Wantoestanden in natuurgbieden CDA EN VVD: VERZACHTENDE MAATREGELEN Pastorale Raad zet beleid uit ien. 7 meer. De Graaf: „Bezuinigingen zijn pijnlijk, maar... pa Lijk in schoorsteen I )e?re|yct OEMEENTEN EN PROVINCIES OVER NIEV WE KAMPEER W ET: 11 erlijk zijn Nog geen besluit over BINNENLAND J' WERKWIJZE EN LEIDERSCHAP DE STEM COMMENTAAR CNV: Verlaging wao en ww tot 75 procent aanvaardbaar 1/ y vj Huiszoeking bij voorzitter 'Jeugdfront' na bomaanslag De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is door de Friese wouden peddelen T5 PAGINA? I VRUDAG_27MEM983 122 PAGINA 3 |nnen tien jaar waren de iwe heersers fascisten Mussolini. In 1922 igen de Italianen hem ballingschap te gaan ar Egypte. De Tweede 'yereldoorlog gaf Idris iwe hoop. Hij organi- terde een aantal geharde •.doeinen die meevochten et het Britse achtste leger, at de Italianen en Duitsers |it Noord-Afrika joeg. Het edesverdrag van novem- 1947, waarbij Italië zijn inspraken op Noord-Afri- opgaf baande de weg Idris' terugkeer, en IS inden later erkenden de tiritten hem als emir van yrenaica. In 1950 werd de rins de eerste koning van |>ibië. Idris erfde een arm ind met 95 procent analfa- eten en een jaarinkomen er hoofd van de bevolking an nog geen f 100. Hij itpopte zich als een be- twaam leider. Daarbij ppende het ontdekken van jfrote olievoorraden een Hjke toekomst voor Libië. laar jonge studenten be ltonnen ongeduldig te wor den. Een demonstratie hal- ege de jaren '50 werd beleid door de 14-jarige addafi, die in september 1969 de macht greep toen de koning op vakantie was. rond de kin, 15. garen, 16. hertachtig dier, 17. ivarm wijngerecht, 18. roem. Magisch vierkant midden: 1. van boven nauw toelopend glazen vat, 2. bergplaats, 3. nobel, 4. muziekteken. aas si jaopumi n 'puri3 - II "UJUOU3 01 jvvfS '6 'OioapW poqsjtpai jlwu ,iapuoso(uil «°A •poq pi '3}UVQ si "jfoiup Zl pou s "tuopos 'S 'J°a i "ummözi'C xvou «anoqsjfuij una .fluissoidO Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Gemeenten en provin ces maken zich grote zorgen over de plannen van minister Braks (Land ouw en Visserij) de nieuwe Kam- peerwet met ingang van 1 september te laten ingaan. Zij vrezen ongelimi teerde wantoestanden als met de nieuwe wet ook het vrij kamperen van kracht wordt, protesten van lagere overheden, van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en van milieuor ganisaties hebben de minister voor alsnog niet van zijn voornemen afge bracht. Het even verguisde als bejubelde nieuwe regeltje dat vrij kamperen toestaat, baart vooral lagere overhe den die rijk in het natuurschoon zit ten grote zorgen. Volgens dat regeltje mogen er in de zomermaanden in welke achteruin dan ook drie kam peermiddelen staan. Natuurgebieden vormen hierop geen uitzondering. Minister Braks meent dat het mo gelijk is die vrijheid van kamperen in natuurgebieden via bestemmings plannen in te perken. Gemeenten, provicies en milieuorganisaties heb ben daarin geen enkel vertrouwen. Zij vrezen dat er te zijner tijd niets anders opzit dan duidelijkheid te ha len via een beroepsprocedure bij de Raad van State. Maar dan, zo stellen zij, zijn al vele natuurgebieden onder de voet gelopen. De tegenstanders verzetten zich niet tegen het vrij kamperen zelf, maar zij willen een beperking voor natuurgebieden. Daarom worden nu via de Tweede Kamer Éen het ministerie opnieuw po gingen ondernomen om de minister op andere gedachten te brengen. Kamer wet eist aanpassing twee-verdieners Van onze redacteur geestelijk leven OSSENDRECHT - De Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Breda rondt vandaag in Ossen- drecht een discussie af die de afgelopen maanden op alle niveaus in het bisdom is gevoerd over 'dragers van het pastoraat'. De raad moet zich uitspre ken over een aantal aanbeve lingen over de toekomstige aanpak van en werkwijze in de parochies. Wie dragers van het pasto raat zijn, was tot voor dertig jaar een