Tilburg strijdt om studenten Ehrlich trouw helper van Begin DDR breekt Jena-groep de nek Li Xiannian nieuwe president China hiitslam Paus brengt de Polen j geen 'normalisering' Brussel' taalprob Likoed-blok moet hechtheid nu bewijzen AL HALVE EEUW PROMINENT FIGUUR PEKING Buiten is het binnen beter Haags hoogstandje Nudisme op 't,Binnenhof „We sturen de Karei Doorman" Agenda WOENSDAG 22 JUN11983 ACHTERGROND HOGESCHOOL WIL NOG NIET ALS ZEEPPOEDER IN DE AANBIEDING Naïef Hard Ternauwernood Falen Oorlogsspeelgoed Intimideren Kerk fegens laster ov| Ergernis Dagen geteld Lritische lieuwslezer radio-Moskou n gesticht Ui UISRAKETTl België akkoord ommissie beslist v Door Anton Theunissen TILBURG - „De Tilburgse Hogeschool: Klein, Knus, Kneuterig en Katholiek!". Moet het eerbiedwaardige onderwijsinstituut in Zuid- west-Nederland met deze slogan de markt op om de komende jaren het hoofd boven water te houden? Of moet de hogeschool, evenals de Rotterdamse Erasmusu- niversiteit of de Maastricht se collega's dat doen, aggre- sief de boer op om als een koopman zijn suikerwaren aan de man te brengen? Problemen zijn er in Til burg, zo blijkt uit enkele ar tikelen in het Tilburgse Ho geschoolblad van zaterdag, te over. De centrale vraag in Tilburg: Hoe te voorkomen dat Tilburg de slag om de studentenmarkt zal verlie zen? De Katholieke Hoge school Tilburg mocht van de minister uitgroeien tot 7000 studenten. Alleen, waar haal je die straks vandaan? Erger nog: hoe voorkom je dat het huidige aantal van 5000 stu denten gaat slinken? Al drie keer hebben be stuurders, voorlichters, de canen en onderwijsgeven den rondom de tafel gezeten om over de wervingsproble- matiek te debatteren. De discussies bewogen zich rond twee mogelijke manie ren om studententallen in de toekomst veilig te stellen: de aggressieve aanpak (zoals de Erasmus die bij voorbeeld met succes han teert): Loop de deuren plat van de middelbare scholen en sleur potentiële kandida ten aan de haren de hoge school binnen; De kwalitatieve aanpak: De hogschool niet als zeep poeder in de aanbieding gooien. De nadruk leggen op wat de hogeschool doet en kan. Kortom: je profileren als een kwalitatief hoog staand onderwijsinstituut. Consensus is er in Tilburg over het feit, dat de voor lichting in de zuidelijke re gio „geactiveerd" moet wor den. De bestaande studie gids van Tilburg wordt in hogeschoolkringen als on hanteerbaar ervaren. „Het materiaal van Tilburg is überhaupt niet te pruimen: moeilijk,-droog en onover zichtelijk", zo wordt het boekje naar de prullebak verwezen. Men is het er ook over eens, dat Je niet op je luie kont kunt blijven zitten, want dat is naïef". Het college van Bestuur zal binnenkort moeten kie zen tussen de harde aanpak of de individuele dienstver lening, de kwalitatieve aan pak. Het heeft er de hele zo mer voor om er over na te denken. Overigens blijkt ook, dat het bestaan van de Rijksu niversiteit in Maastricht Tilburg zwaar op de maag ligt. Dr. M. Rijk, lid van het Tilburgse College van Be stuur, zegt daarover in het Tilburgse Hogeschoolblad harde dingen: „De uitbouw van de Rijksuniversiteit Limburg was een volkomen overbodige politieke beslis sing. Enkele partijen wilden iets aardigs voor Maastricht doen. Niemand durfde te protesteren. Voorafgegaan door het nodige gelobby werd vanuit Den Haag plompverloren aan het zui den een universiteit wegge ven", aldus dr. M. Rijk. Maastricht slokt straks tien procent van de rechten studenten en vijftien pro cent van de economiestu denten op, studenten die voorheen naar Tilburg zou den zijn gegaan. Zijn de druiven voor Tilburg zuur? Toch niet. Dr. M. Rijk: „Maastricht is een uitdaging voor Tilburg. Een injectie om serieus aan onderwijs vernieuwing te werken. Concurrentie is beslist geen ongezonde zaak. De