Voorlopig geen uitbreiding psychiatrisch ziekenhuis Kamer: vraagtekens bij Rapport-Beek Minister Braks krijgt ZLM-kroniek Vijfjaarlijkse manifestatie ZLM dit keer in Kruiningen de4in1krant" VPRO-radio richt schijnwerper op Jeugd en Muziek ERWET <e- DE STEM \franken rinkelen weer in Zeeuws-Vlaamse kassa's DE STEM massief eiken Keuken gemeente VRIJDAG 27 ME11983 Reünie familie Verdon(c)k in Schoten (B) GEDEPUTEERDE W. DON BIJ OPENING: Sluiten kerncentrale toch goedkoper? Gebruik veren blijft dalen 1160 cm, kompleet met |kplaat. afzuigkap, koelkast, elbak. tilWfll 1 Imet geïntegreerde Jfzuigkap, blad I- NU 52972 3-39852 11645-2943 |8 3-420392 227330 1-00 u. Zaterdag9.00-17.00 |00 u fs maandags gesloten) oesterbeng, Hoofddorp, Ingen. Den Haag, wethouders van Terneu- sreenkomstig het bepaalde de Wet Algemene Bepalin- Je, ter openbare kennis dat zijn positief te beschikken kuari 1983 ingekomen aan- ar H.J. Löffler, Noordstraat om een vergunning inge vet voor het oprichten en in |van een brood- en banket- fperceel plaatselijk bekend Terneuzen een en ander J van voorwaarden ter voor- |ar, schade of hinder buiten ohikking, de aanvraag en Ijnde stukken liggen met in fer inzage ter gemeente-se- i algemene zaken, en wel sIKe werkdag van 09.00 tot 13.30 tot 16.30 uur en elke van 19.00 tot 22.00 uur. stukken wensen in te zien >nd worden verzocht daar- jdeling te doen (tel. 01150- >mede degenen die bezwa- Dracht naar aanleiding van ien ieder die aantoont, dat ijkerwijs niet in staat is ge- ot bovengenoemde datum hriftelijke bezwaren inbren- ng tot de ontwerp-beschik- bezwaarschrift indient, kan oersoonlijke gegevens niet t. ei 1983 wethouders voornoemd, C. Ockeloen, burgemeester. A.J. van Pagee, secretaris. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Belgische kopers komen weer terug Van een onzer verslaggevers I HULST SLUIS - In heel Zeeuwsch-Vlaande ren is het bezoek van het Belgische kooppu- bliek de laatste tijd weer sterk toegenomen. Met name in de traditionele koopcentra Hulst en Sluis zijn de inkomsten aan Belgische fran- ken flink gestegen. Volgens de voorzitters van de middenstandsvereni- I gingen in beide stadjes, J. Bosch (Hulst) en J. Bogaard I (Sluis), zijn niet alleen de winkeliers tevreden, maar I ook de horeca-exploitanten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De VPRO- radio richt de schijnwerper volgende maand op Jeugd en Muziek Zeeland. Aanleiding is de dreigende stopzetting van de provinciale subsidie aan deze organisatie, waarbij aan zienlijke financiële tekorten aan het licht zijn gekomen. De VPRO-radioprogram- ma's staan komende maand in het teken van de kunst en in dat kader wordt aan Jeugd en Muziek Zeeland ruime aan dacht besteed. Op vrijdagmor gen 3 juni wordt het wel en wee van deze organisatie be licht in een programma van vijf kwartier (Aanvang 9.30, Hilversum 2). De VPRO noemt Jeugd en Muziek Zeeland één van Ne- derlands meest avantgardisti- sche organisaties op muziek gebied. Tijdens het program ma op 3 juni worden inter - vieuws met organisatoren, po litici en kunstenaars afgewis seld met muziek die bekende componisten schreven in op dracht van de „kleine zeer ac tieve Zeeuwse organisatie". Men wil dan ook actuele infor matie geven over de kansen op voortbestaan van Jeugd en Muziek Zeeland. Zoals bekend beslissen de provinciale staten vandaag over het g.s.