ET p stem Jeugd en Muziek vraagt Staten behoud subsidie Echtpaar uit Axel klaagt B en W aan Vrachtwagens slopen schuur Zaamslagveer 159.91 trmeersch de 4in1 krant Rechter: tennissers terecht uitgesloten lissings comité roept op tot actie DE STEM M ZVU trekt beschuldiging Eggermont-personeel in Weekenddienst kernredactie service en rs, samenwoners tgen nieuwbouw- sing en door de spremie nog louden ook!! lirekt café-bedrijf ntersport V' DE STEM ZATERDAG 21 ME11983 rr Betrokkenheid bij agressie niet zeker Statencommissie: Nederlandse inspraak nodig bij plan meer centrales Doel TEKORT ZELF DEKKEN 'Buurman kreeg ten onrechte bouwvergunning' VERKEER HAD URENLANG HINDER VAN ENORME RAVAGE ip Minriebeek, Angelusbergf [denwoning met eigen tuin. 0 us/bezichtiging i\ Makelaardij fcndaal, 01650-49054. VRIJST. WONING te Ou Gastel met fl. tuin. In gr.woonk, tussenkann keuk, bijkeuk., douche toilet, 1e verd.: 4 sl.k. Pr .o.t.k. Inl. Koelestr. Oud Gastel. Ter overname Zeeuw Vlaanderen, gezellig^ verscheidene verenigi gen. Voor elk redelijk DO Wegens gezondheidspa nen. Br. o.nr. 901007- DORST te koop direct aanvaarden in niooieia gelegen goed onderno den woonhuis, grote w, keuken, 3 sl.k., balkoi douche, zolder, bergin c.v., aantrekkelijke koo som, inl. 02209-2456 01611-1506. TERHOLE, Notendijk woning met garage I k on 50-96845, g. prijs- ZEN-Tel. 01150-E HULST-Tel 01140-12847 16ENT - tel. 01158-1484 ""nAGBLAD VüQR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dis trict Zeeland van de Konink lijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) hoeft je uitsluiting van tien Zeeuws-vlaamse jongens bij het vandaag beginnend ten nistoernooi in Aardenburg niet ongedaan te maken. De president van de ar rondissementsrechtbank te Middelburg, mr. J. Mulder, heeft de zes ouders die tegen JH de uitsluiting van hun zes kinderen een kort geding hadden aangespannen in het ongelijk gesteld. De ouders moeten nu gezamenlijk 900 gulden aan proceskosten be- talen. Zoals bekend sloot de KNLTB de jeugdige tennis- sers van deelname uit omdat ze in meer of mindere mate betrokken zouden zijn ge weest bij misdragingen tij dens een tennistoernooi op Hemelvaartsdag in Souburg. Daar werden drie ruiten van een voetbalkantine en een buitenruit van een passeren de trein ingegooid. De ouders beschuldigden de KNLTB van onzorgvuldigheid en willekeur omdat de betrok kenheid van hun kinderen niet voldoende was aange toond. De rechtbankpresident is in zijn vonnis niet op de pre- ciese schuldvraag ingegaan omdat er geen tijd genoeg was om zonneklaar vast te kunnen stellen of de bewuste jongens zich inderdaad aan (ernstige) misdragingen heb ben schuldig gemaakt. Wel constateert hij dat de ge beurtenissen is Souburg (of de jongens daar nu wel of niet in een bepaalde mate bij betrokken waren) een smet op de naam van de KNLTB hebben geworpen. Hij con stateert verder dat de jon gens het wedstrijdreglement overtraden doordat ze zich tijdens het toernooi in Sou burg zonder toestemming buiten het wedstrijdterrein hebben begeven. Daarmee rekening hou dend en wijzend op de agres sieve aard van de misdragin gen die zich rondom het toer nooi in Souburg hebben af gespeeld kan de rechtbank president zich in de maatre gel van de KNLTB vinden. Hij vindt het voor de KNLTB van groot belang om herha ling te voorkomen en noemt de gewraakte maatregel daartoe „het geëigende mid del". Daarbij heeft hij mede in aanmerking genomen dat sportmanifestaties in het al gemeen tegenwoordig door agressieve randverschijnse len in opspraak worden ge bracht. Het belang van de jeugdi ge tennissers weegt in de ogen van de rechtbankpresi dent veel minder zwaar. „Van een beperking van de tenniscarrière zonder meer van alle zes betrokken min derjarigen is derhalve geen sprake. Hoogstens wordt de kans (waarvan de grootte overigens hier niet is vast te stellen) op een snelle carrière afgeremd". Ook Zeeuws verzet tegen woonlasten (ADVERTENTIE) WAAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND c> 1 °o 2- e c aé c c 3§t- .w» 0 |)ID oq n 8°* SI? e 93 5 e E Z- oj c o o -Q C 413 C g s s a.S£ ra V - ïoa 15 J0OR redactionele za- ™i kunt u zich tijdens de Pinksterdagen wenden Rein van der Helm WO-3370. B.g.g. 01153- kgad voqr zuidwest nederland wen I' wneuzen, Hulst en Goes, ■■-fessen en telefoonnum- I 'S°P pagina 2. («actie l!l«euzen: Rein van der i (editie-chef). Jan Jan- li(Piv. chef), Frank Dey, I? de Schipper, Cor de 1* (foto), Ton Koomen Ij0"). Hulst: Eugène Ver ben. Goes: Gé van Ber- «ddelburg: Henk Post- wostburg: Co Meertens. tweepunten 'sterzande: mevr. Neve, Jlexanderstr. 