Ikrant een ïkneus Verdachten bekennen moord in Vlissingen Staatssecretaris stelt arts uit Koewachtse in gelijk Klipper voor Stichting Zeilvaart Goes Aandeelhouders PZEM akkoord met vijftig miljoen voor KMS inEurop< de4in1krant DE STEM WEL AANMERKINGEN OP BELEID RAAD VAN BESTUUR DESTEM Vlissingen en Borsele aan minister: GENEESMIDDELEN ZUIDDORPE Specialisten geen zitting jorum gezondheidszorg dat we weten hoe iezen uit 9 kisten en srgiebesparende Rol DINSDAG 31 ME11983 Rijkspolitie lAxel geeft fietsen terug van de ar Bij vonnis ue rondissementsrecht bank te Middelburg 25 mei 1983 is in sfe van faillissement vm klaard de besloten ven nootschap Postzegel. I Kantoorefficiëntie Handelsonderneming Zeeland B.V., gevests. te Axel aan de Noord straat 39, met benoe ming van Mr. H.A Wit siers tot rechter-com missaris en van onder getekende tot curator Mr. A.I. Cambier Stationsstraat 29 4571 LA Axel ^Adverteren staat u goed, bo*6*.„ Inlichtingen: De Stem, 076-236911 I uw reklameboodschap peken en gaten van /est Nederland! I Inlichtingen: jagblad De Stem kerel.. >est. SS n aan den Rijn, Telefoon 01720-45 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Ff VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondente VlISSINGEN - Beide ver achten in de moordzaak op de ■(.jarige weduwe mevrouw [oenhout-Roelse, de 23-jarige IV, J. en de 26-jarige H. J. J„ jtbben bekend de vrouw in de jjcht van 14 op 15 mei te heb- vi, gewurgd. De bejaarde trouw werd dinsdag 17 mei in haar woning aange- De Vlissingers drongen 's jondagsmorgens na een avondje uit om 02.00 uur via de achterdeur de woning binnen. binnenkomst was de eerste i'ng naar de slaapkamer van je vrouw, waar zij in haar j om het leven werd ge bracht. Na de moord werd in bet huis naar geld gezocht. Er werden enkele duizenden gul dens buitgemaakt. Er bleven overigens nog tienduizenden guldens in de woning achter. Het tweetal was de bejaarde vrouw in het Vlissingse post kantoor op het spoor gekomen. Het slachtoffer ging haar geld ophalen. De daders volgden de vrouw vervolgens naar huls, en besloten twee weken later tot actie over te gaan. De poli tie kwam de twee, die neven van elkaar zijn, op het spoor na een grootscheepse speur tocht met 25 mensen van de gemeentepolitie en het recher che bijstandsteam Zuid-West- Nederland. De daders waren bekenden van de politie. Ze waren in juli vorig jaar betrokken bij een roofoverval op een oude man in Vlissingen. De man werd gekneveld, en enigszins mis handeld. Hij stierf een dag la ter aan een hartaanval. De Vlissingers W. J. en H. J. J. kregen voor het strafbaar feit respectievelijk 18 en 20 maan den. Zij moesten deze straf nog uitzitten. Volgens de Middelburgse officier van justitie Van Nie- rop, zal de tenlastelegging waarschijnlijk doodslag zijn, met als doel een misdrijf ge makkelijker te kunnen plegen. De straf die daarop staat is le venslang. Beide daders had den een even groot aandeel in deze zaak. Haven T erneuzen niet uitbreiden" Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM - Staats secretaris Van der Heijden van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur heeft beslo ten dat de apotheekhouden- de huisarts R. van Berkel uit Koewacht de medicijnen mag blijven verzorgen voor zijn patiënten in Zuiddorpe. Daarmee heeft de staats secretaris de beslissing ver worpen van de commissie voor gebiedsaanwijzing in de provincie Zeeland, die had bepaald dat de zieken fondspatiënten van dokter Van Berkel (rond 500) hun medicijnen moeten betrek ken van de Axelse apothe ker C. van Groningen. De Koewachtse huisarts was tegen de beslissing van de regionale commissie voor gebiedsaanwijzing in beroep gegaan bij het ministerie van WVC, die hem dus nu in het gelijk heeft gesteld. Apotheker Van Gronin gen had zich bereid ver klaard een speciale bezorg dienst voor medicijnen in het leven te roepen voor de inwoners van Zuiddorpe. Dokter Van Berkel legde er in zijn beroepsschrift de na druk op dat Zuiddorpe altijd bediend is geweest door de apotheekhoudende huisarts in Koewacht en dat zijn pa tiënten voor de