Raad Yolkshuisvesting wil stooksubsidie Kabinet: Geen concrete hulp gehandicapten Geen aparte wet voor verlaging van jeugd-lonen Duitsers beledigen 'Hollandse fiets" INTERN BERAAD OVER GEHEIME NOTA Raamsdonksveerse dominee in beroep tegen besluit Regionale Commissie NUPELS BEKOGELD MET EIEREN Trouwe lezers Onbehoorlijk Kamer wil opleiding doven-tolk I Je^reiyd Ambtenaren verwerpen regeling geschillen PAPIER' VOOR UW PEN /algelijk DINSDAG 7 JUN11983 T22 PAGINA 3 BINNENLAND DEN HAAG - De CD A-Tweede Kamerfractie is nog niet uitvergaderd over de stellingen die zij gaat betrekken tijdens het Kamerdebat over de Zuid Afrika-nota van minister Hans van den Broek (Buitenlandse Zaken), vandaag over twee weken. DE STEM COMMENTA AR BOUWBOND FNV: Kabinet laat korter werken mislukken door bezuinigingen 'V1 tf<- - MINISTER DE KONING: FABRIKANTEN: Een streepje Nederlandse Unifil-militair omgekomen Ruding houdt vast aan beperking FIOD-controle nder ingezet voor de j0. noemde kleine drukkers j wordt gezien als de ijvende figuur binnen ie chting 'Drukwerk in <jc irge'. Deze laatste stick, ig behartigt de belangen n de kleine drukkers. JOHANNES GERARDUS WIARD4 is tijdens een admini •atieve zitting van het ropees Hof voor de Rech- i van de Mens voor drie ir herkozen als president n dit hof. De noorse ju- t ROLYRYSSDAL werd her- zen als vice-president iarda werd in 1906 in nsterdam geboren. Hij gon zijn loopbaan in de vocatuur. Van 1944 tot 47 was hij rechter bij de 'ondissementsrechtbank Amsterdam. Daarna was j hoogleraar administra- \f recht in Utrecht. In 50 werd hij benoemd tot adsheer bij de Hoge Raad t Nederlanden, een func- die hij 12 jaar vervulde. ;t priesterambt voor ieder- n toegankelijk wordt, ook >or vrouwen en gehuwden. >e maar! at zegt VATICANUM II iervan: Wat betreft de le en in de kerk wordt dit uit- ebreid behandeld in het de- reet „Apostolicam Actuosi- item" (over het lekena- fcstolaat). De decreten „Op Rtam Totius Ecclesiae' ver de priesteropleiding) Presbyterorum Ordinis' )ver de bediening en het le- n der priesters) behande- n speciaal het priester- hap in al zijn facetten, aarbij ik speciaal wijs op punten 10 van het decreet )ptatam..." en 16 van het icreet „Presbyterorum...", aarin het celibaat speciaal ordt behandeld. Het ware :ter dat deze Raad, die toch etendeert de bisschop in in bestuurlijke functie te »lpen en te adviseren, zich nstig over deze decreten constituties van Vatica- ïm II wilde buigen en be uderen i.pl.v. als dreinende 'euters onmogelijke eisen stellen. Laten we niet ver ten dat het priesterschap n roeping is. Onze Heer ;eft zijn Apostelen tot zich roepen. Hij koos 12 man- Ti en geen vrouwen. Zelfs Moeder Gods, Onbevlekt ntvangen, Parel en Toon- eld voor ons allen en spe- aal voor de vrouw, werd et tot dit ambt uitverko- n. Het priesterschap is niet maar een beroep zonder eer, maar een roeping aarvan de beschrijving z° oots is, dat dit niet past in t korte bestek. De eis: de ouw in het ambt is derhal onlogisch en dwaas. Uit- oeisel van een uit de hand lopen feminisme. Evenals zgn. feministische theolo- e. Het is met deze stromin- :n zo gesteld als met de ouwen zelf die erbij zijn: kleden zich vaak als annen en bereiken slechts n bespottelijke carica- ur. Omdat ze geen geloof bben, hebben ze ook geen grip voor de WARE hoonheid van hun sekse et zijn uitzonderlijke door od geschonken eigen happen, waar geen man in kan tippen. Wij bidden wensen onze bischop. gr. Ernst, veel wijsheid en acht toe eda Huijben at een aantal leden van n kerkeraad gedurende 3 a weken de gangen van hun edikant in het geniep na' at is al meer een duivels6 n een christelijke it de leden van die kerke- ad daarna louter op gr0Ir n dit onfrisse speurvvers n klacht tegen hun voor ier indienen is voorts wat mijn persoonlijk imanistische rede te bov® at. Dat echter een bladla» Stem deze feiten bui te" e kerkgemeente brengt6 t verhaal uitvoerig m6 rmelding van de volledig am van de predikant Pu' ceert, is ronduit walge" k! Masereeuw, »s terhout. