destem waren NAC-ers UITBLAZEN Kathedraal gereed examens Gemeen] LEEDS EN DE BOM Tevredenheid over nieuwe wiskunde A Terecht DORDTS TUSSENRAP1 De eerste brol T5 PAGINA :PAGINA TWEE £l WIMKOCK ter- PAPIER' VOOR UW PEN Bezoek paus (2) Hydrazine Reünie Bezoek Paus Examenexperiment in Zevenaar Wiskunde A MAVO LBO DEN HAAG - Van eei adviesorganen van de 50 op korte termijn woi! DESTEMCOIV DINSDAG 17 ME11983 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND DINSDAG 17 Jaargang 123 Uitgave Nr. 20.128 Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Deblteurenadm I nlstratle Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlls8lngen Torehstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Zaterdagavond, met de ra dio aan, waren we even alle maal NAC-ers. Zelfs onze huis-PSV-er, die ook sympa thie heeft voor Helmond Sport omdat daar Willy van der Kuylen nog een blauwe maandag heeft gevoetbald, liet voor één keer het bloed kruipen waar het niet gaan kon en koos de zijde van de in nood verkerende streek- club (zo noem ik het maar opdat de lezers, vooral die in Bergen op Zoom en Zeeuwsch Vlaanderen niet denken dat wij Bredanaars zijn). Bij de aanvang van de wedstrijd heerste dat plech tige sfeertje dat bij een erop- of-eronder hoort. Iemand dacht zelfs aan wijlen John F. Kennedy die, staande bij checkpoint Charly, met een brok in de keel „Ich bin ein Berliner!" had geroepen. De spanning viel overigens al gauw weg voor de radioluisteraars. Onze PSV-er, de enige thuis die de sportpagina's regel voor regel con troleert op unfaire opmerkingen over zijn favoriete clubs in heel Europa en de heren Van Damme, Vermeulen en Groothuis altijd bij de voornamen noemt alsof hij da gelijks kroketten met ze eet, reali seerde zich als eerste welke ver pletterende gevolgen de degrada tie van NAC zou hebben voor de sportredactie van deze krant. „Moeten die arme kerels nu hun weekenden gaan verprutsen op de tribunes van Wageningen, Cam- buur, SVV en Graafschap?", vroeg hij vol mededogen aan de enige in huis van wie dacht dat die het we ten kon. „Ach", troostte ik, „Twen te en NEC zijn er ook nog. Met een of twee gewonnen wedstrijden méér waren dat toch ook nog ere divisie-clubs geweest. Ze zullen heus nog wel eens voetbal zien. Je hoeft geen medelijden met ze te hebben. Ze worden er voor betaald en voor die verprutste weekenden krijgen ze door de week een vracht vrije tijd terug. Nog voor de scheidsrechter in Breda het eindsignaal had gege ven, zag hij de zonnige kant van de degradatie. „Nu NAC uit de eredivi sie verdwijnt móet de sportredactie wel meer aandacht schenken aan PSV en Willem II, denk je niet? Ik bedoel maar: je kunt niet elke maandag op de voorpagina van de sportkrant aankomen met een eer ste divisieclub wel?" „Dat zal ik eerst eens aan Harry Vermeulen moeten vragen", zo maakte ik me af van die moeilijke vraag. „Misschien maken ze het volgend seizoen voor Breda een aparte editie met NAC op de voor pagina en voor de rest van de le zers een voorpagina met echt voet bal erop. Wie weet?" 1 De stad Leeds In noord-Engeland heeft onverwacht een bestseller gepubliceerd. Het draagt de titel i 'Leeds en de Bomen vertelt zon- der er doekjes om te winden, hoe 1 vreselijk de gevolgen van een s atoomaanval zouden zijn. Het boekje kost dertig pence en I werd twee weken geleden ultge- 1 geven door de gemeenteraad. In de kortste keren waren tlendul- zend exemplaren verkocht. We- gens de grote vraag bestelde de gemeenteraad een herdruk van vierduizend exemplaren. Nog voor deze opgeleverd kon worden, wa rn ren vijftienhonderd exemplaren hiervan besteld en betaald. De grootste kosten van de hele ultga- s ve zijn al gedekt. i Leeds Is de eerste Britse gemeen- I te die het aandurft haar burgers de i waarheid te vertellen over de cata- 1 strofale uitwerking