Brand bij Bath: milj oenenschade Zeeuwse politie in actie tegen auto - inbraken de 4 in 1 krant" Yeel bezoekers Molenfeesten JAZZ FE, DE STEM SNEL EN ONVERWACHT OPTREDEN DIA'S IN DE BIOSCOOP iP™ Pauselijke onderscheiding voor mevrouw E. Wiegan Arrest voor verdachten moordzaak is verlengd DE STEM rr Ruim 700 mensen naar zilveren priesterjubileum deken J. Aarts CADZAND-BAD - Het Oostburgse gemeente bestuur heeft zaterdag kordaat een einde ge maakt aan de uitbreiding van de frituur van de familie Van de Luijster in Cadzand-bad. Bovenverdieping uitgebrand Y oortvluchtige Ylissinger aangehouden Clijsen gooide eerste steen Geslaagd feest showband Kloortji BANDAG 30 ME11983 politierapport MAAN D4 30 ME119| DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND Oostburg legt uitbreiding frituur stil Van onze correspondente MIDDELBURG - Ruim 700 mensen woonden zondag een eucharistieviering en een re ceptie bij ter ere van het 25-ja- rig priesterjubileum van de deken van Zeeland J. C. A. M. Aarts. Speciale gasten in het kerk centrum De Hoeksteen in Mid delburg waren bisschop Ernst van Breda en de commissaris van de koningin in Zeeland C. Boertien. De jubilerende deken werd 50 jaar geleden geboren in Ginneken-Bavel. De priester wijding vond plaats in 1958. Aarts Werkte twee jaar als ka pelaan in Clinge en negen jaar als kapelaan in Hulst. Tot Aarts in 1979 benoemd werd tot deken werkte hij eerst ne gen jaar als godsdienstleraar en schoolpastor bij het St. Wil- librordcollege in Goes. Deken Aarts werd in de toe spraak van de Middelburgse pastoor J. Hendriks een aart sengel genoemd met net zoveel geduld. „Ik ben Aarts gaan waarderen om zijn eeuwig op timisme en zijn nimmer afla tende geduld. De contacten in het dekanaat zijn dan ook uit gegroeid tot vriendschap", al dus Hendriks. Andere sprekers waren A. de Maat, vice-voorzitter van het dekanaat Zeeland, Th. Brooymans, pastoor in Lewe- dorp, en dominee Th. Rinke- ma, de voorzitter van de Pro vinciale Raad van Kerken. De sprekers uitten zich vol lof en dank in de richting van de ju bilaris. Tijdens de receptie werd de deken bedolvqn onder geluk wensen, cadeaus en bloemen. Van een onzer verslaggevers Dat gebeurde even snel en 'onverwacht als de manier waarop een dag tevoren de bouw in de steigers was gezet. Wethouder A. de Feyter, geës corteerd door ambtenaren en politie, sommeerde de eige naar de bouw stop te zetten en de frituur in zijn oorspronke lijke staat terug te brengen. De politie maakte proces-ver- baal op. „Juridisch hebben we ons zo volledig ingedekt. Als hij niet stopt zullen de consequenties maandag des te erger zijn", zo vertrouwde de wethouder op een goede afloop van de zo veelste affaire met de Cad- zandse frituur-eigenaar. Van de Luijster probeert al jarenlang zijn frituur aan de voet van de duinovergang bij de Blanke Top uit te breiden en te vernieuwen. Het lukte al die jaren maar niet om tot overeenstemming te komen met het gemeentebestuur van, Oostburg, waarmee hij menig juridisch gevecht aanging. Af gelopen vrijdag besloot Van de Luijster plotseling dat de tijd rijp was. Van onze correspondent TERNEUZEN - Zaterdagmor gen is de bovenverdieping van een woning, gelegen aan de Azaleastraat en bewoond door de familie V., geheel uitge brand. De uitslaande brand was ontstaan doordat een kind vermoedelijk met vuur heeft gespeeld. De brandweer van Terneuzen bluste de vuur haard met behulp van twee brandweerwagens en een hoogwerker. Hoe