geneesmid delenvoorziening niet graag op een ander aangewezen zijn. Dit geldt temeer omdat in Zuiddorpe het bejaarden huis is gelegen waar hij een groot aantal patiënten heeft en hij driemaal per week spreekuur houdt in het be jaardenhuis. Bovendien heeft de Koewachtse huis arts er op gewezen dat de af stand Zuiddorpe-Axel onge veer 4 kilometer bedraagt, dat men een gevaarlijke kruising moet passeren en deze weg gedeeltelijk onver licht is. Daarentegen is de weg Zuiddorpe-Koewacht goed verlicht. Volgens dokter Van Ber kel staat verder niet vast dat, indien de medicijnenbe zorgdienst er zou komen, de ze kwalitatief van een zoda nige aard zou zijn, dat de ge neesmiddelenvoorziening daardoor goed zou zijn gere geld. Bovendien kent de wet op de geneesmiddelenvoor ziening een bezorgdienst als zodanig niet. Staatssecretaris Van der Reijden, gehoord de Centra le Adviescommissie voor ge biedsaanwijzing, overwoog in zijn beslissing dat de wegverbinding tussen Zuid dorpe en Axel inderdaad niet ongevaarlijk moet wor den geacht. Bovendien laat de busver binding tussen Zuiddorpe en Axel te wensen over. De staatssecretaris concludeert dat het voor de inwoners van Zuiddorpe in het alge meen bezwaarlijk moet worden geacht hun genees middelen vanuit de in Axel gevestigde apotheek te be trekken. Apotheker Van Gronin gen kan voor 19 juni tegen het besluit van het ministe rie in beroep gaan bij de af deling rechtspraak van de Raad van State. I AXEL - De rijkspolitie in Axel I heeft een groot aantal van de [twee weken geleden in beslag henomen fietsen teruggegeven I aan de eigenaar. Slechts acht I tan de ruim 150 fietsen bleken [vorige week bij een kijkdag in [de voormalige gemeentewerk- plaats aan de Singelweg in .hel gestolen te zijn. Zowel de rijkspolitie in Axel als de gemeentepolitie Ter- pizen ging er aanvankelijk vanuit dat de 'buit' hen op het [spoor van een grootscheepse jzwendel had gezet. De kijkdag |,fverde echter te weinig be wijsmateriaal op. De identificatie van de fiet- :sen leverde volgens een [woordvoerder van de politie grote problemen op. Te weinig mensen (de kijkdag trok enke le honderden mensen die hun j fiets waren kwijtgeraakt) wis ten een nadere omschrijving jvan hun eigendom te geven. Met de teruggave van de fiet sen is het onderzoek overigens nog niet helemaal afgerond. -We blijven de zaak nauwlet tend in de gaten houden". Aanwijzingen voor verdere aanhoudingen, er zijn in totaal vijf verdachten gehoord, zijn er momenteel niet. VLISSINGEN/HEINKENSZAND - De achter de sluizen gelegen haven van Terneuzen is niet geschikt voor verdere uitbreiding van over slag van massagoederen die in schepen met grotere diepgang plaatsvindt. Bovendien vergt de aanleg van een voorhaven in Terneuzen qua kapitaalinzet een veelvoud van het be drag dat nodig is voor de aanleg van een nieuwe in- steekhaven in Vlissingen-Oost. Dat hebben de gemeentebe sturen van Vlissingen en Bor sele per telex laten weten aan minister Van Aardenne van Economische Zaken. Zij rea geerden daarmee op het be zwaar dat het gemeentebe stuur van Terneuzen tegen over de minister kenbaar heeft gemaakt tegen het feit dat in de onrendabele top van de investeringen in dit haven project subsidies verkregen zouden worden van het minis terie van Economische Zaken en van de provincie Zeeland. De B en W's van Vlissingen en Borsele wijzen er op dat de nieuwe insteekhaven in het Sloe bestemd is voor de over slag van droog massagoed. De directe aanleiding vormt de ombouw van de olie/gasge stookte elektrische centrale in Borssele in een kolen/gasge stookte eenheid. Deze centrale krijgt een capaciteit waarmee de aanvoer van circa 840.000 ton kolen gemoeid is. Deze kolen worden, aldus de B en W's van Vlissingen en een onzer verslaggevers ®L - De medisch specialis- ta uit Zeeuwsch-Vlaanderen •fflien vanavond geen zitting een forum over gezond- mdszorg in de Halle in Axel. p organiserende werkgroep Gezondheidszorg Zeeuwsch- Alaanderen kreeg dit pas gis ten te horen. Volgens een brief van de sa menwerkende specialisten, eerwachten ze weinig positiefs 'an de bijeenkomst in Axel, •och voor de gezondheidszorg net algemeen, noch voor de 'e'atie tussen artsen en pa renten m het bijzonder. „In ®n ander kader" tonen ze zich ZUIDWEST NEOERLANO botoren "Jerneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. "edactie tyieuzen: Rein van der 1 (editie-chef), Jan Jan- lpMP|v chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen !!tlor0- Hulst: Eugène Ver- I ,ae,en Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- a Oostburg: Co Meertens. Iletvi 1(1 l.dosterzande: mevr. Neve, A" |?250. 