Deken Aarts viert zijn zilveren priestejjubileum Raad Sas niet solidair met Terneuzen Sfeervol Schelde Jazz Festival 4 V oorbereidingen kolenhaven in .Vlissingen staken' Zeeuwse Raad van kerken signaleert meer spanningen Bonden: 76 ontslagen onverantwoord CARILLOI Plaatselijk nieuws Hoek markten politierapport Goes eerste P R- station in Zeeland VRIJDAG 27 ME11983 Stille vredes demonstratie in Terneuzen Raad Terneuzen in motie: In christelijke gemeenten Restauraties Beleidsplan: eigentijds gezicht rk kerk Zeeland Kolenhaven in Sloe mag De directie zal besparingen dan ook niet moeten zoeken in het personeelsbestand. Dat is het uitgangspunt van een alternatief plan dat de in dustriebond FNV, gerugge- steund door andere bonden en de ondernemingsraad, in petto heeft voor het Sasse bedrijf. De directie krijgt het begin volgende week onder ogen. Dinsdag volgt een tweede ge sprek over de aangekondigde ontslagen. De eerste onder handelingen gisteren kwamen niet verder dan het informa tieve stadium, al hebben de bonden al meteen laten weten de ontslagen onaanvaardbaar te vinden. Gisteren stelden ook de on dernemingsraad en het perso neel (vergaderend in de kanti ne) vast dat het plan van de directie 'een normale produk- tiegang zal verhinderen'. Om die reden is een alternatief in de maak. De details zijn nog niet bekend, maar wel de drie uitgangspunten •Investeringen die de direc tie wil, zijn op dit ogenblik niet gewenst, om de simpele reden dat ze geen enkele be sparing opleveren. •De personeelsbezetting die de directie voorstelt, is onvol doende om de geplande pro- duktie te halen. Er blijven bij 76 ontslagen gewoon te weinig mensen over. •Na de eerste reorganisatie (die bijna evenveel mensen kortgeleden hun baan kostte), mag verder geen werk worden uitbesteed. Ook dat levert geen enkele besparing op. Directeur J. Swanborn ken de gisteren de inhoud van het plan van de bonden nog niet en kon dan ook nog niet reage ren. Over het verloop van het eerste gesprek zei hij dat het zuiver informatief was. Hij verwacht op den duur wel overeenstemming te zullen be reiken met de bonden. „Maar het is voor alle partijen een heel moeilijke zaak" aldus de heer Swanborn. Dropping - Vandaag houdt het buurthuis De Hoekse Rakkers" een dropping voor iedereen vanaf zestien jaar. De drop ping begint om 21.00 uur, de afstand is 15 tot 20 kilometer. .Alternatief plan voor Glasfabriek Van onze correspondent GOES - Het NS-station in Goes wordt als eerste in Zee- 'and een P R- halte. Die kwalificering heeft betrek- op het parkeerterrein dat 1 ™et station in Goes aange- 'eg<i gaat worden. Het ministerie van Verkeer I en Waterstaat neemt 80 pro f-ent van de aanlegkosten van net terrein voor haar reke- ™ng. Het terrein gaat de ge- f^ente in dat geval ongeveer M.ooo gulden kosten. Voor- I waarde is wel dat de gemeente "et parkeerterrein als P R- te gaat bewegwijzeren. JGtUlNINGEN - Raadsverga- ering - De gemeenteraad van neimerswaal vergadert dins- ?aS 31 mei vanaf 19.30 uur in et gemeentehuis te Kruinin- sen. B en w stellen de raad een krediet van 2,3 mil- t ii gulden beschikbaar te rik- ten behoeve van de in enting van de Koningin Ju- "hahaven in Yerseke. Voorts °rdt de raad voorgesteld een avengeldsverordening 1984 vast te stellen. fvt GEN - Anglo-Dutch ^ntest - Zaterdag 28 mei dt op het sportpark aan de BH VANZEELAND Van onze correspondent TERNEUZEN - Vandaag tus sen zeven uur en half negen 's avonds wordt er een stilte (voor