an ke: ier del I] iOMMUNISTEN BLIJVEN STABIEL 7/ risten - Democraten verliezen in Italië an 1.48 Twee lijken in uitgebrande bar-discotheek Automobilist rijdt op markt- bezoekers in „de 4in1 krant" VEST-BRABANT MEEST IN AANMERKING 99 Verliefd, 36 jaar verloofd, getrouwd Zeker zeven doden na botsing vliegtuigen van: land Vervoer van schooljeugd behouden Warschaupact in Moskou bijeengeroepen Connors raakt spoor bijster Colonel Parker verdient niet meer aan Elvis DE STEM H$£)IG? ^■Vebsss^ Sperziebonen, VERMISTE TILBURGERS? Ballon- vaarders neergestort Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen Borssels plutonium in Franse kernwapens Acht Hulstenaren gewond 4Winnetou9 favoriete jongensnaam In Zuid- Duitsland Israël wil nieuwe posities in Libanon VANDAAG IM8TEM BUITENLAND Li probleem lost u het beste Line! oen ..Kleintje in do !c,em immers met minstens I?'f van dë tien Stemlezers \Z lezeressen die speciaal A ^langstelling hebben voor v 1 °Kleirit|es' -rubriek J "personeel gevraagd'' ligt het I yoo' de bancf. dat w snel en I ve8l reacties komen. DE STEM fejjToren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op J83T1 PAGINA SPORT Van onze correspondent Ujjj; Tegen de verwachting in ebben de Italiaanse Christen-Demo raten (DC) in de gisteren en eergiste- «n gehouden parlementsverkiezin- [eneen grote nederlaag geleden. In het nieuwe Italiaanse parlement maat en Kamer van Afgevaardig- én) zullen zij het een kleine 6 pro ent minder zetels moeten stellen dan i het oude parlement. Deze klap is in Christen-Democra- rhe kringen hard aangekomen, jooral omdat de meeste prognoses List een kleine winst voor de partij hadden voorspeld. Voor het eerst in de geschiedenis van Italië is de aan hang van de DC nu gedaald tot onder de 33 procent. De Christen-Democraten blijven toch de grootste partij van Italië, om dat de eeuwige rivaal, de Communis tische Partij (PCI) haar aanhang niet wist uit te breiden. Ondanks een gele- genheidsverbond met een linkse splinter kwam de PCI niet verder dan 30 procent, ongeveer net zoveel als de vorige keer. De Socialistische Partij (PSI) die deze vervroegde verkiezingen had uitgelokt, heeft van de kiezers niet die beloning ontvangen, die zij zich had gewenst; van 9,8 procent klom zij naar slechts 11,2 procent. Neo-fascisten Grootste overwinnaars zijn de neo fascisten (MSI) en de Republikeinen (PRI) onder leiding van oud-premier Spadolini. De MSI haalde twee pro cent meer stemmen en kwam op 7,3 procent, de Republikeinen gingen van 3 naar 5,1 procent. De Sociaal-Demo craten (PSDI) bleven gelijk (4 pro cent), evenals de PLI, de Liberale Partijdie 3 procent van de stemmen kreeg. De Radicale Partij, die haar aan hang had aangeraden blanco te stem men kreeg toch nog ruim twee pro cent van de stemmen. Voor het eerst zal in het nieuwe parlement nu ook een partij voor gepensioneerden zit ting hebben, want 1 procent van de kiezers bracht hun stem daarop uit. Vervolg op pagina 5: „Verkiezingen in Italië" mortmedewerker |ch nog even pijn' verloren duel tegen Drachtst lerste helft te stroef. Teveel lan| ln. Na de rust hebben we de bes Irganisatie een stuk beter maar Ivers in de eerste helft hebben pant als je éénmaal zover bent ere, dan is het ondanks het succes |ken". zover bent en je laat het nog door je handen glippen vervolgens de troostprijs d medaille te betasten met opmerking: „we zullen onz fouten nog maar eens op dev. deo bekijken" Bram van de Broecke, in c voorgaande wedstrijden me de ogen dicht scorend, kon evenmin om lachen. „In d competitie was elke kans pri, en vandaag op het moment ds