Woede op ministerie Financiën Middenstand luidt noodklok: 100.000 banen op de tocht IJsco van Jamin is gesmolten MINISTER DE KONING: OEFENING LOOPT UIT DE HAND 'Grote onderneming helpt kleinbedrijf: voordeel voor beide' Kamer accepteert mokkend hogere benzine-accijns LUISTERVINKEN GEPAKT „Nederland kiest voor V olkel, niet De Peel" T5 BINNENLAND ïatie 1 natie 2 IVinde Officier eist gerechtelijk vooronderzoek tegen DSM DEN HAAG - Minister De Koning (Sociale Za ken) verwacht dat het zwart en grijs werken de komende jaren zal toenemen. He Vaderlandse Fietsvakantie. Hat is de smokkelpaadjes van Zeeuws-Vlaanderen meepikken. Kamer tegen afschaf 13e maand WAO Spreekverbod op school om vice-voorzitter Centrumpartij Politieman verdacht van bezit gestolen vuurwapens LITER 12 CENT DUURDER Politie start onderzoek truc met DDR-marken Volgelingen Lefèbvre willen kerk in Gerwen kopen VRIJDAG 10 JUN11983 T22 PAGINA 3 |l augustus gemeester istel De urgemees- horst den uder-Am- €CKX op, november ster van pt heeft het Binnen- lensdag be- Groot, 38 WD en ex-leider liberale farige leef- enhuis in Hij ar het zie- It nadat hij gekregen, van het Ji t' Orsola tpe waaraan storven. de inter ende ïta- f werper is ftijd op Ma- aan een |uit Napels behoorde |ifcrincr van president wiens en moe- lieren ont- ok hij zich de Pollensa kir hij zich de schil- proberen. annen, ogen 1 u niet dat u In lekker bui- .d. Jagt elbaar wat in Het lijkt op [-Afrika. Hoe de negers be- :n stuk vee. In i daar ook mee wil Belgische sche kinderen is een schan- p België niet. >rlog was Bel- t van het ver- rt er nu Het is niet te gelo- rtheid kan en euren. België meesters geen ;even om niet- lerne apart te -YVahlers Hemel tan de buiten- Belgische kin ezelfde school ;len soms op ilaatsen, gaan deuren naar imige Brussel- Ik vind dat Buitenlandse hetzelfde als kinderen. Als tie kleren aan i ze gelijk „dat deren", en als net de buiten en spelen zeg- rs dat het niet den dat jullie over de bui deren. Wij wil- uitenlandse en kinderen alle- szelfde school zelfde rechten Vinde is bij mij lang. Prachtige es, maar tot op en bloemknop- imen ze nog of aat het zonder it doen? Jt Vervolg V3n pagina 1 „EN HAAG - Het ministerie Financiën wilde gisteren *ln officiële reactie geven op L klachten van belasting-in- ünecteur Stigter, omdat de brief „eerst nog gelezen moet oorden". np het ministerie blijkt men pchter zeer geschrokken en verontrust te zijn over de brief. Niet alleen is het de juri dische vraag of het acceptabel is wat de inspecteur gedaan heeft, ook zou uitvoerige pu blicatie van de inhoud van de brief tot fraude met aftrek posten kunnen leiden. Staats secretaris Koning houdt zich zelf met deze zaak bezig. Op zichzelf is het een be kend gegeven dat de werk druk bij de belastingdienst erg groot is. De Haarlemse proble men spelen ook bij de andere belastinginspecties. Komende maandag zal de Tweede Ka mer weer over dat probleem vergaderen, waarbij de Kamer zal pleiten voor extra contro leurs. Ook zal de tot haast (en dus tot oppervlakkige controle leidende) „voorrangsregeling" ter discussie staan. In zijn „brand-brief" wijst hoofd-inspecteur Stigter erop dat de werkdruk dit jaar weer toeneemt. Naast de controle van oestaande aftrek-posten (rente van schulden, hypo theek, ziekte-, beroeps- en studiekosten, giften enzo voorts) komt daar de aftrek voor het groot onderhoud van het eigen huis bij. Daarnaast komt dit jaar de permanente zelfstandige aftrek (enkele duizenden guldens voor zelf standigen met een winst bene den de ƒ80.000) waarbij het