totaal overbodige vraag. Dat waren de parochie geestelijken. Wat zij deden, was ook min of meer duidelijk. Tegenwoordig is die duidelijk heid minder groot. In een dis cussienota van het bisdom Breda is het hedendaagse pas torale werkveld in beeld ge bracht. De nota wijst vier hoofdterreinen aan: liturgie vieren, verkondiging/kateche- se, interne gemeenschapsop bouw en maatschappelijk-po- litieke betrokkenheid/profeti- CDA en VVD: Aftrekregeling schilderwerk toch verruimen Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - Ondanks de af- wijzing van minister Ruding staatsseretaris Koning (Fi nanciën) pogen de regerings fracties CDA en VVD de af trekregeling van het schilder werk voor de eigen woning nog meer te verruimen. Zij willen dat meer bewo ners kunnen profiteren van de regeling, omdat iedereen met een eigen huis ook onder een huurwaardeforfait valt. Dat is een bepaald bedrag dat bij het inkomen moet worden opgeteld en waarover belas ting moet worden betaald. Op voorstel van het CDA- -kamerlid Wolters wordt het komend weekend overleg ge voerd om het wetsontwerp zo danig te wijzigen, dat de be staande benedengrens van f1400, die minstens aan kosten voor het schilderwerk moeten worden besteed, wordt ver laagd tot 1000. De nieuwe wijziging zou neerkomen op ten extra bedrag van rond 20 miljoen gulden. Het voorstel Wolters zal volgende week dinsdag bij de verdere behandeling van het wetsontwerp worden ing- liend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De belastingverhoging voor huishoudens waar man en vrouw beide een betaalde baan hebben, kunnen te hard in één klap aankomen. CDA en VVD willen dat het kabinet „verzachtende" maatregelen neemt. Hulp agrariërs DE D'66 Tweede Kamerfractie vindt dat ministers Braks (Landbouw en Visserij) een fi nancieel gebaar moet maken naar die landbouwers in het noorden en zuidwesten van bet land, die het ergst lijden onder de aanhoudende regen. Dat blijkt uit de reacties van de Tweede Kamer op het wetsontwerp om een extra be lasting-offer te vragen van huishoudens waar man en vrouw werken. Dat wetje, dat alleen ongehuwde twee-ver dieners boven de 35 jaar bui ten schot laat, moet op 1 juli van kracht worden, omdat er anders geen 225 miljoen in de schatkist komt om de échte minima dit jaar weer een koopkracht-uitkering te ge ven. Geen enkele politieke partij is erg te spreken over het wetje, dat niet bepaald een sti mulans is voor vrouwen om te gaan werken. Toch lijkt de Kamer-meerderheid akkoord te willen gaan, maar dan moet er nog wel aan het voorstel ge sleuteld worden. CDA en WD willen in ieder geval dat de fiscale „schok-effecten" be perkt worden. Volgens het wetsontwerp gaat de werkende man eerder loon- én inkomstenbelasting feetalen en.de werkende-vrouw* later. Dat komt vooral hard aan als de vrouw voor het eerst gaat werken (of een deel tijdbaan uitbreidt) en boven de belastingplichtige grens van 7.381 komt. Voor een man met een inkomen van ƒ20.000 betekent dat dan in één keer ƒ660 meer belasting betalen, met ƒ40.000 al ruim 1000 meer en met 60.000 ƒ1.270 extra. CDA en VVD vinden dat dergelijke schok effecten voorkomen moet worden. Met PvdA eisen CDA en VVD dat de maatregel van 1 juli maar tijdelijk is en dat er op 1 januari een nieuwe wet komt die alle mannen en vrou wen (gehuwd of samenwo nend en welke leeftijd dan ook) fiscaal gelijk behandeld. De PvdA betwijfelt of het mogelijk de maatregel al op 1 juli van kracht te laten wor den. Zorgvuldige behandeling in Tweede en Eerste Kamer is door de haast vrijwel onmoge lijk. Ook vragen alle partijen zich af of de belastingdienst het wel aan kan, het wetje zo snel uit te voeren. EN BEZUINIGING op de sociale zekerheid van 5 a 7,5 miljard Sulden kan niet meer als een beleidsbijstelling worden aange merkt. In zo'n geval is er sprake van de introductie van een nieuw stelsel van sociale zekerheid. In het concrete geval van de plan- men, die