'Uurtarief bij KMS kan gelijk blijven' STREE EHBO- LTS-leerling Patric de Decker wint tweede prijs PRIJZEN LANDBOUWPRODUKTEN STIJGEN 6Annabellauit Sas op naar het eerste lustrum Lenteweekend met schapen scheren Sas VRIJDAG 3 JUNI1983 VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAN*I,ÜPUDAG 3 JUN'19^ Bij landelijke wedstrijden banketbakken VAN HOUWELINGEN: HULST - Naast het aanhoudend slechte weer hebben de boeren in Zeeland in toenemende mate te lijden van troepen rotganzen. Barbecue voor werklozen in Terneuzen Theo Neve en Erna Ranschaert bowling kampioenen Suikerunie schiet op staande wip Amnesty exposeert in Goes Philips Harmonie in RK kerk te Philippine Veiligheidstest "uitgaan Jjczwaarschrij St. Joristocht in Terneuzen Brand in Terneuzen mogelijk aangestoken Verlies Dow 193 miljoen markten Eenjarig bestaan Uitgebreid feest bij Radio West Locatie voor woonwagens Aardenburg goedgekeurd Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - LTS-leer- ling Patric de Decker uit Terneuzen heeft bij de lan delijke wedstrijden banket bakken die woensdag in Wageningen zijn gehouden de tweede prijs behaald. De 'reserve kampioen' werd gistermiddag op de LTS in Terneuzen gehuldigd waar hij uit handen van directeur C. Meijer een tinnen wand bord met inscriptie ontving. De wedstrijden, die jaar lijks worden georganiseerd door de commissie Jeugd- vakwedstrijden, worden voorafgegaan door school- kampioenschappen. De win naars hiervan, in totaal 25, worden afgevaardigd naar de landelijke wedstrijden. Het kampioenschap werd woensdag onder 'barre' om standigheden betwist. De temperatuur in de bakkerij van de Wageningse Middel bare Bakkersvakschool wa ren zo hoog dat de boter on der het oog van de kandida ten bijna smolt. Niettemin slaagde Patric erin fraaie roomsoezen en goudgele roomboterkransjes te bak ken die de jury met een tweede plaats waardeerde. DIRECTEUR C. Meijer overhandigt Patric de Dec ker een wandbord met in scriptie. - foto oestem/corj. de boer DEN HAAG (ANP) - Uit een onderzoek van de accountants dienst van het ministerie van defensie is gebleken dat het uurta rief bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlis- singen gelijk kan blijven, indien een afslanking van de capaci teit plaats vindt tot maximaal 1 miljoen directe scheepsbouwu- ren. Die uren zijn nodig voor produktie ten behoeve van de koninklijke marine. Die één miljoen directe scheepsbouwuren zullen in de eerste fase van het project van de bouw van M-fregatten, tot 1987, niet geheel bezet kunnen worden. Maar in de jaren daarna kan een geringe ver hoging van dat aantal bouwu- ren weer nodig zijn. Dit schrijft staatssecretaris Van Houwelingen van Defen sie deze week in een brief aan de commissies van economi sche zaken en defensie van de Slecht weer en ganzen doen boeren de das om Van een onzer verslaggevers De schade die zij hierdoor ondervinden zal van aan zienlijke invloed zijn op de oogstresultaten van dit jaar. Verwacht moet worden dat de voorraden agrarische pro- dukten door deze oorzaken drastisch zullen verminderen en dat de prijzen zullen stij gen. „Consumentenorganisaties zullen er goed aan doen zich te realiseren dat het voordeliger is bepaalde voorraden in stand te houden dan afhankelijk te zijn van de grillen van de markt", aldus voorzitter A. J. G. Doeleman van de zuidelijke landbouwmaatschappij (ZLM) in de dezer in Hulst gehouden ledenraad van deze organisa tie. Doeleman benadrukte in dit verband opnieuw de noodzaak van belastingfaciliteiten van landbouwers waardoor zij uit hun inkomen meer kunnen re serveren en investeren om de economische weerstand te vergroten en de nadelige ge volgen van de slechte jaren te kunnen opvangen. Verder zei Doeleman dat de door staats secretaris van landbouw en visserij voorgestelde pacht- verhoging van 15 tot 25 pro cent in geen enkele verhou ding staat tot de gestegen eigenaarslasten en het