UITBLAZEN RITUELEN Vrouw kreeg kogel in het hoofd, maar merkte niets Zo Wbeja DE STEM even.._ Komkommer? Nederlander leeft „beter" Levensmiddelen uit de catalogus a ele rr DE MER VAN :PAGINA TWEE IX o 15 o n o Q Q cl DE STEM CO! Polen: deksel Vries op d ZATERDAG 18 JUN11983 PAGINA a Stadswal Fragiel 7ATERDAG18 JUNI T5 dagblad voor zuidwest -nederland Jaargang 123 Nr. 20.156 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK De uitbreiding van het Ro- meinse metro-net ligt meer dan een maand stil omdat de graafmachines weer eens op belangrijke antieke bodem- schatten zijn gestuit. In dit geval gaat het om de stoffe- lijke resten van de Castra Pretoria, de kazerne van de Pretoriaanse garde, de lijf- wacht van de oude keizers. 1 Enige maanden terug waren het de restanten van de Serviaanse muren, die de grondwerkers dwon- gen koers te zetten naar hun schaftkeet. Zo komt die metro er nooit, denkt men in Rome, terwijl de opgebroken straten en reusach- B tige boormachines dagelijks voor een geweldige verkeerschaos zor- gen op een van de drukste punten van de stad, vlakbij het centraal station Termini. E De ontwikkeling van een stad als Rome wordt voortdurend gehin- derd door zijn verleden. Voor stra- tenaanleg en huizenbouw kan geen spade de grond in gaan, of er druikt een oude schat op. De stadsarcheologische dienst moet dan gewaarschuwd worden, en de werkzaamheden stilgelegd, totdat cultuur en wetenschap hun plicht hebben gedaan. De nieuwe metro van Termini- station naar een verre westelijke stadswijk, komt er vast en zeker, maar de tijd die ambtenaren, politi- ci, grondwerkers en archeologen daarvoor zullen nemen wordt waarschijnlijk wel weer twee keer zo lang als gepland, precies zoals bij de vorige metro-uitbreiding, die van Termini naar het Vaticaan. Vol- gens de archeologen zal de aanleg sneller in haar werk gaan als de hindernis van de Castra Pretoria eenmaal is genomen. Verder naar het westen zijn weinig antieke vondsten van importantie te ver- wachten, omdat die kazerne aan de rand van het keizerlijk Rome is gebouwd. Het heeft al heel wat tijd en moei- te gekost de eerste hindernis, die De komkommertijd breekt aan. Nessie, het monster van Loch Ness en de Verschrikkelijke Sneeuwman spreken tegenwoor dig niet meer zo tot de verbeel ding, maar er worden in de wijde wereld wel meer gekke dingen waargenomen. Zo meldt het Fran se persbureau AFP op gezag van een Chinese krant dat in het noord-oosten van China een haan onlangs een ei heeft gelegd. Volgens het Chinese, Engelstalige dagblad 'China Daily', was de iets meer dan een jaar oude haan zich sinds begin mei vreemd gaan ge dragen. Hij kwam steeds veeivuidi- ger van zijn stok af en weigerde te kraaien. Óp 13 mei ging hij zich op een nest zitten en legde een groot ei van iets meer dan 160 gram. „De haan, die klaarblijkelijk van sekse veranderd is, werd onder observatie geplaatst"", aldus de Chinese krant. EEN Poolse priester zwaait in de straten van Warschau enthousiast naar de paus in zijn mobiel, terwijl een bewa ker van de paus van de treeplank van een begeleidende auto de wuivende geestelijke tegemoet lijkt te komen. Zijn bezwerende gebaar, de wederzijdse groet van paus en onbekende priester en de streng kijkende motoragenten; het verschaft deze foto een bijzonder beeld van de rituelen in een land vol spanning. FOTO AP van de Serviaanse muren, te ne men. Deze oudste Romeinse stads wal, gebouwd door koning Ser- vius-Tullius in de zesde