Gemeente strijkt parkeerboetes op ramens Behandeling Voorjaarsnota deels een schijnvertoning eid over ikunde A GROENE KUST Kunstenaar wil van De Stem f Visser: Problemen te lijf met akkoord over de industrie dordts plan enthousiast ontvangen tussenrapport reorganisatie rijksdiensten Terecht EENIMGJE ROTTERDAM spido |De eerste brokstukken T5 pagina nlNSDAG 17 ME11983 =BINNEN-BUITENLAND: T22 pagina 3 t in Zevenaar MAVO LBO DEN HAAG - Van een aantal van 65 externe adviesorganen van de rijksoverheid kunnen er 50 op korte termijn worden opgeheven. Goirlenaar met gericht schot dood geschoten DE STEM COMMENTAAR BEDRIJFSVERENIGINGEN NIET ALLEMAAL AKKOORD WWV/RWW Preklinische opleiding met uitkering mag WW Dick Visser voorzitter Industriebond OPVOLGER GROENEVELT HEEFT BEGRIP VOOR WERKGEVERS Begrip Stimuleren J I )e^e|ya Kabinet sleept meeste plannen erdoor Lastiger Scherts Over de tong Absurditeiten Van onze correspondent n£\ HAAG - Aan de parkeerchaos in de steden kan een eind I worden gemaakt als (outparkeerders niet langer een strafrech telijke boete, maar een gemeentelijke héffing wordt opgelegd, pe gemeente Dordrecht wil dit gaan doen. De Vereniging van I Nederlandse Gemeenten (VNG) is zeer enthousiast over dit plan. Het geld van de boetes gaat naar het Rijk. Maar inkomsten I van heffingen hoeven niet te worden afgestaan. De gemeenten en te verkeren. Vorig jaar as pater Dierzek wegens rstoring van de openbare de tot anderhalf jaar >orwaardelijke gevange- sstraf veroordeeld. Hij erd er toen van beschul- gd in de kersttijd een ib te hebben opgesteld ,e het lijden van het Pool- volk wegens de staat van Heg moest symboliseren. opgaven is duidelijk ande ian men bij wiskunde gewei is, zei hij. Er werden bv. vragen gesteld naar aanleiding van een tijdschriftartikel. De vra-j gen waren ook veel meer richt op de belevingswereld van de kandidaten. Een duide-| lijke verschuiving dus van exacte richting naar de gam ma-vak ken. En dat deze wiskunde nieu-j we stijl een succes beloofd worden, blijkt wel uit de stij ging van het aantal kandida ten aan het Liemers College in Zevenaar: bij de start in koos 16% voor wiskunde A, raj rig jaar 27%, terwijl voor tel] nieuwe schooljaar een percen-j tage van 45 wordt veruiocht Het percentage leerlingen tij Zevenaar dat in het algemeen voor wiskunde koos, steeg um 68 naar 92. Het examen wiskunde II mavo-C was - aldus de algemei ne indruk - goed te maken echt niet te moeilijk. Dat gok met name de opgaven één et vier. Bij opgave twee werd vraagstelling wat betreft berekening van de oppervlakt van een piramide wat vreet gevonden. Bij de derde opgave wet onderdeel c, waar gevraag werd om twee grafieken te kenen in één rechthoekig fflj senstelsel, als pittig ervaren. De algemene indruk bij wis] kunde II voor mavo-D iwsj pittig, maar te doen. Om ee aardig resultaat te halen mo' er goed gerekend worden 0 was inzicht in wiskunde nodijJ Een van de vier opgaven' goed te maken, de andere dra waren geheel of gedeeltelij nogal ingewikkeld. Het lbo had op de laatste dal van de C-examens dezelf vier wiskundevraagstukI als mavo-C. Het betrof: f grafiek van twee rechte lij en hun snijpunt; bereken" van lijnstukken en oppervlak te binnen een kubus; het teW'd nen van grafieken, bereke: van het snijpunt en spiegt in de lijn ij x. Het laatstei een vraagstuk over de cirkel De meningen van de ka«dt daten liepen uiteen van makkelijk tot tamelijk mot' lijk. Volgens de leraar kwa het werk overeen met datli# voorgaande jaren en had net