Van Havik tot Realist Engeland wacht een maandje van politieke knokpartijen Italië staat in de rij voor Philips J)ali wt maar 3 NOÖRL ELF JAAR ARIE GROENEVELT: Hypotheekrente per 10 mei '83 Huiszoekin ZATERDAG 14 ME11983 ACHTERGROND Bisdom Breda experimenteert met werklozenpastor" Betrokkenheid Opdracht Verdwalen Direct Bevrijding Een straf Andere kijk Voorrang mm ZATERDAG14 ME Laagste peil VEILIGHEIDSDIENST: Vietnam stuurt verse troepen naar Cambodja Kerk moet zich werkloosheid bewust worden Door Jan Bouwmans SOLIDARITEIT. Het woord is in het hele gesprek niet één keer gevallen. En toch is het over niets anders gegaan. „De kerk moet mensen zonder werk geestelijk èn materieel steunen", klinkt het op zeker moment resoluut. Plaats van handeling is de stationsrestauratie in Bergen op Zoom, trefpunt van werk loze medelanders zoals bui tenlandse werknemers tegen woordig ook worden ge noemd. Gesprekspartners zijn Corina Sterk(31) uit het Bra bantse Rijen en Rens Stobbe- laar(28) uit het Zeeuwsvlaam- se Zuidzande. Zij zijn onlangs door bisschop H. Ernst van Breda voor een periode van drie jaar in deeltijd benoemd tot - zeg maar even gemaks halve - 'werklozenpastor'. Ze zijn niet de eersten in Nederland, maar het scheelt bar weinig. Het bisdom Breda loopt hiermee in katholieke kring in elk geval voorop. Maar wat wil men er eigenlijk mee Zitten werklozen soms te wachten op de kerk of een 'eigen' pastor „Nee, best mo gelijk van niet", zegt Corina Sterk laconiek. „De vraag is ook helemaal niet of mensen op de kerk zitten te wachten", vult Rens Stobbelaar aan. „Kerk, waar dan nog vaak bidden en zieltjes winnen on der wordt verstaan." De 'werklozenpastor' is niet de nieuwste vinding om de kerk aan de man te brengen. Hij is wel de kerkelijke blijk van zowel betrokkenheid bij als hulpeloosheid tegenover het grootste vraagstuk en maatschappelijk kwaad van dit moment: de werkloosheid. En hij is het wandelende be wijs dat althans de kerklei ding er iets aan wil doen. Maar wat moet je nou toch als kerk doen als het gaat over werkloosheid Zeker, de opdracht die Corina Sterk en Rens Stobbelaar hebben ge kregen, is wel zo breed dat be slist meer mensen ermee aan een baan geholpen hadden kunnen worden. Maar ook hier spelen financiën een duchtig woordje mee; finan ciën die voor dit in het kader van het industriepastoraat vallende projekt op tafel wor den gelegd door de gezamen lijke religieuzen in Neder land. Sterk en Stobbelaar hebben de opdracht om de geloofsge meenschap bewust te maken van de problematiek van mensen zonder werk, inclu sief van mensen die arbeids ongeschikt zijn verklaard. Ze moeten de geloofsgemeen schap ook bewust maken van allerlei vragen in verband met werken en niet werken. Ze moeten niet alleen de om vang van het werkloosheids vraagstuk in het Bredase bis dom in kaart brengen, maar ook waar welke voorzienin gen en initiatieven reeds aan wezig zijn en waar er nog he lemaal niets is. Ze moeten de geloofsgemeenschap niet al leen bewust maken, maar de plaatselijke parochies vooral ook stimuleren aktie te onder nemen. En ze hebben de op dracht gekregen het kerkelij ke kader ofwel de parochie geestelijkheid van de nodige informatie en hulp te voor zien. Een opdracht waarin men in de kortste keren zou kun nen verdwalen. De eerste maanden zullen dan ook be steed