4E1 Nino' oorzaak van natuurrampen Raadsel van pygmeeën na 50 jaar nog niet opgelost 'Moeder van alle steden' ligt er vervallen bij Nieuw bewijs dat walvissen eens op land woonden DR. PA UL JULIEN (82) NOG STEEDS OP ONDERZOEK NATUURVERSCHIJNSEL ZET WEER OP Z'NKOP ISLAMITISCHE MONUMENTEN IN CAïRO iBUITENLAND: Besparing Stille Oceaan Na vijftig jaar wetenschappelij k onderzoek is de Nederlandse anthropoloog dr. Paul Julien er nog niet in geslaagd een antwoord te vinden op de vraag hoe pyg meeën zijn ont staan. Taal Gezonder Boeken Redding L Vandalisme Eerste hulp Rode grond Wolfachtig llllllllllimillllllllllllllimilllllllllllllMIIIMIIIIIIIll Libregts wil Van der Korput en Van der Gijp PSV bereikt finale Seoel 01640-41800 DONDERDAG 16 JUN11983 WASHINGTON - Het grillige v/eer van de laatste twaalf maanden is te wijten aan een bekend doch tot op heden wei nig begrepen natuurver schijnsel, dat de traditionele bewegingen van passaatwin den, straalstromen en de wa terstand van de Stille Oeeaan beïnvloedt. Het gevolg ervan zijn perioden van droogte in gebieden waar het normaliter regent en hevige stormen daar waar men die zelden waar neemt Het natuurverschijnsel wordt 'El Nino' (het kind) ge noemd. Die naam hebben Pe ruaanse en Ecuadoriaanse vis sers er aan gegeven, omdat het zich altijd rond Kerstmis gel meer, terwijl er gewoonlijk naar schatting zeventien mil joen exemplaren huizen. voordoet. De vissers legden tientallen jaren geleden al verband tussen 'el ninos' en het feit dat hun vangsten veel minder waren nadat het ver schijnsel, waarbij het water peil van de Stille Oceaan bij Zuid-Amerika stijgt en naar Azië toe daalt, zich had gema nifesteerd. 'El ninos' zijn niet zo zeld zaam. Sinds hun ontdekking in 1940 zijn er negen geweest. Naar de mening van Ameri kaanse onderzoekers was 'el nino' van december 1981 de he vigste tot dusver. Het ver schijnsel wordt verantwoor delijk geacht voor praktisch elke belangrijke ontwikkeling van het weer in 1982. Normaal staat het water aan de westelijke kant van de Stille Oceaan bij Azië iets ho ger en is het iets warmer dan aan de oostkant. Maar steeds na een onvoorspelbaar aantal jaren is deze situatie volledig omgekeerd. Het water bij Zuid-Amerika stijgt dan in het verloop van zo'n twaalf maanden met ongeveer een meter, terwijl het bij Azië daalt. Ook het temperatuur- verloop is dan het tegenover gestelde van die in andere ja ren. Deze verandering in de 'hel ling' van de waterspiegel en de temperatuur van de oceaan heeft volgens de Amerikaanse onderzoekers gevolgen voor de koers die de passaat- en straalstroomwinden volgen. Zware en langdurige regens en felle stormen doen zich dan voor in streken die daar in an dere jaren geen of weinig last van hebben. Dat hebben de in woners van het zuiden van Californië de afgelopen winter kunnen merken. Aanhouden de droogte veroorzaakte in Australië de rampzalige bos branden en Ecuador had te lij - den onder de zwaarste over stromingen sinds een eeuw. Op het bij Java gelegen Britse eiland Christmas zag men plotseling geen enkele zeevo- Er zijn ook gunstige kanten aan 'el nino'. In de Verenigde Staten schat men de lagere energieverbruikskosten op circa 2,5 miljard dollar door dat het klimaat in het oosten van het land in de afgelopen winter bijzonder mild is ge weest. Verscheidene landen wer ken sinds kort samen bij het zoeken naar mogelijkheden het natuurverschijnsel te voorspellen en de schade te beperken. In de VererJ Staten is men in dit vetkf bezig een grootscheeps prt j op te zetten waaraan een (i j aantal landen zou mi deelnemen. Genoemd worj de Verenigde Staten, cv Peru, Japan, India, FrankrS