ovestory tijdens de mdergang van Soekarno Michael Palin als naïeve missionaris LnAG 24 JUNI 1933 m Tfc?. Toon van Duinkerken Naieven Heusden Kleermaker XJL YEAR OF LIVING DANGEROUSLY Inter nationaal Céline- congres ucky Luke: De Daltons In De Blizzard Suske en Wiske: Het Bretoense broertje' EINDREDAKTIE LEON KR| inr,. T3 PAGINA GIDS 2 f0» Af gemonsterd volgens Amerikaan,, normen (dus rijdende kerstbo- men), te zien zijn. i_ Het Nijmeegs museum 'Comman. derie van St. Jan' wijdt tot en met augustus een tentoonstelling aan de fameuze Bergen op Zoomse dichter/schrijver/woordkunste naar/filosoof Anton van Duinker ken (professor W.J.M.A. Assel- bergs) die vijftien jaar geleden ii Nijmegen overleed (zondags va 13 tot 17 uur, maandags tot en r zaterdags van 10 tot 17 uur). Ruim honderd werken van een I dikke negentig naieve schilders uit tweeëntwintig landen zijn toten met 14 augustus te bezichtigen een tentoonstelling in siot Zeist (weekends van 14 tot 17 uur, dins- I dags tot en met vrijdags van 10 tot 17 uur). Tegen het nagenoeg voltooide historische decor van het ves tingstadje Heusden wordt zater dag een vestingfeest gehouden. Demonstraties, oude ambachten, modeshows, poppenspel, antieke traktoren en landbouwwerktuigen omkaderen het middenstandsge- beuren. Anderhalve eeuw kleermaken in Nederland is het onderwerp van een tentoonstelling die tot en mei 28 augustus is ingericht in het Ne derlandse Textielmuseum in Til burg (zondags van 12 tot 17 uur, zaterdags van 14 tot 17 uur en de andere dagen van 10 tot 17 uur). jp het terrein van Autotron - FOTO AUTOTRON \r latuurlijk weer de nodige obstakels er volgen de voornaamste: (asfalteringswerkzaamheden), duur i.v. Vianen (asfalteringswerkzaam- iitsen in beide richtingen maar een wordt omgeleid via de A27, deur'tol onstructie weggedeelte tussen A5S astricht via de doorsteek naar ande- ijstroken, duur: deze fase mei en v. Maastricht (aanbrengen geluids- ind 1983 Ridderkerk (reconstructie-werk- beide richtingen rijbaanverleggw I november 1983; t.h.v. Ridderkerk in beide richtingen rijbaanverleg* begin 1985 A/N50) tussen de A73 en de brug tingen-duur: eind 1983 w alde-rijnkanaal (Rilland-Bath) WJJ i afgesloten - rijstrookversma'""» h.v. Berkel-Enschot (reconstructie )en Bosch en de af-, uit- en toen'v idingen aangegeven) - rijbaanveriey de bouwvak, gehele werk oktober lamheden) oostelijke- en westelijk rgen d.m.v. Borden aangegeven - Si- SCÈNE UIT „The Year of living dangerously" met in het midden Mel Gibson als de journa- t Guy Hamilton met op diens schouder Linda Hunt (in travestie) als de dwerg, die hem ywijs maakt tijdens de revolutie in Indonesië. foto mgm Door Marjan Mes The year of living dangerously" was een uitspraak van Soekarno over het rampzalige jaar toen hij er niet langer in slaagde om de rechtse en communistische krachten te verzoenen. vond in september een «ks staatsgrepen plaats, die een nooit precies gerecon- rueerde chaos leidden en uit- Jidelij k tot gevolg hadden st rechtse generaals onder iding van Soeharto de macht iepen. Een militair bewind erving het op het socialisme iënte regime van Soekarno, iens latere bewindsjaren ge- tnmerkt werden door cor- jptie en verwaarlozing van belangen van de straatar- le bevolking. De Australische bestseller dn Christian J. Koch over dit iderwerp werd verfilmd de Australische regisseur eter Weir (39), maker van o.a. Picnic at Hanging Rock". Hij heeft met „The year of ng dangerously" een rede- boeiende film gemaakt, vooral de broeierige atmo- w van het (politieke) kli- taat aardig treft. De opnamen werden overi- ins niet op Java, maar in ustralië en op de Filippijnen ïmaakt. De Australische journalist uy Hamilton wordt door het idiostation ABC naar Dja- arta gezonden om verslag te oen van de gebeurtenissen, et is zijn eerste buitenlandse pdraeht en hem is er alles an gelegen om zich goed van in taak te kwijten. Hij treft in de Indonesische ik hoofdstad een cynisch groepje internationale collega's, dat het zich permitteert om de in landse bevolking te schoffe ren. Liberaal en humaan houdt