sje. ier. de4in1krant LEGGEN OVERZEESE TELEFOONKABEL GAAT NIET VAN EEN LEIEN DAKJE Rechtbank acht uur lang in de weer met fraudezaak DE ST EM Lier in Domburg liet het afweten fE ZIJN DE STEM Oppositie klaagt burgemeester aan „Ik stal om aandacht op me te vestigen TWIST LIST WOENSDAG 8 JUN11983 T18 PAGINA ZEELAND 1 AARDENBURG - De oppositie in de Aarden- burgse gemeenteraad wil dat minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken en de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, ingrijpen in de interne aangelegenheden van de gemeente. 28-jarige vrouw verklaart voor rechter: 99 Je i- Belgen gaan jacht maken op illegale vissers uit Nederland Behoefte Verbijstering over feiten Uit de hand Irritatie Topje van ijsberg R n ies van de jaloezieën worden in drie hoofdgroepen .onderscheiden. Basis hiervoor is de door U te kiezen lamelbreedte, 50 mm, 35 mm en 25 mm, verschil lende merken met hun eigen kleurerv programma's. lectie rolgordijnen in gladde en gestruc- patronen. De rolgor- iwerkt met sierband- ihulpranden. De be- sme of kettingbedie- n! V KOST NIETS!!! nd: dagelijks J-17.00 uur, tot 21.00 uur, aterdag J-17.00 uur. 9* DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND II ff VAN ZEELAND Ingrijpen minister in Aardenburg gevraagd Van een onzer verslaggevers In een brief vragen de frac ties van PvdA, VVD, D'66 en Lijst Standaert beide bestuur ders „de nodige stappen te on dernemen" om een eind te ma ken aan het optreden van bur gemeester drs. W. Lockefeer, dat wordt omschreven als „on democratisch, afkeurens waardig en beneden alle peil". Aanleiding tot de klacht is de dramatisch verlopen raads vergadering van vorige week, tijdens welke de „regerings- I coalitie" van CDA, Gemeente belangen en Lijst De Clerck het vertrouwen in WD-wet- houder J. de Ridder opzegde. Volgens de briefschrijvers is I door burgemeester Lockefeer orde van de vergadering I ernstig aangetast", waardoor de oppositie-leden zich zeer belemmerd voelen in het uit oefenen van hun taak als I raadslid. De vier fracties brengen de minister en de commissaris onder de aandacht dat de bur gemeester tijdens de vergade ring een uiterst dirigerende rol heeft gespeeld door woord voerder A. van der Bliek van de meerderheidscoalitie steeds als eerste het woord te geven en interpellaties van de kant van de oppositie simpelweg te verbieden. Andersom mocht Van der Bliek wel vrijelijk in terpelleren, daarbij gesteund door Lockefeer, die - aldus de ondertekenaars van de brief - „provocerend" zou hebben op gemerkt: „Jij mag dat wel". i Carillon Vooral tijdens de behande ling van de „carillon-kwestie" zou het optreden van de bur gemeester van doorslaggeven de betekenis zijn geweest. Van der Bliek kreeg alle ruimte om het meerderheidsstandpunt (dat ook door Lockefeer wordt onderschreven) uiteen te zet ten, maar koppelde daar on middellijk het voorstel aan vast het betrokken agenda punt niet verder in behande ling te nemen. „Hiertegen is door onderge tekenden uitdrukkelijk be zwaar gemaakt, omdat zij hierover ook het woord wen sten te voeren", aldus de oppo sitie in de brief. „Maar dit werd door de voorzitter niet toegestaan. Deze bracht het aanhoudingsvoorstel in stem ming en voegde daaraan toe dat hij niet zou tolereren dat de carillon-zaak alsnog ter sprake zou komen". Tevens stellen de brief schrijvers het een vreemde zaak te vinden, dat burge meester Lockefeer het door de raadsmeerderheid uitgespro ken wantrouwen in wethou der J. de Ridder „uit eigen be weging formuleerde, alsof hij de motie zelf had opgesteld". De minderheidscoalitie wijst minister Rietkerk en commissaris Boertien er op dat dergelijke acties van bur gemeester Lockefeer in het verleden ook al hebben plaats gevonden. Zoals bekend lêidde dat toen tot een gezamenlijke brief van de betrokken frac