DRIE DODEN BIJ EXPLOSIE mm m Bosch m }se houden In B2: Bouw op alle fronten verder achteruit Verder snijden in volksgezondheid levensgevaarlijk •fpsrsaöis*. Energie uit afvalhout Sociaal-financieel nummer bepleit voor fraudebestrijding VOORAL POSTGIRO STAAT ROOD Klacht tegen dominee in Raamsdonkveer gegrond verklaard T3WA \KHOJtM m PRUS-SIAG Gemeenten nemen werk van bedrijven over erelH I Nuttig werk Treinen krijgen mobilofoon PAGINA 3 ■BINNENLAND 'BELASTINGVERDRAG MET ANTILLEN OPZEGGEN Auschwitz Comité dringt aan op cassatie in zaak Albert T. Auteur Daniël de Lange (64) overleden CNV: MET 60 IN DE VUT E STEM COMMENTA AR Polak benoemd tot commandeur Oranje Nassau BffJ&ewrA4i 11U - WERKGEVERSVOORZITTER VAN VEEN: ei BINNENLAND Y ervoersbond FNY verwerpt eigen plan voor NS-banen Gevangenis directeur ontslagen Wetsontwerp benzine accijns ingediend DINSDAG 31 ME11983 T22 T5 PAGINA 2 i l de naam van zeer rijk aan (ers te zijn, maar ik geloof, 't nog al zou meevallen", as Thijsse. prof. dr. P. Zonderwijk, Igleraar in de vegetatie- jide, plantenecologie en on- fidkunde in Wageningen, reef een inleiding bij de he- [tgave. Tijdens de feestelijk enkomst rond dit boek |mde hij Thijsse een man i compromissen en niet van li-thesen. Altering ij had goede verwachtin- omtrent het feit dat de lijsse-geest" rond natuur- cherming van CRM was ^gehaald en ondergebracht Landbouw en Visserij, arop is veel kritiek geweest, nderwijk vindt ook dat je schijnselen als zure regen ontwatering moet beoorde- in de context van de huidi- tijd. Hij zei dat er een ken ing ten goede is. Ook Van tphen prees Thijsse als een n van compromissen. „Dit ;k is dan ook een document i hoe het was en hoe het t meer zal worden" iet tweede exemplaar werd ïgeboden aan ir. R. Olland, ecteur van de ANWB. Deze ;anisatie functioneert bij distribueren van het boek. j wees erop dat de ANWB, monde van Edo Bergsma, t al vroeg de noodklok ge- d had als het ging om ver- s van natuur. Met de heruitgave van sch en Heide is na het ver dij nen van de jaargetijden- aums Lente, Zomer, Herfst Winter nu ook de tweede ks oorspronkelijke Verka- -albums compleet. Reeds der werden de albums onde Duinen, Bonte Wei en t Naardermeer door Bosch Keuning weer uitgegeven, plaatjes in Bosch en Heide rden vervaardigd door L. nckebach, Jan van Oort en n Voerman jr. 1TIE) 'i alle rust en in een 'en en eten, serveren wij ulug. een speciale lunch, de gangen. par'DeSwaen concombres E- foie d'oie chou vert Prijs 6 5. - PP- Von onze redactie binnenland I ROTTERDAM - Drie aan- pyrolyse-installatie' fouwen: een fabriek die 1 dwr verhitting afvalhout wt in gas, stookolie en pe installatie, die een bij lage kan leveren aan de I oolossing van het bouwaf- valprobleem, gaat in okto- hgr proefdraaien. pe installatie wil jaarlijks ■0000 ton afvalhout betrek ken. Nederland produceert oer jaar circa 600.000 ton af valhout, voornamelijk af komstig van slooppanden in ;:adsvermeuwingsgebieden. I pe 70.000 ton afvalhout wordt omgezet in 15.000 ton houtskool, 12.000 ton houtpy- ■olyse-olie (geschikt als brandstof en voor de lijm en verfindustrie) alsmede 13,5 miljoen kubieke meter houtgas, dat in calorische waarde overeenkomt met 5,5 miljoen kubieke meter aardgas. De kosten van de fabriek bedragen in totaal vijftien miljoen gulden. Het ministe rie van economische zaken verstrekt voor de ontwikke ling van de proefinstallatie (kosten 6,5 miljoen) een kre diet van vier miljoen gulden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De meerderheid van de Kamer wil dat iedereen een sociaal-financieel num mer krijgt waardoor de be strijding van fraude en onei genlijk gebruik van belastin gen en sociale uitkeringen be ter kan worden aangepakt. De Kamer wil daarmee ver der gaan dan het plan van de regering om elke Nederlander een fiscaal nummer te geven. De Kamer vindt dat met een sociaal-financieel nummer de pakkans aanzienlijk wordt vergroot. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de bijzondere kamercommissie met de mi nisters Ruding (financiën) en Korthals Altes (justitie). De laatste wees erop dat po- litie en justitie al fraudege- richter werken en dat vooral op regionaal terrein de samen werking met de Gewestelijke Arbeidsbureaus en de Ge meenschappelijke Admini stratiekantoren goed op gang komt. Desondanks vroeg D'66 in een motie om een aparte mi nister of staatsseretaris voor de fraudebestrijding. De Kamercommissie ging achter een motie staan van PvdA-woordvoerder Kom brink om eventueel het belas tingverdrag met de Neder landse Antillen op te zeggen, indien de regering aldaar blijft weigeren de Nederland se fiscus meer informatie te verstrekken over Nederlan ders, die gebruik maken van het gunstig belastingregiem in dit koninkrijksdeel, dat be kend staat om „het belasting paradijs" bij uitstek. DEN HAAG - Het Neder lands Auschwitz Comité heeft gisteravond de offi cier van justitie in Maas tricht, Mr j. Nabben, per telegram verzocht alle mo gelijkheden tot cassatie in de zaak tegen de 63-jarige voormalige kampoudste Albert T. Te onderzoeken. T. werd vorige week door de bijzondere straf kamer van de rechtbank in Maastricht vrijgesproken van misdaden tegen de mensheid. Hij zou die heb ben begaan in het werk kamp Kaufbeuren, dat ressorteerde onder Da chau. Secretaresse E. Furth van het Comité verklaarde dat men diep geschokt was door de vrijspraak en sprak de hoop uit dat Nab ben zou besluiten cassatie aan te tekenen tegen dat vonnis. Ook het Centraal Or gaan Voormalig Verzet en Slachtoffers, waarbij acht tien organisaties zijn aan gesloten, heeft maandag avond een telegram van gelijke strekking aan de officier gestuurd. PTT draait met verlies Van onze redactie binnenland KAMERIK - De publicist, uit gever en studie-secretaris in dienst van de oecumene Da niel de Lange is vorige week woensdag in zijn woonplaats Kamerik op 64-jarige leeftijd overleden. Zaterdag reeds is hij in I Woerden begraven, zo is maandag bekend geworden. Daniel de Lange studeerde in Utrecht letteren, geschiede- I nis en Spaans. Zijn grootste bekendheid genoot hij als to- I reelrecensent, eerst van het I Utrechts Katholiek Dagblad I en later van de Volkskrant. Hij was tevens redacteur en I adjunct-directeur van uitge- verij Het Spectrum en tot voor t docent maatschappelijke I ontwikkelingen aan de sociale I academie de Aemstelhorst in I Amsterdam. De Lange was ook een paar I jaar voorzitter van de Vereni- I ging van Letterkundigen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De PTT staat op verlies, maar dat ligt niet aan het staatsbedrijf zelf. De rentewinst op het reservekapitaal zal dit jaar naar verwachting liefst met meer dan 180 miljoen da len. Omdat deze verliespost niet opweegt tegen de lage rente die de PTT zelf moet betalen voor haar investeringen loopt het totale bedrijfsresultaat in 1983 iets terug in vergelijking tot vorig jaar: van 1020 mil joen tot 975 miljoen in 1983. Dat