llEKAST .AND Axel gaat werk maken van inkelcentrum w Recreatiedorp Grevelingen voorziet in eigen energie REÜNIE BIJ 60-JARIG BESTAAN >e. Restauratie molen Groenendijk is in volle gang Ves vmjétwfienv Dorpsraad Clinge presenteert „dorpsplan Brakman exposeert in Axels museum VAN ZEELAND 99 Plaatselijk nieuws Graauw St.-Jansteen oudere politie honden in Clinge Doel: meer publiek trekken Milieuvriendelijk en niet duurder ANTIEKE GRENEN MEUBELEN Alfabetiserings projecten zoeken vrijwilligers Bromfietser breekt enkel Demonstratie in Hulst met satelliet-tv 't Sportuus Axel dicht 1 Afscheid dokter Ter Burg in I Kloosterzande 1 A1? mTERDAG 25 JUN11983 •X liek om te zoenen pedankie. ]ubileum, receptie, brte, verloving, overwinning. EO maar door, mag best eens nt. en wel op de pagina h Moeilijk is dat niet en duur Ite zijn (b v 6 regels kosten Itje). U stelt 'n tekst op, belt 1 één van onze bijkantoren of hem af aan de balie 'i voor particulieren. lel 1,40 Eén grote regel I Voor het bijplaatsen van een in wij 10,- toeslag. Bij niet Irgwordtj 2,50 adm.kosten Jnze rayonkantoren Hulst ft 14,tel 01140-13751; liwstraat 9, tel01150-17920 Itraat 1, tel 01100-28030 ^Ldverteren opent deuren, makekmL)) Inlichtingen: De Stem, 076-2369M biedingen in de n \deel mee en gaten wat ranciers Jdelen per ertentie wordt af en aangeprezen. e krant. r of wat en voor meneer begint een heel nieuwe leven. Daar bereidt hij voor. Als coach van de ie naar zijn pensioen en is tijd straks goed te doorgewinterde sport- [rootvader. Bereidt u zich voor? Op uw pensioen of oen van uw man? vast iets over in het boekje daal over gaat. Even de a en u krijgt het gratis in op naar Poslbus 259.1000 AG Amsterdam ing ik hel gratis boekje "Straks met pensioen ie aangeboden door dit blad, in samen- met de Stichting Ideele Reclame (SIRE) T18 PAGINA ZEELAND 2 St. Joseph-mavo Hulst jubileert Van onze correspondente HULST - Vandaag vierde de St. Joseph-mavo in Hulst officieel het 60-jarig bestaan van de school. Dat gebeurde met een echaristieviering, een receptie voor genodig den en 's avonds een over stelpend drukke reünie voor oud-leerlingen, 's Middags was er een leuke tentoon stelling van foto's, gemaakt in de loop van de geschiede nis van de school. Zoals directeur M. Weygergans, als laatste in de rij van sprekers tijdens de receptie memoreerde, werd de school op 22 augustus 1922 gestart met een Ulo-opleiding voor meisjes. De school werd, in het kader van de Mammoet wet, in 1968 een Mavo-school voor meisjes. In 1972 kwamen de eerste jon gens op school en in het afgelopen jaar was de aanmelding jongens-meisjes dusdanig van verdeling, dat er van een volledig gemengde school gesproken kan worden. De school begon met iets meer dan 20 leerlingen en nu zijn er 315. De direc teur stond stil bij de groei van de school, ook in letterlijke zin, maar her dacht toch even het feit, dat leerlingen van het moment veel minder gemoti veerd zijn dan vroeger. Hij weet dit aan de maatschappelijk structuur, niet in het minst aan de toe nemende werkloosheid. Hij zette een pluim op de hoed van het onderwijzend personeel, wanneer dit er in slaagt de onderwijsdag telkens weer met goede moed en optimisme te kunnen begin nen. Verdere sprekers waren: broeder Edward, voorzitter van de Scholen stichting St. Marie uit Bergen op Zoom, die een lans brak voor de maatschap pelijke onafhankelijkheid van het on derwijs, inspecteur J. Croese, burge meester Molthoff van Hulst en direc teur R. de Potte, directeur van de Cle- mens-mavo die sprak als vertegen woordiger van het voortgezet onder wijs in Hulst en als „zusje" van de St. Joseph-mavo. Burgmeester Molthoff bood als ca deau van de gemeente een mooi