worden aan oriëntatie en het stellen van prioriteiten. Corina Sterk werd tot dit werk geinspireerd door haar stage bij het industriepasto raat in Breda. Ze liep die sta ge vorig jaar in het kader van haar Agogisch-Theologische Opleiding (ATO) in Huis ter Heide na eerst in het onder wijs werkzaam te zijn ge weest. „Tijdens die stage kreeg ik te maken met werk loze mensen en arbeidsonge schikten. Ik heb toen veel knelsituaties gezien. En ik heb de pretentie een beetje een ruggesteun te kunnen zijn. Ik denk dat je in groepsverband al heel wat kunt oplossen." Rens Stobbelaar stapt zijn nieuwe functie binnen vanuit het vormingsinternaat Hede- nesse in Cadzand waar hij vijf jaar heeft gewerkt. Na een opleiding op de pedagogische CORINA Sterk en Rens Stobbelaar. academie is hij onder meer nog medewerker in het jonge renpastoraat geweest. Hij studeert momenteel ook theo logie in Amsterdam. Het werkloosheidsvraagstuk ging voor hem zeer direct spelen toen bleek dat de helft van het personeel van Hedenesse ten offer moest vallen aan de be zuinigingen van de rege- ring.Dat kerk-zijn ook in houdt je met samenlevings vraagstukken bezig houden, staat voor Rens Stobbelaar buiten kijf. „Of je redelijk mens kunt zijn, hangt niet van je geloof af, maar hoe je je leven kunt inrichten. Dat komt wel op losse schroeven te staan als je werkloos wordt." Corina Sterk: „De bijbel verhaalt over bevrijding voor mensen, ook bevrijding uit beroerde situaties. De kerk is de plek waar dat geluid ge hoord moet worden. De kerk is ook de plaats waar het ge luid gehoord moet worden dat het ongehoord is een bestraf fende vinger uit te steken naar mensen zonder werk als zouden het profiteurs zijn. In de kerk komen werkenden en niet werkenden bij elkaar en daar moeten wij elkaar uit leggen en leren dat de bijbel een boek van bevrijding is." Rens Stobbelaar: „Het gaat er ook om hoe je tegen werk aankijkt. Is werken een stra- f in het zweet des' aan- schijns zult ge uw brood ver dienen. Of leidt arbeid tot uniek mens- zijn..arbeid adelt. Arbeid is in elk geval zo'n wezenlijk aspekt van het leven dat het binnen de ge loofsgemeenschap ter sprake moet komen. Niet alleen de geestelijke dimensie, want ar beid houdt direct verband met welke perspektieven iemand leven kan." De kerk heeft zich altijd be zig gehouden met vragen van goed en kwaad, zin en zinloos- - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN heid. Dat de kerk nadenkt over een andere kijk op ar beid en niet werken, mag vanzelfsprekend heten. Maar Sterk en Stobbelaar zeggen het in koor: „Nadenken over een nieuwe visie mag nooit verduisteren dat werkloos heid voor mensen directe fi nanciële gevolgen heeft en dat de geloofsgemeenschap ook op dit concrete vlak ruggesteun moet zijn". Rens Stobbelaar zal zijn aandacht concentreren op de dekenaten Zeeland en Bergen op Zoom, Corina Sterk neemt de rest van het Bredase bis dom voor haar rekening. Ze zullen voorrang geven aan die plaatsen waar mensen zonder werk het nog helemaal op hun eentje moeten zien te rooien. Maar minstens zoveel aan dacht zal gegeven worden aan het inbouwen van continuiteit van wat van de grond zal ko men. Want het projekt mag dan voor drie jaar zijn opge zet, dat is eigenlijk alleen maar het begin. Door Pieter-Jan Dekkers UITERLIJK een kleurloze man, die Arie Groenevelt. Rookt