de nationale beker binne handbereik is, krijgt ik er nie één in. Ik snap er geen moe meer van". Ook Willy de jae ger kon het niet direct beval ten. Nadat arbiter Van Bee de laatste fluittonen uit zij instrument toverde, bleef li minutenlang op de bank va de dug-out zitten. Moe en ka pot. Geen wonder overigens want de lange voorstoppe was al van vrijdagavond hal zes op de been. De gehek nacht stond hij in de bakkerij Slechts in de spelersbus op dl heenreis kreeg hij de gelegn- heid tot een „hazentukje' „Het sprookje is ten einde. II ben een beetje veel teleurge steld, maar volgend jaar we zeker weer mee". De maker van de enigi Breskens-treffer Jan de Lobel was niet alleen teleurgestek over het verlies maar ook over het feit dat hij niet in de stond. „Dit is toch iets watje als voetballer nooit meer mee maakt. Ja, ik was diep teleur gesteld dat ik niet in de basil stond. Die goal was voor mil dan ook sportieve weerwraak, Bij ons was in de eerste helft de organisatie zoek. In d< tweede helft was de aanvoer een stuk beter en hebben w zelfs de beste kansen gehad Alleen het beetje geluk dat j< in de sport nu éénmaal nodig hebt ontbrak Iemand die bijna zoveel me ters aflegde als de spelers was secretaris Gerrit van Heek Niemand dan hem moet betel de omtrek van het DOVO-veli weten als de met Breskens vergroeide Dordtenaar. „Ver lenging hadden ze nodig' mompelde hij na afloop. ,Pe eerste goal hebben we wegge geven en bij de tweede moest Grüben er nooit uitkomen- Jammer, maar het seizoen kon toch al niet meer kapot. Maar toch, de beker zou de kroon o[ het werk zijn geweest". Iemand die meteen de oor zaak van het verlies kon aan geven was masseur Adri Jan sen. „Ik had gewoon m'in laarzen vergeten en dat is a|' les", stelde hij na afloop. J*' gelopen winterr heb ik oen paar laarzen aangeschaft, ke keer als ik die dingen aan had wonnen we. Laat ik van daag die dingen vergeten me dat uitgerekend op unieke dag moet overkomen verzuchtte hij. Besluit over plaats nor raketten genomen 500 gram ^ager rundergehakt, 500g7486.48l1 QO l.C/O st (rechts) feliciteert voorzitter lensreceptie in de kantine van - FOTOWIMKOOVMAN Van een onzer verslaggevers BERKEL-ENSCHOT - Politie en brandweer van Ber- kel-Enschot hebben gistermiddag in de puinhopen van de zaterdag uitgebrande bar-discotheek Copaca- bana de verkoolde lichamen van twee mensen gevon den. MÜNCHEN (DPA) - Twee zeer bekende Amerikaanse ballon- vaarders, Maxie Ander son en Don Ida, zijn maandag vlakbij de grens met Oost-Duits- land bij Schweinfurt neergestort en om het leven gekomen. Zij de den mee aan een lange afstandsrace vanaf Pa rijs. Om nog onopge helderde reden raakte de mand los van de pas ballon. Zij vlogen in een speciaal gemaakte met waterstof gevulde ballon, die vanwege de bijzondere constructie slechts eenmaal kon worden opgelaten. Op de foto Maxie Anders (links), die samen met twee anderen in 1978 als eerste de Atlantische Oceaan per ballon (de Double Eagle II) over stak en Don Ida vlak voor de start vanaf de start op de Place de la Concorde in Parijs. - foto ap Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet heeft een beslissing genomen over de plaats waar eventueel de nieuwe kruisraketten zullen komen. De beslissing wordt vandaag in een brief van minis ter De Ruiter (Defensie) aan de Tweede Kamer be kend gemaakt. Men was daar gaan zoeken, omdat in Tilburg twee man nen als vermist waren opgege ven en de auto van een van hen op de parkeerplaats naast de Copacabana stond. De rijkspolitie van Berkel-En- schot en de gemeentepolitie van Tilburg hopen vandaag meer