het kabinet voor advies aan de Sociaal Economische naad (SER) heeft voorgelegd, gaat het om een systeem dat in tos van te blijven streven naar solidariteit tussen werkenden en fiitkenngstrekkers (werklozen en WAO-ers) aanstuurt op een ver- jotingvan de inkomensverschillen tussen beide groepen. De so- ca-teitsgedachte, tot nu toe grondslag van onze sociale wetge- ■"g, blijkt door de afkalving van het financiële draagvlak in de Htoijk onbetaalbaar geworden te zijn. «n zo ingrijpende stelselwijziging zal de SER niet zonder slag 11 sloot passeren. De werkgevers- en werknemersvertegenwoor- pgers zijn in het belangrijkste sociaal-economisch adviescollege de regering in de meerderheid. Aangezien beiden geen goed *ord voor de kabinetsplannen over hebben - ze gaan de werk sters te ver en de werkgevers niet ver genoeg - is de kans op S"1 advies, dat het nieuwe stelsel een hecht maatschappelijk 'aagvlak zou kunnen verschaffen, uiterst gering. ."'et kabinet verdient niet beter. Het gaat niet aan, zelfs niet in jaren, een nieuwe marsroute voor de sociale zekerheid te 'werpen zonder aan te geven waar de uitkeringstrekkers langs 'e weg uiteindelijk zullen belanden. Honderduizenden werklozen 'WAO-ers zullen, buiten hun schuld, geen plaats meer vinden "e'produktieproces. Bij het opzetten van een nieuw stelsel van toe zekerheid moet hun toekomstige positie in de samenle- '9'an principale aan de orde worden gesteld. it korting uponsuit oen lever veg. aar? nijpende probleem van blijvende werkloosheid op grote paal wordt overal op de lange baan geschoven. Zowel in Den (aa9 als in Williamsburg, waar dit weekeinde een topconferentie de zeven belangrijkste westerse industrielanden wordt ge- wton, ledereen klampt zich vast aan de hoop, dat de economi- opleving in Amerika en West-Duitsland dit probleem zal op- dan wel dragelijk zal maken. Maar daar ziet het niet naar Afgezien van het feit, dat de werkloosheid in alle industrielan- ■"nad# economische inzakkingen, die;wij sinds 1975:hebben H^emaakt, steeds op een hoger niveau, is tereGht gekomen, is °ok nog pe Amerikaanse rentevoet en, ook op afzienbare ter-. 7' de verdergaande automatisering.' 'dor de hoge Amerikaanse rente is er al geruime tijd een rnas- 6 kapitaalvlucht gaande van West-Europa, inclusief Neder- naar Amerika. In theorie zou met dat Westeuropese kapitaal toiomie van de Verenigde Staten kunnen worden aange beld en vervolgens de bedrijvigheid in de andere industriële Jen. Dat verhaal gaat echter niet op. Het geweldige begro- ®'ekort, waarmee president Reagan als gevolg van zijn defen- ^eid kampt, dwingt hem de Amerikaanse kapitaalmarkt af te b Daardoor wordt de rente weer verder opgejaagd, blijft het ~ringspeil laag en zal de huidige economische opleving in "ka naar alle waarschijnlijkheid slechts van korte duur zijn. ij, 3erndenken? Neen, eerlijk zeggen waar het op staat, namelijk een nieuw stelsel van sociale zekerheid een visie moet Wen meegegeven op de toekomst van mensen die hoogst hijnlijk nooit meer aan de slag komen. UTRECHT (ANP)- Verlaging van de wao en de ww is voor het CNV aanvaardbaar. Dit heeft algemeen secretaris A. Hordijk van het CNV gisteren laten weten op het congres van de vervoersbond CNV in Utrecht. Er werd een beleidsplan aangenomen, dat onder meer een verlaging van de wao- en ww-uitkeringen tot 75 procent voorstelt. De bond is hiermee de eerste in vakbondsland die concrete voorstellen tot veran dering van het sociale zeker heidsstelsel doet. Het plan van de Vervoersbond spreekt het CNV meer aan dan wat de re gering woensdag heeft voor gesteld. De kabinetplannen ja gen iedereen de bijstand in, terwijl dat in het CNV-voor stel wordt voorkomen, aldus Hordijk. DE GRONINGER politie heeft gistermiddag een schoorsteen van een advocatenkantoor opengehakt, nadat daarin het lijk van een nog onbekende man was ontdekt. Vermoedelijk heeft de man een week geleden, toen metselaars met