Heitje voor een karweitje Westdorpe in ere hersteld Kort geding over standplaats op Sasse weekmarkt HOOFD VAN KEUKEN 'HET YERLAET' WESTDORPE: I Bejaarden eten niet altijd even gezond Grote rommelmarkt voor Sasse clubs Jongerenbeweging voelt ook weinig voor Dow-project Markt Terneuzen extra aandacht WOENSDAG 25 ME11983 B1ST1M VAN ZEELAND PAGINA ZEELANDl WOENSDAG 25 ME111 ACTIEWEEK JONGERENBEWEGING STARTTE IN HULST „Jongeren al teveel getild" Suiker Unie voetbalt in Zevenbergen Ruzie tussen poeliers I 99 Plaatselijk nieuws Biervliet Terneuzen Westdorpe plannen voor jeugdsoos Schoondijke In West-Z-Vlaanderen; Kreken- en dijkenroute in een nieuw jasje Gehandicapten Zeeland gaan op reis Zaamslag T18 Van onze correspondent WESTDORPE - Na tien jaar wordt de ooit zo populaire actie van het plaatselijk jeugdwerk in Westdorpe („Een heitje voor een kwar- weitje") in ere hersteld. Za terdag 28 mei zullen de Westdorpenaren een of meer welpen, verkenners of ka bouters aan de deur krijgen. Niet met een collectebus of met een boekje loten, maar om hun hulp aan te bieden. De groep wil de dorpsgeno ten die dag van allerlei kar weitjes verlossen. De kabouters, welpen en verkenners willen namelijk graag wat bijverdienen voor de verenigingskas, door zelf de handen uit de mouwen te steken. Men wil de afwas doen, boodschappen halen, auto's wassen, aardappelen schillen, ramen lappen en dergelijke werkjes. Daarbij wordt uiteraard gerekend op een spontane financiële steun aan de Wewekabo- groep. De leiding is voornemens de actie weer jaarlijks te houden, vooral wanneer de Westdorpenaren zaterdag Heitje voor een karweitje zullen steunen, zoals dat vroeger steeds het geval is geweest. De Wewekabo- groep wil van de opbrengst materiaal aanschaffen, zoals tenten, pioniershout en spel materiaal. „We willen niet schooien, maar we willen er zelf voor werken", zeggen de leiders en leidsters. ÜtlllllllllllUIUIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllR Braderie in teken van sport Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De braderie in Terneuzen, die van 8 t/m 11 juni wordt gehouden, draagt dit jaar een sportief karakter. Sport is het thema dat de organisatoren, de Stichting Noordstraatpromenade, hebben gekozen. Ze gaan daarmee voorbij aan de enigszins traditionele thema's die allen vaak betrek king hebben gehad op de ge schiedenis van de Scheldestad. „We hebben al veel thema's gehad, en met de viering van het 400-jarig bestaan van Ter- neuzen in zicht, is er niet on der uit te komen, dat we vol gend jaar een thema dat op Terneuzen slaat moeten kie zen. Daarom hebben we naar iets anders gezocht en dat is sport geworden", zo verklaard Mark Ververs de keus van het organiserend comité. De braderie in Terneuzen wordt dit jaar losgekoppeld van het Schelde Jazz Festival, dat het komend weekend plaatsvind. „We hebben altijd prima samengewerkt en in de toekomst zal het zeker weer gebeuren, maar Pinksteren viel dit jaar voor het Schelde Jazz Festival erg ongunstig. Ze hebben zich daaraan te houden in verband met festi vals, die de diverse kopstuk ken in de buurt houden. Laat je die mensen apart komen, dan kost dat veel meer", aldus Ververs. Niet vreemd teiten vinden daar plaats. „De markt is lange tijd het decor van autodemonstraties ge weest. Wij vinden dat de Markt meer aandacht ver dient". die de meest fraaie geluiden tevoorschijn toveren uit me gafoons. Van een onzer verslaggevers HULST - „Zowel de werkende als de werkloze jongeren zijn al zoveel getild, dat ze zich nauwelijks nog staande kun nen houden". Om deze uitspraak kracht bij te zetten, werd gisteren op de Markt in Hulst een symbo lische jongere aan een tros ballonnen 'opgelaten'. In Hulst begon gisteren de actieweek die de Jongerenbe weging op touw heeft gezet te gen de wat men noemt verder gaande afbraak van het recht op een zelfstandig bestaan van de jongeren. Volgens de Jon gerenbeweging wordt de jon geren nu al vier jaar lang door de bezuinigingen geld uit de