de 4in1 krant VVV Zeeland verwacht een drukke Pinksteren Loes de Beleir eerste minister van schutterij St. Sebastiaan j 'Kattekwaad' jeugdspelers brengt Zeeuwse Tennisbond in beroering P STEM ƒ400 DE STEM. Gezondheids dienst stuurt functionaris met verlof INFOCENTRUM OPEN BIJ AFSLAG PONT KRUININGEN-PERKPOLDER Boete voor Gentse schipper W&iUf, IpOR-leden bang voor te beloven] veel nieuwe scholen Na verwarrende vergadering Presentielijst zoek bij onderwijsraad MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe stuur moet de moed hebben om de waarschu wende vinger op te heffen tegenover al te veel initiatieven voor de oprichting van nieuwe scholen of schoolafdelingen binnen het voort gezet onderwijs. Naam Rapenburg Vogelwaarde wordt niet veranderd Boete voor mishandeling Tochtje Niet gehoord Radar KORT GEDING BRENGT TOERNOOI AARDENBURG IN GEVAAR "DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VRIJDAG 20 ME11983 ff VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Kwaliteit onderwij s in gevaar' MIDDELBURG - De verwarring tijdens de vorige vergadering van de Zeeuwse Onderwijs raad (POR) (men raakte toen in een babylonische spraakverwarring rond de middenschool ver strikt) blijkt z'n sporen te hebben nagelaten. De presentielijst, waarop de aanwezigen hun handtekening zetten, is zoek en vanwege pro blemen bij de notulering kregen de POR-leden gisteren slechts een sum mier verslag van de bij eenkomst onder ogen. Steeds meer kan be luisterd worden dat de POR-vergaderingen, met name wanneer het om in houdelijke onderwijsza ken gaat, vaak slechts een rituele betekenis hebben. Doordat vele groepen met soms uiteen lopende meningen in de raad vertegenwoordigd zijn ontstaan dan vaak uizichtloze discussies. Momenteel wordt ook gezocht naar een han- teerbaaarder relaties tussen de raad en haar verschillnde afdelingen. Vdn een onzer verslaggevers Ook al is voor dergelijke initiatieven een wettelijke basis aanwezig. Dat vindt een belangrijke stroming binnen de Zeeuwse onderwijsraad (POR). Men heeft daarbij het oog op initia tieven van allerlei maatschap pelijke en levensbeschouwelij ke groeperingen, waardoor (nu rekening gehouden moet worden met dalende leerlin genaantallen) bestaande on derwijsvoorzieningen in ge vaar kunnen komen. Opmerkingen hierover wer den gisteren binnen de POR gemaakt bij de behandeling van het eerste concept-plan van scholen voor het voortge zet onderwijs 1984-1986. Abob-vertegenwoordiger J. Korstanje zei: „Wees met die nieuwe aanvragen voorzich tig. Uit denominatief oogpunt (spreiding naar maatschappe lijke aard of levensbeschou wing) vormen ze een verrij king, maar voor de kwaliteit van het onderwijs kan het na delig zijn". Hij kreeg uit ver schillende hoeken bijval. An deren daarentegen vonden dat aan de vrijheid van onderwijs niet zomaar getornd mag wor den. Ook de breed samengestelde werkgroep die een 25-tal aan- Van een onzer verslaggevers HONTENISSE - Burge meester en wethouders van Hontenisse zien er niets in om de naam van de straat Rapenburg te Vo gelwaarde te veranderen. Hl stellen dit naar aanlei ding van een daartoe strekkend verzoek van fa milie van J. Serrarens, die in 1944 de dood vond in het concentratiekamp Neuen- gamme. Het college zegt veel be- ners. grip te kunnen opbrengen voor het verzoek, maar stelt de raad toch voor af wijzend te beslissen. Er wordt op gewezen dat de gemeente behalve de heer Serrarens nog een groot aantal andere oorlogs slachtoffers kent, van wie de nabestaanden met evenveel recht een soort gelijk verzoek zouden kun nen doen. Bovendien vindt men dat de naam 'Rapenburg' historisch zeer verant woord is en al van oudsher wordt gebruikt. Tenslotte wijst men erop dat het wij zigen van een straatnaam, zeker wanneer het gaat om een straat met veel wonin gen, veel kosten en over last met zich meebrengt, zowel voor de gemeente als voor de betrokken bewo- 'P VOOR ZLHOWEST NEDERLANO pltoren l%neuzen, Hulst en Goes. Iwessen en telefoonnum- |trs op pagina 2. iNactie Itjneuzen: Rein van der j" (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, r de Schipper, Cor de 7 (foto), Ton Koomen ™t) Hulst: Eugène Ver- ®'8ten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- 1 Oostburg: Co Meertens. j^cepunten yisterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- ^tentie-expl. Acteur Zeeland: C. Me- "''vó m 1 sn-qtrm Van onze correspondente MIDDELBURG - Omdat hij „zo zat te ouwehoeren" sloeg de 22-jarige Axelaar C. van G. een 21-jarige jongen in het ge zicht, waardoor deze zijn con tactlenzen verloor en een aan tal blauwe plekken opliep. Het gebeurde op 12 maart van het vorig jaar in een broodjeszaak in Axel, waar Van G. zich samen met een vriend had geërgerd aan de opmerkingen van het slacht offer en zijn vriend. Een hand gemeen volgde. De schade van de contact lenzen had Van G., zo zei hij tot de politierechter in Middel burg, intussen vergoed. Reden voor politierechter mr. Nomes om de boete conform de eis te beperken tot 250 gulden. vragen voor nieuwe opleid, gen in Zeeland van commen taar voorzien heeft uit beden kingen tegen een al te grote pluriformiteit binnen het voortgezet onderwijs in Zee land. Zo is een „niet zonder meer positief" advies opge steld over een aanvraag van de Vereniging voor Algemeen Christelijk VO voor Zeeuwsch-Vlaanderen om haar atheneumopleiding in Terneuzen aan te mogen vul len met een gymnasium. „Men voldoet aan de norm, er zullen echter leerlingen worden ont trokken aan de gymnasium opleiding aan de Rijksscholen gemeenschap te Terneuzen en de RK scholengemeenschap HAVO/VWO te Hulst". Ook tegen de aanvraag van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond, die een LTO- opleiding wil in Goes heeft de werkgroep bedenkingen. Rea lisering wordt voor het Goese aanbod in LTO-opleidingen een verarming genoemd. „Rij kelijk te veel van het goede", is het commentaar. Wel juichend is de werk groep gestemd over oprichting van een avond-WVO in Ter neuzen naast die in Vlissingen. Dit uit het oogpunt van geo grafische spreiding. Het be trokken initiatief van de Avondscholengemeenschap Zeeuwsch Vlaanderen is in het concept-plan van scholen al gehonoreerd. Daarbij is het jaartal 1984 genoemd. Datzelfde geldt voor de op richting van een LLO, aange vraagd door de Technische school voor Terneuzen e.o. Van een onzer verslaggevers GOES - Het bestuur van de stichting Gezondheidsdienst voor Dieren heeft zijn Zeeuw se functionaris T. voor onbe paalde tijd met buitengewoon verlof gestuurd. Aanleiding is een vermoedelijk strafbaar feit dat is uitgekomen tijdens het omvangrijke fraude-on derzoek tegen het aanne mingsbedrijf De J. uit 's-Hee- renhoek. De functionaris heeft door dit aannemingsbedrijf, dat in dertijd werkzaam is geweest voor de dienst, bij hem privé werk laten verrichten waar voor hij opdrachten uitschreef die leidden tot rekeningen bij zijn werkgever. Vermoedelijk wordt valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Officier van justitie mr. M. Daverschot bevestigde gister avond dat de naam van T. te voorschijn is gekomen tijdens het onderzoek naar de miljoe nenfraude. Hij bevestigde ook dat T. inmiddels is gehoord. „Hoe de stand van zaken mo menteel is kan ik niet zeggen", aldus de officier. Het stichtingsbestuur wil het buitengewoon verlof laten duren tot er volledige klaar heid in de zaak is gebracht. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Pro vinciale VW Zeeland ver wacht met Pinksteren een fikse toeristenstroom, rich ting zee. „Wij zullen een re delijk vol huis hebben, waarbij de druk vooral zal liggen op de kampeerterrei nen langs de kust. Er zijn heel wat voorreserveringen, niet alleen voor vakantiewo ningen maar vooral voor de kampeerterreinen", aldus directeur Jo de Regt van de Provinciale VW. Wat be treft vakantiewoningen, ho tels en pensions, is nog een goede keus te maken. Volgens De Regt is er een tendens merkbaar dat het vakantievieren min of meer in de richting van het „kam peren" gaat. „Kennelijk is het bestedingspatroon zich wat aan het wijzigen en wordt daarnaast meer het accent gelegd op het sportie ve en actieve vlak. Tenten bijvoorbeeld zijn weer hele maal in". Wat dat betreft kan Zeeland de sportieve kampeerder op zijn wenken bedienen. Deze provincie heeft 160 grote en zo'n 180- 200 kleinere kampeerterrei nen met in totaal 135.000 kampeerplaatsen. De toerist die komende dagen op de bonnefooi rich ting Zeeland trekt kan, als hij langs rijksweg 