Interesse voor ouderenkermis Sluis neemt toe Wethouder Lokerse ontvangt eerste 'Sluiskalender' Borselse raad: geen lintbebouwing Raadslid hekelt bouwbeleid van Aardenburg N Zn. Irant FAN SLUIS KADOSHOP hoofdplaat heeft |tekort jeugdspelers WETHOUDER DE RIDDER: 'PURE FANTASIE EN ÉÉN GROOT RIOOL' Strenge regels bij hinderwetvergunning Elro BOH APPETIT 't groen lis in Sluis INSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID: BlBTHM VAN ZEELAND ivoer van ljauw iSCHAR llen )BAARS 1alen enz. PALING >SSEL- en iHUIS briand inoff menu's OEKEN, LS en ilGNETS ETTES Is Porselein IACTIE ordeel van 25% straat 37 305 SLUIS e Braderie: suiker J 4,' fie GRATIS Sluis. 01178-1616. Vanuit heel Zeeuwsch-Vlaanderen Muziek Onvoldoende I ®®9FnpLAAT - De daling van het geboortecijfer in de afgelo- I van Jjfen gevolgen voor de bezetting van de jeugdel ftallen «West 9 voeH>alvereniging Hoofdplaat. Ook andere clubs uit "'-Zeeuwsch-Vlaanderen kampen met dit probleem, te vv u' secre1ar's Adri Voogdt tijdens de jaarvergadering van Hoofdplaat in de kantine op het sportveld. Volgens hem hi„„_ de pupillen al niet meer om met volledige elftallen AARDENBURG - Na vorige week het ver trouwen in wethouder J. de Ridder (VVD) te hebben opgezegd, heeft de meerderheidscoali tie in de Aardenburgse gemeenteraad gisteren de wettelijk noodzakelijke motie van wan trouwen bij het gemeentebestuur ingediend. 'Trucendoos' politierapport IN BRIEF AAN GEDEPUTEERDE STATEN A561 WOENSDAG 8 JUN11983 T27 pagina zeeland 4 IS - Tel. 01178-1306 IS-Tel. 01172-1201 E HOLLANDSE JES OT iseerd in uitend van 1e kwaliteit 1178-1233-Sluis iliteit: dags RIE op het terras i van twee beroemde nert decors: ■JTRY ROSES en DER ROSE i Vorig jaar was er midgetgolf op de ouderenkermis in Sluis - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers SLUIS - De belangstelling voor de Sluise kermis voor ouderen, die volgende week maandag voor de derde maal wordt gehouden op het terrein van het bejaardente huis Rozenoord, neemt toe. Wilden de bejaarden- en verpleegtehuizen in de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen bij de twee eerdere edities de kat nog uit de boom kij ken, nu is het enthousiasme over de hele linie aan het groeien. Het is dan ook de stille hoop van Rozenoord-direc- teur Henk Masclee (samen l met Lieve Maenhout en Frits Staal de drijvende kracht achter het evene ment) dat de ouderenkermis nog eens mag uitgroeien tot een echt regionaal gebeuren. „Want", zegt hij, „het is in feite de enige activiteit van allure in Zeeuwsch-Vlaan deren die specifiek op oude ren is gericht". Toch is nog niet iedereen voor het idee gewonnen. Masclee is er zich dan ook terdege van bewust dat met name in protestants- christelijke kringen nog grote weerstanden bestaan tegen het begrip 'kermis'. „We hebben voor de naam 'Sluise kermis voor ouderen' gekozen omdat het evene ment nu eenmaal samenvalt met de gewone kermis in Sluis", zegt hij. „Maar dat is dan ook de enige overeen komst. Onze 'kermis' is een beschermd gebeuren, waar bij gezelligheid en het leg gen of hernieuwen van con tacten voorop staan". De ruim 1000 bezoekers die ook dit jaar weer worden verwacht kunnen zich in een grote tent en bij zo'n dertig stands verspreid over het terrein, vermaken met spel- letjes als kaarten, biljarten, jeu de boules, gaaibart, golf, «egelen, schieten, sjoelen, ballen gooien, werpen, vo- gelpiek en koersbal. Maar men kan ook terecht in de 'vrolijke keuken', deelnemen aan de biertapwedstrijd, de inwendige mens versterken bij de barbecue en met de voetjes van de vloer tijdens het ouderenbal. De muziek zal worden verzorgd door het ouderen- koor 'Zanglust' uit Breskens, bet plaatselijke muziekge zelschap 'Apollo' en een mortierorgel, terwijl ook een optreden van de Sluise volksdansgroep voor oude ren op het programma staat. Aan het eind van de middag wordt een grote verloting gehouden, met fietsen als hoofdprijzen. De toegangs kaart, die voor ƒ3,50 moet worden aangeschaft en die recht geeft op deelname aan alle activiteiten, geldt tevens als lot. Van het vorig jaar gehou den evenement is door de Sluise cineast