Chili, Ecuador, Colomtil Australië, Nieuw-Zeeiji Zuid-Afrika en de SovJ Unie. Een belangrijke rolJ den weerkunstmanen M kunnen spelen. De Vererf Staten zijn met name in,, samenwerking op dit u met China geïnteresseerd! jj land bestudeert 'el ninos' '1 bijna dertig jaar om het band ervan met moesson I onderzoeken. Wel staat volgens hem vast dat de verspreid over Afrika en Azië wonende mensjes geen afstammelin gen zijn van een vroeger al gemeen ras. Op zijn laatste reis naar de Philippijnen ontdekte hij dat de daar wonende pyg meeën geen enkel genetisch verband hebben met die in Afrika. De anthropoloog concludeert dan ook dat het volkje een produkt is van zijn omgeving. Maar hoe dit ooit is gebeurd, kan hij niet verklaren. Merkwaardig blijven de grote verschillen in bouw met mensen, die in de directe omgeving van dit zwerversvolkje wonen. Het is deze maand vijftig jaar geleden, dat de anthro poloog aan zijn eerste grote expeditie begon. Gedurende meer dan drie maanden nam hij in het destijds groten deels onbekende Itoeriwoud PYGMEEËN, gefotografeerd in Afrika van het voormalige Belgi sche Congo van meer dan duizend pygmeeën van voornamelijk onbekende stammen bloedmonsters. Over honderden kilometers bospaden en moerassen voerde hij toen een draag baar laboratorium mee om de monsters ter plaatse te analyseren. Sindsdien heeft de weten schapper uit Wassenaar nog tal van expedities in Afrika en Azië ondernomen. Paul Julien - thans 82 jaar oud - geeft het echter niet op. Bin nen afzienbare tijd gaat hij opnieuw op onderzoek uit naar dwergvolken en geïso leerde bevolkingsgroepen in Peru, Bolivia en op een eilandengroep in de Stille Oceaan. Paul Julien, die zeer geïn teresseerd is in de bewegin gen van mensen over de aarde, is langzamerhand tot de overtuiging gekomen dat pygmeeën zich niet over grote afstanden hebben ver spreid. Het zijn weliswaar zwervers en jagers, maar houden zich in een beperkt gebied op. Zij hebben altijd betrekkelijk geïsoleerd ge leefd en vertonen geen enke le verwantschap met hun omringende volken. In Afri ka bestaan zelfs hele grote verschillen tussen de pyg- meeënvolken onderling. Wellicht zijn de dwergvolk jes ouder dan de negers. Ook de taal van de pyg meeën, die gemiddeld niet groter zijn dan 1,44 meter voor de man en 1,37 meter voor de vrouw, is totaal an ders dan die van de negers en de Aziaten. De anthropo loog heeft tijdens zijn onder zoekingen evenmin een spoor van overeenkomst kunnen vinden tussen de pygmeeëntaal in Afrika en Azië. Het pygmeeënvolk is thans aan het verdwijnen, ook al zijn er enkele groepen die zich nog handhaven. An dere groepen sterven uit of vermengen zich met de om ringende bevolking. Vooral in Afrika vormen zij dan een onderdrukte klasse, die door de negers als minder waardig wordt gezien. Voor de zwarte bevolking beke- nen de pygmeeën in vele ge vallen goedkope arbeids krachten. Hier en daar worden de dwergvolkjes zich bewust van hun eigen identiteit. Voor hun emancipatie moe ten zij dan wel hun eigen le venswijze en cultuur opge ven. Zowel in Afrika als Azië zijn de pygmeeën bezig hun zwervende bestaan in te ruilen voor een vaste woon plaats. Zij oefenen op be scheiden scnaal enige land bouw uit. Pygmeeën zijn over het algemeen gezonder dan ne gers. Aanvankelijk kwamen bij deze dwergvolkjes geen geslachtsziekten voor, zo constateerde de anthropo loog tijdens zijn onder zoeken. Vrouwen waren zeer vruchtbaar. Er was al tijd een grote kinderrijk dom. Sinds enkele tientallen jaren is er wel wat veran derd op dit gebied, zo vertelt Paul Julien. Door het con tact met de buitenwereld zijn verschillende