niet, drinkt niet. Valt niet op. Maar achter dat schoolmeesterachtige uiter lijk zit een bikkelharde man met een enorme hekel aan CDA-politicus Van Agt en werkgeversvoorzitter Van Veen. Volgende week vertrekt hij als voorzitter van de Indus- triebond-FNV, die hij vanaf 1971 heeft geleid. Begonnen in tijden van hoogconjunctuur, geëindigd in een periode dat de economie in een diep dal verkeert en zijn eigen bond door de afbraak van de indus trie meer leden verliest dan ooit. Groenevelt vertrekt als voorzitter omdat hij doodver moeid is, zegt hij. Op een tijd stip, dat de crisis hard toe slaat. „Maar als ik moet wachten tot die voorbij is, ben ik op m'n tachtigste nog voor zitter", zei hij onlangs. Hij blijft de komende jaren tot aan z'n pensioen (hij is nu 57 jaar) aan de Industriebond verbonden. Hij gaat kader werk doen. Geen mooie baantjes dus en ook geen snoepreisjes. Laat staan com missariaten, zoals menig vak bondsbestuurder vóór hem na zijn aftreden in grote dank baarheid aanvaardde (Lan- ser). Het is augustus 1980 als de Industriebond-FNV onder zijn leiding vriend en vijand verbaast met de beleidsnota 'Verder kijken.In die nota kijkt Groenevelt verder dan z'n neus lang is en steekt zo doende z'n nek ver uit met het pleidooi dat een tijdelijk ver lies aan koopkracht moet worden geaccepteerd om werkgelegenheid te behouden en te scheppen. Van de haast spreekwoor delijke afkeer van Groenevelt van het kapitalistische stelsel, die in nota's van de Industrie bond tot dan toe steevast de boventoon voert, is geen spra ke meer. Nederland aan schouwt een andere Groene velt. Eentje die oreert dat de Nederlandse vakbeweging niet de mede-verantwoorde lijkheid voor de werkgelegen heid moet ontlopen. Geen strijdbare vakbondstaai meer over looneisen en dat de werkgevers moeten bloeden. Dat nieuwe realisme van Groenevelt stamt overigens uit een veel vroegere periode. Reeds in 1975 wilde hij defini tief een streep zetten onder de pure loonstrijd, die hem in de jaren zeventig vele malen in harde confrontatie bracht met 'kapitalistische' werkgevers en 'uitzuigende' kabinetten. Het verbaal radicalisme bleef dan nog wel gericht op loonei sen en medezeggenschap, maar de basis was gelegd voor een nieuwe vakbonds ideologie: korter werken. De Vrije Vrijdagmiddag. In het voorjaar van 1979 bleek evenwel dat Groene- velts ideeën daarover geen schijn van kans maakten bin nen de federatieve FNV. Wel deed de FNV wat 'korter wer ken' in het eisenpakket voor de onderhandelingen met de werkgevers, maar de achter ban - juist die van Groenevelt - stak daar een stokje voor. In het najaar van 1979 na melijk braken er plotseling wilde stakingen uit. Eerst in de zuivel, later bij de vlees- wareninsdustrie en - in hevi ger mate - in de Rotterdamse havens en bij de sleepboot diensten. Het was alles loon eisen wat de klok sloeg en Groenevelts achterban had op geen duidelijker manier hun ongeloof kunnen demonstre- ARIE GROENEVELT in zijn hoogtijdagen - FOTO ARCHIEF DE STEM ren in de theorie dat loonma tiging ook tot meer werk zou leiden. We zijn inmiddels bijna vier jaar verder en in veel ca o's is het loon inleveren voor korter werken gemeengoed geworden. Al ontbreekt dan •meestal wel de garantie die Groenevelt in 1979 eiste, dat het ingeleverde loon ook ba nen zou moeten opleveren. In