Theo Hende- rikse een film gemaakt, die afgelopen winter is vertoond in zo'n dertig bejaarden- en verpleegtehuizenen socië teiten in Zeeland.Henk Mas clee: „Met de film hebben we geprobeerd de boodschap over te brengen dat er voor ouderen nog meer dingen worden georganiseerd dan een kaartavond] e, een bazar of een optreden van een be jaardenkoortje. Want meer gebeurt er in het merendeel van de tehuizen gewoon niet. En daarbij vergeleken is onze 'kermis' natuurlijk een vrij unieke zaak". Maar ook een zaak, vindt Masclee, die in feite nog on voldoende publiek trekt. „Van de 1000 bezoekers zijn er 650 bejaarden. Dat is best een hele boel, maar als je be denkt dat er alleen al in West-Zeeuwsch-Vlaande ren 4300 mensen van 65 jaar en ouder wonen, dan valt het toch een beetje tegen. Om het vervoer hoeft men het niet te laten, want dat wordt geregeld". In tegenstelling tot evene menten voor jongeren, die zwaar gesubsidieerd wor den, ontvangt de Sluise ouderenkermis geen cent van de overheid. „De dag be druipt zichzelf", aldus Henk Masclee. „De opbrengst van de toegangskaarten is daar voor niet voldoende, maar door de recette van de bar en de belangeloze medewer king van de 60 vrijwilligers en van het plaatselijke bra derie-comité springen we net uit de kosten". De derde editie van de Sluise kermis voor ouderen zal niet op film worden vastgelegd. Wel komt een team van de Oostburgse zie kenomroep 'Radio Delta' op namen maken en een dia reportage samenstellen. Van onze correspondent I "lend ■en de lijnen te komen en ziet het er naar uit dat er het ko- seizoen wedstrijden gehouden zullen moeten worden met I PUnill vvcustrijuen genuuaeu zuueu moeten wor I j4«n-teams, die nog maar uit negen spelers bestaan. NooMi de vergadering werd bekendgemaakt dat de w I hoen binnenkort een nieuw clubblad krijgt. Een werk- I Het k1D 12 man me' de voorbereidingen bezig, tefsehii gaat "Gee,"Zwart" heten en moet vijf keer per jaar Itetii eö" °°'t 's afgesproken dat voor een proefperiode van |(Ve J.aar de vereniging de helft van de boetes zal betalen, die I "eel door de KNVB aan de spelers worden opgelegd. Van onze correspondent OOSTBURG - Gisteravond werd door Gerrit Postema, voorzitter van de Sluise voet balvereniging, het eerste ex emplaar van de 'Sluiskalender 1984' aan sportwethouder Lo kerse aangeboden. Deze gebeurtenis vond plaats in de kantine van de SV Sluis. De kalender is geheel op eigen kracht van de voetbal vereniging tot stand gekomen en de baten ervan hoopt men aan te wenden om het spelers- vervoer te financieren. Voorzitter Postema: „Het idee is bij ons ontsproten en daarnaast was de plaatselijke fotoclub zo bereidwillig spon taan haar medewerking te verlenen, terwijl ook drukker Tebas uit Groede voor een mi nimale prijs zijn diensten ver leende. Daardoor kunnen we nu voor één rijksdaalder dit fraaie exemplaar aan de be volking aanbieden. We staan drie dagen op de braderie en hopen met deze uitgave Sluis tevens wat te promoten en goodwill te kweken bij de plaatselijke middenstand". Er ziij 400 kalenders ge drukt in de rood-witte clubkleuren van SV Sluis, ter wijl de foto's in zwart-wit zijn uitgevoerd. Het betreft een driemaanden kalender met onder meer de molen „De Brak", de Kapellestraat en na tuurlijk de Kaai op de plaat. Vorig jaar pakte de SV Sluis uit met een „Sluiskwartet" dat in een oplage van 1240 werd vervaardigd en waarvan er slechts 40 zijn overgebleven. „De kalender moet het dus ook doen", aldus voorzitter Poste- Motie van wantrouwen Aardenburg ligt klaar Van een onzer verslaggevers Het stuk, dat de redenen vermeldt waarom de wet houder voor de fracties van CDA, Gemeentebelangen en Lijst-De Clerck niet langer te handhaven is, wordt door De Ridder zelf omschreven als „pure fantasie en één groot riool". summier commentaar te ge ven op de inhoud van de motie. „Mijn verdediging op punten bewaar ik voor de komende raadsvergadering, waarin mijn ontslag er doorgedrukt moet worden", verklaarde hij. „Maar er klopt werkelijk niets van alle aangedragen argu menten, evenmin als van de genoemde voorbeelden. Alles berust op pure fantasie en het