NSPECTEUR-GENERAAL KRIJGSMACHT DE GEUS: MOTIVATIE BEDREIGD VEEL ANIMO S3S VLAAIEN, de Arabieren lusten er wel pap van! ress D Si vra W3 e beroepsmilitairen voelen zich zwaar onder schot genomen. Bezuinigingen, waardoor de geloofwaardigheid van de krijgsmacht gevaar loopt. Spitsroeden lopen in de maatschappij en in de kerken, omdat steeds meer mensen zeggen de kernwapens niet te pikken. Hun stelsel van, vaak heel gunstige, arbeidsvoorwaarden van hogerhand aangevreten. t Kerk Verzetswerk Schreeuwen Prins Bernhard „Alsof wij die kernwapens zo gewoon vinden' Citaat iinds enkele maanden komen geregeld Arabische delegaties op bezoek in Hom. Een stip bij Roermond, die je voorbij rijdt, voordat je het in de gaten hebt. Arabieren met de nodige olie-dollars in Hom. Het zou een mooie grap zijn, als daar niet toevallig bakker Geert Teeuwen (34) woonde. Hij staat in het middelpunt van de belangstelling van de sjeiks en hun onderdanen. Of beter gezegd zijn vlaaien. Zeven miljoen Geheim België 25 a 30 gulden Eerlijk zijn Griezelig pert van Velzen n, dirigenten, leden van 1rk van de Heiligen der \te Dagen (Mormonen) en •en die vanwege naam, of ie in de élitegids Who's taan, blijken door de heen opmerkelijk oud te ?n. Ze worden niet ver door stress, de ziekte van -ende zenuweinden, die mannen aanvreet in Imaag, longen, lever en, La l, de psyche. Hoe zwaar ik me af, is de stress-hy- ek die op ons leven t gelegd door verlies van en zekerheid? Ik lees in lekblad Time dat twee van alle Amerikanen [ch naar de dokter bege- e sporen vertonen van en dat stress, afgezien 'iagara's van droefheid d, een financiële schade- levert van tweehon- iljard gulden per jaar. e grote bestsellers in ikaanse apotheken die- bestrijding van maag- ■n en hogebloeddruk en t men met valium te kunnen sussen. Er is ress-epidemie losgebro- ie rondwaart als een mo- pest. De directeur van merican Institute of te Yonkers in de staat [York sprak van een [nische, niet aflatende o-sociale toestand'. In tal rote ondernemingen t al aan 'stress-manage- gedaan om de schade zo- ogelijk te beperken. Het [t dat persoonlijke ram- Is het sterven van een gezel, (echt-)scheiding vangenschap enorme veroorzaken. Maar er [ook veel stress zitten in ieve dingen zoals huwe- ngerschap, het kopen en huis en het naderen 'erstmis. Schoonmoeders ■n, conform het oude cli- |voor heel wat stress ver- delijk te zijn. Alleen ie van het onder- 'schoonmoeders' veroor- e weefselschade bij rsonen in een experi- zo verzekert Time. Drei- \e bezoeken van schoon ers zijn de oorzaak van koudheden en prof- omas Holmes (psychia- Universiteit van de staat ington) zegt: „We begin- choonmoeders te zien als ij algemene ziektebron Verenigde Staten.Er is tresstheorie die zegt dat m van kleine dagelijkse lieten en wrijvingen ■er verantwoordelijk is ziekte en depressie als klappen als dood, echt- ding of cel. Dat is de zo- mde schoenvetertheorie de stress, naar een gedicht Charles Bukowski die ,gt dat het niet de grote en zijn die een man het ■nhuis binnendrijven, de dood van een geliefde, een schoenveter die t op een ongelukkig mo lt. [deel van de stress moet dus ten worden aan schoon ers en aan Kerstmis. Een r is het gevolg van nveterbreuk en aanver- !te incidenten. Lawaai is Ier schuldigen, want on- le bulderbanen van Los •eles rijzen bloeddruk, klacht en zelfmoord hoog ft de statistiek. Ghetto's n stijf van de stress. Har- Brenner, van de