\ITH kaas NAC: uithuilen en opnieuw beginnen W NAG wil groep bl] elkaar houden Fouten werden reeds voor de aanvang van het seizoen gemaakt FASTFIT bikkelharde PW apen voor IJ nolste kaasverkopen! lexpres 2 GARANTIES: UW REMMEN ROLLETJE gemeente MAANDAG 16 ME11983 Herpte Kansen Tekst: Romain van Damme en Léon Krijnen Van Kelle stapt op wanneer Van Eenennaam komt Toch nog hoop voor Krijnen uitlaatcenters remcenters A3 X, bedankje, jubileum, receptie, orte. verloving, overwinning, zo maar door, mag best eens -it, en wel op de pagina Moeilijk is dat niet en duur te zijn (b v 6 regels kosten itje) U stelt 'n tekst op, belt éen van onze bijkantoren of lem at aan de balie. voor particulieren el J 1,40 Een grote regel Voor het bijplaatsen van een in wij 10,-toeslag. Bij niet ng wordt 2,50 adm kosten >nze rayonkantoren Hulst, at 14, tel. 01140-13751, uwstraat 9, tel 01150-17920; traat 1tel. 01100-28030 ucces van je bol- 'andaag zal ik voor men, dat over een of twee het bier dik ohuimen. Veel liefs. .A ter van de gemeente Terneu- end, dat de raad van deze ge- vergadering van 28 april 1983 te verklaren dat een partiële het bestemmingsplan „Hof ardt voorbereid. dingsbesluit met de daarbij ening ligt op het stadhuis, af- ne zaken, kamer 504, vanaf i ieder ter inzage. mei 1983 ter voornoemd, C. Ockeloen DE STEM T14 PAGINA SPORT 1 Van onze sportredactie BREDA - De drukte in het spelershome zoveel mogelijk mijdend zocht Jo Jansen het trainerskamertje op. Aange slagen probeerde hij daar de slag te verwerken. Slechts even moest hij het opruimen van het hem zo vertrouwde kamertje staken. Om te luis teren naar Ria Hekker, met echtgenoot Ad tijdens de thuiswedstrijden van NAC steevast te vinden in de perskamer, die het afscheid van Jo Jansen niet onopge merkt voorbij wilde laten gaan. Begeleid met een ge dicht, er waren twee versies gemaakt in het geval NAC zich zou redden, bood zij Jo Jansen die zijn emoties nau welijks de baas kon een hor loge aan. Het deed Jo Jansen goed, maar de treurnis was er niet minder om. Tien jaar was Jo Jansen werkzaam in Breda. Vijf jaar als jeugdtrainer, vijf jaar als hoofd van de technische staf. Uiteraard had Jo Jansen een heel an der afscheid voor ogen. „Wat moet ik er van zeggen", schokschouderde hij na af loop, „ik vind het voor de spelers heel erg. Zeker voor de jongere spelers". Reeds ver voor het laatste fluitsignaal van scheids rechter Geurds had Jo Jan sen de handdoek al in de ring gegooid. „Ton van der Meer wist hoe de wedstrijd in Haarlem verliep", hield Jo Jansen zich naar de bui tenwereld toe groot, „iemand achter de dug-out had een radiootje bij zich. Toen NAC gelijk maakte, juichte ik inderdaad nauwe lijks. Toen wist ik dat het 1-2 voor Helmond was. Ach, in dit duel tegen Feyenoord was iedereen enorm gespan nen. In een goed trainings kamp heb ik getracht de rust in de groep te houden. Maar de zenuwen gierden door de kelen". In de kleedkamer waren de meeste tranen toen al ge droogd. Huilend was de se lectie naar binnen gestapt. „Dat ik dit mee moet ma ken", stamelde Tom Smits, „het is niet te geloven. Ik denk dat de klap nog moet komen. Dat we straks pas goed beseffen wat er ge beurd is". Achttien jaar geleden dui kelde NAC eveneens naar de eerste divisie. In het seizoen '64-'65 eindigde NAC met 22 punten op de achttiende plaats. Een jaar later was de Bredase club echter weer te rug. Via een 1-3 overwin ning op en in Alkmaar, het latere AZ'67, pakte NAC de derde plaats in de eerste di visie. „Dat wordt belang rijk", meende manager Ton van der Meer, „binnen een jaar terug komen. Dat moet. Anders is het gevaar dat je wegzakt in de eerste divisie groot. Een jaartje in de eer ste divisie hoeft niet ramp zalig te zijn. Maar je moet er weer snel uit". En, vooruit kijkend naar het nieuwe sei