Tilburg se Hogeschool moet als een verkenner aan de weg gaan timmeren. Tilburg moet creatief genoeg zijn om het hoofd boven water te hou den". Van onze redactie buitenland MET de dood van de Israëli sche vice-premier Simcha Ehrlich verliest Menachim Begin een van zijn trouwste helpers en een bekwaam on derhandelaar. Ehrlich was leider van de liberale partij, die deel uitmaakte van het Likoed-blok van Begin. Hij was een van de „duiven" in het kabinet, die onlangs veel stof deed opwaaien door openlijk te verklaren dat ex-defensieminister Sharon de regering tijdens de oorlog in Libanon heeft misleid. Ehrlich, een schrander politicus met een pragmati sche kijk op het Arabisch- Israelische conflict en een bijzonder talent om compro missen tot stand te brengen, kwam dikwijls in aanvaring met zijn doctrinaire natio nalistische collega's in het kabinet. Hij werd door velen beschouwd als wellicht de enige man die in staat was zijn ruziënde collega's bijeen te houden en het uiteenval len van de Likoed te voorko men. Ehrlich werd op 15 decem ber 1915 geboren in de Poolse stad Lublin. Hij emigreerde op 24-jarige leeftijd en ont kwam ternauwernood aan de Duitse inval en de vernie tiging van het grootste deel van de joodse bevolking van Polen. Hij werkte als land arbeider, maar maakte zijn fortuin door als eerste in Is raël een fabriek van opti- Simcha Ehrlich. - foto anp sche instrumenten te ope nen. Hij ging in 1955 de poli tiek in en werd gekozen in de gemeenteraad van Tel Aviv, waar hij bleef tot hij in 1969 in het parlement werd gekozen. De fusie van de Heroetpartij van Begin met de liberalen in 1965 leid de tot een matiging van de Heroet-ideologie en gaf deze het zegel van legitimiet waardoor Begin 12 jaar later aan de macht kon komen, waarmee een einde kwam aan 29 jaar van socialistisch bestuur in Israël. Begin benoemde hem tot minister van Financiën, waardoor hij zijn theorieën over de vrije markt op de Is raëlische economie kon toe passen. Binnen enkele maanden ontmantelde Ehr lich een groot deel van de so cialistische beheersinstru menten die bijna 30 jaar hadden bestaan, schafte hij deviezenbeperkingen af, liet hij het Israëlische pond zwe ven en haalde hij een streep door diverse impopulaire belastingen. Maar de koers van het pond kelderde de jaarlijkse inflatie kwam boven de 100 procent en in 1979 trad hij af als minister van Financiën om in plaats daarvan vice- premier te worden. Hij was ook zeer aktief betrokken bij de uitbreiding van de neder zettingen op de westelijke Jordaanoever. Ondanks het falen van zijn economische beleid, bleef Ehrlich invloedrijk vanwege zijn aanzien bin nen de liberale partij. Tij dens de oorlog in Libanon trachtte hij de militaire am bities van zijn toenmalige collega van defensie Ariel Sharon te temperen. Ehrlich leek een stille, enigszins kleurloze man, maar hij oefende zijn invloed uit ach ter de schermen en was een van de leiders van een groep ministers, die na de massa moorden van Sabra en Cha- tilla ontstond om Sharon de portefeuille van defensie te ontnemen. Op 5 juni be schuldigde hij Sharon voor de Israëlische televisie van misleiding van het kabinet tijdens de oorlog en optre den zonder voorafgaande instemming van de minis terraad. Zijn beschuldigin gen leidden tot de hernieuw de roep om een gerechtelijk onderzoek, hoewel Ehrlich zei tegen een dergelijk on derzoek te zijn. De liberale partij van Ehrlich is met haar 18 zetels in het parlement de belang rijkste coalitiegenoot van Begins Likoed-blok, dat daar slechts een krappe meerderheid heeft. De na sleep van de oorlog in Liba non heeft Begin al in grote problemen gebracht. De grote vraag is nu of het Li koed-blok tegen de dood van Ehrlich bestand zal blijken te zijn. Door onze correspondent Gerard Kessels BONN - Een bizarre