rr l\la regen komt zonneschijn DESTEM^gg^' Zoetemelk (36) kanshebber op eindzege in de Tour Hennie Kuiper Tour-ploeg De Stem Uitgroeien tot subtopper ff NEMENT? SPECIAL ITS VTENT ^S- UJZEN Leo van Vliet Veldscholten ZEEUWSVLAAMSE KOERIER VAN DINSDAG 28 JUN11983 -urprljsvraag Hein Groothuis Jean Nelissen BREDA - Per traditie zal De Stem ruime aandacht schen ken aan de Tour de France, het evenement, dat in de stille zomerperiode miljoe nen mensen in zijn ban heeft. Met twee sportver slaggevers, Jean Nelissen en Hein Groothuis, volgt De Stem de gebeurtenissen in de Grande Bouclé op de voet. Zij zullen u uitvoerig op de hoogte houden door middel van analyses, achtergrond verhalen en interviews en uiteraard ook randver schijnselen belichten. OLDENZAAL - Gerard Veld scholten kan in de komende Tour de France bewijzen wat hij werkelijk waard is. Bij zijn debuut vorig jaar kwam de Ol- denzaler bewonderenswaar dig voor de dag, hetgeen re sulteerde in een 32ste plaats in het eindklassement. Een aanzienlijk betere klassering moet dit jaar mo gelijk zijn voor de Raleigh - renner, die in 1982 zichzelf nog moest leren kennen in de ronde en slechts enkele keren tot het uiterste ging in de bergen, bang als hij was om zich te forceren. Gerard Veldscholten, die vorig jaar ook opvallend goed meekwam in het we reldkampioenschap - hij zat in Goodwood kort voor het einde zelfs nog in een ont snapping met Zoetemelk, Peeters en Moser - heeft het in zich om uit te groeien tot een subtopper, een type Lubberding in diens beste tijd. Veldscholten, die dit jaar de beste Nederlander was in zowel de ronde van Romandië als de Dauphiné Libéré, is een goede tijdrij- der - hij toonde dat al aan bij de amateurs en dankte daaraan ook zijn verbintenis met Raleigh - en gaat goed omhoog. In deze Tour moet hij in staat zijn in de buurt van Hennie Kuiper door de finish te gaan in de bergen, op enige afstand van de top dus. Of Veldscholten overigens ooit zo ver zal komen als Lubberding, die ooit met de witte trui in Parijs arriveer de en bij de top-tien eindig de, is overigens de vraag. De Oldenzaler moet namelijk voortdurend 'gestuurd' wor den, is gemakkelijk te beïn vloeden door mensen, die prat gaan op veel kennis van het wielrennen, maar met verkeerde adviezen aanko men en is redelijk eigenwijs. Dat laatste bleek nog eens in de Dauphiné, toen hij ver zuimde te eten, hoewel hij daar op gewezen was. Het vorige jaar tijdens de Dau phiné zorgde de oostelijke renner ook al voor een stunt door na een suggestie van een trimmende vriend een veel te groot verzet te laten monteren voor de tijdrit, die daardoor volledig de mist in ging. Dan kleppert uw extra Tour-editie, 'n sprint in de bus. MENT van wacht eerst uw /eloppe, zonder lnummer c: 076-236261. arten worden ingeleverd voor 3es van zondag dient vrijdag- Roelans, Poolster 58 De Stem, Arendstr. 14 lit v. Dessel, Molenstr. 47 ii: v.d. Breughel, Molenstr. 86 Buys, Koelestr. 15 k: Aarts, Pasquelaan 10 inten, Anjerstr. 12 c Samuels, Heemraadsingel 21 tsveer: v.d. Elshout. IJzersteeg 1a I: De Stem. Molenstraat 45 Mook, Steynhof 3 Ha-garage. Stationsstr. 25-25a Foesenek, Beatrixstr. 22 nt: v.d. Leemput, Stationsstr. 3 lerens, Drostlaan 16 n: de Kind, Puttingstr. 24 sdljk: Polderman, Molenstr. 14 ird: Severijnen, Rozenstr. 13 it de Bruyn, L.P v. Mallandstr. 32 uiten: v.d. Horst, Dwarsstr. 3 n: Smout, D. v. Orlienstr. 10 Wagemakers, Markkant 1 De Stem, Nieuwstr. 9 Toyota-garage De Tol, L. Reksestr. 