groot de schade is, is niet bekend. In Bergen op Zoom Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - In Ber gen op Zoom is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 50-jari- ge Vlissinger S.S. aangehou den. De man zat een gevangenis straf uit en was na proefverlof niet meer teruggekeerd. Bij zijn aanhouding in Ber gen op Zoom bleek de man in het bezit te zijn van een vals paspoort en een vals rijbewijs. Die valse papieren waren ge stolen tijdens inbraken in Rot terdam en Boxtel. De Vlissinger verklaarde daarmee niets te maken te hebben. Hij zou de papieren hebben gekocht in café's te Amsterdam en Den Haag. De politie onderzoekt nu de ver klaringen van de Zeeuw, die inmiddels weer achter slot en grendel zit. Van een onzer verslaggevers BATH - In de Prins Karelpolder tussen Bath en Woensdrecht, aan de Brabantse kant van het Schelde-Rijnkanaal, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee grote schuren van landbou wer D. de Winter geheel uitgebrand. In de schuren, die pas een paar jaar geleden gebouwd waren, stonden dure land bouwmachines. De schade loopt in de miljoenen. De brand werd vrijdag avond rond elf uur opgemerkt. De oorzaak ervan is nog niet bekend. Men slaagde er nog in enkele landbouwmachines uit de schuren te halen, maar het merendeel ging in vlammen op. De brandweer van Rilland kreeg voor het bluswerk assis tentie van de brandweren van Krabbendijke en Woens drecht. Het was geen eenvoudige zaak om de uit stalen wanden bestaande schuren te blussen. Temeer omdat de aanvoer van water voor de vijftien stralen waarmee werd gewerkt in de polder wel eens stagneerde. Het weinige water in de omge ving moest uit poldersloten worden gehaald. Daarom duurde het tot zaterdagoch tend elf uur voordat de brand weerlieden konden inrukken. Zich baserend op het weer -'nu kan ik voor het seizoen nog iets doen'- en een bouw vergunning uit 1972 trom melde hij een fikse troep bouwvakkers op om het kar wei in een mum van tijd te klaren. Het werk begon vrij dag om vijf uur 's middags, maar al diezelfde avond stond de telefoon bij wethouder De Feyter en enkele gemeente ambtenaren roodgloeiend. Strekking van de telefonische tirades: 'dit kan toch zomaar niet'. Dik dossier „Inderdaad. Het kon niet. Die bouwvergunning uit '72 bestond bij ons niet eens meer. Dan kun je dus maar een ding doen: de bouw stilleggen", al dus de heer De Feyter. Hij was temeer teleurgesteld in de houding van Van de Luijster omdat juist onlangs wel over eenstemming werd bereikt met de frites-boer. De goed keuring van een gewijzigd be stemmingsplan door het pro vinciebestuur is een formali teit, de daarop volgende bouwvergunning slechts een kwestie van tijd. „Daarom ontketenen we nu ook geen heksenjacht. Maar zo'n ontwikkeling valt wel te gen, net op een moment dat we dachten het dikke dossier Van de Luijster eindelijk te kun nen sluiten", aldus wethouder De Feyter. Gedeputeerde R. Barbé draait de gerestaureerde molen in de wind - foto wim kooyman RETRANCHEMENT Honderden belangstellenden hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de Molenfees ten te Retranchement. On der hen waren ook drs. R.C.E. Barbé, lid van Gede puteerde Staten en burge meester J.J.P.M. Asselbergs van Sluis. De gehele dag stond deze kleine Sluise ge meenschap bol van de acti viteiten. Deze stonden in het teken van de restauratie van de open standerdmolen in Re tranchement. De molen is gebouwd in 1643 en was bij na verloren gegaan. Doordat de gemeente Sluis in 1977 de molen aankocht voor 65.000.