glas in lood-raam aan met het wapen van de gemeente Hulst. En directeur de Potte bood geschenk aan onder couvert. Woensdag wordt in het kader van de festiviteiten een sportdag gehouden. Deze zal bij mooi weer gehouden wor den op de terreinen van het Jancenius- college en bij lelijk weer in de zuidhal van Den Dullaert. Donderdag is er een „gekke spelendag" bij het schoolge bouw van de St. Joseph-mavo. Van onze correspondent CLINGE - Donderdagavond presenteerde de dorpsraad het door hen opgestelde „dors- plan", dat gedurende enkele jaren zal worden gehanteerd bij het verfraaien en verbete ren van het dorp. Dit ge schiedde in de foyer van het gemeenschapshuis Malper- tuus, waar ongeveer een 20-tal belangstellenden aanwezig waren. Allereerst gaf de voorzitter van de Dorpsraad Ronny d'Hondt een globaal overzicht van wat er in het dertien blad zijden tellende plan staat. Voor de nadere toelichting was de directeur van Gemeen- schapswerk, de heer Van Leu ven, aanwezig. Als algemene richtlijn gaf deze aan de verandering van het politieke klimaat. Vooral de laatste jaren is deze veran dering duidelijk waarneem baar. De signalen uit de sa menleving tellen bij de over heid zwaar mee. Van Leuven: „Daarom moet het plan zoals het hier aan u wordt aangebo den ook geloofwaardig en uit voerbaar zijn; een zeer zeker moet de burgerij er op de eer ste plaats achter staan". In zo'n plan is de bevol kingsgroei van zeer groot be lang. Juist van de bevolkings groei hangt het af, wat er in de komende jaren gaat gebeuren. De heer Van Leuven verdui delijkte zijn gezegde door de aanwezigen te attenderen op de bevolkingspiramide, die in het plan duidelijk stond afge beeld. En omdat er in het dorp Clinge in deze bevolkingspira mide iets scheef zit, is het van groot belang, dat er in de naaste toekomst 30 woningen bij komen. Hij spoorde de dorpsraad aan, op de bouw van deze woningen zeer fel at tent te blijven. Na het openingswoord van voorzitter d'Hondt ontspon zich onder de aanwezigen een fel verweer over het beleid van De Sterre. Temeer omdat aan vice-voorzitter Herdewel was meegedeeld, dat er op het terrein van De Sterre een ze kere overlast zou komen en reeds kleine diefstallen had den plaats gevonden. Kaarting - In zaal Van Grol werd een prijskaarting gehou den, waaraan 46 personen deelnamen. Uitslag: I. J. Kouyzer, 2. E. de Bakker, 3. mevrouw Strijdonk, 4. T. Crombeen, 5. W. de Bruin, al len Graauw. Tritsen - In zaal Van Grol werd een tritsing gehouden, waaraan 78 personen deelna men., Uitslag: 1. P. de Koster, 2. G. de Bakker, 3. A. Verdur- men, 4. J. Heyens, 5. C. Vael, allen Graauw. Kermis - Zaterdagavond 25 juni begint de vierdaagse ker mis. Op het dorpsplein en om geving komen vele kermisat tracties. Er zijn dansavonden met orkesten, schietingen op de liggende en staande wip pen. Dinsdag is er een wieler koers. Maandg 27 juni wordt in de parochiekerk een mis op gedragen voor de overledenen. Van onze correspondent SclcCtlC VOOl* CLINGE - Zaterdag 25 juni worden op het oefenterrein langs de Bisschoppendreef se lectiewedstrijden gehouden voor oudere politiehonden uit de provincie Zeeland. Aan deze wedstrijden zal door vier honden worden deel genomen. De winnaar van de ze wedstrijd mag deelnemen aan de kampioenschappen van Nederland voor oudere hon den, die 10 september worden gehouden in 's-Hertogenbosch. De organisatie is in handen van de leden van de politie hondenvereniging Saeftinghe. De wedstrijd begint 's mor gens om negen uur met de be kende zwemoefeningen aan de Zandput. Daarna zal het klei ne werk plaatsvinden op het oefenterrein. Vooral na de middag wor den de voornaamste oefenin gen gehouden op het oefenter rein. Tijdens se oefeningen zullen de honden door een jury beoordeeld worden. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het overlegplatform Axel Promotion staat in de startblokken om het winkelcentrum in Axel boven het alledaagse niveau van boodgeschappengebied uit te tillen. Er ligt na diverse overleg ronden met de deelnemers in het platform een promotieplan ip tafel dat de nadruk legt op sfeerverbeterende acties. Het hoofddoel daarbij is uiteraard om Axel voor het kooppubliek weer interessant te maken. De eerste activiteiten zijn hoofdzakelijk gericht op de Noordstraat, die door de grote leegstand aan attractiviteit behoorlijk heeft ingeboet. Het deze week verschenen DPO- rapport bevestigde dat nog eens. De ambulante handel heeft het grootste aandeel gehad in het programma voor het zo merseizoen. Een waardebon actie, een internationaal standwerkersconcours, het zo genaamde Axelse kringetje vormen hiervan de hoofdmoot. De bussenactie, gratis ver voer voor Belgen naar de Axelse weekmarkt, is ge taakt. „Er kwamen steeds meer bejaarden naar Axel die °P rekening van de winkeliers aea bakje koffie kwamen drinken. Dat is natuurlijk nooit de bedoeling geweest", aldus wethouder P. Apers, die "e hand had in de oprichting van het overlegplatform. Hij ziet het zomerprogram- ma overigens als een experi ment. De gemeente speelt in het geheel een coördinerende rol. Niettemin wil het gemeen tebestuur 2.500 gulden be schikbaar stellen voor diverse activiteiten. Daarnaast ziet Apers in de pas ingestelde Volkskredietbank mogelijk heden voor jonge ondernemers om in Axel wat te gaan doen. De plannen die nog deze zo mer gerealiseerd moeten wor den: een kunst- en antiek markt op de Kaaiwal, met daarbij meteen de mogelijkhe den onderzoeken om de Zee straat voor het verkeer af te sluiten. En wat Apers vooral belangrijk vindt: het laten op treden van straatmuzikanten tijdens de weekmarkt in de Noordstraat. „De bezoekers moeten dan ook wat anders aantreffen dan alleen winkels en marktkramen". Op de lange termijn worden naar activiteiten met een per manent karakter gezocht. De aanbevelingen van het DPO- rapport zullen daarbij als lei draad dienen. Apers zelf ver wacht wel wat van de promo tiecampagne: „Ik heb er het volste vertrouwen in", aldus de wethouder. De molen in Groenendijk FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers SCHOUWEN - Het Centrum voor Energiebesparing in helft heeft uitgerekend dat de energie- en watervoor ziening van een toekomstig vakantiedorp in het Greve- hngenmeer door toepassing van nieuwe en tevens mi lieuvriendelijke technieken zonder extra kosten zelf voorzienend kan zijn. Daarbij wordt gedacht aan gebruikmaken van zon- he- en windenergie, houtgas, oppervlaktewarmte van het Weer, grondwater voor een kringloopsysteem, optimale isolatie en vergisting van rioolslib en vast afval. De studie is gemaakt in opdracht van het ministerie van landbouw en visserij, directie natuurbehoud en openluchtrecreatie. Het va- kantiedorp is voorzien op de Kabbelaarsbank aan de rouwersdam tussen Goe- snn en Schouwen. Het krijgt 500 a 600 bungalows en een Jachthaven met 450 ligplaat sen. Alles bijeen een onder komen voor 3000 mensen. Omdat de afstand naar Doeree en Schouwen vrij groot is en het aanhaken op de nutsvoorzieningen van deze eilanden erg kostbaar wordt, is onderzocht in hoe verre zelfvoorziening een haalbare kaart is. De be hoefte wordt geraamd op een miljoen m3 aardgas, een miljoen Kilowattuur en 150.000 m3 water. De studie wijst uit, dat zelfvoorziening mogelijk is tegen dezelfde gebruikskos ten. Er zijn aanvankelijk hogere investeringen nodig (negen miljoen gulden méér), maar die worden ge compenseerd door een grote