zekerheid te krijgen over de vraag, of de slachtoffers de 27-jarige A.v.W. en de 21-jari- ge J.F. uit Tilburg zijn. Daar toe wordt in het gerechtelijke laboratorium in Rijswijk sec tie verricht. Het vermoeden bestaat bij de politie, dat het tweetal za terdagochtend vroeg in bar- discotheek aan de Bosscheweg heeft ingebroken. Er zijn op de achterdeur en het hek sporen van braak gevonden en in de auto trof de politie een koevoet aan. Of de opzet heeft bestaan de zaak in brand te steken, of dat er sprake Is van een onge luk, is niet duidelijk. ADVERTENTIE, Volgens bronnen rond het kabinet komen de Brabantse vliegbases Woensdrecht en Gilze-Rijen het meest in aan merking. Enige zekerheid was echter gisteravond niet te krij - gen. Burgemeester De Leeuw van Woensdrecht ontkende dat hij enig contact met Den Haag had gehad. De waarne mend burgemeester van Gilze en Rijen, Van Gooi, was niet bereikbaar. Door het besluit van het ka binet kon gisteren ook het dreigend conflict tussen de CDA-en de VVD-ministers gesust worden over de be staande zes Nederlandse kern taken. In een brief aan de NA VO zal minister De Ruiter „overwegingen met betrek king tot onze nucleaire taken" opsommen. Besluiten over af stoting van kerntaken zijn in bet kabinet niet genomen. De CDA-ministers willen vier van de zes taken afstoten, des noods eenzijdig. De WD-mi- nisters willen onder geen voorwaarde meewerken aan eenzijdige afstoting. Slechts als de NAVO instemt valt er met hen te praten. Zij gingen er uiteindelijk mee akkoord dat minister De Ruiter in be schrijvende vorm voor-en na delen van de bestaande kern taken zal opsommen. Hij zal daarbij niet aangeven of Ne derland taken kwijt wil en zo ja welke. De NAVO moet geraad pleegd worden voordat een be sluit tot afstoting van kernta ken definitief wordt genomen. Het kabinet heeft nu besloten tot een raadpleging vooraf gaande aan de voorgeschreven raadpleging. Mede afhanke lijk van de reactie van de NA VO op de brief van minister De Ruiter zal het kabinet be sluiten tot een beleidsvoorne men om al dan niet kerntaken af te stoten. Tegemoetkomend aan een bezwaar van de VVD-minis ters heeft het kabinet gisteren een beleidsvoornemen vastge steld over de conventionele bijdrage aan de gezamenlijke verdediging. Dat vloeit voort uit het eerder besluit om de defensie-uitgaven niet met drie, maar met twee procent per jaar te laten stijgen. Over dat beleidsvoornemen wordt de NAVO geraadpleegd. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees m de aanbieding. Van onze correspondent BARCELONA - Na een verloving van maar liefst 36 jaar traden afgelopen weekeinde in de Spaanse stad Ciudad Rodoigo de 80-jarige heer Rafael Her nandez en de 60-jarige mejuffrouw Isidra Garcia voor de burgerrechter in het huwelijk. Het verlief de stel heeft al die jaren op de heugelijke dag moeten wachten omdat de bruidegom nog niet van zijn vorige echtgeno te was gescheiden. De bejaarde Hernandez verkreeg onlangs de zo begeerde scheiding omdat het huwelijk met zijn eerste vrouw, ook in de ogen van de rechter, duurzaam was ontwricht: beide echtlieden hebben elkaar al in geen halve eeuw meer gezien. Na de scheiding zag de 80-jarige verloofde eindelijk zijn kans en vroeg alsnog de hand van zijn geliefde Isidra, die hij voor het eerst ontmoet had toen ze nog een meisje van 24 was. VANAF gistermorgen negen uur hebben politiefunctionarissen de puinhopen van de bar- discotheek onderzocht. Pas laat in de middag vonden zij de verkoolde lichamen van twee mannen. foto van eijndhoven Van onze pari. redactie DEN HAAG - Het is uitgeslo ten dat