UITBLAZEN Kindergebit in vijf jaar sterk verbeterd bewind^ DE STEM even rr 0 hti rm VOEDINGSGEWONTEN VAN INVLOED: Midden kalft af WOENSDAG 25 ME11983 WIM KOCK Basisinformatie 1 Allergenen De vakantie Wat meenemen Tot slot 0 PAPIER' VOOR UW PEN Buitenlanders Eén baan Pinkstervuur Maak een mooie kans op één van de Zaterdag al 'Hollandse nieuwe DE STEM COM :PAGINA TWEE T5 PAGINAo I WOENSDAG 25 ME1191 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.134 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spin veld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 J 20,49 per maand J 61,15 per kwartaal J 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538. 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur ledereen wil graag vakantie vieren. Veel mensen kunnen zich dat ook veroorloven. 1 Dat geldt gelukkig ook voor sommige groepen patiënten. Maar voor hen houdt de va- I kan tie toch een extra zorg in en geeft soms echte proble- 1 men. Tot de groep vakantie- I gangers met zorgen horen 1 ook mensen die aan allergi- sche ziekten lijden. E 12 tot 14 procent van de Neder- 1 landse bevolking heeft een allergi- sche aandoening. Hun zorgen voor E een vakantie worden soms echte 1 problemen. Welke plaats of streek levert het minste risico op, moeten zij medicijnen en een inentings- 1 kuur meenemen, langdurig autorij- den is een extra belasting en de verplaatsing naar elders roept E soms vermoeidheid en slaperig- s heid op. 5 Dr.Z.Pelikan, allergoloog, hoofd 1 van de afdeling Allergologie-lm- munologie in Medisch Centrum De Klokkenberg in Breda en de enige specialist op dit gebied in Zuid-Ne- 1 derland, geeft onderstaand nadere 5 informatie en een aantal tips voor 1 allergische patiënten die op vakan- 1 tie willen. Meer uitgebreide infor- I mat ie over allergische ziekten is te- Ei rug te vinden in interviews met dr. 1 Pelikan en zijn echtgenote in De Stem van 22 januari en 5 maart van 1 dit jaar. Allergie heeft diverse vormen. De i belangrijkste zijn: a. ziekte van de bovenste luchtwe- 1 gen, zoals sesonale hooikoorts 5 door pollen, niet sesonale neusver- koudheid door niet seizoengebon- 1 den allergenen als huisstof, mijten, haren, veren, huidschilfers van die ts ren en schimmels, etc; I b. ziekte van de onderste luchtwe- gen, zoals allergische bronchiale asthma; c. huidaandoeningen als eczeem, netelroos, huidjeuk, huiduitslag: 5 d. aandoeningen aan het oog (cort- junctivitis): 1 e. oorziekten als middenoorontste- 1 kingen: 5 f. allergische ziekten door voe- 1 dingsmiddelen of door medicijnen: 1 g. aaandoeningen van maag en 1 darmen: I h. diverse andere, minder vaak i voorkomende vormen van allergie: De belangrijkste allergenen (al lergie reacties veroorzakende stof fen) worden via de lucht verspreid. Dat zijn de 'inhalatie-a/lergenen': alle soorten pollen (gras-, boom, bloem- en onkruidpollen), huisstof en huisstofmijten, dierlijke haren, veren en huidschilfers en schim mels. Levensmiddelen zijn een tweede belangrijke groep veroor zakers. Op de meeste levensmid delen kan een allergische reactie ontwikkeld worden. De een zal er op reageren, de ander niet. Medicijnen, cosmetica, chemi sche stoffen (desinfectie-, poets en schoonmaakmiddelen) vormen een derde groep. Tenslotte mate rialen waarmee men via de huid in aanraking komt, contactallergenen genoemd (rubber, plastic, metalen, verven, lakken e.d.). Tijdens reis en vakantieverblijf moeten allergische patiënten reke ning houden met mogelijke nega tieve reacties door plaats- of streekgebonden allergenen. Dat kunnen bijvoorbeeld gras- en on kruidpollen zijn als men gaat kam peren op weiland en bossen in eigen land, of andere soorten pol len in zuidelijke landen. In Oosten