E. Marx en Madonna in Bologna Geijsers Siwako BredaT vela PHILIPS ven op vakantie dus. tstreeks van de bron EXTRA PUTER SCHOO LOMA COBOL Roodste stad Pendelen Y erworvenheden Modelstad BOLOGNA - De stad met de oudste universiteit (uit de elfde eeuw), één van de oudste handelscentra in Italië (3000 jaar oud), de stad met het best intact gebleven historisch centrum, met het fraaiste stratenplan (volgens Renaissance-kenner Burckhardt), met de meeste portiekstra ten (totaal 34 km.), met de merkwaardigste torens ter wereld, enzo voort, enzovoort. Eer en glorie Acrobatiek Hongerdood 48? topfabr., uit voorraad i. verbaar, tegen messchl pe prijzen. Keukengai,^ vI'mSI.-' bad9eii%s Breda, Hazepad 10 «Ni- ™75% Makr°). tel. 07fc .g.a.n. eiectr. or», Hlha 1 9®'i T.K merk bergweg 8: 143861 targo, 800.- tel. HIFI-INST. t.k.a., T" n.o.t.k., tot 17 u n?» 710696. °76" Een KLEINTJE nu rw, TREFZEKERDER dan vS heen leeft.:. O ST. 'V^fiishs ®r - a MAANDAG 6 JUN11983 T43 g voor het Rljke-erkend j rg, Eindhoven, Heerlen Igen computers. r: een beroep met goe- rultzlchten. lorna MAVO 4 (MULO) of as HAVO (HBS-VWO). coupon ongefrankeerd-' ntwoordnummer 142 .C.S. Passage 4-e' 045-710446. Door onze correspondent Cees Manden BOLOGNA - Een zaterdagavond in mei. Door de straten van Bologna trekt een processie ter ere van de Maagd van San Luca, de beschermheilige van deze Noorditaliaanse stad. Duizenden men sen schuifelen achter haar beeltenis aan, biddend en zingend. De overgrote meerderheid van de deelnemers van vergevorderde leeftijd. Maar één van de toeschouwers legt desgevraagd en tussen twee kruistekens en drie knie buigingen door uit dat men zich niet moet verkijken op de grijze haren van de processiegangen. „Vooral de paus, die we nu hebben, wekt veel enthou- slastme bij de Jongeren. Zijn ideeën slaan aan. U had vorig jaar moeten ko-. men, toen de paus door de straten liep." De processie heeft als einddoel de negenhonderd jaar oude kathedraal van St. Pieter, die geen enkele moeite heeft de mensenmassa op te slokken. Daar ontvangen de processiegangers de zegen met behulp van de beeltenis van de Heilige Maagd zelf. En daar vieren ze onder leiding van de hulpbis schop van Bologna de heilige mis, „goed voor de vervuling van uw zon dagsplicht", zegt een uitgereikt docu ment. De mensen kopen hopen kaar sen. Drie, vier, zes in één keer, alle op te steken voor de Madonna. Het is een en al vroomheid in deze 'St. Pieter van het Noorden'. Maar de eucharistie is nauwelijks afgelopen of van het centrale plein, de Piazza Maggiore, drie-, vierhonderd meter verder, dringt het schrille geluid van revolutionaire strijdliederen door. Op het plein, nog geen uur daarvóór het toneel van enige zeer aandoenlijke uitingen van Mariaverering, verzame len de inwoners van Bologna of Bolog- nesi zich nu rond een schavot waarop enkele ogenblikken later de crème de la crème van de Italiaanse Communis tische Partij (PCI) zal plaatsnemen. Want de rode leiders hebben Bologna, de roodste stad van het land, uitgeko zen voor de opening van hun nationale verkiezingscampagne. Het spreekgestoelte ziet uit op de St. Petroniuskerk, een onvoltooide symfonie van middeleeuwse bouw kunst die destijds dankzij een acuut gebrek aan financiële middelen niet nog monsterachtiger en groter is ge worden dan de St. Pieter van Rome. De deuren van deze kerk zijn stevig op slot en de 'kameraden' hebben bezit ge nomen van alle trappen, die naar het heiligdom leiden, als signor Imbeni, de communistische burgemeester van Bo logna eindelijk het woord neemt. Imbeni looft de prestaties van zijn (communistische) stadsbestuur. Bolog na is leefbaarder geworden. De waar digheid van het bestaan, vooral voor de zwakkeren in de samenleving, is verze kerd. En passant prijst hij de Amerir kaanse bisschoppen, „die zojuist heb ben gekozen vóór de vrede en tegen de wapenwedloop." Enrico Berlinguer, de