1995.- MERKEN Laat de 'echte' Oosterbosch opstaan Het 'lek' eindelijk boven In dienst van Van Impe UW SUPERHOOFDPRIJS STARLET 1,0 SPECIAL o PORT MAR MASSIEF tEN BANKSTEL 3-1-1 Totaal geen verbeelding en heel dankbaar I ncidenteel uit de schaduw van kopman Dromen van Roubaix DE STEMSjOQ%C |C KLEDING Johan Lammerts Jan van Houwelingen Henk Lubberding Frits Pirard Adrie van der Poel KOM KIJKEN EN RIJDEN BIJ: |Q ANDREAEl VAN DORST DETOL-VERVAET V.D.VELDE&ZN. 170-2845 MODEHUIS en met garantie!'! JID2ANDE 7>TEtTNEUZEN VOostburg^ JRG-Tel. 01170-2713 BERGEN OP ZOOM Zo nu en dan moet Johan Lammerts even in z'n arm knijpen om het te kunnen beseffen. En dan komt hij inder daad tot de conclusie dat hij, als begin twintiger, toch in één van 's werelds sterkste wielerploegen rijdt. De Tour de France is hem als evene ment vreemd. Eind vorig seizoen werd hij door Peter Post 'geroepen' tot het prof- dom nadat hij in de ronde van Catalonië een proeve van bekwaamheid had moe ten afleggen. Toch vreest Johan Lam merts het onbekende niet. Zegt met overtuiging: „Ik kan alleen maar stinkend mijn best doen en keihard werken voor de ploeg. Voor de rest hoef ik mij niets te verbeelden. Ik moet alleen de handjes dichtknijpen dat Post mij die kans heeft ge geven". Zelfs in zijn meest stoutmoedige droom had Jo han Lammerts niet durven denken aan de mogelijkheid dat hij nog eens bij Raleigh terecht zou komen. „Ik zeg nog vaak tegen mensen in mijn omgeving dat het ge woon te gek is dat ik in deze ploeg mijn profdebuut mag maken. Ons vader en moe der denken er precies het zelfde over. Ze zeggen vaak tegen mijJohan, je bent een uitverkorene. Maar ik laat me niet gek maken. Ik weet dat ik het vak van beroeps renner nog helemaal moet leren". In zijn drang het metie zo snel mogelij k goed onder de knieën te krijgen, keek Jo han Lammerts zijn ogen uit. ,.In mijn eerste wedstrijden dacht ik soms: Johan wat gebeurt er met je. Dit is hol len of stilstaan. En dat hol len gaat in zo'n hoog tempo, dat je lichaam op een be paald moment heftig gaat protesteren. En dan is het een kwestie van niet afge ven, maar doorgaan. Dat is het verschil tussen amateurs en profs. Ik moest daar ver schrikkelijk aan wennen. Op het ene moment rijdt het peloton dertig in het uur en een paar seconden later ligt dat boven de vijftig", aldus Johan Lammerts, die zich in het hooggebergte in dienst zal moeten stellen van klim mers Johan van de Velde en Peter Winnen. „Daar heb ik totaal geen moeite mee. Het vak zit zo in elkaar en als ik het er niet eens mee zou zijn dan had ik iets anders moe ten gaan doen. Maar ik ben gewoon al blij dat ik in deze tijd van zoveel werklozen een baan heb..." HEESSELT - De 28-jarige Jan van Houwelingen, de iets jon gere broer van Adri, die bij de ploeg van Peter Post onderdak heeft, gaat de Tour in als knecht van Daniel Willems. Op het eerste gezicht een wei nig dankbare taak, want de kopman van Boule d'Or, dat zich aan het eind van het sei zoen terugtrekt uit de wieler sport, heeft dit seizoen nog niets gepresteerd. In de Tour heeft Willems de afgelopen twee jaar ech ter steeds zijn gezicht gered en hij rekent na het groeien van de vorm in de Ronde van Luxemburg ook deze keer op een goede verrich ting. Mocht Willems, wiens ploeg een verre van ideale voorbereiding op de Tour had - na de Ronde van Lu xemburg werd geen etappe wedstrijd meer gereden - falen, dan kan dat voor Jan van Houwelingen de moge lijkheid tot persoonlijk suc ces openen. De Gelderlander is in zijn bestaan als beroepsrenner niet vaak op de