besparing (95 procent) op fossiele brandstoffen en wa terlevering uit Schouwen. Terugverdienen De energievoorziening heeft zich binnen twaalf jaar, terugverdiend als de reële energie-prijs jaarlijks met een procent stijgt. Vol gens de opstellers van het rapport 'Zuinig op een zand bank' ontwikkelen de moge lijkheden voor zelfvoorzie ning zich snel. De Neder landse industrie zal van dit soort projecten een belang rijke injectie krijgen (wind molenbouwers, fabrikanten van houtvergassers, leve rancier brandstofbesparen- de technieken). Het onderhoud van de zelfvoorziening schept flink wat werkgelegenheid, de milieubelasting neemt sterk af, het grondstoffenbeheer is ermee gediend en voor de industrie liggen hier inno vatiekansen. De ervaringen in Kabbelaarsbank kunnen van belang zijn voor de toe komstige nutsvoorzieningen in steden en dorpen. De energie-voorziening draait grotendeels op 30 windmolens van 50 kilowatt elk. De rest komt van een warm te-krachtaggregaat. Houtgas wordt geprodu ceerd met een houtvergasser en gebruikt voor koken en het stoken van de warmte krachtaggregaat. Het hout wordt gehaald uit een 26 hectare groot bos op de zandbank. Warm water Er komt ook warmte via een aantal warmtepompen die het oppervlaktewater van het meer als warmte bron gebruiken. Stroom laat zich niet gemakkelijk en goedkoop opslaan. Daarom wordt uit windenergie ver kregen electriciteit opgesla gen in de vorm van warm water en gezuiverd drink water. Drink- en gebruikswater kunnen uit het eigen grond water gehaald worden. Het drinkwater krijgt een hy perfiltratie, het gebruiks water een iets minder ver dergaande zuivering. Beide watersoorten hebben een apart circuit. Na gebruik wordt het water gezuiverd in met riet begroeide vloed veldjes. Alleen ten aanzien van de afvalverwerking is zelfvoorziening (nog) niet mogelijk. Technieken als het vergisten van vast afval en rioolslib zullen er tzt hun in trede doen. Het vrijkomend biogas kan weer gebruikt worden. KLOOSTERZANDE - De restauratie van de open standerdmolen in Groe nendijk is in volle gang. De gebroeders Adriaan- sen, molenbouwers uit Weert, hebben de molen al een week of drie onder handen nadat in eigen werkplaats de voorberei dingen hebben plaatsge vonden. Het is de bedoeling dat de molen volledig maalklaar wordt afgeleverd. Men denkt dat het karwei nog wel een maand of drie in beslag neemt. De molen was oorspronke lijk een korenmolen, een be stemming die hij nu ook weer krijgt. Een open standerdmo len staat op een houten stan derd die met trekstangen en een strop aan de „zetel" van de molen is opgehangen. De stan derd zelf staat weer op steenklompen. De molen is van een type dat in zijn geheel ronddraait wanneer hij maalt en dan een vlucht heeft van bijna 22 me- (ADVERTENTIE) ter. De molen zou aan het ein de van de I8e eeuw van het buurtschap Oliekot naar de huidige plaats zijn overge bracht. Hij heeft verschillende eigenaars gehad en de laatste is de gemeente Kloosterzande, die de molen al bijna 25 jaar bezit. De molen werd eerder gerestaureerd in 1957. Een aardige anekdote is dat bij de verkoop in 1927 destijds aan jonkvrouwe Collot d'Es- cury in Kloosterzande zou zijn bepaald dat de molen gedu rende 99 jaar niet meer als ko renmolen zou mogen worden gebruikt. De molen stond vroeger op een originele molenberg, die bij latere restauraties is ver anderd in een bakstenen berg. Monumentenzorg, die de res tauratie begeleidt, zou best graag zien dat de molenberg weer in de oorspronkelijke staat wordt hersteld. Verder vindt Monumentenzorg dat de gemeente bijzonder veel over heeft voor de restauratie van deze molen. „De hele restaura tie gaat toch een hap geld kos ten aan de