4, 01148- "entie-expl. Weur Zeeland: C. Me- pivé 01150-95839. MIDDELBURG - Wanneer in België serieuze plannen op stapel staan voor de bouw van een vijfde of zelfs zesde kern centrale bij Doel moet in Ne derland meegedaan kunnen worden aan de inspraakproce dures. Dat vindt de Zeeuwse sta tencommissie voor milieuza ken, die gisteren aan het dage lij ks provinciebestuur vroeg om deze kwestie bij het minis terie van buitenlandse zaken aanhangig te maken. Men wees erop dat Nederland al eens betrokken is geweest bij een inspraakprocedure betref fende een Duits plan voor de bouw van een kerncentrale. De kwestie kwam aan de orde naar aanleiding van de brief, waarin de werkgroep Kernenergie Zeeuwsch Vlaan deren aan gemeentebesturen heeft gevraagd om zich tegen plannen voor een vijfde en zesde kerncentrale bij Doel uit te spreken. Naar aanleiding van deze brief vroeg de commissie aan het dagelijks provinciebestuur verder nog eens om een over zicht van alle mogelijkheden om rechtstreeks met Belgische instanties in contact te treden. VLISSINGEN - Het landelijk verzet tegen de stijging van de woonlasten krijgt ook in Zee land aanhang. In Vlissingen heeft zich een ze vental bewonersgroepen verenigd in een woonlastencomité, dat zich actief in de strijd gaat mengen. Ook Walcherse afdelingen van de Industriebond FNV beginnen zich te roeren. Van een onzer verslaggevers ORGANISATIE KAN DEEL MIDDELBURG - Het be stuur van Jeugd en Muziek Zeeland heeft de Zeeuwse Staten dringend verzocht om terug te komen op het voornemen de subsidiëring te staken. Zoals bekend wil het provinciebestuur geen zaken meer met Jeugd en Muziek doen omdat bij deze organisatie een tekort is ge constateerd van ruim 250.000 gulden. De staten nemen volgende week vrijdag een definitief besluit. In een brief aan de staten maakt Jeugd en Muziek dui delijk dat ze de aansprake lijkheid voor het tekort niet uit de weg wil gaan en mee wil doen met het wegwerken daarvan. De Nederlandse Omroep Stichting (NOS) en kunstenaars als Louis An- driessen en Geoffrey Douglas Madge hebben het provinciebestuur inmiddels ook met klem verzocht om „Zeeland en Nederland niet te beroven van een stimule rend cultuurgoed". Zoals de zaken er nu voor staan schuift de provincie Jeugd en Muziek aan de kant en is het nog maar de vraag of de provincie de schulden van deze organisa tie op zich neemt. In het voorstel van het da gelij ks provinciebestuur aan de staten om een deel van de activiteiten (onder meer het Festival Nieuwe Muziek) te handhaven ziet Jeugd en Muziek een erkenning van haar verdiensten voor de Zeeuwse Cultuur. Men toont zich er dan ook licht ver baasd over dat men zelf niet meer aan de activiteiten zou mogen meewerken en spreekt de vrees uit dat die daardoor uiteindelijk toch voor Zeeland verloren zullen gaan. Overzicht Uit een overzicht dat Jeugd en Muziek naar de staten heeft gestuurd blijkt dat het tekort inmiddels al met 74.000 gulden is terugge bracht door binnengekomen ontvangsten en dat nog 23.000 gulden aan vorderin gen binnen moet komen. Ook wordt erop gewezen dat de gemeenteraad van Mid delburg inmiddels heeft be sloten om 50.000 gulden bij te dragen. Verder denkt men dit jaar voor ruim 36.000 gulden op activiteiten en propaganda te kunnen bezuinigen. Om helemaal uit de schulden te komen zou de provincie dan nog 56.000 gulden moeten bijdragen via de rijksbijdra ge kunstuitingen en zo'n 26,000 gulden voor moeten schieten. Jeugd en Muziek heeft verder een uitvoerig