58 de pro vincie binnenkomt, weer ge bruik maken van het infor matiecentrum. Deze service van de Provinciale VW is gisteren opgesteld op het parkeerterrein vlak voor de afslag naar de pont Kruinin- gen-Perkpolder. Vrijdag en zaterdag zal deze post van 10.00-20.00 uur bemand zijn, op Eerste Pink sterdag van 10.00-14.00 uur. De infopost zal ook worden opengesteld vanaf het eerste weekeinde in juli. Bovendien is men druk bezig om voor de grote vakantie op gang komt een tweede inforpost in te richten op de andere Zeeuwse invalsweg over de Grevelingen. Vorig jaar werd overigens van de infopost langs rijks weg 58 maar door 600 vakan tiegangers gebruik gemaakt. „En dan niet alleen voor in formatie over logies op zich, maar men kwam ook voor bredere informatie, wat op zich niet het doel van deze post is", aldus De Regt. Die 600 was een laag aan tal. „Blijkt dit jaar dat niet zoveel mensen méér van de ze voorziening gebruikma ken dan moeten wij ons aan het eind van dit seizoen maar eens achter de oren krabben en ons afvragen of wij hiermee moeten door gaan", aldus De Regt. LOES de Beleir: minister bij handboogschuttersmaatschappij St. Sebastiaan - F0T0DESTEM/C0RJ. DE BOER Van onze correspondent WESTDORPE - Loes de Be leir uit Westdorpe heeft heel wat mannelijke collega's in verlegenheid gebracht. Bij de traditionele konings- schieting van handboog schuttersmaatschappij St. Sebastiaan in Westdorpe slaagde zij er in een van de twee zijvogels af te schieten waardoor zij de eerste vrou welijk minister van de schutters is geworden. Zij moest alleen P. Goossen voor laten gaan die de koningsvo gel naar beneden haalde. Twee jaar geleden sloot Loes zich aan bij de maat schappij, die tot dan alle da mes had geweerd. „Mijn oom is een goede schutter en naar hemging ik vroeger vaak kijken", zo verklaart zij haar interesse voor de schietsport. Het kostte een vriendin toch nog behoorlijk wat overredingskracht voordat Loes zich liet over halen lid te worden van St. Sebastiaan. „Aanvankelijk was ik wat huiverig. Het is tenslotte toch een pure man- nensport". Nadat ze haar drempelvrees had overwon nen werd ze vlot geaccep teerd. Het wedstrijdschieten be valt haar overigens niet zo goed. „Het is een vrij dure sport. Zeker als je overal naar toe moet gaan. Daar naast moet je bij die wed strijden zo lang wachten. Ik train liever. Dan ben je ook veel intensiever bezig. En het is gezellig. Maar als er hier op het dorp geschoten wordt ben ik natuurlijk van de partij". Dat hebben haar collega's zaterdag (pijnlijk) kunnen ervaren. Van onze correspondente MIDDELBURG - De aanva ring tussen een (plezier)kotter en een kustvaartuig op 3 april van het vorig jaar op de Wes- terschelde bracht de Belgische schipper van de kotter, de 63- jarige H. D. uit Gent, donder dag voor de politierechter in Middelburg. „Je zou denken dat ik de al lerslechtste schipper ben die ooit de zeeën heeft bevaren", aldus D., woedend zwaaiend met de dagvaarding, waarin hem „een hoge mate van on verantwoordelijk handelen" werd verweten en waarin ge steld werd dat hij „van slecht zeemanschap" had blijk gege ven. Een en ander vond plaats rond een uur 's middags. D. was met drie volwassenen en een jongen van 16 jaar uitge varen voor een tochtje naar Vlissingen. Het zicht was re delijk, maar in de Pas van Terneuzen (een druk bevaren hoofdvaargeul) belandde de kotter plotseling in een dichte mistbank. „Er was geen terug meer mogelijk, aldus D., en daarom probeerde ik de geul zo snel mogelijk over te ste ken". Intussen naderde van de an dere kant een kustvaartuig, waarvan de loods op het ra darscherm de kotter als kleine stip had waargenomen. De loods liet daarop een signaal geven en week tegelijkertijd uit. Maar de kotter bleef door varen. Na nog een signaal sloeg het naderende schip ach teruit, maar toen was een bot sing niet meer te vermijden. De 16-jarige gast sloeg over boord en een andere kreeg ter plekke een hartaanval. De jongen kon worden gered, evenals de hartpatiënt, de kot ter werd platgedrukt. D., die verklaarde het eerste signaal van het kustvaartuig niet te hebben gehoord (met de motor draaiende hoor je dat nu eenmaal niet) had intussen enkele beroepszeelieden ge raadpleegd om te weten te ko