eeuw voor Christus, was voor het laatst gesig naleerd onder het bestaande com plex van het centraal station. De resten, die metro-bouwers begin dit jaar in een beiendehde straat aantroffen hebben de geleerden dan ook aangenaam verrast. Ze hebben de muur uit elkaar ge haald, en zullen hem weer in elkaar zetten als de metro-tunnel is aan gelegd. Ditzelfde geintje willen de ar cheologen ook met de Pretoriaan se kazerne uithalen, maar de staat waarin de overblijfsels van deze door keizer Tiberius in '22 na Christus gebouwde kazernes zijn aangetroffen, heeft hun plannen verijdeld: De restanten van slaap cellen en kazernemuren bleken te fragiel voor demontage. De oude kazerne ligt bovendien erg moei lijk: Onder het gebouw van de na tionale bibliotheek, waardoor wei nig manoevreerruimte voorhanden is. De keuze gaat nu tussen een verlegging van het metro-tracé of een aantasting van het oude kazer ne-complex, althans van wat daar op 25 meter onder de grond nog van over is. Dat de metro-tunnel dieper de grond in gaat is uitgeslo ten omdat daarvoor de kosten veel te hoog zouden oplopen Op korte termijn zal de knoop moeten worden doorgehakt. Niet alleen omdat de vertraging als ge volg van de opzienbarende vond sten al meer dan f 18 miljoen heb ben gekost, maar ook omdat de ge meente Rome het zich niet kan permiteren de vele geïsoleerde stadswijken nog langer op hun lang verbeide ondergrondse te la ten wachten. (Cees Manders, Ro me). Binnen de Europese Genteen schap heeft Nederland het laagste sterftecijfer met 8,1 per duizend. Dit blijkt uit een bevolkingsonder zoek van het Bureau voor de Sta tistiek van de Gemeenschap over 1981. In dat jaar was de kindersterfte slechts in Denemarken lager dan in Nederland, namelijk 7,9 tegen 8,3 per duizend, tegen 11,4 in de gehele Gemeenschap en 16,3 in Griekenland (het hoogste). Tegen overeen aantal overlijdensgeval- len van 8,1 per duizend in Neder land stond een cijfer van 10,6 in de gehele Gemeenschap en 11,8 in Engeland (het hoogst), gevolgd door West-Duitsland met 11,7 en België en Luxemburg met 11,2. Het geboortecijfer in Nederland was vrijwel gelijk aan het gemid delde voor de gehele Gemeen schap, namelijk 12,5 per duizend tegen 12,4 vooralle Tien (maar 21,0 in Ierland). De mate waarin de bevolking in Nederland toenam, met 5,4 per duizend, werd slechts door Ierland en Griekenland, met 11,7 en 6,3, overtroffen. Voedings- en genotmiddelen ko pen vanuit een catalogus. Dat kan sinds kort in Haarlem, waar de fir ma James Distributie is opgericht; een soort postorderbedrijf. Het assortiment waaruit de klant kan kiezen omvat ongeveer 2000 artikelen, waaronder sterke drank. „De klant", zegt initiatiefnemer Jurg, „kan bij ons voor zaken te recht, welke ook in de bekende su permarkten zijn te vinden. Alleen dagverse produkten verkoop ik niet: maar wel diepvries". Behalve een speciale catalogus waarin de produkten worden aangeboden, heeft James Distributie in Haarlem ook een showroom. Hierin kan niet gekocht worden; alleen neemt men er bestellingen op. Om de klanten thuis te bereiken wordt gebruik gemaakt van 6 be stelwagens, die voor de bezorging van artikelen een extra prijs van 3,50 per keer vraagt. Het 'postorderbedrijf' James is nu ruim 2 maanden aktief. „De eerste reacties van de mensen zijn niet slecht. De consument is niet afke rig van deze nieuwe vorm van le vensmiddelendistributie", stelt de heer Jurg. We hebben niet de illu sie dat onze werkwijze snel een groot financieel succes gaat wor den. Onze verwachting is dat pas over enkele jaren het gehele pro ject rendabel is". ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiir Ieder in te vullen woord be staat uit dezelfde letters als het voorgaande woord, ver minderd met één letter. De overblijvende letters, die steeds in de cirkeltjes dienen te worden ingevuld, vormen de naam van een beroep. 1. gissen, 2. plaats in Zuid- Jemen, 3. plaatsje in Overijs sel, 4. reukwater, 5. rivier in Duitsland, 6. droog, 7. inte rest, 8. zwak, 9. internationa le trein, 10. ransel, 11. niet hoog, 12. vis, 13. afbeelding in steen, 14. verzoek, 15. rust plaats, 16. behoeftigheid, 17. op bout passende ring, 18. af gemat. ■j,36ü]sj,dpunj, :si daoiaq ian aow si 'daoui n 'aouuv gi 'paq £i 'apaq pi p\aaq £i 'po zi h 'övvjs oi '331 '6 '8 'muaj i 'dop 9 Uapo '9 inapo p 'auy 'uapy 'Z 'uapvd i iQMISSO^dO Door onze correspondent Jan Drummen PARUS Een Franpaise heeft tien dagen rondgelopen met een kogel in haar hoofd, zon der dat ze ook maar een ogenblik vermoedde dat haar man haar had willen ver moorden. Ze had hoofdpijn maar geen enkel vitaal or gaan was geraakt. Eerst toen zij een bult op haar schedel voelde groeien, ging ze naar een dokter waarna de hele aangelegenheid tot verbij stering van de chirurgen die haar opereerden aan het licht kwam. Maar in totaal duurde het enkele weken voordat me vrouw Muxa uit St.Êtienne begreep wat haar overkomen was. Op 6 april maakte haar man Bernard een wanhoops crisis door. Hij was sedert enige tijd overspannen als gevolg van zorgen omdat hij geen werk kon vinden. In de nacht van die 6e april besloot hij er een einde aan te maken en zich van het leven te beroven. Maar eerst wilde hij zijn vrouw, die naast hem lag te slapen doodschieten. Met zijn .22 kaliber revolver schoot hij haar op 30 cm. afstand een kogel in het hoofd. Tot zijn ontzetting ging zijn vrouw onmiddellijk recht overeind zitten en vroeg: „Wat was dat voor een geuid? Wat is er gebeurd?" Zij voelde een beetje bloed in haar haar, stond op, waste het weg en ging weer slapen. Bernard Muxa had zijn re volver verborgen en ging op zijn beurt slapen. De andere morgen ging de vrouw normaal aan het werk alsof er niets gebeurd was, alleen had ze af en toe hoofd pijn. Ruim een week later voelde zij dat zij een bult op haar schedel kreeg, ze werd wat ongerust en raadpleegde haar dokter. Deze zond haar naar een ziekenhuis, waar een röntgenfoto een vreemd voorwerp in haar schedel aantoonde. Er werd besloten tot operatie en de chirurgen verklaarden dat het kleine ongevaarlijke ingreep tuos. Toen het vreemde voor werp uit haar schedel ge haaid werd bleek dit een .22 revolverkogel te zijn, maar de patiënte was nog steeds niet in staat te verkla ren hoe deze daar terecht ge komen was. Maar na enkele dagen herinnerde zij zich dat zij begin mei 's nachts plot seling wakker geworden was met een druppel bloed in haar haar. Geleidelijk begon zij de toedracht te begrijpen. Woensdag bekende haar man Bernard dat hij haar had willen doodschieten alvorens de hand aan zichzelf te slaan. Donderdag, meer dan twee maanden na zijn moordpo ging, is hij in de gevangenis van StÊtienne opgesloten. Dinsdag begint de zomer. Geen idee of-ie écht begint, met zon en al. Maar in De Stem begint de zomer dan gegarandeerd. In De Stem krijgt u deze zomer de zomers van de jaren vijftig, zestig en zeventig tegelijk. Als spannende serie van de belangwekkendste ge. beurtenissen