig de hij als vijfde in Parijs. In de aanloop naar zijn derde Tour reed de Australiër nooit eer der zo'n sterk voorseizoen. Negende in de ronde van Vlaanderen, tweede in de ronde van Amerika, vierde in Luik-Bastenaken- Luik, winnaar van de Amstel Goldrace, tweede in de ronde van Romandië, zesde in I de Dauphiné Liberé met twee etappezeges. I „Ik heb goed gereden", beweert Anderson, i „het was echter niet uitzonderlijk. De super- I vorm heb ik voor de Tour gereserveerd". De Australische vechtjas verklaart zich te I hebben voorbereid om in de Ronde van I Frankrijk voor de eerste plaats te rijden, i „Dat is het uitgangspunt. Ik ben dit jaar ten- j slotte de kopman van de ploeg. Je weet nooit i wat het wordt. Met een plaats bij de eerste i drie en een overwinning in een bergetappe kan ik me ook tevreden stellen. Als ik dit jaar de Tour niet win, probeer ik het volgend jaar gewoon weer opnieuw. Ik ga er tenminste van uit, dat ik dan weer wat sterker gewor den ben". Dit jaar is belangrijk voor de intussen 25- jarige Anderson. Hij heeft zijn sponsor mee gedeeld voorlopig niet te willen praten over contractverlenging. In voorgaande jaren te kende hij altijd vroeg een jaar bij. Het is aannemelijk dat hij Peugeot aan het einde van het jaar verlaat. Peter Post is één van de vele ploegleiders, die hem een aanbieding hebben gedaan. „Ik beslis pas na de Tour. Mijn salaris wordt ook min of meer bepaald door mijn prestaties in die wedstriid". Indien zijn Franse ploeg in de Tour zo rijdt als recentelijk in de Dauphiné Liberé heeft Phil Anderson een goede kans heel ver te ko men. Daar trad een eenheid op, met Ander son als meesterknecht voor Simon. Persoon lijk rekent hij erop, dat de rollen straks om gedraaid zijn. Helemaal zeker weet hij het niet. Hij is en blijft een Australiër, dus niet een Fransman onder de Fransen, en boven dien iemand die misschien nog weggaat ook. Mocht Pascal Simon zijn vorm uit de Dau phiné Liberé nog bezitten, dan zal het Frans sprekende deel van de ploeg zich achter hem scharen en kan Anderson alleen nog rekenen op de steun van zijn taalgenoten, de Ier Ste phen Roche en de Schot Robert Millar. Om zijn doel te bereiken moet Anderson min of meer zijn eigen gang gaan. „Daar heb ik geen moeite mee. Ik doe niet anders in mijn wie lerleven. Franse renners doen precies wat hen gezegd wordt, ik niet". Als Westeuropeaan zou Anderson gemak kelijker de weg naar de top in de wielersport gevonden hebben. Hij is blij het niet te zijn. „Ik zou nooit tot rust komen. Europeanen be ginnen, al of niet onder druk van hun omge ving, in december al weer te trainen voor het nieuwe seizoen. Dat zou ik verschrikkelijk vinden. Ik ga elk jaar aan het einde van het seizoen op vakantie. Weg van het peloton. Drie maanden zie ik geen fiets. Op zwerf tochten door Australië en Amerika kom ik volledig tot rust. Die vrijheid kennen de Europeanen niet. Ik kan zonder dat niet le ven". Als hij straks dertig is, neemt Anderson ook de vrijheid met wielrennen te stoppen. „Ik ben geen Zoetemelk of Agostinho, die al tijd maar doorrijden. Zo'n Tour rijden, voor mijn gezondheid doe ik het niet. Het levert goed geld op, dat wel. Ik hoop genoeg te ver dienen om na mijn dertigste goed te kunnen leven met leuk, licht werk erbij". Voorlopig zal hem geen zweetdruppeltje te veel zijn. Voor de ronde van de Aude, die hij als laatste voorbereiding reed, trainde hij speciaal in de Pyreneeën voor de eerste berg etappes. Het is de vraag of hij zo lang zal af wachten. Het is tegen zijn natuur in. „De twee vorige jaren moest ik mijn inspannin gen tijdens de laatste week in de Alpen altijd bekopen. Toch heb ik daar geen spijt van, want ik kreeg veel meer publiciteit dan alle afwachters bij elkaar. Het is mijn bedoeling dit jaar mijn inspanningen wat te doseren. Of het er inderdaad van komt, durf ik niet te zeggen". Ij Phil Anderson: „Ik ga mijn eigen gang in het peloton. Ik heb er geen moeite mee". - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN

de Stem | 1983 | | pagina 7