voorgrond getreden. Dat bracht zijn rol als helper gewoon met zich mee. Als hij echter eens een kans kreeg, greep hij die met beide handen, zoals enige weken geleden in de Ronde van Europa, waarin hij de eindzege behaalde. Verwacht mag worden dat Jan van Houwelingen zich in ieder geval in de Tour zal onderscheiden in de vlakke tijdritten. Als ama teur gold de Gelderlander, die bij de wereldtitelstrijd in West-Duitsland deel uit maakte van de Nederlandse formatie, die goud verover de op de 100 kilometer-ploe gentijdrit, als een specialist in het rijden tegen het uur werk. In zijn eerste jaren bij de profs onderscheidde hij zich nooit in tijdritten. Deels doordat de ambitie hem ont brak, een feit, dat in de hand werd gewerkt doordat er geen speciale aandacht aan hem en zijn materiaal werd gegeven. Vorig jaar tijdens de Tour, toen hij eindelijk weer eens in de watten gelegd werd met het oog op zijn specialiteit, deed Jan van Houwelingen ineens weer van zich spreken in tijdrit ten. In de rit tegen het uur werk met start en finish in Valence d'Agen bezette hij de vierde plaats en enkele dagen later in Martigues hoefde hijmede doordat hij onder gunstiger omstandig heden reed dan de vedetten, alleen maar Hinault voor te laten gaan. Dank zij die prestaties zal hij ook dit jaar ongetwijfeld goed worden geprepareerd voor de solo- tochten. Bert Oosterbosch: dit keer serieus kandidaat voor de eerste gele trui in de Tour de France via de zege in de proloog GOORST - In het peloton ver- 9elijken ze hem wel eens met Wn stofzuiger. Een manusje- j™"-a"es, overal voor te ge- 'oiken. Henk Lubberding wee» het zelf al te góed. Als coureur behoort hij tot de sub- op. In elk peloton zijn er op eepaalde momenten coureurs e vinden, die op een specifiek onderdeel van zijn vak, het wielrennen dus, net iets beter «jn dan hij. Toch kan Henk cubberding redelijk sprinten, odelijk omhoog, redelijk ra ces tegen de klok afwerken, een all-rounder eigenlijk, die t van uitschieters moet heb- ben. Lange tijd dreigde de ooerenzoon uit Voorst' een sukkelaar te worden. Dagen ®et oon tembare kracht-ex- Piosies werden afgewisseld etappeswaarin hij het mJJ0 van het voortwande- if e Peloton nauwelijks kon volgen. De 'dubbele' Sp'wn van Nederland 8 en 1979) en de winnaar van Gent-Wevelghem (1980) maakte moeilijke tijden Henk Lubberding: „Ik kan nog jaren mee" door. Talloze onderzoeken onderging hij de afgelopzen twee seizoenen. Het heette een voorhoofdsholte-ontste king. Lubberding heeft nu echter het 'lek' boven. „Ik bleef maar verkouden en ik kon in wedstrijden soms niet uit m'n ogen kijken. De dok toren hebben zich suf ge zocht naar de oorzaak, maar uiteindelijk bleek het voort te komen uit een valpartij in mijn amateurtijd. Toen scheurde ik op verscheidene plaatsen mijn kaak en daar aan hield ik een wrakkig ge bit over. De wortels van mijn tanden en kiezen kre gen niet voldoende voeding meer. En dat veroorzaakte die chronische verkoudheid. Aan het begin van dit sei zoen is er aan gewerkt en nu gaat het een stuk beter". Henk Lubberding, die zijn contract met Post gewoonte getrouw enkele weken terug met een jaar verlengde, schreeuwt nu niet plotseling van de daken dat hij op nieuw tot de winnaars in het peloton gaat behoren. „Ik moet afwachten wat er nog voor me op het vuur staat, maar in ieder geval heb ik weer plezier in mijn werk. Ik ben er van overtuigd dat ik nog j^j-en mee kan". OUDENBOSCH - Geef Bert Oosterbosch stilzwijgend ver trouwen en hij stelt nooit te leur. Zodra echter een ploeg leider zijn karakter verkeerd inschat en vooraf van de da ken gil» dat 'Bertje' het wel even zal maken, gaat het fout. Dat bleek vorig jaar in de Tour. Weliswaar geplaagd door griep werd Bert Oos terbosch door Fred de Bruy- ne toch omhoog gebazuind als de coureur, die in Bazel via de zege in de proloog het eerste 'gouden habijt' voor zich zou opeisen. 