befaamde is Hopkins Universiteit te imore heeft vanaf onge- 1950 een kwart eeuw op orobleem werkloosheid udeerd en volgens zijn be ning veroorzaakt een toe ing van de Amerikaanse cloosheid met 1 procent stijging van de sterfte aan - en leverkwalen met orocent en een stijging het aantal zelfmoorden 4,1 procent, allen dus doden op het veld van de crisis. De rte van de stress-hypo- k die op de rug van werk- arbeidsongeschikten, arden en andere weerlo- in ons land wordt neerge- behoort een niet geringe ss in de regering te veroor- n. De aanbeveling om ss te lozen door meditatie iet geruis van oceaangol- zal menigeen die in de stijn der sociale onzeker- wordt losgelaten even rijs in de oren klinken als aad om dirigent, non of moon en dus zeer oud te rden. Ze weten zich met i leven al geen raad. Het leger ligt sinds een paar jaar goed in de markt. De recessie zorgt voor een llks stijgende Interesse voor een zekere baan als beroepsmilitair. De cijfers van het aantal sollicitanten aan de Koninklijke Militaire School: in '80 2300, in '81 4400, In '82 4600, dit jaar nog meer. Die komen het leger binnen met een heel ander soort motivatie: „Liever dit dan werkloos". Inspecteur-generaal van de krijgsmacht De Geus: „Daar zit een maar aan, ia. Als |e alleen uit negatieve factoren kiest voor een baan bij de krijgsmacht, dan betreur ik dat. Maar ik begrijp het wel, Ik ben ook liever aan het werk dan werkeloos thuis. Zo negatief is het nou ook weer niet om te willen werken. Maar zo iemand komt inderdaad anders binnen dan in het verleden, toen het ging om Koningin en Vaderland of om Vrijheid en Onafhankelijkheid van ons land. Nu is het voor een job en een salaris." BEROEPSMILITAIREN J*. raken in geestelijke T B Het wapen van de inspec- teur-generaal van de strijd- nood" Lt.-gen. T.J. de Geus FOTO/RUUD SANDERSE door Rinze Brandsma De inspecteur-generaal van de krijgsmacht, luitenant-ge neraal T.J.de Geus, een van 's lands hoogste legerbazen, heeft de knuppel maar eens krachtig in het hoenderhok geworpen. In zijn jaarverslag over 1982 schreef hij bezorgd over de dreigende demotivatie bij beroepsmilitairen. Over de duidelijk merkbare symp tomen van een toenemende gelaten heid en onverschilligheid. Dat alles knabbelt rampzalig aan de motivatie. Ware noodkreten. Wat is er mis met onze krijgsmacht? Een interview met de man die de knuppel wierp. Over de bezuinigingen, demotivatie, de stormloop van werkloze jongeren op het leger, de kernwapens, de vre desbeweging. Over zijn eigen gewe ten als beroepsmilitair die kernwa pens wel móet aanvaarden. Een unie ke kans, want de opvolger van Prins Bernhard heeft de publiciteit in de drie jaar van zijn inspecteur-gene raalschap nooit gezocht. Juist motivatie is in de krijgsmacht een sleutelwoord. Immers, met beve len redt de sergeant of de kolonel het tegenwoordig niet meer. Wel met mo tiveren. „Dat is altijd zo geweest, ook in het tijdperk van het bevelen." Even tussendoor: nog steeds heeft de beroepsmilitair krediet. Een on derzoek vorig jaar van de Stichting Maatschappij en Krijgsmacht toonde aan dat ruim de helft van de bevol king de beroepsmilitair een bekwaam vakman acht. Vooral op drie fronten wordt ge knabbeld aan de motivatie, vindt de inspecteur-generaal van de krijgs macht. Het zit 'm allereerst in de maatschappelijke acceptatie. In de toenemend kritische houding ten aanzien van de kernbewapening. Met hun afwijzend standpunt