Arafat: oorlog enige weg in Midden-Oosten 4Reageerbuisbabyis een misleidend woord „Bouterse executeerde Daal en Rambocus persoonlijk" J ENGELAND DREIGT EG-BETALING TE STOPPEN ETNA NIET GEKLOPT Belgen tegen kern energie sluiten rijen Leverancier van Hitiers dagboeken aangehouden Het weer T49 PAGINA MAANDAG 16 ME11983 PAGINA 3 iBINNEN-BUITENLAND: BUITENLANDSE PROGRAMMA'S BELGIE NED 1 DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 'Jeugfront' claimt aanslag PSP-kantoor GYMNICH - De Britse regering zal haar fi nanciële bijdrage aan de Europese Gemeen schap stopzetten indien de EG niet op korte termijn een bedrag zal terugstorten dat Enge land over dit jaar nog tegoed heeft. Akkoord wordt morgen ondertekend Bert de Vries: Zinvollere taak voor prins Claus Duitsland en Libië ruilen gevangenen Weer in Europa Zon en maan Hoogwater El Salvador: zeer veel slachtoffers Financiële steun voor projecten windenergie BOEK NAGELATEN BOODSCHAP VAN BOY HORB: iekte, maagzweren, bloedaf. vijkingen kunnen er het ge. ;olg van zijn. Alleen al daar- jm is een voortdurende medi- ;che controle noodzakelijk. Ondanks deze behandeling blijft het sukkelen. Alsof dat aiet erg genoeg is begrijpt de omgeving vaak niets van de thronische Besnier Boeck- latiënt. Mevrouw Sietske Ourkstra, woordvoerder van ie Nederlandse Sarcoïdose Vereniging: „Je kunt je de ine dag hondsberoerd voelen >n de volgende dag kiplekker. Veel van onze 900 leden zitten in de WAO. Als die op een 'goede dag' boodschappen jaan doen dan kan de buurt ïi gauw denken dat je een lansteller bent of een profi- leur. Daar komt nog bij dat je door die corticosteroiden er vaak als Hollands Welvaren bijloopt. Besnier Boeck-pa- tiënten kunnen van dat on begrip wanhopig worden, het drijft menigeen de vereenza ming in. In onze vereniging zitten vooral chronische pa tiënten. We geven voorlich ting, maar het allerbelang rijkste is dat we elkaar tot steun kunnen zijn." Nederlandse Sarcoïdose Ver eniging, Secretariaat: Van Anrooy- straat 07 2983 VD Ridderkerk. Tel: 01804-15811,010-651572. 20.20 Verdl Op het eerste Belgische net start een Italiaanse serie j over het leven van de com ponist Guiseppe Verdi met de Engelse Shakespearever- toiker Ronald Pickup in de titelrol. De populaire ballet danseres Carla Fracci speelt Verdi's tweede vrouw Gui- seppina Strepponi. Verdij die op 10 oktober 1813 werd geboren, was van jongs al aan bijzonder muzikaal be gaafd. Zijn vader had echter geen geld om de muziekles sen voor zijn zoon te betalen. Vandaar dat de rijke koop man Antonio Barezzi hem onder zijn hoede nam. Na zijn studies in Milaan, keer de hij naar zijn geboorte plaats terug, waar hij in 1836 met de dochter van zijn maecenas, Margharita,| trouwde. 23.00 Angelita's nieuwe Vorig jaar ontstond de film van Jane Morrison 'Angeli- ta's nieuwe wereld' als een onafhankelijke productie. Het verhaal speelt in het mi lieu van de Spaansspreken de bewoners van Hjew York. De jonge Puertoricaanse Fe- la voegt zich met haar doch tertje Angelita bij haar echtgenoot in New York, die een half geleden was voor uitgegaan om werk te zoe-| ken. 21.20 Kinderen van Naar aanleiding van de stu-| dentenopstanden in 1?" heeft Luise Rinser een si geschreven, waarin het le vensverhaal van de activis te, de 24-jarige Katrin Henk wordt beschreven, die in 1974 in de gevangenis zelf moord pleegde. De gevoelige Katrin was afkomstig uit|| een goed en normaal gez Tijdens haar studie in Ber lijn sloot ze zich bij een com mune aan, waar voortdu rend over Marx, Mao en I Vietnam gediscussieerd werd. Van onze correspondent BONN - De 44-jarige Konrad Kujau, alias Fischer, die de vervalste Hitler-dagboeken aan het Duitse weekblad Stern heeft geleverd, is aangehou den. Kujau, vermoedelijk ook de schrijver van de dagboeken, meldde zich zaterdag bij een grenspost