- kon na enige tijd het voortbestaan worden ge waarborgd. Zaterdagmorgen startten de Molenfeesten met een rommelmarkt. Daarna volg de een optocht met sjezen, met onder andere het bruidspaar Tollenaar-van de Luyster, en het muziek- gezelscahp Apollo uit Sluis. Dorpsomroeper Cees Blaeke uit Sluis had de eer telken male de sprekers te mogen aankondigen. „Wat is het toch triest, dat er bij Monu mentenzorg al vele jaren achtereen nauwelijks meer geld loskomt voor de Molen restauratie", aldus burge meester J. Asselbergs. „Ten koste van hoeveel molens zal dit gaan. Gelukkig worden meer molens gerestaureerd met gelden die beschikbaar komen voor het stimuleren van de werkgelegenheid". Verder prees hij de provin cie Zeeland, die zoals hij zei, haar verantwoordelijkheid voor het cultureel erfgoed weet te dragen. Drs. R. Bar bé zei verheugd te zijn, dat dit monument kon worden behouden, al werd het steeds moeilijker gelden voor res tauratie vrij te maken. „Ge lukkig hebben we jonge mensen de kans kunnen ge ven om hieraan te werken", aldus de Gedeputeerde over de molen als leerlingbouw plaats. De totale kosten van de restuaraite bedroegen meer dan tweehonderddui zend gulden. Daarna bood de dorps raad uit Retranchement de gemeente Sluis een foto van de molen aan. De gehele dag werden de festiviteiten voortgezet, tot zaterdag avond met een groots bal de molenfeesten werden beslo ten. Clijsen gooit zijn werk aan diggelen Van onze I correspondent TERNEUZEN - Niets vermoe dend, rustig winkelend in de Noordstraat van Terneuzen keken zaterdagmiddag heel wat mensen verschrikt om bij het horen van een klap en glasgerinkel. Deze keer geen baldadige jeugd maar een projekt van glaskunstenaar Peter Clijsen uit Terneuzen. Als afsluiting van een maand lang expose ren bij ArtyParty, waar de kunstenaar gedurende die tijd gewerkt heeft met glas in zijn natuurlijke staat. Clijs- sen: „Als je zoveel mogelijk uit glas haalt, spelen met vorm en licht, moet je het meest voor de hand liggende aspekt van glas niet vergeten. Het is de vorm geving die het meest aan glas eigen is". Dus er een steen door keilen op een drukke zater dagmiddag. Dat zorgde wel voor de nodige verwondering onder de om standers. Peter Clijsen: „Deze spontane glasvorming zag er heel agressief uit maar dat was niet onze bedoeling". Na de eerste steenlegging", voor straat voor ArtyParty werd het in de galerie nog even dunnetjes overgedaan. Dit werd uitgebreid opgeno men op band en film. Tonnie de Vetter eigenaar van Gale rie annex winkel is in de maand juni gastheer voor Dietmar Naworzyn, grafieken. - foto wim kooyman Van onze correspondent GOES - Het regionale bureau voorkoming misdrijven in fa land gaat in de zomermaanden samen met de lokale politiekon. sen actie voeren tegen inbraken in auto's. Dat deelde een wooij. voerder van het regionaal bureau in Goes mee. „Mensen die op vakantie zijn springen over het alge meen wat zorgelozer om met hun spullen. In de zomer ko men er 700 aangiften in Zee land van auto-inbraken bin nen, in het voor- en het nasei zoen zijn er dat maar 150". In samenwerking met de korpsen van Middelburg, Vlis- singen, Goes en Terneuzen en met de rijkspolitie van het dis trict Middelhui^ wordt door het regionaal bureau voorko ming misdrijven een aantal acties georganiseerd. In de hele provincie hangen 200 borden op plaatsen waar veel auto's