-voorstel om de subsidie stop te zetten. Na 3 juni blijft de VPRO- radio de Jeugd- en Muziek-af- faire volgen onder meer met opnamen van georganiseerde festivals. Zoals bekend ontstond er bij de Belgische kooptoeristen een schrikeffect toen de frank be gin vorig jaar flink devalueer de en ging de Belgische consu ment zich wat behoudend op stellen tegenover het inkopen doen in Zeeuwsch-Vlaande- ten. Het gevolg was een lichte paniek bij het bedrijfsleven, dat vreesde voor het verlies van werkgelegenheid. Voor de Zeeuws-Vlaamse ondernemers valt er op het ogenblik echter een gunstige tendens waar te nemen in de economische situatie. „De prijsverhogingen zijn momen teel in België niet van de lucht, terwijl de prijzen in Neder land vrijwel op hetzelfde ni veau blijven", stelt de Hulster middenstandsvereniging. „En daar komt nog bij dat het eco nomisch herstel in België snel ler gaat dan in Nederland". Dat blijkt volgens de midden standsvereniging uit het feit dat de laatste wisselkoersaan passing van afgelopen maart niet het alom verwachte ge volg had. Toen de gulden met Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Ver- donks, Verdoncks en Van- derdonks uit heel Neder land en Belgie komen mor gen (zaterdag) voor een grote familie-reunie bijeen in het Belgische Schoten. Dat is een initiatief van de in 1977 opgerichte Stich ting Genealogie Ver- don(c)k, die zijn oorsprong vond in Belgie, maar sindsdien de vleugels uit sloeg naar Nederland toen bleek dat ook daar de Ver- donks talrijk waren. Het Nederlandse contac tadres is te vinden in Mid delburg, waar mevrouw T. van Iwaarden-Verdonck tfe familienaam hoog houdt. Zij is dan ook van tfe partij op de reünie in Schoten, die om 10.30 uur hegint in de parochiezaal St. Fillipus en de hele za terdag in beslag neemt. Er wordt een grote opkomst verwacht, niet in de laatste Plaats omdat het onder zoek van de stichting al stambomen heeft blootge legd die teruggaan tot de zestiende eeuw. ÏÏ&A0 VOOR ZUOWEST NEOERLAND Storen '"Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie kneuzen: Rein van der halm (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, y de Schipper, Cor de ttoer (foto), Ton Koomen spon). Hulst: Eugène Ver beten Goes: Gé van Ber- *el Middelburg: Henk Post- 1 Oostburg: Co Meertens. jkflcepunten Jj°osterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- Khvertentle-expl. "specteur Zeeland: C. Me- I "u> privé 01150-95839. 3,5% revalueerde en de frank met 1,5% dacht iedereen dat de gulden weer in waarde zou stijgen en dat dus de Neder landse goederen duurder zou den worden voor Belgische kopers. Het omgekeerde bleek ech ter het geval. Juist de Belgi sche frank is op de vrije markt in waarde gestegen, wat vol gens de middenstandsvereni ging duidt op een toenemend vertrouwen in de Belgische economische situatie. Door die waardestijging zijn de Neder landse goederen in ieder geval weer een stuk goedkoper ge worden voor de Belgische ko pers. Vandaar dat er nu weer meer franken rinkelen in de Zeeuws-Vlaamse kassa's. Dat betekent overigens niet dat de winkeliers hun be zorgdheid kwijt zijn nu het weer bergopwaarts gaat, „We zullen alert moeten blijven", stelt J. Bosch. Een voorbeeld daarvan zijn de pogingen om de Hulster WV weer op poten te zetten. Dit om Hulst naar het kooppubliek toe te kunnen promoten. Daarbij mikt men overigens niet alleen op de zuiderburen, maar wil men vooral ook proberen de vakan tiegangers aan de West- zeeuwsvlaamse kust naar Hulst te lokken. Ook in Sluis zijn nog allerlei pogingen gaande om meer Belgen binnen te halen. De momenteel in uitvoering zijn de herinrichtingswerken van de binnenstad moeten het winkelen aantrekkelijker ma ken, terwijl er ook nog ge werkt wordt aan het oprich ting van een Stichting Sluis Promotie, die het stadje bij de zuiderburen beter moet gaan „verkopen". Van een onzer verslaggevers GOES - Gedeputeerde W. Don heeft gisteren in Goes de feestvreugde over de officiële opening van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland niet kunnen verhogen met de mededeling dat het PZZ met 60 bedden mag uit breiden en in Middelburg en Terneuzen