augustus 1982, een half jaar voor zijn afscheid als voorzitter van de Industrie bond, lanceert Groenevelt op nieuw een idee dat de andere bonden in woede doet ontste ken: schaf de prijscompensa tie af. De prijscompensatie nota bene, die door Groene velt zelf indertijd voor de poorten van de hel was weg gesleept. Je kunt in de huidige so ciaal-economische situatie twee dingen doen, zegt Groe nevelt: de prijscompensatie handhaven, maar dan ga je uiteindelijk de vernieling in, of gewoon vaststellen, die die niet meer voldoet. Als dat zo is - en Groenevelt vindt dat - dan moet je die prijscompen satie niet meer tot elke prijs overeind proberen te houden. Een heilige koe blijft een hei lige koe, ook al is 'ie van de vakbeweging. Maar wat dat betreft is Groenevelt de oude gebleven: geen heilige koe is voor hem heilig. Op z'n veertiende jaar van school, het bedrijfsleven in. Bij de vakbond. In 1948 be stuurder van de toenmalige Metaalbond van het NVV. Hij was dan wel bij de socialisti sche AJC geweest, maar een fatsoenlijke brief schrijven had hij nooit geleerd. Enige aarzeling dus, maar zijn vak technische vorming gaf toch de doorslag. Geen talen, geen economie. Niets, zegt Groene velt. Dat spijkerde hij bij tij dens een vier jaar durende avondopleiding van de cen trale kaderschool van het NVV. En met succes. Want vanaf de dag dat hij voorzitter werd van de Indus triebond, in 1971, deed hij meermalen fraai 'vakbond- sproza' verschijnen onder de meest pakkende titels en in rondborstige vakbondstaai. Zoals 'Fijn is anders' uit 1975, waarin hij een socialistische samenleving op basis van ar beiderszelfbestuur propa geert. Onder zijn leiding vervult de Industriebond de voortrek kersrol in vakbondsland. Eerst op de barricade om de werknemer te laten meeprofi teren van de hoogconjunc tuur. Het dan aanbeden har moniemodel is hem een doorn in het oog. Confrontatie. Als iets zwart is ook zeggen dat het zwart is. De laatste jaren van zijn voorzitterschap als Nieuwe Realist. De man die al een no ta over burgerlijke ongehoor zaamheid schrijft, nog voor dat de partijraad van de PvdA er ook maar over ge hoord heeft. Ze zullen hem missen, daar op het hoofdkantoor van de Industriebond en in de dure VNO-toren in Den Haag. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De Londense beurs vertoonde gisteren te kenen van acute nervositeit naar aanleiding van premier Thatchers beslissing, om op donderdag 9 juni vervroegde verkiezingen te houden. Een gevoelige waardedaling van de aandelen weerspiegelde het feit, dat lang niet iedereen rotsvast gelooft in een nieuwe overwinning van Thatchers conservatieve partij. Ook het pond sterling zakte sterk. In de Londense City werd de mening uitgesproken dat een socialistische victorie dramatische gevolgen zal hebben voor het pond. Labour is van plan de Britse munt fors te devalueren. Experts verwachten dat wanneer de Britse socialisten terug aan het bewind komen, dit meteen het einde zal betekenen van het buitenlandse vertrouwen in het pond sterling als petro- munt. De uittredende Conserva tieve regering-Thatcher wordt door Labour en de vak bonden vinnig aangevallen, omdat in de staalsector weer duizend banen verdwijnen. Het Engelse Hartlepool zal dus misschien niet langer een staalstad zijn. Dit voor de plaatselijke bevolking bar slechte nieuws