UITBLAZEN iWr* Dit Shell boekje levert nog steeds 4 cent korting per liter op. Schilde aftrekb tot 10 r even DE STEM I de Stem cm Verlate Provo ZATERDAG 21 ME11983 PAGINA TWEE PAGINA 21 ZATERDAG 21 ME1198 Telford Verstand Politiek en geloof PAPIER t VOOR UW PEN Ü\o±nzL±cti tzonj-titzt GEDEELT Oorzaak kapotte V olvo-remslangen niet achterhaald RUDINGAAN TW T5 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND 1 1 Jaargang 123 Nr. 20.132 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK De laatste maanden heb ik niet veel tijd gehad om naar de televisie te kijken, maar die paar dingen die ik wel wilde zien bleken ook niet voor het grijpen te liggen. In een grijs verleden, toen de omroepen hun „leden" ook buiten de wervingsspots en het genante gefleem van de omroepsters nog belangrijk vonden, werd er altijd ge poogd de programma's op beide netten te coördineren. Men probeerde door onder ling overleg te vermijden dat op beide netten tegelijk een gelijksoortig programma werd uitgezonden. Dallas op I en Dynasty op II bijvoor beeld. Het lijkt alsof men van die des tijds veelbesproken coördinatie is afgestapt. Dat kan ook gezichtsbe drog zijn overigens want ik heb ook de indruk dat de programma- paketten met de jaren gelijkvormi- ger zijn geworden. Dat geldt in het bijzonder voor de drie omroepen die er trots op zijn „niets" te verte genwoordigen. Ze hebben ieder hun eigen Dallas/Dynasty /Falcon Crest en ook ieder hun eigen Mag num/Harten 2/Versierders. Maar goed, gebrek aan coördinatie of te veel van hetzelfde, het resultaat is dat er te veel gekozen moet wor den. Nu kan men zich afvragen: wat is er tegen veel keuze? Niets, integendeel. Behalve wanneer het om een gedwongen keuze gaat, dan is er aan kiezen niet veel vrij heidsvreugde meer te beleven. Ik had graag King's Royal van de NCRV gevolgd. Niet alleen omdat ik een liefhebber ben van Schotse whisky, maar vooral omdat ik het Britse tv-werk zo goed vindt op het gebied van acteerprestaties en ty pe-casting. Speelt zo'n serie in Glasgow.dan wordt er door de ac teurs ook Schots gesproken. King's Royal ging grotendeels aan mijn neus voorbij omdat de Dallas- aanhang oudere rechten had. Nu kan ik dit geen enkele Nederlandse omroep aanwrijven want bij ons in huis wordt Dallas vanouds op de BRT gevolgd. Daar zit JR inmiddels in een Cubaanse gevangenis, te vergeefs zijn indrukwekkende naam uitschreeuwend tegen de onverstoorbare bewakers die door de regie van zeer ongure tronies zijn voorzien. 1 Donderdagavond eindigde 1 „King's Royal", lang voordat de BRT Southfork op het scherm pro- 5 jekteerde en Donna een telefoontje kreeg van Aunt Lil uit Kansas die haar, bij Ray Krebs in de opvoe- ding zijnde Michael zo miste. Dat leek dus boffen tot ik ontdekte dat op het andere net de AVRO onge- veer tegelijkertijd „Telford's Chan- E ge uitzond. Aan deze foto is duidelijk te zien hoe lang Dallas al weer bij ons is. Geen wonder dus dat Dallas-fans de oudste rechten hebben wanneer er gekozen moet worden tussen deze serie en een andere, ook al is die andere stukken beter. (Lees het verhaal hiernaast). - foto archief de stem Daar zat ik weer met een onge wenste keuze want „Mark Telford, Bankier", zoals de serie in het Ne derlands heet, volg ik óók graag. Het is een aardige serie over men sen van vlees en bloed die met een eigentijds probleem worstelen. Niet op die benauwde, boodschapperi ge manier die je zo vaak aantreft in films met een actueel thema, maar meer ontspannen en zelfs wat af standelijk door een goede dose ring en afwisseling van handeling en dialoog. -»» Mark Telford is een hoogvlieger uit de internationale bankwereld. De tijd die