IARKT GIJS 1.29 0.79 10.- CH IJS 6.95 IARKT GIJS EN. 3.59 79 IflOGER CURSUSGELD STUIT OP VERZET DEELNEMERS 'Wat is mijn boel nog waard' 'Mensen weten niet hoe mooi hun eigen streek is9 GeuMarktRekening Pd PLAATSELIJK NIEUWS fEINIG INTERESSE OP KERMIS IN LAMSWAARDE VOOR „HOLLEBAAN" KOETSIER ROB DE VLIEGERE: NWATER Hoorzitting Koewacht over woonwagenkamp vrij opneembaar met korte opzegtermijn BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Visser uit Bruinisse vermist Jubileum kantonnier Hulster Ambacht 7 JUN11983 VAN ZEELAND it ROYALE :RDAG IiaMSWAARDE - Het zal m het laatste jaar zijn, dat I rLamswaardse kermis een j^dermolentje heeft gezien. HULST - Een lijst met honderdtachtig hand tekeningen en een vurig pleidooi van me vrouw R. Bauwens-Hermans moeten ertoe lei den dat de voorgestelde verhoging met 10 pro cent van de cursusgelden voor Kunstzinnige Vorming Hulst niet doorgaat. Stiefkind Probleem dagelijks opvraagbaar met 2% opnamekosten minimum saldo f 5.000,- Voorinformatie: 01140-11488 Aardenburg Axel Clinge Graauw Heikant politierapport Hengstdijk Hulst Bromfietser bij ongeval zwaar gewond PvdA-Kamerlid Hummel op bezoek in Axel fcde - 01177-1493 DINSDAG T27 PAGINA ZEELAND 2 deze bon DF .M/V Van onze correspondente np gebroeders Dupont, de met een „hollebaan", de ander met een kindermolen, hadden beiden ingeschreven bij de gemeente Kloosterzande voor een spelstandplaats op de Lamswaardse kermis, die het afgelopen weekend gehouden werd. Er bleek echter maar voor één evenement plaats te zijn, zodat de broers besloten om de „hollebaan" voorrang te geven. Maar na afloop van de ker mis bleken de inkomsten der mate beneden peil te zijn, dat de heer Th. Dupont betwijfelt of Lamswaarde hem ooit nog terug zal zien. „Ik kom in het hele land. Maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt. Ik verdien nog geen pak lucifers met wat ik hier overhoud. Ik kom in dorpen in dezelfde gemeente, waar het stageld gratis is en het dorp activiteiten organiseert rond de kermis, zodat je je verdien sten hebt, maar hier komt geen kip". Volgens de kermisexploi tanten zijn er dorpen met veel minder kinderen dan Lams waarde, waar echter veel meer verdiend wordt. Volgens hem ligt dat aan de inzet van de bevolking. En als die er weinig voor op touw wil zet ten, bloedt de kermis, volgens de exploitanten die Lams waarde de laatste maal be zochten, volkomen dood. rjj 'Kunstzinnige V orming in bestaan bedreigd' Van een onzer verslaggevers „Voor velen is het huidige bedrag al hoog genoeg en wij maken ons bezorgd dat dan voor velen de moge lijkheid ontnomen zal worden de cursussen te blijven volgen. Bij een te grote daling van het aantal cursisten bestaat de kans dat de Kunstzinnige Vor ming Hulst ophoudt te be staan. Het zijn vooral de be jaarden en kinderen die hier van de dupe dreigen te wor den", zo vertolkte mevrouw R. Bauwens-Hermans gisteroch tend tegenover wethouder E. de Rechter, die de lijst in ont vangst nam, de gevoelens van de cursisten. Te ver Zoals gemeld wil de Zeeuw se Stichting voor Kunstzinnige Vorming de cursusbedragen verhogen om het budget wat makkelijker rond te krijgen. Volgens mevrouw Bauwens, die vorige week een hansteke ning actie onder de cursisten op touw zette, gaat die maat regel te ver. De handtekeningzetters verzoeken dan ook aan wet houder De Rechter van Cultu