leider van het 'politbureau' van de PCI, gaat in de luid beapplaudiseerde rede meer op de landelijke toer. Fel ageert hij tegen de christendemocraten die volgens hem Italië naar de ondergang voeren. Terug naar de kathedraal, waar op datzelfde moment de nieuwe aartsbis schop van Bologna (en dus kandidaat kardinaal) mgr. Manfredini in avond mis numero twee de jongeren toe(s) preekt. „Zoek geen oplossing voor jullie problemen in discotheken en speelhal len", zo drukt de aartsbisschop zijn jeugdige gehoor op het hart. „Maar la ten we samen, jullie en ik, een uitweg uit de moeilijkheden vinden. Met be hulp van de Madonna van San Luca zal ons dat best lukken." Buiten op het plein moet de christendemocratie hei opnieuw ontgelden. Partijbons Berlin guer is er zeker van dat de christende mocratische regering in Rome schuldig is aan de crisis en de werkloosheid, die vooral de jongeren, ook die van Bolog na, treffen. Applaus voor Berlinguer. Concurrentie tussen Pelin en kerk, tussen Manfredini en Berlinguer, is er nauwelijks, want honderen mensen pendelen voortdurend op en neer. De devote sfeer in de kathedraal en de kermisachtige partij manifestatie op het plein blijken elkaar juist uitste kend aan te vullen. Bologna (450.000 inwoners) is de roodste stad, niet alleen van Italië maar ook van de hele wereld, zeggen ze niet zonder trots in Bologna. De PCI deelt hier al sinds de fascistische tijd de lakens uit, eerst met een absolute meerderheid in de raad, nu nog maar ■met de helft. Maar opiniepeilingen wij zen erop dat de communisten de vol gende maand bij de nieuwe parlemen taire verkiezingen weer op Bologna kunnen rekenen. Zoals de meeste ste den in Italië is Bologna (eens de zetel van de paus en eeuwenlang de tweede stad (na Rome) van de kerkelijke staat) voor negentig procent katholiek. „De kerk en de partij zijn twee dingen die bij ons uitstekend samengaan", zegt een ambtenaar van de gemeente. „Deze stad wordt bestuurd door de commu nisten en kennelijk doen ze dat zo goed dat de mensen op hen blijven stemmen. Sociale voorzieningen, cultuur, ver keer, openbare orde, dat zijn allemaal zaken waar in de gemeenteraad over beslist wordt, niet in de kerk." Wat er in vogelvlucht van de ver worvenheden van het communisme in Bologna is waar te nemen, wijst inder daad op enige kwaliteiten bij de rode managers. Vergeleken met Rome (waar de communisten wel een burge meester leveren, maar geen meerder heid in de raad hebben) is Bologna vol maakte orde. Het centrum is ontdaan van het privé-verkeer, het openbaar vervoer is op gezette tijden gratis, de straten zijn net zo proper als die in elke Nederlandse provinciestad, de aanwe zigheid van verkeersagenten is in drukwekkend en de Bolognezen missen de wantrouwende gelaatsuitdrukking, die hun Romeinse tegenvoeters zo vol strekt onaangenaam maakt in de om gang. Kortom communisme 'va bene', zo te zien, en dat moet dan ook de enor me electorale aanhang van de PCI ver klaren, in het door en door katholieke Bologna. Is in deze stad de geloofsovertuiging geen beletsel voor een stem op de PCI, het beroep en de inkomensklasse zijn dat evenmin. Het communisme recru- teert zijn kiezers (en leden) ook in de middenstand, onder de ondernemers, de beoefenaren van het "vrije beroep'. Dat kan ook moeilijk anders, want Bo logna is voornamelijk een handelscen trum. De industriële activiteit is in de minderheid en beperkt zich tot kleine bedrijfjes met twintig tot vijfentwintig man pesoneel. De monsterbedrijven, die verder naar het noorden de econo mie bepalen, ontbreken hier. Zo ook het 'proletariaat' en de arbeidersmassa's, die de hofleveranciers zijn van de Communistische Partij. Maar ondanks dit ontbreken van haar natuurlijke aanhang doet de PCI het electoraal erg goed in Bologna. Zelfs op het toeristenkantoor wordt Bologna geroemd als de 'modelstad' voor het communisme in heel Europa. Uit vele