ziekten de geïsoleerde groepen binnen geslopen. Het overgrote deel van de pygmeeën woont in Afrika. Naar schatting bevinden zich thans nog 30 tot 35.000 van deze mensen in dit we relddeel. De rest woont ver spreid over verschillende gebieden in Azië, maar hun aantal is verwaarloosbaar klein. De enige dwergen die nog praktisch zonder con tact met de buitenwereld le ven zijn de Jarawa-pyg- meeën op de Andaman- eilanden ten zuiden van Bir ma. De bewering dat er ook in Australië pygmeeën zijn kan de anthropoloog niet be vestigen. Hij heeft daar nimmer enig bewijs voor ge vonden. Veel van zijn bevindingen heeft Paul Julien vastgelegd in boeken en tijdschriften. Een van zijn meest bekende boeken is „Kampvuren langs de evenaar", dat in ne gen talen werd vertaald en dat in een grote oplage over de gehele wereld verspreid werd. Andere bekende boe ken van hem zijn „Eeuwige wildernis", „Pygmeeën" en „Zonen van Cham". De wetenschappelijk on derzoeker financiert zijn expedities geheel zelf. Hij dekt de kosten door het ge ven van lezingen en voor drachten en het doen van publikaties. Een enkele keer weet hij van de overheid of een wetenschappelijke in stelling een kleine subsidie voor zijn onderzoek los te krijgen. Op zijn hoge leeftijd ziet hij er niet tegen op over enige tijd opnieuw de rim boe in te trekken om zijn wetenschappelijke nieuws gierigheid te bevredigen, „Elke tocht brengt echter meer vragen op dan het ant woorden op allerlei proble men geeft", zegt de bejaarde onderzoeker, die zijn pio nierswerk bekroond zag door een eervolle vermel ding van het Koninklijk Belgisch Koloniaal Instituut en zijn benoeming tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. CAïRO - Toen de Arabische historicus en socioloog Ibn Chaldoen in de veertiende eeuw uit Noord-Afrika in Egypte aankwam, betover den hem vooral de prachtige bouwwerken van Cairo. „Cairo is de moeder van alle steden", schreef hij. „Geen stad ter wereld bevat zoveel monumenten". Maar nu bevindt zich de aan Islamitische kunst rijkste stad in een bedroe vende staat van verwaarlo zing. Veel moskeeën, palei zen, heiligdommen, scholen en mausoleums, die ver schillende Islamitische bouwstijlen en perioden vertegenwoordigen, staan op punt van instorten. Wat op het spel staat zijn niet alleen de ongeveer 800 bouwwerken die de schrij ver van reisgidsen G.S.P. Freeman-Grenville „ware architectonische meester werken, enkele van adembe nemende schoonheid" noemt, maar ook het aanzien van Egypte en het toerisme. Het vooruitzicht dat het patrimonium teloorgaat heeft tot gevolg gehad dat men op redding is gaan aan dringen voor het te laat is. De Volksassemblee, het Egyptische parlement, stel de onlangs een commissie in voor het onderzoeken van de staat waarin de monumen ten verkeren en het ver strekken van advies omtrent wat er gedaan moet worden. Het rapport schilderde een beeld dat nog erger was dan men had gevreesd. Van de meer dan 500 Isla mitische bouwwerken in Cairo verkeert 80 procent in staat van verval en staan enkele op instorten. De gebouwen van on schatbare waarde vallen ten offer aan de tijd en bescha- diging door het stijgen van het grondwaterpeil, ver groot door het lekken of overstromen van riolen en EEN van de vele monumenten in Cairo, die in zeer slechte staat verkeren: de moskee van El Hussein - FOTO ARCHIEF DE STEM misbruik van openbare wa terpompen. Er is daarnaast gewoon sprake van verwaarlozing en vandalisme. De leden van de commissie zagen op zeker ogenblik hoe een groep toe risten die een blik wilden werpen in het interieur van de voormalige villa van de Mamelukkensultan Qait Bey, niet bij de ingang