gebruikelijke, te verwacht niveau. In de middaguren nam merendeel van het lbo-kai daten afscheid van de exa,nerlfi marathon met open vm over Engels. Daarbij moesa. tien vragen beantwoord u'«< den naar aanleiding van tekst over vrouwen bij brandweer. Er werd een kunnen die financiële middelen dan doelgericht gebruiken voor een betere aanpak van de parkeerproblematiek. Ze kunnen meer parkeerwachters aanstellen die óók nog veel meer bonnen kunnen uitdelen. Bovendien kan het ambtelijk ap paraat, thans overbelast met de administratieve verwerking van de boetes, doelmatiger werken. In de praktijk mag een par keerwachter nu per dag niet meer dan gemiddeld twaalf bonnen achter de ruitewissers steken. Vijftig advies organen te veel Van onze redactie binnenland De overige 15 adviesorganen kunnen in hun taak behoorlijk worden beperkt. GOIRLE - De 35-jarige Cor nells Verharen uit Goirle is zondagavond met één gericht schot in zijn hoofd door zijn 25-jarige plaatsgenoot H.v.W. gedood. Dat is gisteren geble ken uit de sectie door patha loog-anatoom Jansen. Volgens rijkspolitievoorlichter Ste- phan Worm heeft Van W. zijn slachtoffer vanuit het raam van zijn slaapkamer aan de Past. Van Dunstraat in Goirle in koele bloede neergeschoten. Een schot raakte hem in een arm en het andere was dode lijk. „Dader en slachtoffer waren bij de politie erg bekend. De groep Goirle heeft de laatste jaren regelmatig bemiddelend moeten optreden als zij weer eens ruzie met elkaar hadden. Zondagavond wilde Verha ren met zijn ex-vrouw en kin deren kennissen bezoeken, recht tegenover het huis van Van H. Die zag de auto met het viertal aankomen en er ont stond ruzie. Tijdens de schietpartij zaten de kinderen in de auto. Dat zegt een projectgroep voor de reorganisatie van de rijksdiensten in een gisteren uitgebracht tussenrapport. Volgens de werkgroep zijn I er met name op het gebied van het onderwijs een groot aantal adviesorganen die geen zin volle taak meer hebben. Het aantal nan 15 externe advies organen voor wie de werk groep nog wel een zinvolle k ziet weggelegd, kan ove- I rigens op langere termijn hoogstwaarschijnlijk tot 10 stuks worden teruggebracht. Inzet van de opheffing van I de adviesorganen is het berei- ken van bezuinigingen. Een de eerste slachtoffers i moet volgens de projectgroep j de Onderwijsraad zijn, die i naast de nieuwe adviesorga- I nen voor basisonderwijs, voortgezet onderwijs en hoger onderwijs geen bestaansrecht meer heeft. De projectgroep meent wel dat de externe ad visering over de hoofdlijnen van het onderwijsbeleid op korte termijn moet worden I verbreed door de inbreng van I onder meer de SER, de Eman- cipatieraad en de Raad voor het Binnenlands Bestuur. Op het gebied van de volks gezondheid wil de project groep de beleidsadvisering he lemaal in handen leggen van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. Alle overige organen op dit terrein moeten zich dan alleen nog bezig hou den met uitvoering van het beleid. Ten aanzien van de Sociaal- Economische Raad(SER) wil de projectgroep af van de ad viesplicht van de SER over al le mogelijke en onmogelijke beleidsvoornemens. De SER moet zich meer kunnen rich ten op de hoofdlijnen. Op het terrein van de ener gie vindt de projectgroep dat de Algemene Energie Raad(AER) moet blijven be staan, zij het met een minder invloedrijke adviesfunctie. Voor opheffing komen in aan merking de. Industriële Raad voor Kernenergie, de Elektri- citeitsraad, de Raad voor Energie-onderzoek en eventu eel de Mij hraad. -1 