Laat de schilder maar komen. Of toch niet...? Kwade opzet of niet, defensie was nalatig Miljoenen Polen op weg naar paus Jan Pawel II Alliantie bracht Jenkins niet de zo begeerde macht Zaak 'gestolen atoomgeheimen blijft nog in nevelen aebuld v *1 Democraten gokken op leeftijd Reagan HUURWAARDE-TABEL 'Mister Europe' uitgerangeerd Auschwitz itevolg van jacifisme' ïPD vreei plaatsing f "Geheime stukken liggen in Breda voor het grijpen99 Eén jaar na diefstal 'atoomgeheimen ACHTERGROND5 PAGINA q Reconstructie Bredase affaire roept veel vragen op VVDIV1: kort geding^, Pelgrims Witte stip Media [arrier op paans schip eborgen DONDERDAG 16 JUN11983 T11 Door Max de Bok NU DE Tweede Kamer ak koord is gegaan is met het wetsontwerp aftrekbaarheid groot onderhoud en schilder werk en de Eerste Kamer ongetwijfeld zal volgen, is de vraag hoe dat allemaal in z'n werk gaat. Kunnen we nu ongelimiteerd de onder- houds-aannemer en de schilder aan de slag laten gaan en draait de fiscus voor de kosten op? Zal in het land de bedrijvigheid in de bouw met sprongen toenemen en staat de schilder met de kwast gereed om duizenden woningen bij te kleuren? Zo'n groot optimisme lijkt niet gerechtvaardigd. Zon der twijfel zullen sommige huizenbezitters van de kans om hun bezit te laten op knappen profiteren. Dat kan dus wat tijdelijk werk scheppen. Maar men doet er verstandig aan geen gouden bergen te verwachten. En de fiscus betaalt lang niet al les. De regeling geldt voor driejaar, 1983,1984 en 1985. Om groot onderhoud van de belasting te mogen af trekken moet men tenminste één jaar zelf de woning be woond hebben. Dat betekent dat de regeling niet geldt voor woningen die iemand in eigendom heeft, maar niet zelf bewoont. Het werk moet tussen 1 januari 1983 en 31 december 1985 uitgevoerd zijn. Onder groot onderhoud worden verstaan al die werkzaamheden die op es sentiële wijze bepalend zijn voor het functioneren van de woning. Of, om het minder ambtelijk te zeggen, al het werk dat noodzakelijk is om het huis overeind te houden. Bijvoorbeeld: het vervan gen van verzakte of verrotte balken, van electrische be drading, kapotte riolering, verrotte raamkozijnen, ge meer dan maar niet meer dan huurwaarde 15.000 15.000 30.000 195 60.000 90.000 960 90.000 120.000 1.440 120.000 180.000 1.920 180.000 240.000 2.880 240.000 300.000 3.840 300.000 360.000 4.800 360.000 450.000 5.760 450.000 540.000 7.200 540.000 8.640 brekkige dakconstructies. En dat al dan niet in samen hang met isolatie (plaatsen van dubbele ramen bijvoor beeld). Wie dus een ka mertje, een dakkapel wil la ten bouwen of liever ronde dan rechthoekige ramen heeft, kan zich niet op de fis cus verlaten. De kosten zijn tot een ma ximum van 20.000 per jaar aftrekbaar. Wie dus voor het groot onderhoud meer moet betalen - stel 60.000 - kan het werk beter over driejaar spreiden. Maar niet het totale be drag is aftrekbaar. Voor het aftrekbare be drag moet u de zogenoemde huurwaarde-tabel hanteren. Het is dezelfde (maar wat betreft de huurwaarde-be dragen verhoogde, want elke huizenbezitter betaalt mee, ook al heeft-ie zelf z'n huis prachtig onderhouden) tabel die u ook totnutoe moest raadplegen bij de aangifte inkomensbelasting. In die tabel wordt uitge gaan van de waarde van uw huis in bewoonde staat (60 %o van de verkoopwaarde in onbewoonde staat). Stel dat die waarde meer dan 180.000, maar minder dan 240.000 bedraagt, dan is de economische huurwaarde 2.880. Dat bedrag moet met 2,5 vermenigvuldigd worden. Dat levert ƒ7.200 op. Dat be drag moet afgetrokken wor den van de rekening van het groot onderhoud en dat som metje levert de fiscaal af trekbare kosten op. Stel dat u voor 20.000 hebt laten op knappen, dan belopen de fis caal aftrekbare kosten in dit geval 20.000 min 7.200 12.800. De eerste ƒ2.000 zijn niet aftrekbaar. Als dus het re kensommetje 2,5 maal de huurwaarde een bedrag la ger dan 2.000 oplevert moet men toch de rekening met 2.000 verminderen. De regeling voor het schil derwerk is weer net iets an- ders.Het binnen-of buiten schilderwerk moet gebeuren tussen 1 juli 1983 en 31 de cember 1985. Het doet er niet toe hoe lang het eigen huis al bewoond wordt. Kent de regeling voor groot onderhoud geen maxi mum, die voor het schilder werk hanteert twee maxima. 