herstelwerkzaamheden bezig waren, wil len inbreken, maar is hij daar niet in is geslaagd doordat hij in een knik klem kwam te zitten. Het lijk werd ontdekt door een klusjesman, die was ingeschakeld vanwege stankoverlast. - foto anp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Het is allemaal erg pijnlijk, maar als we nu niet ingrijpen. Staatssecretaris Lou de Graaf (Sociale Zaken) iegt nog een keer uit waarom het nodig is om het mes in de sociale uit keringen te zetten. „De sociale zekerheidsuit gaven zijn de afgelopen jaren geweldig gegroeid. Ze leggen een te groot beslag op ons na tionaal inkomen. Ze eisen te veel van de overheidsmidde len. Zeker gezien de groei van het aantal uitkeringstrekkers en de daling van het aantal premie-betalende werkers (gevoegd bij het financierings tekort van de overheid en de slechte rendementspositie van vele bedrijven) is er sprake van ondraaglijke financiële spanningen. Deze spanningen, met ongewenste economische en sociale gevolgen, moeten worden weggenomen door be zuinigingen in de sociale ze kerheid". Bovendien voldoet het sys teem niet meer aan de eisen van de tijd (vrouwen moeten meer gelijke uitkeringsrech ten krijgen) en is het te inge wikkeld. Om dat allemaal te veranderen heeft het kabinet een plan opgesteld dat nu voor advies ligt bij de Sociaal-Eco nomische Raad en de Emanci- patieraad. Die grote reorgani satie is echter „niet van van daag op morgen volledig te realiseren" en daarom worden er jaarlijks stapjes gezet op weg naar het nieuwe systeem. Uiteindelijk levert dat iaar- lijks dan ruim 7,5 miljard op, maar de eerste jaren is dat veel minder. In 1984 wordt door het ver lagen van de percentages van WW, WWV en WAO ander half milj ard gulden bezuinigd. In de jaren daarop, als al die uitkeringen zijn terugge bracht tot maximaal 70% van het laatst-verdiende loon, is dat ruim 2 miljard. Ook het invoeren van „glij dende schalen" levert volgend jaar nog weinig 170 miljoen) op. Met een „glijdende schaal" wordt bereikt dat het uitke ringspercentage daalt naar mate het laatst-verdiende loon hoger was. Iemand met een minimum-inkomen krijgt een uitkering van 70%. Hoe hoger het inkomen des te lager dat percentage. De best-betaalden krijgen uiteindelijk maar 60% van hun laatstverdiende loon. Als dat systeem in 1986 hele maal werkt, levert dat jaar lijks bijna anderhalf miljard gulden per od. Dit deel van de operatie (verlaging van WW, WWV en WAÓ-uitkeringen) levert dus „structureel" 3,5 miljard op. Een ander fors deel van de miljarden-bezuiniging wordt ook bij de WAO gehaald. Wel iswaar belooft het kabinet dat men voor medische arbeidson geschiktheid tot het 65ste jaar een WAO-uitkering krijgt. Maar aan de andere kant wordt „de werkloosheid" uit de WAO gehaald. Nu zijn er veel WAO-ers, die voor een deel arbeidsgeschikt zijn. In feite is dat „verborgen werk loosheid". En waarom zouden die deels werkloze WAO-ers anders behandeld moeten worden dan de „gewone" werklozen, vraagt het kabinet zich af? De onbeperkte WAO- uitkering (tot aan 65 jaar, waarna AOW volgt) geldt daarom in de toekomst alleen maar voor de medische ar beidsongeschiktheid. Voor het overige (arbeidsgeschikte) deel wordt men als werkloze behandeld, dus: beperkte werkloosheidsuitkering, die afhankelijk is van het ar beidsverleden (gemeten naar leeftijd) en daarna overgang naar de bijstand. Deze verandering in de WAO levert volgend jaar nog niets op, in 1985 en. 1986 enkele honderden miljoenen, maar daarna jaarlijks 2,5 miljard. Om tot 7,5 miljard totaal te komen, moet er dan nog een miljard worden opgeteld voor de beperking van de ziekte wet, een miljard voor de door werking van deze werkne mers-regelingen in de ambte naren-salarissen, maar moet er weer wat afgetrokken wor den omdat de gelijkheid van man en vrouw méér uitkerin gen aan vrouwen betekenen. De grootste opbrengsten ko men dus pas na 1986 en daar heeft het kabinet-Lubbers nü