rende ment van de landbouwbedrij ven. Door de bezuinigingen bij het ministerie worden naast het onderzoek en de voorlich ting ook het ontwikkelings- en saneringsbeleid alsmede de landinrichting zwaar getrof fen. De ZLM staat afwijzend tegenover het uitstel van de compartimenteringswerken in de Oosterschelde. Zo spoedig mogelijk moeten volgens de ZLM-voorzitter voorzieningen worden getroffen die de be schikbaarheid van zoet water voor de land- en tuinbouw in Zeeland en West-Brabant ver groten. Wat de door het slechte weer ontstane achterstand in de land- en tuinbouwbedrij- Tweede Kamer. Met de brief komt de staatssecretaris een toezegging na, die hij de com missies op 21 april deed. Hij verklaarde toen zijn overwe gingen uiteen te zullen zetten voor de vaststelling van het aantal directe scheepsbouwu ren voor de KMS dat nodig is voor het uitvoeren van orders voor de koninklijke marine. Dat aantal uren wordt door hem gesteld op maximaal een miljoen, gelet op ervaringscij fers opgedaan bij de bouw van standaardfregatten, die groter zijn dan de nieuw te bouwen M-fregatten. Ten aanzien van de druk op het uurtarief merkt Van Hou welingen op dat die sterker is wanneer de capaciteit op meer dan 1 miljoen uur wordt ge steld. Daarbij moet worden bedacht dat in de komende ja ren rekening moet worden ge houden met een onderbezet ting op de werf, die ook door werkt op de tariefstelling van het bedrijf. De Tweede Kamer heeft zich eerder uitgesproken voor een grotere capaciteit, waarin ook met eventuele ex port rekening werd gehouden. Minister Van Aardenne van Economische Zaken bleef in eerste instantie volhouden dat die capaciteit alleen moest worden bepaald op grond van bouw ten behoeve van de ko ninklijke marine. Later kreeg de KMS tot eind augustus de tijd om exportorders te ver werven. Tot die tijd zal de ca paciteit bij KMS op 1.235.000 produktie-uren worden ge houden, wat ontslag inhoudt voor 29 mensen bij de KMS. ven betreft lopen de situaties per gebied nogal uiteen. In de week na pinksteren kon er in Zeeland veel ingehaald wor den, maar West-Brabant en Altena-Biesbosch kampen nog met een achterstand van vijf tig tot tachtig procent in de belangrijkse akkerbouwge wassen. Vanuit de ZLM-ledenraad werd bij het hoofdbestuur aangedrongen om stappen te ondernemen tegen de groeien de schade die aangericht wordt door in omvang en aan tal toenemende populaties rot ganzen in Zeeland. De door deze vogels aangerichte scha de aan landbouwgewassen neemt jaarlijks met vijftig procent toe en rechtvaardigt volgens vele boeren het nemen van maatregelen om de schade te beperken. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Terneuzense werklozen die de afgelopen periode een cursus hebben ge volgd via het project Mensen zonder Werk sluiten het sei zoen 82/83 af met een barbe cue. Het eetfestijn wordt van middag gehouden in buurt huis De Soete Inval te Terneu zen. De barbecue is bedoeld voor de deelnemers van de cursussen, groepsbegeleiders van de Centrale Stichting en de projectleiding van Mensen zonder Werk. De barbecue, van 15.30 tot 21.30 uur, wordt muzikaal opgeluisterd door de Baanlozen Band. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Aan het eind van het bowlingseizoen werden aan de diverse kam pioenen van bowlingbond Sas van Gent de prijzen utigereikt. Bij de dames eindigde Erna Ranschaert met grote voor sprong op de eerste plaats, ter wijl ze op de laatste speeldag ook de hoogste serie veilig stelde. Theo Neve werd kam pioen bij de heren gevolgd door de gebroeders Willie en Ronnie Lammens. Het team Azijnhalzen won vervolgens met 3-1 een indrukwekkende finale tegen De Throwers. Uitslagen dames: 1. Erna Ran schaert 174, 2. Emmy Neve 160, 3. Thea Neve 158, 4. Suzan Lammens 157, 5. Matty de Clerck 153, 6. Em my de Leux 152. Hoogste serie: Er na Ranschaert 655, hoogste game: Erna Ranschaert 244. Uitslagen heren: 1. Theo Neve 181, 