werd gister middag officieel bekend ge maakt, precies een dag nadat THATCHER helft volbracht" - FOTO ARCHIEF DE STEM premier Thatcher „in het na tionale belang" nieuwe parle mentaire verkiezingen uitge schreven had. Op de hoofdkwartieren van de drie belangrijkste Britse politieke partijen wordt nu ij verig doorgewerkt aan de voorbereiding van de verkie zingsstrijd, die gisteren is be gonnen met de ontbinding van het huidige parlement. Vooral de Conservatieve re geringspartij is bang de kie zers voortijdig te vervelen. Daarom stuurt ze aan op een zo kort mogelijke campagne, waarin het pas eind volgende weer bittere ernst wordt. De eerste Conservatieve posters zullen trouwens maar in de laatste week van mei aange plakt worden. Het algemene thema is Thatchers resolute aanpak. De socialistische partij heeft als slogan gekozen: „Denk positief - Stem La bour". Het verkiezingsmani fest verschijnt deze week. De laatste hand wordt er van daag aan gelegd. Omdat er zo weinig tijd overblijft, is het niet uitgesloten, dat bepaalde controversiële aspecten van de Labour-politiek, die som mige kiezers kunnen af schrikken, weggelaten zullen worden. De Labour-campagne start maandagmorgen officieel om negen uur met een persconfe rentie in het oude socialisti sche hoofdkwartier in Lon- dens Smith Square, waar ove rigens ook het hoofdkwartier van de Conservatieve partij gelegen is. Net zoals hun so cialistische tegenstanders zul len de 'Tory's' daar elke mor gen een persconferentie op touw zetten, met het gevolg dat de mediamensen prak tisch van het ene gebouw naar het andere kunnen hollen. De Alliantie van Liberalen en SDP-ers, die zich de derde grote partij van Groot-Brit- tannië beschouwt en een al ternatief wil zijn tussen Con servatieven en socialisten, trommelt vanaf volgende week de mediavertegenwoor digers elke morgen om negen uur bij elkaar in de Nationale Liberale Club op Whitehall. De keuze van die aanvangs tijd (dezelfde als Labour) be tekent dat de Alliantie geen eerbied koestert voor het oude 'gentlemen's agreement' van de politieke partijen om het mediavolk nooit op hetzelfde moment te woord te staan. David Steel en Roy Jenkins, de twee Alliantie-leiders, hebben trouwens de verkie zingskoorts al erg te pakken. Zij lanceren maandag een campagne onder het motto: „Samen werken voor Groot- Brittannië". Het verkiezingsprogramma van de Alliantie wordt mo menteel nog gedrukt. Beide partijen hebben het afzonder lijk bestudeerd en goedge keurd. Zij zien het als een nieuwe benadering van de Britse politieke problemen. Zij zullen voor elke Engelse, Schotse en Welse zetel (maar niet voor de Noordierse) in het strijdperk treden. In de der tien tussentijdse verkiezingen waaraan de Alliantie deel nam werd een derde van de stemmen op haar kandidaten uitgebracht. Terwijl de Conservatieve regeringspartij nog pogingen doet om er een hoffelijke en zelfs vreedzame verkiezings strijd van te maken, stuurt Labour al aan op scherpe bot singen en bittere verbale knokpartijen. Als het aan de Britse socialisten ligt, zal het voor de anderen geen plezieri ge campagne worden. Labour is van plan zoveel mogelijk herrie te schoppen. Geen en kele gelegenheid om premier Margareth Thatcher in dis- crediet te brengen, zal onop gemerkt aan de socialistische aandacht voorbij gaan. De Conservatieven