gedeelte fiscaal belast Schilderwerk aftrekbaar tot 10 mille Alimentatie blijft belastbaar Van Thijn: rationeel en emotioneel Rechtbank: Persoons verwisseling is niet uitgesloten NOSTALGIE Unieke Joint Venture PROVINCIES BEKIJKEN AUTOMAAT-RIJBEWIJS I )eTe|ya Roofmoord DE STEM COMMENTAAR Verlate Provo RASECHTE AMSTERDAMMER HOOFDSTEDELIJK BURGEMEESTER BINNENLAND Oorzaak kapotte Volvo-remslangen niet achterhaald RUDING AAN TWEEDE KAMER: VOOR WERKLOZEN BENEDEN 23 JAAR Eerste Kamer twijfelt over afschaffen wwv Suggestie KONING WIJST VVD-PLAN AF ft Westerbork Botsingen Directie tehuis verloor brand- voorschriften T5 PAGINA 2 f ZATEIftP^ 21 ME11983 T22 PAGINA 3 ■neegewerkt aan de ting en de opbouw e gemeenschap. In ven en handelen liet ■h leiden door een jnig idee, dat hij nog is als volgt formu- de eer van onze ge- zal zijn, voldoende te hebben gehad om iotse werk van Euro- enmaking te onder- BORODIN, een 45-jarige nte Russische schrij- donderdag na een van drie dagen ver- Id tot een gevange lf van tien jaar en aar interne verban- Borodin werd schul- ivonden aan „activi- strijd met de wet en rspreiden van teksten n wordt afgegeven op ciale stelsel en staats- in de Sowjet-Unie". in werd in mei 1982 steerd wegens 'anti- wettelijke activiteit', t van 1968 tot 1974 al strafkamp omdat hij ias van de verboden e Christelijke Unie ie Bevrijding van het Na zijn vrijlating te hij een klandestien met religieuze inslag md 'Bloemlezing uit vu'. Borodin is auteur nder meer 'Vertellin- >an een vreemde pe en 'De derde waar- beide in het buiten- jepubliceerd. D REAGAN mag zich ver en in een stijgende 'lariteit. De wijze op de Amerikaanse dent zijn ambt uit- geniet momenteel de mming van 53 procent Amerikaanse kiezers, is een percentage dat november 1981 niet zo is geweest. Dat blijkt uit een opiniepeiling ABC News en Wash- m Post. De president 1983 begonnen met 42 mt, het laagste per- ige van zijn president- Reagan scoorde het op het economische 43 procent der onder- gden ziet de economie eteren, dat is 6 procent dan een maand gele- r een kindse God! en Wie kwaad niet straft, geen k verschaft! Oudere knemers, waaronder die al stookten vanaf n zagen zich al weer drek 'liegen eten r het eerst sinds vele eeu- kwamen de duivels :r en masse het maaiveld Vermomd als Hellebaar- fs, Jehovagetuigen en I's Angels mengden ze i onder de menigte op het tersplein waar ze propa- ida pamfletten uitdeelden spreuken als: De Hel rdt niet zo heet gestookt de E.O. staat te preken! der die titel volgde dan vlugschrift waarin de ierwereld werd afgeschil- d als een kuuroord voor ma-patiënten en lijders n wintervoeten. Het thuis- nt was al druk in de weer hele weg naar de hel op uw te plaveien met gloei- uwe voornemens. Waar :e polarisatie op uit zou lo- vroeg men zich al ang- g af in het Vatikaan toen Commissie van Goede ensten, bestaande vit huts en Heli's Angels met compromie voorstel vam dat meteen beide par en bevredigde. Zo snel aam deze oplossing opeens boze tongen in het remlin beweerden dat hier Heiige Geest achter stak. >e dit zij, men ging aan ide kanten prompt ak tord met het tussenvoorstel le hellevuren te doven, aar de temperatuur van t Vagevuur op te voeren t tweemaal zijn oorspron- lijke hoogte. Zo geschied' het dat drie dagen na he pdoemen van dit onvoor- en kosmisch konflikt de atus quo weer hersteld uxj5 de rust weergekeerd. sservatore Infernale citeer- in een hoofdartikel he oord van Robert Brow ing: God is in His Heaven