geparkeerd staan, waarop gewaarschuwd wordt tegen inbraak in de auto. „In feite hangen er reeds een aan tal borden waarop het publiek wordt gemaand de buit uit de auto te halen, maar op verzoek van de lokale politiemensen hebben we het aantal bordai uitgebreid. Verder gaan Kf de Zeeuwse bioscopen 4: vertonen, waar opnieuw au!, inbraken onder de aandacii van het publiek worden j bracht. Bovendien hopen daarmee potentiële daders te schrikken". Daarnaast is de politie va plan tijdens de zomermaand: actiedagen te organiseren. 0 die dagen wordt dan uit] zocht welke auto's zijn af| sloten, welke niet en in we auto's buit in het zichtli Naar aanleiding daarvan de politie berekenen wat effecten zijn van haar inspan ningen. „In 1982 is geblete dat 12 procent van de auto's ii Zeeland in de zomer sloten worden geparkeerd landelijk ligt dat op 8 Wij willen weten of we nis onze inspanningen dat omlaag krijgen". Van onze correspondente MIDDELBURG - De rechterhand van de jubilerende deken Zeeland, mevrouw E. Wiegant uit Middelburg, ontving in kerkcentrum De Hoeksteen in Middelburg de pauselijke derscheiding pro ecclesia et pontifice. Deken J. Aarts overhandigde de onderscheiding voor werk dat mevrouw Wiegant twaalfeneenhalf jaar doet voorin dekenaat. De priester-jubilaris zei bij de overhandiging mevrouw Wiegant zijn werk niet zo volledig te kunnen doen» als nu het geval is. Mevrouw Wiegant werkt sinds haar pens» nering geheel belangeloos voor het dekenaat. Zij begon haa werkzaamheden bij de voorganger van Aarts, deken Blomme: de. Voordien zat zij ruim veertig jaar in de verpleging. De B: bantse verpleegkundige ontving veel gelukwensen, ook die va bisschop Ernst van Breda, en cadeau's. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Vele honderden toeschouwers stonden zondagmiddag rondom het Marijkeplein om te genieten van» twintigtal majoretten- en drumbandshows die door twaalf ver enigingen van overal gebracht werden. Dit festival werd georganiseerd door showband Kloortje vat wege hun tienjarig bestaan. De middag werd geopend met rondwandelingen van de da- nemers door de straten van Kloosterzande waarna burgemees ter Somers het showprogramma opende. Wonder boven wonde is er deze middag geen druppel regen gevallen en kwam zeL het zonnetje verschillende malen vanachter de wolken. Als ai- wisseling van de majoretten- en drumbandshows verzorgde»; vendelzwaaigroep enkele optredens. Tijdens de finale, waarbi alle ruim vijfhonderd deelnemers stonden opgesteld op het fes tivalterrein kreeg elke vereniging een fraaie herinnering aa» geboden door secretaris E. de Koek in samenwerking met mi» ret Annemiek de Koek. Van onze correspondent VLISSINGEN - De in verband met de moord op de Vlissingse weduwe mevrouw Van Loen- hout vorige week aangehou den verdachte, de 26-jarige H.J.J., is zaterdagavond voor geleid voor de officier van jus titie mr. Van Nierop. Op last van de rechter-com- missaris mr. Fibbe werd zon dagmorgen zijn termijn van verzekerde bewaring voor een periode van zes dagen ver lengd. Ook de neef van J., de 23-ja- rige W.J., die donderdagavond 26 mei werd aangehouden, blijft voorlopig nog minstens twee dagen in hechtenis. Het motief van de moord aanslag op de 79-jarige me vrouw Van Loenhout is vol gens de politie roof. Uit het tot nu toe verrichte onderzoek is komen vast te staan dat in een brede kring bekend was dat de bejaarde vrouw een groot be drag aan contant geld in huis moet hebben