rele Zakenal het mogelijke te doen de cursubijdrage niet te verhogen en erop toe te zien dat er een goede sfeer heerst tussen bestuur en docenten'. Voorts pleiten zij ervoor de cursusbij drage en de subsidie van de gemeente geheel ten goede te laten komen aan het onderwijs van de cursisten. Mevrouw Bauwens verzette zich in haar speech tegen de gedachte dat de Kunstzinnige Vorming Hulst, dat het leden tal de laatse jaren srastisch zag dalen een zinkend schip zou zijn. Zij noemde het een onbevredigende zaak dat het bestuur in Middelburg is geze teld. „Bij breslissingen treden stagnaties op", aldus mevrouw Bauwens. Zij hecht dan ook veel waarde aan een eigen be stuur dichtbij. „Decentralisa tie", zo hield ze de wethouder Door Frank Deij KOEWACHT AXEL - De hoorzitting gisteravond in De Vlasschaard in Koewacht over de bezwaren tegen de komst van een woonwagencentrum aa|i de Emmabaan heeft voor ruim vijftig Koewachtenaren met datgene opgeleverd wat ze ervan hadden verwacht. ..Is dat nu hier alles", zo klonk het teleurgesteld vanuit de zaal toen wethouder H. de Mul, nadat hij duidelijk ge maakt had niet in discussie te gaan, de zitting afhamerde. De bezwaarschriften -zeven in totaal waarvan een vergezeld van 450 handtekeningen- ko men allemaal op hetzelfde neer. Koewacht is te klein om een centrum met 12 wagens te nebben. Bang is men ook dat de toekomstige bewoners er een troep van maken. Daar naast spelen persoonlijke be langen -„Wat is mijn boel nog waard"- een rol. K.A. van Hove vocht gister avond de zogenaamde artikel negentien procedure aan die net gemeentebestuur wil han teren om het bestemmings plan waarin het kamp moet verrijzen zo snel mogelijk te wijzigen. „De artikel 19-proce- dure is voor kleine wijzigin gen in een bestemmingsplan, "n woonwagencentrum [toem ik geen geringe afwij king». Hij wist wel waarom Axel me weg bewandelde. „Als jul- ne de normale procedure had den gevolgd en het centrum er vanaf het begin hadden inge tekend dan waren jullie geen stukje grond kwijtgeraakt. En deze procedure achteraf..dat 's het belazeren van de inwo ners van Koewacht", aldus "3n Hove. Gisteravond werd weer eens duidelijk hoezeer Koewacht u°g lijdt onder de gemeentelij- herindeling van 1971 en Hoezeer de politiek een rol sPoelt in het 'spel' om twaalf woonwagengezinnen. Advo caat Van Hasselt die was inge schakeld door een deel van de bevolking zei het nog netjes: „Het is betreurenswaardig dat de kleinste, minst weerbare kern de last van een hele ge meenschap op zich moet ne men". Als bewijsmateriaal voerde hij een serie luchtfoto's van al le kampen in Zeeuwsch- Vlaanderen aan. Daarop zou duidelijk te zien moeten zijn, dat alle kampen groter zijn geworden en er meer activiteit is dan toegestaan. Frits Hoogerheide, de voor malige eigenaar van het ter rein waar het kamp moet ko men en die in het juridisch steekspel met de gemeente, met als inzet een plaats als woonwagenbewoner voor hemzelf, tenslotte eieren voor zijn geld koos oogste applaus toen hij zei: „U wandelt over de bevolking heen zoals u zelf wilt". Applaus ook voor de heer Kleinschmidt en me vrouw Verschuren die met sombere stem vaststelde: „Koewacht is nog altijd het stiefkind van Axel". De politiek kwam om de hoek kijken toen een van de aanwezigen wilde weten waarom wethouder De Mul alleen de kastanjes uit het vuur moest halen