rijk, Zwitserland en West-Duitsland worden in de meeste hotels don zen dekbedden en kussens ge bruikt. Frankrijk, Groot-Brittanië en de Scandinavische landen kennen voornamelijk wollen dekens en ka pok kussens. In de Ver. Staten levert de Rag- weed-onkruidpol grote problemen voor allergische patiënten. In veel landen houden dieren een poten tieel gevaar voor deze patiënten in: het ritje op de ezel, kameel of pony, het bezoek aan de dierentuin of boerderij, logeren bij kennissen met huisdieren, insecten die ste ken. Levensmiddelen en het voedsel- patroon kunnen ook van invloed zijn. Een eenzijdig voedselpatroon (veel uit blik en van thuis meegeno men waren) is nadelig en door het ontbreken van een koelkast ont staat eerder voedselbederf. Het va kantieland kent andere soorten le vensmiddelen en genotsmiddelen dan men thuis gewend is en dat kan tot veel problemen leiden (wijn, specerijen, pikante gerech ten, plaatselijke specialiteiten). De kwaliteit van de levensmiddelen en de manier waarop ze verwerkt zijn kunnen klachten als maag-darm stoornissen, voedselvergiftiging e.d. geven. Ook andere omstandigheden kunnen nadelig zijn voor de allergi sche patiënt. Dat zijn bijvoorbeeld de grotere belasting door een lan ge reistijd, droge lucht in het voer tuig, stress tijdens het reizen of weinig vochgebruik onderweg, de overgang warm-koud, een lager ni veau van de dagelijkse hygiëne, snelle overgangen in bergachtig gebied zonder voldoende acclima- tisatie, uitlaatgassen in tunnels, te lang in de zon liggen, huidbescher- mende crèmes en lotions en diver se infecties. Wie niet de taal van het gastland of tenminste enkele moderne talen spreekt kan voor onaangename verrassingen te staan komen als hij medische hulp nodig heeft. Een duidelijke informatie aan en com municatie met de behandelend arts ter plaatse zijn natuurlijk belang rijk. Soms heeft een arts in het va kantieland een andere werkwijze en ook dat kan storend werken. Een goede reis- en ziekteverzeke ring is erg belangrijk, vooral in de USA, Canada, Zuid-Amerika, Azië en Japan. De allergische patiënt die op va kantie in het buitenland gaat doet er verstandig aan voldoende, door de eigen specialist of huisarts voorgeschreven medicijnen mee te nemen. Hij zou zich door hem moeten laten informeren over mo gelijke bijwerkingen en gevolgen bij medicijnengebruik in andere landen (wel/geen alcohol gebrui ken, wel/niet zonnen, beinvloeding rijvaardigheid, hoogteverschillen, zwemmen en duiken). Men zou de eigen arts een medi sche verklaring in de engelse taal moeten vragen waar naam, ge boortedatum, adres, paspoort- en rijbewijsnummer, diagnose, naam medicijnen (chemische en pro- duktnaam) en dosering op staan. Gebleken is dat douane, grenspoli- tie en anti-drugteams in andere landen bij controles anders werken dan in Nederland. Een flesje medij- 1 nen en een injectiespuit kunnen al vlug de gedachte aan drug-gebruik oproepen. Men kan ook nog een in 1 het Engels gestelde medische kaart bij zich dragen bij zijn per- soonlijke documenten waar de ba- sisdiagnose en de medicatie duide- lijk op staan aangegeven. Inspuitingen (desensibilisatie 1 kuur) kunnen bij sommige patiën- s ten het best voor en na de vakantie door de eigen arts toegediend wor- den. In vele gevallen kan deze kuur niet onderbroken worden. Die moet dan tijdens de vakantie voort- gezet worden. Dan moet men een nog niet aangebroken flesje met duidelijke instructie en een injec- 1 tieschema meenemen. Daarmee dient men onmiddelijk na aan- komst op het vakantie-adres naar 1 de plaatselijk huisarts te gaan met het verzoek de vloeistof in zijn koelkast te bewaren en op de aan- gegeven tijden de injecties toe te dienen. Het is onmogelijk een