daarover zetten verschillende kerken de be roepsmilitair voor het blok. „Een militair die lid is van een kerk, die neemt zijn levensbeschou wing mee in de krijgsmacht. Zo'n mi litair voelt dat bij hem een stuk fun dament onderuit gehaald wordt, als zijn kerk zegt: eigenlijk zou jij hele maal niet meer mee mogen doen aan dat leger met die kernwapens." De tweede knabbel aan de motiva tie: de bezuinigingen. De protesten zijn bekend. Over de eindeloze repa raties, prutswerk zonder goede on derdelen. Per vuurmond voor twee weken oefenen in Duitsland maar drie granaten. Een kwart van de Landrovers op non-actief. Onderde len opgeheven. Minder benzine, re serveonderdelen, munitie. Minder oefenen dus ook. „Daar zijn grenzen aan. Je mag de geloofwaardigheid van de krijgs macht niet aantasten", zegt de in specteur-generaal ervan. Zo ver is het overigens volgens hem nog niet. Knabbel drie hapt in de beurs van de militair: het ingrijpen in de ar beidsvoorwaarden. Er is al gedreigd met massale acties door de 'beroeps'. De regeringsplannen voor extra sala risbezuinigingen worden „trappen in de rug van de militairen" genoemd. En ook de inspecteur-generaal vraagt zich af of de beroepsmilitair niet méér inlevert dan de gemiddelde bur ger en ambtenaar. Wat valt tegen die dreigende de motivatie te ondernemen? „Het voornaamste is een goede voorlichting. Als je bezuinigen wilt, verklaar dan precies waaróm. Als je het goed uitlegt, dan neemt die man het wel." De inspecteur-generaal houdt met zijn staf (waaronder 13 officieren) kantoor in het landgoed „De Zwalu wenberg" tussen Hilversum en Hol- landsche Rading. Een stijlvol land huis in een fraaie, ruime parkaanleg. Overal foto's van alle leden van het koninklijk huis, die nog stammen uit de lange tijd dat Prins Bernhard in specteur-generaal was. Toen hij dat door de nasleep van de Lockheed-af faire niet meer mocht, hebben zijn opvolgers, de luitenants-generaal jhr.W.H.de Savornin Lohman en T.J.de Geus uit respect de inrichting intact gelaten. Aan de militaire loopbaan van in specteur-generaal T.J.de Geus (60) ging actief verzetswerk in de oorlog vooraf. „Daar rolde je vanzelf in." Hij zorgde voor hulp aan onderduikers en het onderbrengen van opgejaagde Jo den. Voor het vervalsen van per soonsbewijzen. Hij kwam bij de groep-Albrecht, inlichtingenwerk, spionage, sabotage, knokploegen. Daarna bij de Binnenlandse Strijd krachten en na de oorlog een carrière in de landmacht. Als kapitein in Nieuw-Guinea, laiter bij dé staf van de inspecteur-generaal, Prins Bern hard. Zijn vorige baan was directeur personeelszaken van de landmacht. Voor hem totaal onverwacht kwam in 1980 zijn benoeming af tot inspec teur-generaal van de krijgsmacht. En dat, terwijl hij allang met functioneel leeftijdsontslag had mogen gaan. De generaal is het tegendeel van de barse bullebak, die je denkt aan te treffen. Akkoord, de rug is stram, maar dat komt meer van een bij het sporten verrekte spier. Een dikke 'gouden loverkrans met drie sterren op de schouders. En een zachte, lichte stem. Geen stem om te bulderen. Snelle lach. „Dat is het misverstand bij de burgermaatschappij: een be roepsmilitair moet alleen maar hard kunnen schreeuwen en verder niet. Nee, een officier is een manager van een verdomd ingewikkeld bedrijf." Het werk van de inspecteur-gene raal geldt als een vertrouwensfunctie. Ombudsmanachtig, bemiddelen, con flicten proberen te