in Beieren. Hij kwam vanuit Oostenrijk. Kujau, die spoorloos was sinds de vervalsing van de dagboeken aan het licht kwam, ontkent dat hij ze zelf geschreven heeft. Hij heeft verklaard ze van iemand uit de DDR te hebben gekregen. Volgens Kujau zou hij van, Stern-redacteur Gerd Heide- mann in totaal 2,5 miljoen mark hebben gekregen voor de dagboeken. Stern echter zegt Heidemann ruim 9 mil joen betaald te hebben voor de 'primeur van de eeuw'. Inmid dels is ook het huis van Heide mann in Hamburg door de po litie doorzocht. Stern heeft een aanklacht wegens bedrog in gediend tegen zijn voormalige sterverslaggever. De affaire rond de dagboe ken heeft Stern in een diepe crisis gestort. De redactie blijft de nieuw benoemde hoofdredacteuren Peter Scholl-Latour en Johannes Gross afwijzen. De journalis ten eisen ook het vertrek van directeur Gerd Schulte-Hillen. Hem wordt verweten dat hij in het bedrijf stringente bezui nigingen predikt, maar tege lijkertijd klakkeloos 9 miljoen voor de vervalste dagboeken heeft neergeteld. Ook met di recteur-hoofdredacteur Henri Nannen wil de redactie niets meer van doen hebben. Van onze correspondent TILBURG - Bij het Nieuwsblad van het Zui den in Tilburg is telefo nisch de verantwoordelijk heid opgeëist voor de bom aanslag donderdag op het PSP-kantoor. Er meldde zich een jon geman met Tilburgs accent met de mededeling: „Na tionaal Jeugdfront. Wij eisen de aanslag op de PSP op". Onmiddellijk daarna werd het contact verbro ken. Ondanks voorzorgs maatregelen kon het tele foontje niet op de band worden vastgelegd. Of sprake is van een authentieke claim is vol gens de krant niet te zeg- gen. Tien dagen voor de aanslag van donderdag werd het PSP-kantoor ook al belaagd. Toen werd een koperen buis gevuld met een wit poeder, voorzien van een lont, tegen het pand gegooid. Tot een ont ploffing kwam het toen niet. Ook bij die gelegen heid werd in een brief de aanslag opgeëist door het „Nationaal Jeugdfront". Crisissfeer in EG Van onze correspondent Met de eis, waarmee een bedrag van 3,4 miljard gul den is gemoeid, brengt de Britse regering de EG in een crisissfeer, waarvan de oplossing niet direct in zicht Van onze redactie buitenland DAMASCUS/NETANYA - Jasser Arafat, leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, heeft zon dag verklaard dat oorlog de enige manier is het machtsevenwicht in het Midden-Oosten te wijzigen. Arafat zie dit tegen voor PLO-functionarissen in de Syrische hoofdstad Damascus. De toespraak, de felste sinds maanden, komt op het mo ment dat de spanning in Liba non tussen Syrische en Pales tijnse troepen enerzijds en het Israëlische leger anderzijds oploopt. „Een doeltreffende oorlog is nu het enige beschikbare mid- Het zou er zelfs toe kunnen leiden dat de Europese top op 6 en 7 juni in Stuttgart een com plete mislukking wordt, om dat naast het Britse probleem er een conflict tussen de tien lidstaten dreigt over een uit breiding van de financiën van de EG. Zowel de Britse eis als de problemen rond een financie- ringsvoorstel van de Europese Commissie kwamen op tafel tijdens het informeel overleg, dat de tien ministers van bui tenlandse zaken het afgelopen weekeinde in het Westduitse Gymnich voerden. Dat de Britten het spel hoog spelen heeft te maken met hun algemene verkiezingen op 9 juni, twee dagen na afloop van de Europese top in Stuttgart, maar de eis tot terugbetaling is wél terecht. Volgens een in gewikkelde verdeelsleutel be taalt Groot-Brittannië al sinds 1980 teveel 'contributie' aan de EG tegenover de voordelen die het uit het"" lidmaatschap Aardbevingen VOOR de tweede maal binnen 24 uur zijn de Ionische eilan den in Griekenland zondag opgeschrikt door twee krach tige aardbevingen. krijgt. Vandaar dat de terug betaling plaatsvindt die dit jaar tweederde van 5,52 mil jard gulden