60 van de rekening is, tot een maximum van 5.000, aftrekbaar. Bovendien moet de schildersrekening ook Groot Onderhoud...groot optimisme niet gerechtvaardigd... met de economische huur waarde verminderd worden. Is die economische huur waarde lager dan 1.000, dan moet toch 1.000 van de schildersrekening worden afgetrokken. Een voorbeeld. U hebt u huis laten schilderen 7.000. Uw huis heeft een waarde van meer dan ƒ90.000 maar minder dan 120.000. Om de fiscaal aftrekbare kosten te bepalen maakt u de volgen de rekensom :60% van ƒ7.000 (het bedrag van de reke- ning)= ƒ4.200. Daarvan af trekken 1.440 (de economi sche huurwaarde). De af trekbare post wordt dan 4.200 min 1.440 2.760 Nu zullen er weinig men sen met lagere inkomens zijn, die hun huisje voor f 7.000 kunnen laten schilde ren. Dat voorbeeld geldt /cm/0 ,screening' 8)5 JtxK ^>J*endienit„nietuitge» - 1 *°V$UWSDIENST .v»cN In zaak diefstal defensiegeheimen Vr drie v St. Ir, screening, als kenaap^ mag aan een V -oelwejr f -<J, Jftprpn n V ^£^*endienst „niet uitgesiot militaire onderzc officier-commi deed in jul nde uitspr _"*ten hel geoie in cWI binnen de geniekazerne is echter, dat het veiligheidssysteem vaak is uitgeschakeld, om dat het in de praktijk al leen maar lastig is steeds weer die cijfers te moeten aanslaan. Sommige personeelsle den. in de geniekazerne, die min of meer belast zijn met de «pfffeto vbh/jbet nhètme mate- al najaar talecht hl Door Leo de Boer BREDA - Op 14 juni 1982 co- pieerde dienstplichtig sol daat Steef Boot, als tech nisch tekenaar werkzaam op het Eerste Geniecommande- ment in Breda, twee teke ningen van een 'militair ob ject'. Daarmee zette hij een affaire in gang die bekend heid verwierf als 'de zaak van de gestolen atoomgehei men' (zie De Stem van 7 mei). Nu, een jaar later, is de zaak nog steeds een vruchtbare voedingsbodem voor geruch ten. Centraal thema is daar bij de dubieuse betrokken heid van de Contra Inlich tingendienst. Een gerucht dat noch afdoende kan wor den ontkracht, noch hard kan worden gemaakt. Dat defensie (andere) fouten heeft gemaakt, is wél aan toonbaar. De affaire in notedop: vier bestuursleden van de VVDM woTden door de Koninklijke Marechaussee aangehouden en brengen korte tijd (varië rend van enkele dagen tot drie weken) door in voorlo pige hechtenis. Zij worden verdacht van, of op zijn minst betrokken te zijn bij, ontvreemding van staatsvei- ligheidsdocumenten. Degene die de stukken heeft ont vreemd (Steef Boot) was voor zijn, schijnbaar ver trouwelijke, functie niet ges creend. De 'geheime' docu menten waren niet voorzien van een geheimhoudings graad (of 'geclassificeerd'). Tijdens het gerechtelijk on derzoek dat volgt, spreken deskundigen elkaar sterk te gen over de mate waarin er sprake is van 'geheimen'. Tenslotte seponeert de Krijgsraad de zaak. Intussen zijn in de kamer vragen ge steld over de zonderlinge gang van zaken. Die kamervragen resulte ren in een 'onderzoek naar de wijze waarop met derge lijke documenten wordt om gegaan'. Dat leidt tot 'nadere aanwijzingen' over de be handeling van stukken 'waarvan kan worden aan genomen dat er elementen in zitten die de staatsveiligheid dienen'. De minister van De fensie acht die 'nadere aan wijzingen' kennelijk nodig. 