KAN ZEELAND HIJ, Ronnie Trippert wint de eerste triathlon Knokpartij in Kapelle door rechter afgestraft de 4 in 1 krant" 111 Boertien bezorgd over behartiging „belang Aardenburg" FNV ongelukkig met vrijwilligersproject op De Bevelanden DE STEM Schrap nieuw ziekenhuis in Kanaalzone" Beraadsgroep: bezuinigingen op hulpverlening alarmerend 'm DE STEM ioede ;hok- dempers ,DE PAUW" Levensschool Terneuzen WOENSDAG 22 JUN11983 Modethema: koel katoen. Links: chintz jack 85,- shirt, korte mouw 28,- zomerjeans 35,. Rechts: t-shirt 20,. streep bermuda 30,-. canvas zomerschoenen 20,- COMMISSIE SCHRIJFT STAATSSECRETARIS: 99 w RKRACHT m/v is 28 uur. PvdA in strijd om waterschapszetels Internationale autodief gepakt Tussen Engelsen en Nederlanders cafébezoekers Kantwerkexpo in Sluis een enorm succes "nAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND_ ff I T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Staatssecreta ris j. van der Heijden (Volksgezondheid) mag van de overwegingscommissie riekenhuisbouw Zeeuwsch- Vlaanderen volgende week dinsdag (28 juni) naar Zee land afreizen met een bezui nigingsplan op zak. Hijzou er volgens de commissie verstandig aan doen een nieuw streekziekenhuis in de Zeeuwschvlaamse Ka naalzone van zijn lijstje te schrappen. In plaats daar van kan het Elisabethzie- kenhuis in Sluiskil als zoda nig dienst gaan doen. Dat moet dan wel worden ver nieuwd en uitgebreid tot 280 bedden. De in Sluiskil ontstane commissie schrijft dit in een brief aan de staatssecretaris, met afschriften aan de pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid (RAVOZ) en de verantwoordelijke Zeeuwse gedeputeerde W. Don. In een lijvig rapport be pleitte de commissie in mei al voor vernieuwbouw van het Sluiskilse ziekenhuis. Dat men het nu nog eens dunnetjes over doet gebeurt met het oog op twee belang rijke bijeenkomsten binnen een week. Morgen (donder dag) vergadert de RAVOZ en volgende week is er het bezoek van Van der Reijden aan Zeeland. In Middelburg zal hij dan de actuele situa tie rond de zieknhuisbouw in Zeeland bespreken met het provinciebestuur. De brief en het eerdere rapport van de overwegingscommis sie kunnen daarbij ook op tafel komen. Pluspunten In de recente brief onder streept de commissie de pluspunten van een streek ziekenhuis in Sluiskil. Die plaats ligt centraal en be schikt met het Elisabeth nu al over een goede accommo datie. Dit in tegenstelling tot Terneuzen waar het Julia- naziekenhuis absoluut niet in aanmerking komt voor vernieuwing en uitbreiding. Dat ziekenhuis moet dan ook worden gesloten. Hulst en Oostburg kunnen 'flank- ziekenhuizen' behouden met ieder 100 bedden. De commissie wijst er op dat het voortbestaan van twee ziekenhuizen in de Ka naalzone weinig praktisch is. Volgens haar is ook voor zitter J. Korbee van de Stichting Ziekenzorg Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen (die de twee bestaande zie kenhuizen beheert) die me ning toegedaan. Dezelfde Korbee blijft zich nog wel beijveren voor een geheel nieuw streekziekenhuis. Daarvan zegt de commis sie dat dat kapitaalvernieti ging is. Twee ziekenhuizen sluiten en een nieuw bou wen is veel duurder dan de vernieuwbouw van het Eli- sabethziekenhuis. En dat laatste, zo besluit de com missie, is zeker zo efficiënt. Op het eerste rapport kreeg de Sluiskilse commis si e overigens heel positieve reacties. Zoveel dat al beslo ten is het rapport in Sluiskil huis aan huis te verspreiden. Zeeland zal toenemen \LRADIAAL dlDDELBURG - De Zeeuwse Beraadsgroep [eugdhulpverlening heeft het provinciebe- tuur gealarmeerd over op handen zijnde ijksbezuinigingen op het gebied