zoen: „Het is vrijwel zeker dat negentig procent van de ze groep blijft. Neeskens, Swanenburg, Van der Meu- len en Sprangers gaan weg. De contracten worden niet verlaagd. Het doet ver schrikkelijk veel pijn ja. Fouten? Ach, je kunt onmo gelijk stellen dat we het goed gedaan hebben. We zijn gedegradeerd". Ruud Geels keek daarna nog eens over zijn schouder naar het afgelopen seizoen. „Ik vind het niet terecht dat we gedegradeerd zijn", con cludeerde hij, „we zijn ove rigens niet in dit weekend gedegradeerd. We hebben te veel punten laten liggen in beslissende wedstrijden. In de laatste maanden hebben we constant aanvallend ge voetbald. Daarom vind het onterecht. Ik vind dat we een betere ploeg dan Hel mond hebben. In de wed strijd hoorde ik trouwens dat het 1-2 voor Helmond was. Toen zakte mijn broek even af. Wist ik dat het over was. Twintig minuten voor tijd zat ik volledig stuk. Maar ja, we moeten niet bij de pakken gaan neerzitten. Met dit team kunnen we een heel eind komen. Persoon lijk vind ik dat er een libero en een linkerspits bij moet komen. Nu heb ik in ieder geval alles meegemaakt. Kampioen geworden, een Europacup gepakt en degra datie. Dat laatste had ik lie ver niet gehad, maar het is niet meer terug te draaien". „Precies", sloot Koos Was- lander zich bij die woorden aan, „iedereen heeft keihard geknokt. Maar het is ge beurd. Moeten we volgend jaar maar kampioen wor den. Achteraf gezien is het maar goed dat Helmond een punt gepakt heeft. Stel je voor dat je van Feyenoord wint en even later hoort dat je toch degradeert. Maar het blijft een schrale troost". achttien jaap weep degradatie BREDA - Een klein stukje geschiedenis werd dus toch herhaald, zaterdagavond aan de Beatrixstraat. Het was alleen niet het sprookje ran negen jaar geleden, maar de nachtmerrie ran achttien jaar geleden die voor 14.000 toe schouwers een vervolg kreeg. Geen feest derhalve voor de meesten van die 14.000 hopenden tegen beter weten in, die na afloop stilletjes wegslopen, terwijl sommigen de tranen over de wan genliepen. De nacht viel, en even rom- nelden de donderslagen aan ie einder, alsof de laatste gang ran NAC in de eredivisie met iwartomfloerste trommels verd begeleid. Een enkele iliksemstraal verlichtte de af- ;ang van het treurende le- |ioen. De regen bleef uit, maar werd ruimschoots lecompenseerd door de tranen ran enkele spelers. „Feyenoord help NAC", meekte in de eerste helft een pandoek achter het doel van luintus van der Meulen. Dat pandoek kon al na twee mi- Mten opgerold worden. Op lat moment bleek al overdui- lelijk dat Feyenoord helemaal iet naar Breda was gekomen m cadeautjes uit te delen. Een irbraak van Valke op links rerd beëindigd met een schot raar Van der Meulen ternau- remood een been achter kon nijgen. Het leer belandde bij Peter Houtman, die enkele leters voor een leeg doel niet (ton missen, ook al had hij dat lewild. i4064 heeft V voor uw kleurenfoto^^ De eerste grote stilte viel [ver het veld. In nagenoeg de lelfde minuut dat Corbijn in Haarlem Helmond Sport naar [-1 knalde, stuurde Wijnste lers in Breda Hoekstra de Me ruimte in. Van der Meu len aarzelde even, besloot te j'ijven staan, en manoevreer- le zich daarmee in een een kansloze positie. Hoekstra Wvulde zijn sportieve plicht, "a twintig minuten spelen «as het derhalve 0-2 in Breda 811-1 in Haarlem, zodat het ögenlij k allemaal al gebeurd «as voor NAC. Dat NAC toch nog twee keer j®ug kon krabbelen, dankte Jt naast de eigen inzet, aan verdediging van Feyen- I, waarin de organisatie af ei toe ver te zoeken was. Ge- a® de kansen had NAC de ««•strijd winnend af moeten «uiten, waarna de kater ove- "Sens alleen maar groter was ieweest. Cornelissen kreeg ft dot van een kans toen alles Wat Feyenoord was stil bleef tlaan voor vermeend buiten- SW, maar