'Opzetje' In maart van dit jaar geeft de Bond voor Dienstplichti gen een nieuwe impuls aan de zaak. Ze publiceert een brochure waarin de bond de Contra Inlichtingen Dienst in bedekte termen beschul digt van 'een opzetje om de VVDM en de anti-kernwa penbeweging zwart te ma ken'. De theorie luidt globaal dat 'de gelegenheid de dief maakt'. En voor die gelegen heid had de inlichtingen dienst gezorgd, terwijl de 'dief' onkundig werd gehou den van het feit dat hij zijn handen op 'staatsgeheimen' had gelegd. Spil in het com plot zou veiligheidsofficier Bijl zijn geweest: hij rappor teert de diefstal, treedt op als, bezwarende, getuige- deskundige maar onttrekt zich steeds op slinkse wijze aan het oog van advocaten en rechters. In de Tweede Kamer worden opnieuw vragen gesteld. Minister de Ruiter van Defensie wenst 'geen gegevens te verstrek ken over de identiteit van personeel van de militaire inlichtingendiensten'. Ver der ontkent hij dat de tele foon van het VVDM-hoofd- kantoor in Utrecht wordt af geluisterd, een oud vermoe den van de soldatenvakbond dat door de affaire nieuw le ven wordt ingeblazen. Hij geeft wei toe dat dienstplich tige Steef Boot niet ges creend is voor zijn functie. En een woordvoerder van het ministerie van Defensie zegt later dat het achterwege blijven van de screening 'een omissie' (lees: nalatigheid) betreft. De antwoorden van de mi nister dateren van 17 mei. Bij de geschetste stand van zaken zijn alle betrokkenen het er over eens dat dit het, voor sommigen onbevredi gende, slot is van een slepen de kwestie. Dan, in de week van zes juni ontvangen de vier dienstplichtigen van het ministerie van Justitie een voorstel tot schadeloosstel ling. Die komt neer op een kleine honderd gulden per dag 'van een ten onrechte ondergane hechtenis'. Nadat de vier er zich van overtui gen dat verdere juridische stappen uitgesloten zijn, ac cepteren ze het voorstel. Is er sprake geweest van een opzetje? Een VVDM- woordvoerder vindt de scha deloostelling „een soort af koopsom". De vragensteller in de Tweede Kamer, Van der Spek, „heeft de indruk dat de versie die de bond van Dienstplichtigen in zijn bro chure ten toon spreidt naar strekking juist is". En tot slot een woordvoerder van Defensie die op verontwaar digde toon stelt dat „de VVDM een volledig geaccep teerde belangenvereniging is." En, met klem: „Daar zoe ken wij niets illegaals in". voorna menlijk voor hogere inkomens met grote huizen. Iemand die een rijtjeshuis bezit met een huurwaarde forfait van 1.440 zal er niet of nauwelijks beter van worden. Stel dat de schilder 2.500 vraagt om de buiten boel te schilderen, dat mag je slechts 60 procent in aan merking laten komen voor de fiscale aftrek. Dat is in dit geval dus f 1.500. Trek daar het huurwaarde-forfait-be drag af en je houdt 60 over om van de inkomenstenbe- lasting af te trekken. Tel uit je winst. De Democratische kandida ten in de aanstaande Ameri kaanse presidentsverkiezin gen hopen dat de 72 jaar van president Reagan in zijn na deel zullen zijn wanneer hij zou besluiten om een gooi te doen naar een tweede ambtstermijn. Maar de Amerikaanse president, oudste uit de Amerikaanse geschiedenis, probeert zijn leeftijd te relativeren door er grapjes over te maken. Reagan heeft nog steeds niet aangekondigd of hij in 1984 in de race is. Dat doet hij op dit ogenblik waar schijnlijk niet om in het po sitieve geval niet nu al het geschut van alle anderen op zich gericht te krijgen en in het negatieve geval om niet nu al tot een vleugellam pre sident te worden gemaakt. Senator Paul Laxalt, voorzitter van de Republi keinse Partij, heeft tegen de Washington Post gezegd dat 4 juli, de Amerikaanse natio nale feestdag, een belangrij ke datum is en dat als de president vóór die dag zijn beslissing niet heeft meege deeld, hij kandidaat zal zijn. Thomas O'Neill, de demo cratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, zei op zijn beurt te geloven dat president Reagan niet herkozen kan worden. „Hij. is 74 (op 6 februari 1985) en mijn politieke instinct zegt dat het dwaasheid zou zijn". Maar Reagan gaat niet ge bukt onder zijn jaren. De oudste president vóór hem was Henry