2. Willie Lammens 179,3. Ron nie Lammens 176,4. Willy de Coene 174, 5. Urbain Verslijpe 173, 6. Ka- rel de Roo 171. Hoogste serie: Luc Dedecker 649, hoogste game: Luc Dedecker 264. Uitslagen teams: 1. Azijnhalzen, 2. The Throwers, 3. De speelvogels, 4. team Buijsse. GEZELLIGHEID is de grote troef van bejaardenvolksdansclub Annabella. - foto de stem/cor j de boer Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Iedere donder dagmiddag bevolken ze de Roselaer aan de Sasse Noordstraat: de onge veer 25 leden van de bejaarden volksdansclub 'Annabella'. Gezellig heid is hun grote troef en waar schijnlijk houden ze het daarom al bijna vijf jaar vol. Annabella is aan gesloten bij de RK bond voor oude ren in Sas van Gent, maar heeft wel een eigen bestuur en een eigen be groting. Het bestuur kijkt al vooruit naar de jubileumviering eind dit jaar, maar intussen worden de activitei ten van dit moment niet vergeten. De volksdansgroep voor ouderen aarzelt niet om af en toe de vleugels uit te slaan. In dat kader past een uitstapje dat Annabella zich binnen kort permitteert naar Gent. Uitwisselingen vinden trouwens regelmatig plaats. Zo was gisteren een ouderen-dansgroep uit Sint- Jansteen te gast in Sas van Gent, waar instructrice Nel van Weele uit Terneuzen met plezier wekelijks haar opwachting maakt. Gezellig heid is ook volgens haar het belang rijkste. „Ouderen raken gauw geiso- leerd. Dit is een prima manier om contacten te leggen" vertelt ze. Dat je er fit bij blijft, is mooi meegeno men. Vreselijk inspannend is het volks dansen trouwens ook weer niet. Niet voor niets schommelt de leeftijd van de leden tussen 53 en 83 jaar. Het be stuur heeft op het ogenblik maar een wens: dat wat meer mannen zich iedere donderdag naar de Roselaer begeven. Een chronisch mannente- kort is een bekend probleem van dergelijke clubs, maar Annabella legt zich daar niet zomaar bij neer. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Op het ter rein van de Suikerunie in Sas van Gent wordt zaterdagmid dag 4 juni een oude traditie in ere hersteld. Dan wordt voor het eerst sinds 35 jaar in de kom van Sas van Gent weer op de staande wip geschoten. Wethouder L. Marquinie (sportzaken) probeert om 14.00 uur de eerste vogel naar bene den te halen. Een week later, zaterdag 11 juni, wordt de eer ste lustrum 'Suikerunie-toer- tocht' verreden. Inschrijven kan van 8.00 tot 9.00 uur aan de kantine van de Suikerunie. De tocht wordt over 60 kilo meter verreden. Prijsuitrei king volgt om 11.30 uur. Beide evenementen zijn voor leden van de samenwerkende perso neelsverenigingen van de Sui kerunie. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Zaterdag 4 juni vanaf tien uur en zondag 5 juni vanaf 14.00 uur wordt door winkeliersvereniging Sas '70 weer een lenteweekend gehouden met diverse attracties. Beide dagen staan op de Promenade diverse kramen met onder andere kunst en antiek, oude ambachten, suikerspin en oliebollen- kraam. Zaterdagmiddag zijn er optredens van me- jorettenpeloton De Arno's en de jeugdafdeling van folkloregroep De Grutmoole. Zondagmid dag wordt bij redelijk weer voor de eerste keer een demonstratie schapen scheren gehouden door de heer De Smet uit Westdorpe. 's Mid dags is er een rondgang door harmonie De Vereenigde Vrienden gevolgd door een concert om ongeveer vier uur op de Promenade. Van onze correspondent GOES - Amnesty Internatio nal heeft een expositie inge richt in de hal van het Lunch- café in Goes. Gisteren werd die door burgemeester Blan ken geopend. Op een aantal panelen wordt informatie gegeven over het werk van Amnesty International. Centraal in de expositie staat het thema poli tieke moorden. In Zeeland wordt in dat kader speciale aandacht geschonken aan po litieke moorden in Guatemala. Kekchi-indianen in dat Mid- denamerikaanse land zijn daar het slachtoffer van. Op 7 juni wordt op het jeugdwerkbureau, Korte Kerkstraat 