landen zou men komen kijken naar het fenomeen. Maar orthodoxe communisten uit het Westen en hun meer bureaucratische kameraden uit het Oosten zullen in Bologna weinig van hun programma's en leerstuken terugvinden, wellicht slechts een milde Marx of een bakse Lenin. Communis me a la Bolognese is stiptheid van het openbaar vervoer, gelijkberechtiging voor de vrouw, veiligheid op straat en een regelmatige lediging van de vuil nisbakken. Bolognees communisme is ook een voortdurende vergelijking van het verzet tegen het fascisme met de 'vrijheidsstrijd' in El Salvador en Af ghanistan (zoals de Sowjet ambassa deur bij een recent bezoek aan de stad tot zijn grote verlegenheid moest con stateren.) De PCI, afdeling Bologna, wil vooral de werkgelegenheid veilig stellen en voor de rest „houden wat we hebben." Dit (overigens lichtelijk reactionai re) programma stuit niet op tegenstand bij de lokale religieuze autoreiten, want bisschop en burgemester realise ren zich dat kudde en kiezersvolk pre cies dezelfden zijn. De paus kwam vo rig jaar april in Bologna op bezoek en na de eerste steen voor zes nieuwe kerken gezegend te hebben, hief hij weliswaar zijn vermanende vinger op tegen het verfoeide materialisme (wat de paus altijd doet wanneer hij 'linkse mensen' tegenover zich weet), maar hij deed dat niet zó dat de communistische stadsbestuurders zich aangesproken behoefden te voelen. De Madonna van San Luca kan gerust zijn, de rode we reldrevolutie zal nooit in Bologna be ginnen. De SCHEVE t, torens van Bologna DE KOOI vastgemaakt aan de toren waarin de gevangene zijn dood moest afwachten. Door onze correspondent Cees Manders Italianen, van nature geneigd zich slechts in de overtreffende trap aan te prij zen, maken het wel wat bont met Bologna. De stad is naast Orvieto, Siena, Perugia, Arezzo en an dere plaatsen die in dezelfde categorie vallen, zeker niet uniek, maar wel een van de aardigste; met die magnifieke binnenstad omsingeld door de frisgroene uitlopers van de Apenijnen. Bolgona ligt niet (en ook dat is een pluspunt) op de toeris tenroute, maar er vlak naast. Italianen en buitenlanders, op weg naar Milaan Rome, Rimi ni of Florence, zien het bord met de afslag Bologna, maar blijven om geen tijd te verlie zen op de autoweg en laten Bologna links of rechts liggen. De stad verdient een beter lot en het superactieve toeris tenkantoor (in Italië iets zeld zaams) wil daar iets aan gaan doen. De toerist die zich in de stad 'waagt' te vertonen, krijgt een verzorgd weekend aange boden. „Een weekend Bologna, om - zo gaat de folder ver der - het heden van een groot verleden te leren kennen." Samen met middenstands organisaties en de hotelbran che worden aantrekkelijke kortingen op alle particuliere en publieke tarieven gegeven. Vi)ftig gulden voor twee nach ten in een 'eenvoudig doch proper' hotel (inclusief gratis ontbijt) is zeker te doen, vooral als daarbij de entree in alle musea en galerieën gratis is. Voor weekendgangers doen restaurateurs wat van de prijs af en bestaat zelfs de moge lijkheid de (opvallends vrien delijke) bevolking bij het uit oefenen van hun nijverheid kade te slaan. Een weekend is wat kort voor een stad als Bolgona, die 20 groot is als oud-Utrecht, maar twee, drie keer meer oude gebouwen, musea en an dere attracties te bieden heeft. je eenmaal de portieken hebt afgelopen, vier musea hebt gezien, de oude universi- jeit (de Archiginnasio) hebt bewonderd, op het Maggiore- Plein drie plechtigheden (een religieuze en twee communis tische) hebt bijgewoond, en die idiote toren die boven de stad hangt hebt beklommen, is er "an het tweedaagse verblijf biets meer over. Je ontkomt hbs niet aan een rigoreuze se lectie in Bologna. Indruk Wat de meeste indruk maakt, zijn die portieken en de mrens. Bologna staat bekend a» de stad waar je nooit een mgepjas nodig hebt alhoewel her er vaak regent. In de bin- henstad