aantal uren dat de zelfstandi ge in de zaak staat (minimaal 1225 uur en als de vrouw 525 uur meewerkt minimaal 875 uur) gecontroleerd moet wor den. Verder staat nog het wetsontwerp „twee-verdie ners" op de agenda. Dat bete kent allemaal extra werk voor de belastingdienst. Zwart werk neemt toe Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - De Maas trichtse officier van Justitie heeft gisteren een gerechtelijk vooronderzoek gelast naar mogelijke illegale stortingen van chemisch afval door het staatschemie-concern DSM. Dit vooronderzoek wordt gedaan door de rechter-com- missaris in Maastricht. Aan de hand van de resultaten van zijn speurwerk zal de officier beslissen of zij DSM voor de rechter zal brengen. De opdracht tot het gerech telijk vooronderzoek werd gis teren gegeven op grond van de resultaten van een ambtelijk onderzoek, dat is ingesteld naar het storten van chemisch afval door DSM Limburg BV. In het proces-verbaal dat milieu-ambtenaren op basis van dat onderzoek tegen DSM hebben opgemaakt, wordt het Limburgse chemie-bedrijf be schuldigd van illegale stortin gen van chemisch afval. De officier van justitie hoopt dat de rechter-commis- saris met name wat meer dui delijkheid zal weten te bren gen in de rol van de DSM-di- rectie in deze affaire. Deze weigert tot nu toe elke stel- lingname en beroept zich op haar zwijgrecht. De rechter commissaris zal de directie daarom aan een verhoor on derwerpen. Van onze Haagse redactie Hij schrijft de Eerste Kamer dat dit gevaar dreigt door de huidige so ciaal-economische crisis. De verslechterende inko menssituatie van veel mensen verhoogt de druk om „bij te verdienen" om de koopkracht op peil te houden. De toegenomen werkloos heid heeft onder meer geleid tot een toename van het „klus sen", en de gestegen arbeids kosten, leiden tot een druk op de werkgevers „goedkopere" arbeidskrachten in dienst te nemen". De minister laat de Eerste Kamer, die binnenkort zijn begroting behandelt, verder weten dat „bij de algehele welvaartsdaling die wij thans meemaken, het onvermijdelijk is dat het minimum-niveau (de laagste uitkeringen) deze daling mee ondergaat. De tijd dat de overheid de burgers kon behoeden tegen de gevol gen van de economische crisis is voorbij", aldus de minister. Hij en zijn staatssecretaris Vianen VAN half juni tot eind oktober moet het verkeer rekenen op opstoppingen in de omgeving van de Lekbrug bij Vianen. Rijkswaterstaat heeft een aantal maatregelen getroffen om vertragingen op dit drukke punt zoveel mogelijk te voor komen. Er komen omleidingen en op momenten dat extra aanbod van vakantieverkeer verwacht wordt zullen de maatregelen aangepast wor den. De Graaf kregen gisteren van de Vakcentrale voor Middel baar en Hoger Personeel de kritiek dat ze het stelsel van sociale zekerheid afbreken. De MHP verwacht acties onder het middelbaar en hoger per soneel en niet-werkenden met een hoge uitkering als de Tweede Kamer de bezuini gingsplannen op de sociale ze kerheid niet bijstelt. De plannen tasten het ver zekeringskarakter aan, aldus sociaal-verzekeringsdeskun- dige De Jong. Iemand met een inkomen van ƒ80.000 wordt, als hij in de WW komt, terug geworpen op 55.000. Maar als staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken)helemaal zijn zin krijgt en de uitkering zakt naar 60 procent komt dat neer op ƒ32.000. En dat is veel te drastisch. Het lijkt op afbraak van het stelsel, meent De Jong. AMERSFOORT - Niet de sla pende vliegbasis De Peel in Venray, maar de operationele basis Volkel zou de plaats moeten worden