situatie. Terwijl menig DDR-burger met gevaar voor lijf en leden het Westen tracht te bereiken, schuift de DDR aanhangers van de vredesbeweging zonder veel omhaal de grens over. De arbeiders- en boerenstaat van partijchef Erich Honecker is vastbesloten de ontluikende vredesbeweging in de kiem te smoren. De harde kern van de in het Westen bekende vredesgroep van Jena zit inmiddels vrijwel in zijn geheel in West-Berlijn. De DDR lijkt bezig met de grootste afschuifactie sinds 1976 toen zanger Wolf Biermann en een aantal gelijkge zinden het staatsburgerschap werd ontnomen. Vlak voor Pinksteren werden 13 vblwasse- nen en 6 kinderen vanuit Jena de grens met West-Duitsland overgezet. En sindsdien blijft de DDR met mondjesmaat pacifisten naar het Westen schuiven. Het spectaculairste geval was dat van Roland Jahn, de 'bonte hond' van de vredesbeweging in Jena. De 30-jarige Jahn fietste regelmatig met een grote vlag van de verboden Poolse vakorganisatie Solidariteit door de stad. Jahn werd met geweld het land uitgezet. Na een achtervolging door straten en huizen in Jena werd hij door een tiental amb tenaren van de staatsveiligheidsdienst opge pakt. Zijn papieren werden hem afgenomen en hij kreeg te verstaan dat hij zijn staatsburger schap kwijt was. Jahn weigerde echter het be treffende papier te accepteren. Niettemin werd hij in een transittrein naar Beieren gegooid. Jahn wil terug. Hij voelt zich ook nu nog DDR-burger. Een mening die door het minis terie voor Innerduitse Betrekkingen in Bonn gedeeld wordt. Volgens Bonn heeft de DDR te gen haar eigen wetten gehandeld. Minister Windelen wil de kwestie in het geregelde over leg met de DDR aan de orde stellen. In de ogen van het Westen is het weinig schokkend wat de Jena-groep gedaan heeft. De leden weigeren militaire dienst, ze delen pamfletten uit tegen oprlogsspeelgoed en ze demonsteren. Ze gaan echter niet alleen de straat op om de nieuwe raketten van de NAVO in West-Europa op de korrel te nemen, maar ze vragen ook om ontwapening in het Oost blok. Terwijl de officiële, door de staat gecon troleerde vredesbeweging zich beperkt tot kre ten als „Vrede tegen NAVO-wapens", is de Je na-groep de straat opgegaan met algemene leuzen voor de vrede als „Zonder vrede geen toekomst" en „Zwaarden tot ploegscharen." Toen leden van de groep donderdags voor Pinksteren met deze leuzen meeliepen in de of ficiële vredesdemonstratie van de staatsjeugd- beweging FDJ, werden ze maar even geduld. Toen werden de spandoeken door „woedende" FDJ-ers in beslag genomen. Jahn kon nog en-' kele woorden door een microfoon roepen, maar toen werd het geluid weggedraaid. De DDR-autoriteiten hebben van het begin af aan de groep willen intimideren met dagen lange verhoren en korte gevangenisstraffen. Soms werd ook harder uitgepakt. Zo kreeg Jahn voor zijn fietstocht met de Solidariteits- vlag een gevangenisstraf van 22 maanden. De autoriteiten hebben met hun tactiek succes ge had. Ze zijn erin geslaagd de beweging te splij ten. Een deel van de groep is vastbesloten met de acties in de DDR verder te gaan, maar het grootste gedeelte heeft het hoofd in de schoot gelegd en gevraagd naar het Westen te mogen vertrekken. Terwijl de DDR zijn burgers an ders nauwelijks laat gaan zijn deze verzoeken vaak pijlsnel ingewilligd. Bovendien wordt het vertrek van de pacifisten propagandistisch volledig uitgebuit. De indruk wordt gewekt dat het de actievoerders helemaal niet te doen is om ontwapening in het Oostblok, maar dat ze zo snel mogelijk naar het Westen willen. Ook intern kreeg de Jena-groep problemen. De interviews van Jena-érs in het Westen zet ten bij hun achtergebleven kameraden in de DDR kwaad bloed. Jahn, toen nog in Jena, be schuldigde zijn vrienden van een ziekelijke geldingsdrang. De achtergebleven