1 de Bruyn, Hoolstr. 25 s, M. van Gelrestr. 10 benz. station v. Hooydonk, Dorpstr. 97 De Stem, Torenstr. 5 Ie: de Dijcker, Wilhelm.str. 1 I. Pol, Kerkvaartstr. 26 v.d. Hurck, Molenstr. 24 Pellis, Kon. Emmastraat 41 etelaars, Molensingel 3 Schipper, Noordstr. 2 m: Pleyte, Grote Waard 40 Toyotagarage Andrea, De Hil 2 Toyota-garage v.d. Velde, Mariastr. 1-5 ireijgers, Azaleahol 1 <ng en als volgt adresseren: Een kwestie van soigneren GEHMIGNY L'EVEQUE Joop Zoetemelk start op vergevorderde leeftijd opnieuw als een van de favo rieten in de Tour de France. De 36-jarige Zoetemelk heeft tot dusverre een vrij rustig seizoen achter de rug. Enkele dagen geleden bewees hij in de Midi Libre (tweede in het eindklassement) nog dat hij niet te kla gen heeft over zijn conditie. „Een kwestie van goed soigneren" zegt hij. Weinig renners kunnen terugzien op zo' n lange loopbaan als Zoetemelk. En oog steeds is hij niet verza digd. Hij kan het door zijn regelmatigheid nog tegen de meeste jongeren opnemen. Dat bleek in het voorjaar toen hij de Tour Haut Var won, een lastige wedstrijd in Zuid-Frankrijk. De renner uit Rijpwete- ring heeft sindsdien alleen maar bewezen dat leeftijd geen enkele garantie is voor prestaties. Het jaar dat Joop inde wintermaanden ver zuimde zijn sobere leefwijze voort te zetten op gevor derde leeftijd, kostte hem bijna zijn carrière. Gelukkig kwam hij tijdig tot inkeer, zag zijn fout in en leeft sindsdien weer puur voor de sport. Ongestraft kan een coureur op gevorderde leef tijd zijn trainingsintensiteit namelijk niet afbouwen. Ondanks dat gegeven is de Franse veteraan dit jaar opeen puur ontspannen wij ze bezig aan de nadagen van zijn imposante carrière. Hij is snel tevreden met zijn prestaties en jaagt in de schaduw van de vedetten van vandaag op uitbouw van zijn intussen imposante erelijst. Zoetemelk pikt alles mee wat nog mogelijk is. In Parijs-Nice, in het vroege voorjaar, was Zoetemelk tot de laatste kilometer een se rieuze kandidaat voor de eindzege. Sean Kelly, wel licht een van de sterkste klassementsrijders van de huidige tijd, greep de macht in de afsluitende tijdrit op de Col d Eze en Joop leek na zijn verlies opgelucht dat hij niet gewonnen had. „Ik heb mijn best gedaan", zei Zoetemelk, „het heeft niet mogen zijn. Kelly was beter. Ik hoef niet meer zo nodig te winnen. Andere za ken tellen nu voor mij. Ik ga skieën, dat is pas ontspan ning". In de Waalse Pijl kwam Zoetemelk weer bovendrij ven. In de finale steunde hij met zijn beste krachten de beslissende ontsnapping die Hinault als winnaar naar voren bracht. Vanaf dat mo ment groeide het besef dat kranten kun je geen inter view lezen of hij heeft het over stoppen met fietsen. Het lijkt wel of hij niet meer van zijn vak houdt. Dat is toch geen goed teken als je constant over zoiets praat. Ik zelf ben een stuk ouder dan Hinault, maar ik zeg nog niks over het moment van stoppen. Zolang ik me in grote wedstrijden in de kop van het klassement kan handhaven, ga ik door. En als dat in deze Tour weer blijkt dan teken ik gewoon een jaartje bij". Ondanks het feit dat hij zich wel degelijk tot de favo rieten op de eindzege rekent, gelooft Joop Zoetemelk toch dat de situatie vergeleken met 1980, toen hij in Parijs als winnaar werd gehuldigd, heel anders ligt. „Toen stap te Hinault af. Dus in het be gin richtte iedereen de koers nog op hem. Nu is hij er dus van de start niet bij en dat geeft waarschijnlijk alleen maar onrust. Iedereen