van een bom- 1 bardement met kernraketten. Vol- gens de grootste boekwinkel van de stad, die duizend exemplaren van 'Leeds en de Bom' verkocht heeft, is nog geen enkel ander boek zo grif van de hand gegaan. Het boekje - dat zelfs bij de kap pers te koop was - vertelt dat een kernbom van 1 megaton, die mid den in de stad valt, 507.000 bur gers zou doden of verwonden. Leeds heeft een bevolking van 713.000 zielen. Een atoomaanval op de stad zou de drie belangrijk ste ziekenhui izen vernietigen en een vierde zwaar beschadigen. Een klein ziekenhuisje, ver buiten het centrum, zou misschien bruik baar blijven. Als belangrijkste medische pro blemen worden opgesomd: brand wonden, stralingsziekten, veel voudige kwetsuren en zware shocktoestand. Slachtoffers van straling kunnen alleen gered wor den door middel van bloedtransfu sies. Een ernstig tekort aan bloed zou die behandeling snel onmo- De monumentale Lieve Vrouwe-kathedraal van Antwerpen heeft het ingrijpende restauratiewerk aan het schip, dat tien jaar heeft geduurd, achter de rug. Vrijdagmiddag om vijf uur zal het hernieuwde schip plechtig in gebruik worden genomen In het bijzijn van koning Boudewijn en koningin Fablola. In het kader van de openingsplechtigheden wor den zaterdagmiddag om vier uur en zondag om half elf (Hoogmis) plechtige missen opgedragen, aldus een mededeling van de Dienst voor Toerisme waaruit mag worden opgemaakt dat ook buitenlanders wel kom zijn. - FOTO ARCHIEF DE STEM gelijk maken. Radio-actieve neer slag, afkomstig van kernbommen die elders gevallen zijn, zal trou wens ook op Leeds neerkomen. Honderdduizenden lijken in het puin zullen besmettelijke ziekten verspreiden. Er zal overal paniek heersen en de politie, die volgens de Britse regering samen met de autoriteiten er voor moet zorgen dat de orde gehandhaafd blijft, zal zelf in een chaotische toestand verkeren. Leeds heeft andere Britse ge meenteraden, die zelf zo'n boekje op de markt willen brengen, uitge nodigd uit zijn 'Leeds en de Bom' gegevens te halen. Verschillende graafschaps- en gemeenteraden hebben al belangstelling getoond. Zelfs het ministerie van binnen landse zaken in Londen heeft twee exemplaren van 'Leeds en de Bom' besteld. (Roger Simons, Londen). ^ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitü p£*geJ«n pp*-** 0*0*' H*1 Blijkens een voorpagina-ar tikel in De Stem van 6 mei j.l. zijn sommige pastores in het Bossche Diocees niet erg blij met bezoek dat de paus in 1985 aan Nederland aan Nederland wil brengen. Ve len zijn al zo ver afgedwaald van de r.-k. kerk en van de wettige opvolger van de Steenrots Petrus, dat zij al leen maar vrezen gestoord te worden in hun eigenwaan. Wat b.v. te denken van het gezegde: „Men vreest dat de paus de Ned. r.-k. kerk niet zal inspireren, maar als een vorst het gezag van Rome tot uitdrukking wil brengen en zijn waarheden over de gelovigen wil uitstorten". Het is inderdaad te ver wachten dat deze goede paus „zijn waarheden" zal bena drukken. Maar deze waar heden behoren ook onze waarheden te zijn en zeker van diegenen die zich „pas tores" (herders) noemen en als zodanig het volk Gods op de rechte en vaak moeilijke weg naar hun eeuwige eind bestemming behoren te lei den. En niet langs het brede en gemakkelijke pad dat ons door modernistische nieuw lichters wordt voorgehou den en ten verderve voert. „De paus reist zo veel, kijkt overal, maar ziet niets", is de conclusie van een der pasto res. Een beoordeling overi gens die geen hout snijdt en mede het gevolg is van een reeds lange tijd broeiende hetze tegen de paus. Z.H. de paus is van zeer vele zaken goed op de hoogte blijkens zijn vele redevoeringen. Zij reizen mogen we beschou wen als missiereizen. Als een tweede St. Franciscus Xaverius. Ik lees veel van zijn toespraken en homilieën tijdens deze