en de andere wethouders (P. Apers en J. van Schaik) waren thuisgeble ven. „Ik ben niet bang om naar Koewacht te komen. Wat de anderen doen moeten ze zelf weten", zo antwoordde De Mul die 'De Emmabaan' in zijn portefeuille heeft. Zijn in breng werd beloond met boe geroep. Even nog liet de wet houder zich uit zijn tent lok ken. „We gebruiken de artikel 19-procedure omdat alles dan sneller gaat. Er is plaats te kort in Nederland voor de woonwagenbewoners. Hoe vlugger ze in Koewacht te recht kunnen des te beter". Een klap met de hamer stuitte de storm van kritiek die daar op los. Rob de Vliegere met zijn paard en wagen - POTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van een onzer verslaggevers HULST ABSDALE - „We wisten niet dat de natuur zo mooi is in deze streek". Koetsier Rob de Vliegere hoort het regelmatig aan voor op de bok. „Gek hé", zegt hij zelf, „mensen ken nen him eigen streek niet eens". Minstens twee dagen per week (zaterdag en zondag) laat Rob nieuwsgierige klanten de mooiste plekje van Hulst zien. Af en toe verdwijnt hij ook naar de bossen bij Stekene. Vanaf zaterdag echter start Rob ook vanaf Absdale en cam ping De Vogel in Hengstdijk. Samen met zijn zoons en de paarden Boy, Rocco en Pluto voorziet hij het land van Hulst van een toeris tisch attractie waarvoor de markt redelijk goed lijkt. Het 'uitbreidinkje' -op eigen risico- valt in tegenstelling tot zijn rondritten door Hulst niet onder de paraplu van de VW Hulst. „Ik wil eens kijken of er in die gebieden ook belangstel ling bestaat. De vakantie staat voor de deur. En met een paard en wagen rijden de mensen niet elke dag", al dus Rob die de 'verkassing' naar De Vogel en Absdale als een uitdaging aanvaardt. „Het is af en toe best zwaar, vooral die lange ritten. En voortdurend opletten met een paard tussen al dat ver keer". Het deuntje van Leen Jongewaard en Wim Sonne- veld op de radio: „Samen kijken naar de kont van het paard", brengt Rob lachend op een praktisch probleem. „Tja, die beesten moeten hun behoefte ook wel eens doen. En als je op die koets zit met mensen bij je is er geen tijd om die 'pannekoe ken' op te ruimen. Gelukkig is de gemeente Hulst erg soepel. Daar heb ik geen problemen mee. i Maar als ik op mijn stand plaats op de markt sta wordt het wat anders. Dan moet ik het zelf doen". De oplossing die hij voor ogen heeft -een zeiltje tussen en paard en wagen- zint hem niet hele maal maar hij kan zogauw niets anders bedenken. Het onderhouden van de paarden en de koetsen is een hele klus. „Je kan gerust zeggen dat ik er een dagtaak aan heb. 's Morgens om acht uur zit ik al bij mijn paar den en om elf uur 's avonds zeg ik ze welterusten". Niet temin heeft hij plannen zat. Binnenkort zet hij een dubbelspan en een vierspan voor zijn koetsen. „Wel wat moeilijker in toom te hou den. Maar wel prachtig". Zijn droom, hij durft het bij na niet hard op te zeggen, is om er tien voor te zetten. „En met een beetje geluk", zo besluit hij, „lukt me dat nog ook". (ADVERTENTIE) (slechts twee maanden) 6% 32 Vestigingen in Nederland. Schieting - Uitslag schieting St.