wil zijn eigen koers rijden". Het grote verschil is vol gens Joop Zoetemelk tevens dat Johan van de Velde (in 1980 zijn ploegmakker) dit keer tot de concurrentie be hoort. „Ik zal in de bergtijd- ritten tegen de Puy de Döme en in Morzine toe moeten slaan. Dat werk ligt mij be ter dan Van de Velde. En dat geldt trouwens ook voor Winnen...." Leo van Vlietwerkvoorbereidervan Jan Raas in de peloton-spurts OUDENBOSCH - Het beeld za' voor de fervente wielerlief- hebber niet snel vervagen. Een voor de kopgroep uit snel lende Loo van Vliet op weg naar de zege in de klassieker Gent-Wevelghem. Een van emoties overstromende Van Vliet, die op dat moment pas echt besefte hoe mooi wiel- 'ennen kan zijn. Hij dacht tijdens die solo 'n de laatste kilometers van de Belgische klassieker waarschijnlijk aan zijn vrouw Anneke, aan zijn tweeling Kim en Fleur en aan zijn familie. In eigen ®dng namelij k werd zo veel "egrip opgebracht toen hij Plotseling besloot de ploeg van Peter Post te verlaten. Hij stopte met de sport, die vanaf zijn tienertijd be oefende. „Achteraf", zo zegt "is die periode in 1981 erë belangrijk voor'mij ge weest. Aan het werk in het familiebedrijf kon ik luiste ren naar de verslagen via de radio vanuit de Tour. Op die ["aruer kreeg ik de moge- 'JKheid alles eens netjes op rijtje te zetten. En kwam 1. 101 de conclusie dat ik het «etsen en het turbulente le ventje daar omheen wel miste". Toch keerde Leo van Vliet oen nog niet terug te mid den der rangen van het Europese profpeloton. Nee, e zon van het Spaanse Mal- °rca tijdens een vakantie en et niets doen daar, bracht nem definitief tot het besef at wielrennenzijn leven Hij meldde zich weer U Peter Post, die hem zon- fr dralen opnieuw een ploe'S toel:>edeelde in zijn ^an Het eind van dit sei- 060 zal Leo van Vliet (hij won ook de vierdaagse van Duinkerken en toonde in de Dauphiné aan over onver wachte klimmers-capacitei ten te beschikken) echter, in het spoor van 'leider' Jan Raas, diezelfde formatie verlaten. In de jaren dat hij voor Raleigh reed, kreeg hij een grenzeloos vertrouwen in het meesterschap van de Zeeuw. En ergens voelt hij zich veel dank verschuldigd aan Raas, die de perfecte re gie voerde in Van Vliet's ge slaagde greep naar de zege in Gent-Wevelghem. Maar eerst wacht dus nog het karwei in de Tour de France in dienst van Ra leigh. En dat zonder één en kele bedenking. In het circus van de heren Levitan en Goddet wacht Van Vliet de taak van 'werk-voorberei der' voor Jan Raas in de pe lotonsprints. Van Vliet - en vaak ook Oosterbosch - hou den dan in de finale van een etappe het tempo zo hoog dat ontsnappen eigenlijk tot de onmogelijkheden be hoort. De in Oudenbosch wonen de Westlander, in 1979 win naar van de rit met aan komst in Deauville, offert zich dan volledig op voor zijn kopman 'op het vlakke' Jan Raas. Ergens toch moei lijk voor een zeker bij de amateurs pure winnaar. Maar Leo van Vliet zit er niet meer mee. De ingelaste periode van wielerrust lou terde hem. „Ik besef nu ge heel waar ik mee bezig ben. Het gaat om het resultaat van de totale ploeg. En als ik daar een graantje in mag meepikken dan is dat mee genomen. Verder doe ik ge woon mijn werk. Niet meer, niet minder..." I k worstel en kom boven spannen manier van koer sen van de laatste tijd. Wie weet waar het in de Tour al lemaal toe kan leiden. Zelf ziet hij zich in een rij Ij e van twaalf kansheb bers op de eindzege van deze uitgave van het circus van de