de storm)-demonstratie gehouden in de Noordstraat te Terneuzen. Deze demonstratie is de eer ste in een reeks maandelijks -terugkerende gebeurtenissen, 'georganiseerd door het Vre- desplatform Zeeuwsch- Vlaanderen als voorbereiding op de grote demonstratie 29 oktober in Den Haag en als protest tegen de eventuele plaatsing van kruisraketten in ons land. Tijdens de demonstratie kunnen voorbijgangers een petitie ondertekenen die ge zonden wordt aan de heer Molthoff, de „kernkop van de maand". Mensen die zich wil len aansluiten bij de demon stratie kunnen 27 mei de groep opzoeken in de Noordstraat van Terneuzen en gewoon meedoen. Op 1 juni wordt eeen soort gelijke demonstratie op de markt in Oostburg gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. De vol gende activiteit is 11 juni een fietstocht in de kanaalzone, onder het motto: „Met groot verzet tegen de kernraket". Meer informatie bij Ad van Hoek te Spui, telefoon 01155- 3281 of via postbus 1005 Ter neuzen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De voorbereidingen voor de aanleg van een kolenhaven in Vlissingen Oost ten behoeve van de nog om te bouwen PZEM electriciteitscentrale moeten gorden stopgezet. Ook. moet er voorlopig nog niet naar geld worden gezocht Voor dit kostbare project. Dit mag pas als onomstotelijk is vast komen te staan dat er, hationaal-economisch gezien, niet meer onderuit te komen Dit laat de Terneuzense ge meenteraad, die gisteravond een motie met die strekking aanvaardde, op korte termijn c weten aan het ministerie van Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat, de Tweede Ka mer en provinciale staten. De rnotie onderstreept het ongenoegen dat B en W al in een eerder stadium over deze plannen hebben geuit. Het col lege en gisteravond dus ook de raad is bang dat de Terneu zense haven hierdoor op de -achtergrond geraakt, wat ern stige gevolgen voor de werk gelegenheid in de kanaalzone kan betekenen. Burgemeester C. Ockeloen die zich nogmaals verontwaardigd toonde dat de plannen nog in geen enkel openbaar orgaan besproken zijn noemde het onaanvaard baar 'dat de structuur van de Westerscheldehavens op deze wijze wordt aangetast'. De aanleg van de tweede kolenhaven komt maandag aan de orde op de aandeels- vergadering van de PZEM. „Ik ben benieuwd hoe de raad van bestuur hierop reageert", al dus Ockeloen. De raad had gisteravond veel moeite geld te lenen aan de voor de Schelde opgerichte stichting Economische Ont wikkeling Zeeland. Men pleit te voor een bredere basis. Het CDA: „Het moet toch zuur overkomen bij vele bedrijven in Zeeland die in een benarde toestand verkeren dat men zich het vuur uit de sloffen loopt om de KMS te helpen, maar hen zelf met goedbe doeld leedwezen in de afgrond van het faillissement zien storten". De PvdA vroeg zich af of Terneuzen ooit nog wat van het geld (1.700.000 gulden) zou terug zien. „Op welke wijze zijn of worden hier afspraken over gemaakt", aldus fractie voorzitter J. Hamelink. Ook plaatste hij, de gehele raad deed dat trouwens, vraagte kens bij het door de PZEM ge voerde beleid ten aanzien van het kweken van reserves. Ockeloen zag de toekomst minder somber in. „We heb ben hier te maken met een nieuwe stichting die nog moet gaan functioneren. Ik heb er vertrouwen in dat dat goed gaat gebeuren". Wat het risico voor Terneuzen betreft. „Ja, als het goed gaat moet dat geld vroeger of later terug komen. Het zou een slecht zaak zijn als het niet gebeurt". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provinciale Raad van Kerken in Zeeland heeft vastgesteld dat in zeer veel christelijke gemeenten de tegenstellingen in omvang en intensi teit toenemen. Men heeft met name een spanning waargenomen tus sen „behoudendheid" en „ver anderingsgezindheid". Uit een discussie binnen de raad kwam naar voren dat men ook in de kerken steeds moeilijker om weet te gaan met eikaars emoties zoals angst en woede die het gevolg zijn van verschillend denken. „Geconstateerd werd", zo heeft de raad meegedeeld, „dat mensen afhaken omdat zij niet kunnen verdragen dat mede kerkleden volstrekt andere opvattingen huldigen dan zij zelf doen, terwijl ook zij zich erop beroepen het bijbelse ge lijk aan hun kant te hebben. Dat geldt voor politiek, maat schappelijke vraagstukken als werkloosheid, de levensstijl, de veelzijdige samenleving, de kernbewapening enz." Om die reden heeft de raad besloten om volgend voorjaar tijdens de tweede Zeeuwse kerkendag in Cadzand het omgaan met tegenstellingen in de christelijke gemeenten aan de orde te stellen. Aan de ker ken in West Zeeuwsch-Vlaan deren zal worden gevraagd om mee te werken aan de organi satie. Verder besloot men een op 31 augustus, kort voor de vre- desweek, een bijeenkomst te beleggen met de pastores uit de Zeeuwse kerken. Ook daar zal dan worden gesproken over het omgaan met tegen stellingen in de gemeente. Dit vooral met het oog op de dis cussies binnen de kerken over zaken van oorlog en vrede. VRIJDAG 27 ME11983| Van een onzer verslaggevers nOSTBURG - „Nederlanders likken blijkbaar elke boete rtie de politie oplegt, maar ik „iet Daarom ben ik naar hier gekomen om voor m'n recht op te komen". Dit voegde een enigszins aangebrande J.S. (29) uit Hoek eisteren de Oostburgse kan tonrechter mr. H. de Mul toe. Reden voor de uitval was de twijfel van officier van justitie r Stein over het waarheids gehalte van de bewering van verdachte dat een parkeerver bodsbord aan de Duinweg bij Retranchement zo door struikgewas zou zijn overwoe- I kerd dat het vrijwel niet meer eise Van een onzer AARDENBURG - Hetl van B en W negeert de Pieter de Boer uit Drac) de oprichting van het cj Monument" zijn gesteld In het voorstel, dat de gei dinsdag te behandelen krij een krediet te verlenen, oer als monument op te richten] Zoals gemeld heeft Pieter de Boer het aangekondigde kort geding tegen de gemeente Aardenburg, om teruggave van het klokkenspel af te dwingen, uitgesteld tot na de raadsvergadering. De hoogbe jaarde Fries zal echter zijn aanspraken op de schenking pas laten vallen, wanneer de Aardenburgse raad plechtig belooft dat het carillon nim mer wordt opgehangen in de toren van de St. Baafs. Twee aanvullende eisen zijn, dat het klokkenspel moet worden neergezet op een ver- hoging, zodat de bij het monu ment behorende bronzen ge denkplaten beter tot hun recht komen, en dat met de werk zaamheden binnen twee maanden na het raadsbesluit dient te zijn begonnen. Van al deze verlangens is in het voorstel van B en W niets terug te vinden, terwijl het ge bruik van het woord „voors hands" er op wijst dat de nu voorgestelde bestemming van het carillon slechts een voorlo pige is. Omdat met de opstelling van het klokkenspel slechts een bedrag van ƒ12.000 is ge moeid (ophanging in de St. Baafs zou twee ton kosten) is er geld vrij gekomen voor de grote restauratiewerken, die binnenkort in de gemeente moeten worden aangepakt. T27 PAGINA