kon den komen vanwege de gei ten, ganzen, eenden en kip pen die er in groten getale rondliepen. Een zeer oude en beroem de moskee, zo ontdekte de commissie, was veranderd in een complete timmers- manswerkplaats. In de mos kee van Sultan Al-Ghoeri waren kramen gemaakt die waren verhuurd aan koop lieden. Zij hadden, om meer plaats te krijgen, pilaren die de koepel stutten, afgebro ken. De hartverscheurendste ontdekking van de commis sie betrof de Citadel, het symbool zelve van Cairo, ge bouwd door Salach El-Din Joesoef Ibn Ayyoeb, beter bekend als Saladin, in de twaalfde eeuw. Wat van het oorspronke lijke gebouw is overeind ge bleven, verkeert in zeer slechte staat. Er zijn scheu ren ontstaan in de westelij ke en oostelijke torens en de muur van de westelijke poort is ingestort. Lekken in het antieke waterafvoersys-, teem hebben geleid tot ver zakking van de grond. De Egyptische Directie voor Antiquiteiten doet wat zij kan om de monumenten niet alleen in hun huidige staat te bewaren, maar te restaureren. Het museum voor Islamitische kunst in Cairo is onlangs geheel ge restaureerd, er is geld opzij gezet voor herstel van enke le Islamitische bouwwerken en er is nog een som bestemd voor 'eerste hulp'. De Egyptische minister van cultuur, Abdel Hamid Radwan, zei onlangs tijdens de ingebruikneming door president Hosni Moebarak van het vernieuwde mu seum, dat hij hoopte dat het herstel van de moskeeën van Mohammed Ali en Qalaoen, de muren van de Citadel en het resterende deel van het paleis Al Jawhara, tegen de volgende verjaardag van de revolutie op 23 juli voltooid zou zijn. WASHINGTON - Een inter nationale groep paleontolo gen heeft nieuwe bewijzen gevonden voor de stelling dat walvissen eens op land woonden, zo meldt de Natio nal Science Foundation in Washington. De deskundi gen op het gebied van uitge storven dier- en planten soorten denken dat de wal vis een afstammeling is van de dissacus. Dit is een wol- fachtig dier dat allang gele den is uitgestorven. Dr. Ph. Gingerich, hoogle raar biologie en geologie aan de universiteit van Michi gan, komt samen met twee deskundigen uit Pakistan en Frankrijk tót deze conclusie op grond van fossielen van walvissen die zij aan de voet van het Himalaya-gebergte in Pakistan hebben gevon den. De versteende levens vormen dateren van 45 tot 50 miljoen jaar geleden. De pakicetus, zoals de on derzoekers de walvis uit de ze tijd noemen, at zowel vlees als vis. Hij leefde langs de kust van de toenmalige Tehtys zee, die India en Pa- kistan destijds omringde. Beide landen vormden toen een apart continent, afge scheiden van Azië. Aange trokken door de overvloed aan vis zijn ze volgens Gin gerich langzamerhand van land gegaan en tenslotte in zee gaan leven. Een van de bewijzen dat de walvis ooit een landdier was is dat de fossielen zijn gevonden in roodkleurige grond. Deze hoort wat de sa menstelling betreft meer thuis in een land- dan een zeemilieu. De rode kleur van de grond wordt veroorzaakt door oxydatie van ijzer in lucht. Een dergelijk proces speelt zich niet in water af. Voorts hebben de onder zoekers het oor van de voor wereldlijke walvis onder zocht. Deze heeft de struc tuur van een landdier en niet van een wezen dat in zee leeft. In water had de pakicetus niet kunnen ho ren. Bovendien is de vorm van het dor zodanig dat dit de druk van het water niet kon weerstaan Een andere aanwijzing dat de walvis op land leefde is dat andere fossielen, die bij de pakicetus zijn gevon den, afkomstig zijn van ty pische landdieren. Opmer kelijk is dat de voorloper van de walvis lijkt op de landdieren, die in dei eoceen, het op een na oudste