bestraalde splijtstof staven uit de kerncentrale in Borssele via een omweg wor den gebruikt voor de aanmaak van Franse kernwapens. Dat is de kern van een reeks ant woorden van minister Hans van den Broek (Buitenlandse Zaken) op vragen van de PvdA-Kamerleden Ter Beek en Zijlstra. De PZEM heeft wel contrac ten afgesloten voor pluto- niumleveranties met de Fran se opwerkingsfabriek Cogé- ma. Maar steeds onder voor waarde dat van de splijtstof staven uit Borssele een vreed zaam gebruik wordt gemaakt. Van een onzer verslaggevers HULST - Een vermoedelijk onder invloed verkerende automobilist is gistermiddag in Hulst ingereden op een groep marktbezoekers. Daarbij werden 8 perso nen gewond, waarvan 3 zwaar. Het ongeval gebeurde rond half drie op de Grote Markt, toen bestuurder van een be stelauto E.R.(39) uit Hulst uit de Gentsestraat kwam. Voor hem reed een personenauto die links de Steenstraat in wil de, maar dat ging R. niet vlot genoeg, zodat hij de auto rechts passeerde en optrok. Naar R. later tegenover de po litie verklaarde heeft hij de afstand tussen hem en de groep mensen onderschat, waardoor hij recht op de me nigte in reed. Acht personen werden daarbij gewond, waarvan er zeven per ambulance naar het Hulster ziekenhuis werden overgebracht. Drie personen (mevr. J.C. uit Hulst, mevr. M. van B. uit Lebbeke en J.H. uit Temse) moesten worden opge nomen met zware verwondin gen die varieerden van been breuken tot shock. De andere vier mochten na behandeling naar huis. Zij liepen hoofd wonden, schaafwonden, ge kneusde ribben en builen op. De overige 5 gewonden wa ren mevr. S.M. uit Temse, mevr. V.H. uit Temse, J.D. uit Sint-Jansteen, mevr. E.V, uit Temse en mevr. R.B. uit Ste- kene. Volgens de politie verkeerde bestuurder R. vermoedelijk onder invloed van alcohol. Een technisch onderzoek door de politie wees uit dat de betrok ken auto geen gebreken ver toonde. Tegen R. is proces ver baal opgemaakt. OOST-BERLIJN (DPA) - Het eerherstel van de schrijver Karl May in de DDR na jaren van ver guizing heeft merkwaar dige gevolgen: steeds meer ouders kiezen de naam van een van de ge liefdste helden uit May's Cowboy- en Indianen boeken, de Apachen- hoofdman Winnetou, als naam voor hun zoon. Naar de 'Berliner Zei- tung' in Oost-Berlijn vo rige week berichtte is Winnetou dit jaar op de Burgerlijke Stand als naam bijna zo populair als Christian en Michael onder jongens en Nicola en Anja bij de meisjes. Van onze correspondent BONN - Bij een vliegtuigon geluk bij Biberach in Zuid- Duitsland zijn zeven mensen om het leven gekomen. Acht mensen werden gewond en drie zijn er nog vermist. Het ongeluk gebeurde toen een Franse Mirage-straalja- ger bij een duikvlucht een Duits sportvliegtuigje raakte. Brokstukken van de Mirage zetten twee huizenblokken in Biberach in vuur en vlam. Bij de botsing tussen de Mi- rage en het sportvliegtuigje, op drie kilometer van Bibe rach, raakte de Mirage in brand. Volgens ooggetuigen slaagde de Franse piloot er op het laatste moment nog in zijn neerstortende toestel over een fabriek heen te trekken waar enkele honderden mensen werkten aan de produktie van o.a. chemicaliën. Ongeveer 200 meter achter de fabriek boor de de Mirage zich in twee hui zenblokken. De piloot van de Mirage en de twee inzittenden van het sportvliegtuig werden gedood. Uit de vernielde en brandende huizen moesten de hulpverle ners vier doden bergen. De bergingswerkzaamheden wa ren gisteravond nog niet afge sloten. Niet uitgesloten is dat er nog meer slachtoffers wor den gevonden. Vrijdagavond om 11 uur waren de twee mogelijke da ders thuis