zak geklopt. Ter illustratie ging gister middag een 'jongere' aan bal lonnen de lucht in. Hoog uit- zwevend boven het Hulster stadhuis, zette 'hij' meteen koers richting België. Geen wonder, want wie bij onze zui derburen een vak uitoefent, krijgt ongeacht de leeftijd het loon dat daar bij hoort. Vandaag (woensdag) is de actiekaravaan te vinden in Terneuzen. Daar heeft men een raadslid gestrikt om er bij de Sociale Dienst een stand beeld te onthullen, dat de Jon gerenbeweging er gaat oprich ten ter ere van 'de werkloze'. Werkende jongeren laten werkloze jongeren op. FOTO COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers ZEVENBERGEN - Op sport park Centrum aan de Pastoor Van Kessellaan in Zevenber gen houdt de Suiker Unie op zaterdag 28 mei het tweejaar- lijks voetbaltoernooi. Het is de bergen, Roosendaal, Gronin- zesde keer dat dit evenement gen, Dinteloord, Breda en Sas wordt gehouden. van Gent. Aan het toernooi doen teams De aanvang van de mee uit Puttershoek, Zeven- wedstrijden is om 10.00 uur. Bij slecht weer zal men uitwij ken naar sporthal Driedorp te Wagenberg. Na de sportieve ontmoeting volgt een feest avond. Programma Braderie olympische vers geen „Steeds meer Terneuzen in de sfeer vindt Ver vreemde keuze, mensen gaan aan sport doen". De opzet is dit jaar, evenals het thema, ge wijzigd. Stond de Noordstraat in het verleden centraal, nu wordt ook de Markt zoveel mogelijk bij de festiviteiten ingeschakeld. Diverse activi- De braderie wordt woens dag 8 juni geopend door bur gemeester C. Ockeloen, die het olympische vuur aan het begin van de Noordstraat zal ontste ken. Daarvoor hebben fakkel dragers vanaf de buitenwij ken al voor de nodige warmte gezorgd. Woensdag begint ook de kunstmarkt, die alle vier de dagen gehouden wordt, 's Avonds is een fietscross op de Markt, waarna om 9 uur de eerste dag wordt besloten met taptoe. Donderdag staat in het te ken van de grote trimloop, die voor 3, 5 en 10 km. wordt ver lopen. Start en finish op de Markt, inschrijven kan om 18.00 uur, start is om 19.00 uur. Vrijdag zijn er, naast de di verse kermisattracties, een volleybaldemonstratie op de Markt en twee trampoline-de monstraties (half 8, 9.30 en 20.30 uur). Die dag zijn ook de winkels langer open. Op de slotdag van de brade rie wordt een rommelmarkt gehouden. Een judo-demon stratie, een concours hippique en een touwhangwedstrijd completeren het sportieve ge deelte van die dag. Uniek is het optreden van de zoge naamde Megafoonband, die bestaat uit Gentse studenten Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Een standplaats op de weekmarkt in Sas van Gent is de inzet van een kort geding dat gisteren diende voor de president van de rechtbank in Middelburg, mr. André de la Por te. Namens het poeliersbedrijf Zeevla uit IJzendijke eist mr. H. van Pijkeren dat een andere poelier, R. Goossens, wordt verbo den eveneens op de Sasse markt een standplaats in te nemen. De firma Zeevla heeft al negen jaar een vaste standplaats op de weekmarkt in Sas van Gent. De vergunning stond op naam van een van de firmanten, de heer A. Goossens. Toen deze enige tijd geleden uit de firma trad zegde hij tegelijk zijn vergunning voor de standplaats op. Als eerste op de wachtlijst van de gemeente om deze stand plaats over te nemen stond R. Goossens, een broer van de uitge treden firmant. R. Goossens kreeg inderdaad de gevraagde ver gunning waardoor de firma Zeevla in de persoon van diens broer G. Goossens het nakijken had. Naar de mening van mr. Van Pijkeren heeft A. Goossens door, nadat hij uit de firma was gestapt, zijn standplaatsvergunning op te zeggen een onrecht matige daad gepleegd. Inmiddels heeft de firma Zeevla van de gemeente Sas van Gent eveneens een standplaats op de markt toegewezen gekre gen, waardoor er nu twee poeliers en bovendien broers elkaar op de Sasse weekmarkt beconcurreren. Mr. André de la Porte zal volgende week woensdag in het kort geding uitspraak doen. ^iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw