!ST '1395 895 Vier prijzen voor showband Kloortje BESWIL - - Museum in Hulst heeft eigen gids Boete van 200 voor verlopen jachtvergunning Ontspannen sfeer op opening in Kloosterzande Expositie van project 'Mensen Zonder Werk' Vogel boeken VAN ZEELAND NAMAT EMPRIJS -electro NU VRIES ONNEBANKEN =N ZONNEHEMELS EMELS vanaf 3NNEBANK Parochiale bezinning in Hulst Plaatselijk nieuws Hulst Kieldrecht St.-Jansteen Chauffeur Radio Nightingale op non-actief I T20 PAGINA ZEELAND 2 a12 %>S sU^ 290 liter 240 liter koelen 4 vriezen vannen orraad leverbaar Van een onzer verslaggevers HULST - Het streekmuseum ne Vier Ambachten te Hulst hezit sinds gisteren een eigen -ids Deze museumgids is tot stand gekomen middels het landelijk project 'Museum en Onderwijs'. Het eerste exemplaar werd •isteren uitgereikt aan voor zitter Gremmen van de Hul ster museumcommissie. Hij ontving de gids uit handen van de samensteller Nico Out, Steunpunt voor Kunstzinnige verbonden aan het Zeeuws Vorming in Middelburg. De gids bevat een gedetail leerde beschrijving van al wat er in het museum te zien, een beschrijving die vooral afge stemd is op scholieren van het voortgezet onderwijs. De Hulster museumcom missie wil met de gids de jeugd uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen meer bij het mu- seumgebeuren betrekken. Dit in samenwerking met de lera ren. In verband hiermee zullen alle scholen voor voortgezet onderwijs in de regio op korte termijn een gids toegestuurd krijgen. Behalve de gids heeft de museumcommissie via een schenking van het Anjerfonds de beschikking gekregen over een dia-projectie-apparaat. Voor deze apparatuur zijn een negental instructieve dia-se ries beschikbaar. De series hebben vooral de geschiedenis van Hulst en omgeving tot on derwerp. Bibliotheek nu geautomatiseerd KLOOSTERZANDE - „Een streepje zetten" bleek tijdens de officiële ingebruikneming van de geautomatiseerde uitleenadministratie in de openbare bibliotheek van Kloosterzande toch niet zo gemakkelijk als de voorzitter van het bestuur, de heer P. Kuypers, had gedacht. Burgemeester mr. M. Zo mers van Hontenisse, die de officiële openingshandeling verrichtte, moest die enkele malen herhalen voordat de terminal die hij in gebruik stelde reageerde, wat de ope ning, die om 16.00 uur plaats vond, een ontspannen karak ter gaf. Na de openbare bibliotheek in Hulst beschikt nu ook die van Kloosterzande over een geautomatiseerde uitleenad ministratie. Op de nominatie voor dit jaar staan nog Axel, Sas van Gent en Oostburg, en ook hoopt de Provinciale Bi bliotheekcentrale, gevestigd in Middelburg, waar het initia tief van uitgaat, dat de overige plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan deren volgen. Kloosterzande kwam eigen lijk pas in de loop van het vol gend jaar aan de beurt, maar dank zij de inspanningen van de bibliotheek in Kloosterzan de, Hulst, het bestuur en het arbeidsbureau, die medewer king verleende in het kader van de werkverruimende maatregels, kwam de automa tisering al op dit moment tot stand, aldus de heer P. Aarsen, hoofd van de afdeling automa tisering van de Bibliotheek centrale, die de werking ervan uitlegde. Kloosterzande beschikt nu over één terminal, die in di recte verbinding staat met de computer in de Bibliotheek centrale in Middelburg. In de computer zijn alle gegevens van boeken en leners van de aangesloten bibliotheken ver- zamêld. In de bibliotheken hoeft men niet meer te doen dan met een „laserpen" het beroemde streepje te zetten op de code van het boek en op de leners- kaart, waardoor in de compu ter beide nummers met elkaar verbonden worden. De compu ter regelt verder feilloos de handelingen die moeten vol gen als de uitleentijd verstre ken is enz. Ook is de catalogus geauto matiseerd. Verder geeft de ge automatiseerde administratie volgens de heer P. Aarsen een enorme tijdbesparing voor het overbelaste personeel. Er zijn dagoverzichten van uitgeleen de en binnengekomen boeken en er zijn mogelijkheden tot tal van statistische overzich ten met boeken en lezersbe stand uit een bepaalde