van de eugdhulpverlening. Men wil dat het provin- iebestuur bij het rijk aan de bel trekt met de nededeling dat verdere bezuinigingen op de eugdhulpverlening onverantwoord zijn. Jtage aan schok- Inpers merkt u pas E het te laat is. lat daarom uw jiokdempers lATIS testen fektronische schokdempertestbank. cnpii» pn uakkundigemontjgg 1 door onze specialisten, PW.» Wij leveren banden van diverse bekende merken. I waaronder 50-13828 Groningen.'s Gravenhage. n. Zwolle. Zwijndrecht. [Ook zaterdag open (van 9-12 uur). uur van de Scholenstichting SI oogstraat 19, Bergen op Zoom, >or de onder haar bestuur staande &VOSCHOOL. ST. JOSEPH ST iegde t schooljaar 1983/84 voor het vak ectanten wordt een r.-k. levens- ng verwacht. ies met opgave van referentie- i z.s.m. te richten aan: Directie bi i/lavo Postbus 93 4560 AB Hulst gen kunnen tijdens de schoolt!' -den ingewonnen bij de directeu irgangs tel. 01140-13676. n dienen z.s.m. doch uite0 ons bezit te zijn. :es-indisch restaurant NJEPLEiN 11 BRESKENS 01172-1638 ;se Restaurant met sfeervolle en arrangementen voor partijen en zakenlunchen. De bezuinigingen houden en forse en snelle verminde- ing in van het aantal opvang- iiogelijkheden in de Neder- mdse tehuizen. In Zeeland lo de bestaande opvangmo- Jijkheden (zo'n 290 plaatsen) vooralsnog geen gevaar, maar Zeeuwse achterstand van o'n 120 plaatsen zal bij het loorgaan van de bezuinigin- ;en niet meer kunnen worden ngelopen. Bovendien wordt ievreesd dat in andere pro- incies straks geen opvang- nogelijkheden meer bestaan voor Zeeuwse jongeren die lar noodgedwongen moeten vorden ondergebracht. Het vat daarbij vooral om meer specialiseerde internaten 'oor schoolopleiding, vakop- eiding en zeer intensieve be- ïandeling. De bezuinigingen kunnen er volgens de Zeeuwse beraads- iroep toe leiden dat binnen- :ort een deel van de noodza kelijke uithuisplaatsingen van ongeren niet meer gereali seerd kan worden. „Een ver sterking van de jeugdproble matiek in Zeeland zal hiervan het gevolg zijn." In sommige delen van het land hebben eerdere bezuini gingen al tot grote tekorten aan opvangmogelijkheden ge leid, In Zeeland zo'n tekort Ml momenteel met name voordoen bij de justitie-voor- wningen van de Vereeniging Kmderzorg. De rijkoverheid gaat er vanuit dat de inkrimpingen 'J de internaten gecompen seerd kunnen worden door an- e (goedkopere) voorzienin gen zoals opvang in pleegge- wnen, dagopvang en ambu- «nte hulpverlening. Hulpver- "frs vrezen echter dat zo'n pa u!ging n*e* sne* genoeg gerealiseerd kan worden. Zo tagneert bijvoorbeeld de ,.a^, ''id in Zeeland het jmbod van pleeggezinnen. Dit beeld van de situatie in Zeeland werd gisteren desge vraagd geschetst door secreta ris J. Schouten van de Zeeuw se beraadsgroep. Hij ging daarbij globaal in op een ad vies dat de Zeeuwse commissie beleidsvoorbereiding Jeugd hulpverlening gisteren heeft opgesteld ten behoeve van het provinciaal bestuur. Het landelijk gestructu reerd overlegorgaan voor j eugdhulpverleningsverblij - ven kwalificeert de bezuini gingsplannen als 'afbraakbe leid'. Dit orgaan schat de om vang van de bezuiniging op 160 miljoen gulden en spreekt over sluiting/inkrimping van internaten tot een totaal van 2700 bedden, terwijl de behoef te aan die opvangplaatsen nog steeds toeneemt. Het bezuini gingsbeleid zou verder neer komen op vernietiging van 1800 arbeidsplaatsen. De Zeeuwse beraadsgroep heeft' al besloten dat ze zal weigeren te adviseren over in- krimpingsvoorstellen wan neer daarin per internaat al concrete cijfers zijn ingevuld. üyAAO VOOR 71 itwcqt FEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der sin