pacifisten in de DDR krijgen nu voortdurend de cynische vraag naar het hoofd geslingerd of zij hun ver zoek om naar het Westen te mogen reizen al ingediend hebben. Jahn, die deze tactiek door had, trok zijn verzoek ijlings in. Hij werd toen kwaadschiks de grens overgezet. In feite is de Jena-groep maar erg klein. Het zwaartepunt van de vredesbeweging ligt bij de protestantse kerk in de DDR. De Jena-groep, die buiten de kerk om opereerde, heeft uit die hoek nauwelijks steun gekregen. Toen begin dit jaar 14 Jena-ers achter de tralies verdwe nen, zweeg de kerk in alle talen. In een brief die in enkele Westduitse kranten werd gepu bliceerd laakten 18 leden van de DDR-vredes- beweging de afzijdigheid van de kerk. De DDR-leiding is bereid de vredesbewe ging vanuit de kerken veel meer speelruimte toe te staan dan de groepen daarbuiten, zoals die van Jena. Dolezal van het ministerie voor Innerduitse Betrekkingen in Bonn: „Zolang de mensen vredesactiviteiten ontplooien in het kader van hun kerk of religie, wordt er flexi bel gereageerd, maar zodra het politiek wordt, houdt de tolerantie op." De kerken lijken erg beducht de speelruimte die ze momenteel van de autoriteiten krijgen te verspelen door zich sterk te maken voor vre desgroepen die meer op politieke basis werken. Toch balanceert de kerkleiding hier op een dun koord. Het is nog maar de vraag hoelang de basis in toom gehouden kan worden. Van onze redactie buitenland CHINA'S nieuwe president, de 78-jarige Li Xiannian, speelt al een halve eeuw een prominente rol in China. Hij is een van de weinige Chine se leiders van het eerste uur, die er in is geslaagd zonder al te veel kleerscheuren door de koerswisselingen in Chi na te komen. Als president heeft hij voornamelijk een represen tatieve functie, maar hij blijft een van de invloed rijkste mannen in de Chine se leiding. Naast president is Li ook nog lid van het polit- buro van de communistische partij. Li, zoon van een boerenfa milie, begon zijn carrière in de jaren 30 als bevelhebber van communistische guer rillatroepen. Hij nam in 1934/35 deel aan de zoge naamde „lange mars". In 1941 voerde hij het bevel over 60.000 man in Midden- China.In 1945 werd Li voor het eerst in het centraal co mité van de communistische partij gekozen. Vier jaar la ter werd hij regeringsleider in de provincie Hubei, waar hij geboren is. Op nationaal niveau kwam hij in 1954 naar voren, toen hij benoemd werd tot vice-premier, een functie die hij ononderbroken tot 1980 heeft bekleed, en lid van de nationale defensieraad. Dat jaar kreeg hij ook zitting in het volkscongres, het Chine se parlement. Twee jaar la ter kwam hij in het politbu- ro en sindsdien is hij onaf gebroken lid geweest van dit machtige orgaan. Hij ontpopte zich als een van de voornaamste Chinese deskundigen op financieel en economisch gebied en kreeg dan ook, in 1957, de leiding over het ministerie van Financiën, waar hij zich onmisbaar maakte.Van de jaren 50 is Li's kritiek op de partijleider Mao Zedong be kend, toen deze het startsein gaf voor de „grote sprong voorwaarts" en de nu deels afgeschafte landbouwcom- munes ontstonden. Zonder al te veel politieke kleerscheuren doorstond hij de Culturele Revolutie (1966- 1976), een periode waarin veel kopstukken sneuvelden. Zijn nauwe banden met de toenmalige premier, Zhou Enlai, hebben hem geholpen deze periode door te komen. Ook toen in 1976, na de ar restatie van de zogenaamde „Bende van Vier", de wind draaide, wist Li zijn topposi tie te behouden. Hij werd in 1977 een van de plaatsver vangend partijvoorzitters, een functie die hij ook nu nog bekleedt. Het presidentschap in China, dat in 1982 weer in ere werd hersteld, geldt min of meer als een eref unctie en het staatshoofd heeft onder meer tot taak buitenlandse gasten te ontvangen. Maar krachtens de nieuwe grond wet heeft de president ook het recht de premier en de ministers te benoemen en de staat van beleg en oorlog uit te roepen. Li Xiannian. - fotoap pyiTCwjfJIII ^11 Van onze redactie buitenll InNN - De SPD in WestduitT Tg eist het aftreden van d<j gezondheid, gezins- en jol ten Heiner Geissler (CDUI |ens omstreden uitlating in lent over het pacifisme. 