een psy chiatrisch hostel mag worden gebouwd. Heet van de naald deelde hij namelijk mee dat het kabi net besloten heeft dat in het kader van zijn heroverwe- gingsbeleid alle bouwpro jecten in de psychiatrie voorlopig worden opge schort tot 1 oktober aan staande. Zeer veel belangstellen den woonden de officiële in gebruikneming van het fraaie ziekenhuiscomplex in Goes-Zuid bij. Voorzitter J. P. Balkenende van het be stuur van het PZZ zei dat het architectenbureau Rot huizen en 't Hooft volledig in de opzet was geslaagd om het ziekenhuis als een Zeeuws plattelandsdorp met de laagbouw rond een dorpsplein gegroepeerd te bouwen. Het ziekenhuis heeft nog geen 41 miljoen gekost, telt 200 bedden en 24 plaatsen voor dagbehandeling en een polikliniek. De voorzienin gen zijn berekend voor een eindcapaciteit van 300 bed den. In het ziekenhuis heb ben 220 medewerkers(ters) een volledige dagtaak. Volgens gedeputeerde Gedeputeerde W. Don onthult het beeldje dat in vergrote vorm een plaats zal krijgen op het voorplein van het Psychiatrisch Ziekenhuis in Goes. - foto willem mieras Don moet het PZZ landelijk gezien als een novum wor den beschouwd omdat het het eerste nieuwe psychia trisch ziekenhuis is van de tachtiger jaren. Veel lof zwaaide hij toe aan de inzet en het doorzettingsvermo gen van bestuur en directie, die al vijftien jaar geleden plannen beraamden voor een psychiatrisch ziekenhuis voor heel Zeeland. Don meende verder dat het heroverwegingsbeleid van het kabinet onevenredig zwaar drukt op de provincie Zeeland. Hij pleitte dan ook voor Zeeland een minder starre hantering van de gel dende normering door de rijksoverheid voor wat be treft voorzieningen op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg. Er van uit gaande dat de capaciteit van het PZZ met 260 klinische plaatsen en 32 plaatsen in psychiatrische hostels vol doende zal zijn voor het ge hele Zeeuwse verzorgings gebied stelde Don vast dat in die omstandigheden er geen taak meer zal zijn voor het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. Als symbolische opening van het PZZ onthulde de ge deputeerde een bronzen plastiek dat in vergrote vorm een plaats zal krijgen op het voorplein van het zie kenhuis. Verscheidene sprekers boden hierna hun geluk wensen aan, onder wie bur gemeester W. Blanken van Goes, burgemeester Barends van Tholen als voorzitter van Vrederust, dr. Amir, ge neesheer-directeur van het PZZ en ,dr. L. Straathof, oud -geneesheer-directeur van het PZZ. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een deel van de Tweede Kamer is er aller minst van overtuigd dat on middellijke sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard 3 tot 5 miljard kost, zoals de commissie-Beek heeft berekend. Dat blijkt uit een reeks schriftelijke vragen van de Kamercommissie voor Economische Zaken, die op de ze manier het Kamerdebat over het rapport-Beek wil voorbereiden. Premier Lubbers en minis ter Van Aardenne (Economi sche Zaken) waren er begin dit jaar als de kippen bij om de conclusies van de commissie- Beek - het is te duur de kern centrales te sluiten - te onder schrijven. Dat hebben ze te snel gedaan, vindt een deel van de Kamer, die de juistheid van de berekeningen van Beek sterk in twijfel trekt. Zo zou de commissie volstrekt geen rekening hebben gehouden met de bestaande overproduc tie aan elektrische energie - zodat na sluiting van de kern centrale Borssele geen ver vangend vermogen hoeft te worden opgesteld - en zou professor Beek kosten dubbel heeft opgevoerd door de boek waarde van de centrale (254 miljoen) als kapitaalvernieti ging af te boeken en er de kos ten van een vervangende ko lencentrale nog bij op te tellen. Duidelijkheid wil de Kamer daarom ook over de oorzaak van