Alle radio en In deze Gids- Weekend De Katholieke Hogeschool Tilburg kampt met het nadeel een „kleine instelling" te zijn. ±1onderdvijfentwintig jaar geleden werd in Zevenbergen Nederlands eerste suikerfabriek geopend. Dat werd het startsein voor een voor die tijd spectaculaire industrialisatie van het stadje aan de Roode Vaart. In 1983 lijken Zevenbergen en „de suiker" van elkaar vervreemd. Zevenbergen geeft niet veel om zijn rijke suikergeschiedenis en de suikerfabriek gaat dicht. ZEVENBERGEN - „Kijk, zo gaat Zevenbergen nu om met zijn historie". Arie de Gast roept het wat triomfantelijk uit. „Ik was even bang, dat ze het snel zouden hebben opgeruimd", verklaart hij, als ie beseft dat hij met zijn constatering wat erg enthousiast was. SRESjji Arie de Gast: „Zo gaat Zeven bergen met zijn suikerhistorie omr'. FOTO DE STEM/DICK DE BOER neelschef Van Midloo uitkraait: „Op naar de zeven miljoen". Verbitterd leest Arie het voor. „Ze hebben het met voorbe dachte rade gedaan", zegt hij, doelend op de moord op de leef- en werkgemeenschap Zeven bergen. „Het was hun fabriek, van de arbeiders, zij hebben zich er voor honderd procent ingezet. En na zo'n record mo gen ze sluiten". De suikerfabriek gaat per 1 januari '88 dicht. Het hoofdstuk suiker wordt voor Zevenbergen afgesloten, een nieuwe hoofd stuk is nog ongeschreven. „Die fabriek wordt niet verkocht, wie koopt nou zo'n gebouw?", zegt Arie. „Binnen een maand zijn alle ruiten vernield en wordt de trotse fabriek een bouwval. Want je hebt nu zelf gezien hoe Zevenbergen om gaat met zijn suikerhistorie". De opkomst, bloei en verval van een suikerstad. Arie heeft er een film en een diapresenta tie van gemaakt, Wim Meul- blok schrijft er een boek over. De industrie is er nog slechts voor historici. „We zijn van een klein rijk stadje verworden tot de grote arme hoofdstad van de Westhoek" Door Willem Reijn We staan op bij de afschei ding tussen de algemene en de katholieke begraafplaats in Ze venbergen, waarheen Arie ons heeft gevoerd om te bewijzen, dat het Westhoekstadje weinig waarde hecht aan zijn rijke suikerhistorie. Zoals de Suiker Unie ook al niet zoveel bood schap had aan de verbonden heid van Zevenbergen met de suiker: in woorden misschien wel, maar in daden is er slechts jaren verwaarlozing van de suikerfabriek te constateren geweest, met als uiteindelijk resultaat, dat de voormalige 'coöperatieve' vanaf 1 januari '88 gesloten wordt. Arie laat ons de graven zien van meneer en mevrouw De Bruijn. E. de Bruijn was één van de drie Amsterdamse ge- broedes De Bruijn, die in 1853 het plan ontwikkelden om in Zevenbergen een suikerfabriek te stichten, de eerste in Neder land. Vijf jaar later was het zover: aan de Roode Vaart ver rees de 'beetwortelenfabriek' Azelma. Dat heugelijk feit vond dus precies 125 jaar geleden plaats. Een grootste daad van De Bruijnen, want de vestiging van de fabriek was de aanzet tot een ongekende industriali sering van Zevenbergen. Langs de Roode Vaart, het riviertje dat de Mark verbindt met het Hollandsch Diep, kwamen meer bedrijven. „Niemand wist vroeger dat die straat de Hui- zersdijk heette, iedereen noem de het de Fabrieksdijk, omdat er wel dertien schoorstenen te tellen waren. En dat was heel veel voor een stadje met vier duizend inwoners", vertelt De Gast. Te meer als we bedenken, dat de industrieele revolutie in Nederland pas na de tweede wereldoorlog op gang kwam. Tegen die achtergrond bekij ken we het graf van De Bruijn anders, dan de andere oude, donkergrijze en verweerde grafstenen. Te meer, omdat De Bruijn en zijn vrouw letterlijk dwarsliggers zijn. De begraaf plaats is een rechthoek, waarop alle graven in de lengte liggen. Halverwege gaat de katholieke over in een algemene begraaf plaats en om het verschil tussen gewijde en wereldse aarde dui delijk te maken, scheidt een heg van coniferen de katholieke overledenen van de andersden kenden. „De Bruijn mocht niet in ge wijde aarde begraven worden en zijn vrouw wel", legt Arie den Gast uit. „Maar ze wilden toch erg graag dicht bij elkaar worden begraven". De oplos sing werd daarom erg onortho- 5-2710 van de Zevenbergse dox: de graven moesten in de breedte worden gelegd, op twee decimeter afstand van elkaar, met daar tussenin de coniferen. Twee geloven op het laatste rust-kussen, daar horen dui velse coniferen tussen. Is de opstelling van de gra ven opmerkelijk