hopen hun leidster in de campagne voor te stellen als een bekwa me vrouw, die haar taak van premier nog maar half vol bracht heeft. Verwacht wordt dat Thatcher, net zoals in 1979, tijdens het eerste deel van haar verkiezingscampag ne op toernee zal gaan, om er vervolgens in Londen een ein de aan te maken met vraag gesprekken op radio en televi sie. Vandaag de dag komt ze op de tv stukken beter over dan vier jaar geleden. Dat is onder meer het gevolg van de gespecialiseerde coaching, die Londense televisie-experts haar gegeven hebben. Hoewel premier Thatcher voor de camera's dus haar mannetje kan staan, is ze voorlopig nog niet geneigd een televisieconfrontatie met Labourleider Michael Foot te wagen. Sommigen van haar partijgenoten geloven noch- thans, dat een dergelijke 'happening' talrijke pluspun ten zal hebben voor de Con servatieve leidster. Maar deze zegt zelf: „Waar het om gaat, is de verkiezing van een rege ring en niet een persoonlijk duel". Door onze correspondent Cees Manders ROME Philips heeft door een samenwerkingsverband met concurrent Zanussi aan te gaan de Italiaanse elec- tro-technische wereld in op schudding gebracht. Andere ondernemingen willen nu ook meedoen, en vinden dat de regering die Zanussi en de 'Hollandse reus' (zoals de Eindhovense gloeilampenfa briek hier wordt aangeduid) bij elkaar bracht, Zanussi te veel heeft voorgetrokken. De vakbonden hebben acties aangekondigd, vooral in de fabrieken van Indesit omdat naar hun mening de combi natie Philips-Zanussi het einde van Indesit zal beteke nen. Wat Philips, dat op het ge bied van de electromechani- ca al een van de grootste be drijven van Italië is, precies met Zanussi van plan is, is nog in nevelen gehuld. Vast staat dat de 'technische sa menwerking' voorlopig al leen geldt voor Zanussi's te levisie-poot, en niet voor de produktie van de zogenaam de 'witte' huishoudelijke ap.- paratuur, zoals koelkasten en wasmachines. Philips verschaft de know-how voor de redding van het schul- denrijke Zanussi-concern, en de Italiaanse regering le vert de financiën door mid del van de opgerichte 'her structureringsmaatschappij voor de electrotechnische in dustrie', de REL. De Italiaanse vakbonden hebben gewaarschuwd voor een te gretige omhelzing van een multinational als Phi lips, omdat daarmee de be slissingsbevoegdheid over de Italiaanse industrie naar het buitenland verdwijnt. Maar als aan de samenwerking met een 'buitenlandse gi gant' als Philips niet meer te ontkomen is, waarom blijft die dan beperkt tot een be drijf als Zanussi? Volgens de vakbonden staan onmiddel lijk 2.000 banen te verdwij nen bij Zanussi's aartsvijand Indesit, als dit bedrijf niet met de combinatie REL, Phi lips en Zanussi mag mee doen. En uiteindelijk zal, volgens de vakbonden' "BBIT geïsoleerde Indesit helemaal niet meer tegen de combina tie Zanussi-Philips kunnen opboksen, waardoor a| 6.000 werknemers van Imjj. sit op straat zullen komen staan. Maar Philips - zo word hier in Italië aangenomen heeft nog heel wat meer len op zijn Italiaanse b en dat allemaal om de Ja' panners buiten de Italiaans markt te houden. Na Za (en eventueel Indesit) zijnd nog 5 a 6 electrotechniscii bedrijven in Italië waarovej Philips de komende tijd zijn beschermende vleugels eens zou kunnen gaan uit strekken. In de sector vide», apparatuur