ofwel 3,36 miljard gulden moet bedragen. Het Europese Parlement heeft eind vorig jaar geëist dat voor de terugbetaling aan Groot- Brittannië niet steeds tussen- regelingen gevonden moeten worden, maar dat er een per manente oplossing moet ko men, die terug te vinden moet zijn in de begroting. Omdat die oplossing er nog niet is, komt de EG in grote problemen. Als onmiddelijk de restitutie aan Engeland plaatsvindt komt de raad van ministers of de Europese Com missie in aanvaring met het Europees Parlement, omdat er dan weer sprake is van een tussenoplossing en als er geen interim-regeling komt, wei gert Engeland de bijdrage ver der te betalen. Volgens de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken HënS vën den Broèfk moét 'ét dringend een oplossing komen. „Het is niet mogelijk op de top in Stuttgart mevrouw That cher met de boodschap terug te sturen dat er niets geregeld kon worden, maar met het oog op het Europese Parlement zie ik niet zoveel mogelijkheden." Vari een onzer verslaggevers ANTWERPEN - De anti- kernenergiebeweging in België krijgt langzamer hand serieuze voet aan de grond. Deze conclusie trok ken de organisatoren van de anti-kernenergiede monstratie die zaterdag vriendelijk door het cen trum van Antwerpen trok. De betekenis van de de monstratie (zes- tot acht duizend mensen) lag niet zozeer in het aantal deel nemers als wel in de vele Belgische organisaties die zich achter de hoofdleus („Nog meer kerncentrales, da's geen werk") hadden geschaard. Woordvoerder Guido Steenkiste.van.de Verenig de Actiegroepen tegen Kernenergie in België (VAKS) benadrukte in een toespraak bij het begin van de betoging dat zijn orga nisatie er voor het eerst in geslaagd is een samenwer kingsverband in het leven te roepen dat diepe wortels heeft in de Vlaamse sa menleving. „Het verzet te gen kernenergie is geen zaak meer van kleine min derheden, maar van een brede stroom in de publie ke opninie." Daarbij doelde hij op het feit dat de betoging niet al leen werd gesteund door milieugroepen en kleine linkse groeperingen, maar ook door grote organisaties als de Socialistische Partij (SP), de socialistische vak bond ABW en zelfs krin gen uit de christelijke vak bond ACV. Vooral de in vloedrijke mijnwerkers bonden uit Wallonië vre zen dat voortgang op het, pad van de kernenergie verlies aan banen met zich mee zal brengen. Ze zijn het met de anti-kernener giebeweging eens dat con ventionele en alternatieve vormen van ener gieopwekking veel meer werk opleveren dan kern energie. DE ETNA op Sicilië laat zich niet kisten. De ingfeep van zaterdag, wdafbij met behulp van springladin gen is getracht de lavastroom uit haar natuurlijke bedding in een kunstma tig kanaal te leiden, is technisch ge lukt, maar het resultaat.is lang niet wat men had verwacht. De kunstma tige bedding heeft slechts 10 procent van de totale lavastroom kunnen op vangen, terwijl de rest van de lava normaal haar weg via de oude bed ding vervolgt. DEN HAAG - Prins Claus moet na zijn herstel de kans krijgen om werkzaamheden te verrichten waarbij meer recht gedaan wordt aan zijn talen ten. Dat liet CDA-fractievoor- zitter De Vries tijdens een bij eenkomst van de Christelijke Oranjebonden in Gameren weten. Bij deze nieuwe werkzaam heden blijft de verantwoorde lijkheid wel bij de diverse mi nisters, maar mag dit de acti viteiten van prins Claus niet in de weg staan, zo zei De Vries. De CDA-fractievoorzit ter vindt dat die activiteiten van prins Claus weinig meer te maken moeten hebben met „het ceremoniële, het protocol laire of het politiek-maat- schappelijk volstrekt ongevoe lige". Ramp Peru MINSTENS 250 kinderen zijn gestorven aan bronchitis en diareee in de stad Sullana In Peru door gebrek aan drink water na overstromingen die vijf maanden hebben geduurd. De stad van 200.000 inwoners