reizen door hem' gehouden, tijdens audiënties e.d. Het zijn alle juwelen van geloofsverkondiging. Het ware te wensen dat deze pedante pastores eens duch tig de les gelezen werd. En dat het hoogwaardig episco paat van Nederland zijn houding t.a.v. de schreefge- groeide ontwikkeling eens liet varen om daadwerkelijk het kaf van het koren te scheiden. Men hoort wel eens de bewering dat als de zaken te hard aangepakt zouden worden er eens scheuring zou ontstaan en dat daarom de bisschoppen zo uiterst behoedzaam te werk gaan. We moeten ech ter helaas constateren dat deze scheuring in feite al be staat, zij het niet officiéél, dan toch in de harten en in de praktijk der katholieken. H. Huijben Breda Na de persberichten over het neerstorten van 2 F 16's in Hoogeveen en het mogelijk vrijkomen van hydrazine, bekroop ons een angstig ge voel. Hydrazine is n.l. uiterst giftig, bovendien zeer explo sief. Het werkt in grote mate irriterend op ogen-, neus- en ademhalingswegen. Een concentratie van 2% in de lucht is al onverdraaglijk. Direct huidcontact geeft brandwonden en huidont stekingen. Contact met de ogen (spatten) kan blijvende oogbeschadiging geven. Hy drazine kan via de ademha ling maar ook via de huid het lichaam binnendringen en geeft afwijkingen aan het centrale zenuwstelsel. Het kan, afhankelijk van de blootstelling de dood als ge volg hebben. Het werkt in op bloed, lever en nieren, lang durige blootstelling geeft hartafwijkingen. Voor de behandeling bestaan geen speciale medicijnen. Bij vrijkomen van hydrazine, zoals bij het neerstorten van een F 16, moet men speciale, beschermende kleding ge bruiken die de meeste brandweerkorpsen waar schijnlijk niet bezitten. Ook moet men zich beschermen met gasmaskers. Bovendien is hydrazine zeer goed op losbaar in water. De gevol gen zijn niet te overzien als het water van een meer of een kanaal besmet raakt. Sinds 1980 zijn er van de (huidige) 80 toestellen, 7 neergestort. Dit is ruim 2 per jaar. Er zijn totaal 102 toe stellen besteld, de kans op neerstorten wordt dan zo'n 3 per jaar. De gevolgen zijn gelukkig nog beperkt geble ven maar gezien de kansen op neerstorten en de geva ren van hydrazine kunnen we rustig berekenen dat ons de komende tijd een ramp staat te wachten. Wij vinden het zonder meer onverant- wooreelijk dat deze vliegen de chemische bommen bo ven onze huizen scheren. Hydrazine is een raket brandstof. Als de motor van een F 16 uitvalt kan de piloot met deze hydrazine probe ren zijn vliegtuig op hoogte te brengen om zo zijn eigen leven te redden. Hij kan zich misschien nog redden, maar zijn „kist" wordt nog eens een doodkist voor velen. Zo als misschien bekend ligt het in de bedoeling binnen af zienbare tijd de F 16's te sta tioneren in Gilze-Rijen. Breda - P. Wulms, arts Dongen - H. v. Heesch, arts Bruchem - A. Slob, arts. NASCHRIFT REDACTIE: In Nederland wordt jaarlijks 500 ton hydrazine ge- of ver bruikt, uitgesplitst naar ver dunningen in totaal 800 ton. De luchtmacht heeft daarvan een aandeel van 0,125 pro cent en daarvan gaat een deel naar Noorwegen mét de door Fokker voor dit land gebouwde F 16's. Hydrazine wordt verder gebruikt in kunstoffen, insecticiden, kleurstoffen, textielindus trie, foto- en rubberindus trie, ruimtevaart en bij het schoonmaken van verwar mingsinstallaties. Commando's, KST, Para chutisten en Oud-Stoottroe- pers worden uitgenodigd tot het bijwonen van de reünie op 3 sept. '83 voor kapitein Raymond Westerling, in welke reünie tevens zijn verjaardag wordt gevierd. Inlichtingen en aanmeldin gen: Verspronckweg 85 ZW, 2023 BC Haarlem, tel. 023- 273155. In brede kring wordt over het aangekondigde bezoek van de Paus in '85 nu al le vendig gediscussieerd. Er zijn geluiden van allerlei aard te horen, zoals: „Moet hij hier voor 10 miljoen de grond komen kussen". „Er