gain and all is well W' ell! ihn O'Mill Vergoeding telefoon aangepakt Van onze correspondent HELMOND/BORN - Volvo Car in Helmond is er niet in geslaagd vast te stellen waar door de remslangen van enke le politie-auto's zijn bescha digd. Begin dit jaar bleken de remslangen van drie politie auto's van het type Volvo scheurtjes te vertonen, waar door deze auto's gedeeltelijk door hun remmen schoten. Ongevallen deden zich daarbij overigens niet voor. Volgens een woordvoerder van Volvo is het technisch on derzoek inmiddels afgerond. „We hebben niets gevonden waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de kwaliteit van de slangen slecht zou zijn of dat er fouten in zouden zitten." Ook zijn chemische proeven I genomen. „Dat alles heeft niets opgeleverd". Door onze verslaggever DEN HAAG/ARNHEM - De belastinginspec ties in ons land gaan de telefoonvergoeding van de werkgever aan de werknemer aanpak ken. Bij het loon van mensen, waarvan de baas de tele foonkosten volledig betaalt, moet van die vergoeding 420 worden opgeteld. Het belastbare maandinkomen wordt daardoor 35 hoger, waardoor loonbelasting en premies stijgen. tele declaraties is het aan de werkgever - al dan niet in overleg met de belastingin spectie - aan de hand van nieuwe richtlijnen vast te stel len of er sprake is van door de- werkgever betaald privége- bruik van de telefoon. In elk geval kan tot een be drag van 140 altijd vrij ver goeding worden genoten. Voor de inpecties gelden soms verschillende, maar niet sterk afwijkende bedragen die als onderdeel van de vergoe ding worden belast. Tot nog toe waren die in komsten vrij. De maatregel volgt op een uitspraak van de Hoge Raad, die vorig jaar be paalde dat de vergoeding deels te belasten valt. Na Amsterdam, als eerste, berichtten ook ondermeer de inspecties van Nijmegen, Ven- lo en Den Bosch de inhouds- plichtige bedrijven dat een deel van de vergoeding tot het loon moet worden gerekend. Onlangs volgden ook de in spectie in Arnhem en Breda. Bij gedeeltelijke vergoeding van telefoonkosten en inciden- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - Schilderwerk binnen en buiten wordt tot een ma ximum van tien mille per 1 juli '83 aftrekbaar. Dat blijkt uit de nota van wijziging die minister Ruding van Financiën, zoals in deze krant al gemeld, gisteren naar de Kamer stuurde. Van de totale kosten is 60 aftrekbaar, op voorwaarde dat de rekening minstens 1.400 is voor woningen met een waar de bewoond tot 180.000 en minstens ƒ2.100 voor wonin gen boven 180.000. Dat bete kent dat voor woningen in de eerste prijsklasse maximaal 4.600 op de schildersrekening kan worden 'verdiend', op schilderwerk aan woningen in de tweede categorie maximaal 13.900. De regeling, zo schrijft Ru ling, blijft geldig tot 1 januari 36. Hoe lang de belasting plichtige er al woont, is - in te genstelling tot bij de rest van het groot onderhoud - niet van belang; wel dat de woning waaraan het schilderwerk wordt uitgevoerd de belas tingplichtige tot hoofdverblijf dient. Als gevolg van de aftrek baarheid van het schilderwerk zal het huurwaardeforfait met 0,1 extra worden verhoogd tot 1,6%. Zonder die aanvul lende maatregel zou het schil derwerk de schatkist 70 mil joen kosten. ALS één groep in Nederland begrepen heeft dat het nationale Potverteren in de jaren '60 en '70 eens uit de hand moest lopen, Pan zijn het wel de bejaarden geweest. Zij weten uit (bittere) er- 'ar'ng, dat een gulden eerst verdiend moet worden