is veranderd in een spookstad. Door Jan Koesen ROTTRERDAM - De naam reageerbuis-baby is mislei dend, want er'groeit hele maal geen baby in een rea geerbuis. In feite gaat het om een buitenbaarmoeder- lijke bevruchting, waarna het in het lab bevruchte eitje weer terug in de baarmoe der wordt gezet. De vrucht moet daarna op de gewone wijze in het li chaam van de moeder en verschilt in geen enkel punt met de op de klassieke wijze tot stand gekomen kinderen. Heel kort samengevat komt de operatie op het volgende neer: Op het juiste moment wordt een eitje uit de baar moeder gehaald. Dit mo ment luistert zeer nauw en staat geen enkele speling toe. Alleen een rijp eitje kan immers bevrucht worden. Dat betekent dat tot vlak voor de operatie danook na gegaan moet worden of het eitje inderdaad zover is. Dit gebeurt met een pijn loos echoscopisch onderzoek. Een microfoontje zendt ul tra-geluid uit, waarmee de organen in de buik en ook de rijpheid van het eitje gecon troleerd kunnen worden. Zodra het eitje rijp is, krijgt de moeder een hor moon-injectie met Pregnyl, 36 uur later wordt het eitje onder narcose door middel van een laparoscopie wegge haald. Een kijkbuis wordt in de navel in de buik gebracht. Met een lange naald wordt het ei-blaasje leeggezogen. Met een microscoop wordt het eitje vervolgens opge spoord en in een kweek- vloeistof gebracht. Ongeveer gelijktijdig wordt het verse sperma bij het eitje ge bracht. Na 44 uur kan men zien of het eitje inderdad be vrucht is en zich laat delen. De vrouw mag een dag la ter al naar huis gaan. Ze wordt telefonisch op de hoogte gehouden. Als het eitje goed bevrucht is, wordt het na twee dagen met een slangetje via de schede in de baarmoeder gebracht. Hier voor is geen narcose nodig. De rest gaat zoals het al mil jarden malen Is gedaan. De risico's zijn tweeërlei: theo retisch is er een kans dat door de laparoscopie een bloeding ontstaat. Hoewel bij geen van de reageerbuis kinderen tot dusver enige fout is geconstateerd, willen het wetenschappers pas het sein op groen zetten als er al meer dan duizend kinderen aldus zijn geboren en welbe- vonden. De kans op succes is ove rigens zeer gering. De aller eerste reageerbuis-baby heette Louise Brown en werd in 1978 in Engeland ge boren na pionierswerk van de artsen Edwards en Step- toe. Inmiddels zijn er al 200 kinderen geboren onder meer in Australië, in de ons omringende landen en in de Verenigde Staten. Dijkzigt is al sinds 1973 bezig met de voorbereidingen. In 1977 was de fase van proefdieren voorbij en kon men met menselijke eicellen gaan werken. del om de politieke kaart te wijzigen met een Arabische militaire beweging, die de Pa lestij ns-Libanese nationale strijd steunt", aldus Arafat. De overeenkomst tussen Is rael en Libanon over de terug trekking van de Israëlische troepen wordt morgen onder tekend. De eerste plechtigheid wordt gehouden in Khalde, een voorstad van Beiroet. Daarna wordt de overeen komst getekend in het Noord- israelische grensplaatsje Ki- ryat Shmona. Vandaag komen de parle menten van beide landen bij een om het akkoord te be krachtigen. De Israëlische, Libanese en Amerikaanse onderhande laars waren gisteren in de Is raëlische kustplaats Netanya voor de 37e keer bijeen om te werken aan de vertaling van het document in het He breeuws, Arabisch en Frans. De Engelse tekst werd vorige week goedgekeurd. Het Libanese kabinet stem de zaterdag unaniem in met het akkoord. De Israëlische re gering had de overeenkomst al eerder in beginsel aanvaard. Israel beschouwt het akkoord echter van nul en gener waar de als de Syrische troepen niet voor een bepaalde datum Li banon hebben verlaten. De onderhandelingen over de overeenkomst, die mogelijk morgen wordt ondertekend, hebben vijf maanden geduurd. Het akkoord maakt een eind aan de staat van