zijn namelijk alle 'rottoirs portieken, overdekte saierijen, waar de elementen 'huwelijks in doordringen, ^ae 'portici' dateren uit de A 18e eeuw toen de bloeiende 'andelsstad zo'n snelle groei 'twmaakte dat de huizen zich rtoe genoodzaakt zagen tot er over de straat uit te dijen, portiek is altijd een midaardmaat aangehouden: twee bereden paarden die el kaar zonder vijandelijkheden uit te lokken moesten kunnen passeren. De portiekgalerijen zijn publiek bezit geworden, maar moeten nog steeds door de aanwonenden worden on derhouden. Deze portieken zijn in de loop der tijden uitgegroeid tot ontmoetingsplaats voor de be volking van de stad, waar ieder ongehinderd door gemo toriseerd verkeer of door kli matologische omstandigheden zijn dagelijkse wandeling kan verrichten. In de zachte sei zoenen, wanneer alle bars en restaurants hun tafels en stoe len buiten zetten, krijgt de portiekstad een heel aparte sfeer. Te oordelen naar de voorkomende wijze waarop de mensen elkaar bejegenen, heeft de sociale omgang niet onder te geringe manoeu vreerruimte te lijden. Maar het opvallendste van Bologna zijn de twee torens, die in het hart van de stad als beschonken mensen naar el kaar toegeleund staan. Buiten Bologna (zeker in het buiten land) mag alleen de 'scheve to ren van Pisa' zich in de be kendheid van het publiek ver heugen, maar daardoor wordt echt onrecht gedaan aan de Garisenda en de Asinella, de scheefste lange, en de scheef ste korte toren van de wereld. De Garisenda is 48 meter hoog, en staat 3,22 meter uit het lood. Haar grote zus (op tien meter afstand), de Asinel la, is 100 meter hoog en helt 2,23 meter voorover. De be roemde toren van Pisa staat weliswaar 4,26 meter scheef, maar heeft een basis die twee keer groter is dan die van de Garisenda. De streek kent nog meer scheve torens, want de kerktoren van het naburige Mödena (de Ghirlandia) staat 2,40 meter uit het lood, bij een lengte van 87 meter. Maar een wereldwonder blijft de Asi nella van Bologna, die met zó'n helling of inclinatie en zó'n lengte toch maar overeind blijft, al 864 jaar lang, hevige aardbevingen, blikseminsla gen, branden en (Duitse) bom men trotserend. De Garisenda is twintig meter langer ge weest dan ze nu is; het boven stuk is 250 jaar na de bouw verwijderd omdat de Bologne zen dachten dat de toren an ders zou omvallen. Beide torens dateren uit de eerste jaren van de twaalfde eeuw, toen alle rijke families van Bologna tot meerdere eer en glorie van zichzelf een to ren oprichtten. De stad telde op een gegeven moment (de tijd waarin Dante in Bologna woonde) zelfs meer dan DE TWEE torens van Bo logna 200 torens. Driekwart is later afgebroken om ruimte te scheppen voor huizenbouw. De Asinella en de Garisenda waren echter onaanraakbaar, omdat de burgerij zich reali seerde met enige meer'bijzon dere voorbeelden van bouw kunst van doen te hebben. Beide torens begonnen al kunsten te vertonen toen de metselaars nog boven bezig waren. Kennelijk hadden de bouwmeesters zich met hun toen nog primitieve instru menten verkeken op de funda menten. Maar tot grote op luchting van elkaar opvolgen de generaties Bolognezen is de inclinatie van de torens altijd gebleven zoals die 850 jaar ge leden al was. Moderne onder zoeken hebben trouwens voor goed elke angst voor een val van de torens weggenomen, omdat de ondergrond blijkt te bestaan uit seleniet, dat een zeer hard gesteente moet zijn. HET centrum van Bologna met de twee torens. De torens nebben na al die jaren nog een uitnemende conditie. Dat bewijst dat de metselaars destijds bij hun tien jaar durende arbeid werk van de bovenste plank hebben afgeleverd. De Asinella, de hoogste, slankste en dus kwetsbaarste van de twee, vertoont nog geen barst. De Asinella neemt in de his torie van Bologna een speciale plaats in. De klok bovenin be paalde het levensritme van de stad (en haar omgeving). De toren