komt géén hond kijken", „De Paus komt overal maar ziet niets". Als het bedrijfsleven heden ten dage kan investe ren in hoogwaardige techni sche apparatuur en robots vind ik een investering in de Paus van 10 miljoen zeker de moeite waard. Hij kan ons misschien bewegen wat overvloed af te staan aan de landen waar ze niets heb ben. Ik denk dat óók in Ne derland de Paus een grote massa op de been brengt. Juist om „wat hij nu hier te zeggen zal hebben tegen die eigenzinnige, anti-autoritai re Nederlanders. Ik zie graag de verschillende kan ten van een kwestie. „De Paus komt overal maar ziets niets" Waarschijnlijk- wordt hiermee gedoeld op de laat ste reis van de Paus naar El Salvador e.d. De minst ge lukkige reis. Wojtyla die als geen ander de dictatuur van nabij kent en als „gewoon student en priester" rebel leerde met de woorden: „Wij willen géén gezag dat op wapenstokken is geba seerd", bestrafte een politiek geëngageerde volkspriester. Pijnlijk. Maar het is wat al te dom met één fout de Paus te veroordelen. Hitier be schouwde de Polen als een volk van slaven „in de wieg gelegd voor eenvoudig werk". In die tijd schreef de Poolse Paus volop geënga geerd toneel. Iemand die a) het Duits fascisme en nazis me aan den lijve heeft on dervonden, óók als arbeids man in de kalksteengroeve van Solvay, b) voortdurend de dictatuur van het Russi sche communisme aan de kaak stelt, c) zich afzet op allerlei manieren tegen én rechtse én linkse dictaturen staat natuurlijk niet aan de kant van de machthebbers, die heeft de ogen niet geslo ten en die staat aan de kant van de gewone mensen. Naar mijn mening heeft de ze man tevéél gezien, dat hij niets zou zien! En als één van de vele tienduizenden ga ik straks graag horen wat hij over die kleine, provoce rende Nederlandse kerkge meenschap te zeggen heeft. Princenhage Rinie Maas R0D0LF0 GUCCI, een van de stichters van het wereldbe roemde Italiaanse mode concern, is op 71-jarige leeftijd overleden. Na de oorlog begon Gucci samen met zijn broers in Florence met het bedrijf. Daarvoor was hij onder meer filmac teur geweest. De gebroeders Gucci hebben naam ge maakt als leveranciers van kwalitatief hoogstaande, elegante kleding. STEFAN DIERZEK, een Poolse jezuiet, (70) is in Polen tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij opgeroepen had tot een inzameling van geld en le vensmiddelen voor mensen die door de uitroeping van de staat van beleg op 13 de cember 1981 in armoedige omstandigheden zijn ko men te verkeren. Vorig joaT was pater Dierzek wegens verstoring van de openbare orde tot anderhalf jaar voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld. Hij werd er toen van beschul digd in de kersttijd een krib te hebben opgesteld die het lijden van het Pool se volk wegens de staat van beleg moest symboliseren. Door Jan Hooyman en Frits Stommels) Dit wordt de laatste aflevering in de examenrubriek 1983. Dat wil niet zeggen dat de examen marathon gisteren is afgeslo ten. Maar wat vandaag en morgen nog volgt betreft maar een betrekkelijk kleine groep in den lande. Dat zijn Fries en Russisch voor het vwo, havo en mavo en biologie en natuur kunde voor het lager land bouwonderwijs. En bij het leao en Ihno ratelen twee dagen de schrijfmachines. Bij het vwo stond gistermor gen Wiskunde II op het pro gramma. Onze vwo-leraar meldde: een redelijk eenvou dig examen. Toch werd zoveel rekenwerk gevraaagd dat de leerlingen dreigden te ver drinken. Dat was met name het geval in opgave lc. Vraag 3c was een echte inzichtvraag en zal door de leerlingen wel las tig zijn gevonden, meende hij. De rest was standaardwerk en dus niet moeilijk. De leerlin gen deelden de mening van hun leraar. Dat wiskunde Il-examen heeft overigens zijn langste tijd gehad. Het was en is nog steeds bedoeld voor de 'fijn proevers' die dieper op de zaak willen ingaan, typisch iets voor toekomstige TH-studen- ten. Weliswaar is het voor geen enkele studie of vervolgoplei ding verplicht, maar in de exacte studierichtingen (na tuurkunde, scheikunde, wis kunde) gaat men er praktisch wel vanuit dat de studenten het in hun pakket hebben ge had. Zo niet, dan krijgen ze het alsnog. Wiskunde II wordt in de toe komst vervangen door Wis kunde A, een heel ander vak dat ook een heel andere doel groep zal hebben. Het zal ge richt zijn op de zg. 