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De raad voor de Volkshuisvesting adviseert staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) om huishoudens die hun woonlasten niet meer gunnen betalen naast huur subsidie ook een tijdelijke stookkostensubsidie te geven, bijvoorbeeld via de bijstand. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van dit be langrijkste adviesorgaan van de regering op het gebied van de volkshuisvesting. De door onder meer de Con sumentenbond, Konsumenten Kontakt en de huurdersorga nisaties voorgestelde perma nente stooksubsidie werd door een meerderheid van de raad afgewezen, omdat zo'n blij vende subsidie te duur is. De woningbouwverenigin gen betoogden dat een algeme ne stooksubsidie tot onver schilligheid ten aanzien van het energiegebruik kan leiden. De overige bijkomende woonlasten wil de raad voor de volkshuisvesting aan een overheidsbeschikking binden die maximumprijzen stelt. Daarnaast moeten de secun daire woonlasten worden ver bonden met de ontwikkeling van de inkomens, vindt de raad. CDA niet klaar met Zuid Afrika standpunt Van onze parlementaire redactie Na afloop van een zes uur lange hoorzitting van de Tweede Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken trokken de CDA- buitenlandspecialisten zich terug voor intern be raad over een nog gehei me nota, die het partijbe stuur heeft opgesteld. Jan Nico Scholten, plaats vervangend voorzitter van de Kamercommissie, zei gister avond na afloop zich 'bijzon der gesterkt' te voelen door met name de inbreng van de Raad van Kerken en tien vol kenrecht-deskundigen. Zij maakten duidelijk, dat de ju ridische gronden waarop Van den Broek zich beroept om af te zien van een olie- en steen koolboycot en beperking van de Nederlandse investeringen in Zuid Afrika op grond van de EG-, Benelux- en GATT- bepalingen eenvoudig te om zeilen zijrt: De CDA-woord- voerders Van Dam en Van der Mei zeiden beiden te betwijfe len of de woordvoerders van de Raad van Kerken wel na mens hun hele achterban heb ben gesproken. Zij verweten de kerken in hun standpunt bepaling voorbij te gaan aan de economische gevolgen van een boycot. Scholten, eerder dit jaar door de VN onderscheiden voor zijn strijd tegen het Zuid- afrikaanse apartheidsregime, zei er gisteravond van uit te gaan dat hij over veertien da gen optreedt namens de CDA- fractie, maar ook hij sloot gis teravond niet volstrekt uit dat het CDA niet tot een eensge zind standpunt komt. Voorals nog staat zij voor het dilemma mèt Scholten sancties te be pleiten nu dat juridisch moge lijk blijkt, en daarmee haar minister Van den Broek te la ten vallen, of Van den Broek te vragen om aanpassing van zijn nota, wat dan weer leidt tot een conflict met coalitie partner WD. Namens de georganiseerde werkgevers (VNO en NCW) gaf VNO-voorzitter Van Veen gisteren al aan wat de gevol gen zijn als toch tot sancties wordt besloten: een omzetver lies van 400 miljoen gulden per jaar en verlies van ruim 1.000 arbeidsplaatsen aan zeevaren den en walpersoneel. DAGBLADUITGEVERIJEN hebben een moeilijk jaar achter de rug. Door de economische teruggang liepen de advertentie-in komsten - met de abonnementsgelden de belangrijkste bron van inkomsten van de krant - sterk terug. Een achttiental dagbladen belandden daardoor in 1982 in de rode cijfers. De advertentiemarkt, altijd al een graadmeter voor de economi sche bedrijvigheid, laat op het ogenblik een licht herstel zien. Als de economische opleving in Amerika en enkele andere industrie landen niet van tijdelijke aard blijkt te zijn, krijgen de kranten dit jaar weer wat meer financiële armslag. Dat is een voorwaarde om wrder te kunnen werken aan kwaliteitsverbetering. De trouw van de lezers zal de grote inspiratiebron zijn voor die kwaliteitsverbetering. Ook