-Sebastiaan en luchtbuks schuttersclub De Missers: ho ge vogel: H. Gernaert, zijvo- gelOO tot 21.00 uur een fany fair gehouden door de scholen Op Dreef en Lentebloesem. Er worden ook tekeningen, werk stukjes en handwerken ten toongesteld van leerlingen. Tevens zijn er ontspannende activiteiten voor iedereen, zo als rad van avontuur, grabbel ton, Makronkasse, sjoelen, ballengooien, gaaibillen, enve loppen trekken, naam van pop raden en gewicht van kaas ra den. Ook wordt er voor de in wendige mens gezorgd met wafels, frisdranken en koffie. Bridge - Bridgeclub Axel speelde de vijfde wedstrijd van de voorjaarscompetitie. In groep A deden 10 paren mee, in groep B 12. De uitslag: Groep A: 1. Maris/Scheele, 2. Moeliker/Van Bambost, 3. Brouwer/Olyslager. Groep B: 1. Arnoldi/Bode, 2. Geilleit/ Geilleit, 3. Maris /Lindenberg. GO A - De jeugdleden van de hengelaarsvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) vis ten op de Kleine Kreek een wedstrijd, die als eerste in dit seizoen meetelde voor het jeugdkampioenschap. Er wa ren 40 deelnemertjes en de vangsten waren matig. Uit slag: 1. Johnny Jansen 270 punten, 2. Patrick Dankaart 220, 3. Marco Peeters 220, 4. Rudy van Damme 210, 5. Mar- nix van Acker met 200 punten. Avondvierdaagse - Voor de 17de maal zal wordt op dins dag 7 juni de avondvierdaagse gehouden. Zij die aan deze wandelmanifestatie willen deelnemen, kunnen zich laten inschrijven in gemeenschaps centrum Malpertuus. Het startsein wordt gegeven door voorzitter Frans Plassachert van de Wandelsportvereni- ging. Evenals voorgaande jaren kan worden gekozen uit een af stand van vijf of tien kilome ter. De wandeltochten gaan om beurten door het polder landschap of door het bosrijke gebied van de waterleiding maatschappij. Ook is er weer een reserve-avond ingebouwd, die dit jaar wordt gehouden op maandag 13 juni. Op vrijdag 10 juni worden de wandelaars door de fanfare afgehaald aan de Bisschoppendreef, waarna een tocht door het dorp volgt. Bejaardenreis - Woensdag 15 juni gaat de bond van ouderen naar Maastrichts, Luik en de Ardennen met een luxe passa giersschip. Bij aankomst in Luik wordt de reis voortgezet met een touringcar door de Ardennen. In Maastricht wordt een afscheidsdiner ge bruikt. Vertrek vanuit Graauw om 7.30 uur vnaf het dorpsplein. De deelnemers van Paal en Zandberg worden op gehaald. De prijs voor deze volledige dagtocht bedraagt ƒ60.-. Sterrenslag - Zaterdag werd door de voetbalvereniging Graauw een Sterrenslag ge houden, onder leiding van trainer Co Leenhouts. Uitsla gen: Paren: 1. Theo Leeraert/ Christine Hertogh, 2. Erik Ma- hu/Marianne Vernimmen, 3. Bert de Baar/Patricia Ver beek. Dames: 1. Christiane Hertogh, 2. Sonja Mahu, 3. Pa tricia Verbeek. Heren: 1. Erik de Blok, 2. Erik Mahu, 3. Rob bie van Himste. Schieting - Donderdag 9 juni wordt in verenigingsgebouw 't Heike een schieting voor be jaarden gehouden. De in schrijving begint om 13.00 uur en de eerste pijl wordt om 13.30 uur afgeschoten. Welzijnsplanning - De voor zitter van de commissie Wel zijnsplanning in de gemeente Hulst houdt maandag 13 juni in het gemeenschapscentrum 't Heike een gespreksavond om 19.30 uur. Op deze gespreks avond komt onder meer aan NIEUWVLIET - Op de krui sing Mettenijedijk en de Wil- helminastraat verleende J.J.C. uit Nieuwvliet geen voorrang aan een andere personenauto, bestuurd door W.de K. uit Zuidzande. Het bleef beperkt tot materiële schade. OOSTBURG - Op de kruising Steenhovensedij k en de Phi- lipsweg verleende een perso nenauto, bestuurd door J.V. uit Cadzand, geen voorrang aan J.v.'t W. uit Oostburg. Beide