r(fdi,ie"che,>- Jan Jan" pe",(P|v chef), Frank Dey, Bnp Sch'PPer, Cor de r, Ton Koomen POd). Hulst: Eugène Ver kil mÜ' Goes: Gé van Ber' ma n Lelbur9: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. „unten Wnffrzande: mevr. Neve, 2250 ders,r' 4' 01148~ Rdvertentie-expl. '"specteur Zeeland: C. Me- n,J. Pnvé 01150-95839 HULST/HONTENISSE - De PvdA Hulst/Hontenisse wil proberen een zetel te bemach- ten in het bestuur van het wa terschap Hulster Ambacht. Men wil met een kandida tenlijst op de proppen komen voor de verkiezingen van 19 oktober, waarbij het gaat om twee beschikbare zetels voor de huishoudelijke vervuilers. De lijst tijdig gereed te heb ben wil men die tijdens de le denvergadering van 28 juni gaan opstellen. De PvdA-af- deling doet dan ook een beroep op alle (vooral vrouwelijke) leden zich kandidaat te stellen voor deze verkiezingen. De vergadering van de PvdA wordt dinsdag 28 juni gehouden in het café Ron de Vilder in Hulst. TERNEUZEN/AXEL - Ronnie Trippert uit Hoek heeft de eerst triathlon, georganiseerd door de Le vensschool in Terneuzen en gehouden in Axel, op zijn naam geschreven. Hij deed over de drie onder delen (een kilometer zwemmen, twintig kilometer fietsen en vijf kilometer hardlopen) één uur, 32 mi nuten en 16 seconden. Hij liet daarmee leider Adrie Scheele, tevens een van de organisatoren, bijna drie minuten achter zich. volg krijgen. „Diverse leer lingen waren zo enthousiast dat ze volgend jaar weer willen meedoen. Ze zitten dan wel niet meer bij ons op school maar willen zonder meer een snipperdag ne men". De bezemwagen van'de triathlon in Terneuzen MANTGEM Op verzoek van de rijks-politie van Oostburg is tijdens een verkeerscontrole in Mantgem in Friesland een man aangehouden die ver dacht wordt van het stelen van auto's. In totaal gaat het om een tiental auto's die hij heeft ontvreemd en verkocht heeft. Hij heeft reeds diverse fei ten aan de rijkspolitie in Oost burg bekend en gebleken is dat hij ook in België en Frank rijk al-voor een tiental van de zelfde feiten veroordeeld is ge weest. De tien auto's die hij in Ne derland gestolen heeft zijn in middels allemaal teruggevon den. Er deden in totaal 12 deel nemers aan mee. Allen heb ben de krachtproef door staan. Opmerkelijk was de prestatie van Monique van de Wege uit Terneuzen, die weliswaar als laatste ein digde (2.15.25), maar volgens haar mannelijke collega's de krachtmeting met glans doorstond. Zwaarste „Het zwaarste stuk is als je moet gaan lopen. Als je van de fiets stapt heb je benen als een olifant. Het gaat dan vooral om de eerste kilome ter. Kun je daar snelheid maken dan is het goed. Maar er waren er ook bij die ge woon stapvoets moesten gaan", aldus Adrie Scheele na afloop. "if"-.. Gevolg De 'sportdag', als afsluiting van het schooljaar, zal in de zelfde vorm zeker een ge- Het gebeuren speelde zich gistermorgen af in en rond het zwembad 't Plaatje in Axel. De deelnemers doken eerst in het water, daarna pakten ze de fiets waarop de triathlon werd afgesloten met de duurloop. Nummer drie, vier en vijf waren Hans van de Ende uit Spui, Jaap van de Berge uit De Griete en Chiel Schelleman uit Ma- grette. Shirtke Alle deelnemers kregen na afloop een shirt met de tekst Triathlon 83 Finisher, het ontwerp hiervan is gemaakt door Hans Markusse. Het evenement is ook op video gezet. f» Cl •>54 -• - Eén kilometer zwemmen was een onderdeel van de triathlon, georganiseerd door de Terneuzense Levens- Chooi - FOTO'S OESTEM/CORJ DE BOER Van onze correspondente MIDDELBURG - „Een klap op zijn bakkes", was op 18 juli van het vorige jaar aanleiding tot de knokpartij in Kapelle tussen twee groepen