Harrison, die in 1841 op 68-jarige leeftijd werd gekozen. Om te bewij zen hoe jong hij nog was had Harrison erop gestaan in de koude maand maart zonder jas geinstalleerd te worden. Hij overleed een maand later aan longontsteking (AFP). Door Leo van Vlijmen WARSCHAU - De Poolse hoofdstad is gereed om Jan Pawel II morgen een waar dige ontvangst te geven. Het centrum van Warschau is sinds gisteren één vlaggen- zee: het Poolse rood-wit, het pauselijk geel-wit en het blauw-wit van de Poolse ka tholieke kerk, vooral echter van de Zwarte Madonna. Eén enkele rode vlag wap pert wat eenzaam op het pompeuze gebouw van het Centrale Comité van de (communistische) Poolse Verenigde Arbeiderspartij. De algemene verwachting is dat er voor dit tweede be zoek van de Poolse paus aan zijn vaderland nóg meer be langstelling zal bestaan dan voor het eerste, vier jaar ge leden, toen naar schatting tien miljoen Polen op de been kwamen. In preken en door middel van affiches roept de geeste lijkheid al dagenlang de ge lovigen op om massaal de pauselijke plechtigheden bij te wonen en samen met deze 'grootste zoon van Polen' te komen bidden. In de wijde omgeving van Warschau zijn reeds tienduizenden be gonnen aan een voettocht naar de hoofdstad om mor gen of overmorgen te arrive ren. In heel Polen is trou wens een enorme stroom be devaartgangers onderweg naar één van de acht plaat sen die de paus deze keer zal bezoeken. Wie niet bij fami lie of kennissen een onder komen kan vinden, krijgt een bed toegewezen door een speciaal voor deze gelegen heid opgericht kerkelijk or ganisatiebureau, dat binnen enkele weken tienduizenden adressen heeft verzameld van mensen die - doorgaans gratis - een pelgrim onder dak willen verlenen. Ook de autoriteiten heb ben echter niet stilgezeten. In Warschau, Czestochowa en Krakau, waar verreweg de meeste toeloop wordt ver wacht, is voor voldoende eten en drinken gezorgd om de massa's enkele dagen in leven te houden. „Wij heb ben het al heel lang niet meer zo goed gehad", ver zucht men in Warschau. In de hoofdstad zijn ook 22 extra EHBO-posten inge richt, die vanaf vandaag tot zaterdag kontinu bezet zul len zijn. Ook in Czestochowa, Poznan, Wrockaw, Katowice en Krakau zijn eerste hulp posten uit de grond ge stampt. De meeste gelovigen die naar Warschau komen, zul len echter nauwelijks een glimp van de paus kunnen opvangen. De voornaamste plechtigheid in de hoofdstad een heilige mis in de open lucht morgenavond, vindt deze keer namelijk niet op het Plein van de Overwin ning plaats, waar de vorige keer een half miljoen men sen de pausmis bijwoonden. Dit plein, waar na het over lijden van de vorige primaat kardinaal Wyszynski, een groot bloemenkruis werd neergelegd, dat na afloop van enkele weken hét sym bool van het protest tegen het regiem werd, is sinds an derhalf jaar opgebroken. Wanneer de reconstructie van het plein gereed is, zal wel afhankelijk zijn van de mate waarin het leven in Polen wordt genormaliseerd. De pauselijke mis vindt nu plaats in een stadion op de andere oever van de Weich- sel, en daar is slechts plaats voor 87.000 mensen. Het houten altaar torent echtet zó hoog boven het stadion uit, dat de ongetwijfeld hon derdduizenden die geen toe gang krijgen, de paus toch nog als een witte stip in de verte zullen kunnen zien. Televisiekijkers, radioluiste raars en krantenlezers wor den inmiddels goed op het pausbezoek voorbereid. De massa-media besteden deze keer veel meer aandacht aan dit grote gebeuren dan vier jaar geleden. In de kranten verschijnen al enkele dagen lange artikelen over de ver houding tussen kerk en staat in Polen en, zo werd al aan gekondigd, de berichtgeving over de pausreis zal deze keer beduidend uitgebreider zijn dan in 1979. Alleen aide staatstelevisie heeft dertig uur zendtij d uitgetrokken, tegenover nog geen tien uur vier jaar geleden. Deze gulhartigheid van de media (die momenteel