1 jTIEN jaar terreur, tien jaar economisch wanbeleid, tien jaar wille keur zonder perspectief. Dat is de droeve balans van bijna tien jaar militaire junta in Chi li. Volgens een in Latijns-Amerika vertrouwd scenario begint de j regering van de groep militaire non-valeurs, die thans hardhandig j reageert op de sociale onrust in het land, de eerste tekenen van desintegratie te vertonen. Zelfs de junta-getrouwe Chileen ziet de kliek van Pinochet niet meer zitten, nu het ook de militairen niet [gelukt is om het Chileense volk in voorspoediger economisch vaarwater te loodsen. De „Chicago-boys", aanhangers van keiharde economieënsa- neerder Milton Friedman, werden ondef Pinochet als reddende engelen binnen gehaald. Het vrije ondernemerschap werd het I doogste goed en de staat trok zich terug uit verschillende sociale en economische sectoren, waarin zij onder de regering van Sal vador Allende vaste voet had gekregen. Het enthousiasme voor de nieuwe aanpak is alleen nog te vin- |den bij de politieke en economische top. De droom van Pinochet om de Chileense economie supersnel om te vormen tot een mo derne en open economie bleek een luchtkasteel. Ondanks aan lokkelijke investeringsplannen zijn de voorspelde grote buiten- andse financiële injecties uitgebleven. Anders dan de Friedman- ogferaars begrepen de multinationals dat het land politiek te in- s'abiel was om een rendabele investering te waarborgen. Intus- sen restte het land een kapot gedraaide binnenlandse detailhan del (eens de ruggegraat van Pinochet), een buitenlandse schuld o® niet te overzien is, een waardeloze munt, een werkloosheid I van boven de dertig procent en voorlopig geen zicht op betere tij- I den. De profiteurs van de staatsgreep van tien jaar geleden draaien l'Oans om als het bekende blad aan de boom. Zij wensen wat zij I ver. jaar geleden verwensten: een democratisch gekozen wetge- |vend apparaat in plaats van een hautaine junta. Een gewelddadige omwenteling lijkt deze keer in Chili uitgeslo- 5n Het zal waarschijnlijk een proces van langzame instorting «rden. Gelukkig zijn de eerste brokstukken gevallen. bel hoorlijk beroep gedaan °P taalvaardigheid. ael In eigen bewoording moesten de kandidaten Jt mening geven over vragen waarom vrouwen bij de bra weer aanvankelijk niet cepteerd werden én getrcM vrouwen: werken of niet- De overige onderdelen - 1 twee gegeven woorden een l maken, een zin af maken, °v- plekken in de tekst "nVfg woorden in de goede vo>10 1 zetten - werden zonder a veel problemen door de m j kandidaten binnen de 10 stane tijd gemaakt. En nu maar duimen een goede uitslag. 'ERECHT gaat de Sociaal-Economische Raad(SER) akkoord met kabinetsplan te korten op de werkloosheidsuitkering als men ffiarboven ook nog een pensioen heeft. In een tijd, dat het socia- ^stelsel ontdaan wordt van overbodige franje, ontkomt de cumu- atie (opeenstapeling) van inkomens in deze sector niet aan het snoeimes. Re SER heeft wel een correctie aangebracht in het oorspron- sei'|k plan van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken), die het Knsioen in zijn geheel wilde aftrekken van de werkloosheidsuit- Jer|ng. De SER vindt dat de betrokken uitkeringstrekker in ieder wal niet minder mag 'verdienen' dan op het moment dat hij met ™]sioen ging. Ook dat is terecht. tr is ook iets te zeggen voor de opvatting van het kabinet de "mister van Sociale Zaken in het vervolg zeggenschap te verle- e®n over de regels, die moeten worden gehanteerd bij een op stapeling van uitkeringen. Tot