oorlog tussen Libanon en Israel. Een van de gevoeligste kwesties, de positie van de door Israel gesteunde dissi dente Libanese majoor Had- dad, is niet vastgelegd in de overeenkomst of het aanhang sel, zo verklaarde een Israëli sche functionaris. Drie Palestijnse jongeren zijn zondag gewond geraakt in Nabloes toen Israëlische mili tairen optraden tegen een an- ti-Israelische demonstratie. De onrust op de bezette westelijke oever van de Jor- daan houdt verband met de 35e verjaardag van de stich ting van de staat Israel (14 mei 1948). Van onze redactie buitenland BONN - Na langdurige onder handelingen tussen West- Duitsland en Libië zijn zondag twee in de Bondsrepubliek ge vangen zittende Libiërs uitge wisseld tegen acht werkne mers van Westduitse bedrij ven die sinds april in Libië werden vastgehouden. De acht westduitsers kwa men zondag met een Libisch vliegtuig in Frankfort aan. Met hetzelfde toestel keerden de twee Libiërs naar hun land terug. Tegen hen liep in Bonn een rechtszaak wegens deelne ming aan martelingen op in de Bondsrepubliek verblijvende Libiërs, die tegen het bewind van de Libische leider Gaddafi zijn. Libië had de acht Duitsers verantwoordelijk gesteld voor het verspreiden van staatsvij- andige propaganda en spiona ge voor de Amerikaanse ge heime dienst CIA. perioden met zjon „*<7 Vandaag eerst perioden met zon. Later meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den, maar aan de kust enkele graden la ger. Matige zuidoosten wind. Verwach tingen voor de rest van de week: dins dag nog enkele buien, daarna weersver- betering en hogere temperaturen Amsterdam regen 16, gr Athene onbewolkt 27 gr Barcelona geh bew 17 gr Berlijn geh. bew. 20 gr Bordeaux halt bew 18 gr Brussel niet ontvangen Frankfort zwaar bew. 18 gr Genève geh. bew 16 gr Helsinki zwaar bew. 16 gr Innsbruck zwaar bew 22 gr Klagenfurt licht bew. 26 gr Kopenhagen zwaar bew 13 gr Lissabon zwaar bew. 16 gr Locarno regen 14 gr Londen licht bew. 15 gr Luxemburg regenbui 14 gr Madrid half bew. 16 gr Malaga half bew. 23 gr Mallorca zwaar bew. 21 gr Malta zwaar bew. 24 gr Munchen half bew. 22 gr Nice zwaar bew. 19 gr Oslo half bewolkt 15 gr Parijs half bew. 16 gr Rome half bew. 26 gr Split onbew. 29 gr Stockholm half bew. 17 gr Wenen half bew. 28 gr Zurich half bew 21 gr Casablanca half bew 19 gr Tunis halt bew. 25 gr VANDAAG Zon op 05.45 Zon onder 21.28 Maan op 08.32 Maan onder 00.54 MORGEN Zon op 05.44 Zon onder 21.30 Maan op 09.40 Maan onder 01.53 VANDAAG Bergen op Zoom 06 43 en 19.10 Hansweert 06.16 en 18.40 Terneuzen 05.27 en 17.52 Vlissingen 05.02 en 17.29 Wemeldinge 06.57 en 19.19 MORGEN Bergen op Zoom 07.31 en 19.57 Hansweert 07 08 en 19.24 Terneuzen 06.14 en 18.40 Vlissingen 05.50 en 18.16 Wemeldinge 07.46 en 20.04 SAN SALVADOR - De vorige week zijn in El Salvador 364 personen omgekomen in het politieke geweld, zo heeft de a Salvadoriaanse bisschop Gre- gorio Rosa Chavez zondag be kendgemaakt. Na een preek kondigde hij aan dat hij deze week bij de militaire autoriteiten zijn af keuring zal uitspreken over „mishandelingen door leger- personeel". De bisschop gaf rechtse moordcommando's, militairen van het regeringsleger en linkse guerrillastrijders de schuld van het doden van de honderden mensen tussen 6 en 12 mei. De laatste twee weken zijn de extreem-rechtse 'eskaders des doods' weer actief geweest in de hoofdstad. DEN HAAG - Het ministerie van Economische Zaken steunt met een subsidie van ongeveer 450.000 de oprich ting van windturbines in Vlis- singen en Schiedam. Daarbij verstrekt het minis terie aan beide projecten nog een krediet van 245.000 en 200.000. Dat heeft minister van economische zaken Van Aardenne bekendgemaakt. In Vlissingen gaat het om een windturbine die door een onderneming wordt gebruikt bij energie-opwekking voor een vrieshuis. Van