heren Levitan en Goddet. „Het zijn kleine factoren, die kunnen uitmaken wie wel of niet in Parijs op het hoogste platform zal staan", zegt hij veel betekenend. Overigens betreurt Zoetemelk, net als Peter Post trouwens, dat Bernard Hinault dit keer niet van de partij zal zijn. „Hij is een groot renner en eigenlijk verliest de Tour een beetje van zijn waarde nu Hinault heeft besloten niet te vertrekken". Zoete melk brengt echter wel res pect op voor het besluit van zijn grote Franse rivaal. „Ik weet dat hij moeilijke mo menten heeft doorgemaakt. De Tour de France blijft ook voor Hinault een aparte be levenis. Maar niemand beter dan hij zelf weet of hij al dan niet in staat is de Tour te kunnen volbrengen. En als Hinault besluit om het niet te doen dan moet hij daar gegronde redenen voor hebben". Toch ziet Joop Zoetemelk langzamerhand het plezier in het wielrennen bij Hi nault verdwijnen. „Het zou me niets verbazen als hij eerder stopt dan hij al aan kondigde. In de Franse BEZIERS De zon gaat voor Hennie Kuiper eindelijk weer in het oosten op. Een stelling, die waarschijnlijk vreemd overkomt, omdat elke dag de 'koperen ploert' in die richting aan de einder verschijnt, maar voor Hennie Kuiper, de vechtjas bij uitstek, lijkt het wel de gelijk een wonder. Nu generaal Bernard Hi nault namelijk zich op eigen slagveld heeft teruggetrok ken, moeten in de Tour de France de divisie-comman danten de strijd maken. En tot die groep van comman danten behoort zonder twij fel Hennie Kuiper. Na drie jaar vol ellende vlak voor en tijdens La Grande Bouclé lijkt voor Hennie Kuiper de tijd van rozegeur en mane schijn aangebroken. Niet dat moet worden aangenomen dat de Westbrabander van Twentse origine even een, twee, drie (en misschien vier) deze uitgave van de Tour met de derde Neder landse zege in de historie zal bekronen. Daarvoor heeft hij wel de kwaliteiten, maar kracht bepaalt niet alleen wie 's werelds zwaarste wie lerkoers gaat winnen. De sa menstelling van de ploeg en zeker de factor geluk (op het juiste moment in de goede ontsnapping bijvoorbeeld) spreken een duchtig woordje mée. Maar als vrijdag voor Hennie Kuiper in Fontenay sous Bois het startschot valt voor zijn proloog gooit hij al zijn zorgen opzij. Getergd vooral begint hij aan het in- mense karwei over Frank- rijks dreven. Immers, op nieuw dreigde het project Tour de France voor Hennie Kuiper en zij n maten bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Had de coureur uit Putte in de laatste jaren eerst problemen met zijn bloed, vorig seizoen smeet een in de ronde van Luxem burg opgelopen koude hem bijna voor de start van de Tour al in de hoek der kans lozen. Op de één na laatste dag wipte hij nog met een groep mee om zich op die manier alsnog een plaats bij de eerste tien in het eind klassement te verwerven, maar met groot bazoenge- schal ging het allemaal niet. Dit keer verkeerde Hen nie Kuiper in de periode van voorbereiding op de Tour opnieuw in de hoek waar meestal de forse dreunen worden uitgedeeld. Zijn sponsor, een Belgische meu- belhandaiaar, kon het geld van inschrijving voor de Tour niet opbrengen. Ver stopte zich weliswaar achter zijn boosheid over het feit dat al bekend was dat Kui per en Van der Poel volgend seizoen bij Jan Raas zullen koersen, maar bleek maar al te blij, toen uiteindelijk een Italiaanse firma bereid bleek bij te springen. Hennie Kuiper zou echter Hennie Kuiper niet zijn als hij niet de Zeeuwse lijf spreuk „Luctor et Emergo" („Ik worstel en kom boven") tot de zijne maakte. Naar stig ging hij zelf op zoek naar een co-sponsor, maar tegenwerking van binnenuit dreef Aemoudt in Italiaanse handen. Niet dat het Kuiper veel uitmaakt, want tenslot te werd zijn deelname aan de ronde van Frankrijk er mee gered, maar het zette hem wel aan het denken. 