voordat hij tan worden uitgegeven en dat je in het leven niets voor niets k,|igt. Dat er nu over de gehele linie zwaar moet worden ingele gd, ook door de bejaarden, vinden zij natuurlijk hoogst onaan- Senaam, maar het heeft hen niet verrast. En de meesten van hen 2:ln te intelligent en te goed van memorie om niet te doorzien, wat er achter de plotselinge interesse van de WD voor de aow-ers goedkoop partijpolitiek stuntwerk. De verzorgingsstaat is van "dA-CDA-origine en is eerder ondanks dan dankzij de liberalen tan de grond gekomen. De merkwaardige hoogstandjes van Nijpels moeten waar schijnlijk de herinnering doen vervagen aan een aantal pijnlijke affaires waarmee hij aan het begin van zijn fractieleiderschap ge confronteerd werd: de affaire-Schwietert, Van Aardenne, Metz Sc Pech dat daar juist nu de kwestie-Korthals Altes bij moet ko- ^n, de beschuldiging dat de liberale minister van Justitie smoe- ®ige handen gekregen zou hebben van de Slavenburgs'Bank- taak Het kan ook zijn dat Nijpels zich wil indekken tegen de mo- 9elijkheid, dat het CDA-WD-kabinet de rit niet uitzit. Door nu re- Selmatig bonje te maken met het CDA zou de WD bij eventuele wvroegde verkiezingen misschien winst kunnen boeken. p Binnen het kabinet lijken de CDA- en WD-ministers overigens '°9 steeds in goede harmonie samen te werken. De dissonanten l0fnen van buiten: zwaar door Nijpels aangescherpte menings- ta'schillen met het CDA over allerlei sociaal-economische kwes- es het mediabeleid, de atoomtaken van de strijdkrachten, de af- voor woningonderhoud en ga zo maar door. Geldingsdrang *lnde politiek, zeker bij nieuwkomers, een bekend verschijnsel. et is meer amusant dan gevaarlijk. Tenzij men er aan verslaafd 'takt en dat lijkt bij Nijpels langzamerhand het geval te worden. (De gemiddelde Nederlander heeft geen hoge pet op van de po- tak. Hoe kan het ook anders. Wij hebben bijna 900.000 werklo- ®t. De economie zit volledig in het slop. Ondanks straffe bezui- ,3:rgen wordt de staatsschuld alsmaar groter. Ons sociale voor- "Sningensysteem kraakt in al zijn voegen. In zo'n situatie wordt het kabinet en de fracties waarop het steunt, een eensgezin- '5 aanpak van de problemen verwacht. In zo'n situatie ga je niet Pt elkaar bakkeleien, maar dient er schouder aan schouder kei- „3r9 gewerkt te worden. Maar Nijpels weet niet veel beters te wi dan als een verlate provo te jennen en te jouwen. De kruik gaat zolang te water totdat hij barst. Als Nijpels partij- «'ifiek boven het landsbelang blijft stellen, zaagt hij de poten on- ;s' het kabinet vandaan. Een kabinetscrisis is onder de huidige ""standigheden het laatste waarop het land zit te wachten. DEN HAAG - De meerderheid van de Eerste Kamer twijfelt of men wel voor het afschaf fen van de wwv voor werklo zen beneden de 23 jaar gaat stemmen, nadat CDA en VVD in de Tweede Kamer een be langrijke verandering in het kabinetsplan hebben aange bracht. Het kabinet stelde voor om per 1 juli geen enkele werkloze beneden de 23 jaar nog recht op een wwv-uitkering te ge ven. CDA en VVD in de Twee de Kamer gingen daarmee ak koord op voorwaarde dat jon geren, die 2,5 jaar gewerkt hebben, toch nog een jaar lang een wwv-uitkering krijgen. CDA en WD in de Eerste Kamer vinden die wijziging van hun collega's in de Twee de Kamer zo vérstrekkend dat ze twijfelen of ze wel voor zul len stemmen. De aangebrachte verandering betekent name lijk dat de duur van het ar beidsverleden een rol gaat spelen bij de hoogte van de uitkering en dat is een princi piële beslissing, waar de Eer ste Kamer de tijd eigenlijk nog niet voor aangebroken vindt. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken), die zelf ook geen warm voorstander van de verandering was, drong er gisteren bij de Eerste Kamer toch op aan om voor het wets voorstel te stemmen. Vervolg van pagina 1 In het vonnis motiveert mr. Pijls, voor zitter van de bijzondere strafkamer, uitvoerig waarom de rechtbank tot vrijspraak is gekomen. Hij voert daar bij aan dat de rechtbank de mogelijk heid van een persoonsverwisseling niet uitsluit ondanks het feit dat verschil lende getuigen Talens als schuldige hebben aangewezen. Herinneringen vervagen na verloop van tijd en zeker na 38 jaar kunnen 'herinneringsverval singen' optreden, aldus mr. Pijls. Hij wees er verder op dat hevige emoties ook tot vertekende waarnemingen kun nen leiden. „De rechter dient daar ter dege rekening mee te houden bij zijn oordeelsvorming omtrent het bewijs," zei hij. „Zonder de goede trouw van de getui gen in twijfel te trekken" constateert de rechtbank dat de verschillende getuigen elkaar op wezenlijke punten tegenspre ken, terwijl ook de verschillende ver klaringen van een en dezelfde getuige, soms in belangrijke mate van elkaar af wijken. „Voorts is de rechtbank in de ver schillende getuigenverklaringen opge vallen dat bij de schuldvraag met be trekking tot het onheil dat aan de joodse gevangenen in het kamp Kaufbeuren- Riederloh is geschied, geleidelijk aan steeds meer de verdachte als de hoofd- Mevr. Talens(l) verlaat het gerechtsge bouw na de vrijspraak van haar man. - FOTO PAUL. MELLAART schuldige in het beeld is gekomen, zulks in sommige gevallen in plaats van an dere gevangenen-functionarissen, die eerder als zodanig werden genoemd. De rechtbank kan zich dan ook niet aan de indruk onttrekken dat er van het op de verdachte toegespitste onderzoek onge wild een suggestieve werking op getui gen is uitgegaan," aldus mr. Pijls. Hij voegde daaraan toe dat in de vragenlij sten aan de getuigen verschillende „vragen met een suggestieve strekking" zijn gesteld. Al met al kan de rechtbank aan de getuigenverklaringen „niet een zodani ge objectieve betrouwbaarheid toeken nen dat het verantwoord is daarop een oordeel te baseren. De rechtbank vindt dan ook dat deze twijfels in het voordeel van de vgrdachte moeten worden uitge legd. Vandaar de vrijspraak. Daarnaast wees mr. Pijls erop dat de rechtbank in tegenstelling tot de raads lieden van de verdachte, de dagvaar dingen wel geldig en de officier van jus titie ontvankelijk acht. DE nostalgie viert tegenwoordig hoogtij. In het hoofdstedelijke straatbeeld is de ouderwetse straatfoto graaf teruggekeerd, compleet met een „antieke" came ra. De prijs voor een kiek is evenwel zeer bij de tijd. - FOTO ANP Van onze correspondent MAASTRICHT/DEN HAAG - Een initiatief van ambtenaren van de Provinciale Griffie in Maastricht om mensen, van wie het rijbewijs is verlopen, te adviseren het oude bij vernieuwing maar te bewaren wanneer dat ooit is verkregen door examen te doen in een auto met automaat, heeft een landelijk vervolg ge kregen. Niet alleen wordt een dergelijke handelwijze op advies van de ANWB nu ook aangehouden bij de andere provinciale griffies, maar komen begin juni ook alle hoofden van de diensten, die de rijbewijzen uitgeven, bij elkaar om te praten over een voorstel van de ANWB om te komen tot één gedragsregel. Deze zou dan moeten