jaar verslag opgesteld, waaruit blijkt dat het vorig jaar in totaal 57 eigentijdse evene menten in Zeeland heeft ge organiseerd, waarbij meer dan 70 composities ten geho re werden gebracht. Een groot aantal daarvan is aan gemerkt als een Nederland se première, sommigen als wereldpremière. Opgemerkt wordt dat subsidie-aanvra gen voor het aanttrekken van administratieve onder steuning in het verleden door de provincie werden afgewezen, (Zie ook pagina 3) Men kant zich ondermeer tegen de „zeer verregaande ideeën" van minister Brokx over huurharmonisatie en te gen plannen van minister Winsemius om de huursubsi dies voor een groot deel af te schaffen. Woordvoerder A. Caljouw van het Vlissings co mité zegt verder: „Het totaal pakket van woonlasten zal omlaag moeten. Dat zijn onder andere huren, energie, water, milieuheffingen en ga zo maar door." De eerste acties van het Vlissings comité, aangesloten bij het Woonlasten Overleg Nederland, vinden komende week plaats. Dat gebeurt in het kader van een landelijke „Week tegen de hoge woonlas ten". Men heeft zowel huurders als eigen woningbezitters op geroepen om tussen vrijdag en zaterdag op het Vlissings stad huisplein in tenten te over nachten. Het plaatselijke stad huisplein zal ter gelegenheid van deze bezetting worden omgedoopt tot woonlasten plein. De activiteiten in Vlissingen beginnen aanstaande donder dag met een forumavond, die op touw is gezet door het woonlastencomité en afdelin gen van de industriebond FNV. In wijkcentrum De Zwaan te Oost Souburg wor den dan ondermeer sprekers verwacht van het Woonlasten Overleg Nederland, woning bouwverenigingen, sociale diensten en de PZEM. Vrijdagochtend begint men in Vlissingen met de bezetting van het stadhuisplein. Deze actie moet tot zaterdagochtend duren en wordt daarna voort gezet op de jaarmarkt in Oost Souburg. Aan de gemeenteraad van Vlissingen is verzocht om vrij dagmiddag over de woonlas- tenproblematiek te debatte ren. Men verwacht van de be stuurders een motie waarmee aan de regering wordt ken baar gemaakt dat haar woon- lastenbeleid onaanvaardbare gevolgen voor de samenleving' heeft. Verder wil men aanpas sing van de gemeentelijke hef fingen aan het peil van het minimum-inkomen en een verlaging van de gasprijzen met 10 tot 15 procent. Dinsdag al doet het woon- lastencomité mee aan een ac tie op het Binnenhof in Den Haag. Daar wordt dan een „buitenparlementaire enquê te-commissie woonlasten" op gericht. Men is inmiddels ge start met de voorbereidingen voor een nationale manifesta tie, die plaats zal vinden op 1 oktober. De enquête-commis sie houdt dan een tribunaal. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het echtpaar W. van der Heul aan de Eglantiersweg in Axel ligt overhoop met B en W van Axel. Alles draait om een bouwvergunning die het college volgens de Van der Heuls ten onrechte aan hun rechterbuurman heeft gege ven. De bouw maakt inbreuk op hun privacy. De zaak zit de echtelieden inmiddels zo hoog dat zij een klacht over de werkwijze van het Axels college hebben neer gelegd bij de Commissaris der Koningin in Zeeland. Van der Heul stelt tevens het gemeen tebestuur aansprakelijk voor de onkosten (ruim 1600 gulden) die hij heeft gemaakt aan rechtshulp. „Het is voor mij totaal onbe grijpelijk dat door een ge meentebestuur de wetten des lands zo genegeerd en met de voeten getreden kunnen wor den. Is het vanuit het provin ciaal bestuur mogelijk om dit gemeentelijk wanbestuur op te heffen en recht te doen waar fouten zijn gemaakt", ai- dus Van der Heul in de brief aan de commissaris die inmid dels bij de gemeente Axel alle correspondentie tussen beide partijen heeft opgevraagd. Het begon allemaal rond augustus vorig jaar. Van der Heul die een fraaie tuin met hoge coniferen had zag op een dag zijn buurman, met wie hij nog nooit een woord had ge wisseld, in de bomen snoeien. „Dat had natuurlijk ook op een ander manier gekund. Maar hij had gelijk. Ze ston den te dicht op zijn erf. Dus hebben we ze weggehaald. Toen kwam er een gebouwtje vanachter