cafébe zoekers: Engelsen aan de ene kant, Nederlanders in het an dere kamp. Het 'Nederlandse slachtoffer' van de klap deed hier overigens niet aan mee: hij moest met een bloedende wond en een zware hersen schudding worden afgevoerd. Een vriend was er getuige van geweest hoe een van de Engel sen (buiten de bar) uithaalde en het slachtoffer zwaar ver wondde. Reden voor de vriend om in het café versterkingen op te roepen, die dan ook prompt in actie kwamen. Het waren de 39-jarige ca fébaas C. H., de 23-jarige P. P. (beiden uit Kapelle), E. den B. (19) uit Biezelinge, J. de K. (23) en M. van H. (19), beiden uit Kamperland. Dinsdag stond het vijftal voor de politierech ter in Middelburg terecht op beschuldiging van mishande ling. De zaak van de 22-jarige Engelsman C. R. werd bij ver stek behandeld. Op het sein „B. is neergesla gen" stormde het vijftal Ne derlanders naar buiten, waar onder cafébaas H. gewapend met een gummiknuppel. Zi- zaggend door Kapelle werden de Engelsen door het op wraak beluste vijftal achtervolgd „om hen aan de politie over te leveren", aldus een van de woordvoerders van het vijftal. In feite werd minstens één En gelsman bewust 'gepakt', maar daar tegenover stond dat een andere Engelsman (R.) met een glasscherf uithaalde en de Nederlander een jaap over het gezicht bezorgde. De supporters zaten dins dag, nog zichtbaar gehavend, op de publieke tribune. Ten slotte kon de politie de Neder landers, maar ook de Engel sen, inrekenen, maar toen was er al veel bloed gevloeid en waren er -op de route van de vechtenden- ruiten en een tuin gesneuveld. „Een laf gedoe", zo typeerde officier van justitie mr. Van Marion de actie van de Neder landers, die gericht was bp het pakken van minstens één En gelsman die dan zou moeten boeten voor de rest. Cafébaas H. -die al vaker in die zin 'de handjes had laten wapperen'- werd veroordeeld tot een boete van 500 gulden en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, evenals de Engelsman. Drie van de vechtersbazen kregen een boete van 500 gul den en een week voorwaarde lijk, terwijl verdachte Van H. werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs: hij zou wel hebben geschopt maar nie mand hebben geraakt. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Com missaris der koningin dr. C. Boertien maakt zich grote zorgen over de gang van zaken in Aardenburg. „Dat kan daar niet langer meer zo doorgaan. Het geeft geen pas dat een ge meenteraad dagelijks over straat rolt. Dat is niet in het belang van de gemeen te en dat baart de commis saris grote zorgen", zo liet kabinetschef mr. A. de Ru gisteren desgevraagd we ten. Het initiatief om de di verse fractievoorzitters uit de Aardenburgse raad te horen is geheel van de commissaris uitgegaan. „De commissaris zit daar bij staatsrechtelijk wel in een moeilijke positie. Zo wel de raad als het insti tuut burgemeester zijn autonoom. Er is geen meester/knecht-verhou ding, zo simpel ligt dat niet. Wel ligt er een ver binding minister van Bin nenlandse Zaken/Com missaris der koningin", zegt mr. De Ru. De gang van zaken in Aardenburg wordt al sinds de verkiezingen vorig jaar op het Middelburgse pro vinciehuis nauwlettend gevolgd. „Er zijn achter de schermen diverse gesprek ken gevoerd om klaarheid in de Aardenburgse zaak te scheppen. Toen eenmaal het raadslid Scheppers was toegelaten en de eerste mo tie van wantrouwen tegen de toenmalige wethouder De Ridder van de baan was leek het erop dat de rust was weergekeerd. Totdat in de raadsverga dering van 31 mei de bom barstte", zegt mr. De Ru, die de bewuste raadsver gadering heeft bijgewoond. Maandagavond werden