1 Geissler, die altijd goed is Jerzy Urban..Kerkelijke ordedienst faalt- fotoap Door Jan Bouurmans HOEWEL niet provocerend neemt paus Johannes Pau- lus II toch geen blad voor zijn mond. En zijn Poolse landgenoten haken wellicht gretiger in op het pauselijke spreken dan hem zelf lief is. Dat mag de tussenbalans zijn van het tweede bezoek van de paus aan zijn vader land, dat donderdag afloopt. Het woord solidariteit be tekent in Polen nog maar één ding: de vrije vakbond. En eigenlijk alleen nog maar vrijheid. De paus hoeft het woord maar te laten vallen of aan het gejuich komt bij na geen einde. Alsof die de monstraties niet duidelijk genoeg zijn, komen bij elke bijeenkomst de spandoeken tevoorschijn, zijn de V-te- kens niet van de lucht en mondden de religieuze sa menkomsten bijna als regel uit in waardige politieke be togingen. Zolang de paus in Polen is, staat het bewind Jaruzelski feitelijk machteloos tegen over deze „ordeverstoringen en excessen". Maar er is in tussen enige stof tot naden ken oyer de vraag of dit pauselijke bezoek positief zal uitwerken voor de situa tie in Polen in de zeer nabije toekomst. Enige reden tot zorg is er zeker. Natuurlijk is het niet tot politie-optreden van enige betekenis gekomen tijdens die demonstraties; dat kan een Jaruzelski zich niet ver oorloven. Maar de Poolse massa's die de paus elke keer op de been brengt, blijkt te weinig onder de in druk van de uiterst nadruk kelijke aanwezigheid van de politie om zich koest te hou den. In dit opzicht moet het bewind de ene nederlaag na de andere slikken. En dat zit Jaruzelski en de zijnen uiteraard helemaal niet lek ker. Dat het pauselijke bezoek voor de autoriteiten hele maal niet naar wens ver loopt, heeft regeringswoord voerder Jerzy Urban zondag te verstaan gegeven. De ge bruikelijke beleefdheid te genover een gast van de staat verloor het van de ont stane ergernis. Het moet af gelopen zijn met die demon straties voor Solidariteit en de kerkelijke ordediensten hebben daar maar voor te zorgen; afspraak is af spraak. Urban waarschuw de indirect ook de paus zelf dat zijn optreden averechts zal uitwerken op de relatie kerk - staat als hij doi .inet te hameren op herstel >,',van vrijheid en onafhanke lijkheid van Polen. De paus moet met andere woorden eens wat beter op zijn woor-1 den letten. Urban werd zon dagavond bijna onmiddelijkl op zijn wenken bediend. De paus drukte na de get* dienst bij het klooster van Jasna Gora zijn toehoorden op het hart rustig en kalm naar huis te gaan. Maar to-1 venal leek het er veel opi de paus op dat moment i voorbereide toespraak niet heeft uitgesproken. Zelfs al zou Johannes II Paulus II nu nog alleen maar uiterst vrome praatjes houden, dan nog is hel „kwaad" geschied. En dan; heeft de toegezegde ontmoe ting met Lech Walesa, hel levende symbool van Solida riteit, nog niet eens gehad. Die ontmoeting zou afgelopen weekeinde moeten hebben, maar blijkt toch weer verschoven te zijn naar het einde van het pau selijke bezoek. Het mag ove rigens niemand verbazen indien deze ontmoeting i nog door de regering op het laatste moment wordt ver hinderd via een doorzichtige truc. Het tweede bezoek van de paus aan zijn vaderland had voor het bewind Jaruzelski het bewijs moeten leveren dat het de situatie in hel land weer goed onder con trole had en dat de staat van beleg de sporen van Solida riteit althans in de open baarheid