de meeste mannen thuis spenderen brengt hij door op luchthavens, in vliegtuigen en - als die vanwege de mist niet vliegen - zelfs op een veerboot naar Dover. Met andere woorden: de man ver dient een dikbelegde boterham, maar hij kan hem vrijwel nooit in het gezelschap van vrouw en zoon consumeren. Hij neemt het besluit zijn baan op te geven en gewoon filiaal-direc teur in Dover (of all places) te wor den. Hij denkt dat hij daarmee zijn vrouw een plezier zal doen, maar hij maakt een ernstige fout: hij heeft zich, tot verbazing van zijn superieuren die tenslotte met grote tegenzin akkoord gaan, at tot fi liaaldirecteur laten degraderen vóór hij iets tegen zijn vrouw heeft gezegd, laat staan dat hij haar heeft gevraagd of ze met hem van Londen naar een nest als Dover wil verhuizen. De ontsteltenis van mevrouw Telford is groot. Haar man blijkt geen oog te hebben voor het feit dat ook zij een leven wil leiden. Zij is gehecht aan haar werk in de een of andere commissie die aanbeve lingen doet op theater-gebied en ze heeft kans op een belangrijke, betaalde baan in de Londense theaterwereld. Enfin, het is niet mijn bedoeling dat hele verhaal hier uit de doeken te doen. Mark gaat naar Dover en zijn vrouw en zoon blijven thuis in Londen. Zij accepteert de baan en ziet zich ge confronteerd met een aantrekkelij ke chef die verliefd op haar wordt, een sub-thema dat tot en met de aflevering van afgelopen donder dag op een volwassen manier wordt uitgewerkt. „Mark Telford" is dus een goede serie. Tenminste, dat vind ik. De AVRO denkt er echter blijkbaar an ders over, gezien de geringe status die de serie bij de programmering heeft. Lager zelfs dan de inmiddels bejaard geworden Versierders Cur- tiss en Moore die in een vaste we kelijkse frequentie op zaterdag avond een tweede generatie kijkers mogen amuseren. „Mark Telford" is blijkbaar een serie van de soort waarvan een po pulaire omroep bij voorbaat al weet dat het geen aanjager van kijkcij fers zal worden. Hij is waarschijn lijk gekocht om, wat het seriewerk betreft, wat serieuze kwaliteit naast Dallas te zetten. Een verplicht num mer voor een omroep die een vol ledig programma" aan zijn A-sta tus verplicht is. Zo wordt „Mark Telford" in het AVRO-programma wat ze bij de krant „een stopper" noemen, een stapel afleveringen op standaardlengte waarmee je de gaten in het programma kunt op vullen. Voor de kijker die zo'n serie toe vallig wil volgen is dat bijzonder vervelend want er zit in de verto ning geen enkele regelmaat. Tus sen twee afleveringen kan gemak kelijk een gat van drie weken vallen en een andere keer kun je er twee binnen acht dagen krijgen. De kij ker is verplicht regelmatig de tv- programma's na te vlooien om er zeker van te zijn dat hij de volgen de aflevering niet mist. Hetzelfde kunstje werd ons, kort geleden nog, ook geflikt met de se rie „Airline", ook al een verhaal dat toevallig mijn belangstelling had (al was dat voornamelijk vanwege de Dakota's die erin rondvlogen). Het zou me niet verbazen als dat ook de A VRO is geweest. Ik ben natuurlijk maar een leek op televisie-gebied. Ik heb er zelfs nog nooit in de keuken gekeken, maar het lijkt me dat je niet veel verstand van wat dan ook hoeft te hebben om te kunnen bedenken dat doorlopende verhalen niet ge schikt zijn voor „stopwerk". Daar moet je series voor hebben met los van elkaar staande verhalen. Zoals de Versierders bijvoorbeeld. Zo veel verstand dicht ik zelfs de AVRO nog wel toe. Blijft dus de vraag: is het onverschilligheid of minachting voor de kijkers? Laat de kwebbeljuf (m/v) die het pro gramma aankondigt daar maar eens iets over zeggen. fniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Horizontaal en verticaal die nen dezelfde woorden te wor den ingevuld. 