ZEELAND Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Van de Sasse Glasfabriek 'blijft niets over', als het plan van de directie om nog eens 76 mensen te ontslaan, doorgaat. Een klein aantal ontslagen is wellicht onvermijde lijk, maar van de ene dag op de andere, kan er in ieder geval niemand weg. Van onze correspondent Er is een groot ver- schil tussen het rechtstreeks oproepen van een conflictsi tuatie binnen een geloofsge meenschap en het tot elke prijs uit de weg willen gaan van conflicten. Maar zonder strubbelingen zal zich een vernieuwingsproces nooit kunnen voltrekken. Met deze opvatting op de achtergrond is onder ver antwoordelijkheid van de ken Jan Aarts een concept beleidsplan tot stand geko men, bedoeld om de katho lieke kerk in Zeeland een eigentijds gezicht te geven. Het beleidsplan is een uit vloeisel van nieuwe structu ren die binnen het dekenaat Zeeland zijn ontstaan sinds deken Jan Aarts daar in juli 1979 leiding aan mocht gaan geven. Komende zondag is het tijd om even op die periode terug te kijken. Dan viert deken Aarts zijn 25-jarig priesterfeest. Ter gelegen heid daarvan vindt 's mid dags om half drie een Eucharistieviering plaats in het kerkcentrum De Hoek steen te Middelburg-Zuid. Na afloop bestaat tot 17.30 uur gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. Jan Aarts werd in juli 1979 deken van Zeeland. Daarvoor was hij gods dienstleraar tevens belast met het schoolpastoraat aan het St. Willibrordcollege te Goes. Hij hij begon zijn pas toraal werk destijds als ka pelaan in wat- tegenwoordig de basiszielzorg heet. Terwijl vroeger het bis dom Breda in eèn groot aan tal dekenaten was opgedeeld bestaat het bisdom sinds 1970 nog uit slechts 6 deke naten. Zeeland is er daar één van en omvat momenteel 44 parochies. Met deze nieuwe opzet veranderde ook het functioneren van de deken. Was hij vroeger tegelijker tijd ook pastoor van een pa rochie, tegenwoordig ver loopt zijn contact met de ba sis veel meer via de pastoors en hun naaste medewerkers. Deken Aarts zegt: „Ik ben min of meer de pastoor van de pastoors". De nieuwe opzet heeft meer ruimte geschapen om het dekenaat een eigen ge zicht te geven, om grote lij nen aan te geven, waarbin nen het pastoraat in deze tijd vorm zou moeten krij gen. Deken Aarts heeft daarvan gebruik gemaakt door een beleidsplan te pre senteren. Daarmee heeft hij gebroken met de gewoonte om iedere zes jaar alleen met een uitvoerig verslag te komen, waarin slechts gere gistreerd wordt wat er in het dekenaat gaande is. Het dekenaat Zeeland, al dus Jan Aarts, heeft in het beleidsplan gekozen voor de relatie tussen geloven en so ciale verantwoordelijkheid. Hoewel dit inmiddels ver trouwde klanken zijn is het de vraag in hoeverre de draagwijdte ervan door de regelmatige kerkgangers begrepen wordt. Want deze mensen zijn opgegroeid in een kerk die niet direct be kend staat om haar sociaal- kritische houding en niet ge leerd heeft om overgelever de zekerheden met een zeke re argwaan op hun juiste waarden te beoordelen. In het beleidsplan zegt de deken dat de kerk in haar verkondiging de verrijzenis- ervaring moet uitdiepen. Daaronder wordt verstaan dat de kerk kritisch moet wijzen zowel op doodlopen de als richtinggevende we gen in de samenleving. Dat zal voor - veel oren toch wel wat onwennig klin ken, voor sommigen zal het een hoopgevend en bevrij dend geluid betekenen, vc anderen zal het tot onzekei - heid en verwarring leiden omdat het in strijd is met hun opvattingen