hij zich hier verre van en sluit vriendschap met een Australi sche cameraman, van Chinese afkomst, Billy Kwan, een dwerg die veel bewondering heeft voor Soekarno en liefde voor het land, dat hij goed kent. Hij is ook een wajangspeler en voelt de occulte geheimen van het land goed aan. Via de ze intrigerende dwerg krijgt Guy de gelegenheid om een in terview te hebben met de lei der van het communistische verzet. Een zwakke kant van de film is, dat je juist deze be langrijke gebeurtenissen niet ziet. In plaats daarvan ont moet Guy een fraai vrouwe lijk lid van de Britse ambassa de, met wie zich een romance ontwikkelt. Billy Kwan heeft ook deze ontmoeting min of meer gearrangeerd. Deze kleine man, prachtig gespeeld door de Amerikaanse actrice Linda Hunt, wordt tot op het sentimentele afgeschil derd als het geweten van In donesië, als een hoogstaande figuur, die zo teleurgesteld is in Soekarno's onverschillig heid jegens de bevolking, dat hij zelfmoord pleegt (er wordt trouwens gesuggereerd dat hij is vermoord). Billy Kwan voorziet de ge beurtenissen en het gedrag van Guy Hamilton, in wie hij aanvankelijk een even hoog staande vriend vermoedt, steeds van gesproken com mentaar. Ook dat behoort tot de zwakheden van de film: achteraf moeten uitleggen wat in de beelden verzuimd wordt mee te delen. Op een gegeven moment laat Hamilton zijn integere en idealistische houding varen voor zijn beroepseer. Hij maakt gebruik van vertrou welijke informatie over een lading wapens uit China en verliest daarmee de liefde van Kwan en de Engelse vrouw. Zo stelt de film ook het pro bleem aan de orde van de inte griteit van de journalistiek, maar noch dit thema noch de politieke gebeurtenissen ko men echt uit de verf. Het slot kiest zelfs voor een happy end van de lovestory. Mel Gibson speelt de rol van Guy Hamilton overigens erg goed en ook Sigourney Weaver heeft als zijn geliefde een mooie rol. Voor de rol van Bil ly Kwan werd een vrouw ge kozen, omdat er geen manne lijke dwerg voorhanden was. „The year of living dange rously" van Peter Weir. Ci- nésol 2 in Breda. Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom vertoont 'Hanky Panky', komische thriller van Sidney Poitier met Gene Wilder in de hoofdrol van een verlegen architect, die toevallig in een spionage-in- trige verwikkeld raakt en verdacht wordt van moord. Het betreft een soort Hit- chock-imitatie met elemen ten uit 'North by northwest', die te serieus is aangepakt voor de capriolen van ko miek Gene Wilder. Toch wel leuk. Grand Theater in Breda gaat verder met 'Sophie's Choice', boeiende film over een Poolse vrouw Meryl Streep), die Auschwitz heeft overleefd en in Amerika, sa men met haar joodse gelief de, ten onder gaat aan haar trauma's. Helemaal overtui gend is de-ze verfilming van de roman van William Sty- ron niet. Mignon prolongeert 'The Dark Crystal', griezelfilm met fantastische wezens van de makers van de Muppets. Tootsie' met Dustin Hof fman in travestie draait al leen nog in Cinésol 1 in Bre da. Cinésol 3 vertoont op nieuw 'Gandhi'groot scheeps epos over het leven van Indiase apostel van het geweldloos verzet. 'De Lift', de adembene mende Nederlandse thriller over een op hol geslagen lift die mensen afmaakt, draait nog in Casino 1 in Breda, Ci nem'actueel 1 in Bergen op Zoom en De Koning van En geland in Hulst. Casino 2 prolongeert 'An officer and a gentleman' met Richard Gere en draait als nachtfilm 'Brubaker' van Stuart Rosenberg. Robert Redford speelt een menselij ke gevangenisdirecteur, die met gevaar voor eigen leven een corrupt systeem aan de kaak stelt. 