perio de. HULST - Morgen start in Hulst een overzichtstentoontelling over het afgelopen seizoen van het project „Mensen Zonder Werk". De tentoonstelling wordt gedurende een week gehouden in gemeenschapscentrum Den Dullaert. Het project „Mensen Zonder Werk" is een intergemeentelijk project tussen de gemeenten Hulst en Hontenisse en staat onder I leiding van de heer C. Smit en mevrouw M. Baart. Het baanlozenproject organiseert cursussen en activiteiten voor mensen die werkeloos zijn en dien ten gevolge een uitke ring genieten. Ze kunnen aan deze activiteiten en cursussen gratis of tegen een geringe vergoeding deelnemen. Op de tentoonstelling wordt een overzicht gegeven aan welke cursussen en activiteiten in Hulst en Hontenisse kan worden deelgenomen en waar ze plaats vinden. Elke groep wordt verte genwoordigd met werkstukken of met een informatiestand. Van de creatieve cursussen zijn schilderijen en tekeningen te bezichtigen, houtsnijwerk, zelf ontworpen en vervaardigde kle ding en er is een thematische expositie van cursus fotografie. Educatieve cursussen als autotechniek en biologisch tuinieren en de talencursussen Engels en Frans zijn middels een stand vertegenwoordigd. Ook over de cursus Nederlands, die in sep tember start, kan men informatie verkrijgen. Verder geeft een doorlopende diatentoonstelling een totaal beeld van het project. De tentoonstelling wordt donderdag om 19.00 uur geopend door wethouder G. van der Voorden. Ze is dan gedurende een week te bezichtigen tijdens de openingsuren van het gemeen schapscentrum Den Dullaert. Van onze correspondent Middelburg - De heer w. Sluis werd voor de politie- j .echter gistermiddag in Mid- burg tot het betalen van 200 swoen boete voor het niet tij- is 1., verlengen van zijn Jachtvergunning veroordeeld. »Het was me helemaal ont schoten", zo verklaarde hij te genover rechter mr. Every. ")n zwager L. uit Sluis kreeg een boete van 50 gulden. Zijn vonnis was wat milder omdat nem door zijn schoonbroer W. was verzekerd dat deze de Jachtvergunning had aange jaagd. Bij controle van de Politie bleek dat allemaal niet net geval. Mevrouw De V. uit Kloos terzande kreeg uiteindelijk het jachtgeweer van haar overleden man terug. Daaraan werd voor haar wel de voor waarde verbonden dat zij het jachtgeweer onklaar zal laten maken. Zij had zes jaar lang het geweer in huis zonder daarvoor een geldige jacht vergunning te hebben. De heer V. uit Graauw had al jaren een kogelgeweer in de kast liggen, tussen zijn jacht geweren in, zoals hij betoogde. Het geweer had hij jaren gele den gekregen van een passe rende koopman en hij had er niet bij stilgestaan dat ook daarvoor een vergunning no dig was. De officier eiste tegen hem een boete van 500 gulden. Mr. Every vonniste hem met een boete van 250 gulden. Burgemeester M. Somers stelt de geautomatiseerde uitleencentrale in gebruik door een kaartje 'af te tasten' - foto de stem/cohj.de boer Van onze correspondent KLOOSTERZANDE Showband Kloortje heeft zondag met succes deelgeno men aan het majoretten- en drumbandfestival te Leid- schendam. Niet minder dan vier bekers mochten door Kloortje mee naar huis wor den genomen. De grootste beker was vor de majoretten, die in de ere divisie met 134% punt de beste waren, terwijl hun miss-majorette Annelies Maas met de ere-prijs voor de beste miss-majorette van het gehele festival ging strijken. In totaal deden er 31 groepen aan mee en dus evenzoveel missen. Drumband Kloortje won in de derde divisie mars wedstrijden met 117 punten de eerste prijs. Miniretten- peloton Kloortje kreeg 116% punt van de jury en behaal de daarmee de tweede prijs in de derde divisie voor ma joretten. Het festival was op sportpark De Heuvel te Leidschendam en werd ge organiseerd dor Show- band'75 uit die plaats. Van een onzer verslaggevers HULST - De rk-parochie te Hulst gaat zich bezinnen op de toekomst. Dit mede naar aan leiding van het komende ver trek van pastor J. ter Braak, per 1 september. Iedereen die actief is in de Hulster parochie is daarom uitgenodigd voor overlegbij eenkomsten die gehouden