2 (4) jongensnaam, 4 (2) ver pakkingsgewicht, 6 (1) Euro pees land, 7 (3) fabelachtig dier, 8 (5) meisjesnaam, 10 (12) vis, 12 (10) werkelijk, 14 (9) apparaat, 15 (11) cijfer, 16 (13) deel v.h. oor, 18 (20) snel le loop, 20 (18) neerslag, 22 (17) een land besturen, 23 (19) bontsoort, 24 (21) landtong, 26 (28) prul, 28 (26) studeren, 30 (25) deel van een auto, 31 (27) stad in Frankrijk, 32 (29) plaatsje op Ameland. ■san 'zo 'swjay 'IE 'Jagjod 0£ 'ubjoi '88 'J0I '98 'S3U 'PZ 'syau £8 'uajaöai '88 'ua6ej 08 'uer '81 'PI '91 'IW6 '81 'Pisaoj pj jaaar zi 'Boj 'oi 'w '8 'weip 'L 'puepai -g 'em -p 'pa± ziBuisso/do Wie een hoge politieke post bekleedt en dat doe van uit zijn of haar geloofsover tuiging heeft een pracht kans te getuigen van het ge loof. Minister-president Lub bers en Ed Nijpels zijn bei den katholiek. Toch voeren beiden een politiek die niet te verdedi gen is met het Woord wat zij 7E(«REAee^N lG£fcH' Ihoo' zelf belijden. Ik bedoel de voorbereiding van de plaat sing van wapens die vernie tigend zijn voor heel de mensheid. Daar bereik je geen vrede mee. Misschien voor een korte termijn, maar niet voor altijd. CDA- fraktieleider De Vries maakte het helemaal bont. Die is bang dat zijn fraktie- leden een eigen mening gaan vormen. Daarom adviseerde hij zijn fraktie niet naar die Amerikaanse bisschop te gaan luisteren. Als wij de eerste stap zetten doet God de rest. Hij wil niet werken zon der ons maar met en door ons. Dinteloord M.A. v.d. Broek SERGEJ BATOWRIN. een van de oprichters van een niet-of- ficiële vredesgroep in de Sowjet-Unie, is donderdag met vrouw, kind en schoonmoeder vanuit Mos kou in Wenen aangeko men. „Onze plaats is Mos kou, maar de enige keuze die ze ons lieten was de Verenigde Staten", ver klaarde hij bij aankomst. Batowrin, zoon van een ho ge Sowjet-diplomaat, richtte vorig jaar juni met nog enkele intellectuelen in Moskou de groep op, die zowel kritiek op het kem- wapenbeleid van de Ame rikaanse als de Russische regering uitoefende. Zij trachtten in contact te ko men met soortgelijke groe peringen in het westen om het wederzijdse wantrou wen te doen verminderen. Batowrin heeft sindsdien een maand in een psychia trische inrichting doorge bracht en lange tijd onder huisarrest gestaan. Kortge leden beëindigde hij een hongerstaking van 32 da gen. JEAN REY, meermalen minis ter in België, is in een zie kenhuis in Luik op 80-jari- ge overleden. Rey, liberaal, heeft vooral bekendheid gekregen in de Europese politiek. Hij was van juli 1967 tot juni 1970 voorzitter van de Europese Commis sie. Daarvoor was hij, vanaf januari 1958, lid geweest van de commissie van de EG. Gaston Thorn, de hui dige voorzitter van de EG- commissie, reageerde op de dood van Rey: „Met grote verslagenheid en diep leed wezen heb ik vernomen dat Jean Rey overleden is. Na mens de commissie van de europese gemeenschappen en mede uit mijn eigen naam wens ik uiting te ge ven aan ons verdriet bij het verlies van een vriend en, voor de EG, het heengaan van een man die zo direct en met zoveel volharding heeft meegewerkt aan de oprichting en de opbouw van de gemeenschap, in zijn leven en handelen liet hij zich leiden door een rechtlijnig idee, dat hij nog onlangs als volgt formu leerde: de eer van onze ge neratie zal zijn, voldoende geloof te hebben gehad om dit grootse werk van Euro pese eenmaking te onder nemen". LEONID BORODIN, een 45-jarige dissidente Russische schrij ver, is donderdag na een proces van drie dagen ver oordeeld tot een gevange nisstraf van tien jaar en vijf jaar interne verban