nog veel meer dan vier jaar gele den onder controle van de regering staan) heeft inmid dels echter menige Poolse katholiek aan het denken gezet. Velen beginnen te vre zen dat het pausbezoek voor al tot meerdere eer van het regiem-Jaruzelski zal die nen en dat de miljoenen pel grims die onderweg zijn om de paus te kunnen zien, on betekende figuranten blij ven, die onbeloond weer naar huis zullen moeten te rugkeren. Tenzij Jan Pawel alsnog de regie in eigen han den neemt. Door Pieter-Jan Dekkers TOEN Roy Jenkins in maart 1982 bij tussentijdse verkie zingen in het Schotse Glas gow een verrassende zege behaalde op zijn conserva tieve en socialistische tegen standers, leek een zonnige politieke toekomst voor hem in het verschiet. Nu, ruim een jaar later, is Jenkins' po litieke rol definitief uitge speeld. Hoewel hij bij de vo rige week gehouden parle mentsverkiezingen op het nippertje zijn Lagerhuis-ze tel heeft behouden, stapt hij op als politiek leider van de 'Derde Macht' in Groot- Brittannië, de coalitie van li beralen en sociaal-democra ten. De zware nederlaag van met name zijn Sociaal-De mocratische Partij (SPD) zal daar niet vreemd aan zijn. De partij hield slechts 3 van de 29 zetels in het Lagerhuis over. Een trieste zaak, want de Alliantie van SPD en Li beralen kreeg wel ruim een kwart van alle Britse kiezers achter zich. Het Britse dis trictenstelsel echter draaide de Alliantie de nek om. Zo dat Thatcher genoeg had aan 30.000 stemmen voor een Lagerhuis-zetel, Labour ruim 40.000 stemmen, maar de Alliantie meer dan 400.000 stemmen. Roy Jenkins, afkomstig uit een mijnwerkersgezin in Wales, was voor zijn breuk met Labour 'aanvoerder' van de rechter vleugel in de ze socialistische partij. Jen kins, zeer intelligent, gema tigd en met een brede kijk op de dingen, heeft in die perio de geregeld overhoop gele gen met de steeds sterker wordende militant-linkse vleugel van de partij. In 1965 benoemt de toen malige premier Harold Wil son Jenkins tot minister van Binnenlandse Zaken en Jus titie. Een jaar later wordt hij schatkistbewaarder. Totdat de socialisten bij de verkie zingen in 1970 verslagen worden door de Conservatie- Roy Jenkins. - FOTO ARCHIEF DE STEM Vier jaar later herovert Labour opnieuw de macht en verschijnt Jenkins weer op Binnenlandse Zaken en Justiutie. Als premier Wil son ontslag neemt, stelt Jen kins zich met steun van de rechtervleugel kandidaat voor diens opvolging. Hij wordt echter verslagen door de eveneens gematigde Ja mes Callaghan. In juli 1976 wordt hij be noemd tot Europees Com missaris. Het is een beloning voor zijn jarenlange strijd voor de Britse toetreding tot de EG. 'Mister Europe' laat in 1980, tegen het einde van zijn ambtsperiode in Brussel, weten dat Groot-Brittannië behoefte heeft aan een pro gressieve centrum-partij. Binnen Labour is dan de strijd om de opvolging van de nog niet eens afgetreden Callaghan in volle gang. De linkervleugel krijgt een steeds grotere greep op de partij. Om een scheuring te voor komen wordt niet de links radicaal Tony Benn de nieu we Labourleider, maar de partij-filosoof Michael Foot, die overigens ook uit de lin kervleugel stamt. Voor de oud-Labour-ministers Roy Jenkins, David Owen, Shir ley Williams en William Rodgers is dat het sein uit de partij te stappen. Kort daarop richten ze de Sociaal-Democratische Par tij op, die, zo blijkt uit de eerste opinie-peilingen, een brede steun onder de Britse kiezers weet te verwerven. David Owen en William Rodgers behouden hun La gerhuiszetel, die ze als La- bour-lid hebben veroverd. Shirley Williams wint een zetel bij tussentijdse verkie zingen, maar Jenkins ziet zijn poging de mist in gaan. In Warrington vindt hij z'n eerste Waterloo. Het enthousiasme voor de SPD vermindert, todat met de Liberalen een verbond wordt gesloten, de Alliantie. Jenkins slaagt er eind maart 1982 in via tussentijdse ver kiezingen