zag vervolgens de weel vrijstaande Van der over het hoofd. Deels, die in zijn beginjaren Telstar met een hattrick °°r degradatie behoedde, mist in zijn nadagen zijn le- fdarische scherpte. Eerst hij naast, vervolgens "Jafehij het vrijstaande doel, de derde keer, oog in oog «Hiele, kapte hij naar de «keerde kant om zich ver lens vast te lopen in de 'terdamse verdediging. Het herstel van NAC, hoe u'tóoos het ook zou blijken Hjn, werd ingeluid door een 'Uitterende actie van Anton ivofe" minuten voor het Astrijken van de eerste helft ïwiende hij Guus van der 'rSt, die zijn achtste doel punt van de laatste vijf wed strijden scoorde. De hoop in de harten van de Bredase supporters laaide weer op, onkundig als de meesten waren van de gang van zaken in Haarlem. Het scorebord aan de Beatrix straat zweeg zaterdagavond in alle talen over het verloop van die wedstrijd. De hoop kreeg nieuw voed sel in de 59e minuut. De veel te laat (voor Kraay) ingezette Van Schijndel was al bij zijn eerste actie gevaarlijk en be zorgde zijn makkers nieuwe inpulsen. Een mislukt schot van Geels, uit een corner van De Schepper, belandde bij Waslander, die met één van zijn weinige goede acties de bal snoeihard langs de ver bouwereerde Hiele joeg. 2-2, maar niet iedereen juichte in Breda. In de radiokamer en bij diegenen die een draagbare radio bij zich hadden, heerste stilte. Want in exact dezelfde minuut poeierde Cramer van Helmond Sport in Haarlem zijn ploeg vanaf een meter of 25 naar 1-2. Het gat tussen degradade- ren en handhaven was daar mee in feite weer drie doel punten, twee in Haarlem en één in Breda. Daarna kregen de Bredanaars nog alle kansen om de winst te grijpen. Ter wijl de routiniers Waslander, Smits, Dusbaba en Geels allen volledig faalden, was het de jeugd van NAC die naar grote hoogte groeide. Hans van der Dungen werd de absolute uit blinker, terwijl Van der Borgt, Cornelissen en Van Schijndel wél de kalmte en het overzicht behielden. Kansen waren er alleen nog voor Geels, maar die benutte ze niet. De executie was al uitge voerd, maar het was Peter Houtman die persoonlijk de laatste nagel op het deksel van de doodskist van NAC tim merde. Gullit bereikte de top scorer van de eredivisie die met zijn dertigste doelpunt van het seizoen de laatste en definitieve grote stilte inluid de. Eén vader bleef ais laatste op de eretribune over. Met twee doodstille zoontjes naast hem, die niet meer durfden te vragen om de traditionele buil frites na afloop. Als een ver steend monument voor het verdriet in de Bredase harten. NAC-Feyenoord 2-3 (1-2), 2. Hout man 0-1, 18. Hoekstra 0-2, 40. Van der Borgt 1-2,59. Waslander 2-2,78. Houtman 2-3. Scheidsrechter: Geurds., Toeschouwers: 13.475 NAC: Van der Meulen, Van der Dungen, Smits, Joore, Dusbaba, Waslander, De Scheppier, Kraay (Van Schijndel), Van der Borgt, Geels en Cornelissen. Feyenoord: Hiele, Troost, Gullit, Duut, Wijnstekers, Hoekstra (Niel sen), Valke, Van Hanegem (Van Til), Jeliazkov, Houtman en Been. Guus van de Borgt juicht nadat hij het eerste NAC-doel- punt heeft gescoord. - foto s de stem ben steffen en johan van gurp Van onze sportredactie BREDA - Terwijl in het spelershome de teleurstel ling met een glas bier weg gespoeld werd, kwam na tuurlijk het volgend seizoen reeds ter sprake. Ton van der Meer kondigde aan alles in het werk te stellen om de huidige groep bijeen te hou den. Alleen Hans Neeskens, benaderd door Wuustwezel maar nu in contact met Ger minal Ekeren, Leen Swa nenburg, gewenst door SVV, Ton Sprangers, niet meer in betaald voetbal en Quintus van der Meulen, terug naar PSV maar niet van plan het volgend seizoen voor de Eindhovense club pe spelen, verdwijnen uit Breda. Ruud Geels pleitte overigens voor de Spartaan Geert Meyer. Een ervaren kracht die Geels in