'gamma'- vakken: pedagogie, psycholo gie, sociale geografie en econo mie. Wiskunde I zal in de toe komst wiskunde B heten: het programma blijft hetzelfde, met uitzondering van de on derdelen kansrekening en sta tistieken die plaats moeten maken voor ruimtemeetkunde, een onderdeel waaraan men aan de universiteiten veel waarde hecht. 1987 Met dat examenvak wiskunde- vwo nieuwe stijl is sinds 1981 op twee scholen in ons land ge ëxperimenteerd vanaf de vijf de klas: het Lorentzcollege in Haarlem en het Liemers Colle ge in Zevenaar. Daar heeft men nu ook kennis gemaakt met een examen in dit nieuwe vak. Met ingang van het komen de schooljaar gaan nog 10 tien andere vwo-scholen met dit experiment beginnen in de vijfde klas (examen in 1985). In 1984 komen daar nog eens 40 scholen bij, zodat in 1986 in to taal aan 52 scholen in het land het examen wiskunde A zal worden afgenomen. In 1985 zullen alle vwo-scholen wis kunde A vanaf de vijfde klas doceren, zodat in 1987 over de hele linie in dit nieuwe vak wordt geëxamineerd. De lera ren worden in nascholingscur sussen op deze vernieuwing voorbereid. Op het Liemers College in Ze venaar was de leraar tevreden over de eerste proeve van een examen wiskunde A, op enkele onderdelen na. De sfeer van de opgaven is duidelijk anit dan men bij wiskunde gem is, zei hij. Er werden bv. otoji gesteld naar aanleiding - een tijdschriftartikel. Dei gen waren ook veel meer richt op de belevingsm van de kandidaten. Een duld lijke verschuiving dus ras exacte richting naar de ma-vakken. En dat deze wiskunde nis we stijl een succes bel worden, blijkt wel uit de st ging van het aantal Icandii ten aan het Liemers College Zevenaar: bij de start in koos 16% voor wiskunde A rig jaar 27%, terwijl voor nieuwe schooljaar een pent tage van 45 wordt vertrad Het percentage leerlingen Zevenaar dat in het algen voor wiskunde koos, steeg 68 naar 92. Het examen wiskunde II mavo-C was - aldus de alges ne indruk - goed te makat echt niet te moeilijk. Dal t: met name de opgaven éém vier. Bij opgave twee ml' vraagstelling wat betreft berekening van de opperulil van een piramide wat vrew gevonden. Bij de derde opgave w onderdeel c, waar gevrtm werd om twee grafieken til kenen in één rechthoekig senstelsel, als pittig ervaren De algemene indruk bij in kunde II voor mavo-D t pittig, maar te doen. Om aardig resultaat te halen na er goed gerekend worden was inzicht in wiskunde nods Een van de vier opgavem goed te maken, de andere f waren geheel of nogal ingewikkeld. Het lbo had op de laatste l van de C-examens deztl" vier wiskundevraagstuKe als mavo-C. Het betrof grafiek van twee rechte li. en hun snijpunt; bereken' van lijnstukken en oppen»' te binnen een kubus; het tin nen van grafieken, bereW van het snijpunt en spie}11 in de lijn ij x. Het laatste: een vraagstuk over de cirkel De meningen van de ta» daten liepen uiteen van makkelijk tot tamelijk lijk. Volgens de leraar W het werk overeen met dato voorgaande jaren en had l« gebruikelijke, te verwal'3 niveau. In de middaguren nam merendeel van het Ibo-ka" daten afscheid van de exat» marathon met open vrf.: over Engels. Daarbij mot' tien vragen beantwoord den naar aanleiding nas tekst over vrouwen M brandweer. Er werd een hoorlijk beroep gedaan af taalvaardigheid. In eigen bewoordm moesten de