inhouden dat een extra stempel in het rijbewijs zou moeten komen, waaruit blijkt dat de houder ook in handgescha- kelde auto's mag rijden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De regering blijft belasting en sociale premies heffen op alimentatieuitkeringen. Er zijn ook geen plannen om het systeem te wijzigen. Dat deelt staatssecretaris Koning (Financiën) mee op vragen van WD-kamerleden. Eventuele afschaffing van de ze heffingen zou een niet on aanzienlijk inbreuk op het be staande fiscale systeem met zich meebrengen, zegt de staatssecretaris. De kamerleden hadden om deze afschaffing gevraagd omdat gescheiden vrouwen met een alimentatie en aan aanvullende sociale uitkering minder besteedbaar inkomen overhouden dan vrouwen, dié voor de kosten van levenson derhoud geheel afhankelijk zijn van een (bijstands)uitke- ring. De staatssecretaris onder schrijft niet de opvatting, dat afschaffing van de alimentatie als bestanddeeel van het fisca le inkomen niet strijdig is met het belastingrecht, gezien de overeenkomst van alimentatie na de scheiding) met huis houdgeld voor de scheiding) en het privékarakter van de alimentatie. Tenslotte deelt de staatsse- retaris mee, dat een eventuele afschaffing van belasting- en premieheffing over alimenta tie een evenredige beperking van de aftrekbaarheid van de alimentatieverplichting bij de betalende ex-echtgenoot tot gevolg zou moeten hebben. (ADVERTENTIE) Engelse fabrikant biedt u een unieke mogelijkheid om deel te nemen in een JOINT VENTURE en een exclusief produkt in de Benelux te introduceren. Dit produkt wordt reeds met succes over geheel Groot-Brittannië toegepast en de huidige investeerders verdienen er binnen een jaar hun investering mee terug. Introduktie en begeleiding vragen slechts twee dagen per week. Aangezien er geen fakturen of rekeningen aan te pas komen, beperkt uw administratie zich tot het minimum. Ons produkt wordt in Engeland gemaakt en voor zover ons bekend zijn er geen concurrenten. Momenteel zijn er nog enkele interessante rayons beschikbaar. Wanneer u over een investeringskapitaal van minimaal f 60.000,- beschikt en een eigen succesvolle onderneming ambieert, neemt u dan telefonisch of schriftelijk contact op met: Mainbridge Industries B.V. Keizersgracht 991015 CH Amsterdam Tel: 020-245419 Door Max de Bok MET Ed van Thijn vertrekt een van de aardigste mensen en markantste politici uit de Haagse politieke wereld. En daarmee een 'kroonprins' van Den Uyl, hoewel hij zelf altijd heeft gezegd dat hij 'het fluï dum', zeg maar de uitstra ling,voor het partijleiderschap mist. Een meer Amsterdamse Amsterdammer dan Ed van Thijn is niet vlug te vinden. Of het moest zijn voorganger Wim Polak zijn. En toch heeft Van Thijn lang geaarzeld of hij wel burgemeester van 'zijn' stad wilde worden. Zo sterk was die aarzeling, dat hij bij zijn eerste gesprek met de ver trouwenscommissie duidelijk heeft laten merken eigenlijk niet te willen. Maar hij was en bleef dè kandidaat van de commissie, ook nadat de Noordhollandse commissaris Roel de Wit - die Van Thijn nog goed kent uit hun geza menlijke raadsperiode - Jos van Kemenade als eerste op de voordracht had geplaatst. Toen moet er in Van Thijn iets omgeslagen zijn. Het niet echt willen verkeerde in het steeds meer rekening gaan houden met de nieuwe functie. Zo sterk zelfs dat het een bit tere teleurstelling voor hem zou zijn geweest indien het kabinet besloten had niet hem voor te dragen. Dat proces