zei gisteren directeur- generaal P. Leenman tijdens de presentatie van het jaar verslag van de PTT. De rente daling buiten beschouwing ge laten zou het bedrijfsresultaat 140 miljoen hoger zijn uitge vallen dan in 1982. De postgiro is evenals 1982 weer het verliesgevende deel van de PTT en als er geen maatregelen worden genomen (zoals het vragen van bijdra gen voor overschrijvingen) blijft de postgiro zelf evenveel rood staan als vorig jaar. Over die maatregelen zijn door de minister overigens nog geen beslissingen genomen, verze kerde Leenman. Leenman zei dat de PTT er voortaan naar streeft om be ginnende PTT-ers voor 32 uur in de week in dienst te nemen met evenredige vermindering van salaris. Maar hoe dat pre cies wordt ingevuld hangt nog af van overleg met de bonden. Als 'werkverschaffende maatregel' kondigde Leenman aan nog deze herfst te begin nen met een experiment, waarbij 260 schoolverlaters een technische opleiding van een tot twee jaar krijgen. Het staat nog niet vast hoeveel van hen er uiteindelijk een baan krijgen aangeboden. Van onze redactie binnenland DEN' HAAG - De economische situatie in de bouwnijverheid is inl982 op alle fronten verder verslechterd. Zowel de produktie van wo ningen, gebouwen, wegen en I kunstwerken als het aantal I %geven bouwvergunningen I wminderde. Ook de werkge- "genheid werd krapper. Dit blijkt uit het maandag I gepubliceerde kwartaalbe- I acht over de bouwnijverheid I het ministerie van volks- I buisvesting. I Vergeleken met 1981 is de I Wuktiewaarde van de sec- I 'fr burgerlijke en utiliteits- I eeuw vorig jaar met een half I Ujard gulden gedaald. In I ergelijking met 1978 met 4,3 I biljard gulden. De waarde I hoonden aan de afgegeven I ^^vergunningen zakte in 11982 met 2,8 miljard gulden. I «geleken met 1978 bedroeg Inhaling 5,9 miljard. Het ministerie stelt in zijn overzicht vast dat het aandeel van het bedrijfsleven en parti culieren als opdrachtgevers in de bouw sterk afneemt. Tus sen 1978 en het begin van dit jaar is hun aandeel met bijna veertig procent teruggelopen. De Hout- en Bouwbond CNV wil dat er in de nieuwe tweejarige bouwcao een een malige VUT-regeling voor 60- jarigen komt. Dit moet vol gens de bond 1200 tot 1400 ba nen in de bouw kunnen ople veren. Ook moet het vakantie geld in de bouw beter worden afgestemd op het werkelijk verdiende loon. Donderdag wordt verder onderhandeld over de bouwcao. JFGAANDE op de partijraadsvergadering van afgelopen zater- 0a9begint het CDA een echte partij te worden: pittige discussies, meningsverschillen open en bloot op tafel, en een kader dat zich e'door de voorzitter laat ringeloren, 't Was zeker niet meer de makke schapen die zich volgzaam laat leiden waarheen e'Partijbestuur wil. Het belangrijkste punt op de agenda was het sectarisch gedrag "enkele dissidenten. Aantjes, Scholten en Dijkman mogen dan 'ot de politieke zwaargewichten behoren, hun voortdurend y'lkende standpuntbepaling en veelvuldig zinspelen op een .gelijke scheuring in het CDA wekt binnen de christen-demo nische gelederen irritatie en schept verwarring naar buiten. Als Wrzitter Bukman zijn zin had gekregen zouden tegen hen harde „«regelen zijn genomen, maar de partijraad zag voorlopig eer in verzoenende gesprekken. „s'erecht. In een echte partij moet ruimte zijn voor uiteenlopen- leningen. Binnen zekere grenzen uiteraard, maar dat geldt fowel voor de linker- als de rechtervleugel. Constructieve kritiek 6|gen kring houdt een