had uitgewist. Het pauselijke bezoek heeft hel bewijs van het tegendeel ge leverd. Dat maakt de positie van Jaruzelski er niet stevi ger op. Integendeel, de da gen van de generaal konden nu wel eens geteld zijn in Moskou. En zijn plaats zeker niet door een duil worden ingenomen. Er is reden om aan te ne men dat het tweede bezoek van de paus aan zijn vader land eerder zal bijdragen aan versterking van de on derdrukking in de naaste toekomst dan dat het bij draagt aan „normalisering van de situatie". Is het mis schien daarom dat Johannes Paulus II een paar keer zijn landgenoten zo nadrukke lijk de lijdensgeschiedenis van Polen heeft voorgehou den en daaraan de indrin gende oproep heeft gekop peld om niet te versagen Buiten is het binnen beter. Op het Binnenhof trekt mi nister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) altijd een somber gezipht als hij spreekt over ons belas tingklimaat. Maar spreekt hij'als verkoper van Neder land BV tegen buitenlandse klanten, dan klinkt het plots heel anders. „Thé Dutch tax regime for businesses does not compare badly at all with the regimes obtaining in other western countries, which is putting it mildly". Ons belastingklimaat biedt het bedrijfsleven best leuke voordeeltjes, blijkt de WD-minister opeens te we ten. En politieke verdeeld heid? Nee hoor: „I am happy to say that all the country's major political parties are agreed that lasting economic recovery can be achieved only through an strengthe ning of the market sector." Iedere verkoper zal, soms misschien tegen beter weten in, zijn produkt tegenover de klant ophemelen. Dus waar om zou Van Aardenne bui tenlandse investeerders niet mogen lokken? „I am sure that foreign investors will continue to find here a hos- pitale and profitable loca tion for their European ope rations." De welkomsmat ligt klaar. Holland is zo gek nog niet. Klopt. En daarom is het juist zo aardig om dié Engel se speech naast Van Aar- denne's redes voor binnen lands gebruik tie leggen. Een opmerkelijk verschil, which is putting it mildly. „Sommigen willen nog wel eens een onderscheid maken tussen links en rechts ge weld. Een steen, gegooid door linkse actievoerders, zou minder erg zijn dan een steen, geworpen door rechtse actievoerders, Ik wijs dit onderscheid af. Linkse stenen bestaan niet," Van Thijn, de nieuwe burgemeester ven Amster dam. r Everï een wat precaire situa tie waarin Ruud Lubbers zich de afgelopen week be vond. Onderweg van de af scheidsreceptie van Van Agt in het Eerste Kamergebouw naar die van Van Thijn in het Tweede Kamergebouw ontwaarde hij halverwege het Binnenhof een deels ont klede toerist, die bij de fon tein doodgemoedereerd zijn broek stond uit te wassen. Als was het aan de rand van een Limburgs beekje. De minister-president in 'gezelschap van een naakte man in het hartje van de re geringszetel kan - vastge legd op foto of film - nogal vervelende consequenties hebben. Lubbers bedacht zich dan ook geen moment: het hoofd afgewend liep hij snel voorbij, rechtstreeks naar de beveiligingsdienst van de Tweede Kamer, die onverwijld opdracht kreeg de wellicht eerste Binnen- hofse nudist uit de ogen van de regering te verwijderen. Zou Lubbers zich gereali seerd hebben dat hij het ge lijk van de vakbeweging aangetoonde? Die roept im mers al maanden dat het ka binet wel de minima uit kleedt, maar de gevolgen er van niet wil zien. „We laten het liggen waar het ligt. Daar hebben we in grote eensgezindheid toe be sloten." (2 x). „We kopen gewoon de Ka- rel Doorman terug en die sturen we erop af. Ha ha ha." (7 x). „Nog even geduld beste kerel. We hebben de ge woonte om zaken goed door te praten voordat we ermee naar buiten komen." (4 x). Dat van die Karei Door man zal wel afgesproken werk zijn geweest, maar de CDA Tweede