gemeente, terwijl men er maar een deel van ver goed krijgt", zegt de heer Keu- nig van Monumentenzorg. EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 „TIERELANTIJN" Axelsestraat 2 TERNEUZEN '01150-12237 i Van een onzer verslaggevers HULST - De drie alfabetise ringsprojecten in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn op zoek naar nieuwe vrijwilligers(sters). De behoefte daaraan bleek tij dens een regionaal overleg tussen de coördinators van de drie projekten. In augustus en september gaan namelijk weer nieuwe lees- en schrijf groepen voor volwassenen van start. Om di rect aan nieuwe aanvragen van cursisten te kunnen vol doen, wordt nu al gezocht naar nieuwe begeleid(st)ers. Van de vrijwilligers wordt niet per sé een onderwijsbevoegdheid ge vraagd. Wel wordt een beroep ge daan op inzet en vrije tijd. Men moet bereid zijn om trai ningscursussen en themada gen te volgen, alsmede de maandelijkse werkbijeen komsten. Ook kunnen organi satorische taken van hen wor den gevraagd. Wie belangstelling heeft kan voor meer informatie bel len naar Hulst: 01140-13586 ot 01147-1517, Tërneuzen01150- 94781 of 01150-94651 en West Zeeuwsch-Vlaanderen: 01176- 1673 of 01170-3251. AXEL - In de periode van 13 juli tot en met 13 augustus is in het streekmuseum 'Het Land van Axel' een expositie van olieverfschilderijen te bezich tigen. Het werk is gemaakt door oud-Axelaar P.C. Brak man die vanaf 1978 in Zuid hoorn woont. Te zien zijn 35 werken, op enkele daarvan wordt de om geving van Axel utgebeeld. Verder zijn te zien landschap pen uit Drente, kasteelruïnes in Spanje en diverse stilile- vens. Openingstijden: woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur, op vrijdagavond tevens van 19.00 tot 21.00 uur. Van onze correspondent KAPELLEBRUG - Gister middag om half twee vond op de Gentsevaart in Kapelle- brug een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfietser. De bromfietser, J. D. uit Hulst, liep hierbij een gebro ken enkel op en werd naar het St. Liduinaziekenhuis in Hulst overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de automobilist E. W. uit Ant werpen, komende uit de rich ting Belgische grens, rechtsaf sloeg en daarbij uit tegenover gestelde richting D. niet zag aankomen, waarop een bot sing volgde. Van een onzer verslaggevers HULST - In Huist kunnen vandaag Amerikaanse televi siebeelden life bekeken wor den. Dat kan via een demon stratie satelliet-televisie bij de firma Rahe aan de Absaalse- weg. Vanaf 11 uur vanmorgen wordt hier een parabool-an tennes van zes meter doorsnee in werking gesteld. Met de an tenne kunnen beelden uit Amerika via satellieten recht streeks worden ontvangen. De demonstratie komt tot stand in de samenwerking met Jan Ottens uit Terhole. Ottens is als amateur gespecialiseerd in radio-en tv-transmissie over grote afstanden. AXEL - De sporthal 't Spor tuus in Axel is van 2 juli tot en met 19 augustus dicht. In ver band hiermee moeten vereni gingen die gebruik willen ma ken van het sport-en speluit- leencentrum contact opnemen met het bureau welzijn: Vra gen naar Heieen van Espen. ÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1L KLOOSTERZANDE - Bi en w van Kloosterzande en het gemeentepersoneel hebben gisterenmiddag officieel afscheid geno- s men van 'hun' dokter, de gemeentearts dokter J.W. ter Burg. Ter Burg vervulde voor de gemeente Kloos- terzande 31 jaar de func tie van gemeente-arts. Hij verrichtte ondermeer 5 keuringen van gemeente- personeel, inentingen en lijkschouwingen en was E daarnaast praktiserend 3 huisarts in Kloosterzan- de. i i 4 jsillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuilliiiiiiiiiiiiii^

de Stem | 1983 | | pagina 23