van aarzelen en dan een weg kiezen waarvan hij niet meer is af te brengen, behoort geheel en al bij Van Thijn. Het is zijn charme en tegelijkertijd zijn relatieve zwakte als bestuurder. Het weifelen doet hij vooral als het gaat om dingen die gedaan moeten worden, maar die hem vanuit zijn levensopvatting tegen staan. Of als hij in een moeilijk parket echt partij moet kiezen. Maar kiest hij eenmaal en heeft hij over dacht hoe de dingen moeten, dan zet hij door met een élan dat soms iets van verbeten heid heeft. Ed van Thijn werd in 1934 in Amsterdam geboren in wat hij zelf noemt een a-religieus, kleinburgerlijk joods milieu. Als kind kwam hij in Wester bork terecht, wist dank zij de moed van zijn vader aan transport naar een concentra tiekamp te ontkomen en bracht de oorlogsjaren op Drs. Eduard van Thijn. - FOTO ANP achttien verschillende onder duikadressen door. In novem ber 1944 werd hij opgepakt en kwam opnieuw in Westerbork, maar nu in het Joodse wees huis terecht. Zoals zovele joodse kinderen uit die tijd worstelde ook Van Thijn met zijn jood-zijn tot de ommekeer kwam tijdens de Kamerdebat ten over de drie van Breda in 1971. Van Thijn: „Vanaf dat moment besloot ik mezelf te zijn, ik stelde mijn eigen gren zen. Niets kon mij er van weerhouden de politiek vanuit mijn eigen 'ik' te bedrijven. Mijn 'jood-zijn' was daarvan een essentieel en dominant on derdeel. Sindsdien functioneer ik als joods politicus. Dat wil zeggen :als een politicus die zich zijn jood-zijn bewust is en daar ook openlijk voor uit komt. Een politicus die in voorkomende gevallen zijn emoties niet wegdrukt, maar deze vrijelijk toelaat zonder zich daardoor te laten meesle pen." In de PvdA heeft Van Thijn ook vaak een heel zelfstandige positie ingenomen, niet bang om tegen de partij in te gaan. Hij is er binnengekomen aan de hand van Den Uyl. Eerst als medewerker op het weten schappelijk bureau, waarvan Den Uyl toen directeur was. Later als lid van de Amster damse raad, waar Den Uyl toen fractieleider en wethou der was. Weer later als Ka merlid, waar Den Uyl fractie leider "was. Dat leverde hem de niet helemaal positief bedoel de kenschets Teerling van Den Uyl'. Van dit beeld ontdeed hij zich toen Den Uyl minister president werd en Van Thijn fractieleider: „Wij zijn geen loopjongens van Den Uyl.' De grote wederzijdse waar dering is gebleven, maar dat heeft forse botsingen niet uit gesloten. De leermeester heeft intern vaak op z'n donder ge kregen van de zelfstandig denkende en ook redelijk eigenwijze leerling. Van Thijn groeide uit tot een van de 'ideologen' van de partij. Hij was sterk betrokken bij ver kiezingsstrategieën, bij ver kiezingsprogramma's, bij dis cussies over de interne partij verhoudingen, over de rol van de overheid en het terugdrin gen van de bureaucratie. Met die kenmerkende mengeling van rationaliteit en emotie heeft Van Thijn in de PvdA een heilzame rol gespeeld. Nog onlangs verscheen van zijn hand een zeer evenwichti ge nota over burgerlijke on gehoorzaamheid, waarin de democraat in hart en nieren die Van Thijn is, uit vrijwel elke regel blijkt. De lastige stad Amsterdam kan weten waar voor de nieuwe burge meester de grenzen liggen. De Haagse politiek verliest een waardevol man die Amster dam wint. 15 Er wordt weer op hoge toon ge discussieerd over de geluids heffing. Moeten mensen die in herrie leven daarvoor een paar centen vergoeding ontvangen? Ik heb mijn twijfels. Gelukkig hoort u mijn peinzende ge mompel