is duidelijk dat enkele lieden bezig zijn geweest de trucen doos wijd open te zetten. De hele situatie is één groot riool". Overigens blijkt de aanlei ding tot het opzeggen van het vertrouwen, de zogenaamde overeenkomst die De Ridder zou zijn aangegaan met schen ker Pieter de Boer van het ca rillon „Ons Nationaal Monu ment", niet meer overeind ge houden te kunnen worden. In een brief die gisteren op het Aardenburgse gemeente huis arriveerde, laat de advo caat van De Boer nog eens duidelijk weten dat de wet houder tijdens zijn bezoek aan Drachten op persoonlijke titel heeft onderhandeld en niet namens de gemeente is opge treden. „Zo iets was ook niet mogelijk zonder een raadsbe sluit, zoals de leden van colle ge en raad zullen beseffen", zc wordt in het schrijven fijntjes opgemerkt. In de motie worden zeven argumenten (voorzien van voorbeelden) genoemd, die moeten bewijzen dat „het functioneren van wethouder De Ridder niet langer in het belang van de gemeente Aar denburg is". Belangrijkste gronden zijn dat de betrokke ne te autonoom zou optreden, zou weigeren college-besluiten uit te voeren, zou disfunctio neren binnen B en W, zijn por tefeuille zou verwaarlozen en de werksfeer binnen het ge meentelijk apparaat negatief zou beïnvloeden. „Door zijn niet in te dam men egoïstische zucht naar publiciteit en daarbij conflict situaties binnen het college ten eigen faveure aanwendend, ontstaat er binnen het ge meentelijk apparaat een on derling wantrouwen, dat on werkbare omstandigheden in zich bergt", aldus de opstellers van de motie. Deze werpen De Ridder ook voor de voeten dat hij een stemgedrag zou verto nen dat „louter gebaseerd is" op eerder gemaakte afspraken met zijn coalitie-genoten. „Het financiële belang van de ge meente komt in deze op het tweede plan". Wethouder De Ridder wen ste gisteren nog maar zeer Van onze correspondent HEINKENSZAND - De Bor selse gemeenteraad besloot gisteravond lintbebouwing in de gemeente voorlopig achter wege te laten. Daarmee blijft het moeilijk onbebouwde per celen buiten de bebouwde kom van een woning te voorzien. De nota lintbebouwing in Borsele werd gemaakt naar aanleiding van een particulier verzoek een woning te mogen bouwen buiten de bebouwde kom. Uit de nota lintbebou wing blijkt, dat er grote nade len voor de gemeente kleven aan het opvullen van onbe bouwde gaten langs de weg buitn de bebouwde kom. BRESKENS - Op de Nieuwe Sluisweg is C. B. uit Vogel waarde met zijn auto eerst in de berm en vervolgens in een sloot terecht gekomen. Dit ge beurde toen hij een andere personenauto, bestuurd door De L. uit Cadzand, ging inha len, terwijl die auto linksaf een inrit wilde inslaan. De auto van B. was zwaar be schadigd en moest door een ta kelwagen worden wegge sleept. ST. JANSTEEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd de personenauto van J. V. uit St. Jansteen gestolen. Het be treft een blauw-grijze Golf met kenteken HY-99-DG. De auto stond geparkeerd voor de woning van V. in de Hoofd straat. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie. Voor 2 woningen buiten de bebouwde kom werd gisteren door de raad wel een voorbe- reidingsbesluit genomen. Daarnaast besloot de raad geld beschikbaar te stellen voor een nieuwe begraafplaats in Heinkenszand. Ook werd een voorbereidingskrediet voor de rioolreconstructiewer- ken in dorp Borsele vastge steld. In de raad kwamen tevens de nieuwe tarieven voor bouwgrond in verschillende kernen aan de orde. Uit de raad kwam het verzoek in het gemeentehuis meer aandacht te besteden aan de bouwmoge lijkheden in de verschillende Borselse kernen. Burgemeester Van den Heuvel zei gisteren toe, daar aan aandacht te besteden op de informatieborden in het nieuwe gemeentehuis. Het kasteeltje De Elderschans, dat voor negen ton werd verbouwd zonder dat BenW van Aardenburg een bouwvergun ning noodzakelijk achtten - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het Aar denburgse D'66-raadslid H. van Rie heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten zijn beklag gedaan over het bouwbeleid, zoals dat door het college van B en W van zijn gemeente