WESTDORPE - Tijdens het vijfde gerontologiesympo- sium te Utrecht, een bijeen komst van mensen die werkzaam zijn met bejaar den, werd onder meer aan dacht gevraagd voor de slechte eetgewoonten die be jaarden vaak hebben. Op die bijeenkomst was ook Frans Vereecken, hoofd van de keuken van bejaardencen trum Het Verlaet te West dorpe. Hoewel Frans de nodige kritische kanttekeningen had op wat er tijdens het symposium gezegd werd, dat bejaarden vaak problemen met hun voeding hebben, onderschrijft hij volledig. Frans: „Slechte eetgewoon ten onder bejaarden komen hier ook vaak voor. Te een zijdige voeding, te vet, te veel suiker... één van de slechtste gewoonten is het steeds opwarmen van kliek jes". „Gezond eten betekent zo vers en zo gevarieerd moge lijk. Voor bejaarden is daar naast een vezelrijk dieet (peulvruchten, bruin brood en dergelijke) heel belang rijk. Maar ja, hoe gaat het... zo'n literblik is veel goedko per en als je alleen, bent is koken ook niet altijd even plezierig. Daar komt nop bij dat fabrikanten en winke liers weinig rekening hou den met alleenstaanden. Daar begint gelukkig veran dering in te komen maar het blijft sukkelen in veel geval len". Een oude boom moet je liefst niet verplanten. Een bekend gezegde en voor Frans één van de redenen waarom hij zo'n voorstander is van 'Tafeltje dek je'. Frans: „Tafeltje-dek-je is een bijzonder goed initiatief. In de bej aardentehuizen wordt eten gekookt en dat wordt rondgebracht naar de bejaarden thuis. Dat is in ieder geval weer een reden minder om naar een tehuis te moeten. Bij ons in West dorpe loopt dat vrij goed". Probleem „In samenwerking met de diëtiste wordt een indivi duele kaart gemaakt, daar staan dan ook de persoonlij ke wensen op. Bijvoorbeeld wat iemand helemaal niet lust of wat iemand juist erg lekker vindt. Dagelijks ma ken wij dan een paar ver schillende soorten menu's Frans Vereecken: kok van Het Verlaet zodanig dat er nooit iemand iets hoeft te eten wat-ie niet lust". „Het enige probleem met Tafeltje-dek-je is dat je het niet kunt uitbesteden aan een commerciële organisa tie, dan zou het voor de be jaarden niet meer te betalen zijn". „Maar misschien is dat iets voor het werklozenpro- ject... Overigens, je gaat na tuurlijk niet alleen eten brengen. Vaak zitje ook met die mensen te praten. En ge- - FOTO WIM KOOYMAN I garandeerd, die oudjes heb- 5 ben vaak de meest fantasti- sche verhalen.... ik heb er al S heel wat op band staan". Wie graag meer over 'Ta- feltje-dek-je' wil weten kan bijna in elke gemeente te- recht bij het 'Open bej aar- S denwerk'. H .fffmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Van onze correspondent SAS VAN GENT - Als vervolg op het succes van voorgaande ja ren houdt harmonie De Vereenigde Vrienden zaterdag 28 mei een grote rommelmarkt voor de Sasse verenigingen op de Grote Markt te Sas van Gent. De rommelmarkt wordt om negen uur 's morgens geopend en duurt tot ongeveer 15.00 uur. De deelnemende verenigingen zijn: paardesportvereniging Graeve Jan, carnavalsstichting De Betekoppen, voetbalvereni ging Corn Boys, scouting Sas van Gent, gymnastiekvereniging THOR, rk herenzangkoor, Nederlands hervormd zangkoor, vol leybalvereniging Savok, basketbalvereniging Sas en harmonie De Vereenigde Vrienden. Het hoogtepunt is om 10.30 uur, wanneer iedere vereniging een waar pronkstuk aan de man/vrouw zal brengen op een heu se veiling. Nieuw dit jaar is dat er 's avonds een groot rommel- bal wordt gehouden in zaal De Engelenroos bij Staf de Reu. Aanvang half negen. Muzikale medewerking wordt verleend door het orkest Candlelight. Tijdens het bal worden prijzen uit gereikt aan de beste verkoper en voor de mooiste kraam van de rommelmarkt. De toegang tot dit bal is gratis. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de Jongerenbeweging is ook al slecht te spreken over het pro- jectje van Dow en de gemeen te Terneuzen dat aan werklo zen de kans biedt met behoud van uitkering een vak bij Dow te leren. De bezwaren van de jonge renbeweging lopen groten deels parallel met die van de vakbonden. Ook de beweging maakt bezwaar tegen het feit dat werklozen die opleiding krijgen zonder leer/arbeidso vereenkomst. Daarnaast is het nog maar de vraag of ze daar na beter aan de bak kunnen komen omdat de opleiding ge- heel op Dow gericht is en het bedrijf de betrokkenen zelf niets kan bieden. De jongerenbeweging is voorts bang dat er op deze ma nier bestaande betaalde ar beidsplaatsen zullen verdwij nen, temeer omdat een kwart van de leertijd besteed wordt aan werken zelf. Daarnaast menen de jongeren dat Dow concurrentievervalsend bezig is. „Het bevreemd ons dat als er kleinschalige arbeidspro jecten worden gestart met een startsubsidie het bedrijfsleven altijd protesteert onder de noemer concurrentieverval sing terwijl Dow op deze ma nier zelf concurrentieverval send bezig is". Zoals gemeld hebben de Zeeuws-Vlaamse gemeenten geen enkel be zwaar tegen het project. Ouderenreis - De Sticht 1 Welzijn voor Ouderen A ling Biervliet houdt domj? dag 9 juni in samenwerk met de algemene Nederlat Bond voor Ouderen 'afdeli3 Biervliet een reis naar Franse kuststreek. Het trek is om zeven uur I gens vanaf de markt. Lang: Noordzeekust voert de naar Frankrijk tot aart Grisnez. De thuisreis gaans allerlei bezienswaardigi naar Wevelgem om te ei Om 22.00 uur wordt de red gers weer thuis verwacht. oj geven voor deelname dinsdagmiddag 24 mei et mei van 14.00 tot 17.00 J de soos Het Trefpunt. Bolling - Ons Genoegen h een bolling. Uitslag: i,j| Raas-P. Jansen, 2. Jas Moei J. Dingemanse, 3. B. Brack»! de Poorter, 4. I. Boerman-il Versluys, 5. J. de Krijgei.il Pottelberghe. Vrouwenwerk - De groep Nieuw Vrouwenwij Terneuzen houdt op woeiï 25 mei een openbare vergaf ring in het vrouwenkafee aal de Nieuwstraat 41, aanvansa uur Afscheid - Tijdens een le avondbijeenkomst in het gel bouw van het Leger des Hei aan de Donze Visserstraat si op zondag 5 juni afscheid wotf den genomen van de luite nants H. M. Jager en M. van de Kist. De bijeenkom begint om 19 uur. Fancy-fair - Zaterdag houden de openbare kleuter] en lagere school Schatte berg/Zuidlandschool een fa! cy-fair en rommelmarkt, tl het schoolplein aan de Profsl sor Zeemanstraat. De rommel! markt duurt van 10 tot lllf uur en de opbrengst hiervan! bestemd voor leermateriafel Er zijn allerlei spelletjes zoal blik gooien, grabbelen terwijl! er elk half uur kinderfilmpj«| worden vertoond. Bij weer worden de activiteit»! binnen gehouden. Vergadering - Aquariumvtte niging De Albino Zwaarddril ger houdt donderdag 26 mei, avonds om half acht, maandelijkse ledenvergaé ring in restaurant De Vijvetl hof. Er zullen fundamental regels en voorwaarden wjll den besproken die de banF vormen voor mooie en vooral goed opgezette aquaria. Üi| draad hierbij vormt het k ringsreglement, hetgeen de hand van dia's wordt geil] lustreerd. Ook andere b stellenden zijn welkom. Leger des Heils - Zondag l mei wordt in het Leger des! Heils-gebouw een bijzondenl evangelisatie-samenkomst ge-I houden. Aan deze dienst word] medewerking verleend c de zang- en speelgroep 1 loom uit Terneuzen, onder lei-I ding van mevrouw Minder! -hout. De samenkomst wordl| geleid door luitenant H. J en begint om 17.00 uur en al vrij toegankelijk voor ieder-] een. Rommelmarkt - Openbare te l gere school De Wiekslag houdt! op zaterdag 4 juni een rom-i melmarkt, waarvan de op-I brengst is bestemd voor él aanschaf van extra lesrMte-l rlaal. Het festijn op het school l plein duurt van 10 tot 14 uur I Behalve oude spullen zijn cl wafels, koffie en frisdranker.1 te koop en wordt er een loten; gehouden. Gouden bruiloft - Het echt-I paar R. Laurijs-van Troost a-1 de Singel vierde zijn goudeul huwelij ksfeest. Buurtgenoten hadden de woning en de ruin i van de jubilarissen heel netjes I versierd, 's Avonds kwanten I vele vrienden en bekenden ge I lukwensen en geschenke I aanbieden tijdens een druk» l receptie in Het Oude Raea' J huys. Daarna werd het huwe