nu toe is dat een zaak van de Wfsverenigingen en de sociale fondsen. Die hebben het ech- er 'aten afweten als het gaat om het korten van uitkeringen bij "»eninkomsten. J°?h heeft de SER dit plan in de prullenbak gedeponeerd. En *aat is terecht. Immers, tot nu toe is elke ingreep van elk kabi- m de sociale sector gebaseerd geweest op louter bezuini- jjipdrift, zonder dat een doortimmerd, samenhangend beleid op ',erre|n uit de steigers is gekomen. Wij hebben hier meermalen ï!'0°9d, dat ook de sociale uitkeringen niet ontkomen aan de S'ige gevolgen van de recessie. Maar wat het kabinet tot nu I hf0p dat terrein heeft gepresteerd, maakt meer de indruk een I J'Snap-beleid te zijn, dan een weloverwogen plan het sociale ,Jekeringstelsel meer met de economische realiteit in overeen- efnming te brengen. ./onder zo'n plan, dat de hele sociale verzekeringssector moet .Jatten, is het beter het kabinet niet bij voorbaat de middelen "and te stellen om al vast aan de slag te gaan. V.'.---. ~T, 1'. - W SM. DE GROENE substantie die afgelopen weekeinde het Noordzeestrand tussen Schogrl en Egmond aan Zee over een afstand van 15 km. vervuilde, blijkt het jaarlijks terugkerende natuurverschijnsel van algenconcentratie te zijn. De algen kunnen soms wel een laag van een halve meter dik vormen. Het verschijnsel, dqt qngeveer een maandje kang,v,ren, kan aan de gehete'Noordzeekust optreden. - fotoanp Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Voortaan is het in de meeste gevallen mogelijk om met behoud van uitkering een zogeheten preklinische op leiding te volgen. De gemeen telijke sociale diensten zullen binnenkort in een circulaire van deze versoepeling van het beleid op de hoogte worden gebracht. Een preklinische opleiding is een soort testperiode (ge middelde 13 weken) voor leer ling-verpleegkundigen in bij voorbeeld ziekenhuizen en de bejaardenverzorging. Ze gaat vooraf aan de zogeheten leer- arbeidsovereenkomst. Tot voor kort kregen men sen die een preklinische oplei ding volgden, geen wwv of rww omdat een artikel in de cao voor het ziekenhuiswezen hen gedurende die periode een renteloze lening garandeerde. Na het sluiten van een leer- arbeidsovereenkomst moesten ze die lening terugbetalen. Re centelijk is dit omstreden cao artikel echter geschrapt. Deze zaak is voor wat de ww betreft ook aan de orde gesteld binnen de Federatie van Bedrijfsverenigingen. Daar is echter geen overeen stemming bereikt: alle bij het GAK aangesloten bedrijfsver enigingen, uitgezonderd de 'kleine' en 'grote metaal', staan een preklinische opleiding met behoud van ww toe. Dat geldt ook voor de bedrijfsverenigin gen in de gezondheidszorg, de bouw en de agrarische sector. De Detam daarentegen staat het niet toe. BREDA - Moest het water in de vijverpartij voor het Stem-ge- bouw in Breda nou klateren, stilletjes ruisen of kabbelen? Dit was een van de vele discussiepunten die gisteren aan de orde kwamen tijdens de behandeling voor de Bredase rechtbank van het geschil tussen de Raamsdonkse beeldend kunstenaar Martin van Opdorp en de directie van uitgeversmaatschappij De Stem BV. Zoals bekend spande Van Opdorp een gerechtelijke pro cedure aan tegen de uitgevers maatschappij, omdat de direc tie de waterpartij, een onder deel van het voorplein dat door de beeldend kunstenaar is ontworpen, had laten vol storten met grint en keien. Zich beroepend op de auteurs wet achtte Van Opdorp en dergelijke handelwijze onaan vaardbaar en eist nu een scha devergoeding van 25.000 gul den wegens