uil voorbije zomers. Wie kent nog Joop de Knegt, in een zomer (die van '57) beroemd geworden door 'Ik sta op wacht'? Wie weet nog van de vreselijke mijnramp van Marcitjelle in de zomer van '56, van de Planta-mar- garine-affaire ('60), de mariniers die het magisch centrum van hip. pie-stad Amsterdam Sthoonvegen op een zomerdag in '70? Van Watergate, de Beatles, de finale W.K. Nederland-Duitsland (1-2)? Van La Courtine, van Jan Jansen die de Tour wint? De Stem neemt u mee terug naar de zomers van 1956 tot en mei 1975: lang genoeg geleden voor een 'hoe was het ook weer', maar ook nog vers genoeg in het geheugen voor een 'o ja!'. Wat voor nieuws schokte, vermaakte of bewoog ons in die zomers van toen? Hoe was het weer? Wat was er verder in Nederland en in de wereld aan de hand? Dinsdag a.s. begint de zomer en gaat die serie in deze krant van start. Beleef het een zomer lang mee op Pagina Twee. KONING JUAN CARLOS en NELSON MANDELA hebben van de VN- organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur Unesco de 'Simon-Bolivar- prijs' ontvangen. Deze prijs, die dit jaar voor het eerst is toegekend, is een initiatief van Venezuela dat een bedrag van 25.000 dollar (ongeveer 72.500 gul den) ter beschikking heeft gesteld. De prijsuitreiking zal op 24 juli, de geboorte dag van de 'bevrijder' van Latijns-Amerika, in Cara cas plaatsvinden. De Unes co beschouwt de toeken ning van de prijs als een erkenning van bijdrage van de Spaanse vorst en Mandela aan „vrijheid, on afhankelijkheid en waar digheid van de volkeren" alsmede aan de „verster king van de solidariteit tussen de naties en de op richting van een nieuwe economische, sociale en culturele orde". Juan Car los heeft zich volgens de Unesco bijzonder verdien stelijk gemaakt door zijn rol bij de overgang van de dictatuur naar de democra tie in Spanje. Mandela, de Zuidafrikaanse vrijheids strijder die sinds 1962 een levenslange gevangenistraf uitzit, „betaalt een zware prijs voor zijn moedige strijd voor rechtvaardig heid, zijn pleidooi voor de rechten van de mensen en volkeren, en zijn activiteit tegen rassenscheiding". H.H. WEMMERS, oud-minister van verkeer en waterstaat in het tweede kabinet- Drees, is op 85-jarige leef tijd overleden. Wemmers was slechts een jaar (van half maart 1951 tot begin september 1952) minister. Hij begon zijn loopbaan in 1916 bij de staatsmijnen en eindigde zijn carriere in dit bedrijf als president-direc teur. Wemmers was voor zitter van het verbond van protestants christelijke werkgevers dat in 1970 sa men met het katholiek wergeversverbond over ging in het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond waarvan hij vice- voorzitter werd. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, groot officier in de Orde van Oranje Nassau, Officier in het Legioen van Eer van Frankrijk, Commandeur in de Orde van de Kroon van België en Commandeur in de Koninklijke Orde van Wasa van Zweden. MARIO CASARIEGO, de kardi- naal-aartsbisschop van Guatemala, is woensdag avond op 74-jarige leeftijd overleden. Casariego, de enige kardinaal in Mid- den-Amerika, was ziek sinds het bezoek van paus Johannes Paulus II aan guatemala in maart van dit jaar. Zijn dood heeft plaats op een ogenblik waarop dt kerk van Guatemala het moeilijk heeft door de op komst van protestantse sekten van Amerikaanse oorsprong Het staatshoofd van het land, generaal Cf. RAIN RIOS MONTT, is zelf lid van een ervan en hem is door de katholieke