I™J„Ach, wat was dat toch 'n mooie tijd" Woutjes erelijst DESTEM-^X^ Greep uit het privé-archief van Wout Wagtmans ijdens de tour een ile stroomvoorziening INC DE WITTE lemonstraties - - overschrijven HCE AUTOBANDEN SCHOKDEMPERS REMBLOKKEN REMSCHIJVEN HULPVEREN UITLIJNEN EN BALANCEREN ATERDAG 25 JUN11983 elektrotechniek De specialist voor itstreeks aan particulieren 4538 AX TERNEUZEN Nijverheidsstraat Z Tel. 01150-17916-13981 T48 Een recente foto van mijIk ben nu 53 jaar en mijn vrouw vindt dat ik er nog steeds goed uitzie. Dat moet ik dan maar geloven SINT WILLEBRORD - De erelijst van Wout Wagtmans, die in 1961 zijn laatste koers (de zesdaagse van New York) reed, ziet er ais volgt uit: 1947 nieuwelingen: eerste ronde van Oostburg, eerste ronde van Goes; 1948 amateur: 14 overwinningen, waaronder ronde van Valkenswaard en ronde van Zuid-Beveland; 1949 amateur: 33 overwinningen waaronder het kam pioenschap van Nederland op de weg, de klassieke ronde van Brabant en de ronde van Hulst; 1950 amateur: 11 overwinningen waaronder ronde van Noord-Holland (klassieker; prof: eerste ronde van Chaam, eerste ronde van Halsteren, tweede Neder lands kampioenschap op de weg; 1951eerste ronde van Wouw, eerste ronde van Terneu- zen, eerste ronde van Oostburg, eerste ronde van Osterhout, eerste omloop van Leopoldsburg (B), tweede La Polymultiplée (Fr), tweede eerste etappe ronde van Nederland, derde kampioenschap van Nederland op de weg, derde Elstedenronde (B) en derde Luik-Bastenaken-Luik; 1952: eerste ronde van Romandië (etappekoers), eerste tweede etappe van ronde van Nederland, tweede zevende etappe ronde van Nederland, tweede eind klassement, tweede La Polymultiplée, derde weg- kampioenschap van Nederland, vijfde Omloop Het Volk (B), elfde Milaan-San Remo, 26ste eindklasse ment Tour de France; 1953: eerste ronde van Haspengouw, eerste 17e etappe ronde van Frankrijk, eerste 21ste etappe ronde van Frankrijk, vijfde eindklassement Tour de France, eerste eerste etappe ronde van Noord-Afrika, eerste eerste en tweede etappe Dwars door België, tweede derde etappe ronde van Italië, derde wegkampioen- schap van Nederland, derde Parijs-Roubaix; 1954: eerste eerste etappe ronde van Frankrijk, eerste 13e etappe ronde van Italië, eerste 19e etappe ronde van Italië, veertiende eindklassement, eerste eerste etappe Grote Prijs van Eibar (Sp), vijfde eindklas sement, tweede wegkampioenschap van Nederland, tweede stayerskampioenschap van Nederland; 1955: eerste 19e etappe ronde van Frankrijk, negentiende eindklassement, tweede ronde van Zandvoort, der de tweede etappe ronde van Italië, negende eind klassement, derde wegkampioenschap van Neder land, derde stayerskampioenschap van Nederland; 1956: eerste vierde etappe ronde van Romandië, derde tweede etappe ronde van Zwitserland, tweede der de etappe ronde van Zwitserland, tweede vierde etappe ronde van Zwitserland, tweede vijfde etap pe ronde van Zwitserland (nadien opgegeven), tweede bergklassement Gent-Wevelghem, tweede zevende etappe ronde van Italië, dertyiende eind klassement, derde Grote Prijs Rodenbach (B), derde 14e etappe ronde van Frankrijk, zesde eindklasse ment; 1957eerste eerste ettappe Rome-Napels-Rome, tweede zesde etappe Rome-Napels-Rome, eerste eindklas sement, eerste zesde etappe ronde van Italië, negen de eindklassement; 1958: stayerskampioen van Nederland, derde wereld kampioenschap stayers (Parijs), zevende wegkam pioenschap van Nederland, tweede grote stayers- prijs Nijmegen, vierde grote stayersprijs Amster dam, eerste winterprijs voor stayers (Berlijn), tweede Thaddëus Robl-stayersprijs (Berlijn), twee de Erich Metze-stayersprijs (Dortmund), derde gro te stayersprijs Frankfort; 1959: eerste België-Nederland stayers (Antwerpen), vier de zesdaagse van Antwerpen, tweede grote prijs van Anbtwerpen stayers, tweede zesdaagse van New York, tweede stayersprijs van Dortmund, eer ste Grote Zomerprijs voor stayers van Zürich, der de stayerskampioenschap van Nederland, eerste Grote