aantasting van eer en goede naam en herstel van het kunstwerk in de oorspron kelijke staat. Een van de strijdpunten in het geschil is het antwoord op de vraag wie verantwoorde lijk is voor de gebreken die zijn geconstateerd. Voor mr. Smithuijzen, de raadsman van Van Opdorp is dat in ieder ge val niet zijn cliënt. Volgens hem is de aannemer De Win ter, die indertijd ook het nieu we pand van de uitgevers maatschappij bouwde, verant- mr. J. van der Grinten, ging in zijn betoog uitvoerig in op de vraag wat de eigenaar van een bouwwerk daarmee mag doen en in hoeverre deze rekening heeft te houden met de belan gen van de kunstenaar. „De Stem heeft geen museumstuk aangekocht, maar een voor plein laten ontwerpen dat moet zijn afgestemd op het ge bruik van zowel bezoeker als personeel", aldus mr. Van der Grinten, die vervolgde dat het kunstwerk in de praktijk niet aan dat doel voldeed. Mr. Van der Grinten gaf overigens op vragen van mr. Goossens toe dat Van Opdorp van tevoren niet is ingelicht over de „aan passing" van het kunstwerk. Uiteindelijk besloot de rechtbankpresident de zitting met de mededeling na deze „tweedimensionale" behande ling van de zaak behoefte te hebben aan een meer driedi- mensionele en Vertrok naar hét Spinvëld om ,'3è" situatie persoonlijk in ogenschouw te woordelijk voor. de uitvoering .neroeh, Hjj zei toe. in principe 'van het Wérk. over zes weken uitspraak-te De advocaat van De Stem, zullen doen. Van onze Haagse redactie AMERSFOORT - De bonds raad van de Industriebond FNV heeft gisteren met grote meerderheid van stemmen Dick Visser (41) tot voorzitter gekozen. Visser, die 16 jaar bij de bond in dienst is, volgt Arie Groenevelt (56) op. Groenevelt, die zelf Visser als zijn kroon prins aanwees, is 12(4 voorzit ter geweest. De tegenkandidaat Willem Agenant (39) kreeg onvoldoen de vertrouwen van de bonds raad: hij vergaarde 17 stem men op zich. Visser kreeg 69 van de 90 uitgebrachte stem men. Tegelijk met Groenevelt, die zich met kadervorming gaat bezig houden, traden onder meer vice-voorzitter Piet Spij kers en algemeen secretaris Servaas van Bijsterveld af. Het aantal leden van het bondsbestuur is van 15 naar 9 ingekrompen. Johan Bekema wordt algemeen secretaris en Wout Tuinenburg penning meester. AMSTERDAM - Een akkoord op hoofdlijnen tussen werkge vers, vakbonden en overheid over de aanpak van de indus triële toekomst van ons land. Dat als vervolg op het eind vo rig jaar gesloten akkoord over korter werken. Dick Visser (41), de gisteren gekozen opvolger van Arie Groenevelt als voorzitter van de Industriebond FNV (260.000 leden), denkt dat afspraken over vernieuwing, investerin gen, verdergaande arbeids tijdverkorting en betere ar beidsomstandigheden de in dustrie uit het slop kan halen. Die centraal te maken afspra ken moeten dan per bedrijfs tak of onderneming in cao's nader worden ingevuld. Visser, die zijn loopbaan als automonteur begon, ziet hier en daar wat lichtpuntjes, maar „in de industrie, de mo tor van de economie, blijft het pure ellende. Elke dag blijven de rapporten binnenkomen over sluiting van bedrijven. Van een opleving is geen spra ke". De nieuwe voorzitter weet hij over praat. De laatste 3 jaar werd hij door de bondstop onder leiding van Arie Groe nevelt van het districtskan toor in Amsterdam naar het hoofdkantoor gehaald en be last met de interne bondsorga- nisatie, zodat hij als een soort „bondswerkgever" het reilen en zeilen van de bond als z'n broekzak leerde kennen. Daar heeft hij ook begrip