10, een informatie avond gehouden over Guate mala. De bijeenkomst met lichtbeelden begint om 20.00 uur. PHILIPPINE - lil de RK kerk te Philippine treedt zaterdagavond 4 juni de Philips harmonie op. De harmonie staat onder lei ding van Pierre Kuijpers, tweede dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel. Voor de pauze die om 21.30 uur valt, wordt 'zware muziek' gemaakt. Na de pauze ligt het ac cent op lichte muziek. Plaatskaarten zijn voor zes gulden te koop. Het concert, waarvan de organisatie berust bij de stichting Festiviteiten Philippine, begint om 20.15 uur. De laatste to nen zijn rond 23.00 uur te horen. TERNEUZEN - Ster-banden service aan de Mr. Haarman- weg in Terneuzen verzorgt vandaag en morgen een gratis veiligheidstest voor automobi listen. Aandacht wordt besteed aan de banden, wielbalans, wielsporing, verlichting, uit laat, schokdempers en ruite- wisserbladen. De test wordt vandaag van 9.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 17.30 uur uitge voerd en morgen van 9.00 uur tot de laatste klant zich meldt. AXEL Streekmuseum- Expositie v Jansen met olieverfschilderij,,1 Geop. woe. t/m zat. 13.30-17 u ook 19-21 u. (t/m 4 juni). GOES Graudtheater - 20 u. Fame, a 1 Meisjes die ervan lusten. HULST Koning van Engeland- 19.15 e, 21.30 u. First blood, 12 j. 19.15,, 21.30 u. Tootsie, a.l. 19.15 u. Heer»! res der barbaren, 16 j. 20 u. The1T deer hunter, a.l. 21.30 u. Onternt meisjes, 18 j. Café Palermo-5,lï, 1 Bingo. *1 HENGSTDIJK Camp. de Vogel- 20.30 u. Da®, avond. MIDDELBURG De Vleeshal - Werken van de(w| tenrijkse kunstenaar Oswald Oberhuber. Geop.: di. t.m. zat 11 u. zond. 14-17 u. (t.m. 12 juni) Zeeuws Museum - Foto's van fc I Citroen. Geop.: ma. t.m. vrij.If. u. (t.m. 27 juni). OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. De vierde aj TERNEUZEN Luxor-19.30 en 21.45 u. De lift »,L 19.30 u. First blood, 16 j.21.45 u' Cannonball, a.l. VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. De lift, 16 j jj I Sex in de vakantie, 18 j. AlhamttiI 2 - 20 u. De gendarme in paniek 11 23 u. Ilsa, meesteres van het mari- f nenkamp, 18 j. Galerie Marquii Nieuwendijk 15-Overzichts-tei toonstelling van Gerrit van der Ven met schilderijen. Geop. woe I t/m zat. 13.30-17.30 u. zond. 14-1] J (t/m 5 juni.) 1 IJZENDIJKE Streekmuseum West-Zeeuwsch.ll laanderen- Zomerexpositie vant. debussen en kantklossen. Geop werkd. 10-12 en 13.30-17 u. zat. er, I zond. 14-17 u. (tot 15 aug.). Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Doorman- groep van scouting Nederland in Terneuzen houdt op zater dag 4 juni de jaarlijkse St. Jo- riswandeltocht. Het is inmiddels de éénen- Van onze correspondent TERNEUZEN - In een flah»| ning op de tweede verdieping aan de Kastanjelaan te Th) neuzen is gisteravond om| streeks negen uur brand uill gebroken. De flat werd btl woond door de familie Van di| T. Omtrent de oorzaak vandtl brand kon de politie nog nadere gegevens verstrekkl Wel werd de hulp van de rei cherche ingeroepen. Daaral blijkt, dat er rekening word gehouden met de mogelij kheii| dat de brand is aangestoken. Werd in eerste instantie gel sproken van een uitslaanèl brand waardoor de brandwl van Terneuzen uitrukte mt| groot materieel, ook dit later mee te vallen. De polift| kon geen mededelingen d omtrent de schade. Van een onzer verslaggevers I TERNEUZEN - Dow ChemiJ cal Nederland heeft het afge l lopen jaar 193 miljoen guldei verlies geleden. Ondanks bei afstoten van onrendabele prei jee ten (Krk en Saoudi Arabit I en een verhoging van de onffi'! met vijf procent is Dow erniil in geslaagd het eigen vei»| gen te versterken. In het verslagjaar is vermogen van het chemise! concern van 1001 miljoen guT den gezakt tot 796 miljoen git I den. In 1982 heeft Dow ook Êl miljoen gulden meer moetel lenen dan in 1981 (was 459 n«| 521). Een en ander blijkt het sociaal jaarverslag ov 1982. Dow wijt de forse verliet'! aan het feit dat de netto ver! koopopbrengsten ver acht»! zijn gebleven bij de kostenstiji gingen. „Vooral de grondstof! fen welke in dollars worde! aangekocht hebben ten gevel-1 ge van de steeds duurder woe l den dollar een kostenverhoge! effect gehad", aldus het jaar-| verslag van Dow. In 1981 werd de stijging vat de grondstofkosten nog compenseerd door een toe»! me van de verkoopopbrengf sten. Dit lukte in 1982 niet. KAPELLE - 2 juni 1983 - Gold® I Delicious: 180/90 1.04-1.08,170/8011 -1.15, 165/70 81, 160/65 58,160/701! 