wordt ge voerd. Van Rie wendt zich tot het provinciebestuur omdat een voorstel van hem aan de raad, een onderzoek in te stellen naar „de willekeur waarmee de bouwverorde ning wordt toegepast", on langs door de meerderheids coalitie van CDA, Gemeen tebelangen en Lijst De Clerck werd afgestemd. „Daar ik hiermee geen ge noegen kan nemen, omdat er geen garanties zijn dat het verkeerd toepassen van de bouwverordening in de toe komst achterwege zal blij ven, en omdat met name burgemeester W. Lockefeer hierin nogal een dubieuze rol heeft gespeeld, brengt ik één en ander onder uw aan dacht", aldus het raadslid in zijn brief aan GS. Als voorbeeld van het „willekeurig bouwbeleid" noemt Van Rie de zaak met De Elderschans, het bijna 100 jaar oude kasteeltje dat tot begin 1982 leeg heeft ge staan. Aan de hand van bij gevoegde kopieën van brie ven van enkele grote brou werijen wil hij aantonen dat burgemeester Lockefeer in 1978 en 1979 „op eigen houtje offertes heeft opgevraagd en onderhandelingen aanging om een horeca-exploitatie te beginnen in De Elder schans". Omdat alle corres pondentie is gevoerd via het privé-adres van de burge meester lijkt het, aldus Van Rie, „alsof deze zelf belang hebbende was". In verband hiermee vindt het raadslid het „vreemd" dat, toen er uiteindelijk toch een exploitant voor De El derschans was gevonden, het toenmalige college van B en W het niet nodig vond, dat voor de kapitale verbou wing van het pand (totale kosten negen ton) een bouw vergunning werd aange vraagd. De werkzaamheden zouden uit bouwkundig en esthetisch oogpunt „van on dergeschikte betekenis" zijn geweest. Ook deze Elderschans- zaak had door de raad in het door Van Rie voorgestelde onderzoek moeten worden betrokken, maar de meer derheidscoalitie oordeelde anders. Dat is voor het D'66- raadslid aanleiding in zijn brief Gedeputeerde Staten er op te wijzen dat raads voorzitter Lockefeer drong toen aan op een onderzoek", aldus Van Rie. „Maar nu er is gevraagd het gevoerde be leid van het totale college door te lichten, is dit voor kennisgeving aangenomen". Van onze correspondent Bij het verlenen van een hin derwetvergunningaanvraag van Elro BV te Breskens in de Eerste Zandstraat, moet vol gens de inspecteur drs. C.J. Beijen van de Volksgezond heid voldaan worden aan stringente voorschriften, die overlast voor omwonenden zo veel mogelijk zullen moeten beperken. Dit zei wethouder A. de Feijter tijdens de officiële hoorzitting over de vestiging van een visverwerkingsbe- drijf in het bestemmingsge- bied Oesterput te Breskens. Hij citeerde daarbij een brief van 6 juni, waarin de Zeeuwse inspektie voor de Volksge zondheid een aantal voor waarden had opgesomd. De genoemde voorschriften houden maatregelen in ter voorkoming van geluidshin der en nachtarbeid. Daarnaast dient volgens het schrijven, het visafval gekoeld te worden en tenminste twee keer per week worden afgevoerd. Daar tegenover stelt de in- spekteur, dat het visverwer- kings- en bewaarbedrijf niet thuis hoort in het gebied van de Eerste Zandstraat. Volgens directeur H. van Hanegem van EIro-vis BV, bestaan er zowel bij de bevolking als bij de pers misverstanden over de om vang van het bedrijf. „Ons bedrijf is een vishan del in het groot en in het klein met 1 pesoneelslid, die zich toelegt op levering van vis en visprodukten aan horeca, vis winkels en visventers", zo zei hij. „Van onze zijde bestaat absoluut geen bezwaar, dat er in de hinderwetvergunning zal worden aangetekend, dat beroepsmatig uitoefenen van visfileeractiviteiten niet is toegestaan", aldus de heer Van Hanegem. De heer Van Hanegem zei aan het eind van de bijeen komst, bereid te zijn af te zien van verdere bedrijfsvoering in I de Oesterput, als de gemeente Oostburg bereid zou zijn hem een visbox te leveren aan de Oude Veerhaven net zoals de heer Du Bois dat momenteel heeft. Wethouder De Feijter, die verrast was door deze opmer king, zei dat hij de mogelijk heden verder zal uitzoeken. De vele aanwezige bewo ners van de Zandstraat brach ten, evenals de vorige keer, hun bezwaren goed gedocu menteerd naar voren.

de Stem | 1983 | | pagina 19