in Glasgow alsnog in het Lagerhuis te komen. „De grootste gok van mijn leven", zegt hij zelf. Zomer 1982 wordt hij poli tiek leider van de Alliantie en velen zien in hem al de man, die Margareth That cher in 1984 moet opvolger. De Falkland-oorlog echter gooit roet in het eten. IJzeren Maggie weet de gunst van de kiezer ermee te heroveren. Ze besluit tot vervroegde verkiezingen op het juiste moment: Labour in grote moeilijkheden, de Alliantie op z'n retour en de Conser vatieven glorierijk in op mars. Roy Jenkins heeft en, gezien de uitslag van vo rige week, verkeerd gegokt. De eens als premier gedood verfde sociaal-democraat houdt de Britse politiek voor gezien. David Owen gaat voor de SPD opnieuw terug naar AF. Een langdurige strijd, die via tussentijdse verkiezingen de sociaal-de mocraten weer enige vaste grond onder de voeten zal moeten verschaffen. Voor Jenkins blijkbaar een te lange weg om te gaan. nNDERDAG 16 JUN119 bonn ran de De uitlatingen conservatieve minister van vestduitse „.zondheid, gezms- en jon- [erenzaken, de CDU-er ritk Jeiner Geissler, hebben woensdag in de bondsdag yoor tumult gezorgd. In een debat over de olaatsing van de nieuwe \merikaanse kernraket- Bn in West-Europa ver- daarde hij dat het pacifis- „e in de jaren dertig de nassale vernietiging van oden in het concentratie- camp Auschwitz mogelijk ïeeft gemaakt. De westerse democra- ieën (de Engelse premier Chamberlain voorop) bo- jen, aldus Geissler, te wei- lig weerstand aan Hitier. jeissler werd uitgejouwd joor de Groenen en aange vallen door zowel de SPD ils de FDP (liberale rege- ■ingspartij). Verscheidene vragen stellers hielden hem voor lat Chamberlain geen pa cifist was en dat noch Chamberlain, noch andere westerse leiders verant woordelijk gesteld konden worden voor Auschwitz. Maar Geissler weigerde ;ijn woorden in te trekken. Oud-minister Hildegard flamm-Bruecher (FDP) rroeg hoe het pacifisme rerantwoordelijk gesteld :on worden voor de ver- ïietiging door de nazi's van zes miljoen joden. De 5PD'er Horst Ehmke be- chuldigde de minister er van de geschiedenis te ver valsen. Een partijgenoot van Ehmke merkte op dat iet Duitsland goed gedaan ou hebben wanneer er in Ie jaren dertig meer paci- isten waren geweest en ninder nazi's en militaris- en. Maar Geissler bleef bij ijn woorden. Als de paci- isten nu winnen, is het re- ultaat een „Goelag Archi- jel op de hele wereld", zo ei hij. ADR1D - Britse technici bben woensdagmiddag met (stemming van de Spaanse (ering het Harrier-oorlogs- egtuig van boord gehaald n het vrachtschipAlraigo'. Daarop maakte het vorige lek een spectaculaire nood- ïding wegens technische inkementen. De bemanning n het Spaanse schip is boos 'dat de Royal Navy het egtuig heeft terug gekregen ordat er overeenstemming bereikt over de bergingssom in de miljoenen guldens n lopen. art Am E Amerikaanse luchtvaart- aatschappij Pan Am heeft lensdag de passagierslij n op uwan hervat, ondanks felle otesten van de kant van [■na. Pan Am onderhoudt een geregelde dienstver- ■ding op Peking. '"'an onze correspondent - De sociaal-democra- SPD in het Duitse par- 7nt vreest dat al geruime V(/°r het afsluiten van de fhandelingen in Genève too Pei"hing van atoom- tten in Europa, Pershing- Ist vanuit de Verenig- mki n naar Duitsland ge- ïe"t worden. "*t vindt dat geen en- I onderdeel van de omstre- Yi,.a het land in mag it v°ordat het eindresul- v ar> "et overleg in Genève fëtoetst ^oor ^et parlement tatste °nderhandelings- :a ,sen Russen en Ame- n ie1 m Genève is gepland /O september tot 15 no- n rr, r~ 'jft resultaat uit Li"0®1 volgens het uit 1979 a- Navo-dubbelbesluit >t (ip01. begonnen worden P'aatsing van de nieu- Eii„eri'taanse kernwapens at °pa' Navo-besluit a >r West-Duitsland uit 'UB Pershing-II raketten t v. u'sraketten. Volgens ^vo-tb dschema moet in .f begonnen worden - Plaatsing van de eerste

de Stem | 1983 | | pagina 4