tijdperk van het tertiair, in Azië en elders leefden. De pakicetus vertoont met na me gelijkenis met de dissa cus, een wolfachtig dier dat allang is uitgestorven. De paleontologen menen dan ook dat de voorwereld lijke walvis mogelijk van de dissacus afstamt. Er zijn echter nog geen aanwijzin gen wanneer, waar, hoe en waarom dit wolfachtige dier in zee is gesprongen en een walvis werd. Binnenkort gaan de geleerden opnieuw naar Pakistan om meer res tanten te vinden van de pa* kicetus, die twee tot tweee- neenhalve meter lang 6e' weest moet zijn en ongeveer 400 pond woog. VAN RUIM 15.000 GULI{ noNDERPAG16JUNI 2y„||||||||MfHII|"""|l"||l|"|||,,|i|||n|||||||"||||l 1 SCHINZNACH BAD - De Belgische kampioen op de weg Frank Hoste, is woens- jag winnaar geworden van de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland. Hoste won de sprint van een grote groep renners na een lusteloze eerste rit, waarin het peloton een achterstand op het tijdschema opliep van drie kwartier. De Zwitser Daniel Gisiger bleef leider in het algemeen klassement. De renners van Peter Post, met name Henk Lubberding en Johan Lam- merts, hebben alles gepro beerd om een zege te be werkstelligen. De pogingen waren echter tevergeefs. 1 Jan Raas zat in de massa- I sprint ingesloten en kon zich 1 niet mengen in het gevecht 5 om de eerste plaats. 1 Dit seizoen maakte Hoste Cruyf ROTTERDAM - Thijs Li bregts, de Feyenoord-trainer die zich gelukkig prijsde met de komst van Johan Cruyff, zal zich de komende weken buigen over de rol van de ex- Ajacied. „Natuurlijk heb ik daar mijn gedachten over", liet Thijs Libregts echter nog niet het achterste van zijn tong zien, „Cruyff is er voorname lijk om het enthousiasme aan te wakkeren. We zochten naar dl versterking. Dat had iemand h| anders kunnen zijn dan Cruyff. d| Maar we wilden iemand die dominant is, iemand die aan spreekt bij het publiek, iemand die leiding geeft. En C| dan kom je uit bij Cruyff". Johan Cruyff, die ongetwij- Cl feld komend seizoen een grote ccT stempel gaat drukken op het va Feyenoord-spel zal door Li- cl| bregts in principe niet als libe ro ingezet worden. Feyenoord is namelijk nog altijd op zoek to naar een verdediger en een gd rechterspits. Voor de positie lel achteraan komt Michel van de bel Korput in aanmerking. Cor jef Coster is inmiddels druk doen- acf de om de vraagprijs van AC Torino (boven het miljoen) te lal drukken tot een voor Feyen- keT oord aanvaardbaar niveau. gej Voor de rechterspitspositie ne gokt Feyenoord op de komst on van René van der Gijp, mo- del menteel ontevreden rond lo- gif pend bij Sporting Lokeren. Op wa het lijstje staan ook Johnny Rep en René van de Kerkhof, vej al staat laatstgenoemde wel ver onderaan het verlanglijst je. DE REGELMATIG terugkerende geheimzinnige massale zelfmoord van walvissen stelt de wetenschap nog steeds voo: raadsels. Wellicht, dat het onderzoek naar hun prehistorische afstamming ook een antwoord op deze vraag geeft. - FOTO ARCHIEF OEST» I SEOEL - PSV heeft woensdag de finale bereikt van het voet baltoernooi om de Presidents beker in Zuid-Korea. PSV ontdeed zich in de halve finale van het nationale amateurelf tal van de Verenigde Staten. De eindstand van 2-1 werd Pas bereikt in de verlenging, nadat de normale speeltijd was geëindigd bij 1-1 door doelpunten van Huub Stevens on Kevin Maher. Jurrie Kool hof hielp de Eindhovenaren ee minuten voor het einde van de verlenging naar de eindstrijd. Daarin krijgt PSV te maken met het organiserende land uid-Korea, dat dankzij een doelpunt van Lee Tae-Ho met J-u won van Ghana. (ADVERTENTIE) f)veet§2,^Ber^én gpZgornJ,

de Stem | 1983 | | pagina 6