onze redactie buitenland HAAG - De Surinaamse «Wrleider Desi Bouterse ™wft in de nacht van 8 op 9 de cember persoonlijk Moeder- i leider Cyril Daal en ex- 'uitenant Rambocus doodge schoten. De huidige premier Alibux ',vas betrokken bij het bera den van de executies van vijf— 'jen critici van het bewind en o i5e me<^e bet draaiboek op. 7" andere topfiguren uit de "Urinaamse politiek hebben 7 aandeel gehad in het bera- Pen van de acties van decem- *r. onder wie dé huidige mi ester Badrissein Sital, en de ^■aiinister van buitenlandse '«en, Harvey Naarendorp. Een en ander blijkt uit een ""ek dat vandaag wordt gepu bliceerd en dat voor een groot deel is gebaseerd op een nage laten boodschap van wijlen majoor Roy Horb, die de twee de man was in het Surinaamse leger, die enkele maanden ge leden dood in de gevangenis werd aangetroffen. Horb fylijkt persoonlijk bij de execu ties aanwezig te zijn geweest. Ook voorafgaande besprekin gen woonde hij bij. Niet duidelijk is door wie het boek is geschreven, maar op wezenlijke onderdelen lijkt het een reële weergave van wat destijds in Paramaribo plaats vond. In het voorwoord zegt „de schrijver" dat hij zich uit lijfsbehoud vooralsnog in anonimiteit moet hullen, om dat zijn rol in Suriname nog steeds niet is uitgespeeld. Hij zegt van gesprekken met Horb dagboek te hebben bijgehouden. De weerslag hiervan vormt de basis van het boek dat de titel draagt 'De decembermoorden in Surina me, verslag van een ooggetui ge'. Horb was tijdens de execu ties in Fort Zeelandia, blijkt uit het boek. Daar werden de vijftien gearresteerden vlak voor hun executie een voor een binnengebracht in een ruimte en voorgeleid aan Bouterse, Horb en de commando Paul Bhagwandas die inmiddels is bevorderd tot derde man in het leger. Horb vertelt in zijn nagela ten boodschap onder meer hoe Bouterse persoonlijk Daal doodschiet na hem eerst te hebben mishandeld. Bouterse daagde Daal uit hem weer te bedreigen, zoals hij had ge daan tijdens de stakingsacties van oktober, toen de Moeder- bond verkiezingen eiste. Ook herinnerde Bouterse aan zijn uitspraak dat hij het Daal contant betaald zou zet ten. „Toen Daal hierop begon te huilen zei Bouterse dat een man niet huilt en dat Daal daarom geen aanspraak maakt op een geslachtsorgaan. Hij nam een bajonet van Bhagwandas en sneed Daal ermee. Daal dreigde bewuste loos te vallen. Hierop nam de bevelhebber een pistool en schoot. Ik had het gevoel dat Bouterse niet bezig was met Daal maar met mij. Ik had nooit gedacht dat Bouterse ooit zo keihard kon zijn", aldus Horb in zijn boodschap. Ook Surendre Rambocus, die vorig jaar een mislukte couppoging deed, is volgens Horb persoonlijk door Bouter se doodgeschoten. Tijdens de executies waren volgens Horb ook Alibux, Sital en Naarendorp in het fort. Roy Horb werd op 30 janua ri gearresteerd. In de nacht van 2 februari werd hij dood aangetroffen in zijn cel. Vol gens de boodschap die Horb naliet moet hij zijn einde heb ben voelen aankomen, „als ik mocht doodgaan bij een ver keersongeluk, door verdrin king of wat dan ook: weet éen ding, ik ben vermoord. Ver moord door Desi en zijn ben de", aldus Horb. Het boek, dat vandaag wordt gepresenteerd in aan wezigheid van de Surinaamse ex-president Chin A Sen, be- vat een groot aantal nieuwe gegevens, met name ten aan zien van de betrokkenheid van vooraanstaande Surinamers bij de executies. Een aantal feiten die worden genoemd komt overeen met wat sinds december al is gepubliceerd. Ex-president Chin A Sen schrijft in een nawoord dat het boek „een waarheidsgetrouwe weergave" bevat van hetgeen zich omstreeks 8 december 1982 in Suriname heeft afge speeld. „De informaties en ve le zinsneden komen overeen met hetgeen majoor R. Horb en anderen mij in die perioden meedeelden", aldus Chin A Sen.

de Stem | 1983 | | pagina 3