al liepen de oplagecijfers iets terug (gemiddeld 1,4 die terugval was toch aanzienlijk minder dan de bezuinigingen in het gezinsbudget op andere eerste levensbe hoeften. Bij de voedings- en genotmiddelen daalden de bestedin gen bijvoorbeeld met 2,5 Trouw moet blijken. Welnu, die is gebleken. Zelfs nu het leven alsmaar duurder wordt, wil de lezer zijn/haar krant niet missen. Voor een bedrijfstak als de dagbladpers, die op korte termijn nog nieuwe, grote uitdagingen te wachten staat (electronische media) 's dit een bemoedigende gedachte. Uiteraard schept dat de ver plichting om voor het dure geld een zo goed mogelijk produkt te laveren. ER ZIJN vanuit de Tweede Kamer nogal wat bezwaren gerezen 'agen de kabinetsplannen om gezinnen, waarin man èn vrouw werken, extra te belasten. Zo is het in strijd met de opvatting, die vooral in WD-kring opgang vindt: loon naar prestatie. Ook staat "at de emancipatie van de werkende gehuwde vrouw in de weg. net wordt haar immers moeilijker gemaakt een plaatsje op de ar beidsmarkt te vinden. Bovendien wordt het aangaan van een hu welijk door een extra belasting 'gestraft', omdat de samenleven de tweeverdieners voorlopig buiten schot blijven. Aan de andere kant kan men met een beroep op de solidariteit Past met een dergelijk voorstel komen. Met name in CDA-kringen 'aeft de opvatting, dat de sterkste schouders ook maar de zwaar- lasten moeten dragen. Dat het CDA dit jaar akkoord gaat met ®an inkomensbeleid dat haaks op die stelling staat, zullen we "taar even vergeten. Het kabinet was eerst van plan de extra belasting voor tweever dieners al per 1 januari 1983 in te voeren, maar vanwege wet- «hnische problemen werd dat al gauw 1 april. Die moeilijkhe den bleven (Raad van State) en dus werd de ingangsdatum op nieuw verschoven, dit keer naar 1 juli. Het kabinet kreeg de zaak echter weer niet op tijd rond, omdat ook de Tweede Kamer dwars ®n9 liggen. Gevolg: opnieuw uitstel. Nu, aldus vice-premier Van "erdenne twee weken geleden, tot 1 januari. Dan zouden tegelij kertijd ook de plannen voor een extra belasting van ongehuwde ■Weeverdieners worden meegenomen. Echter, premier Lubbers, thuisgekomen van z'n Zuidameri- Jdanse reis, kan de opbrengst van het voorstel niet missen, om- °al daarmee de extra uitkering aan de sociaal zwaksten moet ™0rden betaald. Hij liet afgelopen vrijdag dan ook weten, dat de Pannen definitief doorgaan. Per 1 oktober. Deze gang van zaken wettigt de opvatting, dat van behoorlijk ^stuur in deze zaak nauwelijks meer sprake is. Het kabinet solt at een groep belastingbetalers, die, als het aan Lubbers ligt, ™aks ook nog eens discriminerend worden behandeld, omdat de ®gehuwde tweeverdieners voorlopig buiten schot blijven. Onbe- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil meer aandacht voor de problemen van doven en slechthorenden in ons land. Er moet in ieder geval snel een opleiding voor doven-tol- ken komen. Dat bleek gisteren tijdens een debat over het ge- handicapten-beleid in de Tweede Kamer. CDA-Kamerlid mevrouw Andela-Baur pleitte voor „het ontwikkelen van een doven taal, zodat iedere dove en niet- dove met elkaar langs de weg van de gebarentaal kan com munieeren." Haar WD-collega me vrouw Lucassen-Stauttener pleitte voor invoering van een doven-tolk op de televisie: „Waarom kan in andere lan den wel een doventolk in een hoekje van het televisie-beeld simultaan het nieuws vertalen en kan dat bij ons zelfs nog niet bij het jeugdjournaal?", vroeg ze zich af. Van onze Haagse redactie AMERSFOORT - Het kabinet laat, door vast te houden aan grote bezuinigingen en het ontbreken van een effectief werkgelegenheidsbeleid, de arbeidstijdverkorting misluk ken. Dit zei voorzitter Bram Buys, van de Bouw- en Hout bond FNV, gisteren op de jaarvergadering van zijn or ganisatie. Als de huidige economische crisis niet wordt bestreden door een effectief werkgele genheidsbeleid zal de