weggegaan. De brand ontstond zaterdagoch tend rond 3 uur. Het vuur was zo hevig, dat de vrijwillige brandweer van Berkel-En- schot weinig meer kon doen dan de aangrenzende bebou wing nat houden. Zij heeft 's nachts het brandende pand niet betreden. Tijdens de brand stortten enkele muren in. Zaterdagmiddag zijn de nog overeind staande muren opgetrokken, omdat het ge vaar bestond dat ze door de wind omgeblazen zouden wor den. Zondagmorgen om kwart over 4 kon de rijkspolitie de naam achterhalen van de eigenaar van de aangetroffen auto, een Simca 1100. Ook toen was er nog geen vermoeden, dat er iets met hem en zijn vriend mis zou zijn. Zondag morgen om 11 uur deden de ouders van beide vermisten aangifte bij de gemeentepoli tie in Tilburg. Pas nadat die een telex-bericht had ver spreid, om achter de verblijf plaats van het tweetal te ko men en dit bericht door de rijkspolitie was gelezen, ont stond de gedachte dat er in de Copacabana wel eens iets rampzaligs gebeurd zou kun nen zijn. Na overleg maandag ochtend is men in de loop van de dag begonnen met een mi nutieus onderzoek van het brandterrein. De politie heeft nog geen idee wat de bedoeling van de inbrekers is geweest. Als het om de twee vermiste Tilbur- gers gaat, moet de suggestie verworpen worden, aldus rijkspolitie-voorlichter Ste- phan Worm, dat het om een wraakactie gaat van mensen die vrijdagavond de toegang tot de bar-discotheek is ont zegd. TEL AVIV (AP) - Premier Menachem Begin heeft maan dag gezegd dat zijn kabinet deze week in bijzondere zit ting bijeen zal komen om te praten over een 'herstatione- ring' in Libanon, wanneer het leger plannen hiertoe heeft in gediend. Dit is maandag door de Is raëlische radio bericht. Begin, aldus de radio, zei voorts dat Israël met het innemen van nieuwe posities in Libanon niet zou wachten op toestem ming van de Verenigde Staten. DINSDAG 28 JUN11983 HET Zeeuws provinciebestuur heeft de Zeeuwse gemeenten dringend verzocht de bestaande vergoedingsregelingen voor het vervoer van schoolkinderen in ieder geval tot 1 november te blijven toepassen. Het gaat om de regelingen voor het gewoon lager- en buitengewoon onderwijs. MOSKOU heeft de top van het Warschau-pact bijeengeroepen. Doel zou zijn de samenhang van het Sowjet- biok te onderstrepen als antwoord op de westerse top in Williamsburg van eind mei. Voorts zou Moskou steun willen voor een harde koers tegenover de l/S met het oog op de plaatsing van raketten in Europa. OP de eerste dag van de tweede week is Wimbledon Jim Connors, eerste geplaatst, kwijtgeraakt. De Amerikaan ging onderuit tegen Kevin Curren. De Zuidafrikaan dwong de favoriet in vier sets tot de overgave met zijn onberekenbare service: 3-6 7-63-6 6-7. COLONEL Thomas Parker, eens in Breda geboren als Dries van Kuijk, heeft niets meer te maken met het Elvis Presley-imperium dat hij vanaf 1955 heeft helpen opbouwen. Parker verliest al zijn aanspraken op het geld van de in 1977 overleden zanger maar krijgt wel een vergoeding van 5 Vz miljoen gulden. Dit is overeengekomen tussen de Elvis Presiey-erfgenamen, Colonel Parker en platenmaatschappij RCA. dagblad voor zuidwest nederland Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 MINI-SCHROEFBANK Overal voor het kleine re knutselwerk te ge bruiken HOBBY MESJE een oerhandig 1000- en 1 dingen-mesje met reserve-onderdelen blijven PARKER-JOTTER de klassieke ballpoint voor het betere schrijf werk Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres: Postcode/Woonplaats Keuze geschenk O 1 2 3 4 (aankruisen svp) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 1