voor de 48 in Nederland te stationeren kruisraketten. De Peel is door de Amerika nen aangewezen, omdat Ne derland geen definitieve keuze wil maken. Nederland houdt echter vast aan Volkel, dat eerste staat in een rij van vijf bases. Dat zei IKV-secretaris Mient-Jan Faber gisteren op de conferentie voor gemeente besturen over de kernwapens. TILBURG - „Grote bedrijven hebben niet alleen een morele Plicht kleine bedrijfjes en daarmee werk van de grond te tillen, uiteindelijk biedt die steunverlening aan de kleine ondernemer pc grote ondernemingen alleen maar voordelen". Aldus Lord Byers, de liberale leider in het Britse Hogerhuis cn adviseur van de warenhuisketen Marks and Spencer gisteren Tilburg. Hij sprak tijdens de studiedag 'Groot helpt klein' "ver lokale initiatieven ter stimulering van bedrijvigheid en kerkgelegenheid. Lord Byers wees in zijn betoog op de bedreiging die door crisis getroffen regio's en binnensteden als gevolg van werkloosheid cn de dalende koopkracht vormen voor de economische activi- l' °ok van de grotere onderneming. De uitzichtloosheid en de vaak daarmee gepaard gaande criminaliteit verergeren het ver- PPuperingsproces. Los van morele verplichtingen ligt er ook een economisch belang voor de grotere onderneming om de sociaal- economische structuur van een gebied op peil te houden. De werheid alleen kan dit niet langer aan, meende Lord Byers. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De middenstand heeft gisteren bij minister Ru- ding (Financiën) de noodklok tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet geluid. Wc houden onze Vaderlandse Fietsvakantie in Zeeland. Op Zuid-Beveland doen we Kloetinge, een aan Goes vast gegroeid kerkringdorp. Bij Borssele staan we op de Vliedberg, een 7 m hoge „vluchtheuvel". Veere is een sprookje. We ontdek ken daar op de Haringvreterplaat loslopende pony's. We varen "ver naar Zeeuws-Vlaanderen. En fietsen naar St. Anna ter aluidenEen dromerig dorpje met nog geen 55 inwoners. We gaan proberen de grillige grens te volgen.Langs Sluis en Oas van Gent naar Hulst. Daar willen we over de vestingwallen wandelen. Onderweg verandert het landschap. Eerst nog kreekjes, dijkjes, populieren en wilgen. Dan houtwallen en e'kebosjes. We slippen stiekem België binnen. Om Brugge en Oent te bezichtigen. Met zo'n 40 km per dag hebben we alle tijd °ni overal rustig rond te kijken. Defietsenvakman, "j boekhandel, de VW't keANWB en stichting: J'fPostbus 7120, - 1007JC A msterdam, 'el. 020-44 69 93, ebben prima sug gesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. In een aan de bewindsman overhandigde notitie stelt het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond dat de plannen 33.000 bedrijven in het midden- en kleinbedrijf zullen wegvagen. Rekening houdend met een gemiddelde perso neelsbezetting van 3 komen er een kleine 100.000 arbeids plaatsen op de tocht te staan. De bezuinigingen zullen vooral grote invloed hebben op het koopgedrag van het pu bliek. De gevolgen daarvan komen voor het midden- en kleinbedrijf het hardst aan. Volgens het KNOV gaan bij bezuinigingen van 10 miljard vanaf volgend jaar elk jaar 5500 zelfstandige winkels en 5600 ambachtelijke bedrijven ten onder. Het vrijwillig of door faillissement gedwongen verdwijnen van deze bedrij ven scheelt de overheid ƒ2,5 miljard aan inkomsten, terwijl er ook meer uitkeringen moe ten worden gedaan. De detailhandel en het mid den- en kleinbedrijf dragen per jaar een derde bij in ons nationaal inkomen. Door de te verwachten bedrijfssluitingen daalt die bijdrage