ties en de afdelingsbesturen van PvdA, VVD en D'66 aan Boertien, waarin „grote onge rustheid" werd uitgesproken over het functioneren van Lockefeer. (Zie ook pagina 4) Van onze correspondent MIDDELBURG - ,4a meneer de rechter, ik heb dat jasje gestolen om de aandacht op me te vestigen". Dat ver klaarde de 28-jarige vrouw B. uit Nieuw-Namen. „Ik moest met mijn zoontje leven van een uitkering van 800 gulden. Bovendien moest ik daar nog eens 300 gulden huur van betalen. Wat ik ook probeerde, ik kreeg niet de uitkering waar ik recht op had. Toen ik dat jasje gestolen had bemoeide zich iedereen ineens met me. Met die uitkering was het daarna snel geregeld". „U heeft er dus niet zo'n spijt van", vroeg mr. Every aan verdachte. De 28-jarige vrouw bezwoer de politie rechter iets dergelijks nooit meer te doen. In Terneuzen had zij vorig jaar een jasje gestolen. Bovendien moest zij voor de rechter verschijnen omdat ze een alarmpistool in naar bezit had waarvoor ze geen vergunning had. De vrouw, die inmiddels een café in Nieuw-Namen is begon nen, werd veroordeeld conform de eis tot een boete van WO gulden. Ij^AD VOOR ZUCWEST NEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoonnum- mers op pagina 2. T^neuzen: Rein van der "eim (editie-chef). Jan Jan- p"(Plv- chef). Frank Dey, aul (je Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen i P°rt). Hulst: Eugène Ver- J,ae.ten- Goes: Gé van Ber- J®' Middelburg: Henk Post- °ostburg: Co Meertens. Servicepunten "osterzande: mevr. Neve, 2250 nders,r 4' 01148~ *d<ertentie-expl. "specteur Zeeland: C. Me- 1 Privé 01150-95839. De kabel wordt uit het water getrokken. FOTO'S WILLEM MIERAS BRUSSEL - De Belgen gaan de jacht op illegale Neder landse vissers binnen de terri toriale wateren opvoeren. Daartoe heeft de staatssecre taris van Europese Zaken, Paul de Keersemaeker, op zijn begroting geld uitgetrokken voor de aanschaf van een speedboot. Het komt volgens de Belgen steeds vaker voor dat Neder landse vissers, vooral Zeeu wen, binnen de twaalf-mijls zone illegaal op tong vissen. Dat is verboden als de vissers boot een tonnage heeft van meer dan 70 en een motorver mogen groter dan 300 pk. Van een onzer verslaggevers DOMBURG - Niet zonder strubbelingen is gisteren bij de Zeeuwse badplaats Domburg het laatste deel van de vijfde telecommunicatie-zeekabel tussen Engeland en Nederland aan land gebracht. Doordat namelijk de lier die het 15 km lange „shore-end" van het PTT-kabelschip Directeur-gene raal Bast naar het strand moest trekken dienst weigerde, duurde de operatie veel langer dan was gepland. In aller ijl moest een andere lier worden opgetrommeld om het karwei te klaren. De nieuwe zeekabel waarlangs tegelijk 4200 gesprekken kunnen worden gevoerd is iets meer dan 155 km lang. Het is de grootste telefoonkabel die tot dusver in het internationale telecommunicatieverkeer in gebruik is genomen. Het kabelproject heeft 45 miljoen gekost. Naar alle waar schijnlijkheid is het voor het laatst dat voor de telecommu- nicatieverbinding tussen Engeland en Nederland een zeeka bel van dit type is gebruikt. Er zijn namelijk plannen in voorbereiding om in 1986 of 1987 voor het telefoonverkeer tussen Engeland en West-Europa gebruik te maken van ka bels van glasvezel. De kabellegging op het Domburgse strand begon dinsdag morgen omstreeks half tien met het overbrengen van een nylon koord van het op enkele honderden meters uit de kust gelegen PTT-kabelschip naar het strand. Aan dit koord werd het „shore-end" bevestigd, waarna een vijftal duikers de door blazen drijvend gehouden staal kabel naar de kust sleepten. Toen echter de lier vanaf een duin de kabel verder het strand op probeerde te trekken bleek dit een te zware klus voor de machine. Met een tweede lier lukte het beter. Hoewel de vierde zeekabel tussen Engeland en