hele operatie van herverdeling van werk door arbedistijdverkor- ting binnen de kortste keren in de lucht komen te hangen, al dus Buys. Hij vreesde dat vooral de bouwnijverheid hierdoor in de problemen zal komen, zeker als grote projec ten, zoals de Deltawerken, ge reed zijn. Buys bepleitte daarom ex tra investeringen, die in het bijzonder aan de bouw ten goede moeten komen. WD-fractievoorzitter Ed Nijpels fiets hier nog lachend door de straten van Wormer. Maar even later moest hij toch een goed heenkomen zoeken: een aantal demonstranten be kogelde hem met eieren, overigens zonder dat doel werd ge troffen. Nijpels was op weg naar de officiële opening van de fietsgraveeractie in Noord-Holland. Voor de graveeractie, bedoelt om diefstal te bemoelijken, was door de politie een beroep gedaan op de Vereniging 'Niet Beroepsmatig Actie ven' om vrijwilligers te leveren. De vereniging stoorde zich echter aan de uitnodiging van Nijpels, gezien zijn opvattin gen en uitlatingen over het uitkeringsbeleid. Ongeveer 50 le den van de NBA, gewapend met spandoeken en enkele eie ren, maakten de fractievoorzitter duidelijk dat zijn komst door hen niet op prijs werd gesteld. De politie van Wormer hoefde overigens niet in actie te komen. - foto anp a? J jË, l&- Gehandicapten volgen het debat in de Tweede Kamer over het gehandicaptenbeleid - fotoanp Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet heeft de Tweede Kamer giste ren geen harde beloftes ge daan om het reizen per open baar vervoer voor gehandi capten te verbeteren. Wel liet minister Smit- Kroes (Verkeer) weten dat ze wil bevorderen dat de Neder landse Spoorwegen méér aan dacht gaan geven aan de rol stoel-reiziger. Ook trok ze haar negatieve beslissing over de „kniel-bus" in. Aanvanke lijk had de minister het expe riment met deze bus, die door de wielen kan zakken zodat er geen trapje nodig is, stop wil len zetten omdat de kosten te hoog zijn. Ze wil daar nu nog eens over praten. Verder hield de minister vol dat het landelijk aanpassen van bus en tram voor gehan dicapten of mensen die moei lijk ter been zijn, onbetaalbaar is. In de Tweede Kamer was vooral veel kritiek op de NS, die het reizen per trein voor gehandicapten onaantrekke lijk zo niet onmogelijk maakt. Over voorgestelde verbeterin gen deed Smit-Kroes echter geen uitspraken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister De Koning (Sociale Zaken) komt niet met een aparte wet om de minimum- jeugdlonen met gemiddeld tien procent te verlagen. Hij wil dat voor 1 juli met een gewoon besluit doen. De Tweede Kamer, die daarbij officieel niet aan bod hoeft te komen, eist toch tijdig een debat over de verlaging van de jeugd-lonen. Zoals bekend wil het kabi net de jeugd-lonen per 1 juli met gemiddeld tien procent verlagen. Jongeren krijgen dan, afhankelijk van hun leef tijd, een lager percentage van het wettelijk minimum-loon (voor 23-jarigen en ouder) dan nu. Daarbij zullen 20,21 en 22- jarigen er relatief minder op achteruit gaan dan beneden 20-jarigen. De Koning wacht nog op een advies van de Sociaal-Econo mische Raad en zal dan een besluit nemen. Hij wil dat niet met een speciale wet doen, maar met een algemene maat regel van bestuur. Zo'n maat regel, waarover de Kamer of ficieel niet gehoord hoeft te worden, gaat werken als die in het Staatsblad heeft gestaan. Toch eisen alle partijen in de Tweede Kamer dat er een debat gevoerd wordt over de verlaging van de jeugd-lonen. Daarbij zullen CDA en PvdA het kabinet kritisch vragen of de nu voorgestelde verlaging wel haalbaar is bovenop het inleveren voor werktijdver korting (naar 32 uur) voor jon geren. De PvdA heeft die vraag al negatief beantwoord, het CDA twijfelt nog over het antwoord. De Koning heeft haast met de verlaging van de jeugd-lo nen, omdat het kabinet vanaf 1 juli rekent op de opbrengst van die bezuiniging. Zo is de verwachte opbrengst bij het ministerie van