wordt gedachl aan de combinatie Italiaans staat (REL dus), Philip Brionvega, en Voxson, eet zeer békende naam in It: En de sector autoradio's zon het moeten hebben van samenwerkingsverband tus- sen Philips, de REL en 4 Roemeense autoradioreis Autovox. Maar hierovei wordt binnenskamers nog druk onderhandeld. In elk geval ziet het naar uit dat Philips het u. Italië helemaal zal gaan ma ken, nu de Italiaanse ring deze multinational heeft uitverkoren om de ma grote moeilijkheden kam pende Italiaanse electrotech- nische industrie te helpet overleven. De Italiaanse be drijven op dit gebied zijn te klein om de investeringen ti doen waarom de technisch ontwikkelingen vragen, er, zij ontkomen daarom nia aan assistentie van een ba drijf dat die nieuwe kennis (laser, Videotel en telemati ca) allang in huis heeft, zoal Philips. De Italiaanse ring wil ook dat het F: Thomson (dat ook al in opereert) meedoet aan 4 herstructurering van de ita liaanse electrotechnische in dustrie, maar Thomson Philips gaan moeilijk samei zoals al is gebleken bij de# recte onderhandelingen tus sen de twee bedrijven enkels weken geleden. Dat Philip het alleen gaat doen zal (lis mand in Italië betreurt omdat Philips al een van 4 grootste bedrijven in Italii met meer dan 6.0QÖ manpei- soneel. Wat goed is voor lips is dus ook goed voor Ita lië. rentepercentages NAAM BANK bet. rente afsl.- met zonder wijze vast prov. gemeentegar. gemeentegar ged. in% opgave werke opgave (verte- bank lijk bank lijk Annuïteiten hypotheken ABN KW/A 1 jr. 1,5 8,0 8,41 8,2 8,63 KW/A 3 jr. 1,5 8,5 8,95 8,7 9,1/ KW/A 5 jr. 1,5 9,0 9,49 9,2 9,71 AMR0 M/A var. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,6! HJ/A 2 jr. 1,5 8,5 8,85 8,7 9,1# HJ/A 5 jr. 1,5 9,0 9,38 9,2 9,1! Bondsspaarb M/A var/5j. 1 8,5 8,96 8,5 8,96 Breda HJ/A var/5j. 1 8,75 9,06 8,75 9,1#. Centr. Volksb. KW/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,01 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 8,4 8,85 8,4 8,65 9,01 kant. CDK M/A 5 jr. 1 8,6 9,07 8,6 HJ/A 1 jr. 1 8,6 8,8 8,90 8,6 8,90 HJ/A 5 jr. 1 9,11 8,8 9,11 Hypbth.fbnds M/A 5 jr. 1,25 9,5 10,18 9,5 10,11 N.-Br. Gem. M/A 10 jr. 1,25 9,5 10,18 9,5 10.18 M/A Renter. 1,5 9,3 9,99 9,3 9,99 v. Lanschot KW/A var. 1,5 8,0 8,41 HJ/A 2 jr. 1,5 8,5 8,85 HJ/A 5 jr. 1,5 9,0 9,38 9,2 9,1! Ned. KW/A 1 jr. 1,5 1,5 8,0 8,49 8,2 8,71 Credietb. KW/A 3 jr. 8,5 9,03 8,7 9.» KW/A 5 jr. 1,5 9,0 9,57 9,2 9,5! Ned. M/A 1 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,14 Middenst. M/A 3 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,0/ 9,12 bank M/A 5 jr. 1 9,0 9,50 9,2 Postg./RPS M/A 5 jr. 1 8,6 9,07 8,6 9,01 RABO (adv.) M/A var. 1,25 8,1 8,55 8,3 8,11 M/A 3 jr. 1,25 8,4 8,88 8,6 8,8 9,11 M/A 5 jr. 1,25 8,6 9,10 9,3! HJ/A var. 1,25 8,3 8,6 8,62 8,5 8,82 9,14 HJ/A 3 jr. 1,25 8,93 8,8 HJ/A 5 jr. 1,25 8,8 9,14 9,0 9,35 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,4 8,91 8,6 8,8 9,1! M/A 5 jr. 1.5 8,6 9,13 9,31 HJ/A 3 jr. 1,5 8,6 8,96 8,8 9.1/ HJ/A 5 jr. 1,5 8,8 9,17 9,0 9,31 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 2 OO OO (O 9,16 8,6 9,31 M/V 5-10 jr. 2 9,71 9,1 9,94 M/V 11-15 jr. 2 9,1 9,94 9,3 10,15 n.r. M/V 5 jr. 2 op aanvr. op aanv budg. M/V var. 2 8,3 9,04 8,3 9,04 Leven hypotheken (tot 70% executiewaarde) Centr. Beheer KW/A 5/10j. - 8,8 9,0! Levensverz. KW/A 