uw, ik ire jou ome Amerika's eerste vrouwelijke astronaut: „Ik ben nergens bang voor, hooguit dat ik misselijk word" UISKIL VaNDAAG gaat Sally Ride (32) als eerste Amerikaanse vrouw de ruimte in aan boord van het ruimteveer Challenger. Maar hoewel de vlucht voor haar ongetwijfeld een ingrijpende ervaring wordt, wil ze over haar gevoelens niet 'AGINA ZEELami veel kwijt Een verslaggeefster slaagde er niettemin in het volgende portret van haar te schrijven. M T-shirts Tennis Zwijgen Misselijk - .„I,,-, De onge naakbare, zelfverze kerde Sally Ride, Ame rika's eer ste vrouw in de ruimte. - FOTO DE STEM/COR.J. DE BOER Lns, maar toch wel lief zo'nl tafereeltje. „De hond is wel-T licht drie maanden geleden! loops geweest en ondanks! pet feit dat ze nooit jongen! heeft gehad kan komt danl Joch een soms overvloedige! nelkproductie op gang", zo I luidt de uitleg. Een produc-r lie waar het poesje Molly nul (gratis van afhelpt maarl |waar anders een bepaald! hormoon uitkomst moet bie-| den in de Parijse Dóme des toor na hun succesvol optre- I vandaan ook een succes, zij I van de toeschouwers in de huis mensen rondliepen met pe verrassing. Het lange zoe- ten te zijn. pr kon met enkele honderden I In succes. Het vertrouwen in j end optreden een bewaakte al zingen met jassen aan en van verleden jaar heeft lig gen, mag die inzenden. I De inzendingen, kleur of I zwart-wit, van welke groot-1 te ook, moeten uiterlijk! woensdag 29 juni in het bezit I zijn van Redactie De Stem r Nieuwstraat 9, Terneuzen, graag met vermelding F0-1 TO VAN DE MAAND. De beste wordt gepubliceerd in deze rubriek op zaterdag juli. De winnaar krijgt bo vendien een fotobon ter waarde van 25 gulden. HENGSTDIJK llWt Camp. de Vogel- 10 u. Ju° 1 strijden. GRAAUW V.de Caluwe-14.30 u. schiet» HULST Koning van Engeland- 13*1 j 18.45 en 21.15 u. First bW» 13.45, 16.15 en 21.15 u. 10 night, 16). 13.45, 16.15,18 ff2 u. Tootsie, a.l. 18.45 en 21.» „1 te, 16j. 14.30,16.16 en 18.»»; gf zonder schaamte, 18). OZw schieting. DE KLINGE De Statie-15 u. schieting. KLOOSTERZANDE De Hoogaars-14.30 u. schim» KOEWACHT R.v.d. Steen- 15 u. schiet» Molen-14.30 u. schieting. OOSTBURG Ledeltheater- 14 en 20 u. blues, a.l. 16.30 u. Deense s> in Tirol, 16). TERNEUZEN roue Luxor- 13.45,16 en 21.15 Jyjl muda driehoek, 12 j. \tm 21.15 u. De lift, 16). 13.45 en First blood, 12 j. VLISSINGEN Alhambra I - 14 u. Sjors J mie en de gorila, a.l. 19 eP Raiders of the lost ark, 12J:. B bra 2 - 14, 19 en 21.30 u. 1" 16). VOGELWAARDE ,M J.v. Schayk-14.30 u. schiet» WALSOORDEN ,u ,lin> I A. Menheere-15 u. Gaaibe ZUIDDORPE De Herberg-14 u. schiet™- Door Rosemary Lamb Wittman HOUSTON - Op 18 juni zal Sally Ride samen met vier mannelijke astronauten de cockpit betreden van het ruimteveer Challenger, vluchtnummer STS-7, om te beginnen aan haar reis naar de ruimte. Haar plaats is ach ter gezagvoerder Robert Crip- pen en tweede piloot Fred Hauck. Sally Ride is boord werktuigkundige, na de func ties van gezagvoerder en tweede ploot de belangrijkste baan aan boord. Ze is niet de eerste vrouw die de ruimte in gaat - twee Russische astro nauten, Valentina Tereshko- va in juni 1963 en Svetlana Savitskaya vorig jaar, waren haar voor - maar met haar 32 jaar wel de eerste Ameri kaanse vrouw. Met een duimendik boek op haar schoot boordevol instructies voor de vijf computers van het ruimteveer zal ze de controlelichtjes en schermen in de gaten houden om ervoor te zorgen dat er niets verkeerd gaat tijdens de lancering en de terugkeer naar de aarde, de twee gevaarlijkste periodes uit de vlucht. En als er wel wat ver keerd gaat? „Ik denk dat ik dan zal helpen het te maken", zegt ze laco niek. Sally Ride is een ongewone vrouw met grote wilskracht. Ze is 1.65 meter lang, heeft donker, gepermanent haar, levendige blauwe ogen en een gespierd, mager lichaam, een gevolg van de zes kilometer die ze dagelijks loopt rond het Johnson Space Center in Houston waar alle astronauten worden opgeleid. Haar onafhanke lijkheid is bijna ongelooflijk. Vorig jaar trouwde ze met Steve Hawley, eveneens een astronaut in opleiding. De dag voor haar