nogal forse verschillen in de berekeningen van Beek, van Economische Zaken, van de PZEM en van de D'66-Ka- merfractie. Nogal wat vragen van Ka merleden hebben verder be trekking op de opwerking van het'Borsselse kernafval in het Franse Cap la Hague. Meer in formatie wordt gevraagd over de kosten van opwerking, eventueel terugzenden van hoog radio-actief afval en een eventueel Nederlands aandeel in de kosten van de sloop van de opwerkingsfabriek als die technisch is afgeschreven. Een aantal Kamerleden heeft ten slotte een nieuwe poging on dernomen meer te weten te komen over de prijs waarvoor de NV PZEM nucleaire ener gie levert aan de Vlissingse aluminiumfabriek Péchiney. Eén van hen suggereert ook bij Péchiney warmte/kracht vermogen op te stellen. De commissie-Beek werd door oud-minister Terlouw ingesteld om een duidelijk beeld te krijgen van de kosten van onmiddellij ke sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. De Kamer hoopt nog voor het zomerreces het rapport-Beek en het rege ringsoordeel daarover te be handelen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het gebruik van de Westerscheldeveren is de afgelopen maand opnieuw - zij het licht- gedaald. Bij de dienst Kruiningen- Perkpolder deed de daling zich over alle linies voor. Er wer den in april 318.700 passagiers overgezet tegen 326.600 in april '82. Het aantal auto's bedroeg 111.900 (vorig jaar 117.700). bij Vlissingen-Breskens steeg het aantal passagiers (400.800 tegen 388.370), maar het aantal auto's daalde met (105.300 tegen 105.500). Van een onzer verslaggevers GOES - De Zuidelijke Landbouw Maatschap pij (ZLM) legt momenteel de laatste hand aan een kroniek waarin de naoorlogse weder waardigheden van haar beide voorgangers -de Brabantse Maatschappij van Landbouw en de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij- te boek worden gesteld. Het eerste exemplaar van deze kroniek wordt op woensdagmiddag 22 juni - de dag voor de ZLM-manifes- tatie in Kruiningen - aan minister Braks overhandigd tijdens een speciale bijeenkomst in de Grote Kerk te Goes, 's Avonds geeft dan het Zeeuws orkest een speciaal concert. Daarbij vindt de overdracht plaats van het ZLM-aandeel (een bedrag van 10.000 gulden) in de uit breiding van het orgel in de Goesse kerk. De kroniek waarin de periode 1944-1969 beschreven wordt is samengesteld door oud-ZLM-secretaris A. Kor- teweg uit Zevenbergen. Hij kreeg daarbij hulp van een redactiecommissie onder voorzitterschap van ere-ZLM- voorzitter M Geuze uit Wouw. De kroniek is bedoeld als aanvulling op een eerder verschenen boekwerk waarin de eerste honderd jaar van de georganiseerde landbouw- geschiedenis in de zuidwesthoek beschreven is. Niet alleen minister Braks krijgt tijdens de bijeen komst een exemplaar, ook de Zeeuwse commissaris van de koningin mag er een tegemoet zien. Bij de ZLM hoopt men dat ook Van Agt als pasbenoemde commissaris van de koningin in Brabant het boekwerkje in ontvangst wil komen nemen. ZLM-voorzitter Doeleman: „Daarmee heeft hij de mogelijkheid om zich zeer snel een stukje landbouwgeschiedenis eigen te maken." Van een onzer verslaggevers GOES - De Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) maakt zich op voor een groot scheeps opgezette manifesta tie, die boeren, burgers en bui tenlui moet laten zien dat de land- enm tuinbouw in Zuid- West Nederland nog steeds een sterke positie inneemt. Het gaat om een vijfjaarlijks eve nement dat ditkeer -op don derdag 23, vrijdag 24 en zater dag 25 juni- plaatsvindt in en rondom de gebouwen van de firma Meijer in Kruiningen. Er wordt op zo'n 20.000 belang stellenden gerekend. Aan de automatisering in de land- en tuinbouw zal ruime aandacht worden besteed en natuurlijk ontbreekt ook de levende have