en voor stellingen over wat de kerk is. Toch sluiten de opvattin gen die de deken in het be leidsplan verwoord heeft di rect aan bij de opvatting van het tweede Vaticaans Conci lie en bij wat bisschop Ernst van Breda onlangs nog ge zegd heeft: „Er is geen geloof mogelijk zonder verant woordelijkheid voor men sen. Gerechtigheid en vrede mag je verwachten in de mate waarin je die dingen zelf doet. Dat is voor mij de kern van het evangelie". Deken Aarts heeft niet de pretentie in zijn beleidsplan een kerkvisie neer te leggen die alleen de vrucht is van zijn eigen theologische op vatting. De gedachten in het beleidsplan zijn het resul taat van gesprekken met de IOOV 1fl"7/[IOn9§jIi58 flSl) Van onze correspondent TENEUZEN - Wethouder A. Rekveld van Terneuzen heeft gisteravond de elfde editie van het jaarlijkse Schelde Jazz Festival ge opend. De muzikale omlijs ting van deze meer dan sfeervolle eerste avond van het vier dagen durend festi val, werd verzorgd door Jean Toots Thielemans and Jazztrio en het Mare Ver schelden Jazztrio. Het festival, dat dit jaar een uitzonderlijk goede kwaliteit in huis heeft, is ze ker niet slecht begonnen. Porgy and Bess was goed gevuld met enthousiaste jazzliefhebbers. Mare Ver schelden Jazztrio had de eer om het aanvankelijk bene den behaagelijk afgekoelde publiek op te warmen voor het grote werk van de routi nier Thielemans. Het drietal slaagde hier goed in. Na de openingshandeling van wethouder Rekveld was het de beurt aan Toots Thie lemans and zijn Jazztrio in cluis drummer Brunno Cas- telucci. De meeste van de mondharmonica's schotel den de jazzliefhebbers een uitstekend stuk muziek voor. Morgen buiten de Terneu1 zense jazzorkesten, Pihama Jazz Quartet en De Schelde Dixies in een open lucht concer. In de Graanbeurs spelen de Scat Cats. In Por gy en Bess treden de Cotten City Jazz Band, Jacqueline Renard, Jack van Poll-trio en Max Collie Rythme Aces on. DEKEN Jan Aarts: Gekozen voor de relatie tussen geloven en sociale verantwoordelijkheid - FOTO WILLEM MIERAS leiders van de vijf regio's waarin het dekenaat is op gedeeld. Bovendien is het beleidsplan als discussiestuk aan de afzonderlijke paro chies ter beoordeling voor gelegd. Geen keurslijf Het plan is ook niet be doeld als strak keurslijf waarin zich iedere parochie maar te schikken heeft. Uit eindelijk zal het de opdracht van de kerk ter plaatse zijn er vorm aan te geven en niet iedere parochie is even ver in deze ontwikkeling. Toch is deken Aarts niet pessi mistisch. Hij zegt: „Ik vind het buitengewoon boeiend zo bezig te zijn. Tegelijk be grijp ik wel dat het voor de mensen in de plaatselijke kerk wel eens moeilijk kan zijn, want van hen wordt verwacht dat ze steeds maar weer de moed kunnen op brengen om mensen voor deze vorm van kerk-zijn te winnen of hen van de juist heid daarvan te voertuigen, maar zo bezig zijn kan tege lijkertijd ook inspirerend werken op mensen die in middels buiten de kerk staan en die nu misschien hierin ook iets herkennen van wat hen zelf in hun zorg voor de samenleving even eens bezighoudt." Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen hoeft niet te rekenen op steun van de Sasse gemeenteraad, als het gaat om behoud van de kolenaanvoer in de haven van Terneuzen. De Sasse vertegenwoordiger in de PZEM-aandeelhouders- vergadering mag volgende week het plan steunen, om in het Sloegebied een nieuwe ko lenhaven te graven. Dit om de aanvoer van kolen naar een omgebouwde electriciteitscen trale veilig te stellen. Zoals bekend regaeerde Terneuzen furieus op dat plan. Men ziet er een ondermijning in van het hele Terneuzense havengebeuren, waar kolen een belangrijke plaats inne men. De nieuwe haven in het Sloe zou volgens de gemeente het einde kunnen betekenen van Terneuzen als kolenha ven. De meeste Sasse raadfr- acties waren gisteravond ech ter niet onder de indruk van het Terneuzense verweer. „Een logische ontwikkeling, die niet is tegen te houden en waarvoor Terneuzen niet bang hoeft te zijn", zo was de teneur van de reacties. Alleen de fractie Gemeentebelangen Groot Sas hield een slag om de arm bij monde van M. Wee- maes: „Wat houden de plan nen precies in. We hebben t weinig informatie". Een meer derheid wist echter genoeg. Als de raad eind van dit jan de reinigingsrechten voor 1 moet vaststellen, bestaat nog wel degelijk een mogelijk heid om een apart tarief aan li geven voor alleenstaand® Wethouder J. Platschorre stel de met die toezegging enkelt raadsleden gerust die waren, dat er een voor ii gelijk tarief uit de bus zou ko men. „In arrenmoede" verklaard! de raad gisteren tenslotte bedrag van bijna 9.000,- „on inbaar". Dat gebeurde omdat de kosten van inning de bat® zouden overschrijden. Wi kreeg de raad toezegging, de gemeente de lijst W' schuldenaren voortaan zorgvuldiger zou bijhouden. BRESKENS - Donderdagmid dag heeft een tienwielige Franse oplegger op het Veer- plein het fietspad over een tiental vierkante meters totaal vernield. Dit gebeurde toen de vrachtwagen wilde draaien om de weg te verlaten. Er is behoorlijk veel schade. EËDE - Aan de Blindeweg zijn bij een zoekactie door de Mijn- opruimingsdienst weer twaalf 20 mm-granaten en een steel- handgranaat gevonden. De projectielen worden onschade lijk gemaakt. GRÖEDE - In de Brouwerij straat nabij het oude gemeen tehuis heeft men een snel heidscontrole gehouden. In to taal werden 156 voertuigen ge controleerd en 16 auto's bleken de snelheid, die ter plaatse 50 km per uur bedraagt, te heb ben overschreven met een ma ximum van 78 km. Veilpunt Goes, 26-05-1983. Wins» kl. 1 75/85 0,69-0,70, 70/80 1,01, W» 0,66-0,86, 65/70 0,65-0,85, 60/70 0* 60/65 0,55-0,69; kl. 2 85/95 0,52,80/» 0,63, 75/85 0,61, 70/85 0,61, 70/75 W 65/70 0,63, 60/65 0,50 55/60 0,414* Golden Delicious kl. 1 0,85-1,00, 70/80 0,90-1,06, 0,70-0,75; kl. 2 91 0,63-0,65, 80® 0,73-0,92, 70/80 0,69-0,88, 0,63-0,71, 60/70 0,55-0,63, jWJ 0,43-0,52. Appelen industrie 28, Totaal aantal colli 11.603. KAPELLE - Golden Delicious,1 80/90 93-104, I 70/80 99-101,1 fê'l, 77, I 60/70 72-73, II 90/100 71-72,'' 80/90 66-91, II 70/80 73-91, II 65"» 62-74, II 60/656 48-55, II 60/70 67-« Winston I 80/90 67-74,1 70/80 83-»; I 65/70 82-84,1 60/65 66, II 70/8" 79, II 65/tÖ 73, II 60/65 64, II35/: St. Remy II 80/90 47, II 65/70 57. 'J' dustrieappelen 28.70. Aardbei® per doos I 73-100, kasframbo# 4.00-4.50 per doos, kasrode bes# 3.20 per doos. Groenten uit P^rJr 58, ra berber 31-41, bloemkool 1 KRABBENDIJKE - Confer®» I 65/75 1.98, I 55/65 209-210, II 120,14 ton. Golden Delicious I I 80 83-100, I 70 101-106,1 65 72-»' 60/70 47-73,160/65 57, II65/7049-» II 60/65 30-52, II 70/80 80 55 W» Winston I 80 56-66, I 70 83-112, 77-94, I 60 61, II 80 55, II 70 81,, 78 29 ton. Industrieappels Totale aanvoer 8241 colli. ANIMATOR Coulen van het Schelde Jazz Festival klinkt met Toots Thielemans op de goede afloop - FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1983 | | pagina 14