Kamerfractie blonk ""tie afgelopen week toch bepaald niet uit in ori ginaliteit bij het afschudden van nieuwsgierige journa listen. Zo'n fractieberaad is uiteraard besloten, maar het grappige is dat tussen de CDA-fractiekamer en de dichtstbijzijnde toiletten geen vluchtweg bestaat. Dat heeft vooral bij langere fractievergaderingen zo zijn voordelen. Intussen heeft het CDA toch in alle stilte een eigen Zuid-Afrika-beleid uitge broed, dat volgens beproefd CDA-recept vooral door uit stel wordt gekenmerkt: een boycot op termijn, in veste-' ringsbeperkingen voorbe reiden, de_uitvoering van |een en ander komt na '86. Een incident? Helaas, nee. Woensdagavond ver na het middernachtelijk uur bogen in het perscentrum Nieuwspoort CDA-dissident Mateman en buitenlandspe cialist Van Weezei zich over de bereikte resultaten. De Nieuwspoortcode schrijft voor dat alles wat in dit perscentrum informeel wordt gezegd, niet gezegd is maar dat kan nauwelp gelden voor wat bijna op straat te horen is: 'De Nieu- we Koers', 'Zuid Afrika hel begin' en 'Drie jaar doen we niks' klonken net iets te luid op. De Eerste Ka* mer behandelt de begrotin? Sociale Zaken en het ai- schaffen van de WWV voor jongeren. De Tweede Kamer buigt zich over de verlaging van de minimum-jeugdlo nen met gemiddeld tien pro cent, het al dan niet uitkeren van een vakantie-toesla? van 5600 aan topambtena ren (inclusief de bewoners van het Catshuis), het ver hogen van de benzine-ac- cijns met een dubbeltje rondt de discussie over f verlaging van de kinderbij slag af. Van onze redactie buitenland ANTIAGO - De vakbonden I i Chili hebben gisteren opge-1 oepen tot een algemene sta I iing morgen. Daarmee lijken 4e stakers in de kolenmijnen I «p een volledige confrontatie I met het regime van Pinochet I tan te sturen. I Als de stakingsoproep I Lordt opgevolgd zal bijna del ■elft van alle werknemers I lanaf donderdag in staking I tijn. Het stakingsparool is het I Ei,twoord op het harde optre- I Een van de junta op de staking I in de kopermijnen in het noor- I ■en van het land. De mijnen kerden onder militair gezag Van onze redactie buitenland lOSKOU - De nieuwslezer 'ladimir Dantjsev, die voor de tiissische radio kritiek lever- t op de Russische inmenging n Afghanistan, is in een psy- hiatrische inrichting in Tasj- ;ent opgenomen. Dit hebben unctionarissen van radio- loskou gisteren verklaard. „Deze rel blijft enorme gol- en opwerpen", gaven zij toe. 'olgens de functionarissen is lantsjev tot nu toe de enige ie is bestraft, „Maar het is altijd mogelijk dat aride- en aan de dijk worden gezet". 35-jarige Dantsjev riep rssen 18 en 25 mei verschei- ene malen voor de Engelsta- ge dienst van radio-Moskou erichten om waarin gewag 'erd gemaakt van „Russische ïdringers" in Afghanistan, tij moest zich verantwoorden oor een disciplinaire commis- ie en werd naar zijn geboor- iplaats Tasjkent in Oezbekis- in gestuurd. Daar is hij opge- omen in een psychiatrische irichting, waar hij zich nog £eds bevindt. Van onze coi UXEMBURG - De Belgische i 6n, Leo Tindemans, heeft giste: antie toegegeven dat België de 11 ln België materiaal op te sla ogelijke plaatsing van kruisra Pstemming van kracht wordt, ar van Tindemans de uitspraa ireken van „een brief aan de es bevat". Tindemans bevesti armee iets verder ging dan hi 'mh.f Van de EG zijn het g ,,r J.g n'et eens geworden ov< die Per lidstaat tot eii in i,ii mogen worden. Beslissin in uitgesteld tot 25 juli. Uotl lJedoel,ing was dat per einc yoor de lidstaten van de ET ,an^..worden. Maar gistere eer et' <^ro°t-Brittannië er jjiit willen produceren da „akkoord tussen de landen L); Z0dat een vergelijk er n it feit .rr!aa'tte men dankbaar i de Italiaanse ministe i zieto ezmgen in zijn land d |Ssen niet meer bevoegd achtü er

de Stem | 1983 | | pagina 4