huwelijk vloog Sally Ride in haar eentje uit Houston naar Salina (Kansas) in een vliegtuigje waarvan ze mede-eige naar is. De dag daarop trouwde het stel, beiden gekleed in witte lange broek met daarboven een vrolijk gestreept T-shirt. De vader van de bruidegom, Bernard Hawley, dominee van de Eerste Presbyteriaanse Kerk in Sali na, sloot het'huwelijk in de tuin ach ter zijn huis. Een paar dagen later vloog Sally terug naar Houston, haar nieuwe echtgenoot veilig in de riemen achter zich. Zelfs haar moeder was daarvan een beetje van haar stuk gebracht. Het is een vreemd gezicht om je doch ter zo te zien wegvliegen een paar da gen na haar huwelijk, maar het is ty pisch Sally", zei Joyce Ride. De moe der van de bruidegom, Jeanne Haw ley, zei simpelweg: „Sally is ervan overtuigd dat er niets is dat zij niet kan. Ze heeft ontzettend veel zelfver trouwen en is erg onafhankelijk." Voor verslaggevers is het erg moei lijk om een glimp van haar op te van gen en nog veel moeilijker om een ge sprek met haar te houden. „Hoe vindt u dat u de eerste vrouwelijke astro naute bent?" vroeg Janice Rubin, fo tografe bij een tijdschrift. „Standaar- dantwoord nummer 3. Fantastisch", luidde haar smalende reactie. „Vindt u het niet moeilijk om u staande te houden als vrouw in een mannenbe roep", vroeg televisieverslaggeefster Jane Pauly. „Het lijkt me dat ik die vraag beter aan u kan stellen", luidde het antwoord. Toen ik haar in Houston ontmoette halverwege de cafetaria en het astro nautenkantoor in het Johnson Space Center waarnaar toe ze op weg was, vroeg ik haar: „Ik neem aan dat het gek is u te vragen of opgewonden bent om de ruimte in te gaan?" „Ja, dat is gek", knikte ze en liep door. De ouders van Sally Ride wonen nog steeds in het bescheiden huis in Envino, een klein stadje in Californië, waarin Sally is opgegroeid met haar jongere zusje Karen. Zowel haar va der als haar moeder zijn ouderling van de Eerste Presbyteriaanse Kerk. Sally zelf is niet erg gelovig. Ze wordt meer betoverd door de wetten van de natuurkunde", zegt haar moeder. Haar vaders fanatieke belangstelling voor wedstrijdsport heeft Sally van jongsafaan beïnvloed. Toen Sally drie was, nam hij haar al mee naar voetbal- en basketbal wedstrijden", Vertelt haar moeder. „Toen ze vijf was, vocht ze al met hem om de sportpagina's van de krant." Tot haar elfde jaar had Sally slechts één ambitie en dat was prof- speler worden bij de Los Angelos Rams, een plaatselijke footballclub. Maar daar het Amerikaanse foot ball een mannensport is, namen va der en dochter hun toevlucht tot ten nis. Dale Ride betaalde voor lessen bij de plaatselijke club en tussen haar - t elfde en achttiende jaar werd het le ven van zijn dochter gedomineerd door tennis. Ze had alleen maar man nelijke trainers. „Ze kan beter op schieten met mannen, altijd al zo ge weest", luidt het commentaar van haar moeder. En het was haar vader die haar in de weekeinde begeleidde naar allerlei jeugdtoernooien. Sally's vrienden zeggen dat haar zelfvertrouwen zich heeft ontwikkeld aan het eind van haar tienerjaren toen ze iedereen op de tennisbaan versloeg. Maar ook toen al werd haar persoonlijke stijl gekenmerkt door understatement. „Als ze verloor, hield ze haar lippen een tijdje grimmig op elkaar. Als ze won, was ze in de wol ken, maar ook dan zei ze niet veel", zegt Joyce Ride. Sally Ride vindt nog steeds dat wedstrijdsport erg belangrijk is voor de ontwikkeling van vrouwen. Ze ontkent dat ze in haar jeugd een hal ve jongen was. „Alle sporten zouden normaal en aanvaardbaar moeten zijn voor meisjes", liet ze een verslag gever weten. Toen ze vijftien was, won Sally een beurs voor een exclusieve meisjes school in Bel Air, vlakbij Beverly Hills, waar ze zich verder in de ten nissport kon bekwamen. Het was een school voor de dochters van rijke filmsterren zoals Jack Palance. Oud leerlingen zijn onder andere Shirley Temple en Candice Bergen. Een an der meisje met een beurs, Susan Oakie, die nu arts is, was Sally's beste vriendin op die school. „Er bestond een groot verschil tus sen hen en ons", zei ze. „Met Kerstmis gingen