algemeen 1 lijstje met adviezen te geven voor allergische patiënten die op vakan- 1 tie willen. Iedere patiënt heeft zijn eigen reacties en de adviezen kun- nen dan ook alleen maar puur indi- 1 vidueel zijn. De patiënt doet er goed aan zijn vakantieplannen met zijn huisarts of specialist te bespre- ken en die om een individueel ad- vies te vragen. Met deze adviezen, aldus dr. Pe- likan, wil ik de allergische patiën- ten niet bang maken. Integendeel, E ik hoop juist bereikt te hebben dat de allergische patiënt door een goede voorbereiding zonder com- plicaties en onverwachte proble- men ongestoord van zijn vakantie kan genieten. (Wippet Houben). s IlllllllllllIlfllIlllllllllllIlllllll Opstandje Ieder in te vullen woord be staat uit dezelfde letters als het voorgaande woord, ver minderd met één letter. De overblijvende letters - die steeds in de cirkeltjes dienen te worden ingevuld vor men de naam van een be roep. 1. familielid, 2. bloedvat, 3. tijdperk, 4. doen blijken, 5. nacht (Fr.), 6. metaal, 7. he- melbrood, 8. planeet, 9. voor zetsel, 10 kei, 11. vogelwo ning, 12. vreemde munt, 13. werkelijk, 14. stelsel, 15. op standje, 16. mannelijk rund, 17. oevergewas, 18. een wei nig. O idiSdduinpudA :si daoiaq ;a^j jat 81 'jau li Udi;s gi '\ai gi Uaaj PI 'iBdB-L £l 'uas zi 'isau ii 'ud3)s oi 'uvv 6 'uvvrn 'vuuvw i 'ux% 9 '%inu s 'uaiin p 'vu.a 'j.apv z '*apva i :6uissoido Van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het gebit van de kinderen is in de afgelopen tien jaar sterk verbeterd. Het afgenomen tandbederf is naar alle waarschijnlijkheid toe te schrijven aan de toepassing van fluoride, veranderde voe dingsgewoonte en een betere mondhygiëne. Tot deze conclusie komt de Nijmeegse tandheelkundige drs. H. Ruiken op grond van een onderzoek naar de gebits toestand van kinderen van 6 tot 10 jaar. Het is de tandheelkundige opgevallen dat kinderen van ouders met een laag oplei dingsniveau meer tandbederf hebben dan die van ouders met een hogere opleiding. De oorzaak hiervan moet onder meer gezocht worden in de verschillende voedingsge woonten. Kinderen van ouders met een mindere opleiding ge bruiken meer niet-noodzake- lijk voedsel en betrekken hun energie en voeding meer uit tussendoortjes. Minder tand bederf komt voor bij kinderen, die voornamelijk basisvoedsel gebruiken. Deze worden voor namelijk aangetroffen in ge zinnen, waarvan de ouders een hoger opleidingsniveau heb ben. Het sinds 1977 lopende on derzoek onder de toen 6-jarige kinderen, dat in de loop van dit jaar, nu ze 12 jaar zijn, wordt afgerond, toont aan dat kinderen met relatief veel tandbederf minder fluorideta bletten gebruiken. De resultaten van zijn stu die heeft drs. Ruiken vastge legd in een proefschrift, waar op hij vrijdag aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen hoopt te promoveren tot doc tor in de geneeskunde. BRONISLAW GEREMEK, een be langrijke adviseur van Lech Walesa, is gearres teerd op beschuldiging van het organiseren van een il legale vergadering en het verspreiden van valse in formatie over Polen. De 51- jarige historicus Geremek werd al vorige week dins dag door de politie opge pakt, maar zijn afwezig heid werd niet opgemerkt tot hij niet verscheen aan de universiteit van War schau, waar hij college geeft. JULES VAN HESSEN (25) uit Den Haag heeft met succes deel genomen aan het interna tionale Nicolai Malko-con- cours voor dirigenten tot 35 jaar dat in Kopenhagen wordt gehouden. Hij heeft in de halve finale een van de zes prijzen gewonnen. Bovendien was hij de enige muziekstudent op het con cours. De organisatoren van het concours hebben, gezien het hoge peil van de prestaties, besloten alle zes kandidaten die zich voor de halve