gekregen voor de moeilijke positie, die werkgevers in deze tijd hebben. Enerzijds vindt hij de stelling van de metaal werkgevers dat vakbonden niet in de bedrijven thuis ho ren, niet te handhaven, maar anderzijds begrijpt hij dat on dernemingen op een markt be zig zijn die vele onzekerheden kent. „Daarom kunnen wij van de werkgevers geen ga ranties afdwingen dat door korter werken vrijgekomen arbeidsplaatsen door anderen worden bezet. De werkgevers kunnen die garanties niet ge ven op grond van hun positie op de markt", meent Visser. Evenals zijn voorganger is Visser er rotsvast van over tuigd dat de schoorstenen weer kunnen roken als korter werken sterk wordt doorge voerd (tot een 32-urige werk week in 1990) en een krachtig industriebeleid wordt gevoerd. In dat verband meent Visser dat de overheid veel meer moet doen, moet stimuleren. Dick Visser. - fotoanp De verhoging van de sociale premies acht hij een slechte zaak. Als er volgend jaar weer premies worden verhoogd, weet ik niet of we de mensen opnieuw een prijs zullen vra gen als we bezig zijn met de cao-onderhandelingen, stelt hij. Tegen 1985 moet blijken of inleveren van de prijscompen satie voldoende is als bijdrage aan arbeidstijdverkorting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AS w Een nieuwe lente, een nieuw geluid: het geluid van neer gutsende regen. Op de kust van Noord-Hol land spoelde iets nieuws aan, een groene substantie, moge lijk giftig. Grote paniek. De haren van een gigantisch groen monster dat leeft op de bodem van de oceaan? Alle wier is naar zijn geld. Na de baby in het Dijkzigt- ziekenhuis kreeg Den Bosch de eerste reageerbuis-com missaris van ons land: Dries van Agt. Kunstmatig verwekt in de CDA-kliniek. Eigenlijk wist iedereen het al lang. Het was gewoon een kwestie van aftellen: een- twee-Dries-vier-vijf-zes-ze- ven-Agt. Ontvangt Brabant de ex-pre mier met open armen? De be nen kunnen in ieder geval te vreden zijn. Fietspaden slin geren zich binnenkort door de Brabantse dreven. Laat dat maar over aan Dries Beton. Van Agt zit in het zadel, in de luwte van de nationale poli tiek. Is hij de man achter de nieuwe wielerploeg waar Jan Raas het steeds over heeft? Het is best mogelijk. De GS- ploeg met als standplaats Den Bosch! Bouwt hij tussen het wielren nen door zijn carrière rustig af en gedraagt hij zich meer als een komkommessaris? De tijd zal het leren. De stopwatch wordt NU ingedrukt. MERIJN (ADVERTENTIE) bovenstebest I uitgaansidee: wat 'n uitzicht parkhaven tel. 363436 BLIJDORP ZOO waar dieren thuis en dierenvriénden uit zijn diergaarde blijdorp tel. 654333 Rotterdam zien betekent rondvaren afvaart ponton willemsplein tel. 135400 inlichtingen VW-RotterdamL tel. 136000 P Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Vandaag be spreekt de Tweede Kamer de Voorjaarsnota. Alleen al om de woordvoerders van de elf politieke partijen aan het woord te laten is acht uur spreektijd uitgetrokken. Per half uur dus een kwart mil jard gulden aan bezuinigin gen. In de speeches zullen de data 1 juli, 1 oktober en 1 ja nuari centraal staan. Per 1 juli gaan allerlei verhogin gen in, die de Nederlanders rechtstreeks in de portemon nee voelen. Allerlei sociale premies, zoals de wao, gaan omhoog. De benzine-accijns wordt een dubbeltje duurder, zodat er bij verkoop van iedere liter super een gulden in de schatkist komt. Het minimumloon en de daaraan gekoppelde sociale uitkeringen worden bevro ren op het huidige bruto ni veau. Deze stilstand is ach teruitgang, want