kerk verweten dat hij van zijn positie gebruik maakt om zijn geloof te verspreiden. VADIM DELAUNEY, een dissi dente Russische dichter, is maandag in Parijs op 35- jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Zijn dood werd donderdag door andere Russische ballingen bekendgemaakt. Delauney zat twee jaar in de gevan genis omdat hij in 1968 in Moskou had deelgenomen aan een demonstratie tegen de invasie van Tjechoslo- wakije. In 1967 kreeg hij een voorwaardelijke straf van een jaar wegens het bijwonen van een demon stratie tegen de arrestatie van twee dichters. Toen hij in 1975 opnieuw met arres tatie werd bedreigd vlucht te hij met zijn vrouw naar Frankrijk. J. VAN NIEUWENHOVEN (PvdA) is benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Zij volgt C. VAN THIJN óp, die de Kamer heeft verlaten wegens zijn benoeming tot burgemees ter van Amsterdam. A.W. PAULIS (CDA) zal in ie Tweede Kamer de plaats innemen van A.A.M VAN AGl die het parlement heeft verlaten wegens zijn be noeming tot Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant. MARIANE SARSTADT is met in gang van 1 augustus be noemd tot adjunct-direc teur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, waar zij de leiding krijgt van de dansvakafie- ling. Zij volgt RENE VINCEtU op die met ingang van ja nuari van dit jaar zijn ont slag had ingediend. Sar- stadt werkt thans als bal- letmeester bij het Scaptno- ballet in Amsterdam en was van 1962 tot 1972 als danseres verbonden aan het Nederlands Dans Theater in Den Haag. yi/lzf. (Dttdizn é.Ljs.'o. 'PiotXE.niE.n.vuaC <p C-'f,,Uhj Eije,i Dank voor uw brief van vo rige week dinsdag waarin u mij vraagt of ik ooit gehoord heb van Yankee Dutch en zo ja, waar u een voorbeeld hiervan kunt vinden. Ja, ik heb gehoord van Yankee Dutch en kan u een voor beeld ervan geven. Yankee Dutch is een mengtaaltje, gesproken in Holland (Mi chigan) in de V.S. Het werd daar gesproken door neder- landse kolonisten en klonk als volgt: Het is niet so hard voor mij jou een exempel te geven van Yankee Dutch. Zo als die woord al zegt is Yan kee Dutch twee talen gelijk, een mixture in de ratio van 80 Dutch en 20 English, dat is te zeggen in de eerste generatie settlers. Het is ge sproken, als ik zei tevoren, in de staat Michigan in en around de streek Holland waar about 10.000 Hollanders gesetteld zijn. De eerstko- mers spraken Dutch alleen en wilden ook de English niet praten dat hun Yankee buren spraken. Zij waren al voor de isolatie en apartheid. Toen kwam radio en op top daarvan de T.V. en die brachten dagelijks de taal van hun nieuwe homeland hun living-rooms binnen. So hun kinderen hoorden nu dagelijks de engels op school en ook nog at home. So zij begon nu ook dit taal met el kaar te spreken. De Yankee Dutch van de tweede genera tie kolonisten -dat ik nu voor jou ga gebruiken- 's different van dat van de first generation settlers in de ra tion van de mixture. It is still mix taal maar nouw so what fifty-fifty en de spelling van de nederlands word meer en meer English, because de kids niet langer spoke de taal van hun elders. At best spo ken ze nog wat Dutch words met elkaar maar zij serine it no more. So er kom geen Yankee Dutch meer bij en wat daar nog is, is de eerste soort Yankee Dutch, de oudere form dat hun elders spoken. In de hoop u hiermee enij idee gegeven te hebben van wat u mag verstaan onder Yankee Dutch verblijf ik met vriendelijke groeten, John O'Mill. estduitse to oorzaak 109 „FN