Nederland nog maar 2,5 jaar oud is voorziet de vijfde overzeese tele foonkabel in een grote behoefte omdat het internationale te lefoonverkeer tussen het Britse eilandenrijk en het Europese vasteland de laatste jaren sterk is toegenomen. De vijfde ka bel tussen Domburg en het Engelse Aldeburgh krijgt een ca paciteit die ruim tweederde maal zo groot is als de vier be staande kabels tesamen. Het Engelse deel van de kabel werd in het afgelopen pink- sterweekeinde gelegd. Het Nederlandse kabelschip Alert is bezig de onderzeese verbinding tussen beide „shore-ends" tot stand te brengen. Verwacht wordt dat dit karwei volgende maand zal zijn geklaard. Aan de nieuwe telefoonkabel zijn dertig onderzee se versterkers op een onderlinge afstand van 5 km aange bracht om de vele duizenden gesprekken tussen Engeland en West-Europa zo duidelijk mogelijk te laten overkomen. Domburg in Zeeland en Aldeburgh op de Engelse oostkust zijn gekozen omdat de afstand tussen deze plaatsen de kort ste is tussen Nederland en Engeland. Duikers inspecteren het kabelgedeelte onder water Van onze correspondente MIDDELBURG - In een bijna 8 uur durende zitting heeft de meervoudige strafkamer in Middelburg, on der voorzitterschap van mr. Jan Hendrik Mulder ge tracht inzicht te krijgen in de omvang van de Zeeuwse bouwfraudezaak, die nu al de grootste genoemd wordt sinds de tweede wereldoorlog. Stap voor stap werden gis- terende drie meest betrokke nen (de gebroeders De J., eige naars van het gelijknamige bouwbedrijf, het staalcon structiebedrijf en de bouwma- terialenhandel in 's Heeren- hoek) en hun Franse compaan F.D. uit Vlissingen, geconfron teerd met de feiten en bevin dingen van het rechercheteam, dat was samengesteld uit le den van de rijkspolitie in nau we samenwerking met de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst). Duidelijk werd dat het hier gaat om miljoenen (gesproken werd van een bedrag van 10 miljoen gulden) aan zwart geld, dat door middel van ver valste facturen in de jaren '78 t/m '81 „gewit" moest worden. Valsheid in geschrifte was het viertal dan ook ten laste gelegd en bovendien belas tingfraude, omdat het door de manipulaties verdiende geld door de verdachten buiten de belastingen was gehouden. De drie bedrijven, waarover de broeders tot enkele maanden geleden de directie voerden, waren eveneens gedagvaard op beschuldiging van ontdui king van de vennootschapsbe lasting. Als hoofdrolspelers in de miljoenendans konden van daag worden aangemerkt de 48-jarige H. de J. en zijn 33-ja- rige broer C. Zij zitten dan ook al vanaf eind februari in voor arrest, terwijl broer J. (36) kort geleden hieruit is vrijge laten. Een bomvolle rechtszaal luisterde met stijgende verbij stering toe hoe het zover met de gebroeders De J. had kun nen komen. Immers, het aan nemersbedrijf (later opge- splits in 3 bedrijven) liep ge smeerd, nadat het in 1965 door een van de broers als klein sloopbedrijfje was opgezet. Het moment was toen gun stig en de ligging (nabij het Sloegebied) uitstekend. In 1977 telden de drie bedrijven sa men 200 man personeel (dit aantal is de laatste paar jaar teruggebracht tot 140), de aan delen waren in gelijke delen in bezit van de drie broers en een ruwe schatting leerde, dat er een jaaromzet was van zo'n 30 miljoen gulden. Plotseling liep het echter, voor wat betreft het staalcon structiebedrijf, volledig uit de hand: hier werden zo'n gigan tische winsten geboekt, dat er naarstig gezocht moest wor den om het vele zwarte geld onderdak te brengen. En toen kwam als een dui velsgeschenk uit de hemel de Bredanaar R.H. (inmiddels tot 2 jaar veroordeeld) uit de he mel vallen. Hij zou de broers wel helpen aan blanco factu ren (van in allerijl opgerichtte bv-tjes), waarop vervolgens bedragen konden worden in gevuld yoor (overigens nim mer