zijn Sparta-tijd heeft leren waarderen. Zeker is dat Hans Kraay per 1 oktober weer voor NAC zal uitkomen. Morgen vertrekt Hans Kraay naar Canada waar hij zal gaan spelen voor Edmonton Eage- les. Zeker is ook dat Ruud Geels blijft. De rossige spits heeft nog een contract voor twee jaar. „En", voelde hij zich verplicht, „NAC heeft me uitstekend geholpen in die zaak met Jamin. Dat is geen sentimenteel gedoe, maar de waarheid. Ik voel me thuis bij deze club". Minder zeker is het blij ven van verdediger Johnny Dusbaba. De nog altijd bij Standard onder contract staande Hagenaar krijgt wellicht een dezer dagen te horen dat hij te duur is voor NAC. Met de overige spelers zijn de contracten reeds gesloten of wordt er nog onderhan deld. Ton van der Meer: „Het zal moeilijk zijn om spelers bij ons weg te halen". De komende weken zal NAC in overleg met de nieu we trainer Henk de Jonge op zoek gaan versterkingen. In ieder geval een laatste man en eventueel een aanvallend ingestelde middenvelder. Voor de libero-positie wordt gedacht aan Hennie Mi- chielsen, momenteel onder contract bij SV Waregem. Aanvankelijk was Henk de Jonge van mening dat Mi- chielsen transfervrij is. Dat is echter niet het geval, waardoor het moeilijk zal zijn Michielsen (ex-Sparta) weer naar Nederland te ha len. In beeld is ook Gerrie Mühren, met DS'79 naar de eredivisie gepromoveerd, terwijl Rob Hoofs (ex-Wil lem II) door Henk de Jonge nog niet afgeschreven is. De naam Toon Nelemans, nu Willem II, is eveneens ge vallen, maar Henk de Jonge zal de komst van de midden velder niet ondersteunen. De degradatie zet wellicht ook een streep door de naam Twan van Mierlo. De in Til burg voetballende vleugel spits had wel belangstelling voor een verhuis naar NAC omdat hij dan aan zijn maatschappelijke carierre zou kunnen gaan werken. Van Mierlo voelt echter wei nig voor een jaartje in de eerste divisie en zal daarom kiezen tussen aanbiedingen uit Engeland, België en Wil lem II. Van onze sportredactie BREDA - Het eerste probleem voor het volgend seizoen dient zich bij NAC al aan. Als de Bredase club er in slaagt Ton van Eenennaam aan zich te binden, zal Mathé van Kelle zich onmiddellijk bij het be stuur en de technische staf meiden. Van Kelle, in het verleden constant botsend met de naar Sint Niklaas uitgeweken doel man, stelt zelfs: „Van Eenen naam en ik onder contract bij NAC kan niet. Dan krijgen we precies hetzelfde. Het bestuur weet dat. Ik ben daar eerlijk in. Ik ben na die rugoperatie teruggekomen. Eindelijk heb ik geen last meer en ik wil ein delijk wel eens laten zien wat ik kan. Maar dan wil ik wel een kans krijgen. Ik heb totaal geen zin om op de bank te gaan zitten. Daar heb ik geen trek in. Dat kan ik niet meer opbrengen. Dan moet ik maar elders gaan spelen. Maar ik wil wel duidelijkheid hebben". BREDA - Ad Krijnen heeft de hoop op betaald voetbal nog niet opgege ven. Een dezer gaat de verdediger naar de Hil- versumse specialist Her mans. Ad Krijnen: „Ik heb to taal geen last meer van die knie. En natuurlijk twijfel je. Ik wil honderd procent zekerheid heb ben. Daarom ga ik nog eens verder kijken. Er gens hoop je nog dat het niet waar is en je kan blijven spelen". Van onze sportredactie BREDA - Met het zoeken naar de oorzaken stuitte vrijwel iedereen op de wed strijden waarin NAC onno dig punten liet liggen. Zeker in de slotfase liet de degra datiekandidaat kostbare punten door de vingers glip pen. De voorbeelden zijn moeiteloos aan te dragen. Achteraf is het rekensom metje niet zo moeilijk. Twee punten erbij en NAC speelde ook volgend seizoen weer te gen Ajax. Een simpele rede natie die echter niet geheel de lading dekt. Voor de de gradatie van NAC zijn an dere oorzaken aan te dragen. In feite werd de fout reeds voor het seizoen gemaakt. Jo Jansen