finale hebben ge plaatst, een prijs toe te kennen. In de internatio nale jury zitten onder an dere KURT SANDERLING uit Oost-Duitsland en 0KK0 KA- MU uit Finland. Voor het concours hadden zich 223 jonge dirigenten uit 32 lan den aangemeld. Jules van Hessen studeert aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag. Het veertiende Poetry In ternational dat van 13 tot en met 18 juni in De Doelen in Rotterdam wordt gehou den heeft voor de eerste keer in zijn geschiedenis een deelnemer uit de Chi nese volksrepubliek. Vol gens de organisatoren heeft de Chinese dichter HO HSIANG-LIN zijn deelname aangekondigd. Inmiddels heeft hij een keuze uit zijn werk ingeleverd. Op Poetry is verder te gast de Zuid- afrikaanse dichter BREYTEh BREYTENBACH. Poetry wordt geopend door de Rotter. damse dichteres CATHRIER BERGHOUT. Hoewel de Poetry National avond dit jaar vervalt is het aantal Neder landstalige deelnemers niet kleiner dan in voorgaande jaren. Zover nu bekend zullen MANUEL KNEEPKENS, ff. TER NIJMEIJER, ASTRID ROEMER BERT SCHIERBEEK en HANS VER HAGEN een bijdrage leveren. DR. C.C.A. VOSKUIL, directeur van het T.M.C. Asser Insti tuut (interuniversitair in stituut voor internationaal recht) in Den Haag, krijgt op 3 juni in het Zweden een eredoctoraat in de rechtswetenschappen aan geboden. Het eredoctoraat wordt verleend door een van de oude universiteiten van Europa, die van Upp sala, 'gezien de nationale en internationale betekenis van Voskuil in het interna tionaal privaatrecht', aldus het Asser Instituut. Come- lis Albert Voskuil is sinds 1966 verbonden aan de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam. Voskuil is sinds 1969 lid van de staats commissie voor inter natio naal privaatrecht. CDA en VVD vinden dat de regels die gelden bij natura lisatie van buitenlanders strakker moeten worden aangehaald. Ze stellen b.v. dat de mate waarin iemand ingebungerd is in de Neder landse samenleving en de Nederlandse taal beheerst maatstaven zijn om iemand te naturaliseren. De WD durft zelfs te stellen dat na turalisatie geen recht is maar een gunst. Wat deze 2 partijen vinden is natuurlijk totaal belachelijk. Want wat is de Nederlandse samenle ving? Er bestaan bijna geen verschillen in levens be schouwelijke, maatschappe lijke, culturele crisis. Moet een buitenlander in Fries land het Friese dialect ken nen? en zoals Koot en de Bie eens lieten zien een be schuitje leren eten en een haring leren happen. En wat voor geloof moet je als bui tenlander aan hangen? Ka tholiek als je in Brabant of Limburg woont of Protes tant als je in het noorden verblijft. Het streven is zo mogelijk mensen permanent in ons land te laten wonen die de Nederlandse taal niet voldoende beheersen. Dit is toch onzin 75% van Neder landse bevolking spreekt een dialect dat voor een an der nauwelijks te verstaan is. En natuurlijk is naturali satie een recht en geen gunst, die buitenlanders bouwen toch ook mee aan de vooruitgang van het land. Waarom zeggen CDA en VVD niet wat we bedoelen. De buitenlanders zijn bij hun niet welkom en ze zijn liever kwijt dan rijk. Door deze mening uit te dragen werk je het rascisme in de hand. Ook Hitier begon in de jaren 30 met het aantrekken van regels voor de joodse be volking. Wil het CDA en VVD dit ook weer?. Nou wij niet. Wij zijn nog jong en willen de toekomst zoals wij die willen en die met in hok je verdeeld die andere CDA VVD voor ons maken. Breda Leny Vermeulen. De regering neemt allerlei maatregelen waardoor mid delen van bestaan wegge haald worden bij mensen die ze absoluut niet kunnen missen. Toch is er nog veel welvaart. Dat kun je alleen al zien aan de vele auto's die verkocht worden. Dat komt omdat er vele mensen zijn die van dubbele inkomens profiteren. Hen durft de re gering nauwelijks aan te pakken. Arbeiders met een laag inkomen moeten inle veren. Daarvoor mogen zij dan korter werken, maar wat schieten zij daarmee op? Daar kun je niets voor kopen. Het zou rechtvaardig zijn als van alle getrouwde of samenwonende echtparen er maar één of ieder een hal ve baan zou mogen bezetten M.A. v.d. Broek, Dinteloord. Met de pinksterdagen wordt een massale fiets-estafette door het Brabantse land ge organiseerd vanuit Zeeland, Zd.