HAAG (ANP) - Het Wes «nd heeft vrijdag tot omstree net een totale lengte van 109 k: n0or tien ongevallen, waart rpn waren, vielen zeven gewt lopmene Verkeersdienst va hpeft dit meegedeeld. Na het nlgens de politiewoordvoerde bben de dag der Duitse eent ,„nr een lang weekemd^raar Beja Van onze h DEN HAAG - Ministe !et niet gelukt om eer opeten' van eigen spé die in een bejaarden-o Dat zou 65 miljoen gul- Jen per jaar kosten. En jat wilde minister Ru ling (Financiën) niet ge ren. Brinkman heeft deze slag zisteren definitief verloren in let Catshuis. Het kabinet sloot ien akkoord over bezuinigin gen in de bejaarden-oorden. Zuigend jaar moet dat 208 niljoen opleveren. Het jaar laarop 320 miljoen en in 1986 440 miljoen. Het kabinet besloot tot het rolgende: Er komt een Raad voor het iejaardenbeleid. Het kabinet geeft goedkeu- ing aan een PvdA-wetsont- verp om de inspraak in de be- aardenoorden leven in te bla- ;en. De provincies moeten de jejaardenoorden straks onder neer verplichten bewoners in iet bestuur op te nemen. iEr komt een bouwstop voor tieuwe bejaarden-oorden en lok plannen voor opknap- teurten verdwijnen in de ijs- tast. Bovendien moet het aan- al bejaarden-oorden in de ioekomst worden terug ge tracht. Als er te veel in een re gio zijn (streefcijfer: bedden zoor zeven procent van de 65- plussers) moet er „opgeruimd' worden. De bejaarden-oorden wor den aan de financiële ketting gelegd en krijgen jaarlijks een EIDERS van een communistisc oekende kerkvorst knielen en )at is wat de Poolse televisieh chouwen. De paus is in Polen levoot maar ongemakkelijk op Johannes Paulus II, voor de F 'laats het staatshoofd van Vatic lemaakt niet uitsluitend met p Ierland te zijn gekomen. De paus aan de ene en Jaru; listeren de toon gezet waarin erkvorst drong bij Jaruzelski t an beleg, de uitvoering van d' oort herkansing voor Solidarite Jaruzelski reageerde in zijn erzoek, maar herhaalde dat a an de situatie" een volledig f ewerkstelligen. De verschillen in benaderini >aus en machtselite zijn niet vi litroepen van de sfaat van bele prek tussen wereldlijke en ker loor dit verschil van mening. h generaal het roerend eens: c es tegen Polen. Opmerkelijk Is dat de paus oolse geheugen duwt dan de ;|e openlijk doen. Wat dat betreft kan het pausb :°ek aan Czestochowa een ho an katholieke aanhankelijkheic en die ook al donderdag mass; "demonstreren voor het verlor Tot welke hoogten het paust jen nog voert is moeilijk te zee te' deksel wel op de ketel zal c fiergie te oncontroleerbaar wt "aal aan wensen meeneemt l s' 'n het land de basis voor ee OM heeft ZICh 'n een m0e 6' kabinetsbesluit het vakantif pinogen, af te kraken. Op niet •iuur ^nes he' kabinet 9e ekken. Zo niet, dan zal de tra dl Proberen de maatregel te tc iirh s afgumenteert zijn o rhti we' er9 scheet gegroei tain de inkomens. Hij vindt ®n een 'extraatje' toegescl de Kamer wordt beslist over 'keringstrekkers, at is natuurlijk ook zo, maar aangewezen persoon of het nier druk over te maken. Ir qoo iaar in de Kamer tégen Ann korten op de vakantie an 9,ers. Door nu wél voor °P z'n minst een vraagteke u van het CDA. „3 aar er is meer. Toen het CC lu Ult voortvloeiende lastenve an ard me' de desbetreffende ian over het minimumloon, letv'nrden gekort bij inkomer «no et doet dus niets mee n® 7]et steun van het CDA is oaiii s wekt zo de indruk "aiikeparfne,. VVD - die de laa ta, en binnensleept - dan da Ks'en in de samenleving.

de Stem | 1983 | | pagina 2