'Bertje' werd echter achtste. De dag daarna beleefde Ooster bosch de zwartste dag (let terlijk en figuurlijk) uit zijn carrière. Als een aangescho ten roodvos zwalkte hij een zaam voor de bezemwagen uit. Op 22 minuten na de winnaar struikelde hij als het ware over de streep. De volgende dag, in de rit Ba- zel-Nancy, stapte hij ge knakt af. Thuis in Oudenbosch ging hij bij zich zelf te rade. Ziek te uit en besloot zijn grote fout te herstellen. In 1981 had hij namelij k, net als Leo van Vliet, de vertrouwde kweekvijver van Peter Post verlaten. Het fanatisme, hem zo eigen bij de ama teurs, ebde wat weg. En aan de andere kant werd de druk van het moeten win nen te groot. „Bij Fred de Bruyne bij DAF reed iedereen voor zich zelf. Bij Post stoorde ik me er wel eens aan dat, als er een dag niet gewonnen werd, er aan tafel na de koers een grafstemming heerste. Dat trok ik me al tijd erg aan. Maar ik kwam tot de conclusie dat dat nog altijd beter is dan een wei nig georganiseerde ploeg waar winnen eigenlij k soms puur uit de chaos geboren werd". Tijdens de door hem ge wonnen prof ronde van Ne derland van vorig jaar zocht hij voorzichtig contact met 'peetvader' Peter Post. De Amstelvener wikte en be schikte dat Oosterbosch kon terugkeren. Zijn ploegleider uit z'n amateurtijd, Jan Gis- bers: „Dat was voor Bert het beste. Hij moet een sfeer van honderd procent rond zich hebben en dan presteert hij ook honderd procent". En vijfvoudig Tour-winnaar Jac Anquetil vorig jaar in het Franse sportblad l'Equi- pe: „Oosterbosch geldt voor mij als een potentieel Tour winnaar. Alleen zal iedereen van zijn ploeg, en dan ook iedereen, zich op een be paald moment in zijn dienst moeten stellen. Ik betwijfel of hij dat qua karakter zal durven afdwingen. Hij komt op mij wel eens te lief over". In dat laatste zou de ver maarde Fransman zich ech ter in de Tour die nu voor de deur staat kunnen vergis sen. Via vijf overwinningen in tijdritten en de eindzege in de ronde van de Verenig de Staten liet Bert Ooster bosch tot nu toe zien dat hij zijn 'vreemdgang' met Fred de Bruyne volledig ver werkte. En dat hij weer vooraan op de barricaden staat. Nu Gerrie Knetemann door zijn ongeluk in 'Dwars door België' niet van de par tij zal zijn, rust, net als vorig j aar, een zware last op de schouders van de import- Westbrabander. Maar an ders dan toen wordt dat bin nen de groep stilzwijgend aanvaard als een vaststaand feit. Zegt hij zelfbewuster dan ooit: „Niemand hoeft er van op te kijken dat in deze Tour de France de echte Bert Oosterbosch opstaat. Ik ken mijn verantwoordelijk heden nu." DORST Ontspannen eet Frits Pirard achter zijn huis in Dorst een ijsje. Italiaans, veel kleurig ijs wel te verstaan. De profcoureur in Italiaanse dienst is op z'n gemak. Het eerste grote karwei, de ronde van Italië, van het seizoen '83 zit er op. De volgende klus, de Tour de France staat voor de deur. Frits Pirard heeft het naar zijn zin. Van de hel (zijn eenjarig verblijf in de formatie van Peter Post) kwam hij naar zijn zeggen in Italië in de hemel terecht. Vol gloed verhaalt hij van zijn belevenissen in de Giro. „Man, dat is geweldig. Daar hebben ze nog echt respect voor de prestaties van de renners. Daar ben je