voorkomen. Een vaderfiguur of de grote regelaar? De generaal kleurt. Lachend: „Geen van beide. Gewoon een anten ne die signalen opvangt. Ik voel me eerder een olieman in de machineka mer die op de juiste plek af en toe een scheutje olie geeft of met een doek wrijft, omdat het anders gaat knar sen. Dat is voor de organisatie. Voor persoonlijke gevallen ben ik de vei ligheidsklep op de stoommachine. Klep open en je bent het kwijt, als je dreigt over te koken." Het grootste deel van zijn werktijd wordt opgeslokt door op bezoek te gaan bij de eenheden. „Geen inspec tie, maar praten met de mensen, waar zijn de moeilijkheden, wat kan je daaraan doen." Niet meer, als vroeger, voorrijden als het bliksemend Hemels Oordeel, terwijl een siddering door de gelede ren gaat? „Ik hoop van niet, want dan klapt de zaak natuurlijk dicht. Ik moet juist de mensen aan het praten krijgen." Na al die jaren hangt nog altijd de schaduw van Prins Bernhard zwaar over het werk van inspecteur-gene raal van de krijgsmacht. „De Prins was natuurlijk een autoriteit in bin nen- en buitenland voor wie de deur altijd openging, wiens woord een automatisch gezag had." Het gesprek komt op de kernwa pens, heet onderwerp binnen en bui ten de krijgsmacht. Ik vertel de gene raal van een feestje in onze buurt. Een nieuwe buurtgenoot, waarmee ik in gesprek raakte, maakte me uit zichzelf deelgenoot van de problemen, waar hij als jonge beroepsmilitair mee zat. Dat hij overal en altijd ter verantwoording geroepen wordt over zijn dienstdoen bij dat vermaledijde kernwapen-leger. Generaal De Geus: „Ik kan me voorstellen, dat zo'n man daar gewel dig mee zit. En als je belijdend chris ten bent, dan kun je aan dat vraag stuk niet voorbij. Ik heb er begrip voor, dat mensen daardoor in geeste lijke nood raken. Hun kerk zegt dit, maar zij zitten in een apparaat dat die kernwapens heeft en die zonodig zal moeten gebruiken." „Ik had hier een overste. Die zei me: ik zie er soms echt tegenop om 's avonds met mijn gezin aan tafel te gaan om te eten. De kinderen komen van school, hebben maatschappijleer gehad en vragen dan: waarom zit jij er nog in en ben jij het er mee eens. Die man zit daar enorm mee, maar moet de volgende dag wel weer en thousiast zijn werk doen, zijn mensen motiveren voor hun taak." Maar bezorgdheid over de (kern) wapenrace mag toch ook in uw gele deren? „Natuurlijk. Dacht u dat wij daar nooit over spraken? Dacht u dat er één Nederlandse militair voor een kernoorlog is? Ik denk dat in de mili taire leiding net zo hard gepraat wordt over en getrokken wordt aan onze kerntaken en de uitbreiding of inkrimping daarvan. Ik weet dat wel zeker, ik ben ook wel bij die gesprek ken." De generaal zegt vaak kriegel te worden van de vredesbeweging. „Die doet alsof wij het zo gewoon vinden dat we kernwapens hebben. Alsof wij er niet wakker van liggen. Niet alleen de vredesbeweging heeft het primaat om tegen kernwapens te zijn, het mo- nopolie om vrede na te streven. Wij vinden die kernwapens ook niet van zelfsprekend." Een citaat van inspecteur-generaal De Geus in een interview dat de De fensiekrant hem afnam rondom be vrijdingsdag. De generaal vertelt erin van zijn verzetswerk in de oorlog, over fascisme en dictatoriale syste men. De slotzinnen: „Een systeem dat mensen verontmenselijkt, dat men sen ziet als dingen, zo'n systeem moet je bevechten. Daar kun en mag je niet mee leven." Maar een systeem van