bewezen) diensten. „Had den me we deze man maar nooit ontmoet", zo verzuchtte H.de J. donderdag voor zijn rechters, „dan was het nooit zover gekomen". Rechtbankpresident mr. Mulder wees de mannen erop, dat zij wel degelijk hadden ge weten waar ze mee bezig wa ren en dat H. nu niet plotseling als de grote duivel mocht wor den afgeschilderd. Immers, ook de vierde verdachte don derdag, de 45-jarige Fransman F.D. (in dienst van het staal constructiebedrijf werkzaam bij Pechiney in Vlissingen) had de broers aan valselijk ondertekende facturen gehol pen voor werk van onderaan nemers, dat overigens nooit was verricht. De leveranciers van de facturen kregen per centages van de ingevulde be dragen variërend van 15 tot 50%. Bedragen (oplopend van 5.000,- tot zo'n 50.000,-) wer den - veelal op het kantoor te 's Heerenhoek - ingevuld, per cheque betaald, bij de bank geïnd en overgedragen aan de gebroeders. De facturen werden vervol gens in administratie van de bedrijven gelegd en na aftrek van provisiekosten voor de le veranciers, uitbetaling van zwarte lonen en dergelijk, werd het geld belegd in goud, diamanten en onroerend goed, terwijl de rest naar het bui tenland verdween. Geconfronteerd met tiental len facturen, waarvan de het onderzoeksteams had vastge steld dat ze geheel of gedeelte lijk vervalst waren, konden de gebroeders H. en C. zich niet of nauwelijks meer herinneren, hoe de vork nu precies in de steel zat. Dit in tegenstelling tot eerdere verklaringen te genover de politie en rechter commissaris tijdens het voor onderzoek. Het gedraai rond de feiten wekte grote irritatie bij officier van Justitie mr. Van Nierop, die zich met mr. Mulder dan ook afvroeg, waar al die miljoenen dan vandaan waren gekomen. Broer J., die gedeeld had in de opbrengst van de manipu laties en regelmatig met H. naar Zwitserland was gereden om het geld onder te brengen, hield ter zitting vol nooit ge weten te hebben waar dit geld precies vandaan kwam. Wel had hij zijn broers enkele ma len gemaand „het niet te gek te maken". De Fransman D. ten slotte zweeg in alle talen: hij had gewoon zijn werk gedaan en handtekeningen gezet op papieren waaraan hij nooit iets verdachts had opgemerkt. Uit verklaring van een rijksaccoutant (lid van het fraudeteam) zou met overi gens kunnen opmaken, dat dit alles nog maar het topje is van een ijsberg. „Toen wij op 25 november bij de gebroeders De J. de administratie in be slag namen, konden we niet vermoeden over welke gigan tische bedragen het ging", al dus deze getuige. „Duidelijk is", zo vervolgde hij, „dat er lijnen lopen naar andere frau deteams in den lande, maar gebrek aan tijd en mensen hebben het onmogelijk ge maakt de zaak tot de bodem uit te zoeken. Rond een aantal andere facturen (waarbij een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid is) bestaan minstens grote twijfel over de echtheid ervan. Bovendien blijkt, dat er sinds 1972 al voor meer dan 6 miljoen gulden is onderge bracht in twee Zwitserse ven nootschappen. Voor de (geraamde) ontdo ken inkomstenbelasting door de drie broers persoonlijk, is intussen een schikking getrof fen (zo bleek uit de getuige- verklaring van een belasting inspecteur), waarvan twee derde is betaald en eenderde nog zal volgen. De schikking was de broers voorgesteld om de werkgelegenheid binnen de bedrijven te redden en ook om te voorkomen dat al het geld naar het buitenland zou ver dwijnen. Donderdag zal officier van Justitie mr. Van Nierop zijn eisen formuleren, waarna de verdedigers (de raadslieden Moszkowikz, Kousemaker, Huisman en Flos) zullen trachten de schade voor de ge broeders De J. en de Vlssinger D. zoveel mogelijk te beper ken, waarna het college van rechters moet uitmaken, of en in hoeverre de verdachten voor hun miljoenenslag zullen moeten boeten.

de Stem | 1983 | | pagina 13