gehad. DAGBLAD VOOR 7UCWFST FECW' Het' kou Van onze correspondent TERNEUZEN - Een meer dan waardige afsluiting van het elfde Schelde Jazz Festival zondagmid dag in een overvol Porgy and Bess. Voor het slotconcert hadden de organisato ren de 14 man sterke Machito and his Salsa bigband uitgenodigd. Een uit pittige muziek bestaand programma met een overvloed aan decibellen, sloot het ge- IULST - Toen J. van B. uit luist gistermorgen bij zijn op ie Leeghwaterstraat in Hulst ;eparkeerde auto kwam zag dat geheel de linkerzijde van zijn voertuig ewas be schadigd. De dader was na het jebeurde doorgereden. De po- itie van Hulst verzoekt even- uele getuigen zich in verbin- iing te stellen met het politie- lureau. IULST - Op de parkeerplaats rij de Tuinstraat in Hulst iverd de auto van A. B. uit luist aangereden door een log onbekende auto waarvan ie bestuurder was doorgere den. Eventuele getuigen wor den verzocht contact op te ne men met het politiebureau in luist. reed IULST - Op de kruising Zoe- evaart-Van de Maelstedeweg n Hulst vond een aanrijding "aats waarbij twee personen- uto's waren betrokken. Hier- )ij ontstond materiële schade, ïestuurder F. de M. uit Hulst over de Zoetevaart en itopte aan de Van de Maelste deweg. De achter hem komen de R. C. uit Clinge zag dit te aat en reed achterop de auto van De M. KAPELLEBRUG - Zaterdag middag om tien over vijf reed Ie automobilist R. van R. uit St. Jansteen weg bij een tank- itation op de Gentsevaart te ispellebrug. Hierbij kwam hij n aanrijding met de passeren- Ie auto, bestuurd door E. van 1. uit St. Gilles Waas. Bij deze aanrijding ontstond materiële schade. KLOOSTERZANDE - Mate- dele schade ontstond bij een lanrijding tussen twee perso nenauto's op de T-kruising smmastraat in Kloosterzande. Ïestuurder E. K. uit Klooster zande kwam van rechts uit de tmmastraat de bocht om en twam in aanrijding met F. N. ut Rotterdam. S 3 -5 tr _o E o V a> ro "O «n Q R - I a> 5 ex! E aa -« i fc S E 03 O <5 o. o o 5 C/D i? o 3 r- c a» E ^2 QJ *X3 <D CtJ O) JC -w- c 00 CTJ o a> a> ISI CTJ CX5 ra n o CL CO er aie a> o. cü i g ra D ST. JANSTEEN - Op de Ver rekijker te St. Jansteen vond zaterdagmorgen om kwart voor acht een aanrijding plaats waarbij drie personen auto's waren betrokken. De materiële schade was aanzien- jhjk. Bestuurder G. R. uit St. ansteen en C. O. uit Koe wacht stonden voor het ver keerslicht. Op dat moment kwam B. B. uit St. Jansteen aanrijden, die achterop R. reed. Diens auto schoof door e schok tegen de auto van O. ST. JANSTEEN - Zaterdag- 1en om kwart voor acht i op de Venkebroekstraat Dia t Jansteen een aanrijding ant. tussen twee personen- Rii s Hierbij ontstond mate- uit e' Bestuurder R. R. h»r, jansteen die in een W1 p-uit Stekene aan zag slit^en rernt^e' ^jn auto ging n..en kwam vervolgens aanrijding met P. TERNEUZEN - Bij een eenzij- g ongeval is de bestuurder an eer, personenauto, H. A. Terneuzen, vrijdagavond Ma rug gewond dat hij ter ob- rvatie moest worden opge ien in het Elisabethzieken- >0 j te Sluiskil. Door onbe- ende oorzaak reed A. vrij- agavond in de Dijkstraat te vanfteuzen tegen de voorgevel hi n^n woning. De auto werd J1j geheel vernield. TERNEUZEN - Gistermiddag mstreeks half zes raakte bi; verkeersongeval de perso- nauto, bestuurd door H. D t erneuzen, total-loss. Rij- diii, over vte Reuzenhoekse- jk moest hij uitwijken voor Hen tser en reed daarbij te-i fen boom. Niemand liep eni« letseiZ

de Stem | 1983 | | pagina 4