Defensie (ook de wedde gaat omlaag) al ge bruikt om de versneld ge plaatste orders voor marine fregatten bij De Schelde in Zeeland te kunnen betalen. Door John van Oppen ARNHEM - De Nederlandse fabrikanten van fietsen stap pen naar de rechter. Ze voelen zich zwaar beledigd door de Duitse consumentenorganisatie 'Stiftung Warentest' die in een test de vloer heeft aangeveegd met de oeroude Hollandse fiets: die met gesloten kettingkast, jasbeschermers, drie ver snellingsnaaf en solide bagagedrager. Hier is dat type rijwiel overbekend, maar in het buitenland raakt het pas de laatste jaren ingeburgerd. Zo verkochten de Neder landse fabrikanten in '82 voor 120 miljoen fietsen op de zopas blootgelegde West- duitse markt. Dat succes bracht ook buitenlandse fabrikanten ertoe om fietsen van het mo del 'Holland Rad' te gaan maken en de nieuwe rage verleidde de Stiftung Wa rentest (de Duitse Consu mentenbond) tot een verge lijkend warenonderzoek. Wie opperverklakkig kennis neemt van de uit komsten staat perplex: slechts de helft van de 18 on derzochte fietsen van het ty pe 'Holland-Rad' wordt deugdelijk genoemd. En vol gens de publicatie in het aprilnummer van 'Test' (de Duitse consumentengids) zijn met name de in Neder land geproduceerde fietsen gammel ('mangelhaft'). Slechts één (Duits) merk krijgt het stempel goed. Acht merken (zeven Duits, één Frans) krijgen het eind oordeel 'bevredigend' en ne gen merken (drie Duitse en de zes onderzochte Neder landse) heten gebrekkig te zijn. Wie verder kijkt dan zijn neus lang is, en zoekt naar het waaróm van de degra datie van de toch gerenom meerde merken Batavus, Burgers, Eroba, Gazelle, Ra leigh Holland en Sparta, ziet dat de 'Stiftung Warentest' het verschil tussen 'gut' en 'mangelhaft' heeft laten af hangen van één miniem de tail. De in de test betrokken Nederlandse fietsen blijken niet te voldoen aan de Duitse DIN-norm waarin staat dat de zadelpen minstens 55 mm in het frame moet steken en de stuurpen minstens 65 mm. Om deze stand te con troleren moet op de pennen een merkstreepje zijn aan gebracht. Het is het ontbre ken van dat ene streepje op de geteste Nederlandse fiet sen, waarover de Duitse Consumentenbond yiel. De betrokken Nederland se fabrikanten noemen dit „muggezifterij", waardoor de goede naam van hun pro dukt aangetast wordt. Want als aan dit streepje voorbij zou zijn gegaan, zouden de Nederlandse fietsen in de test net zo hoog of zelfs ho ger gescoord hebben dan de meeste Duitse concurrenten. Het gewraakte streepje (dat overigens volgens de Duitse wet niet verplicht is) wordt inmiddels ook in de Nederlandse exportfietsen gegraveerd. Een woordvoer der: „dat was zo'n kleinig heid dat het amper kost prijs verhogend werkte: 2 cent per fiets." Maar waarom hebt u dat niet metéén gedaan, dan was alle negatieve publiciteit in de kiem gesmoord? De woordvoerder: „We dachten dat het niet nodig was, want in de Duitstalige handlei ding staat al zeer uitvoerig beschreven hoever de zadel pen en de stuurpen in het frame geschoven moeten worden." Maakt de 'Stiftung Wa rentest' zich schuldig aan een vorm van protectionis me? De woordvoerder: „We gaan ervan uit dat het geen kwaadwillendheid is, maar een ongelukkige afweging van de punten waarop je moet letten tijdens de test van een fiets. Een futiel de tail heeft veel te veel ge wicht in de beoordelings- schaal gelegd en daarom moet de Stiftung Warentest haar oordeel herroepen." Het kort geding vindt op 8 juni in Düsseldorf plaats. .J Merijn is met vakantie DEN HAAG (ANP) - Een 18- jarige Nederlandse Unifil-mi litair, de dienstplichtig ser geant T. Seebregts uit Oister- wijk, is maandagmorgen in Zuid-Libanon door een onge val met een pistool-mitrail leur om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich voor op een post nabij het dorpje Siddiqine in het Nederlandse Unifil-gebied. Bij het betreden van de post nam een andere Nederlandse