niet. Op het pro gramma staan ondermeer veekeuringen, demonstraties, en wedstrijden. Enkele mu ziekkorpsen en parachute- springers zorgen voor de ver dere omlijsting. De manifestatie is gericht op het gezin en het is dan ook de bedoeling dat mannen, vrouwen en kinderen op onge dwongen wijze kennis kunnen nemen van wat de hedendaag se land- en tuinbouw, toeleve ringsbedrijven en verwerken de industrie zoal te bieden heeft. Niet alleen de techni sche vernieuwingen komen aan bod, maar ook aan maat schappelijke en culturele ont wikkelingen wordt aandacht geschonken V erwachtinge n Algemeen ZLM-voorzitter A. Doeleman ziet het gebeuren met hooggespannen verwach tingen tegemoet, want de deel name aan de manifestatie is bijzonder groot. Meer dan ïuü standhouders zullen hun pro ducten en diensten aan den volke te tonen. Voor de keu ringen is een ongekend aantal dieren aangemeld: 280 scha pen, 185 stuks fokvee, 170 stuks vleesvee, 130 geiten en 375 paarden. Minder gelukkig is Doele man met het ontbreken van de werktuigenhandel. Die doet tegenwoordig alleen nog mee aan de grote landelijke, ten toonstellingen. Hij spreekt er ook zijn spijt over uit dat mi nister Brinkman geen toe stemming heeft gegeven voor een geplande radio-uitzending rondom het gebeuren die zou worden verzorgd door de Om roep Zeeland. Tevreden is men bij de ZLM wel over de mogelijkheden waarover men in Kruiningen kan beschikken. Men kan ge bruik maken van een aantal hallen die in totaal 6.200 vier kante meter oppervlakte be slaan. „Zoveel overdekte ruimte," zegt voorzitter K. Dees van het organisatiecomi té, „hebben we nog nooit ge had." Dankzij de eigenaars van omliggende gronden kan - men beschikken over 10 hecta re waarop keuringsbanen, een demonstratie-ring en par keergelegenheid, Er wordt verder een tribune gebouwd met 2000 zitplaatsen. Secretaris W. Sinke van het organisatiecomité verwacht dat de meeste problemen zich zullen voordoen bij de aanvoer van de grote hoeveelheden vee. „De aanmeldingen zijn een beetje uit de hand gelo pen," zegt voorzitter Dees, „Er komen hoeveelheden waar we een beetje bang van zijn ge worden". De manifestatie wordt op donderdag 23 juni officieel ge opend door de commissaris van de koningin dr. C. Boer- tien. Dat gebeurt al om 10 uur in de ochtend. Bijzondere me dewerking wordt daarbij ver leend door leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten club en de Kruiningse harmo nie EMM. Op deze eerste dag vinden de keuringen van de schapen plaats. Met de kam pioenen en eerste prijswin naars vinden demonstraties plaats. Vrijdag 24 juni wordt beti teld als de „dag van de levende have". Dan wordt het fokvee De U-jarige Erwin van Loo uit Ouwerkerk won met deze tekening de eerste prijs bij een tekenwedstrijd die de ZLM uitschreef in het kader van een scholenproject. De tekening siert de programmafolders voor de ZLM- manifestatie. en het vleesvee gekeurd. Ook geiten en opnieuw schapen zijn dan van de partij. Op het programma staan verder defi- lé's met de kampioensdieren en demonstraties met jacht honden compleet met jacht hoornblazers. Op zaterdag 25 juni tenslot te staat het programma hele maal in het teken van het paard. Een keur aan paarden- en ponyrassen passeert dan de revue. Er vinden keuringen, spring- en trekwedstrijden plaats. Het Tamboer- en Trompetter-korps Excelsior uit Goes zorgt voor muziek. Elke dag kan men van 9 tot 18 uur in de expositieruimten te recht. De ZLM heeft gisteren de programmafolders voor de manifestatie gepresenteerd. Die zijn voorzien van een te kening, gemaakt door de 11- jarige Erwin van Loo uit Ouwerkerk. De tekening werd gekozen uit zo'n 300 inzendin gen die binnen kwamen in het kader van het ZLM-scholen- project.

de Stem | 1983 | | pagina 11