-Holland, Drenthe, Lim burg naar Vliegveld De Peel, omdat in veler harten nog steeds het Pinkstervre- desvuur oplaait. Het is krankzinnig om onder de atoomdreiging van een tweetal grootmachten wil lens en wetens te moeten le ven ook al zou het anders kunnen. Niets duidt erop dat de onderhandelingen in Ge- nève enigszins positieve vorderingen maken. De ene grootmacht wenst niet echt serieus te onderhandelen, de andere grootmacht gaat zichtbaar door met plaatsen. We laten een krankzinnige wereld achter voor ons en onze kinderen. A. Barten, Etten-Leur. AD VERTENTTE1 Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 juni in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 236, 8901 BA Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres met. Prijzen: 150 cheques ter waarde van f 50,-goed voor een bezoek aan een schoonheidsspecialiste. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. onti Van onze correspondent I BRUSSEL - 0e Nederlandse vissers mogen op 28 mei, 'vlag getjesdag', de eerste Hollandse Nieuwe uit de Noordzee opha len. Ze hebben daarmee een voorsprong van drie dagen op collega's uit andere EEG-lan- den, maar ze mogen niet meer dan 3000 ton haring vissen, I zijnde een voorschot op defini tieve afspraken binnen de Ge- l meenschan. Dit is onderdeel van een I voorstel van de Europese Commissie, waar de lidstaten van de EEG vandaag nog ak koord mee moeten gaan, maar waartegen geen weerstand I verwacht wordt. Dat voor het eerst sinds zes 1 jaar weer sprake kan zijn van vlaggetjesdag', bepaalde de commissie in' haar voorstel dat de Nederlandse vissers al op 28 mei op haring mogen vissen. Zij beging daarbij echter een vergissing. In het verleden be tekende 'vlaggetjesdag' dat de j vloot uitvoer, terwijl uit het voorstel van gisteren opge maakt kan worden dat de Ne derlandse vissers in de nacht van 27 op 28 mei om 12 uur 's nachts de netten al kunnen uitgooien en dat het theore tisch mogelijk is dat de eerste Hollandse Nieuwe zaterdag avond al te koop is. een paar apart met héél weinig calorietjes BINNEN HET CDA lijkt men zich I I voorspellingen omtrent een op h I deel van de achterban mag dan rr bers-Van Aardenne op de sterkste I heeft gelegd - ook over de rakette I sterk uiteen - maar krachtige leide 1 den kunnen bundelen, hebben zie ractieleider Aantjes? Hij is ongeve I Bolt, dat er voor hem nog een polit I wat de twee regelmatige dwarsligt I W) en Schotten^ zij missen het cf I berenleider behoeft om, binnen of. I sche voorhoede-rol tekunnen speli I Maar wel of geen scheuring, he I fjin tellen moeten passen. In de Tw I l''Partijtjes 'van dhnstelijfë'iiïfée. I "cnderdduizenden kiezers die ziet |dne hoofdstromenland van de chr I aat aanzien zal dit 'afkalvingspro I maatschappelijke ontwikkelingen I °9 versterkt dan afgezwakt worde I oor <je pV(jA. De kans zit er in da I en zelfs van de tweede plaats zal v I fio toek°mst van het CDA gaat IM ^ocraten aan. Met het CDA staa I hp ''nks en rechh J ®!^',en. en.socialjst^.n bron van el I °K de sterk stabiliserende factor lew3'te 9rote uitzwaaiingen naai 1 dit aspect 'zou het CDA moet Ists op U|tgangspunten en doel eeds) „drie bloedgroepen" op he

de Stem | 1983 | | pagina 2