met een raam dat uitkijkt op onze tuin. Dat mag natuurlijk niet. En ik snap ook niet dat de gemeente Axel daarvoor een vergunning had gegeven". Intussen had Van der Heul ook de rest van zijn coniferen weggehaald en toen bleek dat aan de achterkant van zijn tuin waar vroeger een laag schuurtje had gestaan de broer van zijn buurman een woning aan het bouwen was met ramen die eveneneens op zijn tuin uitkeken. „Toen had den we natuurlijk helemaal geen privacy meer. Nadat ik mijn achterbuurman diverse malen heb aangeschreven dat hij daar wat aan moest doen heb ik een advocaat ingescha keld". Lees verder pag. 3 DEVRACHTWAGE met oplegger ramde pardoes de schuur binnen. Die werd totaal vernield - foto's de stem/corj de boer Van onze correspondent ZAAMSLAG - Een botsing tussen twee vrachtauto's heeft gistermorgen een enorme ravage aangericht bij Zaamslagveer. De twee wagens raakten total loss en veranderden en passant een pal langs de weg staande schuur grotendeels in een puinhoop. Er vielen twee ge wonden. Het verkeer op de Provin- cialeweg Terhole/Zaamslag ondervond urenlang vertra ging. Brokstukken van de schuur en de beide auto's en resten van de lading lagen over een lengte van bijna vijftig meter verspreid over het wegdek en het fietspad. Het ongeval gebeurde kort na 10 uur. Vrachtauto- bestuurder L. R. uit Win terswijk, die kwam vanuit de richting Perkpolder, reed met zijn wagen en oplegger (waarop zich een container bevond) vermoedelijk met een te hoge snelheid de krui sing op. Hij bemerkte daar bij kennelijk te laat een voor hem op zijn weghelft rijden de bestelauto, die linksaf de Oude Zeedijk wilde oprij den. R. remde af en wel zo krachtig, dat de voorwielen van zijn combinatie op een bepaald moment blokkeer den, waarbij sturen onmo gelijk werd en het gevaarte naar links uitweek en par does een schuur binnenram- de. De schuur werd vrijwel totaal vernield. Tezelfdertijd naderde uit de richting Zaamslag een te genligger. Deze met zand ge laden vrachtauto, bestuurd door P. de W. uit Klooster- zande, kon de hem naderen de vrachtwagencombinatie niet geheel ontwijken en botste vlak achter de cabine tegen de zijkant op. Hier door scheurde de dieseltank. De olie verspreidde zich over het wegdek en de con tainer schoof van de opleg ger van de wagen van L. R. af. Ooggetuigen die onmid dellijk politie, brandweer en dokter waarschuwden, spraken van een geweldige klap. De chauffeur van de met zand beladen auto kwam met de schrik vrij, maar de chauffeur van de vrachtwagencombinatie en diens bijrijder M. van G. uit Groenlo moesten per ambu lance worden overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Om het puinruimen en het wegslepen van de voertui gen te vergemakkelijken, werd het zware verkeer op dit gedeelte van de Provin- ciaieweg, komende vanuit Perkpolder nabij Terhole en komende vanuit Terneuzen nabij Zaamslag omgelegd. Dat duurde tot omstreeks half drie in de middag. Van een onzer verslaggevers HULST - De Zeeuwse Ver- warmings Unie heeft de uitla tingen dat het ex-personeel van Eggermont BV het bedrijf zou hebben „bedrogen en be stolen" teruggenomen. Dat is gebeurd onder druk van de voormalige personeels leden van het failliete Hulster installatiebedrijf. „Die uitspraken zijn inder daad wat zwaar geweest", al- dus de heer R. Houck van de ZVU, „het was helemaal niet de bedoeling het ex-personeel van Eggermont te beschuldi gen, maar voor ons ligt de hele situatie ook wat emotioneel en dan word je misschien wel te fel". Overigens meent hij dat momenteel naar buiten toe ten onrechte de indruk wordt ge wekt als zou het installatiebe drijf Tamse Albert Eggermont' hebben overgenomen. Dit vooral naar aanleiding van mededelingen die afgelopen diensdag werden omgeroepen tijdens de kermiskoers in Hulst. „Ze hebben Eggermont niet overgenomen", wil Houck met nadruk stellen, „enkel een ge deelte van het personeel. Ove rigens", zegt hij, „is de situatie minder sociaal dan wordt voorgespiegeld, maar gaat het om keihard zaken doen". i

de Stem | 1983 | | pagina 15