eigenlijk had er vanwege de gestegen prijzen een half procent bij moeten komen; om nog maar te zwijgen over de nadelige doorwerking van de premie verhogingen. Ondanks wat gemopper en wat geschaaf kunnen deze maatregelen re kenen op steun van CDA en WD. Lastiger wordt het met de maatregel op 1 oktober, waarover Rietkerk en Lub bers, Nijpels en De Vries al menig uurtje in de clinch hebben gelegen. Waar gaat het om? Het kabinet wil een wetsonwerp indienen om per 1 oktober de sociale uitkerin gen met twee procent te ver lagen, omdat ook van de ambtenaren verwacht wordt dat ze dit jaar zoveel inko men inleveren voor arbeids tijdverkorting. Maar als de ambtenaren dit jaar niet inleveren? Het CDA wil dan ook de uitke ringen niet met twee procent verlagen, waardoor een „gat" van 225 miljoen valt in de bezuinigingen. Dat kan volgens minister De Koning worden gevuld door ambte narensalarissen én uitkerin gen met 0,7 procent te verla gen. Minister Rietkerk denkt dat het nog minder kan zijn als ook de werknemers een steentje bijdragen om het gat van 225 op te vullen. Hoewel CDA en VVD, om over de oppositie maar te zwijgen, de nodige woorden vuil zullen maken aan deze maatregel, is het min of meer een schijnvertoning. Want als de uitkeringen niet op 1 oktober omlaag gaan, dan gaan ze op 1 januari met ruim twee procent omlaag, wat jaarlijks ƒ900 miljoen oplevert. Verschil is dat de verlaging op 1 oktober ge koppeld is aan de ambtena rensalarissen en op 1 januari aan de werknemers (die in 1984 inleveren voor arbeids tijdverkorting). De meerder heid van de Kamer (CDA en PvdA) vinden alleen dat laatste te rechtvaardigen. En dat is dan ook de be langrijkste datum: 1 januari 1984. Dan moet een nieuw systeem worden ingevoerd om de uitkeringen even hard mee te laten dalen als de lo nen van de werknemers die korter gaan werken. De So ciaal Economische Raad moet nog een advies uitbren gen, maar WD en CDA zijn het al oneens. De WD vindt dat er een minimumuurloon moet wor den ingevoerd (37 uur ge werkt, dan ook een uitkering over 37 uur), terwijl het CDA voelt voor het plan van De Koning om de uitkeringen op 1 januari te verlagen met het gemiddelde percentage dat verwacht wordt dat ook de werknemers inleveren voor arbeidstijdverkorting, dus in 1984 met zo'n 2,5 procent. De Koning wil echter voor werknemers die korter dan de gemiddelde werkweek maken, negatieve afwijkin gen toestaan en dat komt in de praktijk aardig neer op de WD-wensen. En er zijn meer bezuini gingen voor 1984 die nu al over de tong gaan. In het re geerakkoord staat dat het fi nancieringstekort terug moet naar 7,5 procent door in 1984,1985 en 1986 jaarlijks ze ven miljard gulden te bezui nigen. Dat werd echter ge schreven toen men dacht dit jaar een financieringstekort van dik elf procent te heb ben, terwijl het 12,5% is. Ruding wil dus meer be- zuinigigen in 1984: 7 miljard plus 3 miljard („tegenval lers") en daarbovenop moet dan nog een miljard extra komen omdat de werkloos heidsuitkeringen zoveel meer kosten dan verwacht en een miljard voor het werkgelegenheidsplan. Tot slot de aow: de kans dat alle aow-ers worden ont zien van de kortingen is ni hil, wel eisen CDA en WD (bijna broederlijk) dat er wat gedaan wordt om de aow- minima te ontzien en er voor te zorgen dat absurditeiten met aanvullend pensioen tot het verleden gaan behoren. Nu komt het voor dat bejaar den aan ziekenfondspremie en belasting méér kwijt zijn dan ze aan aanvullend peni soen ontvangen. i

de Stem | 1983 | | pagina 3