kandidate" mening geven over vragen' waarom vrouwen bij de br>' weer aanvankelijk niet cepteerd roerden én getto"1 vrouwen: werken ofnietl De overige onderdelen twee gegeven woorden een maken, een zin af maken <jj plekken in de tekst i»1®', woorden in de goede vol zetten - werden zonder veel problemen door de kandidaten binnen de stane tijd gemaakt. En nu maar duime" een goede uitslag. ninlSDAG 17 ME1198: Van onze t pEN HAAG - Aan de parkeeJ worden gemaakt als foutpark^ telijke boete, maar een geme pe gemeente Dordrecht wil t Nederlandse Gemeenten (VNGj Het geld van de boetes gaaf van heffingen hoeven niet te Vij org Van onze reda De overige 15 adviesorg behoorlijk worden beperkt Dat zegt een projectgroep voor de reorganisatie van de rijksdiensten in een gisteren uitgebracht tussenrapport. Volgens de werkgroep zijn er met name op het gebied van het onderwijs een groot aantal adviesorganen die geen zin volle taak meer hebben. Het aantal nan 15 externe advies organen voor wie de werk groep nog wel een zinvolle taak ziet wéggelegd, kan ove rigens op langere termijn hoogstwaarschijnlijk tot 10 stuks worden teruggebracht. Inzet van de opheffing van de adviesorganen is het berei ken van bezuinigingen. Een van de eerste slachtoffers moet volgens de projectgroep de Onderwijsraad zijn, die naast de nieuwe adviesorga nen voor basisonderwijs, voortgezet onderwijs en hoger onderwijs geen bestaansrecht meer heeft. De projectgroep meent wel dat de externe ad visering over de hoofdlijnen van het onderwijsbeleid op korte termijn moet worden verbreed door de inbreng van onder meer de SER, de Eman- TIEN jaar terreur, tien jaar econo keur zonder perspectief. Dat is de droeve balans van bij li- Volgens een in Latijns-Amerik regering van de groep militaire nc reageert op de sociale onrust in desintegratie te vertonen. Zelfs di kliek van Pinochet niet meer zitte gelukt is om het Chileense volk vaarwater te loodsen. De „Chicago-boys", aanhangr neerder Milton Friedman, werde engelen binnen gehaald. Het vr hoogste goed en de staat trok zie en economische sectoren, waarii vador Allende vaste voet had geki Het enthousiasme voor de niet den bij de politieke en economist om de Chileense economie supe derne en open economie bleek okkelijke investeringsplannen zi landse financiële injecties uitgebl cijferaars begrepen de multinatic stabiel was om een rendabele in sen restte het land een kapot get del (eens de ruggegraat van Pint die niet te overzien is, een waar van boven de dertig procent en vt den. De profiteurs van de staatsgrea hans om als het bekende blad a tien jaar geleden venwensten: eer vend apparaat in plaats van een h Een gewelddadige omwentelinc 'en. Het zal waarschijnlijk een p worden. Gelukkig zijn de eerste bi I CHT 9aat de Sociaal-Econo "et kabinetsplan te korten op de oaarboven ook nog een pensioen s stelsel ontdaan wordt van overt latie (opeenstapeling) van inkom snoeimes. korf heeft Wel een correcti' ^enjk plan van staatssecretaris D< Pensioen in zijn geheel wilde aftr *®nn9- De SER vindt dat de betri yeval niet minder mag 'verdienen' Pensioen ging. Ook dat is terecht, tr is ook iets te zeggen voor d ninister van Sociale Zaken in het en over de regels, die moeten hof pelin9 van uitkeringen. Tot tor ilfsveren'9in9en en de social* r 'aten afweten als het gaat om neven inkomsten. n !°chi heeft de SER dit plan in l dat is terecht. Immers, tot nu in de sociale sector gebaser ditfsdnft' zonder dat een doortimi J terrein uit de steigers is gekom narijd, dat ook de sociale uitk too pe 9evo|9en van da recessi h, °P dat terrein heeft gepreste* v p"Snap-beleid te zijn, dan een i ctol erin9stelsel meer met de ec remming te brengen. nn£°1der zo n Plan' dat de hele s ter k is het beter het kadin® nand te stellen om al vast aan i

de Stem | 1983 | | pagina 2