ontwrich tende kern- en neutronenwapens, dat komt aardig ver in die richting van verontmenselijking. Lange stiltes na bevestigend knik ken. De generaal praat nu zoekend, de vinger op de lippen. „Ik ben het met u eens, ja. Aan mij is dan de keus om eruit te stappen. Als ik vind dat wat wij nu doen de zaak verontmen- selijkt...maar ik denk dat dat niet zo is. Daarom zit ik er ook nog steeds in. Ik denk dat wij heel legitiem bezig zijn, ook met kernwapens, ook door de wijze waarop wij erover nadenken en praten. „Maar je zou uit de geschiedenis springen als je denkt dat we nu zon der kernwapens zouden kunnen. Dat heeft z'n tijd nodig. Onder de paraplu van kernwapens moet je bezig zijn de wereld zo te ordenen dat ze niet meer nodig zijn." Door Peet Adams De inwoners van exotische staatjes als Djeddah, Bahrein, Koeweit, Beiroet en Saoedi- Arabië zijn op Limburgse vlaaien. De banketbakker uit Horn was alle echte grote bakkerijen een slag voor en ontdekte in het Midden-Oos ten een nieuwe „hongerende" markt voor de typisch Lim burgse vlaai. Een schets van een self-made-man, die in zijn woonplaats al gekscherend „de sjeik van Hom" wordt genoemd. Het heeft iets weg van een heel zoet sprookje. Eind vorig jaar stond bak ker Teeuwen uit Horn met een stand vol lekkernijen op een tentoonstelling in Amsterdam. Er kwamen enkele Arabieren voorbij. „Wilt u eens proe ven vroeg Geert. Na enkele flinke brokken vlaai achter de (gouden) kie zen te hebben gestoken, lieten de Arabieren fijntjes weten „U hoort nog van ons. Het moet dan wel iets zoeter. Midden-Oosten. Inmiddels bedraagt de top van zijn Arabische export 8000 vlaaien per maand. Niet gek voor landen waar ze nog nooit van een vlaai hadden gehoord. „Op dit moment is het wat rustiger", zegt Teeuwen. „Ze zijn daar bezig met een vastenperiode. Veel van mijn klanten zitten in Mekka. En daar le ver ik toevallig nog niet aan. Na de vasten leeft dat weer op hoor. Vijf stukken vlaai betekenen niets voor een Arabier. En dan liefst mierzoet", lacht de groot-exporteur van Lim burgs feestgebak. Teeuwen, een man, die behalve over een vlotte babbel ook over een bijzonder zakelijk inzicht blijkt te be schikken. De cijfers liegen er bijvoor beeld niet om. Vier jaar geleden had Geert een omzet van net 800.000 gul den. Anno 1983 denkt hij een omzet van zeven miljoen te halen. Vorig jaar stond hij nog zelf aan de oven. Het personeelsbestand is in superkor- te termijn vertienvoudigd. Nu zijn 40 mannen en vrouwen voor hem aan het werk. Hij verwacht dat dit aantal zal uitgroeien tot 80. Vier winkels heeft hij inmiddels. Een nieuwe bedrijfshal is in de maak. Het LIOF stak er vol vertrouwen een half miljoen in. Van ambachtelijke bak ker tot manager. Van bakkerskloffie tot driedelig kostuum. En dat is eigenlijk nog maar het begin. De Ara bieren hebben immers nog maar mondjesmaat kennis gemaakt met zijn vlaai. En wat te denken van het Caraïbisch gebied? Daar is Teeuwen nu ook aan het pionieren. Wat is het geheim van dit wel zeer succesvolle recept? Geert zou niet Teeuwen heten als hij niet meteen zijn antwoord klaar had: „Mijn pro ducten zijn natuurvriendelijk", zegt hij zonder aarzelen. "Bovendien ben ik als eerste op de markt gekomen met voorgesneden vlaai. Hoeven die Arabieren tenminste niet te knoeien. Ik gebruik geen enkel conserverings middel en ook geen kleur- en smaak stoffen in mijn vlaai. In de oliestaten met hun enorme hitte