'oepunten Alexanderstr. 4, 01148- Krtentie-expl. Inspecteur Zeeland: C. Me- J. Privé 01150-95839. wel bereid om daarover van gedachte te wisselen met de werkgroep. „Liever binnenskamers dus, zoals *we dat gewoon zijn van medici", aldus gisteren een woordvoerder van de groep. De „podiumangst" van de spe cialisten staat het doorgaan van de forumavond overigens niet in de weg. „Natuurlijk gaat het gewoon door. Het is alleen jammer dat de medi sche wereld nu wat onderver tegenwoordigd is", aldus de werkgroep. Wel van de partij zijn onder andere de huisart sen. Het forum in Axel staat in het teken van de relatie arts patiënt, dit vooral naar aan leiding van het „rapport- blok", waarin de gezondheids zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen er flink van langs kreeg. Borsele, thans nog nergens in Nederland aangevoerd en er is dan ook geen sprake van dat een bestaand transport elder wordt weggetrokken. „Op grond van verscheidene renta- biliteitsberekeningen is voor de PZEM vast komen te staan, dat aanvoer van de kolen rechtstreeks vanuit het zee schip naar de opslagvelden nabij de kolencentrale de beste oplossing is. Ook voor eventuele verdere uitbreiding van het huidige centralecomplex met ener gieopwekking door middel van steenkool is deze opossing volstrekt logisch. Bovendien geeft de aanleg van deze ha ven in Vlissingen-Oost kansen op allerlei verdere ontwikke lingen in de sfeer van droge massagoederen", aldus de ge meentebesturen van Vlissin gen en Borsele. Verder schrijven zij dat het hun vreemd voorkomt dat een gemeente, die niet recht streeks in zijn belangen wordt geschaad, op deze wijze tegen een subsidie in een ander ha vengebied bezwaar maakt. Volgens de B en W's van Vlis singen en Borsele zijn er twee aspecten van belang. In de eerste plaats zal de aanleg van de nieuwe insteek haven in Vlissingen-Oost van wege de aangepaste diepgang een goed bereikbare haven zijn voor schepen tot circa 100.000 brt. in de droogmassa- goedsector en in de tweede plaats geeft juist de „start" met de aanvoer van 840.000 ton steenkool goede mogelijkhe den tot verdere ontwikkelin gen. Met klem wordt de minister er op gewezen dat deze over slagfaciliteiten tot heden in het gehele Nederlandse Schei- dêgebied niet voorkomen. Be halve motieven van de PZEM om het zoveel mogelijk in eigen beheer aanvoeren en op slaan van de kolen zijn er vol gens de gemeentebesturen van Vlissingen en Borsele maat schappelijke redenen tot aan leg van de nieuwe haven in Vlissingen-Oost, namelijk om meer transport naar de Ne derlandse Scheldehavens te trekken. - FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondent GOES - De Stichting Zeil vaart Goes heeft een klipper gekocht. Het schip, dat op dit moment Acapo heet, is vori ge week uit Groningen naar Goes gevaren. Het deed tot begin dit jaar dienst als bin nenvaartschip. In het najaar van 1982 hebben Rien van Boven en Guus van Hecke de Stich ting Zeilvaart Goes opge richt. Daarna zijn ze op zoek gegaan naar een schip uit Zeeland, dat terug onder zeil gebracht zou kunnen wor den. De Stichting Zeilvaart Goes wil met een originele Zeeuwse klipper charterrei- zen gaan maken. Met beta lende passagiers wil men de klipper Avontuur zoals het schip oorspronkelijk heet, onder zeil houden. „Alleen in de sluizen van Goes hadden we wat proble men", aldus Rien van Boven naar aanleiding van de vaart vanuit Groningen. „Ook konden we door het zware weer eerst het IJssel- meer niet oversteken. Schip per Van der Vlag maakte zijn laatste reis. Voor