ning. Borodin werd schul dig bevonden aan „activi teit in strijd met de wet en het verspreiden uan teksten waarin wordt afgegeven op het sociale stelsel en staats bestel in de Sowjet-Unie". Borodin werd in mei 1982 gearresteerd wegens 'anti- grondwettelijke activiteit'. Hij zat van 1968 tot 1974 al in een strafkamp omdat hij lid was van de verboden 'Sociale Christelijke Unie voor de Bevrijding van het Volk'. Na zijn vrijlating stichtte hij een klandestien blad met religieuze inslag genaamd 'Bloemlezing uit Moskou'. Borodin is auteur van onder meer 'Vertellin gen van een vreemde pe riode' en 'De derde waar heid', beide in het buiten land gepubliceerd. RONALD REAGAN mag zich ver heugen in een stijgende populariteit. De wijze waarop de Amerikaanse president zijn ambt uit voert geniet momenteel de instemming van 53 procent der Amerikaanse kiezers. Dat is een percentage dat sinds november 1981 niet zo hoog is geweest. Dat blijkt uit uit een opiniepeiling van ABC News en Wash ington Post. De president was 1983 begonnen met 42 procent, het laagste per centage van zijn president- scha. Reagan scoorde het beste op het economische vlak. 43 procent der onder vraagden ziet de economie verbeteren, dat is 6 procent meer dan een maand gele den. Om luister bij te zetten aan de plechtige viering van „Duizend Jaar Vatikaan" be sloot God de hemel voortaan open te stellen voor alle mensen - zondaren zowel als heiligen - welk raadsbesluit Hij bekend maakte in alle landstalen via alle luidspre kers van alle radio's op aar de. De galm van Gods stem was nog niet weggestorven of de hel brak al los. Veront waardigde duivels liepen te hoop bij het gebouw van het Federaal Infernaal Vakver bond en maakten duidelijk dat ze dit niet namen. „On aanvaardbaar! Pikken we niet! „Om de God hier en daar niet! De volgende ochtend kwam de Osservatore Infernale met een speciaal nummer geheel gewijd aan Gods raadsbe sluit dat gehekeld werd als een misdadige discriminatie van gevallen engelen. Vette koppen schreeuwden vanaf de voorpagina: Jehova dooft de vuren! Duizende banen op de tocht! In vlammende be woording werd uiteengezet dat niet alleen de werkers op de vuurplaat gedupeerd werden door dit onbesuisd besluit maar ook de kollega's van de toeleveringsbedrij ven: de Blaasbalgbouwers, Rosstersmeden, Zwavelzie- ders en andere Duvelstoeja gers. Kort samengevat: De Hel was des duivels. Het F.J.V. riep op tot een protest mars op het Vaticaan en reeds zag men heethoofden bezig met spandoeken waar op leuzen werden geschil derd als: Wij stoken ons rot ADVERTENTIE U kunt nog zes weken profiteren van de kortingcoupons uit het Shell helpt-boekje. Dus: leg dat boekje in uw auto en gebruik het. Anders krijgt u nooit alle coupons op. En dat zou zonde zijn, nietwaar? Ver tele aani Van onze correspondent HELMOND/BORN - Volvo Car in Helmond is er niet in geslaagd vast te stellen waar door de remslangen van enke le politie-auto's zijn bescha digd. Begin dit jaar bleken de remslangen van drie politie auto's van het type Volvo scheurtjes te vertonen, waar door deze auto's gedeeltelijk door hun remmen schoten. Ongevallen deden zich daarbij overigens niet voor. Volgens een woordvoerder van Volvo is het technisch on derzoek inmiddels afgerond. „We hebben niets gevonden waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de kwaliteit van de slangen slecht zou zijn of dat er fouten in zouden zitten." Ook zijn chemische proeven genomen. „Dat alles heeft niets opgeleverd". voor een kindse God! en Wie het kwaad niet straft, geen werk verschaft! Ouden werknemers, waaronder twee die al stookten vanaf Kaïn zagen zich al weer drek en vliegen eten Voor