te noemen, in het onderhoud wordt daar geen rekening mee gehouden. Want het graf van mevrouw De Bruijn ligt als enige aan de rechterkant van een pad en wordt daarom blijkbaar door de bezoekers niet als zodanig herkend. De bezoekers gooien er de uitgedroogde bossen bloe men, de verdorde kransen en alle andere overbodige troep op, waarmee in een eerder sta dium de andere doden zijn her dacht en geëerd. „Zo gaat Zevenbergen met zijn historie om", zegt Arie nogmaals. En sprint met zijn sportieve loop naar de auto om ons naar het voormalige ge meentehuis te leiden. „Zie je het gras groeien?", vraagt hij ons, terwijl hij wijst naar het onkruid, dat op het dak al een hoogte van een halve meter heeft bereikt. Het statige pand was de woning van de eerste suikerdirecteur en staat op de nominatie om gerenoveerd te worden. Althans: totdat twee weken geleden bleek dat er misschien geld uit de gemeen tekas bij zou moeten en de plaatselijke politici opeens kramp in de portemonnee kre gen. Sloop hangt nu als een zwaard van Damocles boven het pand. „Het komt allemaal door de import", weet Arie met stellig heid, als hij hoort welke volks vertegenwoordigers sceptisch tegenover renovatie staan. „Het begon met het verdwijnen van de floes: de fluit van de suiker fabriek, waarmee om kwart voor acht het begin van de werkdag werd aangekondigd. Dan lagen de Holanders nog in bed en werden ze gestoord. Daarna begonnen ze te klagen over de stank, het vervoer van de bieten. Maar dat is toch al tijd zo geweest? Dat hoorde bij Zevenbergen!", uit Arie zijn er gernis over het onbegrip onder de allochtonen. gleuf van een raam naar bin nen te kunnen kijken. Ook weet hij nog hoe in de jaren dertig elke campagne de Heikesmannen en -vrouwen al om vijf uur van Sint Wille- brord en Rucphen naar Zeven bergen fietsten om bij één van de fabrieken voor de poort te staan wachten of er een plaats je vrijkwam. Misschien was er wel iemand niet op komen da gen of werd er iemand ziek. Dan vielen er misschien weer een paar stuivers te verdienen. Arie de Gast zelf heeft nooit aan een van de machines kun nen staan. „Tussen de verschil lende Zevenbergse fabrieken liepen afspraken, dat men geen personeel van elkaar zou over nemen. Ik had vlak voor de oorlog een baantje kunnen krijgen bij de matrassenfa- briek van Hartman. En toen ik solliciteerde bij de suikerfa briek, kon ik er daarom niet meer tussen komen", zegt hij met spijt in de stem. Neen, liever herinnert hij zich het machtige gezicht van de binnenvaartschepen, die 's nachts over de Roode Vaart met de lichtjes in top de suiker fabrieken van bieten voorza gen. Met vriendjes stond hij dan vlak voor het huis van zijn vader, dat tussen Zevenbergen en de nederzetting Roode Vaart net achter de dijk was gelegen. Of aan de stoommachines, waarvan de duizenden paarde- krachten het jonge manneke el ke vrije minuut naar de fabriek lokten. Om stiekum door een Hij haalt een grote doos met oude foto's en dia's naar bene den. Mijmert over die goeie oude tijd. Kan het niet begrij pen, dat de Suiker Unie Zeven bergen heeft laten vallen en niet Sas van Gent, waar Suiker Unie en CSM twee fabrieken naast elkaar hebben staan. Pakt het personeelsorgaan 'Suiker Unie Kristallen' van vorig jaar, waarin het record van een omzet van zes miljoen bieten wordt gevierd en perso- „En wat hebben we nu nog? Alleen Van Opstal nog. De rest is allemaal verdwenen". Want de Suiker Unie is de laatst overgeblevene van vier suiker fabrieken, die vlak voor de oor log nog alle vier tegelijk heb ben gedraaid: de Azelma, de Eendracht, de Phoenix en de Coöperatieve, later dus de Unie. Het voormalige gemeentehuis aan de Zevenbergse Stationstraat was de woning van de directeur van de eerste Nederlandse suikerfabriek, De Bruijn. Er gaan stemmen op om het karakteristieke, maar schro melijk verwaarloosde pand te slopen. Inzet: alleen duiven hebben er nog een goed onderkomen. FOTO DE STEM DICK DE BOER «rfabilék'nde SS&talx" Zsvenliwgea I .,-,rk'k ,dr i- Zevenlicrgcn Zeeuwse. Wist u trouwens een bijzonder breed en aant 'en voor u heeft? Levensverd ok ziektekosten-, caravan-, t>< rzekeringen. Ook daar >1. 01180 - 33000 De Coöperatieve suikerfabriek. Goed zichtbaar is hoeveel mensen werk vonden bij het lossen van de bieten. eerste Nederlandse 'beetwortelenfabriek': Azelma. De 'Phoenix' De Eendracht.

de Stem | 1983 | | pagina 29