voertuigen liepen scha de op. RETRANCHEMENT - In de Nederlands hervormde kerk heeft men een geldbusje ge licht. Men is de kerk binnen gekomen met een valse sleutel. De technische recherche stelt een onderzoek in. de orde het concept vooront werp welzij nsplasnning 1984 en het concept voorontwerp bijlage 1983 behorende bij het welzijnsplan 1981-1984. Bingo - Op camping De Vogel werd een bingo-avond gehou den, waaraan 150 personen deelnamen. Uitslag: 1. F. Du- vivier, Hengstdijk; 2. N. de Bakker, 3. P. Zaagman, beiden Vogelwaarde; 4. L. Somers, 5. mevrouw Somers, beiden Hengstdijk. Ladies-day - De tennisclub Hulster Ambacht hield de jaarlijkse ladies-day. De da mes speelden van 9.00 tot 13.30 uur toen de regen de feestelij ke dag bedierf. Er werden dubbels gespeeld en de winna ressen waren: 1. Tilly Totté, 2. Koos Molthoff en Rosemiek Meyers, 3. "Ijo Weemaes en El- ly de Smit. Andrea van Haelst werd winnares van de poedel prijs. Kaarting - In zaal De Bruyn werd een prijskaarting gehou den, waaraan 40 personen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw De Burger, Clinge; 2. J. van de Hende, 3. J. Hoogstad, beiden Hulst; 4. mevrouw Buysse, Clinge; 5. mevrouw Verbunt, Hulst. Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteravond is bij een verkeersongeval de 14-jarige G.C.v.D. te Terneu- zen zwaar gewond en overge bracht naar het Academisch ziekenhuis te Gent. Het ongeval gebeurde toen hij als bestuurder van een bromfiets, rijdende over de Tooropstraat in zijn woon plaats, op de kruising met de Churchilllaan geen voorrang verleende aan een personen auto, bestuurd door mevrouw M.S. te Terneuzen. In verband met dit ongeval, dat omstreeks 8 uur plaats vond, verzoektde gemeentepo litie van Terneuzen eventuele getuigen zich met haar in ver binding te stellen, onder tele foonnummer 01150-94151. BREEZANDDIJK(ANP) - De 53-jarige mosselvisser A. Ver spoor uit Bruinisse wordt sinds gistermiddag op het IJs- selmeer vermist. De man sloeg omstreeks vijf uur overboord van het mossel schip Bru 48 (Bruinisse), aldus de politie. Het schip was met mosselen van de Waddenzee onderweg naar Zeeland. Zoekacties waaraan twee helikopters deelnamen, van de marine luchtvaartdienst en de vliegbasis Leeuwarden, had den 's avonds tegen half elf nog niets opgeleverd. HULST - Kantonnier J. van der Poel uit Hulst is vijfent- wingtig jaar in dienst van het Hulster Ambacht. Dit jubileum werd afgelo pen vrijdagavond gevierd met een receptie in café De Ster waar veel collega's, vrienden en kennissen hem de hand kwamen schudden. Van onze correspondent AXEL - Het Tweede Kamerlid Rein Hummel zal donderdag 9 juni een bezoek brengen aan de afdeling Axel van de Partij van de Arbeid. Tijdens een al gemene ledenvergadering zal hij nader ingaan op het draag krachtbeginsel. Centraal zal hierbij staan de mogelijkheid die een gemeente heeft om de lasten meer naar de financiële draagkracht te laten opbrengen. Aan het eind bestaat de mogelijkheid om vragen te stellen. Voordat de uit Hoensbroek (L) afkomstige Rein Hummel zijn inleiding houdt wordt eerst een kort huishoudelijk gedeelte afgehandeld, waarbij enkele wijzigingen van het huishoudelijk reglement aan de orde komen. De ledenver gadering, die gehouden zal worden in het gemeenschaps centrum De Halle te Axel, be gint om 19.30 uur.

de Stem | 1983 | | pagina 11