fungeerde als een soort schavot waarop boosdoeners hun gerechte straf ontvingen en deed zelfs dienst als klim- rek waarin arme sloebers halsbrekende toeren verrich ten in ruil voor een maaltijd. De oude kronieken vermel den een staaltje acrobatiek dat nauwelijks voor herhaling vatbaar is. Op 17 maart 1306 klom ene Gozzo Beccaro naar boven. De enige hulpmiddelen waarover hij beschikte, waren twee ijzeren staven die hij in de 'duivengaten' (200 jaar daarvoor door de metselaars achtergelaten in de toren- DE portiekstraten van Bologna wand) moest steken om zich zelf omhoog te werken. Deze gaten waren (en zijn nog steeds) 1,40 meter van elkaar verwijderd. Had de klimmer een staaf in een gat (1,40 me ter) boven zich gestoken, dan moest hij zich aan deze staaf optrekken, er op gaan zitten, de andere staaf (1,40 meter onder zich) verwijderen, deze in een gat 1,40 meter boven zich steken, zich opnieuw op trekken, enzovoort, tot een hoogte van 98 meter. Na zich op dezelfde manier weer naar beneden te hebben gewerkt, kon hij van het gemeentebe stuur tien lire als beloning in ontvangst nemen. De toren heeft ook vele wanhopigen tot zelfmoord verleid, maar merkwaardig genoeg nóóit voor 25 juni 1833, toen het eerste geval werd ge boekstaafd. Sindsdien zijn tientallen mensen de diepte ingesprongen, de laatste keer (volgens de huidige kaartjes- verkoper) op een zomermid dag in 1961, toen twee jongeren (van wie één Duitser) zich met behulp van de Asinella van het leven beroofden. Dat was voor de gemeenteraad het sein zijn goedkeuring te hechten aan het aanbrengen van een hek boven op de toren, zodat niemand er meer van buiten af kan. De toren speelde ook een rol in het kerkelijke strafrecht, van 1267 tot in de 17e eeuw. Priesters die iets misdaan hadden, werden in een kooi van één bij één bij twee meter opgesloten. Deze kooi, waar de veroordeelde dus alleen recht op in kon staan, werd twintig tot dertig meter tgen de toren wand omhoog getrokken en vastgemaakt. Omdat de slachtoffers zich uitsluitend met weer en wind mochten voeden, stierven ze allemaal de hongerdood. Eens in 1267 duurde het 46 dagen voordat de menigte beneden pas de dood van hun gekooide pries ter kon constateren. Een pries ter die zich had bezondigd aan het opdragen van twee missen op één dag, werd ooit gekooid aan de Asinella opgehangen, tot lering en vermaak van de gelovigen, maar hij hield het maar enkele dagen vol. Een zo historisch beladen toren als deze Asinella alleen al is de moeite van een uit stapje naar Bologna waard. Voor 500 lire kunnen (licha melijk fitte) bezoekers nog he lemaal naar boven, via smalle, uitgesleten houten trappen, die in totaal 498 treden tellen. Een hele klim, maar op 92 me ter is als beloning voor de in spanningen dan ook een uit zicht te bewonderen dat uniek is. Bij helder weer is Ravenna en daarachter de Adriatische Zee te zien, 70 km. ver. Boven wordt ook duidelijk waarom Italië-expert Burckhardt heeft kunnen beweren dat er geen stad is in de hele wereld die zo harmonisch is gecon strueerd als Bologna. Van de inclinatie merk je boven nau welijks iets, maar kijk je in de diepte naar de andere scheve toren, de Garisenda, die maar één meter meer uit het lood staat, dan is het net alsof de toren bezig is om te vallen. De Garisenda is niet voor het pu bliek toegankelijk, waar schijnlijk omdat het stadsbe stuur nog geen toegangs kaartjes voor de toren heeft laten drukken Bologna ligt in Emilia Ro- magna, de welvarendste streek van Italië, dankzij haar landbouw, industrie en han del. Bologna ligt midden tus sen Rome en Milaan, vlak bij knooppunten van wegen en spoorlijnen. En vrij recent is de plaatselijke luchthaven ook opengesteld voor internatio nale lijnen. Om Bologna kun je dus eigenlijk niet meer heen. Wie een weekend wil 'kopen', melde zich bij het Ita liaans Verkeersbureau in Am sterdam.

de Stem | 1983 | | pagina 5