het eerst sinds vele eeu wen kwamen de duivels weer en masse het maaiveli op. Vermomd als Hellebaar diers, Jehovagetuigen en Heli's Angels mengden ze zich onder de menigte op hel Pietersplein waar ze propa ganda pamfletten uitdeelden met spreuken als: De Hel wordt niet zo heet gestookt als de E.O. staat te preken' Onder die titel volgde daal een vlugschrift waarin <k onderwereld werd afgeschil derd als een kuuroord voorl reuma-patiënten en lijders aan wintervoeten. Het thuis front was al druk in de weer de hele weg naar de hel op nieuw te plaveien met gloed nieuwe voornemens. Waar deze polarisatie op uit zon la- pen vroeg men zich al ang stig af in het Vatikaan toe" een Commissie van Goede Diensten, bestaande Schuts en Heli's Angels met een compromie voorstel kwam dat meteen beide par tijen bevredigde. Zo snel kwam deze oplossing opeen1 dat boze tongen in hel Kremlin beweerden dat hier de Heiige Geest achter stak- Hoe dit zij, men ging aan\ beide kanten prompt ak-\ koord met het tussenvoorstel alle hellevuren te doveal maar de temperatuur vaal het Vagevuur op te voeren tot tweemaal zijn oorspron kelijke hoogte. Zo geschied' de het dat drie dagen na he> opdoemen van dit onvoor zien kosmisch konflikt de status quo weer hersteld n® en de rust weergekeerd Osservatore Infernale citeer de in een hoofdartikel he woord van Robert Brow ning: God is in His Heaven I again and all is well wit Hell! John O'Mill Van onze pariemei DEN HAAG - Schilderwerk binni ximum van tien mille per 1 juli 'f nota van wijziging die minister I deze krant ai gemeld, gisteren nae Van de totale kosten is 60 aftrekbaar, op voorwaarde dat de rekening minstens 1.400 is voor woningen met een waar de bewoond tot 180.000 en minstens 2.100 voor wonin gen boven 180.000. Dat bete kent dat voor woningen in de eerste prijsklasse maximaal 4.600 op de schildersrekening kan worden 'verdiend', op schilderwerk aan woningen in de tweede categorie maximaal ƒ3.900. De regeling, zo schrijft Ru- ding, blijft geldig tot 1 januari '86. Hoe lang de belasting- j ALS één groep in Nederland ber potverteren in de jaren '60 en '70 dan zijn het wel de bejaarden gev varing, dat een gulden eerst verc kan worden uitgegeven en dat je knjgt. Dat er nu over de gehele lir verd, ook door de bejaarden, vind genaam, maar het heeft hen niet v zijn te intelligent en te goed van rm er achter de plotselinge interesse ?J' goedkoop partijpolitiek stuntwi P/dA-CDA-origine en is eerder on /an de grond gekomen. De merkwaardige hoogstandje schijnlijk de herinnering doen ver affaires waarmee hij aan het begin confronteerd werd: de affaire-Sci e'c Pech dat daar juist nu de kwe men, de beschuldiging dat de libei 2e||ge handen gekregen zou hebt zaak Het kan ook zijn dat Nijpels gelijkheid, dat het CDA-WD-kabir 9elmatig bonje te maken met het vervroegde verkiezingen misschier Binnen het kabinet lijken de CD "°9 steeds in goede harmonie sar komen van buiten: zwaar door Ni verschillen met het CDA over aller' 'es. het mediabeleid, de atoomtak* «ek voor wonmgonderhoud en ga 'n de politiek, zeker bij nieuwkor Het is meer amusant dan gevaarlij raakt en dat lijkt bij Nijpels langzan De gemiddelde Nederlander hee wek. Hoe kan het ook anders. Wij zen De economie zit volledig in h "'gingen wordt de staatsschuld als ■zieningensysteem kraakt in al zijn van het kabinet en de fracties waa "e aanpak van de problemen verw elkaar bakkeleien, maar dient "ard gewerkt te worden. Maar N a°en dan als een verlate provo te j. De kruik gaat zolang te water to politiek boven het landsbelang blijf "er het kabinet vandaan. Een kab ornstandigheden het laatste waaro

de Stem | 1983 | | pagina 2