worden op woensdag 8 en don derdag 9 juni in de Muziek school aan de Kruisstraat.De bijeenkomsten beginnen om 20 uur. Annelies Maas won de ere-prijs als beste miss-mar- jorette - fotode stem cor j. de boer EEN DIKWIJLS gesteld vraag: „Welk vogelboek raad je me aan voor me zelf, voor mijn zoontje"? Op die vraag wil ik wel in gaan, maar dan ga ik toch op vrij grote schaal recla me zitten maken. Mag dat in een rubriek als deze? Ik dacht het wel. Een goede gids verhoogt de natuurbe leving van de lezers: ik be perk me niet tot één uitge ver en verder krijg ik er geene cent voor betaald. Derhalve..vogelaars die voor de oorlog, in hun jon ge tijd inmiddels, vogeltjes bestudeerden, verwijten de huidige generatie wel eens dat het nu veel gemakke lijker is. In 1937 verscheen het eerste veldgidsje: Zien is Kennen van Binsbergen en Mooy met „origineele teke ningen naar de natuur" door Rein Stuurman. Ge weldig mooie kleuren plaatjes, de vogel in zijn biotoop of in de vlucht, met een korte beschrijving er bij: volksnamen, pracht-, winter- en jeugdkleed, broedgegevens en nadere bijzonderheden. Niets evenwel over de afmetingen en als een knobbelzaan even groot wordt afgebeeld als een winterkoningnou- ...want bij 't op naam brengen heb je aan de af metingen toch vaak een stevig houvast. Het boekje is nog verkrijgbaar, maar wordt weinig meer ge bruikt. Kleurenplaatje Later kwam Wat Vliegt Daar, afgebeeld midden op de foto. Van elke soort een kleurenplaatje, in sommi ge drukken verrot slecht, omdat de vier kleuren pre cies naast in plaats van op elkaar liggen. Mijn exem plaar is er zo een; de ze vende druk zonder jaartal. Ondanks dat heb ik er toch vele soorten mee leren kennen, vooral dankzij de beschrijvingen. En toen kwamen de veldgidsen. Als eerste de Vogelgids, in vogelaars kringen de Peerson ge noemd, naar de eerste van het drietal auteurs, of, naar de vertaler, de Kist. Wat was het nieuwe? Pri ma kleurplaten - vooral de eerste druk, later waren ze wel eens wat minder - van vogels in diverse kleden: mannetje, vrouwtje als dat nodig is, zomer- en win- terkleed, jeugdkleden, kleurvariaties. Een korte beschrijving naast de af beelding, uitvoeriger in formatie elders. Bij de plaatjes: verwijs- streepjes: waar moet je op letten om de ene soort te onderscheiden van de an dere die er veel op lijkt. Of: wat is karakteristiek voor die soort, zodat je hem als het ware direct te pakken hebt. Daarmee is niet ge zegd dat iedere vogel feil loos op naam te brengen is, zo is 't nu ook weer niet, maar handig is het zeker. Vooropgesteld natuurlijk dat je alle tijd hebt om het betreffende dier rustig te bekijken en dat je in grote lijnen weet in welke groep je moet gana zoeken: is het een duiker, eend, gans, kie kendief, lijsterachtige, een pieper of een zangertje? Prijzen i— Er zijn meerdere gidsen uitgebracht die min of meer het systeem van de Vogelgids volgen. Sommi ge gidsen zelfs door dezelf de uitgever - Elsevier in dit geval - en wellicht wordt u het waarom daar- De vogelboeken. van een beetje duidelijk ais u opzet en prijzen verge lijkt. Wat ook voorkomt: de ene gids behandelt soms een groter gebied dan de andere. Zwerf je veel door Europa, dan moet je daar rekening mee houden; sommige nemen zelfs het nabije oosten en Noord- Afrika op. Handig als je vakantie die richting op gaat. Verspreidingskaartjes hebben ze nagenoeg alle maal, maar bij de ene gids staat alle tekst naast het plaatje, bij een andere is het veel bladeren geblazen. Voor de drie meest ge bruikte - de twee links op de foto en Heinzels Else vier Gids van Europese Vogels in kleur - speelt persoonlijke voorkeur en gewenning een grote rol. Er zijn mensen die zwe ren bij de gids links boven, persoonlijk heb ik altijd die van links onder binnen handbereik. De hele echte hebben ze natuurlijk alle bei in de zak en thuis nog een paar andere. Maar denk niet dat dat het enige is op vogelgids-gebied: een beetje boekhandel heeft al gauw zo rond de meter gidsen in zijn rekken staan. Gemis Er zijn nog tientallen kleinere en grotere al dan niet in kleur