onvoldoende aan. Want in het regeer-akkoord staat dat er zes miljard gulden moet wor den omgebogen in de sociale zekerheid. Dat door CDA en VVD afgesproken bedrag wordt in de jaren 1984-1986 niet gehaald met de plannen van De Graaf en er blijft een „gat" van bijna anderhalf mil jard gulden over. Dat zou dan „gevuld" moe ten worden met „een substan tiële verlaging van de sociale minima". Oftewel: een verla ging van het minimumloon en de daaraan (nog steeds) ge koppelde sociale uitkeringen met vijf procent. Er zijn nog te veel onduide lijkheden en niet-ingevulde maatregelen in de plannen van De Graaf om te berekenen hoeveel men er netto precies op achteruit gaat. Wel duide lijk is dat de inkomensachter uitgang fors is, met name voor WAO-ers en werklozen onder de 40 jaar. AI die financiële pijn komt dan bovenop de be zuinigingen van dit jaar, die ook al met name gevoeld wordt door WAO-ers en de jongeren. Ook bovenop de ver laging van lonen en uitkerin gen door arbeidstijdverkor ting. En wie dan nog weet dat er nog grote veranderingen komen in het ziekenfonds, waardoor men zelf meer moet gaan betalen, heeft geen re kenmachine nodig om te con stateren dat de inkomensach teruitgang echt gigantisch is. Maar, meent het kabinet, het is allemaal nodig om de enorme bedragen die er aan uitkeringen worden betaald terug te brengen tot econo misch aanvaardbaar niveau en ook het bedrijfsleven meer lucht te geven. Want, om de eerste zin van De Graaf dan eindelijk af te maken .als we het nu niet doen loopt het helemaal fout en moeten we later nog ingrijpender te werk gaan." sche kritiek. Deze nota is de voorbije maanden in het bis dom besproken. Blijkbaar bestaat de indruk dat pastores op deze terreinen nogal te hooi en te gras bezig zijn. Een van de eerste aanbe velingen is namelijk een veel beleidsmatigere aanpak. Elke parochie zou een pastoraal (werk)plan moeten opstellen met daarin de prioriteiten wat geld en mankracht betreft. Uit de discussie is ook naar voren gekomen dat een goede samenwerking tussen ambts dragers en vrijwilligers niet overal een vanzelfsprekend heid is. Niet alleen daaraan moet wat gedaan worden, ook wijst de praktijk uit dat aan de vorming van vrijwilligers meer aandacht moet worden besteed. De aanbevelingen, die lijnen naar de wat verdere toekomst uitstippelen, hebben betrek king op de vraag aan wie de leiding van het pastoraat in de parochies moet worden opge dragen. De basis in het bisdom Breda blij kt een andere weg te willen inslaan. Gewenst wordt dat de parochieraden en kerk besturen vervangen worden door één orgaan, dat het beleid in de parochie gaat bepalen. Tot nu toe mogen parochiera den uitsluitend adviseren. Bovendien wordt aanbevo len de leiding van een paro chie niet meer alleen aan priesters toe te vertrouwen. Zeker pastorale werk(st)ers moeten een parochie geheel zelfstandig kunnen leiden.: Beleggingen Elk gezin zou 5000,- belasting vrij moeten kunnen beleggen in aandelen van Nederlandse ondernemingen. Bovendien zou de onderneming het uit te keren dividend moeten kun nen aftrekken, aldus bepleitte gisteren Baron Van Ittersum, voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel in een toelichting op het jaarverslag. Ziekenfondsraad: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Zieken fondsraad heeft zich gisteren niet uitgesproken over het al dan niet handhaven van de anti-conceptiepil in het zie kenfondspakket. Volgende maand komt de zaak opnieuw aan de orde. De vergadering van de Zie kenfondsraad verliep nogal chaotisch. Men kon het niet eens worden over de vraag of het pii-voorstel nu wel of niet behandeld moest worden. Daarbij liepen de gemoederen over de vergader-regels zo hoog op, dat de FNV-delegatie onder leiding van Herman Bo de uit protest de vergadering verliet. Het voorstel komt nu vol gende maand opnieuw aan de orde. Het is nog onduidelijk of er een meerderheid in de Zie kenfondsraad te vinden