I lijskfeest in familiekrWs voortgezet. Vormsel - In de kerk hebben Van onze correspondente SCHOONDIJKE - Er wordt dit jaar hard gewerkt om in Schoondijke een jeugdsoos van de grond te krijgen. „De „lannen zijn al in een vergev orderd stadium. De jeugd is de laatste maanden heel actief bezie geweest", aldus Dorps raad-voorzitter Wim van Vugt. Komende week staat er een „esprek met SJC uit Oostburg op stapel. Gepraat zal worden over het zelf organiseren van activiteiten. In de tweede helft van juni is er een informatieavond ge pland. Tevens zal men die avond proberen een bestuur te formeren. „Het is de bedoe ling", zegt Van Vugt, „dat twee mensen uit de Dorpsraad een adviserende taak in en naar de jeugdsoos zullen gaan uitoefe nen. Er zijn plannen een wa felactie te houden. Waar schijnlijk krijgen we van de gemeente een startsubsidie". Toch moet het te formeren bestuur van de soos er naar streven zoveel mogelijk zich zelf te bedruipen door zelf ac tiviteiten te ontplooien. Er wordt waarschijnlijk gestart met twee groepen, een voor 12 tot 16 jaar, en een voor 16 jaar en ouder. De avond wordt af gesloten met een disco. Van onze correspondent OOSTBURG - De Streek-VW West- Zeeuwsch-Vlaanderen deed een vernieuwde uit gave van de interessante Kreken- en Dijkenroute het licht zien. De in een modern verzorgde om slag gestoken routebe schrijving voert degene, die per auto, fiets of brommer het aangegeven traject volgt, door het kreken- en dijkengebied op het grondgebied van de gemeenten Oostburg en Aardenburg met een onschatbare rijkdom aan natuurschoon. Deze route werd in 1974 uitgezet door de toenma lige voorzitter van de VW Oostburg, M. Aal- bregts. De Streek-VW West-Zeeuwsch-Vlaan deren heeft deze route opnieuw in bewerking genomen en met de daar in noodzakelijk aan te brengen wijzigingen de uitgifte van de VW Oostburg overgenomen. De dagelijkse bestuursle den van de Streek-VW, W. Robijn en W. van Hel den, zorgden voor een nieuwe routebeschrij ving, terwijl de admini strateur van de Streek- VW W. Risseeuw voor een aantrekkelijke lay out zorgde. De nieuwe routebschij- ving van de Kreken- en Dijkenroute is tegen de prijs van 1,50 verkrijg baar bij de plaatselijke VW's in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. In de gids is tevens een overzicht opgenomen van de overige fiets- en auto routes in Zeeuwsch- Vlaanderen, verkrijg baar bij deze VW's. vormsel in ue kciiv t7n 14 jongens en meisjes van I Van een onzer verslaggevers AX JVIlgVUO c.» basisschool het vormsel vangen. Dit sacrament «e tijdens een eucharistievien 8 toegediend door deken Aarts uit Middelburg. De K' deren zorgden voor de muz kale omlijsting en diverse 1 zingen. De predikatie we verricht door de deken. kinderkoor zong onder lew1 van E, Verschraegen. DW - In café Het Wapenja» Zeeland werd door de van de kaartvereniging V de vijfde ronde gespeel" bieden zonder roem, mee n. lend voor het clubkamploe schap. van Uitslag: 1. Jac' Doorn, 2. F. Stouthamer, de Vos, 4. C. van Doorn,3 Leenhouts. Stand kamp1 schap: 1. C. van Doorni punten, 2. Jac. van Doorn z en 4. M. de Vos en Doorn, beiden 232, 5. W- Vs houts 227 punten. HULST - Het bestuur van de Gehandicapten Organisatie Nederland afdeling Zeeland beeft een vakantieweekend op touw gezet naar de bosrijke ingeving van de abdij O. L. V. "r Duinen te Ossendrecht Daar is men van 26 tot 30 mei vier dagen te gast. Het is voor de tiende keer dat een "Wgelijk weekeinde georgani seerd wordt. Dat het aantal 'keinemers steeds stijgt blijkt 1111 het feit dat er nu dertig Personen meegaan. Met acht euto's en een busje voor ver voer van rolstoelen worden de deelnemers naar hun bestem- "bhg gereden. Het is de bedoeling dat er jmerlei uitstapjes gemaakt worden zoals bezoeken aan wusea's en aan' het Markie- feihof te Bergen op Zoom. voortst staat een autotocht "oor de Wouwse Plantage op dot programma. De avonden "orden gezellig doorgebracht -t zaken als dia-vertoningen er" bineo.

de Stem | 1983 | | pagina 14