'Binnen-vetter' als hij is, zegt hij„Ik heb het gevoel, dat alles op alles is gezet om mijn contacten te torpede ren. Maar achteraf kan ik me daar niet druk meer op maken. We gaan naar de Tour. Vandaar dat hij zich in de Midi Libre vaak beperkte tot meerijden. „Na tuurlijk, zulke toestanden trek je je aan. Ik zat soms meer aan andere dingen te denken dan aan de koers". Kuiper neemt het de leiding van zijn ploeg kwalijk dat er zo lang gewacht werd met het zoeken naar een 'verse' co-sponsor. „In februari was al bekend dat we zo'n bedrijf nodig zouden hebben. Maar als er dan mensen van de leiding veertien dagen met vakantie gaan, zegt mij dat genoeg. Dat betekent dat de interesse ontbreekt. En dan moet je als coureur je eigen plan trekken". Dat 'eigen plan' bestond en bestaat voor Kuiper uit zijn overgang naar de for matie van Jan Raas volgend seizoen. Een plan dat vroeg tijdig uitlekte, maar dat hin dert Kuiper geen moment. „Zo zit ons metier nu een maal In elkaar. Als je je strikt aan de regels van de UCI houdt, val je overal bui ten de boot. Iedere ploeglei der heeft zijn equipe voor de Nederlandse routinier ook tot en met de Tour zijn vorm zou kunnen houden. Zoetemelk gaat, indachtig zijn leefwijze, ook als kans hebber van start in de ronde die hij in 1980 won. Opnieuw een gevecht van de routine tegen de aanstormende jeugd dus. En de afloop van die strijd is onvoorspelbaar. Een groot compliment voor Zoetemelk, vooraf al. Wie neemt het hem kwalijk als hij met een bescheiden klassering ge noegen zal moeten nemen? Slechts bewondering rest voor de instelling van Zoete melk. Dat weet hij zelf en daar handelt hij ook naar. Het is de reden van zijn ont- Hennie Kuiper, de vechtjas uit Putte. Ondanks alle problemen van de laatste weken toch optimistisch de Tour in het volgend seizoen al voor de Tour rond. Zo eenvoudig ligt dat". Eenvoudig zal het niet zijn om zijn naam op de ere lijst van de ronde van Frankrijk als winnaar bij te laten schrijven. Hoe gek het ook klinkt, zeker nu Ber nard Hinault er niet bij is. Kuiper: „Het wordt een hele rare Tour, denk ik. Veel wis selen van de gele trui en zo. In het wegvallen van Hi nault schuilt voor de kop mannen een groot risico. Kij k, met Hinault er bij stem je toch onbewust de koers op hem af en probeer je hem op een bepaald mo ment te verrassen. Nu moet je veel meer mannen in de gaten houden. Het kan ge beuren dat een groep van een stuk of tien renners wegrijdt en dat niemand het initiatief neemt om er achter te gaan koersen. Voor zulke verrassingen kan je nu ko men te staan". Laat de concurrentie ech ter niet denken, dat Kuiper bij voorbaat excuses zoekt. Fel als nooit te voren trekt hij ten strijde. En mocht het fout gaan dan wil hij zich zelf niets te verwijten heb ben. „Luctor et Emergo", „Ik worstel en kom boven". Hij zou het zelf bedacht kunnen hebben Joop Zoetemelk in het gouden habij tde gele truidie hij in 1980 veroverde via de eerste plaats in het eindklassementDit keer geldt de 36-jarige Zoe temelk na het wegvallen van Hinault opnieuw als een van de grootste favorieten voor de eindzege

de Stem | 1983 | | pagina 43