is om de pil uit het ziekenfondspak ket te wippen. De sleutel ligt in handen van de intern ver deelde Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen. Overi gens is een meerderheid van de Tweede Kamer voor hand having van de pil in het zie kenfondspakket. Het spijt me, maar ik ben de instorting nabij. Ik hou het niet langer. Ik moet in de stei gers. Alleen Monumentenzorg zou nog kunnen helpen. Eerst heb ik overwogen Hank den Drijver te vragen een lief dadigheidsavond voor mij te organiseren. Maar dan weet je nooit of je het geld wel krijgt. Ook had ik een contract met Jamin kunnen sluiten. Ik zou dienst kunnen doen als hofnar of bedrijfsclown. En dan zou ik via een kort geding een snoe perig jaarsalaris af kunnen dwingen. Veel mensen zijn jaloers pp wat Geels van Jamin krijgt, maar dat is gewoon Geels- zucht. Ik zou net als Ed Nijpels kun nen trouwen. Bruidsboeketten, witte jurken, koetsen en- .het ja-woord. Hoewel, mis schien antwoordt Ed op de pó- litieke manier: „Ja, meneer de voorzitter, tenzij, mits Toch zal Nijpels wel eveh moeten wennen aan het huise lijke leven. Gelukkig heeft h'ij in Den Haag nog een Kamer om zich terug te trekken. Maar ik moet het zelf zien te klaren. Ondanks de donkere wolken aan de hemel en elke avond voetbal op tv, moet ik proberen aan de zonnige kant van de weg te blijven. Wat zegt u, dokter? Dat ik er eens een tijdje tussenuit zoü moeten? Ja, maar, wat moeten mijn collega's dan? Er is zo veel werk en Okee, ik zal er eens een nachtje over nadenken. Morgen hoort u meer. MERIJN Van onze redactie binnenland TILBURG - Rechercheurs van de politiekorpsen van Til burg en Rotterdam hebben woensdag huiszoeking ver richt in de Rotterdamse wo ning vanxle voorzitter van hét Nationaal Jeugdfront, M. Fre- ling. Gezocht is naar bewijs materiaal voor de bomaanslag eerder deze maand op het Til- burgse PSP-kantoor. Woord voerders van de politie hebben dit gisteren bevestigd. Of bij de huiszoeking iets belastends is aangetroffen, is niet gezegd. Waterstand j DOOR aanhoudende regenval staat het water in de Rijn en zijrivieren in West-Duitsland voor de tijd van het jaar bui tengewoon hoog. Verwacht wordt dat komend weekeinde bij Lobith de stand van 14 me ter boven NAP wordt over schreden, zodat de uiterwaar den in ons land weer ver onder water komen te staan. Landbouwschap VOLGENS een studie van D'66 is het Landbouwschap zo in nig met de overheid verbon den, dat het de zelfstandige positie van boeren ondermijnt. D'66 vindt dat het schap daar om moet worden opgeheven. Het schap heeft de studie in middels als „eenzijdig en on wetenschappelijk" betiteld. Wethouders HET salaris van wethouders is veilig gesteld. Het rijk ver goedt de uitgaven voor de volksverzekeringspremies. Minister Rietkerk is tevens bereid een volledige dagver goeding te geven voor wethou ders in gemeenten met 24.000 inwoners. Op dit moment ligt die grens nog op 30.000. (ADVERTENTIE) We gaan maar niet naar het buitenland. We maken er een Vaderlandse Fietsvakantie van. In Friesland. Dat heel wat meer dan meren te bieden heeft. Ons uitgangspunt is Heerenveen, het Friese Haagje. We fietsen door de boswachterij Appelscha. En langs de Linde, die door een natuurreservaat stroomt. In Wohega bezoeken we de oudheidkamer in de molen daar. In Olberkoop staat een te gek standbeeld vaneen geit. Dorpsnamen als Bontekoe, Knijpe, Rottevalle en Katlijk met een prachtige klokkestoel) nodigen uit voor een kijkje. We gaan ook naar Dokkum,Nederlands noordelijkste stad. In Moddergat pakken we *t Fiskershüske mee en kijken we uit over het wad. We hebben voor kamperen gekozen en onze campings tijdig gereserveerd. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's,r de ANWB en stichting: fiets! Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-446993, hebben prima suggesties en leuke boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets

de Stem | 1983 | | pagina 3