iemand. Op een gegeven mo ment kwamen we met het peloton met een gangetje van nog geen twintig in het uur door een dorp. Hier in Nederland zouden de men sen onmiddellijk 'luierikken' gaan roepen. Maar daar stond iedereen langs de kant te juichen. Ze gooiden met rozeblaadjes en de fanfare stond op het plein. Op zulke momenten besef ik dat ik in derdaad van de hel in de he mel terecht ben gekomen". Frits Pirard meent het uit de grond van zijn hart. De blonde, openhartige 'reus' uit Dorst knijpt zich zelf wel eens in z'n arm om zich vol ledig te kunnen realiseren wat er allemaal de laatste maanden met hem gebeur de. „Het gaat me echt goed. Ik kan het soms niet gelo ven. Maar het mag ook wel na een jaar vol ellende". Pi rard haast zich daarna om te stellen dat hij niet overloopt van rancune ten opzichte van Peter Post. Zo wil hij niet overkomen. „Achteraf is het misschien wel goed dat het allemaal zo gelopen is. Mijn bazen in Italië heb ben een gok genomen. Al leen op voorspraak van Lu- cien van Impe hebben ze mij aangetrokken. Ze kenden mij als coureur in het geheel niet. Maar ik heb hun ver trouwen gelukkig niet be schaamd. Ik kan ook vol gend seizoen blijven". Frits Pirard: makkelijker" ,Je richten op één kopman is ge- Elke dag dat hij over de Italiaanse wegen op zijn ranke koersfiets raast, ge niet Frits Pirard. In de ron de van Italië keek hij zijn ogen uit. Vol overtuiging zegt Pirard, die in Belgische dienst één maal de Tour de France reed: „De Giro is mooier dan de Tour. Ver plaatsingen komen bijvoor beeld helemaal niet voor. En de hotels liggen altijd vlak bij de aankomsten. Als cou reur hoef je je alleen maar met het fietsen bezig te hou den. En voor het publiek zijn de renners ook beter te be naderen. Vlak voor de start van een etappe kreeg Saron- ni een kind in zijn armen ge duwd. En daar werden foto's van gemaakt. Dat kan daar allemaal. Het gaat er een stuk vriendelijker toe. In de Tour word je constant door hoge hekken met gaas van het publiek gescheiden. Dat is me nooit zo bevallen". 'Gezelligheids-dier' Pi rard noemt nog meer voor- beelden op van waarom hij het rijden van de ronde van Italië aantrekkelijker vindt dan het beulen in de Tour. „Alleen de wegen al. In de Tour word je soms over de meest aftandse weggetjes gestuurd. In Italië kom je dat niet tegen. Allemaal breed pad. En het weer. Dat is daar bijna altijd goed". Wat dat laatste betreft vor men zijn gebleekte, blonde haren het bewijs. Toch gaat hij niet met tegenzin naar het circus van de heren Le- vitan en Goddet. „Nee hoor. Ik ben er klaar voor. Ik ken mijn taak. Ik moet alleen maar keihard werken in dienst van Lucien van Impe. Daar heb ik ook geen moeite mee. Bij Raleigh moest ik verschillende kopmannen in de gaten houden. Hier kan ik me op één man richten. En daar doe ik dan ook alles voor. Ik kijk in de koers naar niemand anders. Ik sta helemaal tot zijn beschik king. En misschien krijg ik zelf nog wel een kansje om een goede uitslag te rijden. En dan zal ik het zeker niet laten. Maar voorop staat mijn werk voor Van Impe". HOOGERHEIDE Een trainings-stage van elf dagen in de Pyreneeën, de ronde van Luxemburg en de Midi Li bre hebben Adrie van der Poel de conditie en de vorm gebracht, die hij nodig acht om zijn tweede ronde van Frankrijk tot een bevredigend einde te brengen. De net 24-jarige prof uit Hoogerheide, 102 in de eind rangschikking bij zijn de buut, gaat er sowieso van uit Parijs te halen. „Ga je niet met de bedoeling van huis om daar te finishen, dan kun je beter thuisblijven, vind ik". „Roger