Van der Vlag was het schip in eigendom van de Tholense familie Neef. „Het duurt nog wel een paar jaar voordat het schip terug in zijn oor spronkelijke staat is". De hele verbouwing van het schip hebben we in drie fasen gepland. In eerste in stantie willen we het dek dichtlassen en een zeereling aanbrengen. Als dat ge beurd is, mogen we volgens de regels van de scheep vaartinspectie met passa giers varen. Het is de bedoe ling dat dat nog voor deze winter kan. We willen be ginnen met groepen die een dagje varen, en met sport vissers. Volgend jaar wi'~ we benedendeks alles in l de maken en passagiersvei blijven inrichten. Het jaar daarop is het de bedoeling dat de masten en het scheepswant wordt aange bracht". Het schip is bijna 36 meter lang en ruim 6 meter breed, daarmee wordt het het grootste zeilende schip op de Zeeuwse stromen. Over belangstelling heeft de Stichting Zeilvaart Goes tot nu toe niet te klagen. Toen men dit weekeinde Goes binnenliep, stond het stuurhuis vol met volk. „Het is overigens ook de bedoe ling om donateurs te wer ven", zo zegt Van Boven. Verder wil men door middel vbn werklozenprojecten het schip fasegewijs verbouwen. „In principe hebben we daar al toestemming voor gekre gen". Voorlopig ligt de klip per in de industriehaven van Goes, naast de al onder zeil varende klipper Anita Jacoba van Jan van 't Hof. RECHTS een van de initia tiefnemers, Rien van Boven, en enkele adviseurs van de stichting. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Hoewel van ver scheidene kanten aanmerkingen op het beleid van de Raad van Be stuur van de PZEM in de afgelopen jaren werden gemaakt heeft de al gemene vergadering van aandeel houders van het provinciale ener giebedrijf gisteren toch unaniem haar instemming gegeven met het verstrekken van een lening van 50 miljoen (om precies te zijn 50.065.000) ten behoeve van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. De Raad van Bestuur kreeg met name van burgemeester Spijker boer van Oostburg en het Hulster- se raadslid Hoeven te horen dat het beleid van de PZEM ten aanzien van de bestemming van de winsten en reserves in de afgelopen jaren grote irritatie in verscheidene ge meenteraden heeft veroorzaakt. Burgemeester Spijkerboer kon het gevoel niet van zich afzetten dat het ook anders had gekund, te meer daar er nu wel 33 miljoen aan de verbruikers kan worden geres titueerd en 50 miljoen voor De Schelde beschikbaar kan worden gesteld. Niettemin kon burgemees ter Spijkerboer alle waardering opbrengen voor de wijze waarop de PZEM de financiële reddingsope ratie van het Vlissingse bedrijf heeft verricht. De heer Hoeven pleitte er voor dat in de op te richten stichting, die de 50 miljoen van de PZEM zal be heren, ook vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zitting zuilen hebben. Burgemeester Huit- sing van Kapelle bepleitte meer aanpassing van de uitkering aan de aandeelhouders. Burgemeester Van den Heuvel van Borsele noem de het gebaar van de PZEM aan De Schelde een goede vondst waarmee minister Van Aardenne tot andere gedachten werd gebracht. Voorzitter W. Don van de Raad van Bestuur sprak er zijn verba zing over uit dat hij van de aan deelhouders zo weinig waardering had gehoord over de restitutie van de 33 miljoen. Hij zegde toe in het vervolg tijdig met de gemeentebe sturen om de tafel te zullen gaan zitten om het PZEM-beleid te be spreken voordat dit in de gemeen teraden aan de orde komt. Overi gens wees Don er op dat de PZEM- tarieyen voor kleinverbruikers tot de laagste van ons land behoren. In Rotterdam en Amsterdam bijvoor beeld liggen de tarieven 40 procent hoger dan in Zeeland. De aandeelhoudersvergadering hechtte met algemene stemmen haar goedkeuring aan het jaarver slag 1982, de jaarrekening en de vastelling van het dividend over 1982. De geagendeerde bespreking van havenfaciliteiten ten behoeve van de tot kolengestookte centrale om te bouwen conventionele cen trales in Borssele werd aangehou den omdat de Raad van Bestuur hierover eerst meer financiële ge gevens wil hebben.

de Stem | 1983 | | pagina 11