van onge veer ƒ95.000 miljard met ƒ4 miljard. Het KNOV herinnert er aan, dat de koopkracht sinds 1980 al met 6 procent is gedaald. Als de bezuinigingen, die meestal neerkomen op hogere lasten voor de mensen, doorgaan dan dalen de bestedingen volgend jaar met 2,5 procent en in 3 jaar met 7,5 procent. Ook de Voedingsbond FNV en Konsumenten Kontakt stellen op grond van een on derzoek naar het uitgavenpa troon van kaderleden vast dat er minder wordt besteed. Abonnementen op periodieken worden op grote schaal opge zegd, er worden minder cur sussen gevolgd, lidmaatschap pen worden opgezegd en vrij willige bijdragen aan maat-J schappelijke instellingen wor den verminderd. Een steeds grotere groep mensen kan geen vakantie buitenshuis meer betalen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het afschaffen van de „dertiende maand" in nieuwe WAO-uitkeringen, stuit op bezwaren van VVD en PvdA in de Tweede Kamer. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) wil de „der tiende maand" en andere fi nanciële bonussen die bovenop het normale loon komen, van af 1 juli niet meer meerekenen in de uitkering voor nieuwe WAO-ers. Dat betekent dus dat die een lagere uitkering krijgen. Later wil De Graaf deze be dragen die bovenop het gewo ne loon komen helemaal uit de WAO-, WW- en WWV-uitke- ringen halen. Dat brengt ech ter nogal wat technische pro blemen mee. Per bedrijfstak zijn er verschillende regels DEZE BIJ een rampoefening in Geldermalsen als gewon den acterende militairen moesten woensdagavond kort na dat de foto werd gemaakt een goed heenkomen zoeken. Het gebouwtje op de achtergrond was bewust in brand gestoken, maar de vlammen sloegen plotseling over naar het fabriek spand (rechts), waarin zich ook 'slachtoffers' bevonden, het geen niet de bedoeling was. In allerijl werd iedereen in vei ligheid gebracht. De brandweer is tot middernacht bezig ge weest met het blussen. - anp DE POLITIE in Groningen heeft vier mannen, werkzaam in de wegenbouw, gearresteerd, die ervan worden verdacht afluisterapparatuur te hebben geplaatst bij de Vereniging Noordelijk Technisch Wegenbouwcentrum. Zij verkregen daardoor inzicht in de inschrijfprijzen van de concurrentie op wegenbouwkundige projecten. Zeker is al, dat zij op die manier een project van ruim een half miljoen gulden kregen toegewezen. De 'bedrijfsspionage' kwam aan het licht door dat het centrum last kreeg van radio- en tv-storingen. De storingen traden op nadat begin dit jaar een onbekende man zich bij het wegenbouwcentrum meldde om voor het ge meentelijk energiebedrijf „de piekspanning van elektrische ipparatuur te meten". Op de foto een politieman met de in beslag genomen 'meetapparatuur'. - anp NIJMEGEN - Het bestuur van het Elshofcollege in Nijmegen heeft leraren en leerlingen een (tijdelijk) spreekverbod opge legd. Zij mogen naar buiten toe geen uitlatingen meer doen over de conflictsituatie aan deze school rond geschiedenis leraar drs. N. Konst, vice- voorzitter van de Centrum partij. Tot nu toe hebben twee leer lingen geweigerd nog langer de les van deze geschiedenisle raar te willen volgen. Voor de ene leerlinge, die nog enkele weken les van Konst zou krij gen, besloot rector De Groot er geen werk van te maken als deze leerlinge uit de les weg bleef. Voor de tweede leerlinge, die nog het hele volgende schooljaar les van Konst zou hebben, werd de beslissing via de onderwijsinspectie in han den gelegd van het schoolbe stuur. Voorzitter Scheeren van dit bestuur zegt dat er besloten is dat er naar wegen zal worden gezocht om