78,1180/90 94,1170/80 96,1160/70»! 76, kroetappelen 28.80, kas aard- beien per doos 1 1.08-1.27, II 72-1.JJ I kas frambozen per doos 5.60-SJ I kas rode bessen per doos 3.40-3." I groenten: uien per bos 33, krops'a I 77, radijs 54, bloemkool 38, krot®! per bos 1.79, rabarber 25. Van! volgende week veilig zacht W» I ma. en di. in Goes 1 uur, woensdal I donderdag, vrijdag in Kapelle halftwee. Van onze correspondent WATERLAND-OUDEMAN/ IJZENDIJKE - De lokale ra diozender Radio West viert zaterdag het eenjarig bestaan met een uitgebreid feestpro gramma. Vanuit Waterland- Oudeman zendt deze zender uit. Ze heeft veel luisteraars in Oostburg, Breskens en IJzen- dijke, terwijl ook vanuit Ter neuzen de belangstelling enorm toeneemt. Zaterdagmiddag om twee uur starten de festiviteiten met live-uitzendingen vanuit de parochiezaal te Waterland- Oudeman. Enkele bekende personen uit de streek, waar schijnlijk ook van gemeente- f zijde, zullen evenals enkele bezoekers even een praatje maken met de Radio West medewerkers. Zaterdagavond om acht uur begint een grandioos bal in de parochiezaal met de artiesten Wiebe van Walcheren (ex- Groedenaar Piet Brakman) onder andere bekend van „Breskens 17" en „Tussen Bresjes en de Groe", hitsingles in Westzeeuws-Vlaamse dia lect. Daarnaast treden De Bountless Band (voorheen An nie en de Piraten) en Bill Ar- thy The Return Boys uit Maldegem en Eede op. Verder zullen enkele bezoe kers André van Duin imiteren. Vanaf 22.00 uur is er in de open lucht een barbecue, ter wijl er ook diverse hapjes en drankjes voorradig zullen zijn. De entree bedraagt één rijks daalder, terwijl de leden gratis toegang hebben. Aan dit één jarig bestaan is door de mede werkers extra cachet gegeven, omdat het voortbestaan van deze zender toch vrijwel zeker is. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De provin ciale commissie, die de door de Zeeuwse gemeenten voorge dragen locaties voor een woonwagencentrum moet be oordelen, heeft geen bedenkin gen tegen de door Aardenburg aangewezen plaats bij de wa- terzuiverings-installatie aan de Eedeweg. De commissie zal Gedepu teerde Staten dan ook advise ren met deze locatie akkoord te gaan. Wel plaatst de afde ling milieu van Provinciale Waterstaat nog enkele vraag tekens, omdat het centrum te dicht bij de waterzuivering zou zijn gesitueerd. De goedkeuring houdt niet in dat het woonwagenkamp nu ook snel van de grond zal komen. Zoals bekend is het door de Aardenburgse raad aangewezen terrein particu,- üer eigendom en de onderhan delingen met de eigenaar zijn nog niet geopend. Volgens het provinciaal woonwagenplan moet elke daarvoor aangewe zen Zeeuwse gemeente een dergelijk ver blijf centrum voor 1 januari 1985 hebben gereali seerd. dertigste keer dat de tocht, di' I in de jaren na de oorlog n"! I de duizend deelnemers trok I door Terneuzen gaat. De la8'" I ste j aren bestaat er minder b8' I langstelling voor, „maar a"" I de wandeltocht doen toch n»81 altijd ruim vierhonderd decl j nemers mee", aldus voorzitt8'1 Van Driel. De aanvangstijd8" worden nader bekend maakt. Van onze correspondent breskens - De EHBO-afde ling Breskens kan bogen op regionale primeur. Als eerste afdeling in West- Zeeuwsch-Vlaanderen werkt s>nds kort via een nieuwe cur sus, die vooral is bedoeld voor [eden van de vrijwillige brandweer. „Deze cursus 'Vuistregel

de Stem | 1983 | | pagina 14