'First Blood' met Sylvester Stallone draait door in Roxy 1 in Bergen op Zoom, City 1 in Roosendaal en de Koning van Engeland in Hulst. De Nobelaer in Etten- Leur draait op maandag 27 en dinsdag 28 juni de schit terende film 'Mephisto' van de Hongaar Istvan Szabo. Karl-Maria Brandauer speelt intrigerend de hoofd rol van een Duits steracteur, die ondanks zichzelf, colla boreert met de nazi's. Luxor in Roosendaal komt nog eens terug met 'The Happy Hooker', een steriele verfilming van het levensverhaal van Xaviera Hollander, die het van Hol landse secretaresse brengt tot luxueuze bordeelhoud ster in New York. Van onze filmredactie Michael Palin van het Monty Python-team is de hoofdrol speler en de scenarioschrijver van The Missionary', een ko mische film met een doorlo pend verhaal ditmaal. Hij speelt zich af in het Victo riaanse Engeland in het begin van deze eeuw. Michael Palin speelt een missionaris, die zich in Afrika met zendingswerk heeft waargemaakt en nu door zijn bisschop in het rosse Lon- dense East End te werk wordt gesteld, waar hij de meisjes van plezier moet bekeren. Hij is een naïeve figuur, die niemand iets kan weigeren, zodat hij de dames van lichte zeden, die praktisch allen ver liefd op hem worden, meer aanbiedt dan vrome woorden alleen. Geheel volgens de pu riteinse moraal heeft zijn ver loofde al die jaren dat hij in donker Afrika zat trouw op hem gewacht. Ze heeft daar niet de minste moeite mee gehad, omdat zij niet anders wist dan dat het zo hoorde en bovendien van zich zelf weinig hartstochtelijk is. Zij is dat trouwens wel ten op zichte van het categorisch ver zamelen. Alle brieven van haar verloofde heeft zij punc tueel gecatalogiseerd. Natuur lijk heeft de kerk kritiek op de ongebruikelijke bekeermetho- des van de missionaris. Uit eindelijk gaat hij er vandoor met een verliefde, schatrijke kasteelvrouw. Er zitten leuke scènes in de film, die behoorlijk de spot drijven met de Engelse cul tuur en eigenaardigheden. Het zijn soms regelrechte paro dieën op Britse tv-series, maar er komen ook cinefiele grapjes in voor. De vele verbale grap pen zijn minder extreem dan in de Python-produkties, maar het verhaal is wel weer gebaseerd op absurde tegen stellingen. Een aantal types is bijzon der geestig getroffen, zoals een lord (Trevor Howard), die voortdurend ingezonden brie ven aan The Times schrijft over hoe de doodstraf zo pijn lijk mogelijk voltrokken kan worden. En het leukste karak ter van de hele film is de wazi ge butler, die steeds maar weer niet de weg weet in het enorme kasteel van zijn lady en de gasten alle vertrekken laat zien behalve die voor hen bestemd zijn. Een amusante film, die werd geregisseerd door Richard Loncraine. 'The Missionary' met Michael Palin. Casino 3 in Breda. HET SCHOTSE kasteel, dat een komische rol speelt in 'The Missionary'. - FOTO DAVID FARRELL DEN HAAG (ANP) - Het tweejaarlijks inter nationaal Céline-con- gres wordt dit jaar in Den Haag gehouden van 25 tot en met 28 juli in theater Pepijn. Op alle dagen van het con gres wordt in het Haags Filmhuis de rolprent 'D'un Céline a l'autre' vertoond en daar wordt ook een expositie over Céline gehouden. Het congres gaat uit van de Societé des Étu des Céliniennes. Het is deze keer georganiseerd door het Nederlands Céline Genootschap en de stichting BZZTÖH. De Franse schrijver Louis Ferdinand Céline (pseudoniem voor Louis Destouches) leefde van 1894 tot 1961. Hij was fa brieksarbeider, vocht in de eerste wereldoorlog, werd arts en toonde in zijn boeken een nihilis tische levensvisie. Hij had grote invloed op de na-oorlogse schrijvers, onder meer door zijn romanstijl. Het wetenschappelijk deel van het congres be staat uit lezingen en discussies. De lezingen zijn gegroepeerd naar probleemstelling: gen re, thema, interpreta ties, algemeen, taal en stijl. Het niet-wetenschappe lijke deel omvat naast de activiteiten in het Haags Filmhuis ook de uitvoering op 26 en 27 juli in het Congresge bouw van 'voortschrij ding' van Céline door toneelgroep Cercle. Het zijn de eerste voorstel lingen in het Neder lands van 'Progres' in de vertaling en regie van Henny van Schaik. Onder voorzitterschap van Martin Ros wordt de 27ste in theater Pe pijn een forumdiscussie gehouden met Boude- wijn Buch, Louis Fer- ron en Ed Jongma. De volgende dag geeft het Lijn Theater op dezelf de plaats een voorstel- jling van zijn 'Céline project'. 'Uieqjajoq 6 'jnnjsojne 8 '.map uba daajSpueq i 'sjqoaj utooq 9 'sjqaaj aaqaq g 'Itni do unjS f 'dopjaiM g 'jqoM z 'Jadumq j

de Stem | 1983 | | pagina 17