militair de verplichte veilig heidsmaatregelen. Hierbij gingen onverhoeds twee scho ten af uit zijn uzi-pistool. Een kogel trof sergeant Seebregts in het hoofd. DEN HAAG - De ambtena- rencentrales verwerpen de ge schillenregeling voor conflic ten tussen minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en de ambtenarenbonden, zoals die met instemming van de be windsman door een ambtelij ke werkgroep is opgesteld. In de ontwerpregeling ont breekt de mogelijkheid van arbitrage door onafhankelijke deskundigen. De centrales hebben daar bezwaren tegen, vooral omdat er in het ont werp geen arbitrage in con flicten over materiële arbeids voorwaarden is opgenomen. Ton de Jong, voorzitter van de Christelijke ambtenaren- centrale, meent dat de over heid hierdoor haar eenzijdige greep op de arbeidsvoorwaar den behoudt. Er is dan geen gelijkwaardige positie in het overleg, aldus De Jong. De an dere centrales stellen zich op hetzelfde standpunt. De werkgroep heeft in een ander stuk wel een arbitrage regeling opgenomen, „voor het geval dat toch wenselijk wordt geacht". De werkgroep vindt dat er staatsrechtelijke en staatkundige bezwaren zijn tegen arbitrage. DEN HAAG - Een beperking van de controle op bet doen en laten van banken verdient de voorkeur boven een situatie waarin het publiek zijn ver trouwen verliest in een indivi duele bank of het hele bank wezen. Dat is de essentie van ant woorden van minister Ruding (Financiën) op vragen van het PvdA-Kamerlid Kombrink over nieuwe maatregelen van de minister, die remmend werken op de activiteiten van onder meer de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Ruding maakte deze maatregelen vorige week be kend. Volgens Ruding verdienen de banken een voorkeursbe handeling, omdat de macro- economische gevolgen van ge brek aan vertrouwen in deze sector „van een andere orde" is dan bij andere bedrijfstakken. Maar Kombrink is het hier mee volstrekt oneens. Hij noemt de richtlijn van Ruding ongemotiveerd, omdat er tot nu toe geen problemen zijn ge weest. „De inval bij Slaven burg telt niet mee, want dat was een bijdrage van de FIOD aan het Openbaar Ministerie. Niet vergelijkbaar dus," aldus Kombrink, die volgende week in een apart fraudedebat nog maals gaat proberen Ruding tot andere gedachten te bren gen. Van een onzer verslaggevers RAAMSDONKSVEER - De Raams donksveerse dominee H. Rijksen heeft besloten in beroep te gaan tegen het be sluit, waarin de Regionale Commissie voor het Opzicht verklaart dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan een onaan vaardbare relatie met een andere vrouw. Over zijn motieven wil hij niet meer mededelen dan dat het besluit van de Regionale Commissie onjuist was. Volgens de Regionale Commissie voor het Opzicht voor de Kerkprovincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg en voor de Waalse Gemeenten heeft de do minee, die ongevraagd met verlof is ge stuurd, zich schuldig gemaakt aan „een onchristelijke wandel" en heeft hij de orde in het leven en werken der Kerk verstoord. De Commissie besloot daarom domi nee Rijksen te verbieden het ambt van predikant uit te oefenen en wil hem los gemaakt zien van de Hervormde Ge meente Raamsdonk. Nu Rijksen in be roep is gegaan wordt de effectuering van dat besluit opgeschort en zal zijn onge vraagd verlof waarschijnlijk verlengd worden. De Regionale Commissie heeft, zo is gebleken, bij de behandeling van het be zwaarschrift drie brieven betrokken, ondertekend door in totaal veertig leden van de Hervormde Gemeente Raams donk. Daarin stellen zij dat ze vertrou wen blijven hebben in dominee Rijksen. Volgens de Regionale Commissie is uit de brieven niet duidelijk geworden of de ondertekenaars op de hoogte zijn met de door dominee Rijksen erkende feiten. Dientengevolgde heeft de inhoud van de brieven geen wijziging kunnen brengen in de beslissing, aldus de commissie.

de Stem | 1983 | | pagina 3