partij jong en vitaal. Dijkman en Schol- ,"n 6n de representanten van de rechtervleugel kunnen binnen LDA nuttig werk blijven doen, mits zij zich richten naar de pegels waaraan ook minderheden zich te houden hebben. en nu volgt een citaat van de Rotterdamse econoom prof. m Guyn, „de meeste leden van een meerderheid denken niet 's'andig maar praten anderen na; minderheidsvisies ^stal veel interessanter". zijn UTRECHT - De NS zullen dit jaar beginnen de treinen uit te rusten met 'Telerail'. Machinisten kunnen dan via een mobilifoon contacten onderhouden. De NS hebben besloten tot invoering van het systeem na een geslaagd expe riment met de apparatuur in treinen in Noord-Holland. De apparatuur zal van de PTT worden gehuurd. De kos ten van de hele operatie, die op 1 januari 1988 moet zijn vol tooid, worden geschat op en kele tientallen miljoenen gul dens. Als het werk gereed is zul len in alle treinen de machi nisten rechtstreeks contact onderhouden met de verkeers leiding. AMSTERDAM - Bij zijn af scheid van de gemeenteraad heeft burgemeester Polak van Amsterdam maandag de ver sierselen gekregen behorende bij de onderscheiding Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Ook kreeg de scheidende burgemeester de gouden ere medaille van de stad Amster dam. Polak beklemtoonde in zijn afscheidsrede voor de laatste maal nog eens dat zijns inziens in 'Den Haag' onvoldoende be grip bestaat voor de proble men waarmee de grote steden te kampen hebben. BIJ een hevige ontploffing gistermorgen in een mengerij van de kruitfabriek in Muiden zijn drie werknemers om het leven gekomen. Er waren verder geen gewonden of vermis ten. De oorzaak is nog onbekend. Zelfontbranding zou vol gens de directie onmogelijk zijn. Er zou hooguit honderd ki lo kruit aanwezig zijn geweest. Van het gebouwtje waarin de drie werkten is vrijwel niets meer over (zie foto). De menge rij was zodanig geconstrueerd dat er bij een explosie geen schade voor de omgeving kon optreden. De naar het IJssel- meer gekeerde wand zou 'uit een soort spaanplaat' hebben bestaan, aldus een medewerker die een door de directie opge legd spreekverbod doorbrak. Ook het dak was licht van con structie. De kracht van de explosie werd op die manier rich ting IJsselmeer gevoerd. De schade, volgens een eerste schat ting een klein miljoen, is tot het bedrijf beperkt gebleven. Bij de laatste forse ontploffing elf jaar geleden werd in Mui den veel schade aangericht. Nu schijnt er in de buurt nog niet één ruit gesprongen te zijn. Reden waarom directeur De Vries spreekt van een bedrijfsongeval. - fotoanp Van een onzer verslaggevers RAAMSDONKSVEER - De klacht tegen de Raams- donksveerse dominee H. Rijksen, door leden van zijn gemeente verdacht van een buitenechtelijke verhouding, is gegrond verklaard. De dominee, die geruime tijd geleden met verlof ge stuurd is, heeft tot 8 juni gelegenheid om tegen de uitspraak in beroep te gaan. Wordt zijn beroep ongegrond verklaard dan zal de heer Rijksen op 8 de cember vrijgemaakt wor den van de hervormde ge meente Raamsdonk, het geen betekent dat hij daar van dat moment predikant af is. Dat alles is afgelopen zondag tijdens een dienst in de kerk in Raamsdonks- veer meegedeeld door voorganger dominee In- nink uit Besooijen, zo ver telden gisteren meerdere leden van de hervormde gemeente. De leden van de kerke- raad en dominee Rijksen wensen over het geval geen enkele mededeling te doen. De klacht tegen de predikant was