tekende toen voor nóg een jaar bij. Inmiddels heeft de in Breda en omge ving zo bekende trainer in gezien dat het één jaar te lang was. Op dat moment was FC Twente in de markt. Nu, na tien jaar, staat Jo Jansen met lege handen. Met een gedegradeerde ploeg en geen enkele club achter de hand. Jo Jansen had beter verdiend, maar maakte de fout door zich af zijdig te houden van het randgebeuren in het betaal de voetbal. Jo Jansen is geen Barry Hughes, geen Fritz Korbach. Anders gezegd, hengelen naar een club deed hij absoluut niet. Daar had Jo Jansen reeds voor het begin mee kunnen beginnen. Want toen al liet voorzitter Frans Bayings zich meerdere malen ontval len dat dit het laatste sei zoen voor Jo Jansen was, terwijl pas in december con tractbesprekingen gevoerd werden. Het is niet tastbaar, maar zoiets werkt door. Zo als veel zaken die dit seizoen in het Bredase kamp niet stevig genoeg aangepakt werden. „Dit was mijn zwaarste seizoen", meende Jo Jansen. Daarmee aange vend dat er meer speelde dan het trainen en coachen van het eerste elftal. Dat werd ook zaterdagavond weer duidelijk toen voorzit ter Bayings even bij Jo Jan sen in het trainerskamertje verscheen. Erg hartelijk werd hij daar niet ontvan gen. Voorop gesteld dat ieder een het beste voor had en heeft met NAC, en daar hoeft niet aan getwijfeld te worden, geeft dat wel aan waar de schoen wrong. Bin nen de vereniging waren te veel kampen. Iedereen had zijn eigen gedachten over het reilen en zeilen bij NAC, alleen werden die niet op een hoop gegooid om vervol gens samen verder te gaan. Noem het gebrek aan rug dekking maar het komt wel in de richting. Neem de zaak Ton van Eenennaam. Jo Jansen werd er constant mee geconfron teerd. Nooit is er duidelijk heid geschapen. Nooit is ver teld dat Ton van Eenen naam het management de bomen injoeg door kee- perskleding van een ander merk dan Adidas (overeen komst met NAC) te dragen. Bovendien konden Mathé van Kelle en Ton van Een ennaam absoluut niet met elkaar overweg. Die feiten gevoegd bij het inderdaad minder gunstige oordeel van Jo Jansen leverde het be sluit op Ton van Eenennaam uit te lenen. De gevolgen van dit besluit zijn inmiddels be kend. Toch een gebrek aan rug dekking die na de wedstrijd Helmond Sport-NAC (6-1) heel duidelijk aan het licht kwam. Toen werd er nota- bene in de bestuurskamer van Helmond Sport getracht Jo Jansen voortijdig aan de kant te zetten. Dat had dan met behulp van de inmid dels uit beeld verdwenen Harry van Hees (Jamin) moeten gebeuren. Het plan netje mislukte omdat onder andere manager Ton van der Meer zich hevig verzette. Een deel van de spelers groep wist wat er in Hel mond gebeurd was. En ook dat werkt weer door. Daar om kan gesteld worden dat binnen de vereniging niet alles op dezelfde lijn zat, al had uiteraard iedereen de intentie om NAC zo hoog mogelijk te brengen. Alleen slaagde niemand er in de handen ineen te laten slaan. De wrijvingen, overigens bij iedere club aanwezig, ble ven. Er werd onvoldoende ge werkt aan gemaakte fouten. Jo Jansen, door een eigen wijs optreden overigens meer dan eens een voedings bodem voor die wrijvingen leggend, had nauwelijks een klankbord. De groepen bin nen de vereniging stonden te ver uiteen. (ADVERTENTIE) DE UITLAAT MET Prijs: als u een nóg lager geadverteerde prijs kunt tonen, betalen wij u het verschil terug. Kwaliteit: Fastfit levert alleen de originele merk-uitlaten, maar met VA jaar garantie. GRATIS COMPUTERTEST VOOR Binnen 5 minuten meet onze testbank de remkracht per wiel. U bent welkom zonder afspraak, ook voor prijs- opgave en reparaties. Tilburgseweg 139, Breda tel. 87 7510 zaterdags tot 1 uur geopend Oude Vest 27, Breda tel. 14 31 73 MONTAGE TERWIJL U WACHT - ZONDER AFSPRAAK - OOK VOOR SCHOKDEMPERS

de Stem | 1983 | | pagina 7