de fractievoorzitters van de Aardenburgse oppositie door dr. Boertien ontvan gen. Gisteravond was het de beurt aan de 'regerings fracties'. Niet uitgesloten is dat de commissaris daarna nog gesprekken voert met Dr. C. Boertien, com missaris van de konin gin in Zeeland: Zrogen om Aardenburg. - FOTO ARCHIEF DE STEM. de burgemeester en de twee wethouders. „Hij wil zich zo breed mogelijk la ten informeren, kijken waar de problemen liggen en mogelijk, als daartoe aanleiding is, een nieuwe gespreksronde houden. Tenslotte heeft dr. Boer tien grote ervaring in di verse bestuurscolleges waar politieke tegenstan ders toch behoorlijk met elkaar omgaan". Wat uiteindelijk uit deze 'informatie' rolt is volgens mr. De Ru niet bekend. „De commissaris heeft nog geen oordeel. Hij benadert de zaak zo objectief moge lijk en laat zich daarbij al leen leiden door het belang van Aardenburg, dat is zijn grootste zorg. Overi gens denkt de commissaris dat men zich in Aarden burg niet zomaar kan ver schuilen achter de stem menverhouding van 6-5. Daarvoor krijgt men vroeg of laat ongetwijfeld de re kening gepresenteerd, zo simpel ligt het niet", aldus mr. De Ru. Van onze correspondent GOES - „De nieuwe beproefde methode helpt iedereen verder in het slop. Werklozen komen niet aan nieuw, vast werk, bestaande werkgelegenheid wordt afge broken en de rechtsposities ondermijnd. Als vakbe weging kunnen wij de nu in gang gezette ontwikke ling onmogelijk accepteren". Dat schrijft districtsbe stuurder drs. M. Strous van het FNV in een brief aan de Bevelandse colleges van bur gemeester en wethouders. Het FNV is boos over de gang van zaken rondom de Bevelandse toetsingscommissie ad inte rim. Die commissie bekijkt of vrijwilligersprojecten mogen worden uitgevoerd door werk lozen met behoud van uitke ring. Uiteindelijk is het de be doeling dat in de hele provin cie drie van dergelijke com missies komen. Die bekijken dan of werklozen in groeps verband vrijwilligersactivitei- ten mogen uitvoeren zonder daarbij hun uitkering te ver spelen. Individuele aanvragen van werkelozen worden beke ken door de RWW/WWV ge meentelijke commissies. digd in de commissie ad inte rim zitting te nemen heeft dat geweigerd omdat een dergelij ke commissie op de ontwikke lingen vooruit loopt. Men wil wachten op de installatie van drie toetsingscommissies in Zeeland. Padvinderij Onlangs, zo schrijft de FNV, zijn wij geconfronteerd met het resultaat van de commis sie ad interim. De commissie is accoord gegaan met de plaat sing van twee nieuwe lokalen ten behoeve van de Borselse padvinderij. Werkelozen mo gen dat met behoud van uitke ring doen. Het FNV schrijft dat het daarbij gaat om het uitvoeren van werk dat past in de sfeer van de bouw-cao, en daarom moet worden uitge voerd door betaalde bouwvak kers. Het FNV dat is uitgeno- SLUIS - De door de kant werkschool 'Koningin Sophie der Nederlanden' in de raads- kelder van Sluis ingerichte tentoonstelling is een onge kend succes. Sinds de opening van de expo, 12 dagen geleden, zijn ruim 5000 bezoekers een kijkje komen nemen. Vanuit diverse plaatsen, zo als Oegstgeest en Brussel, zijn zelfs speciale busreizen geor ganiseerd om belangstellen den aan te voeren. Vooral het 'pronkjuweel', de in 1920 door de toenmalige leerlingen van de kantwerkschool in op dracht van koningin Wilhel- mina vervaardigde bedde- sprei, trekt veel belangstel ling. De sprei is door het ko ninklijk huisarchief voor de duur van de tentoonstelling in bruikleen afgestaan. De expositie kan nog wor den bezichtigd tot en met zon dag en is dagelijks open van 9 tot 11 en van 14 tot 18 uur

de Stem | 1983 | | pagina 11