zij skiën in Zwitserland. Wij bleven in de stad. Sally had geen be langstelling voor de functie^van klas- sehoofd. Ze stond bekend als erg in telligent, maar erg koppig. Ze is nooit erg spraakzaam geweest." Toen ze ging studeren aan Swarth- more College, een universiteit aan de Oostkust, werd ze tenniskampioene van een studenten toernooi voor de Mid-Atlantische staten. Billy Jean King zag haar spelen en drong er bij haar op aan om professional te wor den. Dat heeft ze nooit gedaan. In plaats daarvan liet ze zich overschrij ven naar de Stanford University in Californië, gaf het tennissen op en ging exacte vakken studeren. Toen ze in de lente van 1978 afstudeerde in de röntgen-astronomie, stond er in de universiteitskrant een advertentie waarin de NASA vroeg om „missies pecialisten" voor de ruimte, een nieu we functie. En voor het eerst werden vrouwen aangemoedigd te sollicite ren. De eisen omvatten een academi sche graad, ervaring met weten schappelijk onderzoek, een lage bloeddruk en een goed gezichtsver mogen. In een vraaggesprek met een plaat selij ke sportverslaggeefster had Sally jaren daarvoor gezegd dat ze de eer ste vrouwelijke astronaute wilde worden. Toen ze de advertentie zag, solliciteerde ze onmiddellijk. Er wa- Het ruimteveer „Challenger" bij zijn vorige start, twee maanden geleden. Russische vrouwen „betraden" al eerder de ruimte. De primeur had, deze maand 20 jaar geleden, Valentina Tereshkova (links). Vorig jaar vloog kosmonaut wetenschapper Svetlana Savitskaya met de Sojoez T-7 de ruimte in. ren 13.000 gegadigden voor 35 plaat sen. Onder de uitverkorenen zaten zes vrouwen. Het totaal aantal astro nauten bestaat momenteel uit 68 man en er is enorm veel rivaliteit om op een vlucht te worden ingedeeld. Zoals Mary Cleave, een andere vrouwelijke astronaute me vertelde: „niemand is hier èrg ontspannen. Ga je naar een vergadering, welke ver gadering dan ook, dan is iedereen, maar dan ook iedereen ontzettend goed voorbereid. Om in het trainingsprogramma te worden opgenomen voor een ruimte- vlucht kan vijf tot veertien jaar du ren. Astronauten die missiespecialis ten zijn, moeten hoewel ze het ruim tevaartuig niet hoeven te besturen, toch hun vliegbrevet halen, leren pa rachutespringen en oefenen in ruim tes zonder zwaartekracht. Dat laatste Wordt meestal gedaan in KC-135- transportvliegtuigen. Er is een groot verschil tussen pi lootastronauten en missiespecialis ten. Alle vrouwelijke astronauten en vele mannen zijn missiespecialisten. Pilootastronauten zorgen voor de fei telijke besturing van het ruimteveer. Missiespecialisten zijn ingenieurs, wetenschappers, doktoren, enz., die aan boord en in de ruimte experi menten uitvoeren. Maar er zijn nog andere dingen die zwaar wegen bij de NASA. Zo moeten astronauten het hoofd koel kunnen houden in een cri sis, zo min mogelijk emotie tonen, niet bereid zijn over hun eigen leven te praten, met name niet met de pers, en goed kunnen opschieten met de jon gens. Sally Ride voldoet aan al die voor waarden. „Niemand weet wat Sally denkt over wat dan ook", zegt haar zusje Karen. Er zijn misschien maar twee dingen uit Sally's leven waar mee gewone stervelingen zich kun nen identificeren. Haar zusje had haar gevraagd peettante te worden van haar zoontje Whitney. „Toen ik haar de baby aanreikte bij de doop, trok er een vlaag van pure paniek over haar gezicht", zegt Karen, „ze vond het doodeng. Het was de eerste keer dat ze een baby in haar armen had". En tegen een goede vriend bij de NASA heeft Sally verteld waar ze het meest bang voor is tijdens de vlucht. Ze is niet bang dat het ruimteveer zal ontploffen of dat ze voor eeuwig rondjes rondjes zal blijven draaien in de ruimte. Ze is bang dat ze misselijk wordt aan boord. „Ik mag niet misse lijk worden", zegt ze, „dat mag niet gebeuren". Daar vijftig procent van alle astronauten misselijk wordt door de gewichtloosheid in de ruimte, zou het niet vreemd zijn als het ook haar overkwam. Maar ze is waarschijnlijk bang dat ze daarmee te veel van zich zelf bloot zpu geven. Copyright The Guardian/De Stem

de Stem | 1983 | | pagina 21