niet, waar er raast net een vrachtwagen voorbij. Ik zei: Wat koop je voor zo'n ge luidsheffing? Laten we eerlijk zijn: we zijn gewend aan lawaai. De meeste mensen kunnen niet zonder. Ze voelen zich naakt zonder geluid. En moeten ze dan ook nog geld toe hebben? Luister eens op een mooie Pinksterdag naar de geluiden die van buiten in uw huiska mer binnendringen. Stilte be staat al lang niet meer. Van echte stilte zouden we trou wens gaan gillen. Brommers loeien over het trot toir, cassetterecorders in kin derhanden spelen hard en vals, vaders spreken in de tuin hun dochter toe alsof ze optreden voor een vol stadion ...en er schalt een muziek doos-melodietje uit de micro foon van een gemotoriseerde ijscoman. En wij nemen dat allemaal maar. Zetten de tv wat harder en storen daarmee op onze beurt de buren weer. Maar die horen het niet, wwant ze spelen zelf op een elektrronisch orgel. Nee, herrie hoort bij het dagelijks leven, net als zure regen, nare berich ten in het journaal en tele foontjes van mensen die ver keerd zijn verbonden. Dus, gezien de omstandighe den kan ik u niet meer toe wensen dan prettige pinster- dagen met hier en daar een stil moment. MERIJN Vervolg van pagina 1 Volgens de politie zijn de da ders het pand aan de achter zijde via een wc-raampje bin nengekomen. In het hele huis werd een enorme ravage aan gericht. Niet bekend is hoeveel aan buit is meegenomen. Van een openstaande brandkast is niet bekend of deze al open was of door de daders is geopend. Volgens de politie is het niet aannemelijk dat er veel geld in huis was. Het enige dat de politie van de daders weet is dat zij beiden met een Bra bants accent spraken. Het pand waarin het misdrijf zich heeft afgespeeld staat los van de andere panden in de omge ving. Vandaar dat er niemand is die iets van wat zich binnen heeft afgespeeld heeft kunnen horen. Volgens Van de Sanden is er sprake geweest van „een doelbewust optreden. Het is geen toevalstreffer dat de da ders gewelddadig met het slachtoffer in aanraking zijn gekomen". In Oisterwijk en Lage Mierde zijn de afgelopen maanden overvallen gepleegd die grote gelijkenissen verto nen met de wijze waarop in Tilburg te werk is gegaan. In samenwerking met de rijkspo litie wordt onderzocht of er een mogelijk verband bestaat tussen deze zaken. De Tilburg- se politie beschouwt de zaak als „zeer ernstig. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De directie van de strafinrichting voor meis jes De Lindenhorst in Zeist, waar een jaar geleden een 17- jarig meisje en een 27-jarige groepsleider in een brand om kwamen, was niet op de hoog te van de brandvoorschriften die de gemeente het tehuis had opgelegd. Dit bleek gisteren tijdens de rechtszitting tegen de 49-jarige nachtwaker van het tehuis. De gemeente Zeist had de brandvoorschriften gekoppeld aan de vergunning om de oude villa als tehuis te mogen ge bruiken. De directiesecreta resse zei voor de rechtbank dat de voorschriften'misschien bij de post waren zoek geraakt. De nachtwaker was op de avond van de brand laveloos geweest. Hij moet 15 glaasjes jenever hebben gedronken. Hij was doorgezakt met de later omgekomen groepsleider. De nachtwaker had vroeger als zeeman een drankprobleem gehad. Hij zei sinds de brand geen drup meer gedronken te hebben. Tegen hem werd vier maan den onvoorwaardelijk geëist. De directionele nalatigheid werd als verzachtende om standigheid geacht door de of ficier van justitie.

de Stem | 1983 | | pagina 3