contacten tussen Konst en het meisje te vermij den. Het komt erop neer dat ook dit meisje de lessen van Konst niet meer hoeft te vol gen. Merijn is met vakantie DEN BOSCH - De rijksre cherche heeft in Den Bosch een 54-jarig lid van de ge meentepolitie in die plaats aangehouden en ingeslo ten. De man wordt verdacht van het bezitten en het veranderen van vuurwa pens die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Om hoeveel van die vuurwapens het gaat is nog niet bekend. Zes vuur wapens zijn inmiddels in beslag genomen, maar de herkomst daarvan moet nog worden vastgesteld. Betalings balans IN het eerste kwartaal van dit jaar gaf de lopende rekening van de betalingsbalans een voor seizoensinvloeden gecor rigeerd overschot te zien van vier miljard gulden. Dat bete kent een verbetering ten op zichte van het vierde kwartaal van 1982 met eveneens vier miljard gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer gaat mok kend akkoord met de verhoging van de benzine-accijns. Daar door wordt een liter benzine op 1 juli twaalf cent duurder. Het kabinet wil met deze maatregel, die al in de Voor jaarsnota was aangekondigd, dit jaar nog 225 miljoen extra in de schatkist krijgen. CDA en WD hadden zich daar al min of meer bij neergelegd. Nu het wetsontwerp apart behandeld wordt, blijkt dat de Tweede Kamer eigenlijk niets voelt voor de verhoging van de benzine-accijns met tien cent. Door BTW wordt dat aan de pomp zo'n twaalf cent extra. Bij elkaar gaat er dan van iedere liter pakweg een gulden naar de fiscus. WD en PvdA stellen dat deze verhoging de automobi list wel erg hard in de porte monnee treft. De WD-fractie vreest dat daardoor veel auto mobilisten af zullen zien van noodzakelijk onderhoud, waardoor de verkeersveilig heid daalt. Bovendien zullen meer mensen de auto vaker laten staan, of helemaal de deur uit doen. Dat is slecht voor de werkgelegenheid en zou wel eens tot gevolg kun nen hebben dat de opbrengst veel minder dan 225 miljoen is. De WD vraagt het kabinet die nadelige gevolgen te bere kenen en aan te geven waar om ook niet is gekeken naar andere belastingverhogingen, bijvoorbeeld op bier en wijn. De PvdA wijst er op dat het extra dubbeltje accijns er voor zorgt dat onze benzine in ver gelijking met de buurlanden i (met name de Bondsrepubliek) in één klap veel duurder wordt. Dat levert weer de be kende problemen op, waarbij automobilisten even de grens over wippen om daar te tan^ ken en de Nederlandse pomp stations in grens-gebieden grote nadelen worden toege bracht. WD en PvdA vinden dan ook dat het dubbeltje belasting er niet voor altijd bij moet ko men, maar er straks (bijvoor beeld als de olie-prijzen stij gen) weer af gaat. Het CDA gaat uit van een definitieve belasting-verhoging (die jaar lijks ƒ450 miljoen oplevert). Het CDA gaat daarmee met „enige aarzeling" akkoord. VLIJMEN - De rijkspolitie in Vlijmen is na overleg met de officier van justitie in Den Bosch een onderzoek begon nen naar zwendel met Oost- duitse marken. De politie probeert de zwen del uit te zoeken naar aanlei ding van een reeks klachten van winkeliers in Noord-Bra bant, Zeeland en Zuidholland, die het Oostduitse geld als be taling hadden aangenomen en wisselgeld terugbetaalden te gen de koers van de Westduit- se mark. De oostduitse mark heeft een waarde van 22 cent, de westduitse mark is 1,15 gul den waard. NUENEN - De priesterbroe derschap Pius X van de con servatieve Franse bisschop mgr. Lefèbvre wil de Cle- menskerk kopen in Gerwen in de Brabantse gemeente Nuenen. De kerk moet de basis wor