of die de vo gels van een bepaald mid den bgespreken: Vogels van bos en hei; Vogels van parken en tuinen. Veel kleinere missen de kleu renplaten. Dat is een heel gemis. Toch lieten we na tuurlijk de Prisma vogel gids niet voor niets mee fo tograferen. De informatie die daar in staat is feno menaal. En dan kan ik gelijk - foto erik ossewaarde overspringen naar iets an ders: je wilt van een vogel niet alleen de naam weten, maar meer, levenswijze, voedsel, alles eigenlijk. Daar is een gids niet voor, daar heb je een vogelboek voor nodig. Een van de kleinste, met vermoedelijk de meeste informatie, is het vogelboek van Prisma. Waarschijnlijk ook het goedkoopste temidden van een veelheid van soortge lijke boeken. Vaak bijzonder fraaie en met uitgebreide informa tie, maar laat u daarover raden door de boekhandel, daar is voor mij geen be ginnen aan. Een uitzonde ring: Het Vogeljaar van Jac.P. Thysse, uit de derti ger jaren. Vele malen her drukt, voert het de lezers werkelijk in in het intieme leven van de vogels. Ik kan daar nog kolommen over volschrijven, maar waar om zou ik: lees het eens rustig door. Van het een komt dan vanzelf het ander. Nog een ding: een veldgids moet in de zak kunnen. Er zijn vo gelboeken van het formaat atlas en een gewicht van een kilo. Da's mooi voor thuis natuurlijk. O ja, nog een ooievaarnieuwtje: 30 mei een exemplaar op de schoorsteen van een boer derij aan De Val. Medede ling van de heer W. Walra ven. En de inwoner van Clin- ge die dezelfde dag om elf uur 's morgens belde dat er óp grote hoogte een ooie vaar cirkelde en richting Hulst zeilde, moet ik den kelijk teleurstellen. Een kwartier later kreeg ik zo'n vogel in het oog, maar het was een blauwe reiger. Heel hoog heel ooievaar achtig - alleen geen ge strekte nek - maar de kij ker loog niet. Vergissing uitgesloten. Volgende keer beter. Kaarting - De uitslag van de kaartin in cafe De Vilder: 1: Mevr. Van der Ha, 2: Mevr. De Berger, 3: C. van dfer Ha, 4: A. de Vilder, 4: J. Asselman. Aan de kaarting namen 61 perso nen deel. Fietsen - De buurtvereniging en de Tourclub Hulst houden van 13 tot en met 16 juni een Avondfietsvierdaagse. Het vertrek is elke avond om 7 uur bij cafe't Ros Beyaert. Vrouwenbeweging NKV - De leden van de Vrouwenbewe ging NKV afdeling Hulst hou den dinsdag 14 juni hun jaar lijkse reis. Dit jaar gaat het uitstapje haar Bergen op Zoom en Omgeving. Op het programma staan o.a. een be zoek aan een keramisch ate lier te Halsteren, een huifkar- rentocht naar het Markiezen hof te Bergen op Zoom en een bezoek aan het museum. Als slot van de reis zal aan een ge zamenlijk diner worden aan gezeten. Bingo - De uitslag van de bin go-avond gehouden in cafe Palermo te Hulst: l:A.Hoog- stad, Hulst, 2: A.Janssens, Sint, Jansteen, 3: G. de Smet Hulst, 4: Fam de Loos Nieuw-Namen, 5: Fam. Braat, Philippine. Ruilbeurs - Op zondag 15 juni houden de Kieldrechtse verza melaarsvrienden hun vijfde gewestelijke postzegelruildag. Deze vindt plaats in zaal het Centrum te Kieldrecht vanaf 9 uur. Kerkbestuur - De periode dat E. Anthuenis, lid van het rk kerkbestuur, zitting heeft, ein digde 1 juni. Omdat hij zich niet meer herkiesbaar stelt, kunnen nieuwe kandidaten door de parochianen schifte- lijk en ondertekend worden aangemeld bij leden van het kerkbestuur of via de brieven bus van de pastorie. Van een onzer verslaggevers HULST - Het stichtingsbe stuur van de Hulster zieken omroep Radio Nightingale heeft een van de medewerkers van de omroep geschorst. Het gaat om Herman Peeters uit Hulst. De betrokkene is chauffeur van de reportagewagen van Radio Nightingale. Peeters wilde zelf gisteren geen reac ties geven op de schorsing. Volgens voorzitter Majoor van de ziekenomroep is de schorsing veroorzaakt door dezelfde verwijten die hebben bijgedragen aan het recente opstappen van Ronald Troch. Ter bescherming van Peeters ging Majoor niet nader op de inhoud van die verwijten in. Morgenavond vindt er in Hulst een bijeenkomst plaats, waarbij men zich over de schorsing van Peeters zal buigen.

de Stem | 1983 | | pagina 15