men wat hij anders had kun nen doen dan hij had gedaan. Volgens Dl' wisten deze men sen het ook niet: Dergelijke si tuaties kunnen zich altijd voordoen en een pasklare zet is er niet voor. Politierechter mr. Nomes verwonderde zich erover dat de kotter geen radar aan boord had, want dan had D. het gevaar kunnen zien aan komen. D. merkte op dat vrij wel geen enkele pleziervaar- der dergelijke dure appara tuur aan boord had en dat hij al 35 jaar schadevrij had geva ren. Mr. Nomes, die toegaf zelf geen verstand te hebben van varen, veroordeelde de Gente naar conform de eis tot een boete van 400 gulden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het district Zeeland van de Koninklijke Lawn Tennis Bond heeft on rechtmatig en zeer onzorgvul dig gehandeld door tien jeug dige tennisspelers uit Zeeuwsch-Vlaanderen uit te sluiten van een tennistoernooi in Aardenburg. De tenniscar rière van de jeugdspelers wordt daardoor ernstig in ge vaar gebracht. Dat stelde mr. F. Wieland gistermiddag tijdens een kort geding dat de ouders van de jeugdige tenissers tegen de bond hebben aangespannen. Hij vroeg de president van de arrondissementsrechtbank in Middelburg, mr. J. Mulder, om de bond te gelasten de spelers alsnog toe te laten tot het toer nooi (een soort voorronde voor het Zeeuws kampioenschap), dat dit weekeinde wordt ge houden. Aanleiding tot de uitsluiting vormen de incidenten die zich op Hemelvaartsdag hebben afgespeeld tijdens een jeugd- toernooi in Souburg, dat door wind en regen in het water viel. Om de verveling te ver drijven ging een groot aantal van de jonge deelnemersdeel nemers op pad en ontstond een uit de hand gelopen vorm van kattekwaad. Zoals gisteren al gemeld werden daarbij twee ruiten ingegooid van een kan tine op een naburig voetbal veld en werden steentjes op de rails van een spoorlijn gelegd. Op dezelfde middag werd ook een buitenraam van een pas serende trein ingegooid, maar of ook daarbij jeugdige tennis sers betrokken waren is niet duidelijk. Al met al reden genoeg voor de Zeeuwse bondsafdeling om dertien jeugdspelers te straf fen door uitsluiting van het tennistoernooi in Aardenburg. Volgens mr. F. Wieland zijn de bondsvertegenwoordigers af gegaan op indianenverhalen en hebben ze de lijst volstrekt willekeurig en zonder deugde lijk onderzoek opgesteld. Er zou slechts vast zijn komen te staan dat twee jongens be trokken waren bij het ingooi en ruiten op het voetbalveld. Verzoeken van de ouders om nader onderzoek zouden ver der zijn afgewezen. Mr. J. van de Poel-de Roy van Zuidewijn betoogde na mens de bond dat met de uit sluiting juist en volgens de bondsregelementen is gehan deld. Die schrijven voor dat de spelers zich tijdens een toer nooi niet zonder toestemming van het terrein mogen verwij deren. Er zou verder meteen door bondsvertegenwoordi gers een onderzoek zijn inge steld waarbij een groot aantal jeugdspelers werd gehoord. Bij de uitsluiting was volgens mr. Van de Poel-de Roy van Zuidewijn tercht geen onder scheid gemaakt in de aard van de „kwajongensstreken". „Men moet de groep niet loskoppelen van de incidenten. Er staan misdragingen vast. Alleen staat niet vast wie wat heeft gedaan". Ze wees verder op enkele formele fouten in de dagvaardiging, maar het werd niet duidelijk of die bij de uit spraak een rol zullen spelen. Ze zei ondermeer dat niet het districtsbestuur van de bond, maar net landelijk bestuur ge dagvaard had moeten worden. Ook wees ze op het feit dat de ouders zich niet bij een specia le bondscommissie in beroep waren gegaan. Daarvoor was echter volgens de pleiter van de eisers de tijd te kort. De ouders werden pas afgelopen donderdag officieel van de uit sluitingen op de hoogte ge steld. Rechtbankpresident mr. J. Mulder doet vanmiddag uit spraak. Krijgen de ouders ge lijk dan bestaat grote kans dat het hele toernooi in Aarden burg niet doorgaat, want de organisator heeft al laten we ten geen kans te zien om de toernooi-indeling dan nog weer te wijzigen. Het kort ge ding was aangespannen door A. van Dijk, J. van Sabben, M. Breure, J. Albers, M. Wohl en A. Kemp. Ze wezen erop dat sommige van hun kinderen voor hoge plaatsingen tijdens het toernooi in aanmerking kwamen.

de Stem | 1983 | | pagina 11