ingediend door 22 gelovigen: vrijwel alle leden van de kerke- raad met hun echtgenoten en enkele gewone leden van de gemeente. Zij beslo ten tot hun klacht op grond van mededelingen van drie leden van de kerkeraad die drie a vier weken de gan gen van dominee Rijksen waren nagegaan. De Raamsdonksveerse dominee is in zijn gemeen te zeer geliefd en trok volle kerken. Leden van de ge meente hebben een actie gehouden voor dominee Rijksen: dat leidde tot een brief aan de regionale commissie, door veertig lidmaten ondertekend, met het verzoek de predikant in ere te herstellen. De klacht is behandeld door de regionale commissie voor opzicht van de kerk provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg en de Waalse gemeenten. Innink las zondag een deel van de uitspraak van deze commissie voor. De leden van de kerkeraad doen er het zwijgen toe over de uitspraak, vanwe ge de vertrouwelijke aard van de klacht. Niettemin zal een belangrijk deel van de uitspraak deze week af gedrukt worden in het kerkblaadje. (ADVERTENTIE) mm. SrWS ■^^oroeflll3,enmet een groent n groente afdeling en slagerij 22 DEN HAAG - Verder bezuini gen in de volksgezondheid is levensgevaarlijk. Die waarschuwing aan het kabinet gaf oud-staatssecreta ris Hendriks gisteren bij de of ficiële installatie van de Na tionale Raad voor de Volksge zondheid. Hendriks, die voorzitter is Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De centrale overheid laat het wat de pri vatisering betreft (het door het bedrijfsleven laten verrichten van werkzaamheden die door de overheid werden gedaan, red.) tot nu toe bij woorden. Bij de gemeenten zien we in de praktijk zelfs dat allerlei overheidsinstanties zelf werk zaamheden gaan uitvoeren die ze vroeger aan particuliere be drijven hadden uitbesteed. Als de overheid zo de mond vol heeft over privatiseren moet ze er zeker voor zorgen dat niet het omgekeerde gebeurt. Dat zei Mr C. van Veen, voorzitter van de werkgevers centrale VNO op een bijeen komst gisteren in Den Haag ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de fede ratie Goud en Zilver. Van Veen zei dat gemeenten steeds meer zelf gaan doen on der druk van leegloop in hun organisatie of in het kader van allerlei sociale banenplannen voor werklozen. Dat speelt vooral op terreinen als de bouw, de architectuur, de ho venierswereld en de grafische sector. Hij zei voorstander te zijn van van een verdere over dracht van werkzaamheden van de overheid aan het be drijfsleven, maar waarschuw de dat dit dan niet gepaard moet gaan moet nieuwe dwin gende regels om aan het be drijfsleven voor te schrijven wat wel en niet moet gebeu ren. Van Veen zei dat uit jaar verslagen van ondernemingen blijkt dat 1982 een slecht jaar isgeweest met forse sane ringsprocessen om de hoog op gelopen kosten te drukken. Uit een aantal jaarverslagen blijkt echter ook dat de be trokken bedrijven zich juist door die saneringsoperaties een goede uitgangspositie heb ben geschapen voor betere re sultaten. van het advies-orgaan, wees erop dat het kabinet aanvan kelijk tot een bezuiniging van drie miljard gulden in de volksgezondheid had besloten. Door de grote financiële te genvallers zou ook staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) weer extra moeten bezuinigen, omdat an ders het financieringstekort te hoog wordt. Maar volgens Hendriks kan Van der Reijden niet verder bezuinigen zonder de kwaliteit van de zorg in ge vaar te brengen. „Nieuwe bezuinigingen