de Vlaeminck heeft me die wijsheid ooit eens voor gehouden. Hij heeft gelijk. Net zoals ik het helemaal met hem eens ben, dat een ritzege in feite veel waarde verliest als je het niet uithoudt tot Parijs. Het wordt natuurlijk anders als je met een blessure of met ziekte te maken krijgt". De ambities van Adrie van der Poel reiken evenwel heel wat verder dan het lou ter voltooien van de immen se opdracht. Van één doel heeft hij de afgelopen weken zelfs meer dan eens ge droomd: de etappe-overwin ning in Roubaix, na de onge twijfeld weer helse rit over de Noordfranse kasseien. „Ik heb het er al heel lang over", verduidelijkt hij. „Echt niet, omdat Hennie Kuiper er in het voorjaar heeft gewon nen, maar omdat die slechte wegen me geweldig aan spreken. Fietsen en behen digheid, een schitterende combinatie toch. Ik mag graag een paar keer per jaar over de kasseien koersen. Voor mij is het dan ook on begrijpelijk, dat sommige coureurs zo'n parkoers de wielersport onwaardig vin den. Alsof met 90 kilometer per uur van een col scheuren een lolletje is". De Hoogerheidenaar be seft echter, dat het winnen van een Tour-etappe onge veer in dezelfde orde van grootte ligt als het vinden van een speld in een hooi berg. Voor hem althans. „Men moet niet vergeten, dat er niet zo gek veel ritten overblijven, waar jongens als ik een kansje maken. Met tien stuks zitje al aan de ho ge kant. Spiegel je dat getal aan het aantal kanshebbers, dan houd je een verrekt klein winstkansje over". Adrie van der Poel dromen van Roubaix. Het is voor Adrie van der Poel overigens niet bij die ene droom gebleven. Hij koestert nog een hartewens, die hij graag vervuld zou zien. Sterker, hij ziet er zelfs mogelijkheden voor: het dragen van de gele trui. „Een paar dagen moet kun nen", zwakt hij, licht ge schrokken van zijn eigen woorden, onmiddellijk af. „Voorwaarde is dat ik er in slaag om in de proloog een goede tijd neer te zetten. In de daaropvolgende dagen kan ik dan misschien voor een verrassing zorgen". „Ach, we zien wel. Per soonlij k succes is natuurlijk leuk en ook belangrijk voor later, maar ik rijd de Tour natuurlijk in eerste instan tie om de belangen van de ploeg te verdedigen. Het is te hopen dat Hennie nog een keer kan vlammen. Mogelijk kan ook Guy Nulens van zich doen spreken, al ver wacht ik dat hij nog wat te licht is voor dit werk. Dat geldt evenzeer voor mezelf. Ik moet nog harder worden. De Tour biedt me die moge lijkheid, al ben ik er wel achter dat ik niet een typi sche klassementsrijder ben. Ik moet het toch vooral heb ben van het voor- en najaar met een eventueel inciden teel succes in een grote etap pekoers". Met zijn gedrevenheid - Adrie van der Poel heeft die eigenschap niet voor niets tot handelsmerk verheven - mag een verrassing niet worden uitgesloten. En mis schien wordt zijn droom wel realiteit. In Roubaix.... (ADVERTENTIE) Alles gevend, weinig nemend. Dat is het signa lementvande Starlet. Buiten kompakt, binnen groots. Pittig en uiter mate zuinig. Met derde deur. Een lot uit de loterij. In prachtige kleur rood en rijklaar afgeleverd (ook getectyleerd) een waarde van ruim f 15.000,- Ons kado voor de hoofdprijswinnaar. Zevenbergen, De Hil 2.01680-24150 Breda, Speelhuislaan 156A, 076-712000 Rijen, Stationsstraat 25-25A, 01612-3655 If AII DIA IfCnAkll/ 's-Gravonmoer. VAN BAAPHPvNA Molendijk 1.01623-12896 Axel, Vaartstradt T, 01155-1628 Terneuzen, Langereksestraal 13,01150-12258 Zuidzande, Mariastraat 1-5,01170-2232 WIJ BIEDEN MEER KLASSE VOOR MINDER KOSTEN,

de Stem | 1983 | | pagina 47