5/10j. 8,8 9,09 8,8 9,(8 aangesl. bij NVL M/A - maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit HJ/A =t KW/A kwartaalbetaling a De verhogingen die vorige week al door enkele geldverslreW^ werden doorgevoerd zijn zoals verwacht door de overige bank® eveneens in hun tarieven verwerkt. Aangenomen wordt dat e'® korte termijn niet op verlagingen gerekend mag worden. Copyright „Vereniging Eigen Hi«s Van onze ret MADRID - De beroemde Spi I er slecht aan toe. HIJ wee Ldere dag uit bed gedragen Is uit zijn naaste omgeving vt Artsen maken zich ernstig zondheid sukkelende Dali dii on achteruit is gegaan na de Hij leidt een sterk teruggetr Gerona. Hij eet nauwelijks n afwezig- Aan schilderen zou toegekomen. Illlllllillllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllll Oli Von onze redactie buitenland LONDEN (RTR) - D< loeneming van de Ni- geriaanse olieproduk- ie sinds eind maar heeft de prijzen op de wereldmarkt voor olie onder druk gezet er de afspraken die in de ministerraad van de OPEC zijn gemaak op losse schroeven ge steld, zo meent men ir cringen van de olie- ïandel in Londen. Volgens de zegslieden heeft de Nigeriaanse produktie vo-| rige week het maximum van l,3 miljoen vaten per dag be reikt dat in maart werd over-l eengekomen. De oliehandela ren in Londen zeggen dat hel steeds moeilijker wordt kopers Ie vinden voor de olie uit de Noordzee, die in kwaliteit ver gelijkbaar is met de lichte olie uit Nigeria. Daardoor zijn de jrijzen van Noordzee-olie de laatste weken gedaald. Verwacht wordt dat de Ni geriaanse produktie deze maand gemiddeld 1,1 tot 1,3 miljoen vaten per dag zal be dragen vergeleken met een miljoen in april en maar 173.000 in februari. De meeste soorten olie uit de Noordzee hebben de afgelopen dagen hun laagste peil sinds meer dan een maand bereikt. De verkoopprijs van olie uit de reserve Brent bijvoorbeeld be droeg donderdag op de West- ïuropese locomarkt 29,25 dol lar per vat, driekwart dollar onder de officiële prijs. Nige riaanse Bonnie Light noteerde 29,75 dollar vergeleken met een officiële prijs van 30 dol lar. BANGKOK - De Vietnamese 'roepen die aan het begin van deze maand Cambodja hebben verlaten worden vervangen, «dus vrijdag de chef van de Thaise veiligheidsdienst. Van de door Hanoi aangekondigde gedeeltelijke terugtrekking is derhalve geen sprake, zo voeg de hij eraan toe. Prasong zei dat op 3 mei ^hheden met een sterkte van f-OOO man de grens met Cam bodja zijn overgestoken en Momenteel gelegerd zijn in de Provincie Kandal, ten zuiden van Phnom Penh. Op 2 mei zijn met veel cere monieel meer dan 1.000 Viet- «arnezen uit Phnom Penh ver dokken. De uittocht werd ga degeslagen door 37 door Viet nam uitgenodigde buitenland- e journalisten. Vietnam kon- >de toen aan in de maand Mei in totaal meer dan 10.000 Man terug te trekken. Van onze correspondent ^VTTGART - De Westduitse utie heeft vrijdag huiszoe- gedaan bij Konrad Ku- j.„'°e man die ervan ver- aj,' wordt de dagboeken van vai« ®t'er te hebben ver- Si»!!. .en aan het weekblad "t t® hebben verkocht, ian winkeltje waar Ku- tjMartikelen uit de Nazi-pe- toeht Verkocht werd door- litiiT' twee uur zei een po- Mian die de winkel verliet de zoektocht niets bijzon- °r»oK 3C* opgeleverd. De politie Met? twee P'astic zakken toto's en boeken weg. On-

de Stem | 1983 | | pagina 4