zou den onherstelbare beschadi gingen teweeg brengen. Na al les wat we al over ons heen hebben zien komen, denk ik dat de rek er uit is en dat het een volstrekte illusie is te me nen dat men door kan gaan met gelden aan de gezond heidszorg te onttrekken." Hendrik hekelde verder het hap-snap-beleid en wees daarbij op het gedoe met de 'knakenkaart' en de anti-con ceptiepil. Hendriks, die wel een voorstander is van bijbe talingen door patiënten voor het ziekenfondspakket, heeft liever in één keer een harde maar goede bezuiniging. Ik ben een paar weekjes op va kantie. MERIJN Pil DE landelijke raad van het CDA-vrouwenberaad heeft zich maandaguitgesproken te gen het voorstel om de pil uit het ziekenfonds te halen. De raad vindt dat abortus het best kan worden bestreden met een goed preventiebeleid en een ruime beschikbaarheid van anticonceptiemiddelen en daarbij behoort ook de pil in het ziekenfonds. Bijenziekte STAATSSECRETARIS Ploeg heeft het transport van bijen naar en uit de gebieden rond Lochem en Budel, en naar of van de eilanden Texel, Vlie land en Terschelling vanaf vandaag verboden. De bijen ziekte die eerder de oostrand van ons land teisterde heeft zich hierheen uitgebreid. DSM-lek EEN meerderheid in de Twee de Kamer wil op zo kort moge lij ke termijn duidelijkheid over de verontreiniging in een gedeelte van Zuid-Limburg, mogelijk als gevolg van een lek in een zuurteervijver van het DSM-staatsbedrijf. Chemie DE Nederlandse chemische in dustrie heeft ondanks de diepe recessie haar marktpositie in 1982 kunnen behouden. De to tale omzet beliep 33,5 miljard gulden tegen 33,9 miljard in 1981. UTRECHT - De FNV-leden bij de Nederlandse Spoorwe gen hebben het banenplan verworpen dat hun eigen bond voor de NS had voorgesteld. Het plan voorzag in het scheppen van 2200 banen door invoering van een 36-urige werkweek in 1986, waarvoor vier jaar lang twee procent prijscompensatie zou worden ingeleverd. De achterban van de ver- voersbond FNV heeft er geen vertrouwen in dat loonoffers in werkgelegenheid zullen worden omgezet. De ns wil hiervoor geen ga ranties geven en de openbaar vervoerspolitiek van de rege ring zorgt alleen maar voor afbraak van werkgelegenheid. In een dergelijk klimaat vin den de NS-ers inleveren zin loos. Van onze redactie binnenland GRONINGEN - H. Nieboer, directeur van het huis van be waring in Groningen, is van zijn functie ontheven. Volgens het ministerie van justitie is het besluit genomen naar aanleiding van herhaal delijke kritiek op Nieboer en zijn beleid. De beslissing is genomen „in het belang van de dienst", al dus het ministerie. Vorige week nog werd via de Bond van Wetsovertreders een brief openbaar gemaakt die een aantal gedetineerden in het huis van bewaring had ge schreven. Daarin werd op nieuw kritiek geuit op „de niet capabele directie". Directie en personeel zou den niet goed gereageerd heb ben op waarschuwingen dat een van de gedetineerden zich van het leven dreigde te bero ven. Dit zou kort erna ook zijn gebeurd. DEN HAAG - Minister Ru- ding en staatssecretaris Ko ning (financiën) hebben maandag bij de Tweede Ka mer het wetsontwerp inge diend tot verhoging van de benzine-accijns. Volgens het wetsontwerp moet de accijns per 1 juli met een dubbeltje per liter om hoog, zoals in de voorjaarsnota is aangekondigd. Dit jaar brengt de verhoging 225 mil joen gulden op, in volgende ja ren zal dat 450 miljoen zijn, al dus het ministerie.

de Stem | 1983 | | pagina 3