den, vanwaaruit de volgelin gen van Lefèbvre hun opvat tingen in het Nederlandse taalgebied willen verbreiden. De gemeente Nuenen, die eigenaar is van de kerk, vindt de priesterbroederschap op zakelijke gronden de beste ge gadigde om de kerk over te ne men. Wel vraagt zij zich af, of de vestiging van de volgelin gen van mgr. Lefèbvre past binnen de Gerwense gemeen schap. B en W van Gerwen hebben deze vraag in een be sloten vergadering voorgelegd aan de gemeenteraad. door Peter Schouten IN ANGST en beven wachten de tweedui zend werknemers van de Oosterhoutse sui- kerwarengigant Ja- min BV op de weken die komen gaan. Betekent het crisis-mana gement van het Amster damse organisatiebureau Boer en Croon de redding? Of komt die poging juist te laat? In het bedrijf zelf circu leert het gerucht, dat er nog slechts voor enkele weken geld is. De banken, die de laatste maanden ruim dertig miljoen bij Jamin hebben zien 'wegsmelten', hebben de kraan rigoureus dichtge draaid. Als dat zo blijft, barst begin juli de bom. Ja min is in zo ernstige liquidi teitsproblemen geraakt, dat het dan afgelopen is met het eertijds zo trotse familiebe drijf. Sinds de 'echte' meneer Jamin (president-directeur Eef Jamin) in januari '77 op 65-jarige leeftijd koos voor de welverdiende rust van het pensioen en zich terug trok in zijn Belgische villa, is het met Jamin bergaf waarts gegaan. Vooral door ongelukkig management. En bovendien wilde Ton van Duinhoven de reclame niet meer doen. Het zou interes sant zijn uit te zoeken, wat alleen het stoppen van de toen mateloos populaire commercials van Van Duin hoven aan omzet gekost heeft. Eef Jamin noemde zich zelf bij zijn vertrek een 'on dernemer van de oude stem pel'. Zijn bedrijf had, vond hij zelf, aan de top een man nodig die de problemen van de werkvloer kende. „Er zijn managers", oordeelde hij toen, „die vandaag jurken verkopen en morgen auto's. Zo iemand moeten we hier niet hebben." Hij werd niet bepaald op zijn wenken bediend. Harrie van Hees, de enkele maan den geleden heen gezonden president-directeur van het bedrijf, trok vooral aan dacht met zijn 'aankoop' van de voetballer Ruud Geels. Die ongelukkige transactie alleen al kostte het bedrijf één miljoen-. Van concrete plannen om de onderneming te moderniseren en in te spelen op de veranderende markt kwam het niet. De werknemers, de onder nemingsraad en de bonden hebben hun laatste hoop nu gericht op de reddingspo ging van organisatiebureau Boer en Croon. Ze hadden liever een ander bureau ge wild, maar accepteerden de keuze van de raad van com missarissen. Met de rug te gen de muur. Het is een strohalm. Meer ook niet. Niet zelden funge ren organisatiebureaus bij zieltogende bedrijven nog slechts als begrafenisonder neming. Hardnekkige ge ruchten willen dan ook, dat Boer en Croon bezig is met de voorbereiding van de verkoop aan een andere sui- kerwarengigant (Rowntree McKintosh). Maar dan wél in afgeslankte vorm, dus zonder het uit zijn voegen gegroeide middenkader. Wat er bij Jamin nog dage lijks van de banden komt, geniet nog steeds grote waardering om zijn vooral ambachtelijk hoge kwaliteit. Daarvoor zijn - ook geïnte greerd in een andere distri butie-organisatie - nog steeds aantrekkelijke afzet mogelijkheden. Als dat waar is (het stil zwijgen van commissarissen en directie geven aan dat sterke gerucht nog extra voedsel), is er sprake van een rampzalige ontwikke ling. Want dan mogen enke le honderden voornamelijk administratieve werkne mers naar een andere baan gaan uitzien.

de Stem | 1983 | | pagina 3