vinden ze die kwaliteit belangrijk. Puur natuur, die ingevroren wordt, het vliegtuig ingaat en vers bij de Arabieren op ta fel komt. Dat is mijn recept. Iedereen werkt tegenwoordig met conserve ringsmiddelen. Ik doe daar niet aan mee. En ik kan je wel vertellen dat ik daar heel blij om ben. Het buitenland wil eerste-klas producten. Geen waar die bol staat van de kunstmatige stof fen". De blijheid die Geert tentoon spreidt is niet gespeeld. Geen wonder als je bedenkt, dat landen als Finland, Noorwegen, Zweden, West-Duitsland en („niet lachen,hoor, maar in dat land kenden ze nog geen ingevroren vlaai!")..België inmiddels ook al vlaaien van hem afnemen. Het wer den klanten, nadat hij uit eigen ini tiatief de verschillende ambassades had benaderd en natuurlijk had laten proeven. Met al die wetenschap kijk je niet meer vreemd op, als je de bakkerij in Hom binnenkomt en in het kantoor - „Sjeik" Geert Teeuwen tussen zijn producten: „Nu al leen nog kameel leren rijden FOTO/ANTON WERKER gedeelte de telex hoort ratelen die boodschappen (vlaaibestellingen) uit de hele wereld uitspuwt. Geert laat een telex zien van de Nederlandse ambassade in Koeweit. Enkele dagen voor koninginnedag binnengekomen. Of hij maar zo goed wilde zijn om III voor 150 gasten vlaai in een vliegtuig te laden. Zitten ze op koninginnedag in Koeweit van vlaai te smullen uit Hom. Het kan verkeren. „Ik vind het best zo", zegt Teeuwen. En dat is be grijpelijk. De sjeiks en hun olieborende on derdanen in het Midden-Oosten beta len drie keer zoveel voor een vlaai als wij hier. Tussen de 25 en 30 gulden moeten zij neertellen voor een „cream- of fruit-cake", zoals dat daar heet. Een officiële Arabische bena ming bestaat er nog niet voor. Die prijzen (beïnvloed door de hoge transportkosten) zijn voor de Arabie ren geen belemmering om er eens flink in te happen. Vlaai met een scheut likeur is ten strengste verboden. De islam laat die lekkernij niet toe. „Dan sta ik zó op de zwarte lijst is me te verstaan gege ven", lacht Geert. De snijmachine in de bakkerij moet telkens worden bijgesteld, omdat Arabieren houden van grote brokken vlaai. „Wat dat betreft - zegt hij - vertonen ze veel gelijkenis met de Duitsers, die het ook nooit groot ge noeg kan zijn". In oktober gaat de bakker uit Horn zelf voor de eerste keer naar het Mid den-Oosten. „Ik hoef alleen nog maar te leren om kameel te rijden. We zijn al druk bezig met rijles op de Venlose rotonde, haha!" Het is de bedoeling, dat hij nieuwe contacten gaat leggen voor de uit breiding van zijn handel. In Arabi sche kranten is inmiddels ook al kond gedaan van zijn bakkersactiviteiten. „Ze zijn zo vriendelijk geweest om me de tekst vooraf te laten inzien. Alleen, ik kan het niet lezen Hoe is het om met Arabieren zaken te doen? De man die met zijn vlaaien zorgt voor smaakvolle Limburg-promo- tion, verzucht tenslotte dat hij soms toch wel eens heimwee heeft naar de tijd dat hij zelf aan de oven stond. „Ik vind het af en toe griezelig, hoe snel het allemaal gegaan is", zegt hij. „Eén ding heb ik me voorgenomen. Ik wil die gewone jongen blijven uit Horn. Ik erger me dood als ik merk hoe zo genaamd succesvolle zakenlieden hun medemens niet meer zien staan. Nee, dat is niets voor mij. Sjeik van Hom? Mij best. Maar dan wel als iemand zonder kapsones. Desnoods, op een kameel, haha Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll

de Stem | 1983 | | pagina 23