Rijnprijs voor stayers (Keulen), tweede Grote Oerlikon-prijs voor stayers (Zürich), achste we reldkampioenschap styers (Amsterdam); 1960: tweede Grote Prijs Onze Lieve Vrouw (Tielt), twee de Rome-Napels-Rome, derde ronde van Bras- schaat; 1961: vierde zesdaagse van New York. Dit is een foto van een Tour-etappe, die ik gewonnen heb. Dat was op de verjaardag van Gino Bartali, die op kop rijdt. Antonio Ro land zat er ook bij. Bartali zit links. Die reed voor zijn eigen merkIk beschouw die zege nog steeds als de mooistedie ik ooit behaald heb. Een van mijn dierbaarste foto's. Ik word gehuldigd als kampioen van Nederland in 1949 op de wegRechts staat j onkheer Van de Berg van HeemstedeDie heeft toen mooie woorden gesproken ha+ rechte Tht!-8k vanuit Roosendaal per trein naar de TourOp de bovenste rij vanaf riiAdr- tJSRol?s' Gefrit Voorting, Tarzan van Breemen en Wim van EstOp de onderste scha, Jle Voorting, mijn persoontje en Jos Suykerbuyk. Voor de treinde Pel, die af- dneemt van zijn vrouw en zijn zoon. (fotorechts) gezicht ook wel te zien. Ben ik weer eens op m1 n kont geval lenDat gebeurde me nog wel eensmaar ik heb er nooit een probleem van ge naakt Vallen hoort bij het wielrennen SINT WILLEBRORD Wout Wagtmans heeft maar wei nig tastbare herinneringen aan zijn wielercarrière (van 1947 tot 1961) over. In de loop der jaren raakte de de ex- coureur uit Sint Willebrord heel wat foto's en artikelen uit kranten en tijdschriften kwijt. „Ik heb te gemakkelijk dingen uitgeleend. Het gevolg was dat ik nu eigenlijk geen goed overzicht meer heb van mijn wielertijd", zegt Wout Wagtmans met veel spijt in zijn stem. vlooi°00Sten vaalt voor ons ei8en materiaal zorgen. Banden en velgen werden in over- zoon "aar 36 T°Ur mee£enomen. Op de foto staan ook nog Pierre Pellenaars, de oudste van Kees en Lieske van Estde oudste dochter van Wimme Speciaal voor De Stem dook Wout Wagtmans in zijn bungalow te Sint Willebrord in de kast om dat wat hij overhield nog eens te bekij ken. Het resultaat is mager. Met behulp van zijn echtge note diepte hij één plakboek en wat schoenendozen op. Al bladerend en suffelend komt Wout Wagtmans vaak tot de uitroep: „Ach, wat was dat toch een mooie tijd". Tussen 1951 en 1961 reed Wout Wagtmans tien maal de Tour de France. Eén keer miste hij de 'rondgang' door Frankrijk omdat hij buiten de gecombineerde Neder lands-Luxemburgse ploeg met Charly Gaul werd gela ten. In totaal droeg Wout Wagtmans dertien maal de gele trui. Daarmee is en blijft hij één van Neerlands meest succesvolle Tour-ren ners. In 1953 bereikte hij zijn beste resultaat in La Grande Bouclé. Een vijfde plaats in het eindklassement plus twee etappe-overwinningen. In 1956 was Wout Wagtmans heel dicht bij de zege in de Tour. 'Woutje de Lucifer', zoals hij in België heette, reed in het geel en had met een voorsprong van meer dan zeven minuten de lei ding in het algemeen klasse ment. Voor vedetten als Walkowiak, Adrianssens, Luaredi, Defillippis, Baha- montes, Gaul, Ockers, Fo- restier, Bauvin, Picot en De Bruyne. Maar plots, vijf etappes voor het einddoel Parijs, klapte Wout Wagt mans ineens in elkaar. In de achttiende etappe, de tweede Alpen-rit, die voerde van Turijn naar Grenoble, kon de coureur uit Sint Wille brord plots niet meer mee. Een bergje van weinig bete kenis brakt zijn cadans. On danks het hulp van ploeg- makker Jan Nolten, die hem duwde, redde Wout Wagt mans het niet. In het eind klassement eindigde hij ten slotte als zesde. Nederland moest daarna tot 1968 wach ten alvorens Jan Janssen als eerste Nederlander de Tour op zijn naam schreef. Samen een geintje met Wim van Est. We reden toen bei den voor een Franse sponsor Die wasmachine won ik in Gent-Wevelgem door als eer ste in het berg-klassement te eindigen. Ik was bijna direct uit het vertrek weggegaan en dan is het op die Belgische heuvels nog wel te doen om lang weg te blij ven. Mijn moeder heeft trouwens nog jarenlang van die machine gebruik gemaakt

de Stem | 1983 | | pagina 19